ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
15.05.08 | N 29/2-1.2/3572-ЕП |
---|
Начальникам регiональних митниць, митниць |
За 1 квартал 2008 року до Управлiння
для проведення експертних дослiджень надiйшло 5034
запитiв, що у 1,6 рази бiльше аналогiчного перiоду 2007
року.
Збiльшення кiлькостi запитiв митних органiв призвело також i до збiльшення кiлькостi порушень при оформленнi вiдiбраних проб та зразкiв. Так, наприклад, проби i зразки товарiв, якi вiдносяться до рiзних товарних груп, а також рiзних видiв дослiджень, з рiзними термiнами та умовами зберiгання, направляються до Управлiння в однiй упаковцi пiд одним митним забезпеченням.
Вказанi дiї суперечать вимогам п.3.3 наказу Держмитслужби вiд 05.08.04 N 576 (у редакцiї наказу N 175).
Враховуючи зазначене, та з метою запобiгання затримок при проведеннi експертних дослiджень та митного оформлення товарiв, прошу вашої вказiвки пiдпорядкованим вам пiдроздiлам посилити контроль за дотриманням вимог зазначеного наказу у частинi обов'язкового окремого митного забезпечення на кожному екземплярi вiдiбраних проб i зразкiв товарiв, якi направляються для проведення дослiджень до Управлiння.
Начальник Управлiння | I.П. Рамусь |
Iнструкцiя
про порядок проведення дослiджень (експертиз)
експертними пiдроздiлами Центрального митного
управлiння лабораторних дослiджень та експертної
роботи Державної митної служби України
1. ЗАГАЛЬНI ПОЛОЖЕННЯ
1.1 Цю Iнструкцiю розроблено з метою забезпечення єдиного пiдходу при проведеннi дослiджень (експертиз), пiдвищення якостi дослiджень при здiйсненнi митного оформлення та митного контролю товарiв.
1.2 Iнструкцiя про порядок проведення дослiджень (експертиз) експертними пiдроздiлами Центрального митного управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи Державної митної служби України пiдготовлена вiдповiдно до основних положень наказу Голови Державної митної служби України вiд 05.08.04 N 576 (у редакцiї наказу Державної митної служби України вiд 01.03.07 N 175) "Порядок взаємодiї митних органiв iз Центральним митним управлiнням лабораторних дослiджень та експертної роботи при проведеннi митного контролю та митного оформлення товарiв i транспортних засобiв".
При пiдготовцi Iнструкцiї використовувалися основнi вимоги Iнструкцiї про призначення та проведення судових експертиз та Науково-методичних рекомендацiй з питань пiдготовки та призначення судових експертиз, затверджених наказом Мiнiстерства юстицiї України вiд 08.10.98 N 53/5 (зi змiнами та доповненнями).
1.3. Основними видами дослiджень (експертиз) що проводяться експертними пiдроздiлами Центрального митого управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи Державної митної служби України (далi - Управлiння) є:
1.3.1. Фiзико-хiмiчнi:
- дослiдження речовин органiчного походження, поверхнево-активних речовин та лакофарбових матерiалiв i покриттiв;
- дослiдження полiмерiв, полiмерних матерiалiв та виробiв з них;
- дослiдження паперово-целюлозної продукцiї, деревини, текстильних матерiалiв та виробiв iз текстилю;
- дослiдження нафтопродуктiв i паливно-мастильних матерiалiв;
- дослiдження продукцiї хiмiчної промисловостi неорганiчного походження;
- дослiдження чорних, кольорових, дорогоцiнних металiв, сплавiв i виробiв з них;
- дослiдження наркотичних засобiв, психотропних речовин їх аналогiв та прекурсорiв, отруйних та сильнодiючих речовин;
- дослiдження лiкарських засобiв та бiологiчно-активних речовин (пестицидiв, дезiнфiкуючих речовин та бiологiчних добавок);
- дослiдження товарiв харчового призначення;
- дослiдження спиртовмiсних рiдин, безалкогольної продукцiї та тютюну.
