ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
НАКАЗ
вiд 17 вересня 2004 року | N 678 |
---|
Про затвердження Iнструкцiї про органiзацiю
митного контролю та митного оформлення суден i
товарiв, що перемiщуються ними
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 8 жовтня 2004 р. за N 1286/9885 |
Iз змiнами i доповненнями, внесеними
наказами Державної митної служби України
вiд 10 жовтня 2007 року N 842,
вiд 11 березня 2010 року N 230
Вiдповiдно до Митного кодексу України, Кодексу торговельного мореплавства України та постанов Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 24.12.2003 N 1989 "Питання пропуску через державний кордон автомобiльних, водних, залiзничних та повiтряних транспортних засобiв перевiзникiв i товарiв, що перемiщуються ними", вiд 18.01.2003 N 63 "Про затвердження Порядку митного оформлення вiйськової технiки та вiйськових транспортних засобiв, якi перетинають митний кордон України", вiд 29.08.2002 N 1274 "Про затвердження Порядку пропуску яхт через державний кордон" наказую:
1. Затвердити Iнструкцiю про органiзацiю митного контролю та митного оформлення суден i товарiв, що перемiщуються ними (далi - Iнструкцiя), що додається.
2. Уважати таким, що втратив чиннiсть, наказ Державної митної служби України вiд 23.01.2001 N 26 "Про затвердження Порядку здiйснення митного контролю за перемiщенням через митний кордон України товарiв та iнших предметiв з використанням морського, рiчкового й поромного видiв транспорту", зареєстрований у Мiнiстерствi юстицiї України 07.02.2001 за N 119/5310.
3. Департаменту органiзацiї митного контролю (Сербайло А. I.) i Департаменту правового забезпечення (Ступак Ю. В.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацiю до Мiнiстерства юстицiї України.
4. Установити, що цей наказ набирає чинностi через 10 днiв пiсля його державної реєстрацiї в Мiнiстерствi юстицiї України, але не ранiше дня його офiцiйного опублiкування.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Голови Служби Iванюка М. М.
В. о. Голови Служби | М. М. Iванюк |
ЗАТВЕРДЖЕНО наказом Державної митної служби України вiд 17 вересня 2004 р. N 678 |
|
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 8 жовтня 2004 р. за N 1286/9885 |
IНСТРУКЦIЯ
про органiзацiю митного контролю та митного
оформлення суден i товарiв, що перемiщуються ними
1. Загальнi положення
1.1. Цю Iнструкцiю розроблено з метою визначення послiдовностi дiй посадових осiб митних органiв пiд час здiйснення митного контролю та митного оформлення суден i товарiв, що перемiщуються ними через митний кордон України.
1.2. Термiни вживаються в цiй Iнструкцiї в такому значеннi:
акт-повiдомлення - документ, що складається при виявленнi будь-яких розбiжностей при прийняттi портом (одержувачем) товарiв вiд судна, пiдписується представниками порту (одержувача), митного органу, уповноваженим представником адмiнiстрацiї судна;
декларацiя про вантаж - документ, який мiстить вiдомостi про товари, що перебувають на суднi;
генеральний акт - документ, що визначає кiлькiсть мiсць i вагу переданих судном та прийнятих портом (одержувачем) товарiв;
термiн виключено
(згiдно з наказом Державної митної служби України вiд 10.10.2007р. N 842) |
тальманська розписка - первинний облiковий документ, у якому вiдображаються вiдомостi про кiлькiсть вивантажених iз судна й прийнятих портом (одержувачем) товарiв.
Iншi термiни вживаються в значеннях, наведених у Митному кодексi України, Кодексi торговельного мореплавства України, постановах Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 24.12.2003 N 1989 "Питання пропуску через державний кордон автомобiльних, водних, залiзничних та повiтряних транспортних засобiв перевiзникiв i товарiв, що перемiщуються ними" (зi змiнами) та вiд 18.01.2003 N 63 "Про затвердження Порядку митного оформлення вiйськової технiки та вiйськових транспортних засобiв, якi перетинають митний кордон України", вiд 05.08.2009 N 846 "Про затвердження Порядку суднового постачання в морських i рiчкових портах України, вiдкритих для заходу суден закордонного плавання".
(абзац пункту 1.2 у редакцiї наказу Державної митної служби України вiд 10.10.2007р. N 842, iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Державної митної служби України вiд 11.03.2010р. N 230) |
1.3. Судна i товари, що перемiщуються ними через митний кордон України, пiдлягають митному контролю та митному оформленню.
Митнi органи взаємодiють з органами державної влади, що здiйснюють санiтарно-епiдемiологiчний, ветеринарний, фiтосанiтарний, радiологiчний, екологiчний контроль i контроль за перемiщенням культурних цiнностей, у порядку, установленому законодавством України. Митне оформлення товарiв, що перемiщуються через митний кордон України, завершується тiльки пiсля здiйснення встановлених законодавством України необхiдних для цього товару видiв контролю.
(абзаци другий i третiй пункту 1.3 замiнено абзацом другим згiдно з наказом Державної митної служби України вiд 10.10.2007р. N 842) |
1.4. У пунктах пропуску через державний кордон України в морських (рiчкових) портах, а також в акваторiях портiв, вiдкритих для мiжнародних перевезень, митнi органи за погодженням з органами охорони державного кордону встановлюють постiйнi або тимчасовi зони митного контролю. На суднах митнi органи встановлюють тимчасовi зони митного контролю. Режим тимчасових зон митного контролю доводиться до вiдома осiб, безпосередньо присутнiх пiд час проведення митного контролю та митного оформлення. Забезпечення охорони зон митного контролю покладається на пiдроздiли митної варти.
1.5. Контроль суден при їх перемiщеннi через митний кордон України здiйснюється комiсiєю, що складається з представникiв органу охорони державного кордону, митного органу, агентської органiзацiї (морського агента) та адмiнiстрацiї порту, а в передбачених законодавством випадках - iнших контрольних органiв. Керiвництво комiсiєю (координацiю роботи комiсiї при застосуваннi до судна вiльної практики) здiйснює старший наряду органу охорони державного кордону.
(абзац перший пункту 1.5 iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Державної митної служби України вiд 11.03.2010р. N 230) |
При здiйсненнi контролю наливних суден до складу комiсiї можуть включатися представники державної пожежної охорони.
З дозволу митного органу та органу охорони державного кордону до складу комiсiї у разi потреби включаються представники iнших органiв, установ та органiзацiй.
Особи, яким дозволено вiдвiдання судна пiд час роботи комiсiї (пiд час здiйснення вантажних операцiй без участi комiсiї на борту судна при застосуваннi до судна вiльної практики), можуть перебувати на ньому тiльки в межах, необхiдних для виконання своїх прямих обов'язкiв. Такi особи не повиннi мати при собi предметiв, вивезення або ввезення яких на митну територiю України заборонено чи обмежено законодавством, крiм тих, що використовуються ними для виконання своїх службових обов'язкiв. Предмети цих осiб декларуються ними усно чи письмово на вимогу посадової особи митного органу. За рiшенням посадової особи митного органу може здiйснюватися вибiрковий митний контроль перемiщуваних предметiв iз застосуванням технiчних засобiв митного контролю.
(абзаци четвертий i п'ятий пункту 1.5 замiнено абзацом четвертим згiдно з наказом Державної митної служби України вiд 10.10.2007р. N 842, абзац четвертий пункту 1.5 iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Державної митної служби України вiд 11.03.2010р. N 230) |
Початок вантажних операцiй без участi комiсiї на борту судна за рiшенням уповноважених здiйснювати вiдповiдний контроль державних органiв, що приймається на пiдставi вiдомостей, отриманих до прибуття судна, допускається для суден-контейнеровозiв та суден, що перевозять наливнi вантажi, пiд час їх стоянки в порту. У разi вiдсутностi заперечень з боку державних органiв, уповноважених здiйснювати контроль на державному кордонi, вiльна практика може застосовуватися до iнших типiв суден.
(пункт 1.5 доповнено абзацом п'ятим згiдно з наказом Державної митної служби України вiд 11.03.2010р. N 230) |
Початком вiльної практики є час постановки судна до причалу порту для контролю та оформлення пропуску, заявлений у заявцi з повiдомленням про застосування вiльної практики, наданої згiдно з пунктом 1.12 глави 1 цiєї Iнструкцiї.
(пункт 1.5 доповнено абзацом шостим згiдно з наказом Державної митної служби України вiд 11.03.2010р. N 230) |
1.6. Митний контроль за перемiщенням суден i товарiв, що перебувають на них, здiйснюється в пунктах пропуску через державний кордон України, якi визначено Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Митний контроль суден i товарiв, що перемiщуються ними через митний кордон України, здiйснюється митним органом, як правило, бiля причалiв, в акваторiях портiв або на мiсцi якiрної стоянки на рейдi.
Митний контроль в акваторiях портiв та на мiсцi якiрної стоянки на рейдi здiйснюється за погодженням з органом охорони державного кордону.
1.7. Мiсце стоянки судна пiд час проведення митного контролю та митного оформлення, вивантаження або навантаження, а також посадки й висадки пасажирiв визначається адмiнiстрацiєю порту за погодженням з митним органом та органом охорони державного кордону. Змiна такого мiсця стоянки судна проводиться з вiдома митного органу й органу охорони державного кордону, за винятком випадкiв аварiї та стихiйного лиха, при цьому адмiнiстрацiя порту негайно повiдомляє про це митний орган.
1.8. Якщо судно внаслiдок аварiї, стихiйного лиха або iнших обставин, що мають характер непереборної сили, не в змозi досягти одного з мiсць здiйснення митного контролю на митнiй територiї України, вивантаження з нього товарiв допускається в мiсцях, де немає митних органiв. У таких випадках капiтан судна повинен вжити всiх необхiдних заходiв для забезпечення зберiгання цих товарiв та пред'явлення їх найближчому митному органу.
1.9. Судна закордонного плавання протягом усього часу стоянки в порту перебувають пiд митним контролем.
Судна каботажного плавання перебувають пiд митним контролем протягом усього часу каботажу. Митний контроль судна каботажного плавання, що плаває пiд Державним Прапором України, закiнчується пiсля завершення ним каботажного перевезення та за вiдсутностi на ньому товарiв i транспортних засобiв, що перебувають пiд митним контролем, та/або суднових примiщень чи iнших спецiально обладнаних мiсць з накладеним митним забезпеченням.
Пiд час перебування судна пiд митним контролем причалювання до нього будь-яких плавучих засобiв здiйснюється за наявностi дозволу митного органу та органу охорони державного кордону.
(пункт 1.9 у редакцiї наказу Державної митної служби України вiд 10.10.2007р. N 842) |
1.10. Митний контроль та митне оформлення судна, що прибуває на митну територiю України або вибуває за її межi, здiйснюються, як правило, на його борту. Огляд судна контрольними органами проводиться пiсля узгодження з органом охорони державного кордону та митним органом. Митний контроль та митне оформлення товарiв, що перемiщуються членами екiпажiв цих суден, можуть здiйснюватися безпосередньо на борту судна.
Митний контроль та митне оформлення iноземних суден можуть здiйснюватись документально за умови їх постiйного перебування пiд контролем митного органу в зонах митного контролю в пунктах пропуску через державний кордон України. Митний контроль та митне оформлення товарiв, що перемiщуються членами екiпажiв та пасажирами цих суден, здiйснюються бiля борту судна або в iншому мiсцi у межах зони митного контролю, яке визначено адмiнiстрацiєю порту та погоджено з митним органом та органом охорони державного кордону.
Якщо є пiдстави вважати, що судно перемiщується через митний кордон з порушенням норм Митного кодексу України та iнших законодавчих актiв з питань митної справи, то його митний огляд здiйснюється обов'язково.
