ПРЕЗИДIЯ ТОРГОВО-ПРОМИСЛОВОЇ ПАЛАТИ УКРАЇНИ
РIШЕННЯ
вiд 27 лютого 2002 року | протокол N 21(5) |
---|
Про затвердження Iнструкцiї про порядок
визначення країни походження товарiв/послуг,
оформлення та засвiдчення сертифiкатiв
вiдповiдних форм
1. Затвердити Iнструкцiю про порядок визначення країни походження товарiв/послуг, оформлення та засвiдчення сертифiкатiв вiдповiдних форм (додається).
2. Ввести в дiю затверджену Iнструкцiю з 20 березня 2002 року.
3. Iнструкцiю про порядок засвiдчення та видачi сертифiкатiв на товари та послуги українського походження, затверджену рiшенням президiї ТПП України вiд 15.10.98, протокол N 39(6), визнати такою, що втратила чиннiсть.
Президент ТПП України | С. Скрипченко |
Генеральний секретар | В. Яновський |
ЗАТВЕРДЖЕНО рiшенням президiї ТПП України вiд 27 лютого 2002 р. протокол N 21(5) |
IНСТРУКЦIЯ
про порядок визначення країни походження
товарiв/послуг, оформлення та засвiдчення
сертифiкатiв вiдповiдних форм
1. Загальнi положення
1.1. Роботи з визначення країни походження товарiв/послуг, а також оформлення та засвiдчення сертифiкатiв походження на товари/послуги виконуються Торгово-промисловою палатою України (далi - ТПП України) та регiональними торгово-промисловими палатами (далi - регiональнi палати) згiдно iз Законом України "Про торгово-промисловi палати в Українi" (N 671/97-ВР вiд 02.12.97).
Визначення країни походження товарiв/послуг, засвiдчення i видача сертифiкатiв походження на товари/послуги здiйснюються у вiдповiдностi до мiжнародних конвенцiй, мiжнародних угод, чинного законодавства України та цiєї Iнструкцiї.
1.2. Роботи, зазначенi в пунктi 1.1 цiєї Iнструкцiї, здiйснюються особами, уповноваженими наказом по вiдповiднiй торгово-промисловiй палатi визначати країну походження товарiв/послуг та засвiдчувати сертифiкати (далi - уповноваженi особи).
1.3. Печатки, якi застосовуються торгово-промисловими палатами для засвiдчення сертифiкатiв походження товарiв/послуг, пiдписи уповноважених осiб легалiзуються1 в установленому порядку через ТПП України, як правило, один раз на рiк.
____________
1 Легалiзацiї пiдлягають
тiльки пiдписи тих осiб, якi уповноваженi
пiдписувати сертифiкати походження.
Для цього наприкiнцi кожного року регiональнi палати представляють до ТПП України списки уповноважених осiб зi зразками їх пiдписiв та вiдбитки печаток регiональних палат (а також їх фiлiй та вiддiлень, якщо такi є). Списки складаються окремо росiйською та англiйською мовами. Кiлькiсть необхiдних екземплярiв спискiв визначається ТПП України. Управлiння експертиз, контролю та сертифiкацiї товарiв ТПП України комплектує отриманi списки, готує вiдповiднi супровiднi листи та направляє їх для легалiзацiї та використання в роботi до компетентних органiв та органiзацiй країн iмпорту товарiв з України.
Пiсля проведення легалiзацiї змiни до спискiв уповноважених осiб не вносяться протягом року. Якщо виникає така необхiднiсть з об'єктивних причин, то кожний випадок розглядається ТПП України окремо.
1.4. ТПП України розробляє методичнi документи, що стосуються визначення країни походження товарiв/послуг та оформлення i видачi сертифiкатiв походження рiзних форм, та забезпечує ними регiональнi палати.
1.5. Роботи з визначення країни походження товарiв/послуг та засвiдчення сертифiкатiв походження здiйснюються на платнiй основi вiдповiдно до тарифiв, встановлених торгово-промисловими палатами, з урахуванням вiдповiдних рiшень президiї ТПП України.
2. Основнi термiни та їх визначення
2.1. Сертифiкат походження - документ спецiально установленої форми, який пiдтверджує, що товари/послуги виробленi або виконанi в данiй країнi, i який мiстить iнформацiю для їх iдентифiкацiї.
2.2. Країна походження - країна, де товари/послуги були повнiстю виготовленi/виконанi або пiдданi достатнiй переробцi.
2.3. Товар - будь-яке рухоме майно, що перетинає митний кордон України.