1.3.2. Кримiналiстичнi:
- почеркознавчi - дослiдження почерку i пiдписiв;
- технiчнi експертизи документiв, грошей - дослiдження реквiзитiв документiв; друкарських форм i їх вiдбиткiв;
- трасологiчнi - дослiдження холодної зброї; замикаючих та контрольних засобiв, знарядь, iнструментiв та рельєфних знакiв;
- балiстичнi - дослiдження вогнепальної зброї та боєприпасiв.
1.3.3. Iнженерно-технiчнi:
- дослiдження машин, механiзмiв i їх складових, виробничого обладнання й устаткування, побутових приладiв, мiкросхем, комп'ютерної технiки та засобiв зв'язку.
1.3.4. Товарознавчi:
- товарознавче дослiдження машин, обладнання, сировини та товарiв народного споживання.
1.3.5. Автотоварознавчi:
- автотоварознавче дослiдження вартостi транспортних засобiв.
1.3.6. Гемологiчна:
- дослiдження дорогоцiнного, напiвдорогоцiнного камiння, бiжутерiї та ювелiрних виробiв.
1.3.7. Експортний контроль:
- дослiдження товарiв, митне оформлення яких пiдпадає пiд дiю законодавства з експортного контролю.
1.4. Пiдставою для проведення дослiджень в експертних пiдроздiлах Управлiння є пiдготовлений вiдповiдно до вимог нормативно-правових актiв Державної митної служби України запит митного органу.
1.5. Термiни проведення дослiджень не можуть перевищувати одного мiсяця з дня надходження проб i зразкiв до експертного пiдроздiлу Управлiння.
1.6. Якщо дослiдження не може бути виконане в експертному пiдроздiлi Управлiння митний орган повiдомляється про це пiсля попереднього вивчення спецiалiстом наданих матерiалiв.
Попереднє вивчення документiв не повинно перевищувати трьох днiв.
Строк проведення дослiдження починається з робочого дня надходження матерiалiв до експертного пiдроздiлу Управлiння, i закiнчується у день направлення їх митному органу, який призначив дослiдження.
Якщо закiнчення встановленого строку проведення дослiдження випадає на неробочий день, то днем закiнчення строку вважається наступний робочий день.
У строк проведення дослiджень не включається час виконання клопотань спецiалiста, пов'язаних з витребуванням додаткових матерiалiв або усуненням iнших недолiкiв, допущених митним органом, який призначив дослiдження.
1.7. У випадку прийняття рiшення митним органом про необхiднiсть проведення повторної експертизи митний орган iнформує про це експертний пiдроздiл Управлiння, у якому проводилася первинна експертиза. В iнформацiї зазначається вмотивованi пiдстави проведення повторної експертизи та причини непогодження з первинними висновками, установу де буде проводитися повторна експертиза та документи пiдтверджуючi їх повноваження.
1.8. Пiсля отримання результатiв повторної експертизи митний орган направляє до Управлiння копiю результатiв повторної експертизи.
1.9. В залежностi вiд складностi дослiдження зразкiв товарiв, їх кiлькостi експертнi дослiдження можливо подiлити на наступнi:
- простi - дослiдження (експертизи) матерiалiв з невеликою (до 2 включно) кiлькiстю зразкiв або не складних за характером (дослiдження що включають застосування органолептичних, мiкроскопiчних та простих фiзичних (озолення, вологiсть, геометричнi розмiри) методiв дослiджень);
- середнi - дослiдження (експертизи) матерiалiв з середньою (до 10 включно) кiлькiстю зразкiв або середнiх за характером (дослiдження що включають застосування хiмiчних i фiзико-хiмiчних методiв дослiджень, потребують аналiзу i порiвняння отриманих результатiв з описаними в нормативнiй лiтературi);
- складнi - дослiдження (експертизи) матерiалiв з великою (понад 10 включно) кiлькiстю зразкiв або складних за характером (дослiдження що включають застосування хiмiчних i фiзико-хiмiчних методiв де проводиться глибокий аналiз отриманих результатiв, потребує пошуку i впровадження нових, не застосовуваних ранiше в практицi пiдроздiлу методик дослiдження, опрацювання лiтературних джерел, творчого, наукового пiдходу спецiцаласта - експерта).
