МIНIСТЕРСТВО ПАЛИВА ТА ЕНЕРГЕТИКИ
УКРАЇНИ
ДЕРЖАВНИЙ КОМIТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ ТЕХНIЧНОГО
РЕГУЛЮВАННЯ ТА СПОЖИВЧОЇ ПОЛIТИКИ
НАКАЗ
вiд 4 червня 2007 року | N 271/121 |
---|
Про затвердження Iнструкцiї з контролювання
якостi нафти i нафтопродуктiв на пiдприємствах i
органiзацiях України
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 4 липня 2007 р. за N 762/14029 |
На пiдставi Закону
України "Про метрологiю та метрологiчну
дiяльнiсть" та з метою встановлення єдиного
порядку органiзацiї та здiйснення робiт,
пов'язаних з контролюванням якостi товарної
нафти та нафтопродуктiв пiд час приймання,
зберiгання, транспортування та вiдпуску,
наказуємо:
1. Затвердити Iнструкцiю з контролювання якостi нафти i нафтопродуктiв на пiдприємствах i органiзацiях України (далi - Iнструкцiя), яка додається.
2. Установити, що Iнструкцiя поширюється на суб'єктiв пiдприємницької дiяльностi незалежно вiд форм власностi.
3. Взяти до уваги, що дiя Iнструкцiї не розповсюджується на контролювання якостi продукцiї пiд час виробництва та мiждержавних перевезень, зокрема - постачання iмпортованої нафти.
4. Департаменту з питань нафтової, газової та нафтопереробної промисловостi (Косянчуку Л. В.) забезпечити подання наказу на державну реєстрацiю до Мiнiстерства юстицiї України.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Мiнiстра Чупруна В. П.
Мiнiстр палива та енергетики України | Ю. Бойко |
Т. в. о. Голови Держспоживстандарту | I. Саєвич |
ПОГОДЖЕНО: | |
В. о. Голови Державного комiтету України з питань регуляторної полiтики та пiдприємництва | К. О. Ващенко |
Мiнiстр транспорту та зв'язку України | М. Рудьковський |
Голова Державного комiтету статистики України | О. Г. Осауленко |
Мiнiстр економiки України | А. К. Кiнах |
ЗАТВЕРДЖЕНО наказом Мiнiстерства палива та енергетики України, Державного комiтету України з питань технiчного регулювання та споживчої полiтики вiд 4 червня 2007 р. N 271/121 |
|
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 4 липня 2007 р. за N 762/14029 |
IНСТРУКЦIЯ
З КОНТРОЛЮВАННЯ ЯКОСТI НАФТИ I НАФТОПРОДУКТIВ НА
ПIДПРИЄМСТВАХ I ОРГАНIЗАЦIЯХ УКРАЇНИ
1 ЗАГАЛЬНI ПОЛОЖЕННЯ
Iнструкцiя встановлює єдиний порядок органiзацiї та проведення робiт, пов'язаних з контролюванням якостi товарної нафти (далi - нафта) та нафтопродуктiв пiд час їх приймання, зберiгання, транспортування та вiдпуску.
Дiя Iнструкцiї з контролювання якостi нафти i нафтопродуктiв на пiдприємствах i органiзацiях України (далi - Iнструкцiя) поширюється на всi групи, класи, типи i види нафти та типи, марки i види нафтопродуктiв.
Iнструкцiя не поширюється на контролювання якостi нафти пiд час її приймання до системи магiстральних трубопроводiв, подальшого транспортування системою магiстральних нафтопроводiв, здавання iз системи магiстральних нафтопроводiв споживачам та перевантаження до iнших видiв транспорту, а також на контролювання якостi пiд час виробництва нафтопродуктiв.
Вимоги цiєї Iнструкцiї є обов'язковими для всiх пiдприємств, установ та органiзацiй незалежно вiд форм власностi, фiзичних осiб - суб'єктiв пiдприємницької дiяльностi (далi - пiдприємства), якi займаються хоча б одним iз таких видiв дiяльностi, як зберiгання, транспортування та вiдпуск нафти i нафтопродуктiв, а також органiв виконавчої влади.
2 НОРМАТИВНI ПОСИЛАННЯ
Пiд час розроблення Iнструкцiї використанi такi документи:
Закон України "Про метрологiю та метрологiчну дiяльнiсть".
Закон України вiд 30.11.2006 N 398-V "Про внесення змiн до деяких законодавчих актiв України з питань оподаткування".
Закон України "Про пiдтвердження вiдповiдностi".
Закон України "Про акредитацiю органiв з оцiнки вiдповiдностi".
Закон України "Про стандартизацiю".
Постанова Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 14 квiтня 2004 року N 488 "Про затвердження Порядку проведення перевiрки екологiчних показникiв нафтопродуктiв, якi реалiзуються шляхом оптової та роздрiбної торгiвлi".
ДСТУ 2708:2006 Метрологiя. Повiрка засобiв вимiрювальної технiки. Органiзацiя та порядок проведення.
ДСТУ 3215-95 Метрологiя. Метрологiчна атестацiя засобiв вимiрювальної технiки. Органiзацiя та порядок проведення.
ДСТУ 3437-96 Нафтопродукти. Термiни та визначення.
ДСТУ 3914-99 Нафтопродукти. Мастила технологiчнi. Номенклатура показникiв.
ДСТУ 3927-99 Нафтопродукти. Рiдини мастильно-холодильнi. Номенклатура показникiв якостi.
ДСТУ 4106-2002 Оливи мастильнi. Номенклатура показникiв.
ДСТУ 4279:2004 Бiтуми нафтовi. Номенклатура показникiв якостi.
ДСТУ 4310:2004 Мастила. Номенклатура показникiв якостi.
ДСТУ 4345:2004 Нафтопродукти. Палива рiдкi. Номенклатура показникiв якостi.
ДСТУ 4454:2005 Нафта i нафтопродукти. Маркування, пакування, транспортування та зберiгання.
ДСТУ 4488:2005 Нафта i нафтопродукти. Методи вiдбирання проб.
ДСТУ 4500-5:2005 Вантажi небезпечнi. Маркування.
ГОСТ 1437-75 "Нефтепродукты темные. Ускоренный метод определения серы" (Нафтопродукти темнi. Прискорений метод визначення сiрки).
ДСТУ 4160:2003 Нафтопродукти. Визначання тиску насиченої пари. Метод Рейда.
ГОСТ 2477-65 "Нефть и нефтепродукты. Метод определения содержания воды" (Нафта i нафтопродукти. Метод визначення вмiсту води).
ГОСТ 3900-85 "Нефть и нефтепродукты. Методы определения плотности" (Нафта i нафтопродукти. Методи визначення густини).
ГОСТ 6370-83 "Нефть, нефтепродукты и присадки. Метод определения механических примесей" (Нафта, нафтопродукти i присадки. Метод визначення механiчних домiшок).
ГОСТ 9965-76 "Нефть для нефтеперерабатывающих предприятий. Технические условия" (Нафта для нафтопереробних пiдприємств. Технiчнi умови).
ГОСТ 21046-86 "Нефтепродукты отработанные. Общие технические условия" (Нафтопродукти вiдпрацьованi. Загальнi технiчнi умови).
ГОСТ 21534-76 "Нефть. Методы определения содержания хлористих солей" (Нафта. Методи визначення хлористих солей).
МИ 2153-91 ГСИ. "Плотность нефти при учетно-расчетных операциях. Методика выполнения измерений ареометром" (ДСВ. Густина нафти при облiково-розрахункових операцiях. Методика виконання вимiрювань ареометром).
Порядок складання перелiкiв засобiв вимiрювальної технiки, що перебувають в експлуатацiї та пiдлягають повiрцi, затверджений наказом Держспоживстандарту України вiд 15.09.2005 N 262, зареєстрований Мiнiстерством юстицiї України вiд 04.10.2005 за N 1139/11419.
3 ТЕРМIНИ ТА ВИЗНАЧЕННЯ
Нижче наведенi термiни в цiй Iнструкцiї мають таке визначення.
Акредитацiя - процедура, у ходi якої нацiональний орган з акредитацiї документально засвiдчує компетентнiсть юридичної особи чи вiдповiдного органу з оцiнювання вiдповiдностi виконувати певнi види робiт (випробування, калiбрування, сертифiкацiя, контроль).
Акредитована лабораторiя - лабораторiя, акредитована на право виконання вiдповiдної роботи з випробувань нафти та/або нафтопродуктiв у певнiй (заявленiй) областi у вiдповiдностi до вимог нормативних документiв на нафту та нафтопродукти i методи їх випробувань.
Атестацiя - документальне засвiдчення органом з атестацiї компетентностi i права заявника здiйснювати калiбрування засобiв вимiрювальної технiки та/або вимiрювання.
Атестацiя методики виконання вимiрювань - процедура встановлення вiдповiдностi методики дослiдження метрологiчним вимогам, що висуваються до неї.
Атестована вимiрювальна лабораторiя - вимiрювальна лабораторiя, що має право на здiйснення вимiрювань фiзичних величин, визначення хiмiчного складу, фiзико-хiмiчних, фiзико-механiчних та iнших властивостей i показникiв нафти та/або нафтопродуктiв.
Атестована лабораторiя - вимiрювальна лабораторiя, що має право на проведення вiдповiдної метрологiчної роботи; критерiї атестацiї - сукупнiсть вимог, яким має вiдповiдати заявник для того, щоб здобути атестацiю.
Арбiтражна проба - частина сукупної проби, яка зберiгається на випадок арбiтражних випробувань.
Арбiтражнi випробування або вимiрювання (далi - арбiтражнi випробування) - випробування (вимiрювання) з метою визначення вiдповiдностi показникiв якостi нафти та/або нафтопродуктiв вимогам нормативних документiв, якi здiйснюються нейтральною лабораторiєю у разi виникнення суперечностей в оцiнюваннi якостi нафти або нафтопродуктiв.
Вимiрювальна лабораторiя - пiдприємство, установа, органiзацiя чи їх окремий пiдроздiл, що здiйснює вимiрювання фiзичних величин, визначення хiмiчного складу, фiзико-хiмiчних, фiзико-механiчних та iнших властивостей i показникiв нафти та/або нафтопродуктiв, за винятком вимiрювань, пов'язаних з оцiнюванням вiдповiдностi нафтопродуктiв, з документальним оформленням їх результатiв.
Випробувальна лабораторiя - лабораторiя, яка проводить технiчнi операцiї, що полягають у визначеннi однiєї чи декiлькох характеристик нафти i нафтопродуктiв згiдно з установленою процедурою.
Вiдновлення (виправлення) якостi нафтопродукту - доведення показника(кiв) якостi нафтопродукту до вимог нормативного документа.
Донна проба - проба нафти або нафтопродукту, вiдiбрана з дна резервуара (цистерни, танка наливного судна) переносним металевим пробовiдбiрником. Донна проба не належить до складу сукупної проби, а випробовується окремо.
Експрес-метод - стандартизований (атестований) або нестандартизований метод випробувань, що дає змогу за бiльш короткий час визначити показники якостi нафти та/або нафтопродуктiв.
Експрес-випробування - випробування нафтопродуктiв, якi здiйснюються з використанням експрес-методiв.
Забезпечення збереження якостi - комплекс заходiв, що забезпечують якiсть нафти та/або нафтопродуктiв вимогам нормативних документiв у процесi приймання, зберiгання, транспортування та вiдпуску.
Засiб вимiрювальної технiки - технiчний засiб, який застосовується пiд час вимiрювань i має нормованi метрологiчнi характеристики.
Кiльцевi маршрути - транспортнi засоби, призначенi для багаторазового перевезення одного виду нафтопродукту, без спецiальної пiдготовки цистерн.
Контрольна проба - частина сукупної проби, яка використовується для проведення випробувань.
Контрольнi випробування - оцiнювання вiдповiдностi якостi нафти та/або нафтопродуктiв вимогам нормативного документа за встановленим перелiком показникiв якостi з метою пiдтвердження можливостi їх застосування за прямим призначенням або встановлення початку змiнювання якостi.
Лабораторнi випробування (вимiрювання, аналiз) - визначення фактичних значень показникiв якостi нафти та/або нафтопродуктiв, установлених нормативними документами з використанням стандартизованих методiв випробувань (вимiрювань) або атестованих методик випробувань (вимiрювань).
Марка нафтопродукту - нафтопродукт, назва, умовне позначення, склад та властивостi якого регламентовано стандартами i технiчними умовами.
Метрологiчна атестацiя засобiв вимiрювальної технiки - дослiдження засобiв вимiрювальної технiки з метою визначення їх метрологiчних характеристик та встановлення їх придатностi до застосування.
Мобiльна (пересувна) лабораторiя - лабораторiя, укомплектована необхiдним обладнанням, приладами та пристроями для визначення якостi нафтопродуктiв експрес-методами проведення випробувань, якi дають змогу оперативно визначати показники якостi нафтопродуктiв.
Нафтопродукт - продукт, отриманий пiд час перероблення нафти, газового конденсату або їх сумiшi, за винятком продуктiв нафтохiмiї.
Нейтральна лабораторiя - випробувальна (вимiрювальна) лабораторiя, яка проводить арбiтражнi випробування або вимiрювання (далi - арбiтражнi випробування).
Нестандартний нафтопродукт - нафтопродукт, що за одним чи декiлькома показниками якостi не вiдповiдає вимогам нормативного документа.
Нормативний документ - документ, який установлює правила, загальнi принципи чи характеристики рiзних видiв дiяльностi або результатiв. Цей термiн охоплює такi поняття як "стандарт" та "технiчнi умови".
Паспорт якостi - документ, що мiстить данi для iдентифiкацiї та фактичнi значення показникiв якостi нафти та/або нафтопродуктiв, отриманi в результатi лабораторних випробувань, i їх вiдповiднiсть вимогам нормативних документiв.
Приймально-здавальнi випробування - оцiнювання вiдповiдностi якостi нафти та/або нафтопродуктiв за встановленим перелiком показникiв даним, наведеним у паспортi якостi вантажовiдправника (пiд час приймання) або в журналi реєстрацiї результатiв випробувань (пiд час вiдпуску).
Повiрка засобiв вимiрювальної технiки - установлення придатностi засобiв вимiрювальної технiки, на якi поширюється державний метрологiчний нагляд, до застосування на пiдставi результатiв контролю їх метрологiчних характеристик.
Свiдоцтво про визнання вiдповiдностi - документ, що засвiдчує визнання iноземних документiв про пiдтвердження вiдповiдностi продукцiї вимогам, установленим законодавством України [Закон України "Про пiдтвердження вiдповiдностi"].
Сертифiкат вiдповiдностi - документ, який пiдтверджує, що продукцiя, системи якостi, системи управлiння якiстю, системи управлiння довкiллям, персонал вiдповiдають установленим вимогам конкретного стандарту чи iншого нормативного документа, визначеного законодавством [Закон України "Про пiдтвердження вiдповiдностi"].
Стандартизований метод випробувань - метод випробування, на який є нормативний документ, розроблений та затверджений у встановленому порядку.
Сукупна проба - проба, складена з декiлькох точкових проб, вiдiбраних у вiдповiдному порядку i змiшаних у вказаному в ДСТУ 4488 спiввiдношеннi.
