ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ
КОМIТЕТ З ПИТАНЬ ЕКОЛОГIЧНОЇ ПОЛIТИКИ,
РОДОКОРИСТУВАННЯ ТА ЛIКВIДАЦIЇ НАСЛIДКIВ
ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ КАТАСТРОФИ
8 листопада 2006 року | N 13/18 |
---|
Про стан поводження з небезпечними вiдходами у
Закарпатськiй областi
Ознайомившись iз станом поводження з небезпечними вiдходами, iнформацiйно-аналiтичними матерiалами з цього питання, та заслухавши виступи представникiв центральних та мiсцевих органiв виконавчої влади та органiв мiсцевого самоврядування, Комiтет вiдмiчає, що в областi iснує ряд проблемних питань, якi потребують невiдкладного вирiшення з метою запобiгання погiршення екологiчної ситуацiї в регiонi та забезпечення виконання Україною зобов'язань вiдповiдно до мiжнародних угод з сусiднiми країнами-членами Європейського Союзу.
Особливої уваги заслуговує ситуацiя, що склалася в результатi завезення на територiю Закарпатської областi сумiшi речовин "Премiкс". Це на даний час викликає серйозну соцiальну напругу.
Протягом 1999-2005 рокiв приватне пiдприємство "Озон" на пiдставi угоди, укладеної з фiрмою "ELTEX" (Угорщина, м.Дебрецен) здiйснювало поставки в Україну сумiшi мiнеральних речовин "Премiкс", якi за класифiкацiйною експертизою, проведеною центральною митною лабораторiєю Держмитслужби України вiд 20.02.1998 р. N 31/350-269 та рiшеннями про визначення коду товару Закарпатської митницi вiд 10.11.2003 р. N КТ-334 та вiд 28.12.2004 р. N КТ-302/461/04 класифiкується як сумiш порошкоподiбної речовини, що використовується в технологiях виготовлення систем гальмування, теплостiйкий наповнювач i не потребує додаткової екологiчної експертизи.
Усього на територiю Берегiвського району Закарпатської областi було завезено у 1486,396 тонн сумiшi "Премiкс". Iз них 412,07 тонн реалiзовано пiдприємствам України для використання у промисловому виробництвi, а решту розмiщено на територiї району з порушенням правил складування.
На даний час на територiї Закарпатської областi зберiгається 1074,326 тонн сумiшi "Премiкс".
За висновками фахiвцiв, фактично з Угорщини на територiю України пiд назвою Теплостiйкий наповнювач "Премiкс" було ввезено сумiш рiзноманiтних речовин, якi є промисловими вiдходами, що за своїм складом шкiдливi ддя життя i здоров'я людей та довкiлля i їх використання у будь-якому виробництвi, а також утилiзацiя є неможливими.
Таким чином, подальше зберiгання речовини "Премiкс" на вiдкритих територiях Закарпатської областi є вкрай небезпечним для людей та навколишнього природного середовища.
Комiтет звертає увагу на те, що через бездiяльнiсть вiдповiдних органiв виконавчої влади питання ввезення та зберiгання речовини "Премiкс" залишається не вирiшеним вже бiльше року, внаслiдок чого продовжується подальше забруднення навколишнього природного середовища та безпiдставне витрачання державних коштiв. Це викликає недовiру населення щодо дiй органiв влади та може призвести до вкрай негативних наслiдкiв.
Так Закарпатською облдержадмiнiстрацiєю разом з Мiнприроди, МОЗ, МВС, Мiнпромполiтики, МНС та Мiнтрансом не здiйсненi заходи, пов'язанi з пакуванням, транспортуванням, видаленням, зберiганням, знезараженням i захороненням ввезених на територiю областi вiдходiв, не визначенi технологiї та виробничi потужностi поводження з цими вiдходами та обсяги фiнансування необхiдних заходiв (п. 9 протокольного рiшення засiдання Мiжвiдомчої державної комiсiї з перевiрки поводження з вiдходами та небезпечними хiмiчними речовинами, незаконно завезеними на територiю України з iнших держав вiд 14 липня 2005 p.).
Закарпатською облдержадмiнiстрацiєю разом з Мiнприроди, МОЗ та МНС не визначенi спецiально обладнанi мiсця чи об'єкти для тимчасового екологiчно безпечного зберiгання небезпечних вiдходiв, не органiзованi i не проведенi роботи з транспортування та розмiщення цих вiдходiв у спецiально вiдведених мiсцях (пп. 1 та 2 протокольного рiшення засiдання Мiжвiдомчої державної комiсiї з перевiрки поводження з вiдходами та небезпечними хiмiчними речовинами, незаконно завезеними на територiю України з iнших держав вiд 29 липня 2005 р.)
На пiдставi дозволу Генеральної прокуратури України на вивезення сумiшi "Премiкс" до спецiально вiдведених мiсць безпечного зберiгання вiдходiв вiд 6 жовтня 2005 року Закарпатською облдержадмiнiстрацiєю спiльно з МНС України частково проведено роботи iз завантаження у залiзничнi вагони з метою вивезення за межi областi для подальшої утилiзацiї. У 24 залiзничнi вагони, якi знаходяться на залiзничних станцiях у м.Берегово та с.Боржава, було завантажено 656,6 тон речовини "Премiкс". Решта сумiшi (близько 2000 мiшкiв типу "Бiг-Бен") пiдготовлена до завантаження.