(абзац третiй пункту 1.10 у редакцiї наказу Державної митної служби України вiд 10.10.2007р. N 842) |
1.11. Митний контроль та митне оформлення суден здiйснюються цiлодобово в порядку їх прибуття (вибуття).
Митний контроль та митне оформлення пасажирських суден здiйснюються позачергово вiдповiдно до графiка їх руху, завчасно погодженого з митним органом та органом охорони державного кордону.
Митний контроль та митне оформлення вiйськових кораблiв здiйснюються в першочерговому порядку.
1.12. Капiтан судна або агентська органiзацiя (морський агент) особисто або через адмiнiстрацiю порту не пiзнiше нiж за 4 години до прибуття (вибуття) судна подає до митного органу заявку на здiйснення митного контролю судна (далi - заявка) з наступним уточненням iнформацiї за 1 годину до початку митного контролю.
Заявка подається у довiльнiй формi i повинна мiстити таку iнформацiю:
назва судна, його тип, код IМО, нацiональна належнiсть, порт приписки;
дата та час прибуття (вибуття);
мiсце стоянки;
характер та кiлькiсть товарiв;
кiлькiсть членiв екiпажу та пасажирiв (iз зазначенням кiлькостi громадян України);
назви портiв, до яких заходило судно пiд час рейсу;
найменування агентської органiзацiї (морського агента) (за наявностi).
Для здiйснення митного контролю судна та товарiв, що перемiщуються на цьому суднi, подається заявка з повiдомленням про застосування вiльної практики. Така заявка подається агентською органiзацiєю (морським агентом) особисто або через адмiнiстрацiю порту не пiзнiше нiж за добу до прибуття судна в порт призначення на митнiй територiї України.
Заявка з повiдомленням про застосування вiльної практики подається у довiльнiй формi i, крiм зазначених вище вiдомостей, для прийняття рiшення про здiйснення митного контролю iз застосуванням вiльної практики повинна мiстити таку iнформацiю:
мета заходу судна в порт;
вiдомостi про судновласника (найменування, мiсцезнаходження - для юридичних осiб, прiзвище, iм'я, мiсце проживання - для фiзичних осiб);
iнформацiя про заявлену капiтаном судна потребу перемiщення з борту судна/на борт судна членiв екiпажу (пасажирiв за наявностi);
вiдомостi про представника агентської органiзацiї (морського агента) (прiзвище, iм'я, по батьковi, посада), якому доручено пломбування примiщень на борту судна;
вiдомостi про осiб, запланованих до перемiщення на борт при постановцi судна до причалу порту для проведення допомiжних операцiй з товарами (крiплення, розкрiплення, перемiщення по судну) та здiйснення розвантажувальних робiт без участi комiсiї.
Разом iз заявкою з повiдомленням про застосування вiльної практики для визначення старшим змiни форми та обсягу митного контролю при застосуваннi вiльної практики надаються паперовi примiрники загальної (генеральної) декларацiї, декларацiї про вантаж, електроннi або паперовi копiї:
суднової ролi;
списку пасажирiв (за наявностi);
вантажнi документи, що повиннi мiстити вiдомостi, визначенi статтею 138 Кодексу торговельного мореплавства України.
Документи в паперовому виглядi мають бути засвiдченi в установленому порядку представником судновласника (агентською органiзацiєю (морським агентом), адмiнiстрацiєю порту).
Порядок реєстрацiї заявок визначається митним органом.
(пункт 1.12 iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Державної митної служби України вiд 10.10.2007р. N 842, у редакцiї наказу Державної митної служби України вiд 11.03.2010р. N 230) |
1.13. Капiтан судна або агентська органiзацiя (морський агент) забезпечує доставку членiв комiсiї на судно з метою виконання покладених на них функцiй, а також повернення їх до своїх установ.
1.14. На судно, що прибуло з-за кордону, комiсiя пiднiмається пiсля завершення санiтарного контролю з дозволу представника санiтарно-епiдемiологiчної служби.
1.15. Митний контроль та митне оформлення суден, що прибули з-за кордону, здiйснюються пiсля проведення прикордонного контролю, а суден, що вибувають за кордон, - до початку прикордонного контролю.
1.16. Декларування судна закордонного плавання, що використовується виключно для перевезення пасажирiв i товарiв через митний кордон України, здiйснюється без подання вантажної митної декларацiї. Вiдомостi про таке судно закордонного плавання зазначаються в генеральнiй декларацiї.
Судна, що перемiщуються через митний кордон України як товар на пiдставi зовнiшньоекономiчних договорiв (контрактiв) купiвлi-продажу, мiни, оренди, лiзингу або iнших (крiм договорiв перевезень), декларуються митному органу у вiдповiдному митному режимi з поданням вантажної митної декларацiї, заповненої в установленому Держмитслужбою порядку.
(главу 1 доповнено пунктом 1.16 згiдно з наказом Державної митної служби України вiд 10.10.2007р. N 842) |
1.17. Для здiйснення митного контролю судна закордонного плавання, що використовується виключно для перевезення пасажирiв i товарiв через митний кордон України, капiтан судна або iнша особа, що входить до командного складу судна i належним чином уповноважена на це капiтаном, подає, серед iнших документiв, два примiрники зобов'язання капiтана судна про зворотне вивезення за межi митної територiї України (увезення на митну територiю України) судна закордонного плавання (далi - Зобов'язання) за формою, наведеною в додатку до цiєї Iнструкцiї. При вивезеннi за межi митної територiї України (увезеннi на митну територiю України) несамохiдних суден закордонного плавання (без екiпажу) допускається подання Зобов'язання судновласником або вповноваженою ним особою.
Допускається подання митному органу Зобов'язання, заповненого англiйською чи росiйською мовою та/або за формою, перекладеною на англiйську мову. Один примiрник оформленого Зобов'язання залишається у справах митного органу на контролi, другий - передається капiтану судна для зберiгання у справах судна. Зобов'язання (про зворотне вивезення за межi митної територiї України судна, яке плаває пiд iноземним прапором) зберiгається у справах судна до здiйснення митного контролю та митного оформлення цього судна при вибуттi за межi митної територiї України.
(главу 1 доповнено пунктом 1.17 згiдно з наказом Державної митної служби України вiд 10.10.2007р. N 842) |
1.18. Оформленому Зобов'язанню присвоюється реєстрацiйний номер i проводиться реєстрацiя його в журналi облiку зобов'язань капiтана судна про зворотне вивезення за межi митної територiї України (увезення на митну територiю України) судна закордонного плавання (далi - Журнал облiку зобов'язань).
Реєстрацiйний номер Зобов'язання - цифровий код, що складається з п'ятнадцяти знакiв, а саме:
першi дев'ять знакiв - код структурного пiдроздiлу митного органу, яким було оформлено Зобов'язання, згiдно з Класифiкатором митних органiв та їх структурних пiдроздiлiв, спецiалiзованих митних установ та органiзацiй, затвердженим наказом Держмитслужби вiд 26.04.2006 N 335 (зi змiнами) (далi - Класифiкатор митних органiв);
десятий - одинадцятий знаки - останнi двi цифри поточного року, вiдокремленi з обох бокiв скiсною лiнiєю;
останнi чотири знаки - порядковий номер Зобов'язання в Журналi облiку зобов'язань (у порядку зростання протягом поточного року; з початку року нумерацiя поновлюється).
Журнал облiку зобов'язань ведеться в електронному виглядi з використанням програмно-iнформацiйного комплексу "Контроль за зворотним вивезенням судна закордонного плавання за межi митної територiї України (увезенням на митну територiю України)" Єдиної автоматизованої iнформацiйної системи Держмитслужби (далi - ПIК) i має мiстити такi вiдомостi:
порядковий номер Зобов'язання згiдно з Журналом облiку зобов'язань;
дата оформлення Зобов'язання;
реєстрацiйний номер Зобов'язання;
назва та код IМО судна (латинськими лiтерами згiдно з реєстрацiйними документами судна);
прапор, пiд яким плаває судно (назва та цифровий код країни вiдповiдно до Класифiкатора країн свiту);
напрямок перемiщення судна (тимчасове вивезення/ тимчасове ввезення);
номер штампа "Пiд митним контролем" посадової особи митного органу, якою оформлено Зобов'язання;
кiнцевий строк зворотного ввезення (вивезення) судна (згiдно iз Зобов'язанням);
продовження строку зворотного ввезення (вивезення) судна ("Продовжено до ___.___.20__ р."; реквiзити заяви про продовження строку тимчасового ввезення /вивезення/; код митного органу згiдно з Класифiкатором митних органiв, дата, вхiдний номер заяви);
вiдмiтка про виконання Зобов'язання (дата оформлення зворотного ввезення (вивезення) судна; номер особистої номерної печатки посадової особи, яка здiйснила митний контроль i митне оформлення цього судна; код митного органу згiдно з Класифiкатором митних органiв);
примiтки (зазначаються вiдомостi про складання протоколу про порушення митних правил, оформлення судна в iнший митний режим тощо);
iнше.
У разi потреби Журнал облiку зобов'язань роздруковується i формується у справи для зберiгання вiдповiдно до Iнструкцiї з дiловодства в митнiй службi України, затвердженої наказом Держмитслужби вiд 28.12.2002 N 747 (зi змiнами).
(главу 1 доповнено пунктом 1.18 згiдно з наказом Державної митної служби України вiд 10.10.2007р. N 842) |
1.19. Контроль за виконанням Зобов'язання здiйснюється митним органом, якому було надано це Зобов'язання, на пiдставi вiдомостей, що мiстяться в ПIК.
Iнформацiя про виконання Зобов'язання вноситься до ПIК посадовою особою митного органу, у зонi дiяльностi якого розташований порт, через який було здiйснено зворотне вивезення (увезення) судна, шляхом зазначення дати оформлення судна, номера особистої номерної печатки посадової особи, яка здiйснила митний контроль i митне оформлення цього судна, та коду митного органу згiдно з Класифiкатором митних органiв.
Для зняття Зобов'язання з контролю у вiдповiдному полi Зобов'язання проставляються такi вiдмiтки:
якщо порт зворотного вивезення судна збiгається з портом його ввезення (порт зворотного ввезення судна збiгається з портом вивезення цього судна), то посадова особа митного органу, у зонi дiяльностi якого розташований цей порт, проставляє на обох примiрниках Зобов'язання вiдбиток особистої номерної печатки;
якщо зворотне ввезення (вивезення) судна вiдбулося через iнший порт, нiж порт його вивезення (ввезення), то посадова особа митного органу, яка здiйснила митний контроль i митне оформлення судна по прибуттi (при вибуттi), проставляє на Зобов'язаннi, поданому капiтаном судна, вiдбиток особистої номерної печатки. Посадова особа митного органу, у справах якого Зобов'язання перебуває на контролi, на пiдставi iнформацiї в ПIК зазначає на цьому Зобов'язаннi дату оформлення судна, номер особистої номерної печатки посадової особи, яка здiйснила митний контроль i митне оформлення судна, код митного органу згiдно з Класифiкатором митних органiв та засвiдчує запис вiдбитком особистої номерної печатки.
(главу 1 доповнено пунктом 1.19 згiдно з наказом Державної митної служби України вiд 10.10.2007р. N 842) |
1.20. З урахуванням мети тимчасового ввезення (вивезення) судна та iнших обставин строк, зазначений у Зобов'язаннi, може бути продовжений митним органом, якому було надане це Зобов'язання, або митним органом, у зонi дiяльностi якого перебуває це судно, на пiдставi обґрунтованої заяви капiтана судна або судновласника про продовження строку тимчасового ввезення (вивезення) судна. При цьому строк тимчасового вивезення судна закордонного плавання продовжується митним органом, якому було надане Зобов'язання, без пред'явлення митному органу цього судна.
