НАЦIОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Департамент валютного регулювання
вiд 28.09.2005 р. | N 13-124/4562-9670 |
---|
Територiальним управлiнням Нацiонального банку України, банкам та їх фiлiям, Асоцiацiї українських банкiв, Київському банкiвському союзу, Українськiй мiжбанкiвськiй валютнiй бiржi |
Про здiйснення iноземних iнвестицiй в Україну
У зв'язку з прийняттям Правлiнням Нацiонального банку України постанов вiд 10.08.2005 N 280 "Про врегулювання питань iноземного iнвестування в Україну" та вiд 10.08.2005 N 281 "Про затвердження нормативно-правових актiв Нацiонального банку України" повiдомляємо.
1. Згiдно з пунктом 1.1 Положення про порядок iноземного iнвестування в Україну, затвердженого постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 10.08.2005 N 280 (далi - Положення), торговець цiнними паперами при здiйсненнi валютних операцiй повинен мати генеральну лiцензiю Нацiонального банку України на здiйснення валютних операцiй (далi - генеральна лiцензiя) у межах валютного законодавства України.
Розрахунки мiж резидентами (у тому числi небанкiвськими фiнансовими установами - торговцями цiнними паперами, що отримали лiцензiю Державної комiсiї з цiнних паперiв та фондового ринку на професiйну дiяльнiсть на ринку цiнних паперiв) та нерезидентами-iнвесторами за операцiями з цiнними паперами українських емiтентiв, якi здiйснюються через уповноваженi банки, що мають банкiвську лiцензiю та письмовий дозвiл Нацiонального банку України на здiйснення валютних операцiй, а також здiйснюють валютний контроль за операцiями своїх клiєнтiв, не потребують наявностi у цих резидентiв генеральної лiцензiї Нацiонального банку України на здiйснення валютних операцiй.
2. Вiдповiдно до останнього абзацу пункту 2.2 Положення iноземний iнвестор має право перераховувати кошти в гривнях, отриманi як прибутки, доходи, iншi кошти, одержанi iноземним iнвестором вiд iнвестицiйної дiяльностi в Українi, з iнвестицiйного рахунку на поточний рахунок торговця для здiйснення портфельної iнвестицiї. Ця норма передбачає перерахування коштiв на поточний рахунок торговця з декiлькох джерел походження гривнi на iнвестицiйному рахунку iноземного iнвестора - як за рахунок доходiв, прибуткiв, отриманих вiд iнвестицiйної дiяльностi в Українi, так i за рахунок iнших коштiв, включаючи кошти в гривнях, отриманих вiд продажу iноземної валюти (пункт 16.3 Iнструкцiї про порядок вiдкриття, використання i закриття рахункiв у нацiональнiй та iноземних валютах, затвердженої постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 12.11.2003 N 492).
3. Згiдно з пунктом 2.3 Положення розрахунки за об'єкти iнвестування здiйснюються виключно через рахунки, вiдкритi в уповноважених банках. Ця вимога не стосується випадкiв проведення розрахункiв мiж нерезидентами за об'єкти iнвестування в Українi через рахунки в iноземних банках.
4. Згiдно з пунктом 2.4 Положення iноземний iнвестор має право розмiстити iнвестицiйний вклад в iноземнiй валютi на пiдставi укладеного з уповноваженим банком договору банкiвського вкладу.
Положенням визначено, що iнвестицiйний вклад - це кошти, якi iноземний iнвестор з метою отримання вiдсоткiв розмiщує на вкладному (депозитному) рахунку в уповноваженому банку на пiдставi укладеного в письмовiй формi договору банкiвського вкладу на строк не менше нiж на один рiк без права дострокового розiрвання цього договору. Згiдно iз Законом України "Про режим iноземного iнвестування" iноземнi iнвестицiї можуть здiйснюватись в iноземнiй валютi, що визнається конвертованою Нацiональним банком України, i тому iноземний iнвестор може розмiстити iнвестицiйний вклад в уповноваженому банку виключно в iноземнiй валютi.
Враховуючи вищевикладене, нерезидент-iнвестор не має права розмiстити в уповноваженому банку iнвестицiйний вклад у гривнях та оформити його ощадним (депозитним) сертифiкатом, номiнованим в гривнях.
5. Викладена у пунктi 2.5 Положення норма щодо обов'язку iноземного iнвестора розраховуватись за об'єкт iнвестування протягом 30 календарних днiв з дати зарахування на iнвестицiйний рахунок куплених за iноземну валюту коштiв у гривнях не стосується операцiй з купiвлi за iноземну валюту коштiв у гривнях, здiйснених до набрання чинностi постанови Правлiння Нацiонального банку України вiд 10.08.2005 N 280 "Про врегулювання питань iноземного iнвестування в Україну".
6. Наведена у пунктi 3.1 Положення норма щодо перерахування резидентом та торговцем коштiв у нацiональнiй валютi з поточного рахунку в гривнях на iнвестицiйний рахунок iноземного iнвестора в уповноваженому банку для подальшого реiнвестування коштiв в Українi не виключає також можливостi за бажанням iноземного iнвестора перерахування цих коштiв на рахунок торговця з метою придбання останнiм iноземної валюти та подальшого перерахування на рахунок iнвестора за кордоном.
7. Оскiльки Положенням передбачено розмiщення iноземними iнвесторами iнвестицiйних вкладiв лише в iноземнiй валютi, то пiдпункт "ґ" пункту 2 глави 3 роздiлу III Правил торгiвлi iноземною валютою (далi - Правила), затверджених постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 10.08.2005 N 281 "Про затвердження нормативно-правових актiв Нацiонального банку України", застосовується лише в частинi купiвлi банками iноземної валюти за iнвестицiйними вкладами, здiйсненими до набрання чинностi постанови Правлiння Нацiонального банку України вiд 10.08.2005 N 280 "Про врегулювання питань iноземного iнвестування в Україну".
В. о. Голови | А. В. Шаповалов |