Фiнансування вказаних робiт здiйснювалось за рахунок коштiв Державного фонду охорони навколишнього природного середовища у рамках виконання природоохоронного заходу "Проведення комплексу робiт з утилiзацiї, видалення або знешкодження вiдходiв та небезпечних хiмiчних речовин, завезених на територiю Закарпатської та Запорiзької областей з iнших держав".
Згiдно з актом виконаних робiт N 1 вiд 19 грудня 2005 року було профiнансовано 698,999 тис. гривень.
На даний час вагони з завантаженою речовиною знаходяться в мiсцях завантаження. Оскiльки мiсце подальшого зберiгання вiдходiв до цього часу не визначено, державi завдаються додатковi збитки - сума за послуги залiзницi (зберiгання та користування вагонами) складає бiльше 4,5 млн. гривень.
В Закарпаттi вiдсутнi спецiалiзованi пiдприємства та органiзацiї, лiцензованi на проведення робiт з небезпечними речовинами, в тому числi вiдходами та мiсця для довготривалого складування зазначеної речовини.
Таким чином, проблема зберiгання i знешкодження сумiшi "Премiкс" на територiї Берегiвського району залишається не вирiшеною. Суспiльно-громадська ситуацiї серед жителiв району продовжує загострюватися, що загрожує переростанням у бiльш серйознi акцiї протесту. У зв'язку викладеним Комiтет вирiшив:
I. Рекомендувати:
1. Генеральнiй прокуратурi прискорити розслiдування кримiнальних справ стосовно незаконного ввезення в Україну небезпечних вiдходiв;
2. Генеральнiй прокуратурi та МОЗ термiново на пiдставi судової хiмiко-екологiчної експертизи надати офiцiйнi висновки щодо можливостi вiднесення сумiшi "Премiкс" до небезпечних вiдходiв (з визначенням класу небезпеки);
3. Мiнiстерству охорони навколишнього природного середовища до 1 грудня 2006 року внести пропозицiї щодо визначення мiсця тимчасового екологiчно безпечного зберiгання сумiшi "Премiкс на спецiально пристосованих об'єктах;
4. Кабiнету Мiнiстрiв України, Мiнiстерству охорони навколишнього природного середовища забезпечити у 2006 роцi фiнансування робiт з вивезення з територiї Закарпатської областi сумiшi "Премiкс";
5. Закарпатськiй обласнiй державнiй адмiнiстрацiї та Мiнiстерству охорони навколишнього природного середовища, до 1 грудня 2006 року здiйснити узгоджувальнi процедури з центральними та мiсцевими органами виконавчої влади та мiсцевого самоврядування, на територiї яких розмiщенi потужностi з переробки (утилiзацiї) небезпечних вiдходiв або мiсця їх екологiчно безпечного зберiгання чи видалення;
6. Закарпатськiй обласнiй державнiй адмiнiстрацiї, МНС та Мiнiстерству охорони навколишнього природного середовища у 2006 роцi забезпечити вивiз сумiшi "Премiкс" до мiсця тимчасового екологiчно безпечного зберiгання;
7. Мiнiстерству охорони навколишнього природного середовища, Мiнiстерству охорони здоров'я надати аналiз стану довкiлля та здоров'я населення в мiсцях зберiгання сумiшi "Премiкс";
8. Мiнiстерству охорони здоров'я забезпечити здiйснення державного санiтарно-епiдемiологiчного нагляду за дотриманням державних санiтарних норм, правил, гiгiєнiчних нормативiв пiд час збирання, перевезення, зберiгання та знешкодження сумiшi "Премiкс";
9. Мiнфiну, Мiнекономiки, Мiнприроди пiд час доопрацювання проекту Державного бюджету України на 2007 рiк та формування Держбюджету на наступнi роки передбачати необхiднi кошти для створення сучасної матерiально-технiчної бази у територiальних пiдроздiлах Мiнприроди iз забезпечення належного контролю за станом навколишнього природного середовища, у тому числi екологiчного контролю на кордонi;
10. Мiнприроди, МОЗ, Держмитслужбi, Держкомкордону посилити вхiдний контроль за дотриманням вимог чинного законодавства при здiйсненнi операцiй щодо транскордонного перевезення вiдходiв i небезпечних хiмiчних речовин та спiльно опрацювати питання щодо можливостi вiдновлення екологiчного контролю на легкових напрямках у пунктах пропуску на кордонi.
У межах компетенцiї за участю Генеральної прокуратури України забезпечити безумовне виконання актiв законодавства про вiдходи та здiйснювати належний контроль i нагляд за їх реалiзацiєю;
11. Мiнприроди, МОЗ, Мiнфiну, Мiнекономiки, Держмитслужбi, Держкомкордону, Генеральнiй прокуратурi, Закарпатськiй обласнiй державнiй адмiнiстрацiї до 15.01.2007 р. поiнформувати Комiтет про стан виконання цього Рiшення.
Голова Комiтету | В.Кальченко |