ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМIНIСТРАЦIЯ УКРАЇНИ
вiд 22.12.2005 р. | N 25595/7/16-1517 |
---|
ДПАУ у зв'язку з внесенням змiн до
податкового законодавства в частинi видачi i
погашення податкових векселiв (далi - ПВ), якi
видаються в оплату ПДВ при iмпортi товарiв на
митну територiю України, з метою забезпечення їх
ефективного адмiнiстрування та координацiї дiї
пiдроздiлiв ДПС надсилає для використання в роботi
Методичнi рекомендацiї щодо порядку
адмiнiстрування видачi та погашення ПВ та
зобов'язує довести зазначенi Методичнi
рекомендацiї до вiдома пiдпорядкованих органiв
ДПС та привести ранiше наданi роз'яснення у
вiдповiднiсть з цими рекомендацiями.
Зауваження та пропозицiї щодо практичного застосування викладеного у цих Методичних рекомендацiях порядку погашення ПВ надiслати на адресу Департаменту ПДВ ДПАУ не пiзнiше 25.01.2006 р.
Додаток: Методичнi рекомендацiї.
Заступник Голови | Г. Оперенко |
Додаток |
Методичнi рекомендацiї
щодо порядку адмiнiстрування видачi та погашення
ПВ
Методичнi рекомендацiї щодо порядку адмiнiстрування ПВ, якi видаються платниками ПДВ при iмпортi товарiв на митну територiю України (далi - Методичнi рекомендацiї), пiдготовленi у зв'язку з внесенням змiн до податкового законодавства в частинi видачi i погашення ПВ, якi видаються в оплату ПДВ при iмпортi товарiв на митну територiю України, та з метою забезпечення ефективного адмiнiстрування процедури погашення ПВ та координацiї дiї пiдроздiлiв ДПС.
Нормативно-правова база
- Закон України вiд 03.04.97 р. N 168/97-ВР "Про податок на додану вартiсть";
- Закон України вiд 25.03.2005 р. N 2505-IV "Про внесення змiн до Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рiк" та деяких iнших законодавчих актiв України";
- Закон України вiд 07.07.2005 р. N 2771-IV "Про внесення змiн до Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рiк" та деяких iнших законiв України" (п. 11.5 ст. 11 Закону України "Про ПДВ").
Загальнi положення
Законами України вiд 25.03.2005 р. N 2505-IV "Про внесення змiн до Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рiк" та деяких iнших законодавчих актiв України" та вiд 07.07.2005 р. N 2771-IV "Про внесення змiн до Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рiк" та деяких iнших законiв України" п. 11.5 ст. 11 Закону України "Про ПДВ", яким регламентується порядок видачi та погашення ПВ, викладено в новiй редакцiї.
При цьому Законом України вiд 25.03.2005 р. N 2505-IV встановлено новi правила видачi ПВ, а Законом України вiд 07.07.2005 р. N 2771-IV внесено суттєвi змiни до порядку їх погашення.
Новi правила видачi ПВ згiдно з Законом N 2505-IV набули чинностi з 31.03.2005 р., а новi правила їх погашення - з 28 липня 2005 р. згiдно з Законом N 2771-IV.
Термiни, що використовуються в Порядку
ПЛАТНИК ПОДАТКУ - СГД (далi - СГД) - фiзична або юридична особа, яка зареєстрована платником ПДВ не менше нiж дванадцять календарних мiсяцiв.
ПВ - простий ПВ, що видається платником ПДВ на суму податкового зобов'язання (далi - ПЗ) при iмпортi товарiв на митну територiю країни.
АВАЛЬ - ПВ-не поручительство, згiдно з яким комерцiйний банк бере на себе вiдповiдальнiсть за оплату ПВ перед векселедержателем i яке оформляється гарантiйним написом банку на векселi чи на спецiальному додатковому аркушi (алонж) окремо для кожного окремого примiрника кожного ПВ. Забороняється оформлення авалю одним документом бiльше нiж на один ПВ.
ВЕКСЕЛЕДАВЕЦЬ - платник податку, який здiйснює операцiї з iмпорту товарiв на митну територiю України вiдповiдно до Закону та видає ПВ.
ПIДТВЕРДЖЕНА ОРГАНОМ ДПС СУМА БЮДЖЕТНОГО ВIДШКОДУВАННЯ (далi - сума бюджетного вiдшкодування) - сума ПДВ, яка задекларована платником податку до вiдшкодування i облiковується в картцi особового рахунку платника. Тобто на визначену законом дату (на дату поставки ПВ органу митного контролю) платником шляхом подання податкової декларацiї узгоджено суму бюджетного вiдшкодування, таке узгодження пiдтверджено вiдповiдним записом в картцi особового рахунку платника податку про наявнiсть задекларованої суми бюджетного вiдшкодування, i сума бюджетного вiдшкодування у розмiрi, не меншому нiж сума ПВ, залишається невiдшкодованою на дату погашення ПВ. У погашеннi ПВ також приймають участь суми бюджетного вiдшкодування, якi облiковувалися у картцi особового рахунку платника податку до дати введення в дiю нового порядку бюджетного вiдшкодування (до 01.06.2005 р.). Таке визначення використовується виключно з метою погашення ПВ.
ОПЛАТА ПВ - перерахування коштiв з рахунку платника податку чи банка-авалiста на рахунок бюджетної класифiкацiї 14010100 "ПДВ iз вироблених в Українi товарiв, послуг".
Порядок видачi ПВ платниками ПДВ
Новi правила видачi ПВ передбачають ряд умов, яких повиннi дотримуватися платники ПДВ для забезпечення реалiзацiї права на видачу ПВ.
Згiдно з п. 11.5 ст. 11 Закону платники податку при iмпортi товарiв на митну територiю України, за умови оформлення ВМД (за винятком тимчасової чи неповної, перiодичної чи попередньої ВМД), можуть за власним бажанням надавати органам митного контролю ПВ на суму податкового зобов'язання.
ПВ видається в трьох примiрниках. Перший примiрник - це оригiнал ПВ-ного бланка, придбаного платником в установi банку; другий i третiй примiрники ПВ - це ксерокопiї оригiналу ПВ-ного бланка (неоформленого першого примiрника), якi мають однаковий з першим примiрником номер ПВ-ного бланка. Усi необхiднi записи в кожному примiрнику ПВ (в тому числi про забезпечення його шляхом авалю) виконуються окремо, ксерокопiюванню не пiдлягають, повиннi бути тотожними (за винятком порядкового номера примiрника, тобто перший примiрник ПВ (оригiнал), другий примiрник ПВ, третiй примiрник ПВ).
Такi особливостi оформлення ПВ встановленi п. 10 постанови КМУ вiд 01.10.97 р. N 1104 "Про затвердження Порядку випуску, обiгу та погашення векселiв, якi видаються на суму ПДВ при iмпортi товарiв на митну територiю України" (з урахуванням змiн i доповнень).
В органi митного контролю, який здiйснює митне оформлення iмпортованих на митну територiю України товарiв, залишається другий примiрник ПВ. Перший примiрник ПВ надсилається (передається) цим органом митного контролю не пiзнiше нiж на третiй день вiд дати видачi ПВ векселедержателю - ДПА (ДПI), в якiй особа зареєстрована як платник ПДВ, а третiй - залишається платнику податку - векселедавцю.
Останнiм абзацом п. 11.5 ст. 11 Закону встановленi обмеження щодо видачi ПВ, якi стосуються як окремих товарiв, при ввезеннi яких не може бути виданий ПВ, так i осiб, якi при ввезеннi iнших товарiв видавати ПВ не мають права.