Якщо внаслiдок дiї надзвичайних обставин або невiдворотних подiй судно неможливо пред'явити митному органу, то разом iз заявою капiтан судна чи судновласник повинен подати митному органу, яким було оформлено Зобов'язання, документи, що засвiдчують причини неможливостi пред'явлення судна, виданi вiдповiдними державними органами та легалiзованi консульською установою України в країнi, де сталася подiя пiд час перебування судна.
Продовження строку тимчасового ввезення (вивезення) судна здiйснюється шляхом накладення начальником митного органу чи вповноваженою ним особою вiдповiдної резолюцiї на заявi, а також унесення iнформацiї до ПIК. На примiрнику Зобов'язання, що стоїть на контролi в митному органi, учиняється вiдповiдний запис ("Продовжено до ___.___.20__ р."; код митного органу, яким було продовжено строк зворотного ввезення /вивезення/ судна, згiдно з Класифiкатором митних органiв).
(главу 1 доповнено пунктом 1.20 згiдно з наказом Державної митної служби України вiд 10.10.2007р. N 842) |
1.21. Якщо строк тимчасового ввезення (вивезення) судна закiнчився, а iнформацiя про його зворотне вивезення (увезення) вiдсутня в ПIК, то митний орган негайно вживає заходiв для з'ясування причин i обставин вiдсутностi iнформацiї про зворотне вивезення (увезення) цього судна, установлення його мiсцезнаходження.
У разi виявлення факту порушення Зобов'язання протокол про порушення митних правил складається митним органом, посадова особа якого виявила це порушення.
(главу 1 доповнено пунктом 1.21 згiдно з наказом Державної митної служби України вiд 10.10.2007р. N 842) |
1.22. Факт здiйснення санiтарно-епiдемiологiчного, ветеринарного, фiтосанiтарного, радiологiчного та екологiчного контролю в перiод роботи комiсiї засвiдчується шляхом проставлення посадовими особами контролюючих органiв вiдмiток про результати контролю у вiдповiдних товаросупровiдних документах.
Контролюючi органи забезпечують iнформування органiв охорони державного кордону та митних органiв про результати контролю товарiв, пропущенi та не пропущенi через державний кордон України товари. Вiдмiтки посадових осiб контролюючих органiв та пiдроздiлу органу охорони державного кордону про можливiсть застосування до судна вiльної практики мають бути проставленi на паперовому примiрнику декларацiї про вантаж не пiзнiше нiж за 1 годину до прибуття судна в порт.
(абзац другий пункту 1.22 iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Державної митної служби України вiд 11.03.2010р. N 230) |
Дiяльнiсть контролюючих органiв, транспортних та iнших органiзацiй i установ пiд час здiйснення пропуску суден через державний кордон координується органами охорони державного кордону.
(главу 1 доповнено пунктом 1.22 згiдно з наказом Державної митної служби України вiд 10.10.2007р. N 842) |
1.23. Митний контроль суден i товарiв, що перемiщуються ними, здiйснюється з дотриманням Часових нормативiв виконання контрольних операцiй посадовими особами, якi здiйснюють контроль осiб, товарiв i транспортних засобiв у пунктах пропуску через державний кордон України, затверджених наказом Державної митної служби України, Адмiнiстрацiї Державної прикордонної служби України, Мiнiстерства транспорту та зв'язку України, Мiнiстерства охорони здоров'я України, Мiнiстерства аграрної полiтики України, Мiнiстерства охорони навколишнього природного середовища України, Мiнiстерства культури i туризму України, Державної служби України з нагляду за забезпеченням безпеки авiацiї вiд 28.11.2005 N 1167/886/824/643/655/424/858/900, зареєстрованих у Мiнiстерствi юстицiї України 26.12.2005 за N 1557/11837.
Часовi нормативи можуть не дотримуватися в разi наявностi достатнiх пiдстав уважати, що судно та/або товари перемiщуються через митний кордон України з порушенням норм законодавства України з питань митної справи чи iнших норм законодавства.
Часом початку роботи митного наряду вважається момент подання старшому митного наряду капiтаном судна або iншою особою, що входить до командного складу судна i належним чином уповноважена на це капiтаном, документiв, визначених вiдповiдно пiдпунктом 2.2.2 пункту 2.2 або пiдпунктом 2.3.2 пункту 2.3 глави 2 цiєї Iнструкцiї.
(главу 1 доповнено пунктом 1.23 згiдно з наказом Державної митної служби України вiд 10.10.2007р. N 842) |
2. Митний контроль та митне оформлення судна
2.1. Пiдготовка до митного контролю та митного оформлення судна
2.1.1. Пiсля отримання заявки на здiйснення митного контролю судна посадова особа митного органу реєструє її та повiдомляє про її отримання старшого змiни, який вiдповiдає за органiзацiю роботи митного наряду в складi комiсiї.
(пiдпункт 2.1.1 у редакцiї наказу Державної митної служби України вiд 10.10.2007р. N 842) |
2.1.2. Старший змiни:
2.1.2.1. При отриманнi заявки без повiдомлення про застосування вiльної практики:
перевiряє наявнiсть оперативної iнформацiї, орiєнтувань на це судно, останнiй порт заходження та вантаж, який воно перевозить;
призначає старшого митного наряду для здiйснення митного контролю та митного оформлення судна й визначає склад цього наряду;
ставить перед старшим наряду завдання з митного контролю та митного оформлення судна, доводить до його вiдома потрiбнi орiєнтування.
2.1.2.2. При отриманнi заявки з повiдомленням про застосування вiльної практики:
перевiряє наявнiсть оперативної iнформацiї, орiєнтувань на це судно, останнiй порт заходження та вантаж, який воно перевозить;
здiйснює перевiрку наявностi документiв та вiдомостей, наданих для митного контролю згiдно з пунктом 1.12 глави 1 цiєї Iнструкцiї, необхiдних для митного контролю та прийняття рiшення про застосування вiльної практики;
iнформує у порядку, визначеному митним органом, пiдроздiл служби боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил у пунктi пропуску про наявнiсть заявки з повiдомленням про застосування вiльної практики, у разi прийняття рiшення про включення до митного наряду iнспектора-кiнолога або iнших посадових осiб цього пiдроздiлу для здiйснення митного контролю судна проставляє про це вiдмiтку у декларацiї про вантаж;
перевiряє наявнiсть дозвiльних вiдмiток вiдповiдних пiдроздiлiв контролюючих органiв та органу охорони державного кордону на паперовому примiрнику декларацiї про вантаж для прийняття рiшення про застосування на суднi вiльної практики;
за вiдсутностi зауважень за результатами здiйснення контролю електронних або паперових примiрникiв документiв вчиняє запис у декларацiї про вантаж про прийняте рiшення щодо застосування до судна вiльної практики та проставляє штамп "Пiд митним контролем";
призначає старшого митного наряду для здiйснення митного контролю та митного оформлення судна й визначає склад цього наряду;
ставить перед старшим наряду завдання з митного контролю та митного оформлення судна, встановлення режиму зон митного контролю на суднi та в мiсцях вивантаження товарiв на територiю пункту пропуску.
2.1.2.3. Вiльна практика не може бути застосована за таких умов:
1) недотримання установлених строкiв завчасного подання заявки з повiдомленням про застосування вiльної практики;
2) заперечення щодо її застосування з боку iнших державних контрольних органiв;
3) заявка подана з неповним перелiком вiдомостей, визначеним пунктом 1.2 цiєї Iнструкцiї;
4) наявнiсть орiєнтування або iншої iнформацiї вiд правоохоронних органiв, орiєнтування пiдроздiлiв по боротьбi з контрабандою та порушеннями митних правил.
(пiдпункт 2.1.2 iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Державної митної служби України вiд 10.10.2007р. N 842, у редакцiї наказу Державної митної служби України вiд 11.03.2010р. N 230) |
2.1.3. Старший наряду:
перевiряє готовнiсть наряду до здiйснення митного контролю та митного оформлення судна, наявнiсть необхiдного митного забезпечення та технiчних засобiв контролю, що застосовуються при здiйсненнi митного контролю та митного оформлення судна;
(абзац другий пiдпункту 2.1.3 iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Державної митної служби України вiд 10.10.2007р. N 842) |
доводить наряду наявнi орiєнтування та ставить загальне завдання з огляду, виходячи з отриманої оперативної iнформацiї.
(абзац третiй пiдпункту 2.1.3 iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Державної митної служби України вiд 10.10.2007р. N 842) |
2.1.4. До складу митного наряду для здiйснення митного контролю та митного оформлення судна за рiшенням керiвництва митного органу можуть залучатися спiвробiтники рiзних структурних пiдроздiлiв митного органу. Загальне керiвництво дiями митного наряду у всiх випадках здiйснює старший наряду.
2.2. Порядок митного контролю та митного оформлення судна, що прибуває на митну територiю України
2.2.1. Старший наряду пiсля прибуття на судно:
установлює радiозв'язок з митним органом;
установлює порядок взаємодiї з представниками iнших контрольних органiв;
призначає посадову особу (посадових осiб) митного органу, вiдповiдальну за оформлення документiв;
(абзац четвертий пiдпункту 2.2.1 у редакцiї наказу Державної митної служби України вiд 10.10.2007р. N 842) |
узгоджує з капiтаном судна або iншою особою командного складу судна кандидатури членiв екiпажу, якi супроводжуватимуть посадових осiб митного наряду при проведеннi митного огляду судна;
(абзац п'ятий пiдпункту 2.2.1 у редакцiї наказу Державної митної служби України вiд 10.10.2007р. N 842) |
розподiляє мiж посадовими особами митного наряду об'єкти огляду та видiлених для супроводження членiв екiпажу.
(абзац шостий пiдпункту 2.2.1 у редакцiї наказу Державної митної служби України вiд 10.10.2007р. N 842) |
2.2.2. Для здiйснення митного контролю капiтан судна або iнша особа, що входить до командного складу судна i належним чином уповноважена на це капiтаном, подає такi документи:
генеральну декларацiю;
Зобов'язання (про зворотне вивезення за межi митної територiї України судна, яке плаває пiд iноземним прапором);
декларацiю про вантаж;
вантажнi документи, у тому числi коносаменти (рiчковi накладнi), в яких зазначаються найменування, маркування, кiлькiсть та/або мiра (маса, об'єм) вантажу чи кiлькiсть мiсць, якi вiн займає, а в разi необхiдностi - вiдомостi про зовнiшнiй вигляд, стан i особливi властивостi вантажу;
список членiв суднового екiпажу (суднову роль);
список пасажирiв;
декларацiю про особистi речi членiв суднового екiпажу;
декларацiю про судновi припаси;
довiдку капiтана судна про наявнiсть на борту судна наркотичних (психотропних) засобiв, зброї та боєприпасiв;
довiдку про наявнiсть у судновiй касi валюти;
зобов'язання капiтана судна, яке плаває пiд Державним Прапором України, про те, що закупленi за кордоном судновi припаси, зокрема запаси споживання, не будуть винесенi iз судна;
другий примiрник оформленого при вибуттi за межi України Зобов'язання (про зворотне ввезення на митну територiю України судна, яке плаває пiд Державним Прапором України);
документи, передбаченi Митним кодексом України, iншими законодавчими актами з питань митної справи та мiжнародними договорами України (у разi необхiдностi).
Поданi документи повиннi бути засвiдченi пiдписом капiтана судна або iншої особи, що входить до командного складу судна i належним чином уповноважена на це капiтаном, та скрiпленi вiдбитком суднової печатки. У разi перевезення товарiв у контейнерах допускається подання коносамента, засвiдченого пiдписом керiвника або iншого належним чином уповноваженого працiвника агентської органiзацiї (морського агента) i скрiпленого печаткою цiєї агентської органiзацiї (морського агента).
