МIНIСТЕРСТВО ФIНАНСIВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
04.11.2004 | N 692 |
---|
Про затвердження Порядку облiку, зберiгання i
розпорядження дорогоцiнними металами i
дорогоцiнним камiнням, дорогоцiнним камiнням
органогенного утворення та напiвдорогоцiнним
камiнням, що переходять у власнiсть держави
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 30 листопада 2004 р. за N 1513/10112 |
Iз змiнами i доповненнями, внесеними
наказом Мiнiстерства фiнансiв України
вiд 28 квiтня 2015 року N 471
Вiдповiдно до постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 28 липня 2004 року N 975 "Про визнання таким, що втратив чиннiсть, пункту 6 постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 17 березня 1998 р. N 321" наказую:
1. Затвердити Порядок облiку, зберiгання i розпорядження дорогоцiнними металами i дорогоцiнним камiнням, дорогоцiнним камiнням органогенного утворення та напiвдорогоцiнним камiнням, що переходять у власнiсть держави (далi - Порядок), що додається.
2. Роздiл 2 "Порядок розпорядження дорогоцiнними металами i дорогоцiнним камiнням, дорогоцiнним камiнням органогенного утворення та напiвдорогоцiнним камiнням, що переходять у власнiсть держави" Порядку розпорядження валютними цiнностями (крiм цiнних паперiв), дорогоцiнними металами i дорогоцiнним камiнням, дорогоцiнним камiнням органогенного утворення та напiвдорогоцiнним камiнням, що переходять у власнiсть держави, затвердженого наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 13 сiчня 1999 року N 11 та постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 31 березня 1999 року N 153, зареєстрованого в Мiнiстерствi юстицiї України 27 квiтня 1999 року за N 261/3554, виключити.
3. Скасувати наказ Мiнiстерства фiнансiв України вiд 18 травня 1999 року N 130 i Нацiонального банку України вiд 19 травня 1999 року N 40 "Про затвердження Тимчасового порядку здiйснення Державною скарбницею Нацiонального банку України операцiй з приймання, зберiгання, облiку та вiдпуску дорогоцiнних металiв i дорогоцiнного камiння, дорогоцiнного камiння органогенного утворення та напiвдорогоцiнного камiння, якi надходять до Державного фонду дорогоцiнних металiв i дорогоцiнного камiння України".
4. Управлiнню по контролю за обiгом дорогоцiнних металiв та дорогоцiнного камiння Департаменту пiдвiдомчих пiдприємств (Видолоб В.В.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацiю до Мiнiстерства юстицiї України в установленому порядку.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Мiнiстра Макацарiя С.М.
Перший вiце-прем'єр-мiнiстр України, Мiнiстр фiнансiв України | М.Я.Азаров |
ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Мiнiстерства фiнансiв України 04.11.2004 N 692 |
|
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 30 листопада 2004 р. за N 1513/10112 |
ПОРЯДОК
облiку, зберiгання i розпорядження дорогоцiнними
металами i дорогоцiнним камiнням, дорогоцiнним
камiнням органогенного утворення та
напiвдорогоцiнним камiнням, що переходять у
власнiсть держави
1. Загальнi положення
1.1. Цим Порядком установлюються правила облiку, зберiгання i розпорядження дорогоцiнними металами i дорогоцiнним камiнням, дорогоцiнним камiнням органогенного утворення та напiвдорогоцiнним камiнням, що переходять у власнiсть держави.
Порядок розроблений вiдповiдно до Закону України "Про державне регулювання видобутку, виробництва i використання дорогоцiнних металiв i дорогоцiнного камiння та контроль за операцiями з ними", постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 25 серпня 1998 року N 1340 "Про Порядок облiку, зберiгання, оцiнки конфiскованого та iншого майна, що переходить у власнiсть держави, i розпорядження ним" та постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 26 грудня 2001 року N 1724 "Про порядок облiку, зберiгання, оцiнки вилученого митними органами майна, щодо якого винесено рiшення суду про конфiскацiю, передачi цього майна органам державної виконавчої служби i розпорядження ним".
1.2. Дiя Порядку поширюється на дорогоцiннi метали та дорогоцiнне камiння, дорогоцiнне камiння органогенного утворення та напiвдорогоцiнне камiння (далi - цiнностi), що мiстяться у:
а) зливках, гранулах, порошках, сплавах, хiмiчних сполуках тощо;
б) самородках, шлiхах, мiнералах та iншiй сировинi в обробленому та необробленому виглядi;
в) ювелiрних та побутових виробах;
г) ювелiрних та побутових виробах, що стали непридатними чи втратили експлуатацiйну цiннiсть;
ґ) виробах та напiвфабрикатах виробничо-технiчного, наукового та лабораторного призначення;
д) нагородах i жетонах, нагрудних та iнших знаках;
е) парчi та парчевих виробах;
є) монетах;
ж) предметах знахiдок i скарбiв;
з) предметах безоплатної передачi (дарування) юридичними та фiзичними особами;
и) виробах та напiвфабрикатах стоматологiчного призначення;
i) брухтi i вiдходах у будь-якому виглядi та станi;
ї) безхазяйному та iншому майнi, що переходить у власнiсть держави.