1.10. Дослiдження (експертизи) проводяться спецiалiстами Управлiння, якi мають вищу освiту, пройшли вiдповiдну пiдготовку та отримали право на самостiйне проведення дослiджень з одного або декiлькох видiв дослiджень.
Пiдготовка спецiалiстiв митних органiв та порядок надання (позбавлення) права на самостiйне проведення дослiджень (експертиз) проводиться вiдповiдно до Положення про Експертно-квалiфiкацiйну комiсiю Держмитслужби України, затвердженого наказом Голови Держмитслужби України вiд 29.12.06р. N 1172.
1.11. Керiвник експертного пiдроздiлу може виступати як спецiалiст вiдповiдно до присвоєної йому спецiальностi.
2. ОБОВ'ЯЗКИ, ПРАВА ТА ВIДПОВIДАЛЬНIСТЬ СПЕЦIАЛIСТА ПРИ ПРОВЕДЕННI ДОСЛIДЖЕНЬ
2.1.На спецiалiста покладаються такi обов'язки:
2.1.1. Прийняти до виконання, згiдно письмового доручення керiвника експертного пiдроздiлу, запит митного органу.
2.1.2.Провести повне дослiдження i дати обгрунтований та об"єктивний висновок щодо поставлених йому питань.
2.1.3. Пiдготувати повiдомленння у письмовiй формi митному органу, який призначив дослiдження, про неможливiсть її проведення, якщо поставленi питання виходять за межi компетенцiї або якщо наданi матерiали недостатнi для вирiшення поставленого питання, а витребуванi додатковi матерiали не були отриманi.
2.1.4. З'явитися за викликом судового або правоохоронного органу для допиту (надання пояснень) з приводу проведених дослiджень.
2.2. Спецiалiст має право:
2.2.1.Ознайомлюватися з матерiалами якi надiйшли на дослiдження.
2.2.2.Порушувати клопотання про надання додаткових та нових матерiалiв, необхiдних для вирiшення поставлених питань.
2.2.3. Вказувати у висновку на факти, що мають значення для справи, стосовно яких йому не були поставленi питання.
2.2.4.У випадку незгоди з iншими членами експертної комiсiї (комплексної, комiсiйної) складати окремий висновок.
2.3. Спецiалiсту забороняється:
2.3.1. Проводити дослiдження без письмової вказiвки керiвника експертного пiдроздiлу Управлiння.
2.3.2.Самостiйно отримувати матерiали, що пiдлягають дослiдженню, а також вибирати початковi данi для проведення дослiдження, якщо вони вiдображенi в наданих йому матерiалах неоднозначно.
2.3.3. Передоручати проведення дослiджень iншiй особi.
2.3.4 Вступати в контакти з суб'єктами зовнiшньоекономiчної дiяльностi або довiреними ним особами без дозволу керiвника експертного пiдроздiлу, якщо такi контакти прямо чи опосередковано стосуються проведення ним дослiджень.
2.3.5. Зберiгати запити, товаро-супровiднi документи, проби та зразки, поза службовим примiщенням.
2.4. За надання завiдомо неправдивого висновку, за вiдмову без поважних причин вiд виконання покладених на нього обов'язкiв, спецiалiст несе кримiнальну або адмiнiстративну вiдповiдальнiсть.
2.5.За порушення порядку проведення дослiдження та несумлiнне ставлення до обов'язкiв спецiалiста, що не тягнуть кримiнальної чи адмiнiстративної вiдповiдальностi, спецiалiст може бути притягнутий до дисциплiнарної вiдповiдальностi.