(пiдпункт 2.2.2 у редакцiї наказу Державної митної служби України вiд 10.10.2007р. N 842) |
2.2.3. У разi закупiвлi українським судном за кордоном товарiв матерiально-технiчного постачання адмiнiстрацiя судна подає для перевiрки додатковi документи (рахунки-фактури, акти про оприбуткування, акти про списання тощо).
2.2.4. Посадова особа митного органу, вiдповiдальна за оформлення документiв, перевiряє їх комплектнiсть, проводить звiрення вiдомостей взаємопов'язаних документiв (наприклад, вiдомостей декларацiї про вантаж та вiдомостей манiфесту або коносамента тощо), про що робить вiдповiднi вiдмiтки в перевiрених документах.
(пiдпункт 2.2.4 iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Державної митної служби України вiд 10.10.2007р. N 842) |
2.2.5. Товари, що не пiдлягають пропуску через митний кордон України, передаються на зберiгання адмiнiстрацiї судна шляхом розмiщення їх у суднових примiщеннях або в iнших, спецiально обладнаних для цього мiсцях, на якi накладаються митнi забезпечення. При цьому капiтаном судна або iншою особою, що входить до командного складу судна та належним чином уповноважена на це капiтаном, у довiльнiй формi в двох примiрниках складається акт прийняття-передання товарiв на зберiгання пiд митним контролем в опломбованих примiщеннях (спецiально обладнаних мiсцях).
Посадова особа митного органу ознайомлює капiтана судна (уповноважену особу) зi змiстом статей 331, 332, 336, 337, 338 Митного кодексу України. Капiтан судна (уповноважена особа) на лицьовому боцi обох примiрникiв акта прийняття-передання товарiв на зберiгання пiд митним контролем в опломбованих примiщеннях (спецiально обладнаних мiсцях) учиняє запис такого змiсту:
"Я, прiзвище, iм'я та по батьковi, серiя та номер паспорта або iншого документа, що посвiдчує особу, ким i коли виданий, ознайомлений зi змiстом статей 331, 332, 336, 337, 338 Митного кодексу України i попереджений про вiдповiдальнiсть за порушення митних правил", ставить на кожному з цих аркушiв дату, особистий пiдпис i вiдбиток суднової печатки.
Акт прийняття-передання товарiв на зберiгання пiд митним контролем в опломбованих примiщеннях (спецiально обладнаних мiсцях) засвiдчується вiдбитком штампа "Пiд митним контролем" посадової особи митного органу та є пiдтвердженням прийняття адмiнiстрацiєю судна на зберiгання пiд митним контролем товарiв в опломбованих примiщеннях (спецiально обладнаних мiсцях).
Один примiрник акта зберiгається в судновiй справi, другий - у справах судна. Вiдомостi про накладенi митнi забезпечення зазначаються посадовою особою митного органу в генеральнiй декларацiї.
(пiдпункт 2.2.5 у редакцiї наказу Державної митної служби України вiд 10.10.2007р. N 842) |
2.2.6. За вiдсутностi зауважень посадова особа митного органу завiряє поданi документи вiдбитком особистої номерної печатки, за винятком коносамента (рiчкової накладної), манiфесту, зобов'язання капiтана судна, яке плаває пiд Державним Прапором України, про те, що закупленi за кордоном судновi припаси, зокрема запаси споживання, не будуть винесенi iз судна, та Зобов'язання (про зворотне вивезення за межi митної територiї України судна, яке плаває пiд iноземним прапором). На цих документах посадовою особою митного органу проставляється вiдбиток штампа "Пiд митним контролем".
(абзаци перший i другий пiдпункту 2.1.3 замiнено абзацом першим згiдно з наказом Державної митної служби України вiд 10.10.2007р. N 842, у зв'язку з цим абзац третiй уважати вiдповiдно абзацом другим) |
Якщо до митного оформлення подається бiльше одного примiрника документа, то на примiрнику, який залишається у справах митного органу, робиться запис про кiлькiсть оформлених примiрникiв цього документа.
2.2.7. По закiнченнi митного контролю та митного оформлення судна в справах митного органу залишаються:
генеральна декларацiя;
один примiрник зобов'язання капiтана судна про зворотне вивезення за межi митної територiї України судна, яке плаває пiд iноземним прапором (для облiку та контролю), або другий примiрник оформленого при вибуттi за межi України зобов'язання капiтана судна про зворотне ввезення на митну територiю України судна, яке плаває пiд Державним Прапором України (для зняття зобов'язання з контролю);
декларацiя про вантаж;
вантажнi документи;
список членiв суднового екiпажу (суднова роль);
список пасажирiв;
декларацiя про особистi речi членiв суднового екiпажу;
декларацiя про судновi припаси;
довiдка капiтана судна про наявнiсть на борту судна наркотичних (психотропних) засобiв, зброї та боєприпасiв;
довiдка про наявнiсть у судновiй касi валюти;
зобов'язання капiтана судна, яке плаває пiд Державним Прапором України, про те, що закупленi за кордоном судновi припаси, зокрема запаси споживання, не будуть винесенi iз судна;
акт прийняття-передання товарiв на зберiгання пiд митним контролем в опломбованих примiщеннях (спецiально обладнаних мiсцях) (у разi його складання);
iншi документи, що подавалися для здiйснення митного контролю та митного оформлення.
(пiдпункт 2.2.7 у редакцiї наказу Державної митної служби України вiд 10.10.2007р. N 842) |
2.2.8. У справах судна залишаються з вiдмiтками митного органу: декларацiя про вантаж (при застосуваннi вiльної практики з вiдмiтками вiдповiдних державних органiв прикордонного контролю, у встановлених законодавством випадках iнших видiв контролю), декларацiя про особистi речi членiв суднового екiпажу, декларацiя про судновi припаси, Зобов'язання (про зворотне вивезення за межi митної територiї України судна, яке плаває пiд iноземним прапором), акт прийняття-передання товарiв на зберiгання пiд митним контролем в опломбованих примiщеннях (спецiально обладнаних мiсцях) (у разi його складання).
(пiдпункт 2.2.8 у редакцiї наказiв Державної митної служби України вiд 10.10.2007р. N 842, вiд 11.03.2010р. N 230) |
2.2.9. Пiдпункт 2.2.9 виключено
згiдно з наказом Державної митної служби України вiд 10.10.2007р. N 842) |
2.2.9. При застосуваннi до судна, що прибуває на митну територiю України, вiльної практики розвантаження та навантаження, а також проведення допомiжних операцiй з товарами (крiплення, розкрiплення, перемiщення по судну) допускаються без участi комiсiї на борту судна за наявностi вiдповiдних вiдмiток посадових осiб пiдроздiлiв контролюючих органiв та органу охорони державного кордону у декларацiї про вантаж з позитивним рiшенням посадової особи митного органу (старшого змiни) про надання вiльної практики.
(пункт 2.2 доповнено пiдпунктом 2.2.9 згiдно з наказом Державної митної служби України вiд 11.03.2010р. N 230) |
2.3. Порядок митного контролю та митного оформлення судна, що вибуває за межi митної територiї України
2.3.1. По прибуттi на судно старший митного наряду виконує дiї, передбаченi пiдпунктом 2.2.1 цiєї Iнструкцiї.
(пiдпункт 2.3.1 iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Державної митної служби України вiд 10.10.2007р. N 842) |
2.3.2. Для здiйснення митного контролю капiтан судна або iнша особа, що входить до командного складу судна та належним чином уповноважена на це капiтаном, подає такi документи:
генеральну декларацiю;
Зобов'язання (про зворотне ввезення на митну територiю України судна, яке плаває пiд Державним Прапором України);
декларацiю про вантаж;
вантажнi документи, у тому числi коносаменти (рiчковi накладнi), у яких зазначаються найменування, маркування, кiлькiсть та/або мiра (маса, об'єм) вантажу чи кiлькiсть мiсць, якi вiн займає, а в разi необхiдностi - вiдомостi про зовнiшнiй вигляд, стан i особливi властивостi вантажу;
список членiв суднового екiпажу (суднову роль);
список пасажирiв;
декларацiю про особистi речi членiв суднового екiпажу;
декларацiю про судновi припаси;
довiдку капiтана судна про наявнiсть на борту судна наркотичних (психотропних) засобiв, зброї та боєприпасiв;
довiдку про наявнiсть у судновiй касi валюти;
другий примiрник оформленого по прибуттi в Україну Зобов'язання (про зворотне вивезення за межi митної територiї України судна, яке плаває пiд iноземним прапором);
документи, передбаченi Митним кодексом України, iншими законодавчими актами з питань митної справи та мiжнародними договорами України (у разi необхiдностi).
Поданi документи повиннi бути засвiдченi пiдписом капiтана судна чи iншої особи, що входить до командного складу судна та належним чином уповноважена на це капiтаном, i скрiпленi вiдбитком суднової печатки. У разi перевезення товарiв у контейнерах допускається подання коносамента, засвiдченого пiдписом керiвника чи iншого належним чином уповноваженого працiвника агентської органiзацiї (морського агента) i скрiпленого печаткою цiєї агентської органiзацiї (морського агента).
(пiдпункт 2.3.2 у редакцiї наказу Державної митної служби України вiд 10.10.2007р. N 842) |
2.3.3. Посадова особа митного органу, вiдповiдальна за оформлення документiв, здiйснює перевiрку їх комплектностi, звiрення вiдомостей взаємопов'язаних документiв та наявнiсть на вантажних документах вiдмiток, проставлених згiдно з пiдпунктом 3.2.7 пункту 3.2 глави 3 цiєї Iнструкцiї, проставляє на декларацiї про вантаж та Зобов'язаннi (про зворотне ввезення на митну територiю України судна, яке плаває пiд Державним Прапором України) вiдбиток штампа "Пiд митним контролем".
За вiдсутностi зауважень посадова особа митного органу завiряє поданi документи вiдбитком особистої номерної печатки, за винятком коносамента (рiчкової накладної), манiфесту.
При прийняттi рiшення про митний огляд судна старший митного наряду оголошує про його початок особi, яка подала документи.
(пiдпункт 2.3.3 у редакцiї наказiв Державної митної служби України вiд 10.10.2007р. N 842, вiд 11.03.2010р. N 230) |
2.3.4. При проведеннi митного огляду судна посадова особа митного органу перевiряє, у тому числi наявнiсть та цiлiсть митного забезпечення, накладеного на суднових примiщеннях або в iнших, спецiально обладнаних для цього мiсцях, використання валюти iз суднової каси судна, яке плаває пiд iноземним прапором, вiдповiднiсть вiдомостей, заявлених у декларацiї про судновi припаси, фактичнiй їх наявностi на борту судна тощо.
(пiдпункт 2.3.4 у редакцiї наказу Державної митної служби України вiд 10.10.2007р. N 842) |
2.3.5. За вiдсутностi зауважень посадова особа митного органу проставляє вiдбиток особистої номерної печатки на поданих документах, крiм Зобов'язання (про зворотне ввезення на митну територiю України судна, яке плаває пiд Державним Прапором України).
(пiдпункт 2.3.5 у редакцiї наказу Державної митної служби України вiд 10.10.2007р. N 842) |
2.3.6. По закiнченнi митного оформлення судна в справах митного органу залишаються:
генеральна декларацiя;
один примiрник зобов'язання капiтана судна про зворотне ввезення на митну територiю України судна, яке плаває пiд Державним Прапором України (для облiку та контролю), або другий примiрник оформленого по прибуттi в Україну зобов'язання капiтана судна про зворотне вивезення за межi митної територiї України судна, яке плаває пiд iноземним прапором (для зняття зобов'язання з контролю);
декларацiя про вантаж;
вантажнi документи;
список членiв суднового екiпажу (суднова роль);
список пасажирiв;
декларацiя про особистi речi членiв суднового екiпажу;
декларацiя про судновi припаси;
довiдка капiтана судна про наявнiсть на борту судна наркотичних (психотропних) засобiв, зброї та боєприпасiв;
довiдка про наявнiсть у судновiй касi валюти;
iншi документи, що подавалися для здiйснення митного контролю та митного оформлення судна.