Тип нафтопродукту - сукупнiсть нафтопродуктiв однакового функцiйного призначення.
Товарна нафта - нафта, пiдготовлена до постачання споживачу у вiдповiдностi до вимог чинних нормативних документiв.
Точкова проба - проба, вiдiбрана в один прийом. Вона характеризує якiсть нафти та/або нафтопродукту на певному заданому рiвнi в резервуарi чи транспортному засобi, а також якiсть нафтопродукту в одному тарному мiсцi (бочцi, бiдонi, бутлi).
Ходова проба - проба, вiдiбрана в процесi руху нафти або нафтопродуктiв трубопроводом.
Iнiцiатор випробувань - фiзична або юридична особа, у тому числi вповноваженi органи державної влади, що iнiцiює арбiтражнi випробування нафти або нафтопродуктiв.
4 ВИДИ ЛАБОРАТОРНИХ ВИПРОБУВАНЬ ТА ПОРЯДОК ВIДБИРАННЯ ПРОБ
4.1 Випробування нафти та/або нафтопродуктiв у залежностi вiд призначення подiляються на:
- приймально-здавальнi;
- контрольнi;
- повнi (в обсязi вимог нормативного документа);
- арбiтражнi;
- iншi (експрес-випробування, сертифiкацiйнi).
4.1.1 Приймально-здавальнi випробування здiйснюються:
- пiд час приймання-здавання нафти або нафтопродуктiв iз транспортних засобiв (до зливання);
- пiд час вiдпуску нафти та/або нафтопродуктiв до вiдправлення транспортних засобiв.
Перелiк показникiв якостi, що зазначений у додатку 1, обов'язковий, але не виключає можливостi проведення випробувань нафти та нафтопродуктiв за iншими показниками якостi, якi зазначенi в нормативних документах.
4.1.2 Контрольнi випробування нафти та/або нафтопродуктiв проводяться:
- пiсля зливання з транспортних засобiв;
- пiд час надходження нафти нафтопроводом, а нафтопродуктiв магiстральним нафтопродуктопроводом до резервуарiв пiдприємств;
- пiсля перекачування нафтопродуктiв нафтопродуктопроводом у межах складу;
- у разi тривалого зберiгання (шiсть мiсяцiв i бiльше) бензину - не менше одного разу на шiсть мiсяцiв, iнших нафтопродуктiв (крiм нафтопродуктiв, що надiйшли в запаянiй тарi та iншiй герметичнiй упаковцi) - не менше одного разу на рiк;
- у пробах, вiдiбраних з транспортних засобiв, - не пiзнiше 24 годин пiсля вiдбирання проб з транспортних засобiв.
4.1.3 Повнi випробування нафти або нафтопродуктiв (в обсязi технiчних вимог нормативного документа) здiйснюються:
- пiд час надходження нафти на нафтопереробнi пiдприємства;
- пiд час випуску нафтопродуктiв з виробництва;
- у разi тривалого зберiгання (один рiк i бiльше) бензину (крiм бензину автомобiльного сумiшевого) та палива для авiацiйних двигунiв, оливи авiацiйної та на синтетичнiй основi, мастильно-холодильних рiдин - не менше одного разу на рiк, iнших нафтопродуктiв (крiм нафтопродуктiв, що надiйшли в запаянiй тарi та iншiй герметичнiй упаковцi) - не менше одного разу за два роки;
- якщо номери транспортних засобiв та/або номери запiрно-пломбувального(их) пристрою(їв) не збiгаються з номерами, зазначеними в транспортних документах на вантаж - до моменту зливання нафти або нафтопродуктiв;
- якщо на транспортному засобi вiдсутнiй(i) або пошкоджений(i) запiрно-пломбувальний(i) пристрiй(ої) (у разi, якщо пломбування обов'язкове чи фактично здiйснено, що пiдтверджується транспортними документами на вантаж) - до моменту зливання нафти або нафтопродуктiв;
- якщо нафта та/або нафтопродукт надiйшли в несправнiй, негерметичнiй цистернi (тарi) або з пошкодженою заводською упаковкою;
- якщо нафта та/або нафтопродукт прибули без паспорта якостi постачальника або паспорт якостi вантажовiдправником заповнено не за всiма показниками нормативного документа - до моменту зливання нафти або нафтопродуктiв;
- якщо за даними паспорта якостi вантажовiдправника встановлена невiдповiднiсть якостi нафти та/або нафтопродукту вимогам нормативного документа;
- для тарних нафтопродуктiв пiсля завершення гарантiйного термiну зберiгання не менше двох разiв на рiк, починаючи вiд дати завершення гарантiйного термiну зберiгання;
- пiсля вiдновлення якостi нафтопродукту.
4.1.4 Арбiтражнi випробування здiйснюються у разi виникнення суперечностей в оцiнюваннi якостi нафти та/або нафтопродукту мiж вантажовiдправником (постачальником) i вантажоодержувачем (споживачем). Якщо в нормативному документi для визначення показника якостi зазначено декiлька методiв випробувань, то як арбiтражний використовується метод, визначений як арбiтражний. Рiшення про випробування арбiтражної проби нафти або нафтопродукту приймаються сторонами на пiдставi письмової заяви однiєї iз сторiн або спiльної заяви всiх зацiкавлених сторiн. У заявi мають бути зазначенi показники якостi нафти або нафтопродукту, за якими виникли суперечностi.
Про час проведення арбiтражних випробувань повiдомляються всi зацiкавленi сторони та забезпечується можливiсть присутностi їх представникiв на цих випробуваннях.
Розкриття арбiтражних проб проводиться у присутностi зацiкавлених сторiн, про що складається акт за формою N 15-НП (додаток 15). Акт пiдписується уповноваженими особами сторiн. У журналi реєстрацiї проб робляться вiдповiднi записи.
Якщо будь-яка сторона вiдмовляється письмово вiд участi в розкриттi проби та присутностi на випробуваннях, арбiтражнi випробування проводяться без представникiв цiєї сторони.
4.1.5 Експрес-випробування проводяться для оперативного контролю якостi нафтопродуктiв безпосередньо на пiдприємствах нафтопродуктозабезпечення (нафтобазах) та автозаправних станцiях (далi - АЗС), у тому числi i за допомогою мобiльної (пересувної) лабораторiї. У разi виявлення експрес-випробуваннями невiдповiдностi показникiв якостi нафтопродуктiв вимогам нормативних документiв представник контрольного пiдроздiлу надсилає пробу нафтопродукту на випробування в стацiонарну, акредитовану (атестовану) у встановленому порядку лабораторiю.
4.1.6 Сертифiкацiйнi випробування проводяться при сертифiкацiї нафтопродуктiв в акредитованих у встановленому порядку лабораторiях.
4.1.7 Перевiрка екологiчних показникiв нафтопродуктiв здiйснюється вiдповiдно до Порядку проведення перевiрки екологiчних показникiв нафтопродуктiв, якi реалiзуються шляхом оптової та роздрiбної торгiвлi, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 14 квiтня 2004 року N 488.
4.1.8 Термiн виконання випробувань нафти або нафтопродукту в обсязi вимог нормативного документа має становити не бiльше п'яти дiб вiд дати надходження проби до лабораторiї; в обсязi перелiку показникiв, передбачених для контрольних випробувань (додаток 1),- не бiльше двох дiб (якщо iншого термiну не обумовлено договором).
4.1.9 Пiсля завершення термiну зберiгання проб їх залишки зливають до вiдпрацьованих нафтопродуктiв або утилiзують у встановленому порядку, або на вимогу повертають замовнику.
4.1.10 Лабораторнi випробування мають здiйснюватись у випробувальних лабораторiях, акредитованих згiдно з Законом України "Про акредитацiю органiв з оцiнки вiдповiдностi", або у вимiрювальних лабораторiях, атестованих згiдно з Законом України "Про метрологiю та метрологiчну дiяльнiсть".
4.2 Порядок вiдбирання проб
4.2.1 Проби повиннi вiдбиратись пiд час приймання, зберiгання, вiдпуску нафти та/або нафтопродуктiв i в усiх iнших випадках, коли необхiдно визначити їх якiсть в обсязi приймально-здавальних, контрольних, повних випробувань або за окремими показниками якостi. Пiдготовку посуду, пробовiдбiрникiв i вiдбирання проб нафти та/або нафтопродуктiв необхiдно здiйснювати, дотримуючись вимог ДСТУ 4488.
4.2.2 У залежностi вiд призначення проби нафти та нафтопродуктiв подiляються на: точковi, сукупнi, контрольнi, арбiтражнi i доннi.
4.2.3 Об'єм проби, необхiдної для повних випробувань, зазначено в нормативних документах на нафту та/або нафтопродукти. Мiнiмальний об'єм контрольної проби нафтопродукту має забезпечити можливiсть здiйснення приймально-здавальних i контрольних випробувань i становити для бензину, палива дизельного та палива для авiацiйних двигунiв 1 л; нафти, оливи i мазуту - 0,5 л.
4.2.4 Вiдiбрану сукупну пробу нафти та/або нафтопродукту пiд час приймання або вiдвантажування подiляють на три частини: одну частину випробовують, а двi iншi - зберiгають опломбованими як арбiтражнi. Пiд час вiдвантажування нафти та/або нафтопродуктiв у танки наливного судна сукупну пробу подiляють на частини з урахуванням кiлькостi вантажоодержувачiв.
4.2.5 Пiд час вiдбирання проб для випробувань у стороннiх акредитованих або атестованих лабораторiях, а також пiд час проведення перевiрок якостi нафти та нафтопродуктiв складається акт за формою 2-НК (додаток 2) у двох примiрниках, один з яких разом з пробою направляється до лабораторiї. Другий примiрник залишається на пiдприємствi, на якому вiдбиралася проба нафти та/або нафтопродуктiв. Термiн зберiгання актiв вiдбирання проб - 3 роки.
4.2.6 Для вiдбирання проби нафтопродукту з роздавального крану працюючої паливо-роздавальної колонки (далi - ПРК), оливороздавальної колонки (далi - ОРК) оператор АЗС задає необхiдну дозу i вiдпускає її до пiдготовленої чистої металевої ємностi, з якої потiм здiйснюють розливання в скляну тару.
В актi вiдбирання проби за формою N 2-НК зазначається, що пробу вiдiбрано з роздавального крана ПРК (ОРК).
Якщо на момент вiдбирання проби з конкретної ПРК, ОРК вiдпуск нафтопродуктiв не здiйснювався протягом 30 хвилин, то перед початком процедури вiдбирання проби до мiрника вiдпускається кiлькiсть палива, яка становить не менше 10 л, олив - не менше 5 л. Нафтопродукти iз мiрника необхiдно злити до резервуарiв АЗС, про що повинен бути складений вiдповiдний акт.
Вiдiбрану пробу подiляють на три рiвнi частини, розливають у сухi чистi склянi пляшки, герметично закупорюють пробками, не розчинними в нафтопродуктi. На етикетцi проби, вiдiбраної з роздавального крана колонки, зазначають реквiзити АЗС, назву, марку та вид (у залежностi вiд масової частки сiрки) нафтопродукту, номер нормативного документа на нафтопродукт, номер роздавальної колонки, дату i час вiдбирання проби, прiзвище, iм'я та по батьковi працiвникiв(а) АЗС, представника органу контролю (пiдроздiлу) i, за необхiдностi, - iнших посадових осiб, якi брали участь у вiдбираннi проби.
Одна частина проби разом з актом вiдбирання проби надсилається для лабораторних випробувань, а двi iншi з другим примiрником акта, у разi суперечностей, - зберiгаються на АЗС як арбiтражнi протягом 45 дiб. При отриманнi паспорта якостi, що пiдтверджує вiдповiднiсть нафтопродукту вимогам нормативного документа, проба, що зберiгається на АЗС, вилучається ранiше завершення термiну, визначеного ДСТУ 4488.
4.2.7 У разi вiдбирання проби для випробування в стороннiй лабораторiї або державними органами контролю пробу вiдбирають в об'ємi не менше 3 лiтрiв, яку подiляють на три рiвнi частини, з яких перша (для випробувань) i друга (арбiтражна) направляються до сторонньої випробувальної лабораторiї. Третя (арбiтражна) залишається на пiдприємствi. Випробування арбiтражних проб здiйснюються в лабораторiї за згодою i в присутностi всiх зацiкавлених сторiн, якi письмово повiдомляються про мiсце i дату проведення арбiтражних випробувань їх iнiцiатором.
Розкриття арбiтражних проб здiйснюється безпосередньо перед випробуваннями в присутностi всiх зацiкавлених сторiн i оформлюється актом за формою N 15-НК. Вартiсть випробувань у нейтральнiй лабораторiї сплачується iнiцiатором випробувань. Якщо результати випробувань нафти або нафтопродуктiв у двох лабораторiях, вибраних за згодою сторiн, вiдповiдають умовам вiдтворюваностi, передбаченим нормативним документом на метод випробування, то кiнцевий результат визначається як середнє арифметичне цих результатiв, якщо iнше не зазначено нормативним документом на нафту або нафтопродукт або методом випробування. Якщо результати випробувань не вiдповiдають умовам вiдтворюваностi, залишок проби пломбується (опечатується) всiма зацiкавленими сторонами зi складанням акта пломбування (опечатування) довiльної форми. Випробування проби нафти або нафтопродукту продовжують у наступнiй нейтральнiй лабораторiї до отримання результатiв, що вiдповiдають умовам вiдтворюваностi з одним iз ранiше отриманих результатiв.
Вартiсть витрат, пов'язаних з органiзацiєю та виконанням арбiтражних випробувань, усiм учасникам компенсується:
- iнiцiатором випробувань на пiдставi документiв, якi пiдтверджують витрати, у разi якщо випробування пiдтвердили вiдповiднiсть нафти або нафтопродукту вимогам нормативного документа;
- вiдповiдачем на пiдставi документiв, якi пiдтверджують витрати, у разi якщо випробування пiдтвердили невiдповiднiсть нафти або нафтопродукту вимогам нормативного документа.
Якщо будь-яка сторона безпiдставно вiдмовляється вiд участi в розкриттi проби та арбiтражних випробуваннях, то випробування проводяться без представникiв цiєї сторони.
4.2.8 Проби запаковують у чистий сухий скляний посуд. Пляшки заповнюють не бiльше нiж на 90 % мiсткостi i герметично закупорюють пробками або гвинтовими кришками, якi не розчиннi в нафтi або нафтопродуктах.
Горловину закупореної проби, призначеної для зберiгання як арбiтражна проба або для транспортування до сторонньої випробувальної лабораторiї, обгортають полiетиленовою плiвкою, обв'язують шпагатом, кiнцi якого протягують в отвiр етикетки (форма етикетки має вiдповiдати вимогам ДСТУ 4488). Кiнцi шпагату пломбують або опечатують. Допускається кiнцi шпагату приклеювати до пляшки етикеткою.
4.2.9 Порушення вимог ДСТУ 4488, допущенi пiд час оформлення проб, фiксуються лабораторiєю в журналi реєстрацiї проб за формою N 3-НК (додаток 3). Результати випробування таких проб не можуть використовуватись для оформлення паспортiв якостi на партiю нафти або нафтопродуктiв та не мають арбiтражної сили, про що попереджається замовник випробувань.