2.4. Послуга - трудова доцiльна дiяльнiсть, результати якої виражаються в корисному ефектi, особливiй споживчiй вартостi. Особливiстю послуги є збiгання в часi та просторi процесiв виробництва, реалiзацiї та споживання її споживчої вартостi.
2.5. Товарна номенклатура зовнiшньоекономiчної дiяльностi (ТН ЗЕД) - перелiк товарiв з присвоєними їм вiдповiдними кодами, складений на базi Гармонiзованої системи опису та кодування товарiв i Комбiнованої номенклатури Європейського Спiвтовариства.
В залежностi вiд країни призначення товару можуть застосовуватися УКТЗЕД (Українська класифiкацiя товарiв зовнiшньоекономiчної дiяльностi), Комбiнована Номенклатура ЄС, Товарна номенклатура зовнiшньоекономiчної дiяльностi СНД та iн.
2.6. Генеральна система преференцiй (ГСП) - система, яка визначає преференцiйнi тарифнi умови для окремих товарiв, що експортуються з країн, якi розвиваються (країни-бенефiцiари), у розвинутi країни (країни-донори). Гарантованi цiєю системою пiльги можуть виражатися у частковому або повному звiльненнi вiд ввiзного мита.
2.7. Преференцiйний (пiльговий) сертифiкат - сертифiкат вiдповiдної форми (див. Роздiл 4 цiєї Iнструкцiї), при пред'явленнi якого в митнi органи країни ввозу товару iмпортер користується преференцiями (пiльгами), що виражаються в частковому або повному звiльненнi вiд ввiзного мита.
2.8. Критерiй походження - сукупнiсть умов, вiдповiдно до яких товар може бути визнаним таким, що повнiстю походить з країни (критерiй повнiстю виробленого товару), або достатньо обробленим та переробленим в країнi (критерiй достатньої обробки/переробки).
2.9. Достатня обробка/переробка - операцiї, в результатi яких товар/сировина/матерiали, якi не мали походження певної країни, набувають цього походження. Визначається в кожному окремому випадку залежно вiд вимог мiжнародних угод, а за вiдсутнiстю останнiх - згiдно з мiжнародними конвенцiями та чинним законодавством України.
Критерiй достатньої обробки/переробки може бути виражений:
- змiною товарної позицiї за ТН ЗЕД на рiвнi перших 4-х знакiв;
- перелiком умов, виробничих та технологiчних операцiй, необхiдних для проведення з матерiалами, що не походять з країни, для надання готовому продукту статусу походження;
- правилом адвалорної частки, коли вартiсть використаних iмпортних матерiалiв та комплектуючих досягає фiксованої процентної частки в цiнi готової продукцiї.
2.10. Кумулятивний принцип походження - принцип, який враховується при застосуваннi критерiю достатньої переробки, коли
в разi послiдовної переробки товару в країнах - учасницях мiжнародних угод цi країни розглядаються для визначення походження як одне цiле.
2.11. Додана вартiсть - доля вартостi декларованих товарiв, яка визначається рiзницею мiж вартiстю декларованої продукцiї та вартiстю використаних для її виробництва iмпортних сировини та матерiалiв.
2.12. Висновок про походження товару - документ, що мiстить iнформацiю про походження товару, який експортується, та про критерiй походження цього товару вiдповiдно до Правил визначення країни походження товару (залежно вiд країни призначення можуть бути застосованi рiзнi Правила).
2.13. Висновок про походження послуги - документ, що мiстить iнформацiю про походження та процес виконання послуги, яка здiйснюється певним пiдприємством.
3. Порядок проведення робiт з визначення країни походження товарiв/послуг
3.1. Пiдставою для проведення робiт з визначення країни походження товарiв/послуг є заявка-декларацiя замовника (далi - заявка).
Заявка заповнюється замовником за встановленою формою (див. Додаток 1а та 1б). Заявка пiдписується керiвником або уповноваженою ним особою та скрiплюється печаткою органiзацiї-замовника.
3.2. Разом з заявкою подаються документи, що пiдтверджують походження товару/послуги та факт експорту (для товарiв, що експортуються). Перелiк документiв наведено у Додатку 2.
Замовник подає документи в оригiналi або їх копiї, завiренi своєю печаткою.
За вiрогiднiсть поданих документiв замовник несе вiдповiдальнiсть згiдно з чинним законодавством України.
3.3. Заявка має бути зареєстрована в журналi реєстрацiї. Порядок реєстрацiї визначається кожною палатою самостiйно.
