КОМIТЕТ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ БУДIВНИЦТВА, ТРАНСПОРТУ, ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА I ЗВ'ЯЗКУ
вiд 11.01.2006 р. | N 06-12/10-14 |
---|
Комiтет ВРУ з питань будiвництва,
транспорту, житлово-комунального господарства i
зв'язку розглянув лист ДПАУ вiд 26.12.2005 р. N 550/12/16-1510
щодо надання роз'яснень у визначеннi термiнiв
вантаж, багаж i вантажобагаж в частинi
застосування до них ставки ПДВ з послуг по
мiжнародних перевезеннях у перiод з 31.03.2005 р. до
30.06.2005 р. i повiдомляє.
Закон України "Про транспорт", який визначає правовi, економiчнi та соцiальнi основи дiяльностi транспорту, не мiстить визначення вищенаведених термiнiв. Разом з тим нормативно-правовi акти, якi регламентують дiяльнiсть окремих видiв транспорту, дають визначення цих термiнiв.
Так, Закон України "Про залiзничний транспорт" визначає:
- вантаж - це матерiальнi цiнностi, якi перевозяться залiзничним транспортом у спецiально призначеному для цього вантажному рухомому складi;
- вантажобагаж - вантаж, що перевозиться в пасажирських i поштово-багажних поїздах.
Нормативно-правовi документи, якi регулюють дiяльнiсть автомобiльного транспорту, зокрема, постанова КМУ вiд 18.02.97 р. N 176 "Про затвердження Правил надання послуг пасажирського автомобiльного транспорту", наказ Мiнiстерства транспорту вiд 14.10.97 р. N 363, яким затвердженi Правила перевезень вантажiв автомобiльним транспортом в Українi, зареєстрований в Мiнiстерствi юстицiї 20.02.98 р. N 128/2568, та iншi визначають вантаж як "усi предмети з моменту прийняття для перевезень до здачi одержувачу вантажу".
Крiм того, Митною конвенцiєю про мiжнароднi перевезення вантажiв iз застосуванням книжки МДП (Конвенцiя МДП вiд 14.11.75 р.), до якої приєдналася Україна у 1994 р., визначенi поняття "великоваговий та великогабаритний вантаж" як: "будь-який важкий чи громiздкий предмет, який через свою вагу, розмiри чи характер не перевозиться у закритому дорожньому транспортному засобi чи у закритому контейнерi".
Вiдповiдно до Конвенцiї про полегшення мiжнародного морського судноплавства (Лондон, 9 квiтня 1965 р.), яка ратифiкована Україною у 1993 роцi, вантаж - це будь-якi товари i будь-якого роду предмети, що перевозяться на суднi, за винятком пошти, судових припасiв, судових запасних частин i спорядження, особистих речей команди i багажу, що слiдує з пасажирами.
Вiдповiдно до ст. 15 Кодексу торговельного мореплавства України судна дiляться на торговельнi, риболовнi та ядернi. Торговельне судно - це самохiдна або несамохiдна плавуча споруда, що використовується, зокрема, для перевезення вантажiв, пасажирiв, багажу i пошти та iнших цiлей.
Таким чином, неможливо вiддiляти вантажобагаж вiд вантажу на пiдставi засобу перевезення для автомобiльного, морського та рiчкового транспорту, i, вiдповiдно, термiн вантажобагаж виступає синонiмом термiну вантаж при операцiях з поставки транспортних послуг автомобiльним, морським та рiчковим транспортом.
Виходячи з вищевикладеного, Комiтет ВРУ з питань будiвництва, транспорту, житлово-комунального господарства i зв'язку вважає, що термiн вантаж включає в себе поняття вантажобагаж (товаробагаж), що робить цi термiни тотожними для мiжнародних перевезень автомобiльним, морським i рiчковим транспортом у розумiннi пп. 6.2.4 Закону України "Про податок на додану вартiсть" зi змiнами, внесеними Законом України вiд 25.03.2005 р. N 2505-IV "Про внесення змiн до Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рiк" та деяких iнших законодавчих актiв України".
Окрiм того, варто взяти до уваги, що Законом України вiд 03.06.2005 р. N 2642-IV "Про внесення змiн до Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рiк" та деяких iнших законодавчих актiв" у абзацi першому пп. 6.2.4 Закону України "Про податок на додану вартiсть" слова "пасажирiв, багажу та вантажобагажу (товаробагажу)" замiнено словами "пасажирiв, багажу та вантажобагажу (товаробагажу) та вантажу". Саме замiнено, а не доповнено, щоб могло розцiнюватися як розширення норм Закону. Така замiна здiйснена з метою уникнення рiзного роду тлумачень термiнiв, зокрема, вантаж та вантажобагаж.
Заступник Голови | Ю. Крук |