(пiдпункт 2.3.6 у редакцiї наказу Державної митної служби України вiд 10.10.2007р. N 842) |
2.3.7. У справах судна залишаються з вiдмiтками митного органу: декларацiя про вантаж, вантажнi документи, декларацiя про особистi речi членiв суднового екiпажу, декларацiя про судновi припаси, Зобов'язання (про зворотне ввезення на митну територiю України судна, яке плаває пiд Державним Прапором України).
(пiдпункт 2.3.7 у редакцiї наказу Державної митної служби України вiд 10.10.2007р. N 842) |
2.3.8. Пiдпункт 2.3.8 виключено
(згiдно з наказом Державної митної служби України вiд 10.10.2007р. N 842) |
2.4. Порядок формування та реєстрацiї суднової справи
2.4.1. Документи, згiдно з якими було здiйснено митний контроль i митне оформлення судна, формуються в суднову справу, яка реєструється в журналi реєстрацiї суднових справ.
Журнал реєстрацiї суднових справ ведеться в електронному виглядi та має мiстити такi вiдомостi:
N з/п;
реєстрацiйний номер суднової справи, що формується за такою схемою:
ХХХХ | / | ХХХХ | / | ХХ | , |
1 | 2 | 3 |
де 1 - поточний рiк;
2 - порядковий номер суднової справи згiдно з журналом реєстрацiї суднових справ (у порядку зростання протягом поточного року; з початку року нумерацiя поновлюється);
3 - 2-значний лiтерний код ознаки перевезення (проставляється "З" при мiжнародному перевезеннi, "К" - при каботажному перевезеннi). Перша лiтера коду зазначається по прибуттi судна в порт на митнiй територiї України, друга лiтера - при вибуттi за межi порту;
назва та код IМО судна (латинськими лiтерами згiдно з реєстрацiйними документами судна);
прапор судна (назва та цифровий код країни вiдповiдно до Класифiкатора країн свiту);
дата прибуття;
порт вiдправлення;
кiлькiсть членiв суднового екiпажу (громадян України/iноземних громадян);
агентська органiзацiя (морський агент) (за наявностi);
загальна вага вантажiв (брутто, кг); у разi перевезення товарiв у контейнерах додатково зазначається кiлькiсть контейнерiв;
iнiцiали, прiзвище старшого митного наряду на прибуття судна;
дата вибуття;
порт призначення;
кiлькiсть членiв суднового екiпажу (громадян України/iноземних громадян);
загальна вага вантажiв (брутто, кг); у разi перевезення товарiв у контейнерах додатково зазначається кiлькiсть контейнерiв;
iнiцiали, прiзвище старшого митного наряду на вибуття судна;
iнше.
У разi потреби журнал реєстрацiї суднових справ роздруковується i формується у справи для зберiгання вiдповiдно до Iнструкцiї з дiловодства в митнiй службi України, затвердженої наказом Держмитслужби вiд 28.12.2002 N 747 (зi змiнами).
2.4.2. Суднова справа формується з документiв, згiдно з якими були здiйсненi митний контроль i митне оформлення судна по прибуттi його в порт на митнiй територiї України, i документiв, згiдно з якими були здiйсненi митний контроль i митне оформлення цього судна при вибуттi за межi порту.
2.4.3. Оформлене митним органом Зобов'язання зберiгається в окремiй справi митного органу та знiмається з контролю пiсля виконання капiтаном судна наданого зобов'язання.
2.4.4. Документи, що були поданi митному органу для контролю за розвантаженням судна, яке прибуло на митну територiю України, можуть формуватися в окрему справу, номер якої складається з реєстрацiйного номера вiдповiдної суднової справи та вiдокремленого скiсною лiнiєю напису "Вантаж". Ця справа є невiд'ємною частиною суднової справи судна.
2.4.5. Сформована суднова справа судна, митний контроль якого завершено, зберiгається у справах митного органу вiдповiдно до Iнструкцiї з дiловодства в митнiй службi України, затвердженої наказом Держмитслужби вiд 28.12.2002 N 747 (зi змiнами).
(пункт 2.4 у редакцiї наказу Державної митної служби України вiд 10.10.2007р. N 842) |
3. Митний контроль та митне оформлення товарiв, якi перемiщуються на суднах
3.1. При ввезеннi з-за кордону
3.1.1. Вивантаження товарiв iз суден, що прибули з-за кордону, проводиться на пiдставi вантажних документiв з дозволу митного органу й пiд його контролем. На вантажних документах посадовi особи митних органiв мають право робити написи iз застереженнями, якi забороняють або регулюють процес вивантаження i є обов'язковими для виконання всiма особами, що беруть участь у процесi вивантаження. Митне оформлення та контроль за перемiщенням суднового спорядження iз суден закордонного плавання для проведення робiт та надання послуг здiйснюються вiдповiдно до Порядку суднового постачання в морських i рiчкових портах України, вiдкритих для заходу суден закордонного плавання, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 05.08.2009 N 846.
(пiдпункт 3.1.1 iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Державної митної служби України вiд 11.03.2010р. N 230) |
3.1.2. Вивантаження товарiв, у тому числi у разi застосування вiльної практики, здiйснюється в зони митного контролю (склади, термiнали, вiдкритi майданчики, причали тощо), розташованi на територiї морського (рiчкового) порту в межах пункту пропуску через державний кордон України, або на транспортнi засоби, що перебувають у цих зонах.
(пiдпункт 3.1.2 у редакцiї наказiв Державної митної служби України вiд 10.10.2007р. N 842, вiд 11.03.2010р. N 230) |
3.1.3. Для здiйснення контролю за розвантаженням судна адмiнiстрацiєю порту або iншими вповноваженими особами подаються митному органу документи (наряди, тальманськi розписки тощо), якi вiдображають намiри та/або результати вивантаження товарiв у зону митного контролю або на транспортнi засоби. По одному примiрнику кожного з оформлених документiв залишається в митному органi.
При розбiжностi наявної кiлькостi товарiв з даними, зазначеними у вантажних документах, або при виявленнi в процесi розвантаження судна пошкоджених (пiдмочених, зi слiдами розпакування) вантажних мiсць складаються акт-повiдомлення та акт про невiдповiднiсть товарiв вiдомостям, зазначеним у потрiбних для здiйснення митного контролю документах, про пошкодження товарiв чи їх упаковки або маркування, форма якого затверджена наказом Держмитслужби вiд 18.11.2002 N 630 "Про затвердження форми акта про невiдповiднiсть товарiв вiдомостям, зазначеним у потрiбних для здiйснення митного контролю документах, про пошкодження товарiв чи їх упаковки або маркування", зареєстрованим в Мiнiстерствi юстицiї України 29.11.2002 за N 932/7220 (зi змiнами).
Пiсля розвантаження судна в генеральному актi зазначаються кiлькiсть мiсць i вага (маса) зданих судном i прийнятих портом товарiв, а також iнформацiя про номери та загальну кiлькiсть складених при розвантаженнi судна актiв-повiдомлень. Генеральний акт пiдписується представниками адмiнiстрацiї порту, митного органу та судна. Один примiрник генерального акта залишається в митному органi.
По закiнченнi розвантаження судна вантажнi документи разом з iншими документами щодо вивантаження товарiв iз судна долучаються до суднової справи.
(пiдпункт 3.1.3 у редакцiї наказу Державної митної служби України вiд 10.10.2007р. N 842) |
3.1.4. Реєстрацiя товарiв, що надходять на митну територiю України на суднах, i товарiв, що вивозяться за межi зони митного контролю й порту, здiйснюється митним органом у журналi облiку товарiв, що надходять на митну територiю України на суднах закордонного плавання та вивозяться за межi зони митного контролю й порту (далi - Журнал облiку товарiв).
Журнал облiку товарiв ведеться в електронному виглядi та має мiстити такi вiдомостi:
реєстрацiйний номер суднової справи (згiдно з журналом реєстрацiї суднових справ);
назва та код IМО судна (латинськими лiтерами згiдно з реєстрацiйними документами судна);
агентська органiзацiя (морський агент) (за наявностi);
номер коносамента (рiчкової накладної):
дата прибуття судна;
загальна назва товарiв (згiдно з коносаментом /рiчковою накладною/); у разi перевезення товарiв у контейнерах додатково зазначається номер контейнера;
загальна вага товарiв (брутто, кг)/кiлькiсть мiсць, а в разi перевезення товарiв у контейнерах - кiлькiсть контейнерiв (згiдно з коносаментом /рiчковою накладною/);
iнiцiали, прiзвище старшого митного наряду на прибуття судна;
дата вивезення товарiв за межi зони митного контролю й порту;
експедитор (за наявностi);
перевiзник (за наявностi);
одержувач;
мiсцезнаходження (мiсце проживання) одержувача;
номер вантажної митної декларацiї (документа контролю доставки тощо);
загальна вага товарiв (брутто, кг)/кiлькiсть мiсць (згiдно з вантажною митною декларацiєю /документом контролю доставки тощо/);
фактично вивезено (вага товарiв (брутто, кг)/кiлькiсть мiсць);
залишок (вага товарiв (брутто, кг)/кiлькiсть мiсць);
номер особистої номерної печатки посадової особи митного органу, яка дозволила вивезення товарiв за межi зони митного контролю й порту;
примiтки;
iнше.
Для заповнення граф Журналу облiку товарiв може бути використана iнформацiя, надана агентською органiзацiєю (морським агентом) в електронному виглядi вiдповiдно до роздiлу 5 цiєї Iнструкцiї.
У разi потреби Журнал облiку товарiв роздруковується i формується у справи для зберiгання вiдповiдно до Iнструкцiї з дiловодства в митнiй службi України, затвердженої наказом Держмитслужби вiд 28.12.2002 N 747 (зi змiнами).
(пiдпункт 3.1.4 у редакцiї наказу Державної митної служби України вiд 10.10.2007р. N 842) |
3.1.5. Вивезення товарiв за межi зони митного контролю i порту дозволяється в разi:
митного оформлення у вiдповiдний митний режим;
направлення пiд митним контролем у митний орган призначення;
потреби розмiщення на митних лiцензiйних складах за умови розташування цих складiв у зонi дiяльностi митного органу, у якому розташовано пункт пропуску, i наявностi в ЄАIС Держмитслужби України попереднього повiдомлення (попередньої декларацiї), вiдповiдним чином оформленого структурним пiдроздiлом митного органу, у зонi дiяльностi якого розташовано митний лiцензiйний склад;
потреби розмiщення на складах тимчасового зберiгання для зберiгання пiд митним контролем за умови подання заяви пiдприємства з позитивною резолюцiєю керiвництва митного органу i наявностi в ЄАIС Держмитслужби України попереднього повiдомлення (попередньої декларацiї), вiдповiдним чином оформленого структурним пiдроздiлом митного органу, у зонi дiяльностi якого розташовано склад тимчасового зберiгання.
В iнших випадках вивезення товарiв за межi зони митного контролю й порту дозволяється за окремим письмовим дозволом керiвництва митного органу.
Не допускається перебування в зонах митного контролю товарiв, митне оформлення яких завершено, крiм випадкiв, коли таке перебування є наслiдком функцiональної та/або технологiчної дiяльностi порту, чи в iнших випадках, передбачених законодавством.