Умова про наявнiсть суми бюджетного вiдшкодування у платника податку, який має бажання видати ПВ в оплату ПДВ при митному оформленнi iмпортного товару, вiдсутня.
Не встановлено також i обмеження щодо цiльового використання ввезених товарiв, тобто iмпортер, який має бажання видати ПВ, не повинен обґрунтовувати таке бажання необхiднiстю використання товарiв, що ввозяться, для власних виробничих потреб чи ввозити їх за прямими договорами.
Законом також скасовано можливiсть видачi неавальованого ПВ. Всi ПВ пiдлягають обов'язковому пiдтвердженню комерцiйними банками шляхом авалю.
Таким чином, починаючи з 31.03.2005 р., згiдно iз Законом дiють такi правила видачi ПВ:
ПВ може бути виданий особою, яка iмпортує товари на митну територiю України i зареєстрована як платник ПДВ не менше нiж дванадцять календарних мiсяцiв.
Не мають права видавати ПВ в рахунок оплати ПДВ пiд час митного оформлення iмпортних товарiв:
- особи, якi не зареєстрованi як платники ПДВ;
- платники податку, що були зареєстрованi як платники цього податку менш нiж за дванадцять календарних мiсяцiв до мiсяця, у якому здiйснюється таке iмпортування;
- платники податку, якi є суб'єктами оподаткування за правилами, встановленими законодавством з питань спрощених систем оподаткування, якi передбачають сплату цього податку за ставками iншими, нiж встановленi п. 6.1 ст. 6 та п. 81.2 ст. 81.
ПВ не видається:
- за умови оформлення тимчасової чи неповної, перiодичної чи попередньої ВМД;
- при ввезеннi на митну територiю України пiдакцизних товарiв;
- при ввезеннi на митну територiю України товарiв, що вiдносяться до товарних груп 1 - 24 УКТ ЗЕД.
З урахуванням викладених правил органами ДПС не видаються платникам податку, якi виявили бажання видати ПВ, нi Довiдки про наявнiсть бюджетного вiдшкодування, нi Довiдки про статус iмпортера, нi будь-якi iншi документи.
Пiдтвердженням того, що платник, який видає ПВ, є зареєстрованим платником ПДВ бiльше нiж 12 календарних мiсяцiв, є Свiдоцтво про реєстрацiю такого платника ПДВ (Свiдоцтво про реєстрацiю повинно бути датоване не менше нiж за дванадцять календарних мiсяцiв до мiсяця, у якому здiйснюється iмпортування товарiв, в оплату ПДВ при митному оформленнi яких видається ПВ). Для пiдтвердження реєстрацiї особи як платника ПДВ достатньо надання платником органу митної служби копiї Свiдоцтва платника ПДВ без додаткового її пiдтвердження органом ДПС за мiсцем реєстрацiї платника податку. Дiйснiсть Свiдоцтва на день оформлення ПВ перевiряється органами державної митної служби з використанням iнформацiї про анульованi Свiдоцтва платникiв ПДВ, оприлюдненої на офiцiйному сайтi ДПА України.
Що стосується суб'єктiв оподаткування за правилами, встановленими законодавством з питань спрощених систем оподаткування, якi передбачають сплату цього податку за ставками iншими, нiж встановленi п. 6.1 ст. 6 та п. 81.2 ст. 81, то на сьогоднi умови застосування спрощених систем оподаткування (єдиний податок, фiксований податок) передбачають або сплату ПДВ на загальних засадах (юридичнi особи - платники єдиного податку за ставкою 6 %, фiзичнi особи - платники єдиного податку та зареєстрованi як платники ПДВ), або повну вiдсутнiсть можливостi реєстрацiї платником цього податку суб'єкта господарювання (так, наприклад, юридичнi особи - платники єдиного податку за ставкою 10 % не мають права бути платниками ПДВ, а тому i не мають Свiдоцтва про реєстрацiю в якостi платника ПДВ).
Якщо у суб'єктiв спрощеної системи оподаткування ПДВ входить до складу єдиного податку i в зв'язку з цим не сплачується окремо за жодною з визначених Законом ставок податку, ця категорiя платникiв не є зареєстрованими платниками ПДВ i не має Свiдоцтва про реєстрацiю. Вiдсутнiсть у таких платникiв Свiдоцтва про реєстрацiю платником ПДВ i є пiдставою для вiдмови таким платникам у видачi ПВ.
Суб'єкти спрощеної системи оподаткування, облiку i звiтностi, якi сплачують єдиний податок за ставкою 6 %, а також платники єдиного податку - фiзичнi особи, якi є зареєстрованими платниками ПДВ, обчислюють ПДВ за правилами, встановленими Законом, є зареєстрованими платниками ПДВ та мають Свiдоцтво про реєстрацiю, а тому, при умовi реєстрацiї не менше нiж дванадцять календарних мiсяцiв, мають право на видачу ПВ нарiвнi з СПД, якi є платниками ПДВ та суб'єктами загальної системи оподаткування.
ПВ складається на суму податкового зобов'язання, тобто на суму ПДВ, яка нарахована i має бути сплачена при ввезеннi (пересиланнi) товарiв на митну територiю України. ПВ видається на повну суму податкового зобов'язання, нарахованого за вантажною митною декларацiєю, i окремо для кожної ВМД.
Не може бути видано один ПВ на двi чи бiльше вантажних митних декларацiй i, навпаки, два чи бiльше ПВ на одну ВМД.
Строк погашення ПВ встановлений першим абзацом п. 11.5 ст. 11 Закону i становить тридцять календарних днiв з дня поставки ПВ органу митного контролю. Строк погашення вказується на бланку ПВ у полi "Термiн платежу за ПВ".
Кабiнет Мiнiстрiв України має право визначити бiльш довгi строки погашення ПВ для окремих видiв дiяльностi, якi мають сезонний характер або здiйснюються з використанням довгострокових договорiв.
Останнiм абзацом п. 8 Порядку, затвердженого постановою КМУ вiд 01.10.97 р. N 1104 "Про затвердження Порядку випуску, обiгу та погашення векселiв, якi видаються на суму ПДВ при iмпортi товарiв на митну територiю України" (з урахуванням змiн i доповнень) станом на 01.09.2005 р. визначено окремi випадки надання ПВ з термiном погашення бiльше нiж 30 календарних днiв.
Так, цим абзацом визначено, що у разi iмпорту на митну територiю України товарiв, якi були придбанi для провадження дiяльностi, пов'язаної з використанням довгострокових договорiв з метою реалiзацiї iнвестицiйних проектiв у рамках мiжнародних договорiв України з мiжнародними фiнансовими органiзацiями (iнвестицiйнi проекти МФО), та оплаченi в повному обсязi за рахунок коштiв мiжнародних фiнансових органiзацiй, може видаватися ПВ iз строком погашення до кiнця поточного бюджетного року.
Перелiк iнвестицiйних проектiв мiжнародних фiнансових органiзацiй, в рамках яких може видаватися ПВ iз строком погашення до кiнця поточного бюджетного року, затверджено постановою КМУ вiд 24.10.2001 р. N 1384 "Про внесення змiни до Порядку випуску, обiгу та погашення векселiв, якi видаються на суму ПДВ при ввезеннi (пересиланнi) товарiв на митну територiю України" (з урахуванням змiн i доповнень, внесених постановою КМУ вiд 17.12.2003 р. N 1961).