4.2.10 Проби нафти та/або нафтопродуктiв, призначенi для транспортування до випробувальної лабораторiї, належать до небезпечних вантажiв. Скляну тару з пробами нафти та/або нафтопродуктiв (її мiсткiсть не має перевищувати одного лiтра) запаковують у мiцнi дерев'янi (пластмасовi, металевi) ящики з кришками i гнiздами на всю висоту тари з заповненням вiльного простору негорючими м'якими поглинальними матерiалами. Стiнки ящикiв мають бути вищими за закупоренi пляшки не менше нiж на 50 мм. За необхiдностi проби нафтопродуктiв (за винятком свiтлих) можуть бути перевезенi в металевих банках чи канiстрах, якi додатково запаковують у дерев'янi ящики. Маса брутто одного мiсця з пробами не має перевищувати 50 кг. Уся вiдповiдальнiсть за правильнiсть внутрiшньої упаковки i наслiдки, пов'язанi з недотриманням вимог до пакування проб, покладається на вiдправника.
4.2.11 Проби, вiдiбранi або оформленi з порушенням ДСТУ 4488 та пункту 4.2.6 цiєї Iнструкцiї, лабораторiєю на арбiтражнi випробування не приймаються.
4.2.12 Умови та термiни зберiгання арбiтражних проб мають вiдповiдати вимогам ДСТУ 4488, якщо iнше не обумовлено договором. Арбiтражнi проби опломбовує представник пiдприємства, який вiдбирав проби.
5 КОНТРОЛЮВАННЯ ЯКОСТI НАФТИ I НАФТОПРОДУКТIВ
5.1 На пiдприємствах, що мають власнi випробувальнi лабораторiї, для забезпечення облiку контрольних операцiй пiд час визначення якостi нафти та/або нафтопродуктiв оформлюються такi документи:
- журнал реєстрацiї проб за формою N 3-НК (додаток 3);
- журнал реєстрацiї видачi паспортiв якостi за формою N 4-НК (додаток 4);
- журнал реєстрацiї результатiв випробувань свiтлих нафтопродуктiв за формою N 5-НК (додаток 5);
- журнал реєстрацiї результатiв випробувань олив за формою N 6-НК (додаток 6);
- журнал реєстрацiї результатiв випробувань мастил i спецiальних рiдин за формою N 7-НК (додаток 7);
- журнал реєстрацiї результатiв випробувань вiдпрацьованих нафтопродуктiв за формою N 8-НК (додаток 8);
- журнал реєстрацiї результатiв випробувань нафти за формою N 9-НК (додаток 9);
- графiк лабораторних випробувань нафтопродуктiв при тривалому зберiганнi за формою N 10-НК (додаток 10);
- паспорт якостi за формою N 11-НК (додаток 11);
- журнал реєстрацiї нестандартних нафти та/або нафтопродуктiв за формою N 12-НК (додаток 12);
- перелiк засобiв вимiрювальної технiки (ЗВТ), якi перебувають в експлуатацiї та пiдлягають повiрцi;
- копiї графiкiв зачищення резервуарiв;
- робочi журнали лаборантiв (оформлюються у довiльнiй формi);
- журнали реєстрацiї приготування та перевiрки титрiв робочих розчинiв документи оформлюються у довiльнiй формi;
- етикетки на проби (згiдно з вимогами ДСТУ 4488).
5.2 Пiдприємства, що не мають власних випробувальних лабораторiй з випробування нафти та нафтопродуктiв, укладають вiдповiднi договори про виконання робiт з випробувань нафтопродуктiв зi стороннiми акредитованими або атестованими, у встановленому порядку, лабораторiями. На пiдприємствi оформлюються документи:
- акти вiдбирання проб за формою N 2-НК;
- журнал реєстрацiї проб за формою N 3-НК;
- журнал реєстрацiї видачi паспортiв якостi за формою N 4-НК;
- графiк лабораторних випробувань нафтопродуктiв при тривалому зберiганнi за формою N 10-НК;
- паспорт якостi за формою N 11-НК.
5.3 У журналi реєстрацiї проб нафти та нафтопродуктiв за формою N 3-НК ураховуються всi проби нафтопродуктiв, вiдiбранi лабораторiєю на своєму пiдприємствi i надiсланi для випробування зi стороннiх пiдприємств (органiзацiй, установ, товариств).
5.4 Результати випробувань нафти та/або нафтопродуктiв заносять до журналiв реєстрацiї випробувань (додатки 5 - 9), у яких вiдтворюються данi про якiсть нафти та нафтопродуктiв. Журнали реєстрацiї результатiв випробувань нафти та/або нафтопродуктiв мають бути прошнурованi, пронумерованi i скрiпленi печаткою пiдприємства. Термiн зберiгання журналiв - 3 роки вiд моменту останнього запису.
5.5 Облiк якостi нафти та/або нафтопродукту ведеться за кожним резервуаром, а також партiєю нафтопродуктiв, що мiститься в тарi.
5.6 Згiдно з результатами випробувань проб нафти та/або нафтопродуктiв випробувальна лабораторiя оформлює паспорт якостi за формою N 11-НК.
Пiдставою для заповнення паспорта якостi є акт вiдбирання проби, записи i висновки про якiсть нафти та/або нафтопродуктiв, якi занесено до журналiв реєстрацiї результатiв випробувань. Оформлення паспортiв якостi на пiдставi робочих зошитiв лаборантiв не допускається. Номер паспорта якостi надається згiдно з порядковим номером проби в журналi реєстрацiї проб.
У паспортi, що видається випробувальною лабораторiєю на пiдставi випробувань проби стороннього пiдприємства, зазначаються лише показники, якi обумовленi договором. Паспорти якостi передаються виключно замовнику. Передача паспортiв чи iнформацiї, що мiститься в них, iншим органiзацiям чи особам здiйснюється за письмовою згодою замовника або у випадках, передбачених законодавством України.
Паспорт, що видається випробувальною лабораторiєю на нафту або нафтопродукт, який вiдпускається, заповнюється в повному обсязi показникiв, обумовлених нормативним документом на нафтопродукт. Значення показникiв, що не визначались випробувальною лабораторiєю, переносяться з даних паспорта, виданого вантажовiдправником чи iншою випробувальною лабораторiєю, до якої проба надсилалась на випробування, про що робиться вiдповiдна примiтка. У паспортi якостi робиться висновок про вiдповiднiсть (невiдповiднiсть) нафти або нафтопродукту вимогам нормативного документа або ставиться штамп "Стандартний" чи "Нестандартний". У паспортi якостi зазначаються номер та дата його видачi. Паспорт якостi пiдписується лаборантом, що заповнював паспорт якостi та начальником лабораторiї, пiдписи завiряються печаткою. Паспорти якостi, виданi вантажовiдправником (отриманi з транспортними документами) по одному примiрнику вiд кожної партiї нафти та/або нафтопродукту, зберiгаються в органiзацiї не менше трьох мiсяцiв пiсля реалiзацiї даної партiї нафтопродукту.
5.7 Паспорт якостi видається уповноваженому одержувачу пiд пiдписку у журналi реєстрацiї видачi паспортiв за формою N 4-НК. Якщо паспорт видається на нафту та/або нафтопродукти, що транспортуються залiзничним чи iншим транспортом, у журналi проставляється номер транспортної накладної; якщо паспорт надсилається поштою, у журналi ставиться номер супровiдного листа, за яким його вiдправлено.
5.8 Облiк нестандартних нафти та/або нафтопродуктiв i рiшень, що приймаються для виправлення їх якостi чи переведення до iншої марки, ведуть у Журналi реєстрацiї нестандартних нафти i нафтопродуктiв за формою N 12-НК.
5.9 Засоби вимiрювальної технiки, що використовуються для контролювання якостi нафти та нафтопродуктiв, пiдлягають повiрцi вiдповiдно до Закону України "Про метрологiю та метрологiчну дiяльнiсть". Повiрка здiйснюється у термiни, установленi Перелiком засобiв вимiрювальної технiки, що перебувають в експлуатацiї та пiдлягають повiрцi. Зазначений Перелiк складається пiдприємством згiдно iз Порядком складання перелiкiв засобiв вимiрювальної технiки, що перебувають в експлуатацiї та пiдлягають повiрцi, затвердженим наказом Держспоживстандарту України вiд 15.09.2005 N 262, зареєстрованим Мiнiстерством юстицiї України 04.10.2005 за N 1139/11419.
5.10 Усi розрахунки, пов'язанi з приготуванням та перевiркою титрiв робочих розчинiв, що застосовуються пiд час випробувань, ведуть у Журналi реєстрацiї приготування та перевiрки титрiв робочих розчинiв.
5.11 Записи та розрахунки пiд час випробувань здiйснюють у робочих зошитах лаборантiв. Робочi зошити лаборантiв мають бути пронумерованi, прошнурованi та скрiпленi печаткою пiдприємства, а в разi, якщо випробувальна лабораторiя є самостiйним пiдроздiлом, - печаткою випробувальної лабораторiї. Ведення записiв i розрахункiв на окремих аркушах не допускається.
Якщо в записах та розрахунках виявлено помилки, то розрахунки мають бути переписанi, а не витертi гумкою i не виправленi.
5.12 Пiд час випробувань i надання висновкiв щодо якостi нафти та/або нафтопродуктiв працiвники лабораторiї мають керуватись чинними нормативними документами.
5.13 На пiдприємствах, якi не мають власних випробувальних лабораторiй, оцiнювання якостi пiд час приймання, зберiгання i вiдпуску нафти та/або нафтопродуктiв за окремими показниками дозволяється здiйснювати за допомогою експрес-методiв. Результати, отриманi з використанням нестандартизованих експрес-методiв, не приймаються для оформлення паспортiв якостi i не мають пiдстави для визнання нафти та/або нафтопродуктiв, що вiдповiдають вимогам нормативних документiв. Результати випробувань записуються в Журнал реєстрацiї випробувань нафтопродуктiв iз застосуванням експрес-методiв, у якому повинен бути передбачений перелiк показникiв, за якими проводилися випробування нестандартизованими експрес-методами, та пiдпис виконавця випробувань. Сторiнки журналу повиннi бути пронумерованi, прошнурованi та скрiпленi пiдписом керiвника i печаткою пiдприємства.
У разi встановлення нестандартностi нафтопродукту за результатами випробувань з використанням нестандартизованих експрес-методiв випробування проби нафтопродукту виконують в акредитованiй у встановленому порядку випробувальнiй лабораторiї.
6 ПОРЯДОК КОНТРОЛЮВАННЯ ЯКОСТI ПIД ЧАС ПРИЙМАННЯ, ЗБЕРIГАННЯ I ВIДПУСКУ НАФТИ ТА/АБО НАФТОПРОДУКТIВ
6.1 Контролювання якостi пiд час приймання нафти та/або нафтопродуктiв
6.1.1 Перед поданням транспортних засобiв пiд зливання товарний оператор (або iнша вiдповiдальна особа) зобов'язаний проконтролювати справнiсть i чистоту технологiчного обладнання, якiсть пiдготовки (зачищення) резервуарiв, призначених для приймання нафти або нафтопродуктiв. Приймання нафтопродукту на однойменний залишок у резервуарi, що не вiдповiдає вимогам нормативних документiв, заборонено.
Приймання дизельного палива рiзних марок i видiв (за масовою часткою сiрки) проводиться в окремi резервуари. У разi приймання дизельного палива на залишок дизельного палива iншої марки та/або виду (за масовою часткою сiрки) проводяться лабораторнi випробування проби сумiшi дизельних палив. За результатами випробувань приймається рiшення стосовно необхiдностi проведення перерахування залишку або прийнятого дизельного палива в iншу марку або вид дизельного палива, про що складається акт, у якому вказується причина перерахування.
Указана господарська операцiя повинна бути вiдображена в бухгалтерському i складському облiку суб'єкта господарювання у вiдповiдностi до положень (стандартiв) бухгалтерського облiку в Українi.
6.1.2 З прибуттям транспортних засобiв оператор (або iнша вiдповiдальна особа) зобов'язаний:
- порiвняти номери та назви транспортних засобiв з номерами та назвою, зазначеною в транспортних документах;
- перевiрити наявнiсть та цiлiснiсть пломб, запiрно-пломбувальних пристроїв (далi - ЗПП) (у разi пломбування транспортних засобiв вантажовiдправником), чистоту нижнiх зливних пристроїв транспортних засобiв, наявнiсть маркування на тарi з нафтопродуктами, вiдповiднiсть маркування вiдвантажувальним документам та справнiсть тари;
- перевiрити наявнiсть, повноту i правильнiсть заповнення паспортiв якостi i копiй сертифiкатiв вiдповiдностi (на продукти, що пiдлягають обов'язковiй сертифiкацiї в Українi) i перевiрити данi паспортiв якостi на вiдповiднiсть вимогам нормативних документiв.
6.1.3 У разi виявлення будь-яких порушень пiд час огляду транспортних засобiв i тари, що надiйшли, та перевiрки супровiдних документiв i якостi доставлених нафти та/або нафтопродуктiв товарний оператор або iнша вiдповiдальна особа зобов'язаний повiдомити про це негайно керiвника пiдприємства або вповноважену ним особу.
За вiдсутностi паспорта якостi допускається приймання нафти та/або нафтопродукту лише до окремих зачищених резервуарiв або на залишок однойменного нафтопродукту пiсля встановлення вiдповiдностi його якостi вимогам нормативних документiв на пiдставi результатiв лабораторних випробувань.
6.1.4 Перед прийманням нафти та/або нафтопродукту необхiдно:
- вiдiбрати точковi проби з транспортного засобу i скласти сукупну пробу у вiдповiдностi до вимог ДСТУ 4488 та роздiлу 4.2 цiєї Iнструкцiї для проведення приймально-здавальних i контрольних випробувань;
- перевiрити у пробах нафтопродуктiв (вiзуально) наявнiсть води i механiчних домiшок;
- зареєструвати вiдiбрану сукупну пробу нафти та/або нафтопродукту в журналi реєстрацiї проб за формою N 3-НК i провести приймально-здавальнi випробування;
- порiвняти данi приймально-здавальних випробувань з даними паспорта якостi вантажовiдправника i, у разi вiдсутностi розбiжностей, надати дозвiл на зливання нафти та/або нафтопродукту;
- записати до паспортiв якостi вантажовiдправника i журналу реєстрацiї проб номери транспортних засобiв, якими доставлено нафту або нафтопродукти, а також номери резервуарiв, до яких їх злито;
6.1.5 Пiсля зливання нафтопродукту в резервуар на залишок нафтопродукту тiєї самої марки пiсля двогодинного вiдстоювання вiдiбрати сукупну пробу i провести контрольнi випробування. Випробування проводяться з метою уникнення випадкiв псування якостi нафтопродуктiв у процесi їх перекачування технологiчними трубопроводами.
6.1.6 У разi встановлення невiдповiдностi якостi нафти та/або нафтопродуктiв, що надiйшли, вимогам нормативних документiв вантажоодержувач зупиняє подальше приймання i складає акт, у якому зазначає кiлькiсть нестандартної продукцiї i перелiк показникiв якостi, згiдно з якими встановлено невiдповiднiсть якостi вимогам нормативних документiв. Допускається, до приїзду представника вантажовiдправника, приймання нафти та/або нафтопродукту, якi за якiстю не вiдповiдають вимогам нормативних документiв, до окремих зачищених резервуарiв (за наявностi акта на зачищення резервуара).
