ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМIНIСТРАЦIЯ УКРАЇНИ
вiд 12.09.2006 р. | N 17002/7/16-1517 |
---|
Державнiй податковiй адмiнiстрацiї у м. Києвi |
Щодо оподаткування ПДВ окремих операцiй
Державна податкова адмiнiстрацiя України розглянула листи щодо оподаткування податкам на додану вартiсть окремих операцiй i повiдомляє.
1. Стосовно оподаткування податком на додану вартiсть наукової дiяльностi та визначення умов реєстрацiї i визнання науковою дiяльнiстю науково-дослiдних i дослiдно-конструкторських робiт.
Згiдно з пiдпунктом 3.1.1 пункту 3.1 статтi 3 Закону України "Про податок на додану вартiсть" об'єктом оподаткування податком на додану вартiсть є операцiї з поставки товарiв (послуг) на митнiй територiї України. Мiсце поставки товарiв, послуг, з метою оподаткування визначається з урахуванням вимог пункту 6.5 статтi 6 Закону.
Вiдповiдно до загального правила, встановленого пiдпунктом "а" пункту 6.5 статтi 6 Закону, мiсцем поставки послуг вважається мiсце, де особа, яка надає послугу, зареєстрована платником цього податку. Пiдпунктом "г" цього ж пункту також визначено, що мiсцем надання послуг у сферi наукової дiяльностi є мiсце, де такi послуги фактично надаються.
Згiдно з Законом України вiд 13.12.91 N 1977-XII "Про наукову i науково-технiчну дiяльнiсть" наукова дiяльнiсть - це iнтелектуальна творча дiяльнiсть, спрямована на одержання i використання нових знань. Основними її формами є фундаментальнi та прикладнi науковi дослiдження.
Фундаментальнi науковi дослiдження - це наукова теоретична та (або) експериментальна дiяльнiсть, спрямована на одержання нових знань про закономiрностi розвитку природи, суспiльства, людини, їх взаємозв'язку. Прикладнi науковi дослiдження - наукова i науково-технiчна дiяльнiсть, спрямована на одержання i використання знань для практичних цiлей.
Вiдповiдно до iнструкцiй щодо заповнення форм державних статистичних спостережень зi статистики науки та iнновацiй, затверджених наказом Державного комiтету статистики України вiд 28 листопада 2005 року N 382 (зареєстрований в Мiнiстерствi юстицiї України 14 грудня 2005 р. за N 1494/11774), науковi та науково-технiчнi роботи включають у себе науковi дослiдження та розробки i науково-технiчнi послуги.
Пiд науковими дослiдженнями та розробками розумiється творча дiяльнiсть, яка здiйснюється на систематичнiй основi з метою збiльшення обсягу наукових знань, у тому числi про людину, природу та суспiльство, а також пошук нових сфер застосування цих знань. Критерiєм, який дає змогу вiдрiзнити науковi дослiдження та розробки вiд супутнiх їм видiв дiяльностi, є наявнiсть у дослiдженнях та розробках значного елемента новизни. У вiдповiдностi до цього критерiю конкретний проект у залежностi вiд мети проекту належить чи не належить до наукових дослiджень та розробок.
Науково-технiчнi послуги визначаються як дiяльнiсть, що пов'язана з дослiдженнями i розробками, i сприяє створенню та застосуванню науково-технiчних знань. До них належать: науково-технiчна дiяльнiсть бiблiотек, музеїв тощо; переклад, редагування тощо науково-технiчної лiтератури; розвiдування (геологiчнi, гiдрологiчнi тощо); збiр даних про соцiально-економiчнi явища: розвiдка корисних копалин; патентно-лiцензiйна дiяльнiсть. Науково-технiчнi послуги не належать до наукових дослiджень та розробок.