Пiдтвердження належностi товарiв до одного iз згаданих iнвестицiйних проектiв мiжнародних фiнансових органiзацiй здiйснюється МФУ. Порядок такого пiдтвердження затверджений наказом МФУ вiд 02.06.2004 р. N 367, який зареєстровано в Мiн'юстi України 18.08.2004 р. N 1024/9623.
Порядок погашення ПВ та вiдображення їх у податковiй звiтностi
Новi правила погашення ПВ згiдно з Законом N 2771-IV набули чинностi з 28.07.2005 р. i в обов'язковому порядку застосовуються до ПВ, якi виданi починаючи з цiєї дати. ПВ, якi виданi до 28 липня 2005 р., погашаються за бажанням платника - або в порядку, викладеному в цих рекомендацiях, або в такому, що дiє до вказаної дати.
Iз змiною порядку погашення ПВ суттєво змiнився i порядок вiдображення їх у податковiй декларацiї з ПДВ, а також порядок включення до складу ПК сум ПДВ, на якi видано ПВ.
Фактично новою редакцiєю п. 11.5 ст. 11 Закону встановлюється окремий порядок погашення ПВ в залежностi вiд дати видачi ПВ i вiд наявностi пiдтвердженої органом ДПС суми бюджетного вiдшкодування, i, таким чином, ПВ розподiляються на такi категорiї:
I категорiя - термiн сплати зобов'язань по ПВ виникає до закiнчення термiну подання декларацiї до податкового органу за звiтний (податковий) перiод, у якому вiдбулася його поставка органу митного контролю;
II категорiя - термiн сплати зобов'язань по ПВ виникає пiсля закiнчення термiну подання декларацiї до податкового органу за звiтний (податковий) перiод, в якому вiдбулася його поставка органу митного контролю;
0 категорiя - на дату поставки ПВ органу митного контролю (дата, яка визначена в податковому векселi у полi "Дата видачi ПВ") платник податку має пiдтверджену суму бюджетного вiдшкодування, яка дорiвнює або бiльша нiж сума зобов'язання по такому ПВ.
З дня отримання електронного реєстру з iнформацiєю про виданi ПВ, який надходить вiд органiв ДМС i розсилається ДПАУ по регiонах, пiдроздiлами iнформатизацiї процесiв оподаткування та пiдроздiлами ПДВ згiдно iз Порядком, затвердженим спiльним наказом ДМСУ та ДПАУ вiд 08.07.2004 р. N 494/383 (з урахуванням змiн i доповнень), встановлюється контроль за проведенням звiрки та усуненням розбiжностей мiж даними електронного реєстру з iнформацiєю про виданi ПВ та даними перших екземплярiв ПВ, якi отриманi вiд митних органiв. Пiсля завершення проведення звiрки ПВ присвоюється вiдповiдна категорiя (I чи II), визначається можливiсть їх вiднесення до 0 категорiї та встановлюється вiдповiдний порядок їх супроводження.
До ПВ I категорiї вiдносяться всi ПВ, що видаються платниками, для яких звiтним (податковим) перiодом визначено квартал, та ПВ, термiн погашення яких припадає на перiод з 1 по 20 число включно мiсяця, наступного за звiтним (з 1 по 21 число включно, якщо 20 число припадає на недiлю, з 1 по 22 число включно, якщо 20 число припадає на суботу), що видаються платниками, для яких звiтним (податковим) перiодом визначено мiсяць.
Наприклад, до векселiв I категорiї будуть вiднесенi такi векселi:
- ПВ, який видано 02.08.2005 р. з термiном погашення 31.08.2005 р., оскiльки дата його погашення припадає на перiод до закiнчення термiну подання податкової звiтностi за серпень (термiн подання податкової звiтностi за серпень закiнчується 20.09.2005 р.);
- ПВ, який виданий 21.09.2005 р. з термiном погашення 20.10.2005 р., тому що дата його погашення припадає на перiод до закiнчення термiну подання податкової звiтностi за вересень (термiн подання податкової звiтностi за вересень закiнчується 20.10.2005 р.);
- ПВ, який виданий 23.10.2005 р. з термiном погашення 21.11.2005 р., тому що дата його погашення припадає на перiод до закiнчення термiну подання податкової звiтностi за жовтень (термiн подання податкової звiтностi за жовтень закiнчується 21.11.2005 р., оскiльки 20.11.2005 р. припадає на недiлю);
- ПВ, який видано 28.09.2005 р. з термiном погашення 27.10.2005 р., якщо такий ПВ видано платником, для якого звiтним (податковим) перiодом визначено квартал, тому що дата погашення такого ПВ припадає на перiод до закiнчення термiну подання податкової звiтностi за III квартал (термiн подання податкової звiтностi за III квартал закiнчується 09.11.2005 р.).
Платник податку, яким видано ПВ I категорiї, не включає суму зобов'язань по ПВ до складу податкових зобов'язань по податковiй декларацiї та погашає ПВ шляхом перерахування коштiв до бюджету.
В податковiй декларацiї з ПДВ за звiтний перiод, в якому ПВ видано, такий ПВ вiдображається в рядку 6 iз знаком "+" та в рядку 19.1 iз знаком "-" i до рядка 19.2 не включається нi в декларацiї за звiтний перiод, в якому ПВ видано, нi в декларацiях за наступнi звiтнi перiоди.
Нарахування податкових зобов'язань по такому ПВ проводиться органами ДПС самостiйно в картцi особового рахунку платника, де ПВ I категорiї вiдображається як окремий документ.
Для цього всi ПВ, вiднесенi до I категорiї, в день отримання першого екземпляра ПВ вiд органiв митної служби мають бути за окремою службовою запискою (одна службова записка на всi векселi, отриманi протягом одного дня, незалежно вiд кiлькостi платникiв податку, якими векселi видано) переданi пiдроздiлами ПДВ до пiдроздiлiв обробки та ведення податкових документiв (iнформатизацiї процесiв оподаткування, в залежностi вiд розподiлу функцiй) для формування електронної бази даних та перенесення засобами програмного забезпечення нарахованих податкових зобов'язань до карток особових рахункiв платникiв, якими такi векселi виданi. Таке перенесення може бути здiйснене шляхом iмпорту iнформацiї з електронного журналу ПВ. Термiн платежу по таких ПВ вiдповiдає датi, яка визначена в податковому векселi у полi "Термiн платежу за ПВ".
Одночасно пiдроздiли ПДВ зобов'язанi встановити контроль за правильнiстю заповнення податкової декларацiї платниками податку, якими видано ПВ, що вiдносяться до I категорiї, з метою недопущення подвiйного нарахування платниками податкових зобов'язань.
Якщо ПВ I категорiї включено платником до складу податкових зобов'язань в рядок 19.2 податкової декларацiї, то, незважаючи на те, оплачений такий ПВ чи нi, така сума податкових зобов'язань повинна бути знята з нарахування в податковiй декларацiї актом камеральної перевiрки, а ПВ повинен бути нарахований в картцi особового рахунку як окремий документ.
ПВ I категорiї вважається погашеним пiсля нарахування його в картцi особового рахунку платника та надходження грошових коштiв в його оплату. На оригiналi такого ПВ повинна бути зроблена вiдмiтка про його погашення (напис "Погашено"), необхiдно також вказати номер i дату документа про надходження коштiв в оплату ПВ (платiжне доручення) та провести вiдповiдний запис у журналi облiку ПВ (електронному журналi та на паперових носiях).
За запитом платника вiдмiтка про погашення ПВ може бути в аналогiчному порядку проставлена i на його екземплярi ПВ.