6.1.7 У разi встановлення невiдповiдностi якостi нафти та/або нафтопродукту вантажоодержувач зобов'язаний:
- забезпечити умови збереження нестандартних нафти та/або нафтопродуктiв, якi дають змогу запобiгти погiршенню якостi i можливостi змiшування з iншими однорiдними продуктами;
- викликати для участi в прийманнi нафти або нафтопродуктiв i складаннi двостороннього акта представника виробника (вантажовiдправника, постачальника) телеграмою за формою N 13-НК.
6.1.8 У повiдомленнi про виклик має бути зазначено:
- група (клас, тип) i види нафти або найменування, марка та вид (у залежностi вiд масової частки сiрки) нафтопродукту, дата його вiдвантаження, номер транспортного документа i показники якостi, за якими нафта та/або нафтопродукт не вiдповiдають вимогам нормативного документа;
- дата i час, на який призначено приймання нестандартного продукту;
- кiлькiсть нестандартного продукту.
6.1.9 Повiдомлення про виклик представника вантажовiдправника має бути передано не пiзнiше 24 годин вiд моменту початку одержання нафти та/або нафтопродукту, якщо бiльшого термiну не обумовлено договором поставки (або iншим договором).
6.1.10 Представник вантажовiдправника, який перебуває з одержувачем в одному населеному пунктi, має прибути за викликом одержувача не пiзнiше наступного дня пiсля отримання повiдомлення, якщо угодою не зазначено iншого термiну прибуття.
6.1.11 Представник вантажовiдправника, який перебуває з вантажоодержувачем в рiзних населених пунктах, має не пiзнiше наступного дня пiсля отримання повiдомлення про виклик вiд вантажоодержувача, сповiстити останнього телеграфом або факсимiльним зв'язком про направлення свого представника для участi в прийманнi нафти та/або нафтопродуктiв, що за якiстю не вiдповiдають вимогам нормативних документiв. Неотримання у зазначений термiн вiдповiдi на виклик надає право одержувачу здiйснити приймання нестандартної продукцiї до завершення термiну прибуття представника вантажовiдправника.
6.1.12 Представник вантажовiдправника, який перебуває з вантажоодержувачем в рiзних населених пунктах, має прибути не пiзнiше триденного термiну пiсля отримання виклику, за винятком випадкiв, коли для прибуття автотранспортом необхiдно бiльше часу (у такому разi термiн для прибуття дорiвнює часу, необхiдному для безпечного приїзду автотранспортом), якщо iншого термiну не обумовлено договором поставки (або iншим договором). Представник вантажовiдправника дiє за дорученням на право участi у визначеннi якостi нестандартних нафти або нафтопродуктiв, що надiйшли.
6.1.13 Вантажовiдправник може вповноважити на участь у прийманнi нафти або нафтопродуктiв за якiстю iнших осiб. У цьому разi доручення видається на довiрену особу.
6.1.14 У разi неприбуття представника вантажовiдправника за викликом вантажоодержувача у зазначений термiн приймання нафти та/або нафтопродуктiв вiдбувається за участю представника незалежного експертного пiдприємства, якщо таке погоджене в договорi поставки (або iншому договорi). У разi, якщо незалежного експертного пiдприємства у договорi поставки (або iншому договорi) не зазначено, приймання нафти або нафтопродукту здiйснюється самостiйно. Випробування на вiдповiднiсть показникiв якостi вимогам нормативного документа на нафту та/або нафтопродукти виконуються в акредитованiй або атестованiй у встановленому порядку випробувальнiй лабораторiї.
6.1.15 Для участi в прийманнi нафти та/або нафтопродуктiв за якiстю мають призначатись особи, компетентнi за родом дiяльностi, освiтою, досвiдом роботи з питань контролювання їх якостi.
6.1.16 У представника вантажовiдправника має бути доручення, оформлене у вiдповiдностi до чинного законодавства України.
6.1.17 Особи, якi залучаються вантажоодержувачем для участi в прийманнi нафти та/або нафтопродуктiв за якiстю, зобов'язанi суворо дотримуватись вимог цiєї Iнструкцiї, нормативних документiв, умов договорiв, на пiдставi яких здiйснювалось їх постачання, а також засвiдчувати власним пiдписом лише факти, установленi за їх участю. Запис в актi даних, що не встановлено безпосередньо учасниками приймання, не допускається. Приймання продукту проводиться за обов'язковою участю матерiально вiдповiдальної особи пiдприємства-вантажоодержувача.
6.1.18 Для визначення фактичної якостi нафти та/або нафтопродукту здiйснюється вiдбирання проб у вiдповiдностi до вимог ДСТУ 4488. Сукупнi проби подiляються на три частини, що опечатуються або пломбуються i споряджаються етикетками з пiдписами осiб, якi брали участь у їх вiдбираннi. Про вiдбирання проб складається акт за пiдписами всiх осiб, якi брали у цьому участь. Перша (для випробувань в обсязi контрольних випробувань) i друга (арбiтражна) проби направляються до акредитованої (атестованої) у встановленому порядку випробувальної лабораторiї для випробувань на вiдповiднiсть якостi нафти та/або нафтопродукту вимогам нормативного документа, а третя (арбiтражна) - залишається на пiдприємствi.
6.1.19 За даними результатiв випробувань складається акт приймання продукцiї за якiстю (у день завершення приймання) за формою N 14-НК, у якому має бути вказано:
- назва вантажоодержувача нафти та/або нафтопродукту i його мiсцезнаходження;
- номер i дата складання акта, мiсце приймання нафти та/або нафтопродукту, час початку i завершення приймання. У разi, коли приймання здiйснено з порушенням термiнiв, в актi зазначається причина затримки i час її виникнення;
- прiзвище, iм'я та по батьковi осiб, якi брали участь у прийманнi нафти та/або нафтопродукту за якiстю, мiсце їх роботи, посади, дата i номер довiреностi (доручення) представника на приймання продукцiї за якiстю, а також довiдка про ознайомлення цих осiб з порядком приймання продукцiї, установленим цiєю Iнструкцiєю;
- найменування i мiсцезнаходження вантажовiдправника;
- дата i номер телеграми про виклик представника вантажовiдправника;
- номер i дата договору про поставку нафти та/або нафтопродуктiв, рахунку-фактури, транспортного документа (накладної, коносамента тощо) i паспорта якостi;
- дата надходження нафти та/або нафтопродукту до станцiї призначення, час видачi вантажоодержувачу вантажу органом транспорту, час вiдкриття опломбованих транспортних засобiв;
- номер i дата складання комерцiйного акта, якщо такий складено пiд час отримання нафти та/або нафтопродуктiв вiд органiв транспорту;
- умови зберiгання нафти та/або нафтопродуктiв на складi вантажоодержувача до складання акта;
- стан тари на момент огляду, стан зовнiшнього маркування тари, а також кiлькiсть (маса) нестандартної продукцiї;
- за чиїми пломбами (ЗПП вантажовiдправника чи транспортувальника) вiдвантажено й отримано нафту та/або нафтопродукти, їх справнiсть, наявнiсть вiдтискiв, вiдповiднiсть фактичних вiдтискiв на пломбах вiдтискам, зазначеним у транспортних документах;
- вiдомостi про вiдбирання проб нафти та/або нафтопродуктiв, номер i дата акта вiдбирання проб i надання проб до вiдповiдної випробувальної лабораторiї на випробування;
- номер i назва нормативних документiв, згiдно з якими здiйснювалось контролювання якостi нафти та/або нафтопродуктiв;
- висновки випробувальної лабораторiї щодо можливостi доведення до вiдповiдної якостi (виправлення) нафтопродукту або переведення його до iншої марки з посиланням на нормативний документ;
- iншi вiдомостi, якi на думку осiб, що беруть участь у прийманнi нафти та/або нафтопродуктiв за якiстю, необхiдно зазначити в актi.
6.1.20 Акт приймання нафтопродуктiв за якiстю за формою N 14-НК пiдписується всiма особами, якi брали участь у прийманнi нафти та/або нафтопродуктiв за якiстю.
6.1.21 У разi виникнення суперечностей мiж вантажовiдправником i вантажоодержувачем стосовно результатiв випробувань проб нафти та/або нафтопродукту випробування проводяться в нейтральнiй випробувальнiй лабораторiї, яку обирають за згодою сторiн.
6.1.22 До акта приймання нафти та/або нафтопродукту за якiстю за формою N 14-НК, складеного у вiдповiдностi до вимог цiєї Iнструкцiї, мають бути доданi:
- паспорт якостi нафти та/або нафтопродукту вантажовiдправника i копiя сертифiката вiдповiдностi або свiдоцтва про визнання iноземного сертифiката (якщо продукт пiдлягає обов'язковiй сертифiкацiї в Українi);
- транспортний документ (накладна, коносамент);
- пакувальнi ярлики з тарних мiсць, у яких розмiщено розфасованi нафтопродукти неналежної якостi;
- документи, що пiдтверджують повноваження учасникiв у прийманнi нафти та/або нафтопродуктiв за якiстю;
- паспорт якостi, виданий випробувальною лабораторiєю згiдно з результатами випробувань нестандартних нафти та/або нафтопродуктiв, та акт вiдбирання проби;
- iншi документи (за наявностi), що свiдчать про причини псування i невiдповiдностi якостi нафти та/або нафтопродуктiв.
6.1.23 Акт приймання продукцiї, що не вiдповiдає вимогам нормативних документiв, затверджується уповноваженою особою пiдприємства-вантажоодержувача не пiзнiше наступного дня пiсля його складання. У разi, якщо приймання нафти та/або нафтопродукту здiйснювалось у вихiдний чи святковий день, акт приймання нафти або нафтопродукту за якiстю уповноважена особа пiдприємства затверджує в перший робочий день пiсля вихiдного чи святкового дня.
6.1.24 У разi виникнення суперечностей щодо якостi нафти та нафтопродуктiв спiр вирiшується у порядку, передбаченому чинним законодавством України.
6.2 Контролювання якостi нафти пiд час транспортування
6.2.1 Контролювання якостi нафти, що транспортується нафтопроводами, здiйснюється:
- на станцiях перекачування нафти;
- нафтопереробними заводами пiд час приймання нафти з нафтопроводiв;
- нафтовидобувними пiдприємствами, що здiйснюють вiдпуск товарної нафти.
6.2.2 Контролювання якостi нафти, що перевозиться транспортними засобами (водним, залiзничним, автомобiльним транспортом), здiйснюється вантажоодержувачем пiд час їх надходження.
6.2.3 Вiдбирання проб нафти здiйснюється у вiдповiдностi до вимог ДСТУ 4488.
6.2.4 Визначення показникiв якостi нафти (густина згiдно з ГОСТ 3900 та МИ 2153, масова частка сiрки згiдно з ГОСТ 1437, масова частка води згiдно з ГОСТ 2477, концентрацiя хлористих солей згiдно з ГОСТ 21534, масова частка механiчних домiшок згiдно з ГОСТ 6370 i ГОСТ 9965, тиск насиченої пари згiдно з ГОСТ 1756) виконується вантажоодержувачами.
Допускається визначення показникiв якостi нафти в потоцi аналiзаторами за умови атестування у визначеному порядку методик випробувань, що використовуються пiд час застосування цих аналiзаторiв.
У разi невiдповiдностi будь-якого з показникiв вимогам нормативного документа на нафту або у разi розбiжностей значення будь-якого показника повторно випробовують ту саму пробу (якщо її вiдiбрано пробовiдбiрником, установленим на потоцi) або пробу подвiйного об'єму (якщо її вiдiбрано з резервуара або iншої ємностi).
Результати повторних випробувань поширюються на всю партiю нафти.
6.2.5 Вiд кожної проби нафти залишають частину для арбiтражних випробувань, а також для приготування i випробування сукупної проби за мiсяць.
6.2.6 У разi розбiжностей щодо оцiнювання якостi нафти мiж вантажовiдправником i вантажоодержувачем випробування арбiтражної проби здiйснюють за умовами пункту 4.2.7 цiєї Iнструкцiї у випробувальнiй лабораторiї, яку визначено угодою мiж сторонами.
Результати випробувань арбiтражної проби вважають остаточними i вносять до паспорта якостi на партiю нафти, з якої вiдiбрано пробу.
6.3 Контролювання якостi пiд час зберiгання нафтопродуктiв
6.3.1 Будь-яка операцiя, пов'язана з перекачуванням нафтопродуктiв пiд час зберiгання, має здiйснюватись лише пiсля пiдготовки трубопроводiв, резервуарiв i фiльтрувального обладнання.
6.3.2 У процесi зберiгання необхiдно:
- здiйснювати перiодичну перевiрку дотримання умов зберiгання нафтопродуктiв у резервуарах та розфасованих до тари;
- вiдбирати проби нафтопродуктiв та випробовувати їх у вiдповiдностi до затвердженого керiвником пiдприємства графiка;
- контролювати якiсть нафтопродукту в резервуарах пiсля зливання до нього кожної нової партiї нафтопродукту.
6.3.3 Якiсть нафтопродуктiв, розфасованих до заводської герметичної тари, контролюють не менше одного разу на шiсть мiсяцiв пiсля завершення гарантiйного термiну в об'ємi перелiку показникiв, передбачених для контрольних випробувань (додаток 1).
6.3.4 Облiк якостi нафтопродуктiв пiд час зберiгання ведеться в журналах реєстрацiї результатiв випробувань нафтопродуктiв (додатки 5 - 9).
6.3.5 У разi перекачування нафтопродукту з одного резервуара до iншого порожнього резервуара, пiдготовленого у вiдповiдностi до ДСТУ 4454, лабораторнi випробування повторно не здiйснюються, у паспортi якостi на нафтопродукт змiнюється лише номер резервуара.
6.3.6 У разi перекачування стандартного нафтопродукту до резервуара на залишок нафтопродукту того самого найменування i марки у журналi реєстрацiї результатiв випробування робляться записи результатiв контрольних випробувань проби, вiдiбраної з резервуара пiсля перекачування.
6.3.7 При виникненнi пiдозри щодо погiршення якостi нафтопродукту перевiрку його якостi здiйснюють незалежно вiд термiнiв, зазначених у графiках, та гарантiйного термiну зберiгання.
6.3.8 Кожний окремий випадок установлення наявностi нестандартних нафтопродуктiв пiд час зберiгання розслiдується комiсiєю, призначеною наказом керiвника пiдприємства. Матерiали розслiдування оформлюються актом довiльної форми, у якому обов'язково зазначаються:
- назва нафтопродукту i номер нормативного документа на нього;
- дата i мiсце вiдбирання проб нафтопродуктiв;
- назва випробувальної лабораторiї, якою здiйснено випробування проб нафтопродукту i дата випробувань;
- номер i дата видачi паспорта якостi;
- показники якостi, згiдно з якими нафтопродукт визнано нестандартним;
- причини псування нафтопродукту;
- висновки комiсiї про можливiсть виправлення нестандартного продукту або переведення його до нижчого ґатунку (iншої марки).