(абзац сьомий пiдпункту 3.1.5 у редакцiї наказу Державної митної служби України вiд 10.10.2007р. N 842) |
3.1.6. У справах митного органу залишаються документи, що були пiдставою для пропуску товарiв через митний кордон України.
3.2. При вивезеннi за кордон
3.2.1. При надходженнi на територiю порту товарiв, якi перемiщуються пiд митним контролем, митним органом призначення проводиться пiдтвердження їх надходження на пiдставi оформлених митним органом вiдправлення документiв контролю доставки (далi - ДКД).
3.2.2. До початку навантаження товарiв на судно вантажовласник або уповноважена ним особа подає митному органу доручення на навантаження. Пiдставою для оформлення доручення на навантаження є вантажна митна декларацiя або iнший документ, який вiдповiдно до законодавства України є пiдставою для перемiщення товарiв через митний кордон України. У разi надходження товарiв, якi були оформленi iншими митними органами та перебувають пiд митним контролем, подаються також товаросупровiднi документи.
У разi потреби на вимогу митного органу вантажовласник або уповноважена ним особа подає список товарiв (список доручень на навантаження), якi плануються для навантаження на заявлене судно.
Пiсля перевiрки вiдповiдностi даних, зазначених у дорученнях на навантаження, даним вищевказаних документiв i за вiдсутностi зауважень посадова особа митного органу на дорученнi на навантаження проставляє вiдбиток особистої номерної печатки. Оформлене таким чином доручення є пiдставою для навантаження зазначених у ньому товарiв на судно.
(абзац третiй пiдпункту 3.2.2 iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Державної митної служби України вiд 10.10.2007р. N 842) |
Пiдставою для навантаження на судно суднового спорядження, суднових запасних частин i суднових припасiв є скрiплений особистою номерною печаткою посадової особи митного органу iнвойс (рахунок-фактура), в якому зазначенi цi спорядження, запаснi частини i припаси.
(пiдпункт 3.2.2 доповнено новим абзацом четвертим згiдно з наказом Державної митної служби України вiд 11.03.2010р. N 230) |
Iнвойси (рахунки-фактури), пiдписанi представником адмiнiстрацiї судна, скрiпленi судновою печаткою та особистою номерною печаткою посадової особи митного органу, а також (за наявностi) акти-повiдомлення, що складаються у разi вiдмови вiд частини або всiх товарiв, є пiдставою для подання вантажної митної декларацiї.
(пiдпункт 3.2.2 доповнено новим абзацом п'ятим згiдно з наказом Державної митної служби України вiд 11.03.2010р. N 230, у зв'язку з цим абзаци четвертий та п'ятий вважати вiдповiдно абзацами шостим та сьомим) |
У виняткових випадках з метою запобiгання простою транспортних засобiв та для зменшення витрат на вивантажувально-навантажувальнi операцiї, за письмовим рiшенням керiвництва митного органу дозволяється оформлення доручення на навантаження на пiдставi товаросупровiдних документiв за умови надання власником товарiв або уповноваженою ним особою зобов'язання про подання вантажної митної декларацiї або iншого документа, який вiдповiдно до законодавства України є пiдставою для перемiщення товарiв через митний кордон України, до вибуття судна та про вiдшкодування збиткiв порту й судновласнику в разi простою судна через вiдсутнiсть вантажної митної декларацiї або iншого документа, який вiдповiдно до законодавства України є пiдставою для перемiщення товарiв через митний кордон України.
Вивезення товарiв за межi митної територiї України здiйснюється на пiдставi оформленої вантажної митної декларацiї або iншого документа, який вiдповiдно до законодавства України є пiдставою для перемiщення товарiв через митний кордон України.
3.2.3. Доручення на навантаження подається митному органу в необхiднiй кiлькостi примiрникiв, один з яких з долученими до нього четвертими основними аркушами вантажних митних декларацiй або iншими документами, що вiдповiдно до законодавства України є пiдставою для перемiщення товарiв через митний кордон України (або їх копiями), залишається у справах митного органу для контролю за навантаженням судна. Загальна кiлькiсть оформлених доручень зазначається на цьому дорученнi.
(пiдпункт 3.2.3 у редакцiї наказу Державної митної служби України вiд 10.10.2007р. N 842) |
3.2.4. На пiдставi доручень на навантаження митний орган здiйснює облiк товарiв у журналi облiку товарiв, що вивозяться за межi митної територiї України на суднах, який ведеться в електронному виглядi та має мiстити такi вiдомостi:
N з/п;
дата оформлення доручення на навантаження;
номер доручення на навантаження:
загальна назва товарiв (згiдно з дорученням на навантаження);
загальна вага товарiв (брутто, кг)/кiлькiсть мiсць, а в разi перевезення товарiв у контейнерах - кiлькiсть контейнерiв (згiдно з дорученням на навантаження);
назва та номер документа, згiдно з яким було здiйснено митне оформлення товарiв;
вiдправник;
мiсцезнаходження (мiсце проживання) вiдправника;
порт призначення;
номери контейнерiв (для контейнерних перевезень);
експедитор (за наявностi);
назва та код IМО судна (латинськими лiтерами згiдно з реєстрацiйними документами судна);
реєстрацiйний номер суднової справи (згiдно з журналом реєстрацiї суднових справ);
номер особистої номерної печатки посадової особи митного органу, яка дозволила завантаження товарiв на судно;
фактично вiдвантажено (вага товарiв (брутто, кг)/кiлькiсть мiсць);
залишок (вага товарiв (брутто, кг)/кiлькiсть мiсць);
дата вибуття судна;
номер особистої номерної печатки посадової особи митного органу, яка пiдтвердила пропуск товарiв через митний кордон України;
примiтки (вiдмiтка про анулювання доручення на навантаження чи внесення змiн до нього);
iнше.
У разi потреби журнал облiку товарiв, що вивозяться за межi митної територiї України на суднах, роздруковується i формується у справи для зберiгання вiдповiдно до Iнструкцiї з дiловодства в митнiй службi України, затвердженої наказом Держмитслужби вiд 28.12.2002 N 747 (зi змiнами)".
(пiдпункт 3.2.4 у редакцiї наказу Державної митної служби України вiд 10.10.2007р. N 842) |
3.2.5. За письмовою заявою вантажовласника або уповноваженої ним особи митним органом може бути дозволено анулювання або внесення змiн до доручення на навантаження за умови обов'язкового повернення митному органу всiх ранiше оформлених його примiрникiв.
3.2.6. Для митного контролю та митного оформлення суден i товарiв, що перемiщуються ними, митнi органи мають право використовувати додатковi документи контролю, передбаченi правилами роботи портiв.
3.2.7. Пiсля закiнчення навантаження судна вантажовласник або уповноважена ним особа подає митному органу коносаменти й манiфести для пропуску товарiв через митний кордон. Пiсля звiрення їх з дорученнями на навантаження (списками вантажiв) i вантажними митними декларацiями або iншими документами, якi вiдповiдно до законодавства України є пiдставою для перемiщення товарiв через митний кордон України, посадова особа митного органу проставляє на коносаментах (рiчковiй накладнiй), манiфестах вiдбитки штампа "Пiд митним контролем" та особистої номерної печатки. Транспортна органiзацiя, що здiйснювала навантаження судна, надає митному органу документ, який пiдтверджує кiлькiсть та асортимент навантажених товарiв.
(пiдпункт 3.2.7 iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Державної митної служби України вiд 10.10.2007р. N 842, у редакцiї наказу Державної митної служби України вiд 11.03.2010р. N 230) |
3.2.8. Адмiнiстрацiя порту не дозволяє капiтановi судна виходити з акваторiї порту без вiдмiтки митного органу на генеральнiй декларацiї.
(абзац перший пiдпункту 2.3.8 iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Державної митної служби України вiд 10.10.2007р. N 842) |
Для тимчасового вiдходу судна з порту у зв'язку з дiєю непереборної сили, стихiйним лихом, а також з метою рятування людей отримувати дозвiл митного органу необов'язково.
3.2.9. У справах митного органу залишаються документи, що були пiдставою для пропуску товарiв через митний кордон України.
4. Особливостi митного контролю та митного оформлення суден i товарiв, що перемiщуються ними
4.1. Порядок митного контролю та митного оформлення суден каботажного плавання
4.1.1. Для здiйснення митного контролю судна каботажного плавання, що плаває пiд Державним Прапором України, капiтан судна або iнша особа, що входить до командного складу судна та належним чином уповноважена на це капiтаном, подає такi документи:
генеральну декларацiю;
повiдомлення капiтана судна про те, що судно пiд час рейсу не заходило в порти iнших держав i не причалювало до суден закордонного плавання (для судна, що прибуває в порт), або повiдомлення капiтана судна про те, що цим рейсом не передбачається заходження до портiв iнших держав i причалювання до суден закордонного плавання (для судна, що вибуває з порту);
декларацiю про вантаж;
декларацiю про судновi припаси;
документи, передбаченi Митним кодексом України, iншими законодавчими актами з питань митної справи та мiжнародними договорами України (за необхiдностi).
Поданi документи повиннi бути засвiдченi пiдписом капiтана судна каботажного плавання або iншої особи, що входить до командного складу судна та належним чином уповноважена на це капiтаном, i скрiпленi вiдбитком суднової печатки.
Допускається оформлення повiдомлення капiтана судна про те, що судно пiд час рейсу не заходило в порти iнших держав i не причалювало до суден закордонного плавання, або повiдомлення про те, що цим рейсом не передбачається заходження до портiв iнших держав i причалювання до суден закордонного плавання, на зворотному боцi генеральної декларацiї. Таке повiдомлення повинно бути засвiдчено пiдписом капiтана судна каботажного плавання або iншої особи, що входить до командного складу судна та належним чином уповноважена на це капiтаном, i скрiплено вiдбитком суднової печатки.
4.1.2. При вибуттi судна, що плаває пiд Державним Прапором України, у каботажне плавання посадова особа митного органу здiйснює митний контроль судна, за вiдсутностi зауважень зазначає на генеральнiй декларацiї вiдомостi про наявнiсть i кiлькiсть товарiв, що перебувають пiд митним контролем на борту судна, накладене митне забезпечення (у разi складання акта прийняття-передання товарiв на зберiгання пiд митним контролем в опломбованих примiщеннях /спецiально обладнаних мiсцях/, зазначаються реквiзити акта), учиняє на генеральнiй декларацiї запис "Вiдхiд судна в порт (назва порту) дозволено. Капiтану вручено:
1. Генеральну декларацiю.
2. Декларацiю про вантаж.
3. Декларацiю про судновi припаси.
4. Iншi документи (у разi потреби)", зазначає кiлькiсть аркушiв вручених документiв i завiряє зробленi записи вiдбитком особистої номерної печатки.
Пiд цим записом на генеральнiй декларацiї капiтан судна (уповноважена капiтаном особа) робить власноручно запис: "Документи отримав", який засвiдчується його особистим пiдписом iз зазначенням дати, iнiцiалiв i прiзвища та вiдбитком суднової печатки.
Один примiрник оформленої генеральної декларацiї та документiв надається капiтану судна каботажного плавання або iншiй особi, що входить до командного складу судна та належним чином уповноважена на це капiтаном, для подання митному органу призначення. Другий примiрник оформленої генеральної декларацiї та документiв залишається у справах митного органу вiдправлення i є пiдставою для зняття суднової справи з контролю.
Пiсля прибуття судна каботажного плавання в порт призначення капiтан судна або iнша особа, що входить до командного складу судна та належним чином уповноважена на це капiтаном, подає митному органу призначення документи, зазначенi в пiдпунктi 4.1.1 цiєї Iнструкцiї, а також примiрник оформленої митним органом вiдправлення генеральної декларацiї та документiв. За вiдсутностi зауважень посадова особа митного органу призначення вчиняє на генеральнiй декларацiї, оформленiй митницею вiдправлення, запис "Прибуття до порту (назва порту), дата, час" i засвiдчує його вiдбитком особистої номерної печатки.