Право на включення ПВ I категорiї до складу ПК виникає у тому звiтному перiодi, в якому вiдбулася його оплата.
Приклад. ПВ виданий 16.09.2005 р. i термiн платежу за ПВ визначено 15.10.2005 р. Це ПВ I категорiї.
ПЗ по такому ПВ нараховуються в картцi особового рахунку платника як окремого документа в день отримання першого екземпляра ПВ вiд органу митної служби з термiном платежу за ПВ 17.10.2005 р., оскiльки 15.10.2005 р. це субота.
В податковiй декларацiї за вересень такий ПВ вказується в рядку 6 iз знаком "+" та в рядку 19.1 iз знаком "-" i до рядка 19.2 не включається.
Якщо такий ПВ оплачується платником до кiнця мiсяця, в якому його видано, тобто в будь-який день до 30.09.2005 р. включно (згiдно з абзацом четвертим п. 11.5 ст. 11 Закону платник податку може за самостiйним рiшенням достроково погасити ПВ шляхом перерахування коштiв до бюджету), то сума податкових зобов'язань по такому ПВ може бути включена до складу ПК вересня 2005 р. i вiдображена в рядку 12.2 податкової декларацiї з ПДВ за вересень 2005 р., термiн подання якої 20.10.2005 р.
Якщо ж такий ПВ оплачений в перiод з 1 по 17 жовтня 2005 р. (без порушення термiну, але в звiтному перiодi, наступному за тим, в якому вiн був виданий), то сума податкових зобов'язань по такому ПВ може бути включена до складу ПК жовтня 2005 р. i вiдображена в рядку 12.2 податкової декларацiї з ПДВ за жовтень 2005 р., термiн подання якої 21.11.2005 р.
Приймаючи до уваги те, що ПВ I категорiї пiдлягають обов'язковiй оплатi грошовими коштами, необхiдно встановити контроль за повнотою перерахування таких грошових коштiв самим платником чи, у вiдповiдних випадках, банком-авалiстом, а також за вiдповiдним нарахуванням зобов'язань по ПВ в картках особових рахункiв платникiв.
У випадку надходження коштiв в оплату ПВ не вiд платника податку, яким ПВ видано, а вiд банку, яким такий ПВ авальовано, така сума коштiв повинна бути зарахована на особовий рахунок платника податку, яким ПВ видано, а не на особовий рахунок банку, яким такий ПВ авальовано. Зазначеного правила необхiдно дотримуватись при зарахуваннi коштiв в рахунок оплати ПВ як I, так i II категорiї.
Необхiдно звернути увагу платникiв на обов'язковiсть заповнення вiдповiдних реквiзитiв у платiжних дорученнях на оплату ПВ (код оплати ПВ "109" та обов'язкова наявнiсть номера ПВ) у порядку, викладеному в податковому роз'ясненнi, затвердженому наказом ДПА України вiд 03.08.2004 р. N 450 "Про затвердження податкового роз'яснення щодо заповнення платниками податкiв розрахункових документiв у випадку погашення ПВ грошовими коштами".
Пiдроздiлами ПДВ кожен ПВ I категорiї наступного дня пiсля дати настання термiну платежу за ПВ перевiряється на предмет надходження коштiв в його оплату.
Для цього пiдроздiлами iнформатизацiї процесiв оподаткування щоденно (в день надходження вiдповiдних документiв вiд органiв Державного казначейства) готуються окремi реєстри ПВ I категорiї, термiн оплати яких настав, та передаються пiдроздiлам ПДВ. Реєстри готуються окремо по оплачених (N 1-I) окремо по неоплачених ПВ (N 2-I та N 3-I) з iнформацiєю про їх оплату чи її вiдсутнiсть (у разi надходження коштiв вказується також, вiд кого отримано кошти - вiд платника чи вiд банку-авалiста).
По неоплачених ПВ реєстри N 2-I та N 3-I готуються з урахуванням таких особливостей:
- окремий реєстр (N 2-I) по ПВ, що виданi платниками, у яких в картцi особового рахунку на дату видачi ПВ I категорiї облiковується сума бюджетного вiдшкодування; до цього реєстру включаються платники, у яких сума бюджетного вiдшкодування бiльша або рiвна за розмiром сумi неоплаченого ПВ (або векселiв), якщо на дату пiдготовки реєстру пiсля можливого проведення вiдшкодування платнику залишок такої суми бюджетного вiдшкодування залишається бiльшим або рiвним за розмiром сумi неоплаченого ПВ (або векселiв);
- окремий реєстр (N 3-I) по ПВ, що виданi платниками, у яких сум бюджетного вiдшкодування на дату пiдготовки реєстру немає або їх залишку недостатньо для зарахування в рахунок погашення ПВ (наприклад, вони вже використанi для погашення iншого ПВ, вiдшкодованi на рахунок платника або зарахованi в рахунок погашення податкових зобов'язань).
Якщо на поточний робочий день немає ПВ, термiн оплати яких настав, реєстри не готуються.
У разi виявлення фактiв неоплати платниками податкiв ПВ (I категорiя) грошовими коштами i якщо такi векселi не можуть бути погашенi шляхом зарахування в рахунок їх оплати сум бюджетного вiдшкодування, пiдроздiлами ПДВ на наступний робочий день пiсля отримання перелiку неоплачених ПВ готується службова записка з реєстром неоплачених ПВ та iнформацiєю про банк-авалiст i передається до пiдроздiлiв примусового стягнення для вжиття заходiв по надходженню коштiв до бюджету.
При цьому слiд прийняти до уваги, що згiдно з абзацом другим п. 1.16 ст. 1 Закону України "Про ПДВ" протест ПВ не здiйснюється, а сума, зазначена у непогашеному векселi, розглядається як податкова заборгованiсть, яка погашається у порядку, передбаченому законодавством для погашення податкового боргу. А тому у випадку, якщо платник податкiв з будь-яких причин не має можливостi погасити заборгованiсть по ПВ (I категорiя), така заборгованiсть визнається податковою заборгованiстю банку-авалiста з проведенням вiдповiдних процедур для забезпечення її стягнення (вiдповiдно до абзацу третього п. 11.5 ст. 11 Закону комерцiйнi банки зобов'язанi оплатити ПВ у разi його непогашення платником у строк).
До ПВ II категорiї вiдносяться всi ПВ, термiн погашення яких припадає на перiод з 21 числа i до останнього числа мiсяця, наступного за звiтним (з 22 числа, якщо 20 число припадає на недiлю, з 23 числа, якщо 20 число припадає на суботу), що видаються платниками, для яких звiтним (податковим) перiодом визначено мiсяць.
Платник податку, яким видано ПВ II категорiї, включає суму зобов'язань по такому ПВ до складу своїх податкових зобов'язань в звiтному (податковому) перiодi, в якому вiдбулася його поставка органу митного контролю.
В податковiй декларацiї з ПДВ за звiтний перiод, в якому ПВ видано, ПВ II категорiї вiдображається в рядку 6 iз знаком "+", в рядку 19.1 iз знаком "-" та включається до рядка 19.2 iз знаком "+" в цiй же декларацiї.
Нарахування податкових зобов'язань з такого ПВ у картцi особового рахунку платника з вiдображенням ПВ як окремого документа не здiйснюється, оскiльки ПЗ з такого ПВ нараховуються в складi загальних податкових зобов'язань за податковою декларацiєю вiдповiдного звiтного перiоду.