6.3.9 Усi залишки нафтопродуктiв вiд зачищення резервуарiв, технологiчних трубопроводiв, сумiшi нафтопродуктiв вiд перекачування, зiбранi з вiдстiйникiв оформлюються актом i реалiзовуються лише пiсля перевiрки їх фактичної якостi i на основi висновкiв випробувальної лабораторiї про можливiсть їх використання. Нафтопродукти, якi за якiстю не можуть бути переведенi до iнших сортiв, пiдлягають утилiзацiї, а нафта - повторнiй пiдготовцi.
6.4 Контролювання якостi пiд час вiдпуску нафти та нафтопродуктiв
6.4.1 Нафту та/або нафтопродукт вiдпускають споживачам лише пiсля пiдтвердження випробувальною лабораторiєю їх вiдповiдностi вимогам нормативних документiв i наявностi паспорта якостi на нафту та/або нафтопродукт, що мiститься в конкретному резервуарi.
6.4.2 Перед наливанням нафти та/або нафтопродуктiв до залiзничних i автомобiльних цистерн, наливних суден, а також тари вантажоодержувача особа, уповноважена керiвником пiдприємства-вантажовiдправника, здiйснює огляд їх внутрiшньої поверхнi. Пiдготовка транспортних засобiв i тари пiд наливання нафтопродуктiв здiйснюється у вiдповiдностi до вимог ДСТУ 4454. Вiдпуск нафтопродуктiв до транспортних засобiв i тари, якi не пiдготовленi пiд наливання у вiдповiдностi до вимог ДСТУ 4454, не допускається.
6.4.3 Пiсля завершення наливання до залiзничних цистерн (наливних суден) пiсля 30-хвилинного вiдстоювання вiдбирають пробу нафти або нафтопродукту з урахуванням роздiлу 4.2, одна частина якої використовується для приймально-здавальних випробувань, друга i третя - зберiгаються у вiдправника на випадок проведення арбiтражних випробувань при виникненнi суперечностей в оцiнюваннi якостi мiж вiдправником i одержувачем протягом термiну, зазначеного в ДСТУ 4488.
6.4.4 Пiд час вiдпуску нафти та/або нафтопродукту водним транспортом на адресу одного вантажоодержувача кожну пробу подiляють на три рiвнi частини. Одна частина використовується для приймально-здавальних випробувань, друга - залишається у вантажовiдправника, а третя - опечатана або опломбована у вiдповiдностi до вимог ДСТУ 4488 - разом з актом про вiдбирання проби передається через капiтана судна вантажоодержувачу. При вiдпуску нафти та/або нафтопродукту на адресу декiлькох вантажоодержувачiв кiлькiсть частин проб, що передаються капiтану судна, має вiдповiдати кiлькостi вантажоодержувачiв.
6.4.5 Паспорт якостi додають до кожної залiзничної накладної, якщо нафта та/або нафтопродукт призначено для постачання рiзним вантажоодержувачам. У разi вiдправлення нафти та/або нафтопродуктiв до одного пункту призначення паспорти якостi виписуються у п'яти примiрниках на весь залiзничний маршрут на випадок вiдчеплення цистерн на маршрутi руху. Пiд час вiдпуску палива для авiацiйних двигунiв i мастильних матерiалiв паспорти якостi в усiх випадках додають до залiзничної накладної на кожну цистерну (вагон).
6.4.6 Пiд час наливання нафти або нафтопродукту до транспортних засобiв з двох резервуарiв паспорт якостi оформлюється за результатами випробувань вiдiбраної проби з того резервуара, в якому нафтопродукт має менший запас якостi.
6.4.7 У разi виявлення випробувальною лабораторiєю вiдхилення якостi нафтопродукту, що вiдпускається, вiд вимог нормативного документа, хоча б за одним показником про це повiдомляється керiвництву пiдприємства-вантажовiдправника. Реалiзацiя нестандартних нафтопродуктiв негайно призупиняється i вживаються заходи з усунення причин псування нафтопродукту.
6.5 Контролювання якостi нафтопродуктiв на автозаправних станцiях
6.5.1 Приймання нафтопродуктiв, що надiйшли на АЗС в автоцистернах i розфасованих до дрiбної тари, здiйснюється лише у разi наявностi супровiдних документiв (товарно-транспортної накладної, рахунку-фактури, прибутково-витратної накладної, паспорта якостi тощо). На продукцiю, що пiдлягає обов'язковiй сертифiкацiї в Українi, обов'язково додається сертифiкат вiдповiдностi або його копiя, або копiя свiдоцтва про визнання iноземного сертифiката вiдповiдностi.
6.5.2 На нафтопродукти, що надходять до АЗС з одного резервуара пiдприємства (нафтобази) протягом дня (якщо протягом дня наливання до цього резервуара не здiйснювалось), може видаватись один паспорт якостi з першим рейсом автоцистерни на АЗС. У цьому разi надалi на товарно-транспортнiй накладнiй ставляться номер паспорта якостi та номер резервуара пiдприємства (нафтобази), з якого налито нафтопродукт до цистерни.
6.5.3 Перед зливанням нафтопродукту до резервуара працiвник АЗС у присутностi водiя перевiряє наявнiсть пiдтоварної води в автоцистернi, вiдбирає пробу нафтопродукту у вiдповiдностi до вимог ДСТУ 4488.
За однiєю частиною проби визначають:
- для автомобiльних бензинiв - густину, температуру i вiзуально колiр, наявнiсть води i механiчних домiшок;
- для дизельного палива - густину, температуру, колiр, наявнiсть води i механiчних домiшок (вiзуально);
- для оливи - густину i температуру.
6.5.4 Результати вимiрювання густини i температури нафтопродукту в автоцистернi вiдображаються у товарно-транспортнiй накладнiй та в журналi облiку нафтопродуктiв, що надiйшли на АЗС.
Сторiнки журналу мають бути пронумерованi, прошнурованi i скрiпленi печаткою суб'єкта пiдприємницької дiяльностi. Журнал повинен бути завiрений пiдписом керiвника суб'єкта пiдприємницької дiяльностi.
6.5.5 У разi невiдповiдностi якостi нафтопродуктiв, що надiйшли на АЗС, та наявностi пiдтоварної води вони повертаються вантажовiдправнику. Усi витрати в цьому випадку покладаються на вантажовiдправника.
6.5.6 Другу частину проби нафтопродукту, вiдiбраного з автоцистерни, зберiгають на АЗС протягом 10 календарних днiв вiд дати його надходження. У разi вiдбирання проб органами контролю термiн зберiгання арбiтражної проби становить 45 дiб. Пiд час отримання паспорта якостi, що пiдтверджує вiдповiднiсть якостi нафтопродукту вимогам нормативного документа, арбiтражна проба може вилучатись АЗС зi зберiгання ранiше зазначеного в ДСТУ 4488 термiну.
Пiд час зберiгання проб необхiдно дотримуватись протипожежних норм для примiщень, де зберiгаються легкозаймистi та горючi рiдини.
6.5.7 Для контролювання якостi нафтопродуктiв на АЗС можуть застосовуватись мобiльнi (пересувнi) лабораторiї, укомплектованi необхiдним обладнанням, приладами та пристроями. Якщо за допомогою експрес-методiв установлена нестандартнiсть нафтопродуктiв, то отриманий результат необхiдно перевiрити в стацiонарнiй акредитованiй (атестованiй) випробувальнiй лабораторiї стандартизованими методами.
У разi пiдтвердження випробувальною лабораторiєю невiдповiдностi якостi нафтопродукту вимогам нормативної документацiї вiдпуск його споживачам припиняється.
6.5.8 Не допускається приймання нафтопродуктiв до резервуарiв АЗС у таких випадках:
- вiдсутностi пломб на автоцистернi (якщо вона опломбована вiдправником);
- неправильного оформлення товарно-транспортної накладної;
- вiдсутностi паспорта якостi на нафтопродукт або документа (сертифiката вiдповiдностi або визнання) про сертифiкацiю нафтопродукту, що пiдлягає обов'язковiй сертифiкацiї;
- неправильного оформлення паспорта якостi на нафтопродукт (вiдсутнiсть номера або паспорт заповнений не за всiма показниками якостi);
- наявностi води i механiчних домiшок у нафтопродуктi;
- невiдповiдностi нафтопродукту за результатами випробувань показникiв, зазначених у пунктi 6.5.3 цiєї Iнструкцiї, вимогам нормативного документа;
- несправностi нижнього зливного пристрою автоцистерни.
6.5.9 Для забезпечення збереження якостi нафтопродуктiв на АЗС її власник має забезпечити:
- перевiрку пiд час приймання-здавання змiни працездатностi та чистоти пристроїв для зливання та фiльтрування нафтопродуктiв, резервуарiв, паливо-роздавальних та оливо-роздавальних колонок;
- постiйне контролювання герметичностi резервуарiв, трубопроводiв i запiрної арматури у вiдповiдностi до правил їх експлуатацiї з метою унеможливлення потрапляння до них води, атмосферних опадiв i пилу, а також змiшування рiзних марок нафтопродуктiв;
- зливання нафтопродуктiв з цистерни крiзь фiльтр;
- здiйснення не менше одного разу на мiсяць лабораторних випробувань нафтопродуктiв, що реалiзовуються АЗС, в обсязi перелiку показникiв, регламентованих контрольними випробуваннями нафтопродуктiв (додаток 1) в акредитованiй (атестованiй) випробувальнiй лабораторiї;
- здiйснення лабораторних випробувань нафтопродукту в обсязi перелiку показникiв, регламентованих для проведення контрольних випробувань нафтопродуктiв (додаток 1) в акредитованiй (атестованiй) випробувальнiй лабораторiї при наявностi скарги споживача на якiсть вiдпущеного нафтопродукту;
- зачищення резервуарiв у термiни, передбаченi ДСТУ 4454.
6.6 Контролювання якостi нафтопродуктiв пiд час транспортування магiстральними нафтопродуктопроводами
6.6.1 Контролювання якостi нафтопродуктiв, що транспортуються магiстральними нафтопродуктопроводами, здiйснюється:
- пiдприємством пiд час приймання вiд нафтопереробного заводу;
- на станцiях перекачування, якi мають випробувальнi лабораторiї;
- пiдприємствами пiд час приймання-здавання нафтопродуктiв з магiстральних нафтопродуктопроводiв.
6.6.2 Вiдбирання проб нафтопродуктiв з магiстральних нафтопродуктопроводiв здiйснюється у вiдповiдностi до вимог ДСТУ 4488.
6.6.3 Пiд час перекачування нафтопродуктiв магiстральними нафтопродуктопроводами проводиться випробування ходових проб за такими показниками:
- густина, фракцiйний склад - для автомобiльних бензинiв;
- густина, температура спалаху, масова частка сiрки, вмiст води - для дизельного, реактивного, пiчного палива i гасу.
6.6.4 Якiсть нафтопродукту, отриманого з магiстрального нафтопродуктопроводу, визначають шляхом випробування проби, вiдiбраної з резервуара пiсля двогодинного вiдстоювання.
6.6.5 У разi послiдовного перекачування нафтопродуктiв одним нафтопродуктопроводом, випробувальною лабораторiєю пiдприємства, яке проводить приймання нафтопродуктiв вiд нафтопереробного заводу, складається карта закачування. У картi зазначаються послiдовнiсть пiд'єднання резервуарiв i якiсна характеристика нафтопродуктiв (густина, фракцiйний склад, температура спалаху, масова частка сiрки).
6.6.6 Приймання i визначення можливостi використання сумiшей в пунктах приймання нафтопродуктiв здiйснюється згiдно з картою розкладки, складеною працiвниками випробувальної лабораторiї i начальником товарного цеху на пiдставi отриманих вiд попередньої станцiї результатiв випробувань ходових проб i результатiв контролювання якостi продуктiв на передостанньому пунктi.
6.6.7 Проведення розкладки сумiшi нафтопродуктiв здiйснюється товарним оператором згiдно з картою розкладки та показами приладiв контролювання послiдовного перекачування або даних лабораторного контролювання.
6.6.8 У резервуарах для сумiшей випробувальною лабораторiєю визначається вiдсоткове спiввiдношення компонентiв сумiшi i складається карта пiдкачування сумiшi до резервуарiв з нафтопродуктами, що мають запас якостi. За вiдсутностi резервуарiв з нафтопродуктами, що мають запас якостi за показником, який виправляється, нестандартнi нафтопродукти переводяться до нижчого ґатунку. Переведення нафтопродуктiв з одного ґатунку до iншого ґатунку здiйснюється на пiдставi висновку випробувальної лабораторiї з подальшим проведенням за бухгалтерським i товарним облiком.
6.6.9 У разi виникнення суперечностей iз споживачами стосовно якостi нафтопродуктiв, отриманих магiстральним нафтопродуктопроводом, проводяться їх випробування в обсязi вимог нормативних документiв.
7 ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЗБЕРЕЖЕННЯ ЯКОСТI НАФТИ ТА НАФТОПРОДУКТIВ
7.1 Збереження якостi нафти або нафтопродуктiв пiд час приймання, зберiгання, транспортування та вiдпуску забезпечується:
- додержанням визначених нормативними документами вимог щодо приймання, зберiгання, перекачування, вiдпуску та транспортування;
- пiдготовкою резервуарiв, трубопровiдних комунiкацiй, технiчних засобiв для здiйснення операцiй зливання та наливання нафти та нафтопродуктiв, що унеможливлюють змiшування рiзних марок, потрапляння до них води i механiчних домiшок;
- своєчасним технiчним обслуговуванням, ремонтом резервуарiв, транспортних засобiв i засобiв перекачування, трубопровiдних комунiкацiй i технологiчного обладнання, а також дотриманням правил їх експлуатацiї;
- контролюванням якостi нафти i нафтопродуктiв пiд час зберiгання;
- застосуванням ефективного фiльтрувального обладнання пiд час зливально-наливальних операцiй;
- пiдготовкою тари i транспортних засобiв пiд наливання нафти та нафтопродуктiв у вiдповiдностi до вимог ДСТУ 4454;
- своєчасною перевiркою якостi нафти та нафтопродуктiв, що вiдвантажуються;
- своєчасним виявленням i усуненням причин, що спричиняють погiршення якостi нафти та/або нафтопродуктiв;
- своєчасним видаленням пiдтоварної води з резервуарiв;
- обладнанням естакад для зливання та наливання, що призначенi для приймання нафти та нафтопродуктiв iз залiзничних цистерн, пристроями для нижнього зливання (наливання);
- наявнiстю окремих трубопроводiв для приймання та вiдпуску кожної марки нафтопродукту;
- зачищенням металевих резервуарiв (за винятком резервуарiв з нафтопродуктами довгострокового зберiгання, що пiдлягають зачищенню пiсля спорожнення) у вiдповiдностi до вимог ДСТУ 4454;
- наявнiстю технологiчних схем (iз зазначенням варiантiв перекачування нафтопродуктiв пiд час аварiйних ситуацiй), що унеможливлюють змiшування рiзних марок нафтопродуктiв;
- вiдповiднiстю нумерацiї засувок на технологiчнiй схемi i в обв'язцi насосної станцiї;
- забезпеченням безперебiйного виконання всiх операцiй з приймання, зберiгання, наливання та вiдпуску нафти та нафтопродуктiв без погiршення їх якiсних показникiв i уникнення втрат понад норми природних втрат;
- закрiпленням за певними групами нафтопродуктiв транспортних засобiв, тобто використанням кiльцевих маршрутiв;
- видаленням води з нафтопродуктопроводiв пiсля їх гiдравлiчних випробувань.
