УГОДА
про вивезення та ввезення культурних цiнностей
Уряди держав - учасниць цiєї Угоди, далi - Сторони, враховуючи взаємну заiнтересованiсть у створеннi сприятливих умов для розвитку культурних зв'язкiв i культурного обмiну, беручи до уваги положення Угоди про спiвпрацю в галузi культури вiд 15 травня 1992 року, домовилися про таке:
Стаття 1
У цiй Угодi використовуються такi термiни й поняття:
"уповноваженi державнi органи" - державнi органи держав Сторiн, уповноваженi вiдповiдно до нацiонального законодавства здiйснювати державне регулювання й контроль за вивезенням i ввезенням культурних цiнностей;
"держава вивезення" - держава, з територiї якої вивозяться культурнi цiнностi;
"держава транзиту" - держава, через територiю якої перемiщуються культурнi цiнностi з держави вивезення до iнших держав;
"держава ввезення" - держава, на територiю якої ввозяться культурнi цiнностi;
"культурнi цiнностi" - цiнностi релiгiйного або свiтського характеру чи їхнi колекцiї, якi розглядаються кожною з держав Сторiн як такi, що мають значення для iсторiї, культури, мистецтва, науки та пiдпадають пiд дiю законодавства держав Сторiн про вивезення i ввезення культурних цiнностей;
"вивезення i ввезення культурних цiнностей" - перемiщення культурних цiнностей юридичними й фiзичними особами з будь-якою метою через митнi кордони держав Сторiн без зобов'язання їхнього зворотного ввезення або зворотного вивезення;
"тимчасове вивезення i тимчасове ввезення" - перемiщення культурних цiнностей юридичними й фiзичними особами з будь-якою метою через митнi кордони держав Сторiн iз зобов'язанням їхнього зворотного ввезення або зворотного вивезення в обумовлений строк;
"дозвiл" - спецiальний документ, форма якого затверджена у встановленому законодавством держави вiдповiдної Сторони порядку й офiцiйно доведена до вiдома iнших Сторiн, i який є єдиною пiдставою для законного перемiщення культурних цiнностей через митнi й державнi кордони держав Сторiн;
"незаконне перемiщення культурних цiнностей" - вивезення, тимчасове вивезення, транзит, ввезення й тимчасове ввезення культурних цiнностей, здiйсненi на порушення законодавства й мiжнародних угод держав Сторiн.
Стаття 2
Ввезення культурних цiнностей, стосовно яких оголошено мiжнародний розшук, заборонене. Такi цiнностi пiдлягають затриманню для їхнього подальшого повернення законним власникам у порядку, встановленому законодавством та мiжнародними угодами держав Сторiн.
Стаття 3
Пiд час транзиту культурних цiнностей через територiю держави Сторони їхнiй власник або уповноважена ним у встановленому законодавством держави порядку особа зобов'язанi подати уповноваженим державним органам, що здiйснюють митне оформлення, митну декларацiю з описом культурних цiнностей, що провозяться, i зазначенням транзиту як мети ввезення, а також дозвiл на вивезення культурних цiнностей, виданий державою вивезення. Митне оформлення транзиту культурних цiнностей здiйснюється вiдповiдно до митних правил держави транзиту.
Стаття 4
Культурнi цiнностi вивозяться з територiй держав Сторiн згiдно з дозволами, форма яких затверджується у встановленому законодавством держави вiдповiдної Сторони порядку й доводиться до вiдома iнших Сторiн.
Дозволи заповнюються державною мовою держави вивезення й росiйською мовою та видаються уповноваженими державними органами держав Сторiн.
Порядок видачi дозволiв регулюється законодавством держави вивезення.
Вивезення й тимчасове вивезення культурних цiнностей без пред'явлення дозволiв пiд час перетину митних кордонiв забороняється.
Стаття 5
Сторони доводять до вiдома iнших Сторiн iнформацiю про законодавчi й iншi нормативно-правовi акти, що регламентують порядок перемiщення культурних цiнностей через кордони держав Сторiн, про перелiки категорiй культурних цiнностей, а також про всi змiни зазначеного порядку або законодавства.
Стаття 6
Сторони вживають заходiв для створення режиму найбiльшого сприяння пiд час оформлення дозволiв та iншої необхiдної документацiї на культурнi цiнностi, що тимчасово вивозяться й тимчасово ввозяться, якi знаходяться на постiйному зберiганнi у фондах державних i мунiципальних музеїв, архiвiв, бiблiотек, iнших державних сховищ культурних цiнностей i заявленi зазначеними державними сховищами до тимчасового вивезення й тимчасового ввезення з метою реалiзацiї програм розвитку культурних зв'язкiв i культурного обмiну мiж державами Сторiн, а також пiд час перемiщення зазначених культурних цiнностей через митнi й державнi кордони держав Сторiн.
Стаття 7
Охорона культурних цiнностей держав iнших Сторiн, якi тимчасово ввозяться на територiю держави Сторони, здiйснюється вiдповiдно до її законодавства й мiжнародних договорiв.
Стаття 8
Культурнi цiнностi, що вивозяться з територiї держави Сторони або ввозяться на територiю держави Сторони фiзичними та юридичними особами, незалежно вiд форми власностi на них i способу їхнього проходження пiдлягають декларуванню пiд час митного оформлення, що здiйснюється уповноваженим державним органом.
Стаття 9
Наявнiсть дозволу фiксується в митнiй декларацiї, а в дозволi проставляється реєстрацiйна вiдмiтка про пропуск культурних цiнностей через митний кордон держави Сторони в порядку, який визначається законодавством держави вивезення, ввезення або транзиту.