Для ПВ II категорiї встановлено окремий порядок отримання права на ПК. До складу ПК суми зобов'язань з ПВ можуть бути включенi за умови погашення суми податкових зобов'язань за податковою декларацiєю шляхом перерахування коштiв до бюджету.
При цьому, якщо в роздiлi III декларацiї "Розрахунки з бюджетом за звiтний перiод" визначено суму до сплати в бюджет, то сума ПВ може бути вiдображена у рядку 12.2 податкової декларацiї наступного податкового перiоду, але тiльки за умови фактичної сплати до бюджету податкових зобов'язань, якi мають бути сплаченi до бюджету за результатами звiтного перiоду в установленi термiни.
У рахунок такої сплати податкових зобов'язань за податковою декларацiєю також можуть бути зарахованi i суми бюджетного вiдшкодування, i зайво внесенi до бюджету суми ПДВ чи iншi види переплат, що облiковуються в картцi особового рахунку, незалежно вiд дати їх виникнення.
Якщо ПЗ за такою податковою декларацiєю сплаченi з порушенням термiну, дата отримання права на ПК визначається виходячи з дати фактичної оплати податкового боргу: сума ПВ може бути вiдображена у рядку 12.2 податкової декларацiї податкового перiоду, наступного за тим, в якому вiдбулася оплата боргу.
У разi якщо грошова оплата податкових зобов'язань, визначених до сплати в бюджет за декларацiєю, не вiдбулася з будь-яких причин i при цьому в рахунок оплати таких податкових зобов'язань не можуть бути зарахованi нi сума бюджетного вiдшкодування, нi зайво внесенi до бюджету суми ПДВ чи iншi види переплат, що облiковуються в картцi особового рахунку, право на ПК у платника податку буде вiдсутнє до настання податкового перiоду, наступного за тим, в якому вiдбулася оплата таких зобов'язань.
Iнформацiя про такi декларацiї разом з реєстром неоплачених ПВ та iнформацiєю про банк-авалiст передається пiдроздiлами ПДВ на наступний робочий день пiсля закiнчення граничного термiну сплати податкових зобов'язань за цими декларацiями до пiдроздiлiв примусового стягнення для вжиття заходiв щодо надходження коштiв до бюджету.
ПВ II категорiї вважається погашеним пiсля включення його до складу податкових зобов'язань у податковiй декларацiї платника та сплати податкових зобов'язань за такою декларацiєю чи зарахування в рахунок їх оплати сум бюджетного вiдшкодування, зайво внесених до бюджету сум ПДВ чи iнших видiв переплат, що облiковуються в картцi особового рахунку.
Такi векселi вважаються погашеними на дату, яка вiдповiдає фактичнiй датi оплати податкових зобов'язань, задекларованих в такiй декларацiї.
На оригiналi ПВ повинна бути зроблена вiдмiтка про його погашення (напис "Погашено"), необхiдно також вказати номер i дату платiжного доручення на оплату податкових зобов'язань, задекларованих платником в декларацiї (або вказати як саме такi зобов'язання оплачено) та за який звiтний перiод подано декларацiю. За запитом платника вiдмiтка про погашення ПВ може бути в аналогiчному порядку проставлена i на його екземплярi ПВ.
Якщо по податковiй декларацiї з ПДВ за результатами розрахункiв з бюджетом визначена сума до вiдшкодування з бюджету або розрахунки з бюджетом за результатами звiтного перiоду не здiйснюються (немає нi сплати до бюджету, нi вiдшкодування з бюджету), то включенi до рядка 19.2 декларацiї ПВ вважаються погашеними за рахунок поточних податкових зобов'язань i можуть не оплачуватися окремо.
Такi векселi вважаються погашеними на дату, яка вiдповiдає граничному термiну подання такої декларацiї. За запитом платника вiдмiтка про погашення ПВ може бути в аналогiчному порядку проставлена i на його екземплярi ПВ.
На оригiналi ПВ повинна бути зроблена вiдмiтка про його погашення (напис "Погашено"), необхiдно також вказати номер i дату реєстрацiї поданої платником декларацiї та за який звiтний перiод подано декларацiю. За запитом платника вiдмiтка про погашення ПВ може бути в аналогiчному порядку проставлена i на його екземплярi ПВ.
Всi ПВ II категорiї мають бути при їх отриманнi проаналiзованi на предмет встановлення шляхiв якнайповнiшого їх погашення. Для кожного ПВ II категорiї має бути визначений порядок контролю за правомiрнiстю включення платниками таких векселiв до складу ПК.
Для цього пiдроздiлами iнформатизацiї процесiв оподаткування до кiнця третього робочого дня, наступного за останнiм днем звiтного мiсяця, готуються окремi реєстри ПВ II категорiї, в розрiзi платникiв податку, якими такi векселi видано, з iнформацiєю про стан розрахункiв з бюджетом по кожному платнику та передаються до пiдроздiлiв ПДВ.
Реєстри ПВ готуються по таких групах платникiв:
- N 1-II: платники, у яких станом на 20-е число звiтного мiсяця є сума бюджетного вiдшкодування;
- N 2-II: платники, у яких станом на 20-е число звiтного мiсяця є зайво внесенi до бюджету суми ПДВ та iншi види переплат, що облiковуються в картцi особового рахунку;
- N 3-II: платники, у яких є податковий борг;
- N 4-II: iншi платники.
Реєстри платникiв, у яких станом на 20-е число звiтного мiсяця є сума бюджетного вiдшкодування (N 1-II), використовуються для вiдбору ПВ, якi можуть бути вiднесенi до 0 категорiї.
Реєстри платникiв, у яких на дату пiдготовки реєстру є зайво внесенi до бюджету суми ПДВ та iншi види переплат, що облiковуються в картцi особового рахунку (N 2-II), використовуються для вiдбору податкових декларацiй, якi можуть не оплачуватися грошовими коштами (ПВ погашається поточними ПЗ).
Реєстри платникiв, у яких є податковий борг (N 3-II) та iнших платникiв (N 4-II) використовуються при проведеннi камеральних перевiрок податкової звiтностi для контролю правомiрностi отримання ПК та при проведеннi заходiв примусового стягнення. Якщо такими платниками включено ПВ до ПК (рядок 12.2) без оплати задекларованих до сплати в бюджет податкових зобов'язань, сума такого ПВ повинна бути виключена iз складу ПК актом камеральної перевiрки.
Зарахування в рахунок оплати векселiв сум бюджетного вiдшкодування може бути здiйснене i для векселiв I категорiї, i для векселiв II категорiї, якщо таким ПВ надано статус ПВ 0 категорiї.
До 0 категорiї можуть бути вiднесенi ПВ як I, так i II категорiй, якщо платник податку, який видав такi векселi, на дату поставки ПВ органу митного контролю (дата, яка визначена в податковому векселi у полi "Дата видачi ПВ") має суму бюджетного вiдшкодування, яка дорiвнює або бiльша нiж сума зобов'язання по такому ПВ.