Пiсля реєстрацiї заявка передається уповноваженiй особi на виконання.
Уповноважена особа вивчає зазначену в заявцi iнформацiю, наданi замовником документи та шляхом проведення експертизи походження за документами визначає країну походження товару/послуги.
3.4. Якщо уповноважена особа вважає, що наданих документiв недостатньо для визначення країни походження товару/послуги, то вона має повiдомити про це безпосереднього керiвника. У разi необхiдностi, для додаткового пiдтвердження походження, керiвник приймає рiшення щодо перевiрки уповноваженою особою технологiчного процесу та умов виготовлення товару/виконання послуги.
3.5. Якщо пiсля проведеної перевiрки документiв (а в разi необхiдностi, i умов виробництва) уповноважена особа може зробити висновок, що декларацiя замовника щодо заявлення країни походження пiдтверджується, то зазначена особа приступає до оформлення сертифiката походження вiдповiдної форми.
3.6. У разi необхiдностi та на письмову вимогу замовника експертиза походження товару/послуги може бути оформлена в письмовiй формi i надана замовнику у виглядi Висновку про походження товару/послуги (див. Додаток 3а та 3б). Необхiднiсть видачi замовнику Висновку про походження товару/послуги визначається положеннями цiєї Iнструкцiї та письмовим зверненням замовника.
Бланки Висновку про походження товару/послуги друкуються палатами самостiйно.
3.7. Висновок про походження товару/послуги складається виходячи з результатiв проведеної експертизи походження i однозначно свiдчить, що товари/послуги походять з країни та виробляються/виконуються певним пiдприємством.
3.8. Висновок про походження товару/послуги засвiдчується уповноваженою особою та печаткою торгово-промислової палати.
3.9. Висновок про походження товару/послуги оформлюється українською або росiйською мовами, як правило, у 2-х примiрниках, якщо не передбачено iнше.
Порядок реєстрацiї Висновку про походження товару/послуги розробляється палатами самостiйно.
3.10. Якщо Висновок про походження товару не був складений при оформленнi сертифiката, то вiн може бути складений згодом за письмовим проханням замовника або на запит митних органiв.
Висновок про походження послуг є невiд'ємною частиною сертифiката походження послуг (див. Додаток 4).
3.11. У разi використання виробником-експортером протягом значного перiоду (пiвроку, рiк) постiйних джерел сировини, матерiалiв та комплектуючих для виробництва товару, можливо складання одного Висновку про походження товару на певний перiод.
В разi змiни джерел надходження сировини, матерiалiв або комплектуючих, замовник має повiдомити про це палату i надати новi документи для переоформлення Висновку про походження товару.
3.12. Пiсля розгляду поданих документiв замовнику протягом 3-х днiв видається сертифiкат походження або надається письмова вiдповiдь з констатацiєю причин, згiдно з якими походження товару/ послуги не може бути встановлене.
В окремих випадках при значнiй складностi робiт та великому обсязi документiв цей термiн може бути продовжено до 10 дiб.
4. Форми сертифiкатiв походження та їх застосування
Для пiдтвердження походження товарiв/послуг застосовується 10 форм сертифiкатiв.
4.1. Сертифiкат походження загальної форми (англiйською мовою) - звичайна форма сертифiката - видається на всi товари, якi мають українське походження вiдповiдно до нацiонального законодавства України, при експортi в країни, з якими не обумовленi правила визначення країни походження товарiв; також видається у разi, коли товар не має преференцiйного доступу на ринок країни iмпорту та у випадках вiдсутностi або тимчасового припинення пiльг на українськi товари.
4.2. Сертифiкат походження загальної форми (росiйською мовою) - звичайна форма сертифiката - видається при експортi в країни СНД в тих випадках, коли товар отримує українське походження згiдно з нацiональним законодавством України, проте не виконується якась з умов Правил визначення країни походження товарiв, затверджених Рiшенням Ради глав урядiв СНД вiд 30.11.2000 року.
При оформленнi сертифiкатiв походження загальної форми необхiдно керуватися вимогами чинного законодавства України, а саме положеннями Закону України "Про Єдиний митний тариф України".
4.3. Преференцiйний (пiльговий) сертифiкат походження форми СТ-1 (росiйською мовою) - на товари, що експортуються до країн СНД та задовольняють умовам Правил визначення країни походження товарiв, затверджених Рiшенням Ради глав урядiв СНД вiд 30.11.2000 р. Для країн, якi не пiдписали згадане Рiшення, дiють положення двостороннiх угод, якi передбачають застосування Правил визначення країни походження товарiв, затверджених Рiшенням Ради глав урядiв СНД вiд 24.09.93.