8 ВIДНОВЛЕННЯ ЯКОСТI НАФТОПРОДУКТIВ
8.1 У разi встановлення невiдповiдностi якостi нафтопродуктiв вимогам нормативного документа рiшення про вiдновлення їх якостi приймає керiвництво пiдприємства.
Якiсть вiдновленого нафтопродукту перевiряють шляхом випробувань в обсязi вимог нормативного документа.
8.2 Нестандартнi нафтопродукти, якiсть яких не можна вiдновити, переводяться до нижчого ґатунку на пiдставi результатiв випробувань, або утилiзують в установленому порядку.
8.3 Вiдновлення якостi нафтопродукту повинно здiйснюватись шляхом:
- вiдстоювання, фiльтрування, сепарацiї i осушення;
- змiшування його з нафтопродуктами тiєї самої марки, якi мають запас якостi за показником, що виправляється.
8.4 Перелiк показникiв, за якими може здiйснюватись вiдновлення якостi нафтопродуктiв, i основнi методи доведення цих показникiв до вимог нормативних документiв на нафтопродукти наведено в додатку 16.
8.5 Вiдновлення якостi нафтопродуктiв шляхом змiшування однорiдних нафтопродуктiв здiйснюється в такiй послiдовностi:
- визначають значення показникiв якостi вихiдних нафтопродуктiв - нестандартного i того, що має запас якостi за показником, який виправляється;
- розраховують кiлькiсть нафтопродуктiв, необхiдну для змiшування, а потiм лабораторним випробуванням у випробувальнiй лабораторiї зразка сумiшi перевiряють правильнiсть виконання розрахункiв;
- здiйснюють пiдготовку необхiдних для змiшування резервуарiв, тари, засобiв для перекачування та iншого обладнання у вiдповiдностi до вимог ДСТУ 4454;
- змiшують нафтопродукти i перевiряють однорiднiсть та якiсть отриманої сумiшi.
8.6 Пiд час змiшування нафтопродуктiв спочатку перекачують нафтопродукт з бiльшою густиною, а потiм подають до нижньої частини резервуара нафтопродукт з меншою густиною. Пiсля заповнення резервуара сумiш перекачують "на кiльце" резервуар - насос - резервуар. Цей процес продовжують до отримання однорiдної сумiшi за всiєю висотою резервуара. Однорiднiсть сумiшi визначають пiсля чотиригодинного вiдстоювання. Сумiш вважають однорiдною, якщо її густина в рiзних шарах є однаковою, а лабораторнi випробування пiдтверджують вiдповiднiсть вiдновлюваного показника вимогам нормативного документа на нафтопродукт.
8.7 Оливи змiшують у змiшувачах, обладнаних паровими змiйовиками, або на спецiальному устаткуваннi для змiшування, фiльтрацiї i зневоднення олив. Для отримання однорiдної сумiшi складовi оливи попередньо нагрiвають до температури 60 - 80° C, яку пiдтримують протягом усього процесу змiшування. Циркуляцiю сумiшi за схемою резервуар-насос-резервуар здiйснюють протягом часу, необхiдного для отримання однорiдної сумiшi. Пiсля завершення змiшування сумiш витримують при температурi 60 - 80° C протягом 4 годин, пiсля чого перевiряють її однорiднiсть i визначають вiдповiднiсть якостi отриманої оливи вимогам нормативного документа.
8.8 Пiд час вiдновлення якостi нафтопродуктiв за показниками: густина, фракцiйний склад, октанове число, концентрацiя фактичних смол, кислотнiсть, кислотне число - спiввiдношення нафтопродуктiв, необхiдних для змiшування, визначають за формулами:
X - Xb | ||||
Pa | = | ----------- | Pb; | (1) |
Xa - X |
X - Xb | ||||
A | = | ----------- | 100, | (2) |
Xa - Xb |
де Pa - маса нафтопродукту, що має запас якостi за вiдновлюваним показником, кг;
Pb - маса нестандартного нафтопродукту, кг;
A - частка нафтопродукту (у сумiшi), що має запас якостi за вiдновлюваним показником, %;
X - значення показника, яке необхiдно отримати пiсля змiшування;
Xa - значення показника нафтопродукту, що має запас якостi;
Xb - значення показника нестандартного нафтопродукту.
8.9 У разi вiдновлення якостi бензину за октановим числом шляхом змiшування бензинiв двох марок, що значно вiдрiзняються вмiстом присадок, або бензинiв рiзних пiдприємств-виробникiв, розрахункове спiввiдношення бензинiв в сумiшi, знайдене за формулою (1), є орiєнтовним i пiдлягає уточненню за результатами випробувань виготовленого зразка.
8.10 Кiнематичну в'язкiсть i температуру спалаху в закритому тиглi сумiшi нафтопродуктiв можна визначити за формулами 3 i 4:
XaPa + XbPb - K(Xa - Xb) | |||
X | = | -----------------------------------, | (3) |
100 |
де X - кiнематична в'язкiсть сумiшi нафтопродуктiв, мм2/с;
Xa, Xb - кiнематична в'язкiсть нафтопродуктiв у сумiшi (при цьому за Xa беруть бiльшу з величин), мм2/с;
Pa, Pb - масова частка нафтопродуктiв у сумiшi, %;
K - емпiричний коефiцiєнт, який пiд час розрахунку в'язкостi (рис. 1) визначається за кривою 1.
TaPa + TbPb - K(Ta - Tb) | |||
T | = | -----------------------------------, | (4) |
100 |
де T - температура спалаху сумiшi нафтопродуктiв в закритому тиглi, ° C;
Ta, Tb - температура спалаху нафтопродуктiв у сумiшi (при цьому за Ta беруть бiльшу з величин), ° C;
Pa, Pb - масова частка нафтопродуктiв у сумiшi, %;
K - емпiричний коефiцiєнт, який визначається за кривою 2 пiд час розрахунку температури спалаху (рис. 1).
8.11 Розрахунковi значення будь-яких показникiв якостi, обчислених за формулами (1) - (4), є орiєнтовними та мають уточнюватись за результатами випробувань. Результати випробувань є остаточними.
8.12 Пiд час зневоднення нафтопродуктiв i видалення з них механiчних домiшок вiдстоюванням мiнiмальний час, необхiдний для цiєї операцiї, розраховують за швидкiстю осаджування часток води i механiчних домiшок, яка дорiвнює 0,3 м/год.
Вiдсутнiсть води i механiчних домiшок у нафтопродуктах вiзуально встановлюється за сукупною пробою, вiдiбраною з ємностi.
8.13 Пiсля процедури вiдновлення якостi нафтопродуктiв здiйснюються лабораторнi випробування на вiдповiднiсть їх вимогам нормативних документiв на нафтопродукти.
Рис. 1 Коефiцiєнти для визначення розрахунковим шляхом в'язкостi (крива 1) i температури спалаху в закритому тиглi (крива 2) сумiшi нафтопродуктiв a та b.
9 ОРГАНIЗАЦIЯ КОНТРОЛЮВАННЯ ЯКОСТI ВIДПРАЦЬОВАНИХ НАФТОПРОДУКТIВ
9.1 Вiдпрацьованi нафтопродукти можуть прийматись пiдприємствами згiдно з ГОСТ 21046. У мiсцях збирання нафтопродуктiв здiйснюється необхiдне ретельне контролювання за розподiлом вiдпрацьованих нафтопродуктiв на групи згiдно з цим стандартом.
9.2 Вiдпрацьованi нафтопродукти здаються i приймаються партiями. Партiєю вважається будь-яка кiлькiсть вiдпрацьованих нафтопродуктiв, що вiдповiдає за якiстю вимогам однiєї iз груп, установлених ГОСТ 21046, супроводжується одним документом i направляється одночасно за однiєю адресою.
9.3 Пiд час вiдпуску якiсть вiдпрацьованих нафтопродуктiв контролюють в обсязi показникiв, зазначених у договорi на їх поставку. На кожну партiю вiдпрацьованих нафтопродуктiв, що надходять для перероблення, надається накладна iз зазначенням маси та групи вiдпрацьованих нафтопродуктiв. До накладної додається паспорт якостi, у якому зазначаються густина, в'язкiсть, наявнiсть води i механiчних домiшок, температура спалаху у вiдкритому тиглi та висновок лабораторiї про вiднесення вiдпрацьованого нафтопродукту до вiдповiдної групи. У разi необхiдностi якiсть вiдпрацьованих нафтопродуктiв уточнюється у випробувальнiй лабораторiї шляхом проведення їх випробувань на вiдповiднiсть ГОСТ 21046.
Директор Департаменту з питань нафтової, газової та нафтопереробної промисловостi Мiнпаливенерго України | Л. Косянчук |
Директор Департаменту споживчої полiтики, захисту прав споживачiв та державного нагляду Держспоживстандарту України | О. Соколова |
Додаток 1 до Iнструкцiї з контролювання якостi нафти i нафтопродуктiв на пiдприємствах i органiзацiях України |
Перелiк показникiв якостi, що визначаються пiд час приймально-здавальних i контрольних випробувань нафти i нафтопродуктiв
N з/п |
Найменування нафти або нафтопродукту | Приймально-здавальнi випробування | Контрольнi випробування |
1 | 2 | 3 | 4 |
1 | Товарна нафта | 1. Густина за температури 20° C 2. Концентрацiя хлористих солей 3. Масова частка води 4. Масова частка механiчних домiшок 5. Масова частка сiрки |
1. Густина за температури 20° C 2. Концентрацiя хлористих солей 3. Масова частка води 4. Масова частка механiчних домiшок 5. Тиск насиченої пари 6. Масова частка сiрки 7. Фракцiйний склад 8. Масова частка парафiну |
2 | Палива для реактивних двигунiв | 1. Густина за температури 20° C 2. Масова частка механiчних домiшок i води (вiзуально) |
1. Густина за температури 20° C 2. Масова частка механiчних домiшок i води (вiзуально) 3. Кiнематична в'язкiсть 4. Фракцiйний склад 5. Температура спалаху в закритому тиглi 6. Вмiст водорозчинних кислот i лугiв 7. Концентрацiя фактичних смол 8. Випробування на мiднiй пластинцi 9. Температура початку кристалiзацiї |
3 | Паливо для авiацiйних двигунiв | 1. Густина за температури 20° C 2. Колiр i прозорiсть 3. Масова частка механiчних домiшок i води (вiзуально) 4. Фракцiйний склад |
1. Густина за температури 20° C 2. Масова частка механiчних домiшок i води (вiзуально) 3. Фракцiйний склад 4. Наявнiсть водорозчинних кислот i лугiв 5. Концентрацiя фактичних смол 6. Октанове число за дослiдницьким i моторним методом 7. Колiр i прозорiсть |
4 | Бензин автомобiльний | 1. Густина за температури 20° C 2. Колiр 3. Масова частка механiчних домiшок i води (вiзуально) 4. Фракцiйний склад 5. Октанове число* |
1. Густина за температури 20° C 2. Масова частка механiчних домiшок i води (вiзуально) 3. Фракцiйний склад 4. Концентрацiя фактичних смол 5. Октанове число за дослiдницьким i моторним методом 6. Колiр 7. Масова частка бензолу 8. Вмiст ароматичних вуглеводнiв 9. Випробування на мiднiй пластинцi 10. Масова частка кисневмiсних сполук |
5 | Паливо дизельне | 1. Густина за температури 20° C 2. Масова частка механiчних домiшок i води (вiзуально) 3. Температура спалаху в закритому тиглi 4. Фракцiйний склад 5. Масова частка сiрки* 6. Температура застигання (для марки З)* |
1. Густина за температури 20° C 2. Масова частка механiчних домiшок (якiсно) 3. Вмiст води* 4. Температура спалаху в закритому тиглi 5. Фракцiйний склад 6. Масова частка сiрки 7. Температура застигання (для марки З) 8. Гранична температура фiльтрованостi (для марки З) 9. Концентрацiя фактичних смол 10. Випробування на мiднiй пластинцi |
6 | Паливо моторне | 1. Густина за температури 20° C 2. Масова частка механiчних домiшок i води (вiзуально) 3. Температура спалаху в закритому тиглi 4. Фракцiйний склад 5. Масова частка сiрки* |
1. Густина за температури 20° C 2. Масова частка механiчних домiшок i води (якiсно) 3. Температура спалаху в закритому тиглi 4. Фракцiйний склад 5. Масова частка сiрки 6. Наявнiсть водорозчинних кислот i лугiв 7. Температура застигання (для марки З) |
7 | Паливо пiчне побутове | 1. Густина за температури 20° C 2. Колiр 3. Масова частка механiчних домiшок i води (вiзуально) 4. Температура спалаху в закритому тиглi 5. Фракцiйний склад 6. Масова частка сiрки* |
1. Густина за температури 20° C 2. Масова частка механiчних домiшок i води 3. Температура спалаху в закритому тиглi 4. Фракцiйний склад 5. Масова частка сiрки 6. Наявнiсть водорозчинних кислот i лугiв 7. Температура застигання (для використання з 1 жовтня до 1 квiтня) |
8 | Мазут топковий i флотський | 1. Густина за температури 20° C 2. Масова частка води 3. Температура спалаху 4. Масова частка сiрки* |
1. Густина за температури 20° C 2. Масова частка води 3. Масова частка механiчних домiшок 4. В'язкiсть умовна 5. Температура спалаху 6. Наявнiсть водорозчинних кислот i лугiв 7. Масова частка сiрки |
9 | Розчинник нафтовий | 1. Густина за температури 20° C 2. Масова частка механiчних домiшок i води (вiзуально) |
1. Густина за температури 20° C 2. Масова частка механiчних домiшок i води (вiзуально) 3. Фракцiйний склад 4. Випробування на утворення оливної плями (у разi, якщо передбачено нормативним документом) 5. Температура спалаху (у разi, якщо передбачено нормативним документом) |
10 | Гас освiтлювальний i для технiчних цiлей |
1. Колiр 2. Густина за температури 20° C 3. Масова частка механiчних домiшок i води (вiзуально) 4. Температура спалаху в закритому тиглi |
1. Колiр 2. Густина за температури 20° C 3. Масова частка механiчних домiшок i води 4. Температура спалаху в закритому тиглi 5. Фракцiйний склад 6. Наявнiсть водорозчинних кислот i лугiв 7. Висота некiптявого полум'я (для гасу освiтлювального) 8. Концентрацiя фактичних смол 9. Випробування на мiднiй пластинцi 10. Масова частка сiрки |
11 | Олива | 1. Густина за температури 20° C 2. Вмiст води (якiсно) 3. Прозорiсть (для турбiнної i трансформаторної оливи) 4. Температура спалаху 5. В'язкiсть кiнематична |
1. Густина за температури 20° C 2. Вмiст води 3. Масова частка механiчних домiшок 4. Прозорiсть (для турбiнної i трансформаторної оливи) 5. Температура спалаху 6. В'язкiсть кiнематична 7. Iндекс в'язкостi 8. Лужне число 9. Кислотне число 10. Тангенс кута дiелектричних втрат (для трансформаторної оливи) 11. Температура застигання |
12 | Нафтопродукт вiдпрацьований | В обсязi вимог ГОСТ 21046-86 | В обсязi вимог ГОСТ 21046-86 |
13 | Мастила | Не визначається | Не визначається |
14 | Робоча рiдина для гiдравлiчних систем | 1. Зовнiшнiй вигляд 2. В'язкiсть кiнематична 3. Густина за температури 20° C 4. Наявнiсть води (якiсно) |
1. Зовнiшнiй вигляд 2. Густина за температури 20° C 3. Вмiст води 4. Масова частка механiчних домiшок 5. Температура спалаху 6. Температура застигання 7. В'язкiсть кiнематична 8. Iндекс в'язкостi 9. Кислотнiсть |
Примiтки: | 1. Додаток 1 застосовується
пiдприємствами нафтопродуктозабезпечення, а
пiдприємствами-виробниками - тiльки при прийманнi
нафти та вiдпуску нафтопродуктiв. 2. При виробництвi нафтопродуктiв пiдприємства-виробники контролюють їх якiсть за повним перелiком показникiв, якi наведено в нормативному документi. |
____________
* - Визначається за наявностi
експрес-методiв.