Умови переведення ПВ I чи II категорiї до 0 категорiї (обов'язковим є дотримання всiх умов, а не однiєї чи двох iз них окремо):
- на дату поставки ПВ органу митного контролю платник має суму бюджетного вiдшкодування, яка дорiвнює або бiльша нiж сума зобов'язання по такому ПВ;
- в будь-який день з дати видачi ПВ до дати настання термiну платежу за ПВ платник податку подав до органу ДПС заяву про залiк такої суми бюджетного вiдшкодування в рахунок погашення таких векселiв;
- на дату подання заяви така сума бюджетного вiдшкодування повнiстю або частково не вiдшкодована платниковi (невiдшкодований залишок дорiвнює або бiльший нiж сума ПВ);
- на дату подання заяви така сума бюджетного вiдшкодування повнiстю або частково не включена до висновку на проведення бюджетного вiдшкодування, який подається до установи Державного казначейства (залишок суми бюджетного вiдшкодування не менше нiж сума ПВ);
- на дату подання заяви така сума бюджетного вiдшкодування не є предметом кримiнальної справи, судового чи апеляцiйного розгляду; не перебуває в адмiнiстративному оскарженнi.
Платник податку, у якого в картцi особового рахунку облiковується сума бюджетного вiдшкодування, яка до настання дати, визначеної в податковому векселi у полi "Термiн платежу за ПВ", йому не вiдшкодована або не включена до висновку на проведення бюджетного вiдшкодування, в будь-який день до настання термiну платежу за ПВ може подати до органу ДПС заяву довiльної форми з повiдомленням про бажання зарахувати в рахунок оплати ПВ суму бюджетного вiдшкодування.
Заява подається платником в будь-який день до дати настання термiну платежу за ПВ, включаючи цей день. В заявi обов'язково мають бути вказанi реквiзити ПВ, його номер, дата видачi та термiн платежу за ПВ, а також iнформацiя про розмiр суми бюджетного вiдшкодування та звiтний перiод, за який вона задекларована.
Така заява реєструється в загальновстановленому порядку i в день реєстрацiї передається до пiдроздiлу облiку i звiтностi, який того ж дня перевiряє у картцi особового рахунку платника податку наявнiсть сум бюджетного вiдшкодування. До кiнця дня заяви платникiв разом з iнформацiєю про наявнiсть чи вiдсутнiсть сум бюджетного вiдшкодування передаються до пiдроздiлу ПДВ.
Пiдроздiл ПДВ на пiдставi отриманої iнформацiї та аналiзу податкової звiтностi платника податку готує реєстр ПВ, якi матимуть 0 категорiю, або, якщо зарахування в рахунок погашення таких векселiв сум бюджетного вiдшкодування неможливе з будь-яких причин, повiдомляє письмово платника податку про такi причини та про подальший порядок погашення ПВ (оплата грошовими коштами, можливiсть включення чи нi до складу податкових зобов'язань i до декларацiї якого звiтного перiоду), а також забезпечує вiдповiдний I чи II категорiї ПВ порядок його погашення та контроль за вiдображенням в електронному журналi облiку податкових векселiв.
Повiдомлення про зарахування або вiдмову в зарахуваннi сум бюджетного вiдшкодування в рахунок погашення ПВ надсилається платнику не пiзнiше нiж через три робочих днi з дня реєстрацiї його заяви.
Якщо заява подана платником до настання термiну платежу за ПВ i до настання цiєї дати в рахунок погашення ПВ зарахована сума бюджетного вiдшкодування, ПВ вважається погашеним достроково.
Достроково погашенi векселi 0 категорiї (незалежно вiд того, до якої категорiї - I чи II, вiдносився такий ПВ до переведення його в 0 категорiю) не повиннi включатися до складу податкових зобов'язань платника в податковiй декларацiї за звiтний перiод, в якому вони виданi (ця норма стосується тiльки вчасно погашених ПВ), i в рядку 19.2 вiдображатися не повиннi.
При цьому необхiдно врахувати таке:
Згiдно з абзацом сьомим п. 11.5 ст. 11 Закону платник податку, який на дату поставки ПВ органу митного контролю має суму бюджетного вiдшкодування, яка дорiвнює або бiльша нiж сума зобов'язань по такому ПВ, має право включити суму зобов'язань по такому ПВ до складу податкових зобов'язань за звiтний (податковий) перiод, в якому вiдбулася поставка такого ПВ органу митного контролю (такий механiзм платник може застосовувати за умови, якщо термiн погашення ПВ перевищує термiн подання податкової звiтностi).
Тобто якщо платник податку скористався своїм правом, то, незалежно вiд дати видачi, ПВ 0 категорiї (незалежно вiд того, з I чи з II категорiї був вiднесений до 0 категорiї такий ПВ) повинен бути вiдображений в рядках 6 (iз знаком "+") та 19.1 (iз знаком "-") та може бути вiдображений в рядку 19.2 (iз знаком "+").
Якщо ж платник своїм правом включити суму зобов'язань з ПВ до складу податкових зобов'язань за звiтний (податковий) перiод, в якому вiдбулася поставка такого ПВ органу митного контролю, не скористався, такi ПВ до рядка 19.2 не будуть включенi i будуть вiдображенi лише в рядках 6 (iз знаком "+") та 19.1 (iз знаком "-").
Це правило застосовується до всiх векселiв 0 категорiї, за винятком тих, що погашаються сумою бюджетного вiдшкодування достроково. ПВ, погашенi достроково, до рядка 19.2 включатися не повиннi i будуть вiдображенi лише в рядках 6 (iз знаком "+") та 19.1 (iз знаком "-").
Таким чином, з урахуванням заяв платникiв податку та за результатами аналiзу податкової звiтностi ПВ, якi можуть бути погашенi сумою бюджетного вiдшкодування, формуються в окремi реєстри ПВ 0 категорiї N 1-0, N 2-0/I, N 2-0/II та N 3-0 залежно вiд дати формування реєстру;
- N 1-0. Дата подання декларацiї за звiтний перiод ще не настала:
до цього реєстру включаються ПВ, якi вiднесенi до 0 категорiї, якщо заява про погашення таких векселiв подана до настання дати подання податкової звiтностi за звiтний перiод, в якому такi векселi виданi (наприклад, для векселiв, виданих у жовтнi, реєстр формується будь-якого дня до 20.11.2005 р.).
Таким платникам разом з повiдомленням про те, що їх прохання про погашення ПВ сумою бюджетного вiдшкодування задоволене, надсилається повiдомлення про те, що ПВ не пiдлягає включенню до рядка 19.2 декларацiї, оскiльки для зарахування в рахунок погашення такого ПВ вiдповiдних сум бюджетного вiдшкодування до настання дати подання податкової звiтностi (на дату подання платником заяви), вiн буде вiдображений в картцi особового рахунку як окремий документ.
ПВ, включенi до реєстру N 1-0, нараховуються в картцi особового рахунку платника як окремий документ i в декларацiї не вiдображаються. Подана платником податкова декларацiя має бути перевiрена, чи заповнено в декларацiї рядок 19.2, i якщо такий рядок буде заповнений, то з метою виключення подвiйного нарахування таких сум ПВ виключається з рядка 19.2 декларацiї актом камеральної перевiрки;
- N 2-0/I та N 2-0/II. Дата подання декларацiї за звiтний перiод настала, ПВ включено в декларацiю:
до цих реєстрiв включаються ПВ, якi вiднесенi до 0 категорiї, якщо заява про погашення таких векселiв подана разом з податковою декларацiєю за звiтний перiод, в якому такi векселi виданi, або пiсля її подання (але до настання дати погашення ПВ), i ПВ включений до рядка 19.2 такої декларацiї.
ПВ, включенi до реєстру N 2-0, в картцi особового рахунку платника як окремий документ не нараховуються, оскiльки вже вiдображенi в складi податкових зобов'язань в податковiй декларацiї.
При цьому до реєстру N 2-0/I включаються ПВ, якi до отримання заяви вiд платника про зарахування в рахунок їх погашення суми бюджетного вiдшкодування мали статус ПВ I категорiї i нарахування їх в картку особового рахунку платника вже вiдбулося.