1.3. За приховування або привласнення цiнностей виннi особи притягаються до вiдповiдальностi згiдно з чинним законодавством України.
2. Термiни, якi вживаються у Порядку
У Порядку термiни "дорогоцiннi метали", "дорогоцiнне камiння", "дорогоцiнне камiння органогенного утворення" i "напiвдорогоцiнне камiння" вживаються вiдповiдно до Закону України "Про державне регулювання видобутку, виробництва i використання дорогоцiнних металiв i дорогоцiнного камiння та контроль за операцiями з ними", а термiн "культурнi цiнностi" - вiдповiдно до Закону України "Про вивезення, ввезення та повернення культурних цiнностей".
3. Оцiнка, облiк i зберiгання цiнностей
3.1. Попередня оцiнка, облiк, а також вiдповiдальнiсть за зберiгання цiнностей до передачi їх для подальшого розпорядження покладаються на органи (органiзацiї), що здiйснили вилучення цiнностей або зберiгають їх.
Попередня оцiнка цiнностей здiйснюється на момент узяття їх на облiк.
3.2. Опис та оцiнка цiнностей проводиться комiсiєю, яка утворюється органом, що здiйснив їх вилучення, у складi представникiв мiсцевих фiнансових органiв та органiв (органiзацiй), що здiйснили вилучення цiнностей або зберiгають їх.
До участi в роботi комiсiї у разi необхiдностi залучаються експерти та спецiалiсти Державної пробiрної служби України, Державного гемологiчного центру України, органiв культури та музейнi працiвники.
3.3. Узятi на облiк цiнностi вiдображаються на позабалансових рахунках "Товарно-матерiальнi цiнностi, прийнятi на вiдповiдальне зберiгання" в органах (органiзацiях), що здiйснили вилучення або зберiгають їх, а в органах державної виконавчої служби вказанi цiнностi вiдображаються в актах опису й арешту майна.
3.4. У разi вилучення цiнностей, що мають ознаки, якi вказують на їх iсторичну, музейну, наукову, художню або iншу культурну цiннiсть, орган, що здiйснив їх вилучення, забезпечує проведення державної експертизи таких цiнностей державними установами, закладами культури, iншими органiзацiями, визначеними наказом Мiнiстерства культури i мистецтв України вiд 15 листопада 2002 року N 647, зареєстрованим у Мiнiстерствi юстицiї України 5 грудня 2002 року за N 948/7236.
Цiнностями, що мають зазначенi ознаки, уважаються:
а) предмети, якi мають власнi ознаки не тиражованого виробу непромислового призначення;
б) старожитностi;
в) предмети, що мають власнi пiдписи, знаки, позначки (клейма, герби та авторськi монограми), якi є нерозшифрованими i можуть свiдчити про їхнє культурне значення, або не мають тих знакiв, якi мали б бути;
г) предмети, призначенi для здiйснення культових i релiгiйних обрядiв;
ґ) прикраси для будiвель, iнтер'єрiв, екстер'єрiв, настiннi, напольнi, настольнi;
д) копiї та симулянти коштовностей;
е) предмети, що є частиною групи предметiв, якi мають культурне значення;
є) окремi зразки гiрських порiд, мiнералiв, скам'янiлих решток тварин i рослин геологiчного минулого.
У разi, якщо результат державної експертизи дає пiдстави для вiднесення вилучених, конфiскованих та обернених вiдповiдно до законодавства в дохiд держави культурних цiнностей до Музейного фонду України, матерiали експертизи та цiнностi передаються безоплатно Мiнiстерству культури України, яке надалi розпоряджається культурними цiнностями вiдповiдно до чинного законодавства України.
(абзац одинадцятий пункту 3.4 iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 28.04.2015р. N 471) |
3.5. За результатами роботи комiсiї складаються опис та акт оцiнки цiнностей. В описi зазначаються: докладне найменування кожного предмета та його характернi ознаки. В актi оцiнки цiнностей вказуються: найменування металу, з якого виготовлено цiнностi, проба, найменування камiння, що мiститься у цiнностях, окремi характеристики, якiсть, цiна, вартiсть та маса, визначена вiдповiдно до вимог Iнструкцiї про порядок одержання, використання, облiку та зберiгання дорогоцiнних металiв i дорогоцiнного камiння, затвердженої наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 6 квiтня 1998 року N 84, зареєстрованим у Мiнiстерствi юстицiї України 28 квiтня 1998 року за N 271/2711 (у редакцiї наказу Мiнiстерства фiнансiв України вiд 28 листопада 2012 року N 1230).
