ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМIНIСТРАЦIЯ УКРАЇНИ
вiд 15.03.2006 р. | N 2347/6/12-0116 |
---|
Державна податкова адмiнiстрацiя
України у вiдповiдь на лист та стосовно вимог
пункту 13.2 статтi 13 Закону України
"Про оподаткування прибутку пiдприємств" та
норм статтi 3 Угоди мiж Урядом України
та Урядом Сполученого Королiвства Великобританiї
i Пiвнiчної Iрландiї про сприяння i взаємний захист
iнвестицiй повiдомляє.
Пункт 13.1 статтi 13 Закону України "Про оподаткування прибутку пiдприємств" (в редакцiї вiд 22.05.97 N 283/97-ВР) вищеназваного Закону мiстить розширений, проте не вичерпний перелiк видiв доходiв, отриманих нерезидентами iз джерелом їх походження з України, зокрема, дивiденди, якi сплачуються (нараховуються) резидентом, вважаються доходом, отриманим нерезидентом iз джерелом їх походження з України.
Вiдповiдно до пункту 13.2 статтi 13 цього ж Закону резидент або постiйне представництво нерезидента, що здiйснюють на користь нерезидента будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження
з України, отриманого таким нерезидентом вiд провадження господарської дiяльностi (у тому числi на рахунки нерезидента, що ведуться в гривнях), крiм доходiв, зазначених у пунктах 13.3 - 13.7, зобов'язанi утримувати пiд час виплати такого доходу та додатково сплачувати податок на репатрiацiю доходiв у розмiрi 15 вiдсоткiв вiд суми такого доходу за рахунок такої виплати, якщо iнше не передбачене нормами мiжнародних угод, якi набрали чинностi.
У разi коли мiжнародною угодою, ратифiкованою Верховною Радою України, встановлено iншi правила оподаткування, нiж тi, що передбаченi цим Законом, застосовуються норми мiжнародного договору (п. 18.1 статтi 18 Закону).
Конвенцiя мiж Урядом України i Урядом Сполученого Королiвства Великобританiї i Пiвнiчної Iрландiї про усунення подвiйного оподаткування та запобiгання податковим ухиленням стосовно податкiв на дохiд i на прирiст вартостi майна набула чинностi 11 серпня 1993 року вiдповiдно до статтi 29 Конвенцiї.
Виходячи з вищевикладеного, при оподаткуваннi дивiдендiв повиннi застосовуватись норми пункту 2 статтi 10 згаданої Конвенцiї, згiдно з якими дивiденди можуть також оподатковуватися в Договiрнiй Державi, резидентом якої є компанiя, що сплачує дивiденди, i вiдповiдно до законодавства цiєї Держави, але якщо одержувач фактично має право на дивiденди i пiдлягає оподаткуванню у вiдношеннi дивiдендiв у цiй другiй Договiрнiй Державi, податок, що стягується, не повинен перевищувати: (а) 5 вiдсоткiв загальної суми дивiдендiв, якщо право на дивiденди має компанiя, яка контролює прямо або посередньо, у випадку України, принаймнi 20 вiдсоткiв статутного капiталу; (b) 10 вiдсоткiв загальної суми дивiдендiв в iнших випадках.
Крiм того, вiдповiдно до норм статтi 4 Угоди мiж Урядом України та Урядом Сполученого Королiвства Великобританiї i Пiвнiчної Iрландiї про сприяння i взаємний захист iнвестицiй положення цiєї Угоди, що стосуються надання режиму, який є менш сприятливим, анiж той, що надається iнвесторам будь-якої з Договiрних Сторiн або будь-якої третьої Держави, не тлумачитимуться як такi, що зобов'язують одну Договiрну Сторону поширювати на iнвесторiв iншої вигоду вiд будь-якого режиму, преференцiї або привiлеї, якi випливають з... (б) будь-якої мiжнародної угоди чи домовленостi, що стосується повнiстю або переважно оподаткування, чи будь-якого мiсцевого законодавчого акта, що стосується повнiстю або переважно оподаткування.
Враховуючи вищевикладене, дивiденди, що сплачуються юридичною особою, резидентом України, компанiї-резиденту Великобританiї, повиннi оподатковуватись в Українi за ставкою 5 або 10 вiдсоткiв вiдповiдно до пункту 2 статтi 10 Конвенцiї.
Порядок застосування Конвенцiї передбачено постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 6 травня 2001 року N 470 "Про затвердження Порядку звiльнення (зменшення) вiд оподаткування доходiв iз джерелом їх походження з України згiдно з мiжнародним договором України про уникнення подвiйного оподаткування".
Для цiлей пункту 4 згаданого Порядку податкова служба Великобританiї видає сертифiкат податкового резидента.
Для цiлей пункту 4 згаданого Порядку податковий iнспектор за мiсцем реєстрацiї платника податку у Великобританiї уповноважений як компетентний орган пiдписувати сертифiкат податкового резидента Великобританiї (лист ДПА України вiд 11.12.2002 N 19344/7/12-0117).
Заступник Голови ДПА України | Л. Ходос |