Директор Департаменту з питань нафтової, газової та нафтопереробної промисловостi Мiнпаливенерго України | Л. Косянчук |
Директор Департаменту споживчої полiтики, захисту прав споживачiв та державного нагляду Держспоживстандарту України | О. Соколова |
Додаток 2 до Iнструкцiї з контролювання якостi нафти i нафтопродуктiв на пiдприємствах i органiзацiях України |
|
Форма N 2-НК | |
(пiдприємство, органiзацiя, мiсцезнаходження) |
АКТ N ______
вiдбирання проб нафти та нафтопродуктiв
м. __________ | ____ годин ____ хвилин "___" ____________ 200_ р. |
Комiсiя в складi: | |
(посада, прiзвище, iм'я, по батьковi) | |
провела вiдбирання проб нафти та/або нафтопродуктiв на | |
(назва пiдприємства та його мiсцезнаходження) |
N проби |
Найменування групи нафти або марки нафтопродукту | Нормативний документ на нафту або нафтопродукт | N резервуара, транспортного засобу, тари, ПРК (ОРК) | Об'єм вiдiбраної проби, дм3 | Об'єм нафти або нафтопродукту, з якого вiдiбрана проба, м3 | Найменування постачальника |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
Проби вiдiбрано до сухого, чистого посуду, опечатано (опломбовано) |
i направлено для випробувань до лабораторiї | |
(найменування лабораторiї та мiсцезнаходження) |
Комiсiя: | голова комiсiї | ||
(пiдпис) | (прiзвище, iм'я, по батьковi) | ||
члени комiсiї: | |||
(пiдпис) | (прiзвище, iм'я, по батьковi) | ||
(пiдпис) | (прiзвище, iм'я, по батьковi) | ||
представник незацiкавленої органiзацiї* | |||
(пiдпис) | (прiзвище, iм'я, по батьковi) |
Примiтка. * Пiдпис ставиться, якщо проба вiдбирається для арбiтражних випробувань.
Додаток 3 до Iнструкцiї з контролювання якостi нафти i нафтопродуктiв на пiдприємствах i органiзацiях України |
|
Форма N 3-НК | |
(пiдприємство, органiзацiя, мiсцезнаходження) |
ЖУРНАЛ
реєстрацiї проб нафти та нафтопродуктiв
Початок ___________________________
Завершення ________________________
Усього аркушiв _____________________
Термiн зберiгання: 3 роки.
N з/п |
Но- мер про- би |
Но- мер акта вiдби- рання проби |
Назва пiд- приєм- ства, з якого проба надiй- шла на вип- робу- вання |
Най- мену- вання i марка нафти або нафто- про- дукту |
Номер норма- тивного доку- мента на нафту або нафто- продукт |
Дата вiдби- рання проби |
Дата надання проби на випро- бування |
Назва лабо- рато- рiї, до якої направ- ляється проба для випро- бувань |
Мiсце вiдби- рання проби (резер- вуар, транс- порт- ний засiб, тара тощо) |
Номер резер- вуара, транс- порт- ного засобу, тари тощо |
Об'єм вiдiб- раної проби, дм3 |
Дата завер- шення про- ведення випро- бувань проби |
Найме- нування прове- дених випро- бувань (прий- мально- здаваль- ний, конт- рольний, в обсязi вимог норма- тивного доку- мента) |
Дата завер- шення термiну зберi- гання проби |
Вiдмiтка про повер- нення проби (арбiт- ражної проби) або про її утилi- зацiю |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |
Додаток 4 до Iнструкцiї з контролювання якостi нафти i нафтопродуктiв на пiдприємствах i органiзацiях України |
|
Форма N 4-НК | |
(пiдприємство, органiзацiя, мiсцезнаходження) |
ЖУРНАЛ
реєстрацiї видачi паспортiв якостi
Початок ___________________________
Завершення ________________________
Усього аркушiв _____________________
Термiн зберiгання: 3 роки.
N з/п |
Номер проби за журна- лом реєст- рацiї проб |
Найме- нування та марка нафти або нафто- продукту |
Номер норматив- ного документа на нафту або нафто- продукт |
Номер резер- вуара (партiї) |
Номер транс- портної наклад- ної |
Вантажо- одержувач (пiдпри- ємство) |
Номер паспорта якостi | Дата видачi паспорта якостi | Прiзвище, iм'я, по батьковi одержувача паспорта якостi | Пiдпис одер- жувача |
Примiтка |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
Додаток 5 до Iнструкцiї з контролювання якостi нафти i нафтопродуктiв на пiдприємствах i органiзацiях України |
|
Форма N 5-НК | |
(пiдприємство, органiзацiя, мiсцезнаходження) |
ЖУРНАЛ
реєстрацiї результатiв випробувань свiтлих
нафтопродуктiв
Початок ___________________________
Завершення ________________________
Усього аркушiв _____________________
Термiн зберiгання: 3 роки.
Номер за жур- налом реєст- рацiї проб |
Найме- нування i марка нафто- про- дукту |
Дата виго- тов- лення (надход- ження) i звiдки надiй- шов нафто- про- дукт (з якого резер- вуара перека- чано) |
Назва орга- нiза- цiї, якою надано пробу на випро- бування |
Дата завер- шення прове- дення випро- бувань |
Гус- тина за темпе- ратури 20° C, кг/м3 |
Кон- цент- рацiя свинцю, г/дм3 |
Вода i механiчнi домiшки | Детонацiйна стiйкiсть | Це- та- но- ве чис- ло |
Фракцiйний склад | ||||||||
окта- нове число за мотор- ним мето- дом |
окта- нове число за дос- лiд- ниць- ким мето- дом |
темпе- ратура по- чатку пере- гонки, ° C |
10 % пере- ганя- ється при темпе- рату- рi, ° C |
50 % пере- ганя- ється при темпе- рату- рi, ° C |
90 % пере- ганя- ється при темпе- рату- рi, ° C |
кiнець кипiння, 96 %, 97,5 %, 98 %
пере- ганя- ється при темпе- ратурi, ° C |
зали- шок у колбi, % об. |
зали- шок i втрати, % об. |
||||||||||
ма- со- ва част- ка, % |
на- яв- нiсть |
|||||||||||||||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 |
В'язкiсть | Кис- лот- нiсть, мг КОН на 100 см3 нафто- про- дукту |
Темпе- ратура помут- нiння, ° C (для авiа- бензи- нiв - перiод ста- бiль- ностi) |
Тем- пера- тура почат- ку крис- талi- зацiї, ° C |
Тем- пера- тура спа- лаху у вiд- кри- тому тиглi, ° C |
Тем- пера- тура спа- лаху в зак- ри- тому тиглi, ° C |
Кон- цент- рацiя фак- тич- них смол, мг/100 см3 |
Тиск наси- ченої пари, кПа (мм рт. ст.) |
Йодне число, г йоду на 100 см3 палива | Масова частка сiрки, % | Ма- сова час- тка аро- матич- них вугле- воднiв, % |
Ма- сова час- тка бен- золу, % |
Наяв- нiсть водо- розчин- них кислот i лугiв |
Випробу- вання на мiднiй пластинцi |
Коефi- цiєнт фiльт- рова- ностi |
Гра- нична тем- пера- тура фiль- трова- ностi, ° C |
Iндук- цiйний перiод бензину, хв. |
|||
кiне- ма- тична, при темпе- ратурi 20° C, мм2/с |
умов- на, у гра- дусах ВУ |
||||||||||||||||||
при 50° C | при 100° C | ||||||||||||||||||
за- галь- на |
у т. ч. мер- капта- нова |
||||||||||||||||||
20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 |
Колiр i прозорiсть | Термо- окисню- вальна стабiль- нiсть у статичних умовах (концен- трацiя осаду, мг/100 см3) |
Золь- нiсть, % мас. |
Теп- лота зго- ряння, кДж/кг (ккал/кг) |
Ма- сова частка сiрко- водню, % |
Кок- сова- нiсть, % за- лишку |
Висота некiп- тявого полум'я, мм |
Взаємодiя з водою | Люмi- номет- ричне число |
Масова частка, % | Висновки про якiсть
свiтлих нафто- продуктiв |
||
стан поверхнi розпо- дiлу |
стан розпо- дiлу фаз |
|||||||||||
ВКД | МТБЕ | |||||||||||
40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 |
Додаток 6 до Iнструкцiї з контролювання якостi нафти i нафтопродуктiв на пiдприємствах i органiзацiях України |
|
Форма N 6-НК | |
(пiдприємство, органiзацiя, мiсцезнаходження) |
ЖУРНАЛ
реєстрацiї результатiв випробувань олив
Початок ___________________________
Завершення ________________________
Усього аркушiв _____________________
Термiн зберiгання: 3 роки.
Но- мер за жур- налом реєст- рацiї проб |
Дата виго- тов- лення (над- ход- ження) i звiдки надiй- шла олива (з якого резер- вуара пере- качано) |
Назва органi- зацiї, якою надано пробу на випро- буван- ня |
Най- мену- вання оливи, мар- ка |
Дата завер- шення випро- бувань |
Гус- тина при 20° C, кг/м3 |
В'язкiсть кiнематична, мм2/с |
Iн- декс в'яз- костi |
Тем- пера- тура спа- лаху в зак- рито- му тиглi, ° C |
Тем- пера- тура спа- лаху у вiд- кри- тому тиглi, ° C |
Кис- лотне число, мг КОН на 1 г оливи |
Кок- сова- нiсть, % мас. |
Золь- нiсть суль- фатна, % мас. |
Лужне число, мг КОН на 1 г оливи | Колiр на коло- ри- метрi ЦНТ, од. |
Ма- со- ва част- ка меха- нiч- них домi- шок, % |
Ма- со- ва част- ка води, % |
Наяв- нiсть водо- роз- чин- них кислот i лугiв |
Емуль- гуван- ня з водою, см3 |
Тем- пера- тура засти- гання, ° C |
||||
при тем- пера- турi 0° C |
при тем- пера- турi 20° C |
при тем- пера- турi 40° C |
при тем- пера- турi 50° C |
при тем- пера- турi 100° C |
|||||||||||||||||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
Коро- зiй- нiсть на плас- тинах |
Мийнi влас- ти- вос- тi за ПЗВ, бали |
Ста- бiль- нiсть за iндук- цiй- ним перi- одом осадо- утво- рення про- тягом 50 год. |
Сту- пiнь чис- тоти, мг/100 г оливи |
Масова частка активних елементiв, % | Схильнiсть до
пiноутворення, см3 |
Трибологiчнi характеристики | Су- мiс- нiсть з гу- ма- ми, % |
Стiйкiсть пiсля окиснення | Коро- зiя на ста- лево- му стри- жнi |
Ма- со- ва част- ка сiр- ки у, % |
Ма- со- ва част- ка фе- но- лу в без- вод- нiй оливi, % |
Змащувальнi властивостi, визначенi на 4-х кульковiй машинi | Вис- нов- ки про якiсть оливи |
Вiд- мiтка про повне вико- рис- тан- ня оливи (дата вiд- правки, коли i куди пере- качана, дата зачи- щення) |
|||||||||||||
каль- цiй |
цинк | фос- фор |
ба- рiй |
при 24° C | при 94° C | пiсля 24° C пiсля вип- робу- вання |
пiсля 94° C | iн- декс задиру (Iз) |
кри- тич- не наван- та- ження (Рк), Н(кгс) |
по- каз- ник зно- шу- вання (Ди) |
ма- со- ва част- ка оса- ду, % |
кис- лот- не чис- ло, мг КОН/г |
ма- со- ва част- ка лет- ких кис- лот, % |
iн- декс за- ди- ру, (Iз) |
на- ван- та- жен- ня зва- рю- ван- ня (Рз), Н |
по- каз- ник зно- шу- ван- ня, (Дi), мм |
|||||||||||
iз свин- цю, г/м2 |
iз мiдi, г/м2 | ||||||||||||||||||||||||||
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 |
Додаток 7 до Iнструкцiї з контролювання якостi нафти i нафтопродуктiв на пiдприємствах i органiзацiях України |
|
Форма N 7-НК | |
(пiдприємство, органiзацiя, мiсцезнаходження) |
ЖУРНАЛ
реєстрацiї результатiв випробувань мастил i
спецiальних рiдин
Початок ___________________________
Завершення ________________________
Усього аркушiв _____________________
Термiн зберiгання: 3 роки.
Но- мер за жур- на- лом реєс- тра- цiї проб |
Най- мену- вання i марка нафто- про- дукту |
Дата виго- тов- лення (над- ход- ження) i звiдки надiй- шло мас- тило або спецi- альна рiдина |
Назва орга- нiзацiї, яка надала пробу на вип- робу- вання |
Дата завер- шення вип- робу- вання |
Зов- нiш- нiй виг- ляд |
За- пах |
Ко- лiр i про- зо- рiсть |
Тем- пера- тура кра- пан- ня, ° C |
Гус- тина при 20° C, кг/м3 |
Пе- нет- ра- цiя, мм |
По- каз- ник залом- лен- ня |
Ма- сова час- тка меха- нiч- них до- мi- шок, % |
Водо- роз- чин- них кис- лот i лу- гiв |
Ма- сова час- тка води, % |
Кiнематична в'язкiсть, мм2/с | Фракцiйний склад | |||
при 50 (100)° C | при 20 (0)° C | поча- ток пере- гонки (тем- пера- тура почат- ку кипiн- ня), ° C |
фрак- цiя, що вики- пає до 150° C, % об. |
зали- шок, що вики- пає вище 150° C, % об. |
|||||||||||||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 |
Мiц- нiсть спирту, % |
Кис- лот- нiсть (кис- лотне число), мг КОН на 100 см3 (мг КОН на 1 г) |
Тем- пера- тура зас- тиган- ня (початку крис- талi- зацiї), ° C |
Тем- пера- тура спа- лаху у вiдкри- тому тиглi, ° C |
Ма- сова кон- цент- рацiя динат- рiй- фос- фату, г/дм3 |
Ма- сова част- ка декст- рину, % |
Ма- сова част- ка хло- ридiв, % |
Ма- сова част- ка молiб- деново- кислого натрiю, % |
Ма- сова част- ка вiль- них орга- нiчних кислот, % |
Ма- сова част- ка вiль- ного лугу, % |
Вод- невий показ- ник, од. pH |
Вис- нов- ки про якiсть нафто- про- дукту |
Примiтка |
21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 |
Додаток 8 до Iнструкцiї з контролювання якостi нафти i нафтопродуктiв на пiдприємствах i органiзацiях України |
|
Форма N 8-НК | |
(пiдприємство, органiзацiя, мiсцезнаходження) |
ЖУРНАЛ
реєстрацiї результатiв випробувань
вiдпрацьованих нафтопродуктiв
Початок ___________________________
Завершення ________________________
Усього аркушiв _____________________
Термiн зберiгання: 3 роки.