(абзац перший пункту 3.5 iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 28.04.2015р. N 471) |
Опис та акт оцiнки цiнностей складаються у чотирьох примiрниках кожний, з яких: перший - передається органу, що здiйснив вилучення цiнностей, другий - Мiнiстерству фiнансiв України, третiй - вкладається у посилку з цiнностями, четвертий - iз супровiдним листом надсилається до Державного сховища дорогоцiнних металiв i дорогоцiнного камiння України (далi - Держсховище) одночасно з посилкою.
3.6. Оцiнка цiнностей здiйснюється комiсiєю за ринковими цiнами, що дiють на дату проведення оцiнки.
3.7. Усi примiрники опису та акта оцiнки цiнностей пiдписуються членами комiсiї i затверджуються у термiн не пiзнiше нiж через три днi пiсля його складання керiвником чи заступником керiвника органу (органiзацiї), що здiйснив вилучення або зберiгає цiнностi.
3.8. Зберiгання цiнностей до зарахування їх до Державного фонду дорогоцiнних металiв i дорогоцiнного камiння України (далi - Державний фонд) здiйснюється у спецiально обладнаних примiщеннях, металевих шафах правоохоронних органiв, контролюючих органiв, органiв державної виконавчої служби.
(пункт 3.8 iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 28.04.2015р. N 471) |
4. Остаточна оцiнка та розпорядження цiнностями
4.1. Цiнностi, крiм тих, що згiдно з пунктом 3.4 Порядку були переданi Мiнiстерству культури України, надсилаються органами, що здiйснили вилучення цiнностей або зберiгають їх, до Держсховища за адресою: 04119, м. Київ, вул. Дегтярiвська, 38 - 44.
(абзац перший пункту 4.1 iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 28.04.2015р. N 471) |
Предмети та вироби, що не мiстять дорогоцiнних металiв i дорогоцiнного камiння, дорогоцiнного камiння органогенного утворення та напiвдорогоцiнного камiння (далi - предмети та вироби, що не мiстять дорогоцiнних металiв i дорогоцiнного камiння), до Держсховища не надсилаються.
(пункт 4.1 доповнено абзацом другим згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 28.04.2015р. N 471) |
У разi надходження предметiв та виробiв, що не мiстять дорогоцiнних металiв i дорогоцiнного камiння, Держсховище надсилає зазначенi предмети та вироби разом iз супровiдним листом органу, що здiйснив їх вилучення, для здiйснення подальшого розпорядження ними вiдповiдно до законодавства.
(пункт 4.1 доповнено абзацом третiм згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 28.04.2015р. N 471) |
4.2. Цiнностi надсилаються обов'язково через мiсцевi пiдроздiли Державного пiдприємства спецiального зв'язку в посилках. Цiнностi повиннi бути впакованi в дерев'яний або картонний ящик (залежно вiд характеру цiнностей), який обшивається тканиною й опечатується сургучними печатками. Монети з дорогоцiнних металiв дозволяється упаковувати в два мiшки (один вкладений у другий), якi повиннi бути прошитi, опломбованi або опечатанi. На посилках (або на ярликах до мiшкiв) указуються оцiночна вартiсть та адреси одержувача i вiдправника цiнностей, а також вага брутто.
(абзац перший пункту 4.2 iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 28.04.2015р. N 471) |
Пересилання цiнностей до Держсховища поштою i в паперових пакетах забороняється.
4.3. Держсховище здiйснює операцiї з приймання, зберiгання, оперативного облiку та вiдпуску цiнностей, що надходять до Державного фонду, у порядку, установленому законодавством України.
4.4. Посилка з цiнностями пересилається до Держсховища разом iз супровiдним листом, до якого додаються копiя рiшення суду про конфiскацiю цiнностей та iншi первиннi документи, якi є пiдставою для передачi цiнностей на користь держави.
4.5. При пересиланнi цiнностей до Держсховища в посилку вкладаються такi документи:
а) копiя супровiдного листа;
б) опис цiнностей;
в) акт оцiнки цiнностей.
4.6. На пiдтвердження одержання цiнностей Держсховище надсилає вiдправнику один примiрник акта приймання.
4.7. Витрати, пов'язанi iз зберiганням, пересиланням, транспортуванням, експертною оцiнкою тощо цiнностей, вiдшкодовуються з державного бюджету за рахунок коштiв, передбачених у законi про державний бюджет на утримання органiв державної виконавчої влади, якi вiдповiдно до покладених функцiй здiйснюють облiк, зберiгання i розпорядження дорогоцiнними металами i дорогоцiнним камiнням, дорогоцiнним камiнням органогенного утворення та напiвдорогоцiнним камiнням, що переходять у власнiсть держави.