Стаття 10
У разi необхiдностi продовження строкiв тимчасового вивезення культурних цiнностей особа, що здiйснила тимчасове вивезення культурних цiнностей з територiї держави Сторони, зобов'язана не пiзнiше нiж за два тижнi до закiнчення строку в письмовiй формi звернутися до уповноважених державних органiв держави вивезення з проханням про продовження строкiв тимчасового вивезення або про змiну митного режиму для ухвалення вiдповiдного рiшення уповноваженими державними органами держави вивезення.
До звернення додаються копiї митної декларацiї та перелiку тимчасово вивезених культурних цiнностей, а також комплект фотографiй зазначених культурних цiнностей, оформленi у встановленому законодавством держави вивезення порядку.
Стаття 11
У разi прийняття уповноваженими державними органами держави вивезення рiшення про продовження строкiв тимчасового вивезення культурних цiнностей особа, що здiйснила тимчасове ввезення культурних цiнностей на територiю держави Сторони, зобов'язана в письмовiй формi повiдомити про це уповноваженi державнi органи держави ввезення та клопотати перед ними про продовження строкiв тимчасового ввезення культурних цiнностей або про змiну митного режиму.
До повiдомлення додаються копiї митної декларацiї та перелiку тимчасово ввезених культурних цiнностей, а також комплект фотографiй зазначених культурних цiнностей, оформленi у встановленому законодавством держави ввезення порядку.
Стаття 12
Митнi й спецiальнi платежi та збори за вивезення з територiї держави Сторони, ввезення на територiю її держави, зворотне вивезення пiсля тимчасового ввезення та зворотне ввезення пiсля тимчасового вивезення, а також за транзит культурних цiнностей, стягуються в порядку, установленому законодавством держави вiдповiдної Сторони.
Стаття 13
Контроль за ввезенням на територiю держави Сторони, вивезенням з територiї держави Сторони, а також за своєчаснiстю повернення культурних цiнностей, що тимчасово вивозяться, здiйснюється вiдповiдно до законодавства держав Сторiн.
Стаття 14
У разi вiдсутностi у власника документа, що пiдтверджує ввезення на територiю держави Сторони культурних цiнностей, їхнє подальше вивезення регулюється законодавством держави Сторони, на територiї якої цi культурнi цiнностi знаходяться.
Стаття 15
Обов'язковiй експертизi пiдлягають культурнi цiнностi, затриманi митними або iншими правоохоронними органами на територiї держави однiєї зi Сторiн за пiдозрою в незаконностi їхнього перемiщення.
Стаття 16
Сторони забезпечують проведення необхiдних заходiв, спрямованих на реалiзацiю цiєї Угоди, у тому числi пiдготовку й прийняття вiдповiдних законодавчих та iнших нормативно-правових актiв.
Стаття 17
Ця Угода набуває чинностi з дати здачi на зберiгання депозитарiю третього повiдомлення про виконання Сторонами, що пiдписали її, внутрiшньодержавних процедур, необхiдних для її набуття чинностi.
Для Сторiн, що виконали необхiднi внутрiшньодержавнi процедури пiзнiше, ця Угода набуває чинностi з дати здачi вiдповiдних документiв на зберiгання депозитарiю.
Стаття 18
За взаємною згодою Сторiн до цiєї Угоди можуть вноситися змiни й доповнення, що оформлюються окремими протоколами, якi є невiд'ємною частиною цiєї Угоди i набувають чинностi в порядку, передбаченому Статтею 17 цiєї Угоди.
Стаття 19
Ця Угода укладається на п'ять рокiв i автоматично продовжується на подальшi п'ятирiчнi перiоди, якщо Сторони не приймуть iншого рiшення.
Стаття 20
Спiрнi питання, пов'язанi iз застосуванням або тлумаченням цiєї Угоди, вирiшуються шляхом консультацiй або переговорiв Сторiн.
Стаття 21
Кожна Сторона має право вийти з цiєї Угоди, надiславши письмове повiдомлення про це до депозитарiю не менше нiж за шiсть мiсяцiв до виходу, врегулювавши свої зобов'язання за Угодою.
Стаття 22
Ця Угода пiсля набуття чинностi є вiдкритою для приєднання до неї iнших держав, якi подiляють її цiлi й принципи i готовi взяти на себе зобов'язання, що випливають з цiєї Угоди. Для держави, що приєдналася, ця Угода набуває чинностi з дати здачi на зберiгання до депозитарiю документiв про приєднання.
Учинено в мiстi Москва 28 вересня 2001 року в одному дiйсному примiрнику росiйською мовою. Дiйсний примiрник зберiгається у Виконавчому комiтетi Спiвдружностi Незалежних Держав, який надiшле кожнiй державi, що пiдписала цю Угоду, її засвiдчену копiю.
За Уряд Республiки Бiлорусь | В. Єрмошин |
За Уряд Республiки Молдова | В. Тардєв |
За Уряд Вiрменiї | А. Маргарян |
За Уряд Республiки Росiйської Федерацiї | М. Касьянов |
За Уряд Республiки Казахстан | Д. Ахметов |
За Уряд Республiки Таджикистан | А. Актов |
За Уряд Киргизької Республiки | К. Бакiєв |
За Уряд України | А. Кiнах |
Угода пiдписана Республiкою Молдова iз застереженням: "За винятком ст. 16". Угода пiдписана Україною iз застереженням: "За винятком абзацу другого статтi 4".
Угода не пiдписана Азербайджанською Республiкою, Грузiєю, Туркменiстаном, Республiкою Узбекистан.