Пiсля пiдтвердження факту включення таких векселiв до рядка 19.2 декларацiї проводиться коригування попередньо нарахованого ПВ в картцi особового рахунку платника податку.
До реєстру N 2-0/II включаються ПВ, якi до отримання заяви вiд платника про зарахування в рахунок їх погашення суми бюджетного вiдшкодування мали статус ПВ II категорiї i нарахування їх в картку особового рахунку платника не здiйснювалося;
- N 3-0. Дата подання декларацiї за звiтний перiод настала, ПВ не включено в декларацiю:
до цього реєстру включаються ПВ, якi вiднесенi до 0 категорiї, якщо заява про погашення таких векселiв подана разом з податковою декларацiєю за звiтний перiод, в якому такi векселi виданi, або пiсля її подання (але до настання дати погашення ПВ), i ПВ до рядка 19.2 такої декларацiї не включений.
ПВ, включенi до реєстру N 3-0, нараховуються в картцi особового рахунку платника як окремий документ i в декларацiї не вiдображаються.
Разом iз службовою запискою реєстри N 1-0 та 3-0 передаються до пiдроздiлiв обробки та ведення податкових документiв для формування електронної бази даних та перенесення засобами програмного забезпечення нарахованих податкових зобов'язань до карток особових рахункiв платникiв, якими такi векселi виданi. Сума бюджетного вiдшкодування або зайво внесених до бюджету сум ПДВ чи iнших видiв переплат, що облiковуються в картцi особового рахунку платника, зараховується в рахунок оплати ПВ датою, на яку заява платника податку про таке зарахування зареєстрована в органi ДПС.
Якщо сума бюджетного вiдшкодування зарахована в рахунок оплати ПВ до настання термiну платежу за ПВ, такий ПВ вважається погашеним достроково.
Сума бюджетного вiдшкодування у розмiрi, який вiдповiдає сумi податкових зобов'язань з ПВ, якщо такий ПВ нарахований в картцi особового рахунку платника як окремий документ, вiдображається в картцi особового рахунку платника як така, що зарахована в рахунок оплати ПВ (датою, на яку заява платника податку про таке зарахування зареєстрована в органi ДПС), i надалi вважається вiдшкодованою.
При цьому ПВ 0 категорiї, погашений за рахунок бюджетного вiдшкодування, платник податку має право включити до складу ПК у звiтному перiодi, наступному за тим, в якому в рахунок оплати ПВ була зарахована сума бюджетного вiдшкодування. Право на включення такого ПВ до складу ПК надається незалежно вiд того, скористався платник чи нi правом на включення такого ПВ до складу податкових зобов'язань у податковiй декларацiї.
Приклад. ПВ виданий 14.10.2005 р. i термiн платежу за ПВ визначено 12.11.2005 р. (оскiльки 12.11.2005 р. припадає на суботу, термiн платежу за ПВ переноситься на перший робочий день пiсля вихiдних - 14.11.2005 р.). Це ПВ I категорiї.
ПЗ по такому ПВ нараховуються в картцi особового рахунку платника шляхом вiдображення ПВ як окремого документа в день отримання першого екземпляра ПВ вiд органу митної служби за правилами, встановленими для ПВ I категорiї, з термiном платежу за ПВ 14.11.2005 р.
В податковiй декларацiї за жовтень такий ПВ, враховуючи його належнiсть до I категорiї, вказується в рядку 6 iз знаком "+" та одночасно в рядку 19.1 iз знаком "-" i до рядка 19.2 не включається.
На дату видачi ПВ в картцi особового рахунку платника облiковується сума бюджетного вiдшкодування, бiльша нiж сума ПВ, а тому такий ПВ може бути переведений до 0 категорiї у разi отримання вiдповiдної заяви вiд платника податку.
Якщо платником податку буде подана заява про зарахування суми бюджетного вiдшкодування в рахунок оплати ПВ, такий ПВ отримає статус ПВ 0 категорiї i може не оплачуватися грошовими коштами.
Заява про погашення ПВ сумою бюджетного вiдшкодування в даному випадку буде подана платником до настання термiну подання декларацiї за звiтний перiод, в якому ПВ видано (термiн платежу за ПВ, який видано 14.10.2005 р., як уже було сказано вище, визначено 14.11.2005 р., а термiн подання декларацiї за жовтень (звiтний перiод, в якому ПВ видано) - 21.11.2005 р.), а тому платнику разом з повiдомленням про те, що його прохання про погашення ПВ сумою бюджетного вiдшкодування задоволене, надсилається повiдомлення про те, що ПВ не пiдлягає включенню до рядка 19.2 декларацiї, оскiльки для зарахування в рахунок погашення такого ПВ вiдповiдних сум бюджетного вiдшкодування до настання дати подання податкової звiтностi (на дату подання платником заяви), вiн вже вiдображений в картцi особового рахунку як окремий документ.
При цьому, якщо платник все-таки включив такий ПВ до складу податкових зобов'язань до рядка 19.2 декларацiї за жовтень 2005 р. (термiн подання - 21.11.2005 р.), такий ПВ виключається з рядка 19.2 декларацiї актом камеральної перевiрки.
Якщо заява про зарахування суми бюджетного вiдшкодування в рахунок оплати ПВ, який видано 14.10.2005 р. (термiн платежу за ПВ - 14.11.2005 р.), зареєстрована органом ДПС до 31.10.2005 р. включно i ПВ погашається до вказаної дати, то платник податку отримає право включити такий ПВ до складу ПК у декларацiї за листопад 2005 р.
Якщо ж така заява буде подана у листопадi 2005 р., в тому числi i в перiод з 1 по 14 листопада (до дати настання термiну платежу за ПВ), то платник податку має право включити такий ПВ до складу ПК у декларацiї за грудень 2005 р.
При проведеннi перевiрок податкової звiтностi необхiдно прийняти до уваги, що в бiльшостi випадкiв в рядках 6 iз знаком "+" та 19.1 iз знаком "-" будуть вiдображенi всi ПВ, виданi платником у звiтному перiодi (i I, i II категорiї, i тi, що можуть отримати статус 0 категорiї), i тiльки в рядку 19.2 iз знаком "+" будуть вказанi ПВ, що матимуть статус II категорiї.
Таким чином, рiзниця мiж значеннями рядкiв 19.1 та 19.2 декларацiї звiтного перiоду дорiвнюватиме сумi ПВ I та 0 категорiй, якi повиннi бути або оплаченi грошовими коштами (I категорiя), або погашенi зарахуванням в рахунок їх оплати сум бюджетного вiдшкодування (0 категорiя), i суми податку, на якi виданi цi векселi, повиннi бути вiдображенi в картцi особового рахунку шляхом нарахування ПВ як окремого документа.
Таке спiввiдношення не буде виконуватися у разi включення платниками до рядка 19.2 ПВ, якi отримали статус 0 категорiї, погашенi бюджетним вiдшкодуванням i щодо яких платник скористався правом, наданим абзацом сьомим п. 11.5 ст. 11 Закону (платник податку, який на дату поставки ПВ органу митного контролю має суму бюджетного вiдшкодування, яка дорiвнює або бiльша нiж сума зобов'язань по такому ПВ, має право включити суму зобов'язань з такого ПВ до складу податкових зобов'язань за звiтний (податковий) перiод, в якому вiдбулася поставка такого ПВ органу митного контролю).