До наукових дослiджень та розробок також не належать такi види дiяльностi, як: управлiння та iнша допомiжна дiяльнiсть (дiяльнiсть органiв управлiння дослiдженнями та розробками, їх фiнансування тощо); виробнича дiяльнiсть щодо впровадження iнновацiй; освiта та пiдготовка кадрiв; iншi види науково-технiчної дiяльностi (маркетингова дiяльнiсть; випробування та стандартизацiя, передпроектнi роботи; спецiалiзованi медичнi послуги; адаптацiя, пiдтримка i супровiд iснуючого програмного забезпечення тощо).
2. Щодо формування податкового кредиту при наданнi на митнiй територiї України послуг нерезиденту.
Порядок формування податкового кредиту регламентується пунктом 7.4 статтi 7 Закону.
Вiдповiдно до загального правила податковий кредит з податку на додану вартiсть складається iз сум податкiв, нарахованих (сплачених) платником податку у зв'язку з придбанням або виготовленням товарiв (у тому числi при їх iмпортi) та послуг, придбанням (будiвництвом, спорудженням) основних фондiв з метою їх подальшого використання у виробництвi та/або поставцi товарiв (послуг) в оподатковуваних операцiях у межах господарської дiяльностi.
Виключення iз зазначеного правила складають випадки, визначенi у останньому абзацi пiдпункту 7.4.1 пункту 7.4 статтi 7
i пiдпунктах 7.4.2 - 7.4.4 пункту 7.4 статтi 7 Закону. Зокрема, якщо у подальшому товари (послуги), по яких суми податку на додану вартiсть були включенi до податкового кредиту, починають використовуватися в операцiях, якi не є об'єктом оподаткування згiдно зi статтею 3 цього Закону або звiльняються вiд оподаткування згiдно зi статтею 5 цього Закону, чи основнi фонди переводяться до складу невиробничих фондiв, то з метою оподаткування такi товари (послуги), основнi фонди вважаються проданими за їх звичайною цiною у податковому перiодi, на який припадає початок такого використання або переведення, але не нижче цiни їх придбання (виготовлення, будiвництва, спорудження).
Якщо платник податку придбаває (виготовляє) товари (послуги) та основнi фонди, якi призначаються для їх використання в операцiях, якi не є об'єктом оподаткування згiдно зi статтею 3 цього Закону або звiльняються вiд оподаткування згiдно зi статтею 5 цього Закону, то суми податку, сплаченi у зв'язку з таким придбанням (виготовленням), не включаються до складу податкового кредиту такого платника.
У разi коли товари (роботи, послуги), виготовленi та/або придбанi, частково використовуються в оподатковуваних операцiях, а частково нi, до суми податкового кредиту включається та частка сплаченого (нарахованого) податку при їх виготовленнi або придбаннi, яка вiдповiдає частцi використання таких товарiв (робiт, послуг) в оподатковуваних операцiях звiтного перiоду.
Якщо платник податку придбаває (виготовляє) матерiальнi та нематерiальнi активи (послуги), якi не призначаються для їх використання в господарськiй дiяльностi такого платника, то сума податку, сплаченого у зв'язку з таким придбанням (виготовленням), не включається до складу податкового кредиту.
3. Стосовно порядку заповнення податкової накладної у разi здiйснення операцiй, якi не є об'єктом оподаткування податком на додану вартiсть. Вiдповiдно до пiдпункту 7.2.3 пункту 7.2 статтi 7 Закону податкова накладна складається у момент виникнення податкових зобов'язань продавця у двох примiрниках. Для операцiй, що оподатковуються i звiльненi вiд оподаткування, складаються окремi податковi накладнi.
Враховуючи зазначене, а також вимоги Порядку заповнення податкової накладної затверджено наказом Державної податкової адмiнiстрацiї України вiд 30 червня 2005 року N 244 (зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 18 липня 2005 р. за N 769/11049), при здiйсненнi операцiй, якi не є об'єктом оподаткування податком на додану вартiсть, податкова накладна не виписується.
Директор Департаменту податку на додану вартiсть ДПА України | А. Богдан |