4.1.3. Для здiйснення митного контролю судна каботажного плавання, що плаває пiд iноземним прапором, капiтан судна або iнша особа, що входить до командного складу судна та належним чином уповноважена на це капiтаном, подає такi документи:
дозвiл Мiнiстерства транспорту та зв'язку України на каботажне плавання;
генеральну декларацiю;
повiдомлення капiтана судна про те, що судно пiд час рейсу не заходило в порти iнших держав i не причалювало до суден закордонного плавання (для судна, що прибуває в порт), або повiдомлення капiтана судна про те, що цим рейсом не передбачається заходження до портiв iнших держав i причалювання до суден закордонного плавання (для судна, що вибуває з порту);
декларацiю про вантаж;
список членiв суднового екiпажу (суднову роль);
декларацiю про особистi речi членiв суднового екiпажу;
декларацiю про судновi припаси;
довiдку капiтана судна про наявнiсть на борту судна наркотичних (психотропних) засобiв, зброї та боєприпасiв;
довiдку про наявнiсть у судновiй касi валюти;
зобов'язання капiтана судна про те, що закупленi за кордоном судновi припаси, зокрема запаси споживання, не будуть винесенi з судна;
документи, передбаченi Митним кодексом України, iншими законодавчими актами з питань митної справи та мiжнародними договорами України (за необхiдностi).
Поданi документи повиннi бути засвiдченi пiдписом капiтана судна каботажного плавання або iншої особи, що входить до командного складу судна та належним чином уповноважена на це капiтаном, i скрiпленi вiдбитком суднової печатки.
Допускається оформлення повiдомлення капiтана судна про те, що судно пiд час рейсу не заходило в порти iнших держав i не причалювало до суден закордонного плавання, або повiдомлення про те, що цим рейсом не передбачається заходження до портiв iнших держав та причалювання до суден закордонного плавання, на зворотному боцi генеральної декларацiї. Таке повiдомлення повинно бути засвiдчено пiдписом капiтана судна каботажного плавання або iншої особи, що входить до командного складу судна та належним чином уповноважена на це капiтаном, i скрiплено вiдбитком суднової печатки.
Митний контроль i митне оформлення судна каботажного плавання, що плаває пiд iноземним прапором, здiйснюється в порядку, установленому главою 2 цiєї Iнструкцiї.
4.1.4. Товари, що перебувають пiд митним контролем, перемiщуються на суднах каботажного плавання мiж портами України з оформленням ДКД.
4.1.5. Митний контроль i митне оформлення суден каботажного плавання, якi пiд час рейсу з будь-якої причини заходили до iноземних портiв або причалювали до суден закордонного плавання, здiйснюються на загальних пiдставах.
(пункт 4.1 у редакцiї наказу Державної митної служби України вiд 10.10.2007р. N 842) |
4.2. Порядок митного контролю суден лоцманської та iнших служб порту
4.2.1. Судна лоцманської служби порту, якi забезпечують проведення суден до мiсця здiйснення митного контролю та митного оформлення, пiдлягають митному контролю на вимогу митного органу. Мiсця швартування суден лоцманської служби порту узгоджуються з митним органом. Пiсля проведення судна до причалу порту або iншого мiсця стоянки лоцман має право покинути судно тiльки пiсля проходження митного контролю.
4.2.2. Судна iнших служб порту, якi забезпечують бункерування суден, постачання суднових припасiв, перевезення членiв екiпажу тощо, здiйснюють цi операцiї з дотриманням митного законодавства в частинi недопущення причалювання до суден, що перебувають пiд митним контролем, iнших суден та плавучих засобiв без дозволу митного органу.
(пiдпункт 4.2.2 iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Державної митної служби України вiд 10.10.2007р. N 842) |
4.2.3. Агентська органiзацiя (морський агент) або адмiнiстрацiя порту зобов'язанi органiзувати завчасне (не менше нiж за одну годину) iнформування митного органу про планованi перемiщення таких суден i, на вимогу митного органу, забезпечити проходження ними митного контролю.
4.2.4. Особи, якi перебувають на борту таких суден, не повиннi мати при собi предметiв, вивезення або ввезення яких на митну територiю України заборонено чи обмежено законодавством. Предмети цих осiб декларуються ними усно чи письмово на вимогу посадової особи митного органу. За рiшенням посадової особи митного органу може здiйснюватися вибiрковий митний контроль перемiщуваних предметiв iз застосуванням технiчних засобiв митного контролю.
(пiдпункт 4.2.4 у редакцiї наказу Державної митної служби України вiд 10.10.2007р. N 842) |
4.3. Порядок митного контролю та митного оформлення вiйськових кораблiв i суден забезпечення вiйськово-морських сил
4.3.1. Вiйськовi кораблi та судна забезпечення вiйськово-морських сил, якi перетинають митний кордон України, пiдлягають митному оформленню вiдповiдно до Порядку митного оформлення вiйськової технiки та вiйськових транспортних засобiв, якi перетинають митний кордон України, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 18.01.2003 N 63, з дотриманням вимог Закону України "Про порядок допуску та умови перебування пiдроздiлiв збройних сил iнших держав на територiї України" та з урахуванням вимог Порядку митного контролю й митного оформлення вiйськової технiки та вiйськових транспортних засобiв, що перетинають державний кордон України з метою використання їх при проведеннi заходiв оперативно-тактичного характеру, затвердженого наказом Держмитслужби України вiд 01.12.2003 N 812, зареєстрованим у Мiнiстерствi юстицiї України 16.12.2003 за N 1166/8487.
4.3.2. Митне оформлення вiйськових кораблiв та суден забезпечення вiйськово-морських сил iноземних держав здiйснюється митним органом за участю представникiв центрального органу виконавчої влади з питань оборони.
4.3.3. Особистi речi членiв вiйськової команди (предмети першої необхiдностi, пов'язанi насамперед iз забезпеченням життєдiяльностi членiв вiйськових команд, якi є їх власнiстю i якi призначенi виключно для особистого користування, але не можуть бути вiдчуженi або переданi iншим членам вiйськової команди) пiдлягають митному оформленню у загальному порядку.
4.4. Пункт 4.4 виключено
(згiдно з наказом Державної митної служби України вiд 10.10.2007р. N 842, у зв'язку з цим пункти 4.5, 4.6 уважати вiдповiдно пунктами 4.4, 4.5 |
4.4. Особливостi митного контролю та митного оформлення круїзних суден:
4.4.1. Круїзнi судна оформлюються, як правило, у спрощеному порядку документально.
4.4.2. Митний контроль предметiв членiв екiпажу (як резидентiв, так i нерезидентiв) здiйснюється за декларацiєю про особистi речi членiв суднового екiпажу.
При здiйсненнi митного контролю та митного оформлення предметiв, що перемiщуються пасажирами круїзного судна (як при в'їздi на митну територiю України, так i при виїздi за її межi), застосовується спрощений митний контроль. Спрощений митний контроль застосовується у випадках перемiщення пасажирами через митний кордон України товарiв, що не пiдлягають обов'язковому декларуванню та оподаткуванню i не належать до категорiї товарiв, на перемiщення яких через митний кордон України встановлено заборони чи обмеження.
Пасажири круїзного судна декларують перемiщуванi ними через митний кордон України предмети в уснiй формi. Звiльнення вiд подання митної декларацiї не означає звiльнення вiд обов'язкового дотримання порядку перемiщення товарiв через митний кордон України.
4.4.3. Предмети пасажирiв i членiв екiпажу оформлюються посадовою особою митного органу на пiдставi заповненої цими пасажирами або членами екiпажу митної декларацiї, форму якої затверджено постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 15.07.97 N 748 "Про перелiк вiдомостей, що оголошуються громадянами за встановленою формою у разi перемiщення ними через митний кордон України предметiв" (зi змiнами), у таких випадках:
якщо через митний кордон України перемiщуються товари, що пiдлягають обов'язковому письмовому декларуванню, а також оподаткуванню i належать до категорiї товарiв, на перемiщення яких через митний кордон України встановлено заборони чи обмеження;
за зверненням капiтана судна або iншої особи, що входить до командного складу судна та належним чином уповноважена на це капiтаном, представникiв туристичних фiрм, якi органiзовують круїз;
на бажання пасажирiв або на вимогу посадової особи митного органу.
4.4.4. Митний контроль предметiв, що перемiщуються пасажирами, здiйснюється, як правило, безпосередньо на борту судна бiля трапу чи на причалi бiля борту круїзного судна. У разi необхiдностi проведення ретельного огляду предметiв, у тому числi iз застосуванням технiчних засобiв митного контролю, або особистого огляду пасажири можуть бути запрошенi посадовою особою митного органу до спецiально вiдведених для цього примiщень митного органу.
(пункт 4.4 у редакцiї наказу Державної митної служби України вiд 10.10.2007р. N 842) |
4.5. Особливостi митного контролю за перемiщенням товарiв при поромних перевезеннях
4.5.1. Митний контроль та митне оформлення товарiв при поромних перевезеннях здiйснюються згiдно з цiєю Iнструкцiєю. При перевезеннi залiзничних вагонiв та автотранспортних засобiв у декларацiї про вантаж зазначається кiлькiсть одиниць транспорту (для кожною виду транспорту окремо).
4.5.2. На вимогу митного органу можуть подаватись окремi списки транспортних засобiв, якi прибули або вибувають на поромi: на залiзничнi вагони - передатна вiдомiсть, на автотранспортнi засоби - списки автотранспортних засобiв.
4.5.3. Для проведення навантажувальних робiт на суднi у передатних вiдомостях i списках автотранспортних засобiв робиться запис: "Навантаження дозволено", який завiряється вiдбитком особистої номерної печатки та пiдписом посадової особи митного органу.
(пiдпункт 4.5.3 iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Державної митної служби України вiд 10.10.2007р. N 842) |
5. Порядок подання митним органам попередньої iнформацiї про товари, прийнятi до перевезення у контейнерах у порт призначення на митнiй територiї України
5.1. Агентська органiзацiя (морський агент) не пiзнiше нiж за одну добу до прибуття судна в порт на митнiй територiї України подає митному органу iнформацiю про товари, прийнятi до перевезення у контейнерах у порт призначення на митнiй територiї України.
Iнформацiя подається визначеними працiвниками агентської органiзацiї (морського агента) на визначену поштову скриньку Держмитслужби в мережi Iнтернет за структурою та у форматi, затвердженими Держмитслужбою й узгодженими з кожною з агентських органiзацiй (з кожним з морських агентiв) шляхом укладення угоди про iнформацiйний обмiн i вiдповiдного протоколу.
5.2. Iнформацiя про товари, прийнятi до перевезення у контейнерах у порт призначення на митнiй територiї України, повинна мiстити такi вiдомостi:
агентська органiзацiя (морський агент);
дата та час подання iнформацiї агентською органiзацiєю (морським агентом);
порт на митнiй територiї України;
назва судна;
запланованi дата та час прибуття судна;
номер коносамента (рiчкової накладної);
номер контейнера;
код типу контейнера вiдповiдно до Класифiкатора типiв контейнерiв;
загальна назва товарiв (згiдно з коносаментом /рiчковою накладною/);
загальна вага товарiв (брутто, кг) (згiдно з коносаментом /рiчковою накладною/);
вiдправник;
одержувач (за наявностi);
iндосат (за наявностi);
мiсцезнаходження (мiсце проживання) одержувача (за наявностi);
експедитор (за наявностi);
перевiзник (за наявностi);
додатковi вiдомостi (агентською органiзацiєю /морським агентом/ може бути надана iнша наявна iнформацiя, що може мати значення при визначеннi форм та обсягу контролю товарiв, що перемiщуються в контейнерах).