Приклад. Платником (щомiсячна звiтнiсть) у жовтнi 2005 р. видано три ПВ всього на 42 тис. грн.:
- N 001 вiд 07.10.2005 р. на суму 10 тис. грн. з термiном погашення 05.11.2005 р. (I категорiя);
- N 002 вiд 25.10.2005 р. на суму 12 тис. грн. з термiном погашення 23.11.2005 р. (II категорiя);
- N 003 вiд 31.10.2005 р. на суму 20 тис. грн. з термiном погашення 29.11.2005 р. (II категорiя).
У декларацiї за вересень, яка подана платником 20.10.2005 р., платником задекларовано суму бюджетного вiдшкодування у розмiрi 14 тис. грн., яка на момент подання декларацiї за жовтень (21.11.2005 р.) залишилася без змiн. До подання декларацiї за вересень нi сум бюджетного вiдшкодування, нi сум податкового боргу в картцi особового рахунку платника не облiковувалося.
31.10.2005 р. платником подано заяву про погашення виданих ним векселiв сумою бюджетного вiдшкодування. Цього ж дня заява зареєстрована в ДПI.
З трьох поданих векселiв тiльки один може бути погашений сумою бюджетного вiдшкодування та переведений до 0 категорiї.
Це ПВ N 002 на суму 12 тис. грн., виданий 25.10.2005 р. (сума бюджетного вiдшкодування облiковувалася в картцi особового рахунку платника з 20.10.2005 р. i не була вiдшкодована платнику на момент видачi ПВ).
ПВ N 001 на суму 10 тис. грн., виданий 07.10.2005 р., не може бути погашений сумою бюджетного вiдшкодування, оскiльки на момент його видачi така сума ще не iснувала (вона виникла з 20.10.2005 р. - з дати подання декларацiї), i повинен оплачуватися грошовими коштами (I категорiя).
ПВ N 003 на суму 20 тис. грн., виданий 31.10.2005 р., не може бути погашений сумою бюджетного вiдшкодування, оскiльки його сума перевищує суму бюджетного вiдшкодування (14 тис. грн.), яка облiковується у картцi особового рахунку, i повинен бути погашений включенням до складу податкових зобов'язань в декларацiї за жовтень 2005 р. (II категорiя).
У декларацiї за жовтень в рядку 6 iз знаком "+" та в рядку 19.1 iз знаком "-" повиннi бути вiдображенi всi три ПВ (загальна сума 42 тис. грн.), а в рядку 19.2 буде вiдображений тiльки один ПВ N 003 на суму 20 тис. грн., виданий 31.10.2005 р.
ПВ N 001 на суму 10 тис. грн., виданий 07.10.2005 р., та ПВ N 002 на суму 12 тис. грн., виданий 25.10.2005 р., в рядку 19.2 не вiдображаються, а нараховуються як окремi документи в картцi особового рахунку платника. ПВ N 001 належить до I категорiї, а ПВ N 002 отримав статус ПВ 0 категорiї, оскiльки погашається бюджетним вiдшкодуванням згiдно з поданою заявою.
При цьому ПВ N 001 на суму 10 тис. грн. повинен бути оплачений грошовими коштами, а в рахунок оплати ПВ N 002 31.10.2005 р. (дата реєстрацiї поданої заяви) зараховується частина суми бюджетного вiдшкодування, яка дорiвнює сумi ПВ (12 тис. грн.), i ПВ N 002 вважається погашеним достроково (31.10.2005 р. - на дату реєстрацiї заяви платника).
Подаючи декларацiю за жовтень, платник податку не скористався правом на включення ПВ, який погашається сумою бюджетного вiдшкодування, до податкових зобов'язань i не вiдобразив його в рядку 19.2.
За результатами декларацiї за жовтень 2005 р. визначена сума до сплати в бюджет у розмiрi 27 тис. грн., перерахована до бюджету 30.11.2005 р. в повному обсязi.
Право на ПК за цими ПВ буде реалiзовано в такому порядку:
- сума ПВ N 001 10 тис. грн. має бути включена до складу ПК (рядок 12.2) в декларацiї того звiтного перiоду, в якому вiдбулася оплата цього ПВ: у декларацiї за жовтень, термiн подання якої 21.11.2005 р., якщо ПВ оплачено до 31.10.2005 р. включно, або в декларацiї за листопад, термiн подання якої 20.12.2005 р., якщо ПВ оплачено в листопадi;
- сума ПВ N 002 12 тис. грн. має бути включена до складу ПК (рядок 12.2) в декларацiї за листопад 2005 р. (наступний звiтний перiод пiсля звiтного перiоду, в якому ПВ погашено сумою бюджетного вiдшкодування), термiн подання якої 20.12.2005 р. (ПВ погашено 31.10.2005 р. на дату реєстрацiї заяви платника);
- сума ПВ N 003 20 тис. грн. буде включена до складу ПК (рядок 12.2) в декларацiї за листопад 2005 р. (наступний звiтний перiод пiсля звiтного перiоду, в якому ПВ включено до складу податкових зобов'язань), термiн подання якої 20.12.2005 р., оскiльки розрахунки з бюджетом по декларацiї за жовтень проведенi.
Правила включення ПВ до складу ПК, описанi в цих рекомендацiях, застосовуються виключно в тому разi, коли платник податку має право на отримання ПК за iмпортними товарах, в оплату ПДВ за якими видано ПВ.
Якщо ж платник податку не має вищезгаданого права (наприклад, ввезений товар використовується в звiльнених вiд оподаткування операцiях), сума ПВ до рядка 12.2 роздiлу II податкової декларацiї не включається, а вiдображається в рядках 13.1.1 або 13.2.1, або 14.2 залежно вiд напряму використання ввезених товарiв у податковiй декларацiї того звiтного перiоду, в якому товар було ввезено на митну територiю України.
При застосуваннi платником спецiальних режимiв оподаткування, що передбачають цiльове використання сум ПДВ, якi не сплачуються до бюджету (наприклад, сiльське господарство - п. п. 11.21 та 11.29 ст. 11 Закону), вказанi в податковому векселi суми ПДВ включаються до складу податкових зобов'язань платника в податковiй звiтностi, за якою здiйснюються розрахунки з бюджетом. Включення сум ПДВ, вказаних в такому податковому векселi, до складу ПК здiйснюється платником податку вiдповiдно до порядку формування ПК по видах дiяльностi (розрахунки з бюджетом чи перерахування ПДВ на спецрахунок).
При вiдображеннi у податкових декларацiях бiльше одного ПВ до таких декларацiй одночасно подаються довiдки (перелiк) довiльної форми, засвiдченi пiдписом бухгалтера та печаткою (або пiдписом платника податку, якщо платник - фiзична особа), у яких обов'язково зазначаються номери, суми ПВ, термiни та способи їх погашення. Довiдки готуються окремо за ПВ:
- включених до рядкiв 6 (iз знаком "+") та 19.1 (iз знаком "-");
- включених до рядка 19.2 (iз знаком "+");
- не включених до рядка 19.2.
Погашення векселiв, якi мають термiн погашення бiльше нiж 30 календарних днiв, здiйснюється в порядку, встановленому для ПВ I категорiї (за вiдсутностi суми бюджетного вiдшкодування) або в порядку, встановленому для ПВ 0 категорiї, якщо на дату подання заяви про погашення такого ПВ сума бюджетного вiдшкодування залишається не меншою нiж сума ПВ.
Директор Департаменту ПДВ | Ю. Лапшин |
"Бухгалтерiя", N 1 - 2, 16 сiчня 2006 р.