При великому обсязi iнформацiї можливе використання додаткових аркушiв до сертифiката походження ("Дополнительный лист сертификата N __ о происхождении товара").
4.4. Преференцiйний (пiльговий) сертифiкат форми A (англiйською мовою) в рамках Генеральної Системи Преференцiй (ГСП) - для товарiв, якi пiдпадають пiд преференцiйний режим при експортi на ринки країн-донорiв (ЄС, Чехiя, Словаччина, Японiя, США).
Для видачi сертифiката форми A необхiдно з'ясувати, чи користується пiльгами при нарахуваннi мита товар, що експортується на територiю країни-донора. З цiєю метою визначається код за ТН ЗЕД, перевiряється його наявнiсть у списку преференцiйних товарiв, визначається походження товару з урахуванням вимог, викладених у правилах країни-донора; визначається критерiй походження товару в залежностi вiд походження сировини; з'ясовується виконання умов, викладених у правилах.
4.5. Сертифiкат походження на текстильнi товари (TEXTILE PRODUCTS) (англiйською мовою), якi експортуються тiльки в країни ЄС (Австрiя, Бельгiя, Великобританiя, Данiя, Нiдерланди, Нiмеччина, Грецiя, Iрландiя, Iспанiя, Iталiя, Люксембург, Португалiя, Францiя, Фiнляндiя, Швецiя) вiдповiдно до положень Угоди про торгiвлю текстильною продукцiєю мiж Україною та ЄС.
Визначаючи походження текстильної продукцiї, необхiдно враховувати вимоги, передбаченi Угодою мiж Європейським Спiвтовариством та Україною про торгiвлю деякими видами текстильної продукцiї. Передусiм, визначається код продукцiї, встановлюється, до якої категорiї належить товар, з'ясовується необхiднiсть оформлення експортної лiцензiї; у випадку, якщо має мiсце обробка давальницької сировини, встановлюється її походження згiдно з сертифiкатом походження або вiдповiдною позначкою в супроводжувальних документах (iнвойс, декларацiя експортера, iншi). Походження давальницької сировини впливає на виконання умов Угоди.
4.6. Сертифiкат походження на металопродукцiю (англiйською мовою), яка експортується тiльки до країн ЄС вiдповiдно до положень двосторонньої Угоди мiж Кабiнетом Мiнiстрiв України та Європейським Спiвтовариством по вугiллю та сталi про торгiвлю деякими сталеливарними виробами. Вiдповiдно до положень цiєї Угоди визначається походження товару та оформлюється сертифiкат, при цьому визначаються код товару, група товару, з'ясовується необхiднiсть оформлення експортної лiцензiї або реєстрацiї контракту.
4.7. Преференцiйний (пiльговий) сертифiкат форми EUR-1 (англiйською мовою) для експорту в країни Балтiї. Для товарiв, що експортуються в Латвiю, Литву та Естонiю згiдно з положеннями вiдповiдних угод, укладених мiж Україною та цими країнами. При визначеннi походження товару та оформленнi сертифiката необхiдно керуватися положеннями цих угод.
4.8. Преференцiйний (пiльговий) сертифiкат форми EUR-1, серiя М (англiйською мовою) для експорту в Республiку Македонiя згiдно з положеннями Угоди про вiльну торгiвлю мiж Республiкою Македонiя та Україною. При визначеннi походження товару та оформленнi сертифiката необхiдно керуватися положеннями цiєї Угоди.
4.9. Сертифiкат походження форми У-1 (українською мовою) застосовується в межах митної територiї України у випадках, коли необхiдно пiдтвердити українське походження товарiв, якi знаходяться в обiгу в межах митної територiї України пiд час здiйснення пiдприємницької дiяльностi iноземними суб'єктами господарської дiяльностi.
Ця форма сертифiката походження може використовуватися i в iнших випадках реалiзацiї продукцiї в межах митної територiї України, якщо покупець бажає пересвiдчитися, що продукцiя має українське походження. При визначеннi походження необхiдно керуватися чинним законодавством України.
4.10. Сертифiкат походження послуг - застосовується на внутрiшньому ринку для пiдтвердження того, що послуга (наприклад, транспортнi перевезення) виконується українським пiдприємством в межах або за межами митної територiї України. Застосовується в межах митної територiї України.
