ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМIНIСТРАЦIЯ УКРАЇНИ
вiд 24.01.2005 р. | N 626/6/21-5115, N 1328/7/21-5117 |
---|
ЗАТ <...> |
Про розгляд листа
Державна податкова адмiнiстрацiя України розглянула лист ЗАТ <...> щодо ввезення i реалiзацiї виноматерiалiв i оброблених коньякiв та оподаткування їх акцизним збором i в межах своєї компетенцiї повiдомляє наступне.
Згiдно з п. п. "в" п. 2 ст. 3 Закону вiд 15.09.95 N 329 (далi - Закон N 329) та 5.1 Iнструкцiї про порядок справляння акцизного збору в разi ввезення товарiв суб'єктами зовнiшньоекономiчної дiяльностi на митну територiю України, затвердженої наказом ДМС України вiд 21.01.2000 N 33 (у редакцiї наказу ДМС України вiд 13.10.2000 N 568), акцизний збiр не справляється з вартостi та обсягiв iмпортованої сировини, що ввозиться пiдприємством - виробником алкогольних напоїв безпосередньо для виробництва таких напоїв, за наявностi довiдки податкової iнспекцiї (адмiнiстрацiї) за мiсцезнаходженням цього пiдприємства.
Таким чином, якщо пiдприємством-виробником ввозиться пiдакцизна алкогольна продукцiя, яка є сировиною для безпосереднього виготовлення вiдповiдних пiдакцизних алкогольних напоїв, то згiдно з п. п. "в" п. 2 ст. 3 Закону N 329 ця продукцiя (сировина) не пiдлягає оподаткуванню акцизним збором. У разi, якщо пiдакцизну алкогольну продукцiю (сировину) буде ввозити для себе пiдприємство, яке не є виробником з такої продукцiї (сировини) вiдповiдних пiдакцизних алкогольних напоїв, то акцизний збiр повинен справлятися в разi ввезення на митну територiю України зазначеної пiдакцизної алкогольної продукцiї (сировини).
Статтею 15 Закону України вiд 19.12.95 N 481 "Про державне регулювання виробництва i обiгу спирту етилового, коньячного i плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробiв" встановлено, що суб'єкти пiдприємницької дiяльностi, якi отримали лiцензiї на iмпорт алкогольних напоїв, можуть здiйснювати поставку цiєї продукцiї пiдприємствам оптової i роздрiбної торгiвлi та iншим українським споживачам без лiцензiй на оптову торгiвлю лише в межах обсягiв власного iмпорту. У разi перепродажу пiдприємством-виробником пiдакцизної алкогольної продукцiї, яка як сировина була ним iмпортована для виготовлення вiдповiдних пiдакцизних алкогольних напоїв, таким пiдприємством не забезпечується виконання вимог п. п. "в" п. 2 ст. 3 Закону N 329.
В зв'язку з цим, зазначена продукцiя пiдлягає оподаткуванню акцизним збором за ставками акцизного збору, якi встановленi на неї Законом України "Про ставки акцизного збору на спирт етиловий та алкогольнi напої" вiд 07.05.96 N 178 (далi - Закон N 178) вiдповiдно до кодiв за УКТ ЗЕД.
На алкогольнi напої, якi iмпортуються в Україну, ставки акцизного збору встановленi статтею 7 Закону N 178. На виноматерiали (виноградне сусло) (код за УКТ ЗЕД 2204 30), що iмпортуються в Україну для виробництва коньячного спирту та iгристих вин, встановлена акцизна ставка в розмiрi 0. На виноматерiали плодово-ягiднi (код за УКТ ЗЕД 2206), що iмпортуються в Україну, ставка акцизного збору встановлена в розмiрi 5 грн. за 1 лiтр.
Критерiєм в застосуваннi певного розмiру ставки акцизного збору у разi реалiзацiї вже готової виноробної продукцiї, що вироблена з використанням iмпортованої сировини, є вимоги статтi 18 "Визначення країни походження товарiв" Закону України вiд 05.02.92 N 2097 "Про Єдиний митний тариф".
При цьому, слiд також звернути увагу на те, що п. 5.2 Iнструкцiї, затвердженої наказом ДМС України вiд 21.01.2000 N 33, також визначено, що у разi реалiзацiї та вiдчуження пiдакцизних товарiв, ввезених пiдприємством-виробником як сировина для виготовлення вiдповiдних пiдакцизних алкогольних напоїв, акцизний збiр з них справляється на загальних пiдставах.
У випадку, коли за договором комiсiї здiйснюється iмпортування пiдакцизної алкогольної продукцiї, яка є сировиною для безпосереднього виготовлення комiтентом вiдповiдних пiдакцизних алкогольних напоїв, то за умови дотримання вимог п. п. "в" п. 2 ст. 3 Закону N 329 та 5.1 Iнструкцiї, затвердженої наказом ДМС України вiд 21.01.2000 N 33, акцизний збiр з такої продукцiї не справляється. Цивiльним кодексом України N 435 вiд 16.01.2003 передбачено, що за договором комiсiї одна сторона (комiсiонер) зобов'язується за дорученням другої сторони (комiтента) за плату вчинити один або кiлька правочинiв вiд свого iменi, але за рахунок комiтента. Вiдповiдно до п. 1.31 ст. 1 Закону України "Про оподаткування прибутку пiдприємств" не вважаються продажем операцiї з надання товарiв у межах договорiв комiсiї, схову (вiдповiдального зберiгання), доручення, iнших цивiльно-правових договорiв, якi не передбачають передачу прав власностi на такi товари. Майно, яке надiйшло до комiсiонера вiд комiтента або набуте комiсiонером за рахунок комiтента, є власнiстю останнього. При здiйсненнi операцiй з продукцiєю за договором комiсiї комiсiонер надає вiдповiдну послугу, вартiсть якої компенсується комiтентом i не набуває статусу власника такої продукцiї.
Вiдповiдно до Iнструкцiї про застосування Плану рахункiв бухгалтерського облiку, активiв, капiталу, зобов'язань i господарських операцiй пiдприємств i органiзацiй, яка затверджена наказом Мiнфiну України вiд 30.11.99 N 291 i зареєстрована в Мiн'юстi України 21.12.99 за N 893/4186, до напiвфабрикатiв належить продукцiя, що не пройшла всiх установлених технологiчним процесом стадiй виробництва i потребує доопрацювання або укомплектування. Готовою продукцiєю вважається продукцiя, обробка якої закiнчена та яка пройшла випробування, приймання, укомплектування згiдно з умовами договорiв iз замовниками i вiдповiдає технiчним умовам i стандартам. Статтею 1 Декрету КМУ "Про акцизний збiр" вiд 26.12.92 N 18-92 (далi - Декрет N 18-92) визначено, що акцизний збiр - це непрямий податок на окремi товари (продукцiю), визначенi законом як пiдакцизнi, який включається до цiни цих товарiв (продукцiї).
Враховуючи це та вiдповiдно до п. п. "в" п. 2 ст. 3 Закону N 329 у разi, коли iмпортується пiдакцизна алкогольна продукцiя, яка є сировиною для безпосереднього виготовлення пiдприємством-виробником вiдповiдних пiдакцизних алкогольних напоїв, акцизний збiр справляється з вироблених готових алкогольних напоїв i включається до їх цiни. Аналогiчна норма дiє i у випадку, коли пiдприємства-виробники реалiзують (передають) виробленi ними в Українi пiдакцизнi товари, як сировину для виробництва iншими виробниками вiдповiдних пiдакцизних товарiв (стаття 3 Декрету N 18-92).
Заступник Голови | С. I. Лекарь |