ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМIНIСТРАЦIЯ УКРАЇНИ
вiд 27.01.98 р. | N 728/11/10-0317/15-2216 |
---|
Щодо захисту iноземних iнвестицiй
Спецiальним законодавством України, що регулює питання iноземних iнвестицiй, є: Закон України вiд 13.03.92 N 2198 "Про iноземнi iнвестицiї", Декрет Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 20.05.93 N 55-93 "Про режим iноземного iнвестування" та Закон України вiд 19.03.96 N 93/96-ВР "Про режим iноземного iнвестування".
Статтею 31 Декрету Кабiнету Мiнiстрiв України "Про режим iноземного iнвестування" вiд 20.05.93 N 55-93 було визначено, що пiдприємства з iноземними iнвестицiями звiльняються вiд сплати податкiв на прибуток (доходи) протягом п'яти рокiв з моменту внесення квалiфiкацiйної iнвестицiї.
Вiдповiдно до статтi 27 Закону України "Про режим iноземного iнвестування" вiд 19.03.96 N 93/96-ВР (стаття 20) визначено, що вищеназваний Декрет втратив чиннiсть i оподаткування пiдприємцiв з iноземними iнвестицiями здiйснюється вiдповiдно до законодавства України.
Статтею 19 Закону України вiд 18.09.91 N 1560 "Про iнвестицiйну дiяльнiсть", iз змiнами i доповненнями, встановлена державна гарантiя захисту iнвестицiй незалежно вiд форм власностi, а також iноземних iнвестицiй. Захист iнвестицiй забезпечується законодавством України, а також договорами України iз iноземними державами. Iнвесторам, в тому числi iноземним, забезпечується рiвноправний режим, що виключає застосування заходiв дискримiнацiйного характеру, якi могли б перешкодити управлiнню iнвестицiями.
Постановою Верховної Ради України вiд 19 березня 1996 року "Про порядок введення в дiю Закону України "Про режим iноземного iнвестування" (пункт 5) встановлено, що до iноземних iнвестицiй, якi були фактично внесенi до набрання чинностi цим Законом, на вимогу iноземного iнвестора застосовуються державнi гарантiї захисту iноземних iнвестицiй, передбаченi спецiальним законодавством України про iноземнi iнвестицiї, яке дiяло на момент внесення цих iнвестицiй.
Пунктом 7.1 статтi 7 Закону України вiд 28.12.94 N 334/94-ВР "Про оподаткування прибутку пiдприємств" передбачено, що прибуток пiдприємств з iноземними iнвестицiями, зареєстрованих до набрання чинностi цим Законом, не оподатковується протягом п'яти рокiв з моменту внесення квалiфiкацiйної iнвестицiї.
Пiльги, передбаченi цим пунктом, поширюються на пiдприємства з iноземними iнвестицiями, якщо квалiфiкацiйна iноземна iнвестицiя не вiдчужується протягом пiльгового податкового перiоду.
Але пунктом 2.1.1 статтi 2 Закону України "Про внесення змiн до Закону України "Про оподаткування прибутку пiдприємств" вiд 22.05.97 N 283/97-ВР, який введено в дiю з 1 липня 1997 року, визначено, що платниками податку з числа резидентiв є суб'єкти пiдприємницької дiяльностi, бюджетнi, громадськi та iншi пiдприємства, установи та органiзацiї, якi здiйснюють дiяльнiсть, спрямовану на отримання прибутку як на територiї України, так i за її межами. Положення цього Закону не передбачають пiльг з оподаткування прибутку пiдприємств з iноземними iнвестицiями.
Вiдповiдно до ст. 20 Закону України вiд 19.03.96 N 93/96-ВР "Про режим iноземного iнвестування" пiдприємства з iноземними iнвестицiями сплачують податки вiдповiдно до законодавства України.
Законом України вiд 18.02.97 N 77/97-ВР "Про внесення змiн до Закону України "Про систему оподаткування" принципами побудови системи оподаткування є рiвнiсть, недопущення будь-яких проявiв податкової дискримiнацiї, забезпечення однакового пiдходу до суб'єктiв господарювання (юридичних i фiзичних осiб, включаючи нерезидентiв) при визначеннi обов'язкiв щодо сплати податкiв i зборiв та обов'язкiв щодо сплати податкiв i зборiв та обов'язкових платежiв.
Стаття 1 цього Закону визначає, що встановлення i скасування податкiв i зборiв (обов'язкових платежiв) до бюджетiв та до державних цiльових фондiв, а також пiльг їх платникам здiйснюється Верховною Радою України, Верховною Радою Автономної Республiки Крим i сiльськими, селищними, мiськими Радами вiдповiдно до цього Закону, iнших законiв України про оподаткування.
Ставки механiзм справляння податкiв i зборiв (обов'язкових платежiв) i пiльги щодо оподаткування не можуть встановлюватися або змiнюватися iншими законами України, крiм законiв про оподаткування.
Разом з тим статтею 7 Закону України вiд 19.03.96 N 93/96-ВР "Про режим iноземного iнвестування" визначено, що для окремих суб'єктiв пiдприємницької дiяльностi, якi здiйснюють iнвестицiйнi проекти iз залученням iноземних iнвестицiй, що реалiзуються вiдповiдно до державних програм розвитку прiоритетних галузей економiки, соцiальної сфери i територiй, може встановлюватися пiльговий режим iнвестицiйної та iншої господарської дiяльностi.
Однiєю з таких державних програм розвитку прiоритетних галузей економiки iз залученням iноземних iнвестицiй є стимулювання виробництва автомобiлiв в Українi. Згiдно з цiєю програмою Вiдкритому акцiонерному товариству "АвтоЗАЗ", виконавцем якої воно є, спецiальним Законом України вiд 19.09.97 N 535/97-ВР "Про стимулювання виробництва автомобiлiв а Українi" встановлено ряд податкових пiльг, в тому числi i по податку на прибуток.