4.11. Бланки форм сертифiкатiв походження виготовляються централiзовано Торгово-промисловою палатою України з урахуванням вимог мiждержавних угод та мiжнародної практики.
4.12. Порядок оформлення, заповнення та видачi кожної форми сертифiката походження визначається вiдповiдними методичними рекомендацiями.
5. Загальний порядок оформлення та засвiдчення сертифiкатiв походження
5.1. Сертифiкати походження складаються мовою, передбаченою нацiональним законодавством, мiжнародними та мiждержавними угодами.
5.2. Сертифiкат походження повинен мiстити iнформацiю (вiдомостi), передбачену формою сертифiката.
Якщо зовнiшньоекономiчнi договори (контракти) щодо експорту товарiв українського походження пiдлягають реєстрацiї в Мiнiстерствi економiки та з питань європейської iнтеграцiї України або в уповноважених ним органах, зазначена iнформацiя (вiдомостi) стосовно країни призначення товару має вiдповiдати даним, що мiстяться у картках реєстрацiї-облiку зовнiшньоекономiчних договорiв, якi видаються Мiнiстерством економiки та з питань європейської iнтеграцiї України або вiдповiдними пiдроздiлами Мiнiстерства економiки Автономної Республiки Крим, обласних, Київської та Севастопольської мiських державних адмiнiстрацiй.
Виключення можуть складати випадки оформлення сертифiкатiв походження на товари, що вiдправляються морем, коли власнiсть на товар переходить до нерезидента на митнiй територiї України (умови поставки FOB, CIP, CPT, FCA, FAS - порт України). В цих випадках, якщо згiдно з коносаментом, а в разi його вiдсутностi - згiдно з iнструкцiєю власника та штурманською розпискою - товар вiдправляється до країни, що не значиться в картцi реєстрацiї-облiку, країна походження товару пiдтверджується сертифiкатом загальної форми (незалежно вiд умов мiжнародних договорiв). При цьому в графi 1 "Вiдправник" сертифiката походження має бути зазначена фiрма - власник товару.
5.3. Сертифiкат походження складається, як правило, в трьох примiрниках, якщо iнше не передбачено умовами контракту, акредитива тощо.
5.4. Сертифiкат походження товару оформлюється та засвiдчується на кожну окрему поставку товару, що здiйснюється одночасно одним або кiлькома транспортними засобами одному й тому ж вантажоодержувачу вiд одного й того ж вантажопостачальника.
5.5. В сертифiкатi походження ТПП України або регiональна палата (повна назва) засвiдчує, що декларацiя замовника вiдповiдає дiйсностi.
5.6. Сертифiкат засвiдчується пiдписом уповноваженої особи та печаткою торгово-промислової палати. Особа, яка засвiдчує документ, вказує своє прiзвище i ставить свiй пiдпис в графi "Засвiдчення" та скрiплює пiдпис легалiзованою печаткою ТПП України або регiональної палати. Пiсля цього сертифiкат набуває юридичної сили.
5.7. Сертифiкат походження може бути засвiдчений згодом:
для товару - пiсля вiдвантаження, якщо можна встановити його походження. В цьому випадку вiн повинен мати в графi "Для використання офiцiйними установами" запис "Виданий згодом" ("ISSUED RETROSPECTIVELY", "ВЫДАН ВПОСЛЕДСТВИИ"). Строк видачi такого сертифiката не повинен перевищувати термiн, обумовлений мiжнародними та мiждержавними угодами;
для послуг - якщо документами пiдтверджується їх виконання в обумовлений перiод. На такому документi вказується мiсце i дата його засвiдчення.
5.8. У випадку втрати сертифiката про походження зацiкавлена органiзацiя може звернутися з письмовим проханням про видачу дублiката, який засвiдчується на пiдставi копiї сертифiката, що зберiгається в палатi. У графi "Для використання офiцiйними установами" дублiкат такого документа повинен мати напис "Дублiкат сертифiката N __ вiд ____________" ("DUPLICATE OF CERTIFICATE N __ dd. ____________", "ДУБЛИКАТ СЕРТИФИКАТА N __ от ____________"). В графi "Засвiдчення" вказується дата видачi дублiката, якщо iнше не передбачено мiждержавними угодами.
