ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМIНIСТРАЦIЯ УКРАЇНИ
вiд 22.06.2006 р. | N 3490/П/17-0315 |
---|
Державна податкова адмiнiстрацiя
України розглянула звернення В. Пустовойта (с.
Костянтинiвка Запорiзької областi) i повiдомляє:
Податок з власникiв транспортних засобiв та iнших самохiдних машин i механiзмiв справляється на пiдставi Закону України вiд 11.12.91 р. N 1963-XII "Про податок з власникiв транспортних засобiв та iнших самохiдних машин i механiзмiв" зi змiнами та доповненнями (далi - Закон), яким визначенi платники i об'єкти оподаткування, ставки та строки його сплати, а також встановленi пiльги.
Статтею 1 Закону визначено, що платниками цього податку є, зокрема, громадяни України, iноземнi громадяни та особи без громадянства, якi мають зареєстрованi в Українi, згiдно з чинним законодавством власнi транспортнi засоби, а об'єктами оподаткування є транспортнi засоби та iншi самохiднi машини i механiзми пiд вiдповiдним кодом Української класифiкацiї товарiв зовнiшньоекономiчної дiяльностi (далi - УКТЗЕД або класифiкацiя), зазначенi у статтi 2 Закону, зокрема автомобiлi спецiального призначення, крiм тих, що використовуються для перевезення пасажирiв i вантажiв - код 8705, вантажнi автомобiлi - код 8704 та iншi.
Порядок ведення класифiкацiї затверджено постановою Кабмiну вiд 12.12.2002 р. N 1863 зi змiнами i доповненнями, внесеними постановою Кабмiну вiд 18 сiчня 2003 року N 92 (далi - Порядок N 92). Порядком N 92 визначено процедуру ведення класифiкацiї, що здiйснює Державна митна служба України. Вiдповiдно до статтi 313 Митного кодексу вiд 11.07.2002 р. N 92-IV зi змiнами i доповненнями, митнi органи класифiкують товари, тобто вiдносять до класифiкацiйних груп. Отже Держмитслужба надає остаточнi висновки щодо визначення кодiв.
Згiдно з роз'ясненням Держмитслужби (лист вiд 05.05.2005 р. N 11/1-37/5038-ЕП), транспортнi засоби, залежно вiд типiв та призначення, подiляються на: пасажирськi, якi залежно вiд кiлькостi визначених виробником автомобiля мiсць для пасажирiв, класифiкуються у товарних позицiях 8702 або 8703 за УКТЗЕД; вантажопасажирськi та вантажнi, що класифiкуються у товарнiй позицiї вiдповiдно 8703 i 8704 за УКТЗЕД; спецiального призначення (товарна позицiя 8705 за УКТЗЕД) - спецiально сконструйованi або пристосованi для розмiщення рiзних пристроїв, якi надають їм можливостi виконувати визначенi нетранспортнi функцiї, тобто основною метою застосування транспортного засобу цiєї товарної позицiї не є перевезення людей або вантажiв.
Водночас вирiшальним фактором вiднесення транспортного засобу до вiдповiдної товарної позицiї класифiкацiї є технiчнi умови, галузь застосування й призначення, визначенi заводом-виробником при виготовленнi конкретної моделi транспортного засобу або її модифiкацiй.
При класифiкацiї малотоннажних автомобiлiв, автомобiлiв з суцiльнометалевим кузовом та подвiйного призначення, транспортних засобiв, сконструйованих на базi легкового автомобiля (у конструкцiї яких вiдсутнi шасi та вантажна платформа), конструктивно розрахованих як для перевезення пасажирiв, так i вантажiв, у товарнiй позицiї 8703 повиннi виконуватися такi критерiї: у салонi автомобiля за сидiнням водiя є сидiння для пасажирiв, якi можуть бути фiксованими, складними, змонтованими на анкерному крiпленнi або виносними; наявнiсть у салонi та багажному вiддiленнi внутрiшньої обробки та пристроїв, властивих для транспортних засобiв, якi призначенi для перевезення пасажирiв; обов'язкова наявнiсть вiкон у двох бокових панелях задньої частини кузова автомобiля, бокових та заднiх дверях.
Для класифiкацiї малотоннажних вантажних автомобiлiв з суцiльнометалевим кузовом у товарнiй позицiї 8704 притаманнi такi критерiї: наявнiсть документального пiдтвердження, що тип цього транспортного засобу вантажний (iнформацiя з паспорта заводу-виробника, технiчного паспорта тощо); iснування одного ряду сидiнь (крiм випадкiв використання здвоєної кабiни на транспортному засобi з рамою або шасi); встановленi заводським способом постiйна панель або бар'єр мiж мiсцем водiя й пасажирiв та багажним вiдсiком (у випадках, коли для конкретної моделi автомобiля це передбачено виробником); вiдсутнiсть розташованих позаду мiсця водiя мiсць для сидiння (в тому числi вiдкидних або розкладних), або спецiально призначених мiсць для їх крiплення (встановлення), а також вiдсутнiсть вiкон, або не бiльше одного, за сидiнням водiя, у бокових панелях задньої частини кузова автомобiля, крiм заднiх та бокових дверей (за умови використання даного транспортного засобу як вантажного, що визначено заводом-виробником).
Наприклад, якщо конкретний автомобiль IЖ-2717-90 вiдповiдає ознакам, характерним для легкового автомобiля, то податок необхiдно платити за ставками, визначеними для легкових автомобiлiв (код 8703) залежно вiд об'єму цилiндрiв двигуна. Якщо цей автомобiль не вiдповiдає таким ознакам i класифiкується в товарнiй позицiї за кодом 8704 "Автомобiлi вантажнi", до яких належать звичайнi вантажiвки i фургони усiх видiв, використовуваних для перевезення вантажiв, а не перевезення пасажирiв, то податок сплачується за ставками для вантажних автомобiлiв (код 8704) також залежно вiд об'єму цилiндрiв двигуна.
До речi, Державна податкова адмiнiстрацiя України всi пропозицiї щодо внесення змiн в оподаткування транспортних засобiв, тобто вдосконалення норм чинного законодавства, що надходять вiд окремих громадян, пiдприємств, державних установ та громадських органiзацiй, ретельно аналiзуються спецiально уповноваженими робочими групами, якi складаються з досвiдчених фахiвцiв органiв законодавчої i виконавчої влади. Найбiльш доцiльнi пропозицiї будуть враховуватися при вiдпрацюваннi проектiв положень законодавчих актiв про внесення змiн i доповнень до чинних законiв i Податкового кодексу, щоб останнiй у контекстi податкової реформи став документом, який створить i забезпечить ефективнi i справедливi умови для оподаткування фiзичних i юридичних осiб, регулювання податкових вiдносин мiж державою i платниками податкiв.
Заступник Голови ДПАУ | С. Лекарь |