ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
04.06.2007 р. | N 11/2-9/5529-ЕП |
---|
Начальникам регiональних митниць, митниць |
Про надання роз'яснень
У зв'язку iз запитами митних органiв з питань пов'язаних iз створенням зон митного контролю на територiях пiдприємств, а також в iнших мiсцях, визначених митними органами, повiдомляємо.
Статтею 48 Митного кодексу України вiд 11.07.02 N 92-IV (далi - Кодекс) установлено, що з метою забезпечення здiйснення митними органами митного контролю за товарами та транспортними засобами, що перемiщуються через митний кордон України, проведення заходiв, пов'язаних з виявленням, попередженням та припиненням контрабанди та порушень митних правил, у пунктах пропуску на митному кордонi України, в межах прикордонної смуги на державному кордонi України, у морських i рiчкових портах, аеропортах, на залiзничних станцiях, на територiях пiдприємств, спецiальних митних зон, а також в iнших мiсцях, визначених митними органами, створюються зони митного контролю.
Частиною першою статтi 49 Кодексу визначено, що Порядок створення зон митного контролю, режим їх функцiонування вiдповiдно до Кодексу визначаються Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Кабiнет Мiнiстрiв України постановою вiд 25.12.02 N 1947 затвердив Порядок створення зон митного контролю та їх функцiонування (далi - Порядок).
Вiдповiдно до абзацу другого пункту 3 Порядку, зони митного контролю створюються митними органами у межах пунктiв пропуску через державний кордон; у межах прикордонної смуги на державному кордонi; у морських i рiчкових портах, аеропортах, на залiзничних станцiях; на територiях пiдприємств; на територiях спецiальних митних зон; в iнших, визначених ними мiсцях.
Згiдно з частиною другою статтi 12 Кодексу митними органами є спецiально уповноважений центральний орган виконавчої влади в галузi митної справи, регiональнi митницi, митницi.
Вiдповiдно до частини другої статтi 14 та частини другої статтi 15 Кодексу регiональна митниця, митниця є юридичними особами i здiйснюють свою дiяльнiсть вiдповiдно до законодавства України та положень, якi затверджується наказом спецiально уповноваженого центрального органу виконавчої влади в галузi митної справи.
Примiрнi положення про регiональну митницю, митницю (далi - Положення), затвердженi наказом Державної митної служби України вiд 25.07.03 N 500 "Про затвердження примiрних положень".
Згiдно з частиною другою пункту 4 Порядку зони митного контролю створюються вiдповiдним митним органом за погодженням (не залежно вiд режиму їх функцiонування):
у морських i рiчкових портах, аеропортах, на залiзничних станцiях, територiях пiдприємств - з адмiнiстрацiєю портiв, аеропортiв, залiзничних станцiй та пiдприємств;
у разi здiйснення митного контролю у мiсцях, передбачених частиною другою статтi 143 Кодексу, - з керiвниками залiзничних станцiй та органу охорони державного кордону;
на територiях спецiальних митних зон - з вiдповiдним органом управлiння спецiальної (вiльної) економiчної зони.
До вiдома. Порядок погодження документiв визначено пунктом 4.5 Iнструкцiї з дiловодства в митнiй службi України, затвердженiй наказом Державної митної служби України вiд 28.12.02 N 747 (зi змiнами).
Регiональнi митницi, митницi вiдповiдно до пунктiв 3.39 i 3.37 Положень для забезпечення здiйснення митного контролю за товарами, предметами i транспортними засобами, що перемiщуються через митний кордон України, проведення заходiв, пов'язаних з виявленням, попередженням i припиненням контрабанди та порушень митних правил, створюють зони митного контролю в пунктах пропуску на митному кордонi України, у морських i рiчкових портах, аеропортах, на залiзничних станцiях, на територiях пiдприємств, спецiальних митних зон, а також в iнших мiсцях.
Режим функцiонування зони митного контролю (постiйний чи тимчасовий) визначено пунктом 6 Порядку, а саме:
постiйнi зони митного контролю функцiонують у межах пунктiв пропуску через державний кордон та в мiсцях розташування пiдроздiлiв митних органiв;
тимчасовi зони митного контролю функцiонують поза мiсцем розташування пiдроздiлiв митних органiв пiд час здiйснення митних процедур.
Митний контроль за мiжнародними перевезеннями товарiв здiйснюється митними органами у взаємодiї з iншими вiдповiдними контрольними службами за спiльними технологiчними схемами з визначенням часу та послiдовностi виконання кожною службою своїх безпосереднiх обов'язкiв (частина перша статтi 112 Кодексу).
Регiональнi митницi, митницi вiдповiдно до пiдпунктiв 3.25 Положень на пiдставi типових технологiчних схем, затверджених Кабiнетом Мiнiстрiв України, в установленому Кодексом порядку впроваджують технологiчнi схеми митного контролю й митного оформлення товарiв, предметiв i транспортних засобiв, що перемiщуються через митний кордон України, у розташованих на територiї закрiпленого за нею регiону пунктах пропуску через державний кордон України для автомобiльного, залiзничного, повiтряного та водного сполучення з урахуванням мiсцевих особливостей їх функцiонування.
З огляду на вищевикладене, прямої норми щодо необхiдностi затвердження митними органами створених зон митного контролю Кодекс i Порядок не мiстять, в той же час наявна норма, що створенi вiдповiдним митним органом зони митного контролю (не залежно вiд режиму їх функцiонування) мають бути погодженi з вiдповiдними адмiнiстрацiями аеропортiв, залiзничних станцiй та пiдприємств, що в свою чергу має бути зафiксовано у вiдповiдних наказах або технологiчних схемах.
При цьому, при створеннi зон митного контролю з тимчасовим режимом функцiонування слiд ураховувати специфiку товарiв, що перемiщуються через митний кордон України та перебувають пiд митним контролем, зокрема, визначених пунктом 1.4 наказу Державної митної служби України вiд 21.11.05 N 1136, зареєстрованого в Мiнiстерствi юстицiї України 09.12.05 за N 1474/11754.
Перший заступник Голови Служби | Р.А.Черкасський |