Номер за жур- налом реєс- тра- цiї проб |
Най- мену- вання групи вiдп- рацьо- ваних нафто- про- дуктiв |
Дата над- ход- ження проби |
Дата завер- шення вип- робу- вання проби |
Назва органi- зацiї поста- чаль- ника вiдп- рацьо- ваних нафто- про- дуктiв |
Звiдки вiдiб- рано пробу (резер- вуар, транс- порт- ний засiб, тара) |
Найменування показникiв за ГОСТ 21046 | Вис- новки за резуль- татами випро- бувань |
||||||
умовна в'яз- кiсть при 20° C або кiне- мати- чна в'яз- кiсть при 50° C, мм2/с |
тем- пера- тура спала- ху у вiдкри- тому тиглi, ° C |
масова частка меха- нiчних домiшок, % |
масова частка води, % | масова частка фрак- цiй, що вики- пають до 340° C, % |
темпе- ратура засти- гання фрак- цiй, що вики- пають вище 340° C, ° C |
густина при 20° C, кг/м3 | |||||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
Додаток 9 до Iнструкцiї з контролювання якостi нафти i нафтопродуктiв на пiдприємствах i органiзацiях України |
|
Форма N 9-НК | |
(пiдприємство, органiзацiя, мiсцезнаходження) |
ЖУРНАЛ
реєстрацiї результатiв випробувань нафти
Початок ___________________________
Завершення ________________________
Усього аркушiв _____________________
Термiн зберiгання: 3 роки.
Номер за жур- налом реєст- рацiї проб |
Позна- чення нафти за стан- дартом |
Дата над- ход- ження проби |
Дата завер- шення вип- робу- вань проби |
Най- мену- вання орга- нiзацiї- поста- чаль- ника |
Мiсце вiд- би- рання про- би |
Показники якостi | Вис- нов- ки за резуль- татами вип- робу- вань |
||||||||||||
тиск наси- ченої пари, кПа (мм рт. ст.) |
гус- тина при 20° C, кг/м3 |
кон- цент- рацiя хло- рис- тих солей, мг/дм3 |
ма- сова час- тка суль- фуру, % |
ма- сова час- тка води, % |
ма- сова час- тка меха- нiч- них до- мiшок, % |
вмiст хлор- орга- нiч- них спо- лук, млн.-1 |
ма- сова час- тка пара- фiну, % |
ма- сова час- тка сiр- ковод- ню, млн.-1 |
сумар- на ма- сова час- тка метил- i етил мер- кап- танiв, млн.-1 (ррм) |
Вихiд фракцiй, % за температури | |||||||||
200° C | 300° C | 350° C | |||||||||||||||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 |
Додаток 10 до Iнструкцiї з контролювання якостi нафти i нафтопродуктiв на пiдприємствах i органiзацiях України |
|
Форма N 10-НК | |
(пiдприємство, органiзацiя, мiсцезнаходження) |
ЗАТВЕРДЖУЮ
|
|||||||||
"___" ____________ 200_ р. |
ГРАФIК
лабораторних випробувань нафтопродуктiв при
тривалому зберiганнi на 20__ г.
Найме- нування i марка нафто- продукту |
Номер резер- вуара (партiї) |
Дата останнього випробування | Сi- чень |
Лю- тий |
Бе- ре- зень |
Квi- тень |
Тра- вень |
Чер- вень |
Ли- пень |
Сер- пень |
Ве- ре- сень |
Жов- тень |
Лис- то- пад |
Гру- день |
|
кон- троль- ного |
в обсязi вимог норма- тивного доку- мента |
||||||||||||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |
Примiтки:
1. Графiк складається до 20 грудня року, який передує плановому. До графiка внесено нафтопродукти, якi зберiгаються в органiзацiї бiльше пiвроку i закладенi на тривале (понад рiк) зберiгання.
Органiзацiї, що не мають власної лабораторiї, повиннi узгоджувати графiк з лабораторiєю, з якою укладено договiр на виконання випробувань.
2. У стовпчиках 3 i 4 проставляються дати останнього контрольного i в об'ємi вимог нормативного документа випробувань нафтопродуктiв.
3. У стовпчиках 5 - 16 у чисельнику проставляється вид випробувань, що планується (К контрольний, НД - в об'ємi нормативного документа), у знаменнику - дата випробувань i номер паспорта якостi.
Начальник випробувальної лабораторiї | ||
(пiдпис) | (прiзвище та iнiцiали) |
Додаток 11 до Iнструкцiї з контролювання якостi нафти i нафтопродуктiв на пiдприємствах i органiзацiях України |
|
Форма N 11-НК | |
(пiдприємство, органiзацiя, мiсцезнаходження) |
(назва випробувальної лабораторiї) |
ПАСПОРТ ЯКОСТI N ___________
"___" ____________ 200_ р.
Найменування i марка нафти або нафтопродуктiв |
Номер нормативного документа на нафтопродукт |
Завод-виробник |
Номер резервуара (транспортного засобу) ____
рiвень наповнення, (мм) ____ кiлькiсть (м3, т) ______ Акт вiдбирання проби N ____ вiд "___" ____________ 200_ р. Дата проведення лабораторних випробувань "___" ____________ 200_ р. |
Найменування показника | Норма за нормативним документом | Результат випробування | Метод випробування |
Знаком (*) позначають показники, що проставляються лабораторiєю за паспортом якостi вантажовiдправника нафти або нафтопродукту. |
Висновок: за перевiреними показниками проб | |
(найменування i марка нафти або нафтопродукту) |
вiдповiдає (не вiдповiдає) вимогам | |
(номер нормативного документа) |
Начальник лабораторiї | ||
(пiдпис) | (прiзвище, iм'я, по батьковi) | |
Лаборант | ||
(пiдпис) | (прiзвище, iм'я, по батьковi) |
М. П.
Додаток 12 до Iнструкцiї з контролювання якостi нафти i нафтопродуктiв на пiдприємствах i органiзацiях України |
|
Форма N 12-НК | |
(пiдприємство, органiзацiя, мiсцезнаходження) |
ЖУРНАЛ
реєстрацiї нестандартних нафти i нафтопродуктiв
Початок ___________________________
Завершення ________________________
Усього аркушiв _____________________
Термiн зберiгання: 3 роки.
Найме- нування нафти або нафто- продукту |
Марка нафти або нафто- продукту |
Номер норма- тивного документа |
Кiлькiсть лiтрiв (кiло- грамiв) |
Номер резервуара | Номер паспорта якостi на нестандартнi нафту або нафтопродукт i дата його видачi | Показник, за яким нафта або нафтопродукт не вiдповiдає вимогам нормативного документа | Вiдмiтка про вжитi заходи |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
Додаток 13 до Iнструкцiї з контролювання якостi нафти i нафтопродуктiв на пiдприємствах i органiзацiях України |
|
Форма N 13-НК | |
(пiдприємство, органiзацiя, мiсцезнаходження) |
ТЕЛЕГРАМА
про виклик представника виробника
(вантажовiдправника, постачальника)
для участi в прийманнi нафти або нафтопродуктiв за
якiстю
Куди __________________________ _______________________________ Кому __________________________ _______________________________ |
На адресу | |
(назва пiдприємства) |
надiйшов | згiдно з транспортною накладною | |
(найменування i марка нафти та/або нафтопродукту) | ||
N ______ вiд "___" ____________ 20__ р. у залiзничнiй (автомобiльнiй) цистернi (танкерi) |
N ______ у кiлькост | тонн, який не вiдповiдає за |
якiстю вимогам | за показником(-ками) | |
(номер нормативного документа на нафту або нафтопродукт) | ||
(перелiк показникiв якостi, за якими встановлена нестандартнiсть) | ||
Вiдрядiть уповноваженого представника для участi в прийманнi нафтопродуктiв (нафти) за якiстю. |
Приймання вантажу призначено на | |
(дата i час) |
Керiвник пiдприємства (органiзацiї) | ||
(пiдпис) | (прiзвище, iм'я, по батьковi) | |
"___" ____________ 20__ р. |
Додаток 14 до Iнструкцiї з контролювання якостi нафти i нафтопродуктiв на пiдприємствах i органiзацiях України |
|
Форма N 14-НК | |
(пiдприємство, органiзацiя, мiсцезнаходження) |
Затверджено
|
|||||||||
"___" ____________ 200_ р. |
АКТ
приймання нафти та/або нафтопродуктiв за якiстю
м. _______________ | "___" ____________ 20__ р. |
1. Найменування вантажоодержувача i його мiсцезнаходження | |
2. Комiсiя в складi | |
(прiзвище, iм'я, по батьковi, мiсце роботи, посада) | |
За участю представника вантажовiдправника | |
(найменування пiдприємства, посада, прiзвище, iм'я, по батьковi) | |
3. Дата i номер доручення представника вантажовiдправника (незацiкавленої органiзацiї) | |
4. Найменування i мiсцезнаходження вантажовiдправника (постачальника) | |
5. Дата i номер телеграми про виклик представника вантажовiдправника для участi в прийманнi нестандартної нафти або нафтопродукту | |
6. Дата i номер договору про поставку нафти або нафтопродукту | |
7. Дата i номер транспортної накладної |
8. Дата i номер паспорта, який пiдтверджує якiсть нафти або нафтопродукту |
9. Станцiя i дата вiдправлення |
10. Дата прибуття вантажу на станцiю призначення, час доставки продукцiї на склад вантажоодержувача (нафтобазу) |
11. Дата i номер комерцiйного акта |
12. Умови зберiгання нафти або нафтопродукту на пiдприємствi-вантажоодержувачi до складання акта |
13. Стан тари (бочок, банок тощо) на час огляду вантажу, змiст маркування тари та iншi данi, на основi яких можна зробити висновок про те, за чиєю упаковкою пред'явлена продукцiя - виробника або вантажовiдправника |
14. За чиїми пломбами (ЗПП) (вiдправника чи органу транспорту) вiдправлено й отримано вантаж, цiлiснiсть пломб, вiдтиски на них |
15. Маса, повне найменування нафти або нафтопродукту, марка якого не вiдповiдає марцi, зазначенiй у документi, який пiдтверджує його якiсть. Вартiсть нестандартного продукту |
16. Чи вiдiбрано проби i куди їх надiслано на випробування |
17. Номер нормативного документа на нафту або нафтопродукт, на вiдповiднiсть до якого здiйснювалась перевiрка якостi нафти або нафтопродукту |
18. Пiдстави, за якими нафта або нафтопродукт не вiдповiдає вимогам нормативного документа на нафту або нафтопродукт |
(найменування показникiв, за якими нафта або нафтопродукт не вiдповiдає вимогам нормативного документа) |
19. Iншi данi, якi на думку членiв комiсiї, що брали участь у прийманнi нафти або нафтопродукту, необхiдно зазначити в актi |
20. Висновки комiсiї, що склала акт |
21. З правилами приймання нафти або нафтопродуктiв за якiстю члени комiсiї ознайомленi |
Члени комiсiї: | |
_______________________________ (пiдпис) |
______________________________________ (прiзвище, iм'я, по батьковi) |
_______________________________ (пiдпис) |
______________________________________ (прiзвище, iм'я, по батьковi) |
_______________________________ (пiдпис) |
______________________________________ (прiзвище, iм'я, по батьковi) |
Пiдпис представника постачальника (незацiкавленої органiзацiї) | |
_______________________________ (пiдпис) |
______________________________________ (прiзвище, iм'я, по батьковi) |
Додаток 15 до Iнструкцiї з контролювання якостi нафти i нафтопродуктiв на пiдприємствах i органiзацiях України |
|||||||||
Форма N 15-НК | |||||||||
ЗАТВЕРДЖУЮ
|
|||||||||
"___" ____________ 200_ р. |
АКТ
розкриття арбiтражної проби нафти та
нафтопродуктiв
"___" _____________ 20__ р | м. _______________ |
(назва лабораторiї) | (мiсцезнаходження) |
Назва пiдприємства - власника арбiтражної проби |
Комiсiя у складi: | |
(посада, прiзвище, iм'я та по батьковi) | |
провела розкриття арбiтражної проби. |
N з/п |
Номер акта вiдбирання проби | Дата вiдбирання проби | Номер проби | Номер пломби | Найменування i марка нафти, нафтопродукту | Об'єм проби, дм3 |
Примiтки |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
Проби опечатано (опломбовано) вiдповiдно (не вiдповiдно) до вимог ДСТУ 4488. |
Причини невiдповiдностi опечатування (пломбування) проби: | |
Комiсiя: | __________________________ (пiдпис) |
___________________________________________ (прiзвище, iнiцiали) |
__________________________ (пiдпис) |
___________________________________________ (прiзвище, iнiцiали) |
|
__________________________ (пiдпис) |
___________________________________________ (прiзвище, iнiцiали) |
Додаток 16 до Iнструкцiї з контролювання якостi нафти i нафтопродуктiв на пiдприємствах i органiзацiях України |
Методи
вiдновлення якостi нафтопродуктiв
Найменування нафтопродукту | Показник якостi | Метод вiдновлення якостi |
Моторнi палива | Октанове число | Змiшування з бензином, який має запас якостi за октановим числом |
Густина, кислотнiсть, фракцiйний склад, кiнематична в'язкiсть, температура спалаху в закритому тиглi, концентрацiя фактичних смол, масова частка сiрки | Змiшування з однойменним нафтопродуктом, який має запас якостi за даним показником | |
Масова частка механiчних домiшок | Вiдстоювання з подальшою фiльтрацiєю i перекачуванням до чистого резервуара | |
Вмiст води | Вiдстоювання. Для прискорення процесу дизельне паливо i мазут нагрiвають до температури 40 - 50° C (сiрчистий мазут до 70° C). Зневоднення авiацiйного гасу пiсля вiдстоювання закiнчують сепарацiєю (прокачуванням через фiльтр-сепаратор) | |
Оливи | Густина, лужне число, кiнематична в'язкiсть, температура спалаху у вiдкритому тиглi | Змiшування за температури 60 - 80° C з однойменним нафтопродуктом, який має запас якостi за вiдновлюваним показником |
Масова частка механiчних домiшок | Вiдстоювання за температури 60 - 80° C з подальшою фiльтрацiєю | |
Вмiст води | Вiдстоювання за температури 60 - 80° C протягом 6 - 7 годин, а потiм випарювання за температури 105 - 110° C не бiльше 36 годин |
Директор Департаменту з питань нафтової, газової та нафтопереробної промисловостi Мiнпаливенерго України |
Л. Косянчук |
Директор Департаменту споживчої полiтики, захисту прав споживачiв та державного нагляду Держспоживстандарту України | О. Соколова |