5.9. У разi необхiдностi переоформлення сертифiката (змiна даних вiдправки та iн.) оформлюється сертифiкат замiсть виданого ранiше. В такому випадку в графi "Для використання офiцiйними установами" сертифiката походження робиться позначка "Виданий замiсть сертифiката N __ вiд ____________" ("ISSUED INSTEAD OF CERTIFICATE N _ dd. ____________", "ВЬIДАН ВЗАМЕН СЕРТИФИКАТА N __ от ____________").
5.10. Палати можуть видавати "замiннi" сертифiкати, тобто пiдтверджувати походження товарiв з iнших країн, або видавати сертифiкати замiсть сертифiкатiв, засвiдчених iншими торгово-промисловими палатами в Українi.
Пiдставою для пiдтвердження країни походження товару при видачi "замiнного" сертифiката є оригiнал або копiя сертифiката країни походження товару або оригiнал сертифiката, виданого iншою палатою в Українi. "Замiнний" сертифiкат оформляється на одному iз бланкiв встановленої форми. У графi "Для використання офiцiйними установами" зазначається: "Замiнний сертифiкат" ("Replacement certificate", "Замененный сертификат") або "Виданий на пiдставi сертифiката країни походження N___ вiд ____________" ("ISSUED ON THE BASIS OF CERTIFICATE OF THE COUNTRY OF ORIGIN N __ dd. ____________", "ВЫДАН НА ОСНОВАНИЙ СЕРТИФИКАТА СТРАНЫ ПРОИСХОЖДЕНИЯ N __ от ____________").
5.11. Строк дiї сертифiкатiв походження товару визначається мiжнародними угодами та нормативно-правовими актами України. Строк дiї сертифiкатiв походження послуг визначається органiзацiєю, в яку пред'являється цей сертифiкат.
5.12. Торгово-промисловi палати, якi засвiдчують та видають сертифiкати походження, повиннi забезпечити їх реєстрацiю, облiк та зберiгання. Строк зберiгання сертифiкатiв походження, заявок-декларацiй, висновкiв про походження товару та журналiв їх реєстрацiї складає 3 роки. Форма журналу реєстрацiї визначається торгово-промисловими палатами самостiйно. Пiсля закiнчення строку зберiгання згаданi документи пiдлягають знищенню у встановленому порядку.
6. Порядок контролю за оформленням сертифiкатiв походження
6.1. Регiональнi палати регулярно (не рiдше одного разу на рiк) здiйснюють перевiрку дiяльностi своїх фахiвцiв, пов'язаної з визначенням країни походження товарiв/послуг та оформленням сертифiкатiв вiдповiдних форм.
6.2. Регiональнi палати кожного мiсяця надсилають до ТПП України iнформацiю (на електронних носiях) щодо виданих ними протягом попереднього мiсяця:
- сертифiкатiв походження форми A (див. Додаток 5);
- сертифiкатiв походження на товари, при експортi яких контракти пiдлягають реєстрацiї у Мiнiстерствi економiки та з питань європейської iнтеграцiї України або в уповноважених ним органах (окремим звiтом). Форму звiту див. в Додатку 6.
6.3. На запит Мiнiстерства економiки та з питань європейської iнтеграцiї України ТПП України надає iнформацiю щодо виданих сертифiкатiв походження (згiдно з пiдпунктом 6.2).
6.4. ТПП України, з метою забезпечення дотримання установленого порядку визначення країни походження товарiв/послуг, оформлення та засвiдчення сертифiкатiв вiдповiдних форм, здiйснює координацiю дiяльностi регiональних палат з цих питань шляхом надання методичних рекомендацiй, роз'яснень, проведення практичних занять та iн.
6.5. ТПП України має право запросити в регiональних палат будь-яку iнформацiю стосовно оформлення та видачi сертифiкатiв походження.
Якщо в разi проведення верифiкацiї ТПП України або регiональними палатами будуть виявленi порушення порядку видачi сертифiкатiв, зазначених в пiдпунктi 6.2, ТПП України iнформує про це Мiнiстерство економiки та з питань європейської iнтеграцiї України.
6.6. ТПП України та регiональнi палати на запит митних органiв України або країн - iмпортерiв української продукцiї проводять верифiкацiю сертифiкатiв походження та надають документи, необхiднi для пiдтвердження походження товару.
6.7. У випадку встановлення неправомiрної видачi сертифiката походження товару/послуги сертифiкат пiдлягає скасуванню палатою, що видала сертифiкат, або Торгово-промисловою палатою України з повiдомленням зацiкавлених сторiн, а в разi, якщо контракти на експорт товарiв пiдлягають реєстрацiї, - також Мiнiстерства економiки та з питань європейської iнтеграцiї України.