ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМIНIСТРАЦIЯ УКРАЇНИ
вiд 17.03.2004 р. | N 111/4/15-1114 |
---|
ДПАУ розглянула лист
пiдприємства з iноземною iнвестицiєю стосовно
оподаткування роялтi на користь нерезидентiв i
повiдомляє.
Вiдповiдно до п. 1.30 Закону України "Про оподаткування прибутку пiдприємств" (далi - Закон) роялтi - це платежi будь-якого виду, одержанi як винагорода за користування або за надання права на користування будь-яким авторським правом на лiтературнi твори, твори мистецтва або науки, включаючи комп'ютернi програми, iншi записи на носiях iнформацiї, вiдеоабо аудiокасети, кiнематографiчнi фiльми або плiвки для радiо чи телевiзiйного мовлення; за придбання будь-якого патенту, зареєстрованого знака на товари i послуги чи торгової марки, дизайну, секретного креслення, моделi, формули, процесу, права на iнформацiю щодо промислового, комерцiйного або наукового досвiду (ноу-хау).
Одночасно частиною другою вказаного пункту встановлено, що не вважаються роялтi платежi за отримання об'єктiв власностi, визначених у частинi першiй цього пункту, у володiння або розпорядження чи власнiсть особи або якщо умови користування такими об'єктами власностi надають право користувачу продати або вiдчужити iншим способом такий об'єкт власностi або оприлюднити (розголосити) секретнi креслення, моделi, формули, процеси, права на iнформацiю щодо промислового, комерцiйного або наукового досвiду (ноу-хау), за винятком випадкiв, коли таке оприлюднення (розголошування) є обов'язковим згiдно iз законодавством України.
Що стосується нерезидентiв, то вiдповiдно до ст. 13 Закону будь-якi доходи, отриманi нерезидентом iз джерелом їх походження з України, вiд провадження господарської дiяльностi (у тому числi на рахунки нерезидента, що ведуться в гривнях) оподатковуються у порядку i за ставками, визначеними цiєю статтею. Пiд доходами, отриманими нерезидентом iз джерелом їх походження з України, слiд розумiти, зокрема, i роялтi.
Вiдповiдно до пп. 5.4.2 ст. 5 Закону до валових витрат включаються витрати, крiм тих, що пiдлягають амортизацiї, пов'язанi з науково-технiчним забезпеченням господарської дiяльностi, на винахiдництво i рацiоналiзацiю господарських процесiв, проведення дослiдно-експериментальних та конструкторських робiт, виготовлення та дослiдження моделей i зразкiв, пов'язаних з основною дiяльнiстю платника податку, виплатою роялтi та придбанням нематерiальних активiв (крiм тих, що пiдлягають амортизацiї) для їх використання в господарськiй дiяльностi платника податку. Норми цього пiдпункту стосуються витрат на зазначенi заходи незалежно вiд того, чи привели такi заходи до збiльшення доходiв платника податку.
Пiдпунктом 11.2.3 ст. 11 Закону визначено, що датою збiльшення валових витрат платника податку при здiйсненнi ним операцiй, зокрема, з нерезидентами, є дата оприбуткування платником податку товарiв (а при iмпортi - також робiт (послуг), супутнiх чи допомiжних такому iмпорту товарiв), а для робiт (послуг), - дата їх фактичного отримання вiд таких осiб, незалежно вiд наявностi їх оплати (у тому числi часткової або авансової).
При цьому пiд фактичним отриманням робiт (послуг) слiд розумiти фактичне отримання у користування об'єкта iнтелектуальної власностi.
Отже, у разi якщо об'єкт iнтелектуальної власностi вже знаходиться у користуваннi у платника податку, то роялтi вiдносяться до складу його валових витрат у тому звiтному перiодi, в якому виникає нарахування роялтi до виплати на користь нерезидента вiдповiдно до договору.
Заступник Голови | С. Лекарь |