При цьому iнформацiя про назву агентської органiзацiї (морського агента) та судна подається латинськими лiтерами (згiдно з реєстрацiйними документами судна), iнформацiя про загальну назву товарiв може подаватися iноземною мовою, якщо переклад на державну мову цiєї iнформацiї iстотно впливає на застосування заходiв тарифного або нетарифного регулювання або неправильний переклад може викривити iнформацiю про перемiщуванi товари.
5.3. Iнформацiя, подана агентською органiзацiєю (морським агентом), знiмається Регiональною iнформацiйною митницею з визначеної поштової скриньки Держмитслужби в мережi Iнтернет, автоматично перевiряється на вiдповiднiсть установленим структурi й формату та за вiдсутностi зауважень не пiзнiше нiж через одну годину пiсля її надходження направляється до митного органу з урахуванням порту призначення на митнiй територiї України.
За наявностi зауважень Регiональна iнформацiйна митниця невiдкладно iнформує агентську органiзацiю (морського агента) про змiст цих зауважень. Заходи з уточнення iнформацiї та усунення зауважень уживаються агентською органiзацiєю (морським агентом) у найкоротший строк. Уточнена iнформацiя про товари, прийнятi до перевезення у контейнерах у порт призначення на митнiй територiї України, подається агентською органiзацiєю (морським агентом) вiдразу пiсля усунення зауважень.
Митними органами iнформацiя про товари, прийнятi до перевезення у контейнерах у порт призначення на митнiй територiї України, приймається цiлодобово.
5.4. Посадова особа митного органу аналiзує подану iнформацiю, визначає форми й обсяг контролю товарiв, достатнi для забезпечення додержання законодавства з питань митної справи, та вносить до вiдповiдного програмно-iнформацiйного комплексу вiдокремленi скiсною лiнiєю коди визначеної форми митного контролю та процедур (-и) згiдно з такою таблицею:
Код форми контролю | Назва форми контролю | Код митної процедури | Назва митної процедури |
1 | Перевiрка документiв та вiдомостей | 101 | Контроль за правильнiстю визначення митної вартостi iз залученням фахiвцiв пiдроздiлу митного органу, до компетенцiї якого вiднесено контроль за правильнiстю визначення митної вартостi |
102 | Контроль за правильнiстю визначення коду товару згiдно з УКТЗЕД iз залученням фахiвцiв пiдроздiлу митного органу, до компетенцiї якого вiднесено контроль за виконанням вимог товарної номенклатури Митного тарифу України при класифiкацiї товарiв для цiлей митного оформлення | ||
103 | Контроль за правильнiстю визначення країни походження товару iз залученням фахiвцiв пiдроздiлу митного органу, до компетенцiї якого вiднесено перевiрку правильностi визначення країни походження товарiв | ||
104 | Контроль за додержанням законодавства України з питань увезення на митну територiю України або перемiщення територiєю України товарiв, мiжнароднi передачi яких пiдлягають експортному контролю | ||
105 | Контроль за додержанням законодавства України з питань увезення на митну територiю України або перемiщення територiєю України наркотичних засобiв, психотропних речовин i прекурсорiв | ||
2 | Митний огляд | 201 | Контроль вiдповiдностi кiлькостi та опису товарiв i транспортних засобiв даним, зазначеним у товаросупровiдних документах |
205 | Контроль вiдповiдностi кiлькостi та опису товарiв i транспортних засобiв даним, зазначеним у товаросупровiдних документах, iз залученням фахiвцiв пiдроздiлу боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил | ||
207 | Контроль за товарами, що мiстять об єкти права iнтелектуальної власностi, iз залученням вiдповiдних фахiвцiв митного органу | ||
208 | Вiдбiр проб i зразкiв товарiв | ||
7 | Iншi форми контролю | 702 | Iдентифiкацiя товарiв i транспортних засобiв шляхом здiйснення цифрової фотозйомки (реєстрацiйний номер, митне забезпечення на транспортному засобi, характернi особливостi товару тощо) |
711 | Застосування технiчних засобiв митного контролю | ||
712 | Застосування ваговимiрювальних пристроїв |
Перелiк кодiв форм митного контролю та процедур, що мiстяться в цiй таблицi, може бути розширений Держмитслужбою за узгодженням з кожною з агентських органiзацiй (з кожним з морських агентiв) шляхом пiдписання окремих протоколiв.
5.5. Пiсля визначення форм i обсягу контролю товарiв, прийнятих до перевезення у контейнерах, митний орган забезпечує направлення iнформацiї про визначенi форми й обсяг контролю до Регiональної iнформацiйної митницi для подальшого направлення їх агентськiй органiзацiї (морському агенту) на визначену протоколом поштову скриньку в мережi Iнтернет.
Iнформацiя про визначенi форми й обсяг контролю подається агентськiй органiзацiї (морському агенту) не пiзнiше нiж через дванадцять годин пiсля надходження iнформацiї агентської органiзацiї (морського агента) на визначену поштову скриньку Держмитслужби в мережi Iнтернет i використовується агентською органiзацiєю (морським агентом) при розвантаженнi судна.
Iнформацiя про визначенi форми й обсяг контролю, що подається агентськiй органiзацiї (морському агенту), має мiстити такi вiдомостi: агентська органiзацiя (морський агент); дата та час надходження iнформацiї на поштову скриньку Держмитслужби; порт на митнiй територiї України; митний орган; назва судна; запланованi дата та час прибуття судна; номер коносамента (рiчкової накладної); номер контейнера; коди визначеної форми митного контролю та процедур (-и).
Якщо митний орган не вбачає доцiльним застосування зазначених у таблицi форм митного контролю та процедур, то в iнформацiї, що подається агентськiй органiзацiї (морському агенту), вiдомостi про коди форм митного контролю та процедур будуть вiдсутнi. Вiдсутнiсть в iнформацiї вiдомостей про коди форм митного контролю та процедур не означає звiльнення вiд обов'язкового дотримання порядку перемiщення товарiв i транспортних засобiв через митний кордон України.
5.6. Форми й обсяг контролю визначаються на пiдставi поданої агентською органiзацiєю (морським агентом) iнформацiї та застосовуються виключно митним орган, у зонi дiяльностi якого розташований порт призначення на митнiй територiї України. Форми й обсяг контролю можуть бути змiненi пiд час або пiсля розвантаження судна з урахуванням фактичної iнформацiї (наявних товарiв, фiзичного стану контейнера, упаковки тощо) чи при здiйсненнi безпосередньо в пунктi пропуску митного контролю та митного оформлення товарiв, що надiйшли в контейнерах, iз застосуванням вантажної митної декларацiї.
5.7. Якщо агентська органiзацiя (морський агент) пiсля пiдписання угоди та протоколу не подає iнформацiю про товари, прийнятi до перевезення у контейнерах у порт призначення на митнiй територiї України, або подає недостовiрну iнформацiю, у неповному обсязi або з порушенням установлених структури й формату чи строкiв подання, то митний орган iнформує агентську органiзацiю (морського агента) для вжиття вiдповiдних заходiв.
Форми й обсяг контролю товарiв, щодо яких iнформацiя не була подана чи подана в неповному обсязi або з порушенням строкiв її подання, визначаються пiд час розвантаження судна.
5.8. У разi, якщо товари були прийнятi до перевезення в контейнерах у портах iнших держав Азово-Чорноморського басейну менше нiж за одну добу до прибуття судна в порт на митнiй територiї України, то iнформацiя про цi товари подається агентською органiзацiєю (морським агентом) iз зазначенням у графi "додатковi вiдомостi" дати та часу прийняття цих товарiв до перевезення. У такому випадку iнформацiя про визначенi форми й обсяг контролю агентськiй органiзацiї (морському агенту) митним органом не подається. Форми й обсяг контролю щодо цих товарiв визначаються пiд час розвантаження судна.
5.9. Одержана вiд агентської органiзацiї (морського агента) iнформацiя про товари, прийнятi до перевезення у контейнерах у порт призначення на митнiй територiї України, що мiстить комерцiйну таємницю або iнформацiю з обмеженим доступом, не пiдлягає розголосу, переданню третiм особам i державним органам, за винятком випадкiв, передбачених законодавством України.
(Iнструкцiю доповнено главою 5 згiдно з наказом Державної митної служби України вiд 10.10.2007р. N 842) |
Директор Департаменту органiзацiї митного контролю | С. М. Сьомка |
Додаток 1 до Iнструкцiї про органiзацiю митного контролю та митного оформлення суден i товарiв, що перемiщуються ними |
|
Форма |
Зобов'язання капiтана судна про зворотне вивезення за межi митної територiї України (увезення на митну територiю України) судна закордонного плавання*
N _____________/___/_______
Я, | |
(прiзвище, iм'я, по батьковi, громадянство особи, яка надає зобов'язання; | |
серiя та номер паспорта або iншого документа, що посвiдчує особу, ким i коли виданий; | |
мiсце проживання) |
, |
зобов'язуюсь у строк до "____" ____________ 20__ р. |
|
|
судно закордонного плавання | , | |
(назва) |
код IМО судна | , прапор | . |
Судновласник | |
(назва юридичної особи або прiзвище, iм'я та по батьковi |
. | |
фiзичної особи, мiсцезнаходження (мiсце проживання)) |
Про вiдповiдальнiсть згiдно зi статтями 330, 331, 336, 338, 340, 348, 354, 355 Митного кодексу України попереджений. |
(пiдпис особи, яка надає зобов'язання) |
М.П.*** |
|
|
* Заповнюється в двох
примiрниках.
** Непотрiбне перекреслити.
*** Мiсце для вiдбитка суднової
печатки (за наявностi).
(додаток у редакцiї наказу Державної митної служби України вiд 10.10.2007р. N 842) |
Додаток 2 до Iнструкцiї про органiзацiю митного контролю та митного оформлення суден i товарiв, що перемiщуються ними |
Журнал реєстрацiї товарiв, що надходять на митну територiю України на суднах закордонного плавання
Додаток 2 виключено
(згiдно з наказом Державної митної служби України вiд 10 жовтня 2007 року N 842) |
Додаток 3 до Iнструкцiї про органiзацiю митного контролю та митного оформлення суден i товарiв, що перемiщуються ними |
Журнал реєстрацiї товарiв, що вивозяться за межi зони митного контролю i порту
Додаток 3 виключено
(згiдно з наказом Державної митної служби України вiд 10 жовтня 2007 року N 842) |
Додаток 4 до Iнструкцiї про органiзацiю митного контролю та митного оформлення суден i товарiв, що перемiщуються ними |
Журнал облiку доручень на навантаження суден закордонного плавання
Додаток 4 виключено
(згiдно з наказом Державної митної служби України вiд 10 жовтня 2007 року N 842) |
Додаток 5 до Iнструкцiї про органiзацiю митного контролю та митного оформлення суден i товарiв, що перемiщуються ними |
ЗОБОВ'ЯЗАННЯ ПРО ЗВОРОТНЕ ВВЕЗЕННЯ/ВИВЕЗЕННЯ СУДНА* |
---|
Додаток 5 виключено
(згiдно з наказом Державної митної служби України вiд 10 жовтня 2007 року N 842) |
Додаток 6 до Iнструкцiї про органiзацiю митного контролю та митного оформлення суден i товарiв, що перемiщуються ними |
Журнал облiку зобов'язань про зворотне ввезення/вивезення суден
Додаток 6 виключено
(згiдно з наказом Державної митної служби України вiд 10 жовтня 2007 року N 842) |