4.8. Остаточна оцiнка цiнностей проводиться Держсховищем за ринковими цiнами, що дiють на дату проведення оцiнки.
Завiрена копiя акта про остаточну оцiнку цiнностей у п'ятиденний термiн пiсля її проведення надсилається Держсховищем рекомендованим листом до органу, який надiслав цiнностi.
Одержання органом державної виконавчої служби, який надiслав цiнностi, копiї акта про їх остаточну оцiнку є пiдставою для завершення виконавчого провадження про конфiскацiю цiнностей у порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".
4.9. Цiнностi, що надходять до Держсховища, облiковуються та вiдображаються ним на позабалансових рахунках у кiлькiсному вираженнi.
Пiсля проведення остаточної оцiнки цiнностi облiковуються у складi запасiв за справедливою вартiстю, яка визначається:
щодо дорогоцiнних металiв вiдповiдно до закупiвельних цiн, встановлених Нацiональним банком України на дату проведення остаточної оцiнки;
щодо дорогоцiнного камiння, дорогоцiнного камiння органогенного утворення та напiвдорогоцiнного камiння за результатами гемологiчної експертизи камiння на дату проведення остаточної оцiнки.
Дорогоцiнне камiння, що мiститься у предметах та виробах з недорогоцiнного металу, пiдлягає вилученню та зарахуванню до Державного фонду.
Предмети та вироби, що не мiстять дорогоцiнних металiв i дорогоцiнного камiння, до надсилання органу, що здiйснив їх вилучення, переробки або знищення (утилiзацiї) вiдображаються на позабалансовому рахунку у кiлькiсному вираженнi.
(пункт 4.9 у редакцiї наказу Мiнiстерства фiнансiв України вiд 28.04.2015р. N 471) |
4.10. Контроль за операцiями з цiнностями, що переходять у власнiсть держави, здiйснюється згiдно iз законодавством України.
5. Реалiзацiя цiнностей
5.1. Реалiзацiя цiнностей здiйснюється вiдповiдно до постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 07 травня 1998 року N 653 "Про порядок продажу дорогоцiнних металiв i дорогоцiнного камiння, дорогоцiнного камiння органогенного утворення та напiвдорогоцiнного камiння з Державного фонду дорогоцiнних металiв i дорогоцiнного камiння".
(пункт 5.1 у редакцiї наказу Мiнiстерства фiнансiв України вiд 28.04.2015р. N 471) |
5.2. Кошти, одержанi вiд реалiзацiї вищезазначених цiнностей, за вiдрахуванням витрат, пов'язаних iз розпорядженням цiнностями, Держсховище спрямовує до загального фонду Державного бюджету України за кодом бюджетної класифiкацiї 31020000 "Надходження коштiв вiд Державного фонду дорогоцiнних металiв i дорогоцiнного камiння".
6. Повернення цiнностей
6.1. Держсховище здiйснює повернення цiнностей їх власникам за наявностi вiдповiдного рiшення уповноваженого державного органу.
6.2. У разi, якщо цiнностi були реалiзованi або переробленi, а кошти вiд їх реалiзацiї перерахованi до державного бюджету на вiдповiдний рахунок з облiку доходiв, органи Державної казначейської служби України вiдшкодовують власникам їх вартiсть. При цьому повернення коштiв з бюджету здiйснюється у розмiрах сум коштiв, що фактично надiйшли до бюджету вiд реалiзацiї цих цiнностей.
(пункт 6.2 iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 28.04.2015р. N 471) |
6.3. Цiнностi, зазначенi в пiдпунктах "а" (за винятком мiрних банкiвських зливкiв), "б", "г" та "i" пункту 1.2 Порядку, власникам не повертаються. Кошти вiд їх реалiзацiї повертаються власникам органами Державної казначейської служби України у розмiрах сум коштiв, що фактично надiйшли до бюджету.
(пункт 6.3 iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 28.04.2015р. N 471) |
7. Знищення (утилiзацiя) майна
Брухт та вiдходи, що не мiстять дорогоцiнних металiв i дорогоцiнного камiння, дорогоцiнного камiння органогенного утворення та напiвдорогоцiнного камiння, а також предмети та вироби, що не мiстять дорогоцiнних металiв i дорогоцiнного камiння, не отриманi органами, що здiйснили їх вилучення вiдповiдно до абзацу третього пункту 4.1 глави 4 цього Порядку, пiдлягають переробцi або знищенню (утилiзацiї).
(глава 7 у редакцiї наказу Мiнiстерства фiнансiв України вiд 28.04.2015р. N 471) | |
Начальник Управлiння по контролю за обiгом дорогоцiнних металiв та дорогоцiнного камiння Департаменту пiдвiдомчих пiдприємств |
В.В.Видолоб |