3. КЛАСИФIКАЦIЯ ДОСЛIДЖЕНЬ ТА ЕКСПЕРТИЗ
3.1. Пiд класифiкацiєю дослiджень (експертиз) розумiють їх розподiл залежно:
а) вiд характеру наукових, технiчних або iнших спецiальних знань, що використовуються при проведеннi дослiджень (експертиз) (див. п.1.2. даної Iнструкцiї);
б) вiд особливостей, що обумовлюють вiдмiнностi в процедурi призначення дослiджень (експертиз):
- первиннi;
- додатковi та повторнi (стосовно до первинної експертизи);
- одноособовi та комiсiйнi;
- однопрофiльнi та комплекснi.
3.2. До первинних вiдносяться дослiдження (експертизи) при проведеннi яких зразок, проба дослiджується вперше.
3.3. До додаткових вiдносяться дослiдження (експертизи) що проводяться якщо висновок буде визнано неповним або не досить ясним.
Проведення додаткових дослiджень (експертизи) може бути доручено як тому самому, так i iншому спецiалiсту.
3.4. До повторних вiдносяться дослiдження (експертизи) що проводяться, якщо висновок спецiалiста буде визнано необгрунтованим чи таким, що суперечить iншим матерiалам або таким, що викликає сумнiви в його правильностi.
Проведення повторних дослiджень доручається тiльки iншому спецiалiсту.
3.5. До одноособових вiдносяться дослiдження (експертизи) що проводяться одним спецiалiстом.
3.6. До комiсiйних вiдносяться дослiдження (експертизи) що проводяться за участю декiлькох спецiалiстiв, якi є фахiвцями у однiй галузi знань.
3.7.До однопрофiльних вiдносяться дослiдження (експертизи) що проводяться спецiалiстом (спецiалiстами), якi є фахiвцями у однiй галузi знань.
3.8.До комплексних вiдносяться дослiдження що проводяться спецiалiстами (спецiалiстом), якi є фахiвцями у рiзних галузях знань.
4. ОФОРМЛЕННЯ МАТЕРIАЛIВ ДЛЯ ПРОВЕДЕННЯ ДОСЛIДЖЕНЬ (ЕКСПЕРТИЗ)
4.1Дослiдження (експертизи) проводяться на пiдставi передбачених законодавством та нормативними актами Держмитслужби України документiв про проведення дослiджень.
4.2. Запити надсилається на iм'я начальника Управлiння або начальника вiдповiдного регiонального експертного пiдроздiлу.
4.3. У разi призначення додаткових або повторних дослiджень (експертизи), надсилаються також висновки попереднiх дослiджень (експертиз) з усiма додатками а також додатковi матерiали, що стосуються предмета дослiджень (експертизи), якi були отриманi пiсля надання первинного висновку.
У запитi про призначення додаткових та повторних дослiджень (експертизи) зазначаються мотиви й пiдстави їх призначення.
4.4. Якщо необхiдно провести дослiдження (експертизу) за мiсцезнаходженням зразка (об'єкта), митний орган, який призначив дослiдження, повинен забезпечити прибуття спецiалiста, безперешкодний доступ до об'єкта дослiдження i належнi умови працi.
5. ОРГАНIЗАЦIЯ ПРОВЕДЕННЯ ЕКСПЕРТИЗ (ДОСЛIДЖЕНЬ)
5.1 Дослiдження (експертизи) проводяться з додержанням встановлених вимог за методичними розробками, що забезпечують всебiчне i науково-обґрунтоване дослiдження товарiв та iнших доказiв для вирiшення поставлених питань.
5.2 Дослiдження (експертизи) проводяться у вiдповiдностi з черговiстю надходження. Рiшення про позачергове проведення дослiджень (експертиз) приймається керiвником Управлiння (регiонального експертного пiдроздiлу) або його заступником на пiдставi вмотивованого письмового звернення керiвника митного органу.
Начальник Управлiння (його заступник згiдно розподiлу обов'язкiв), керiвник регiонального експертного пiдроздiлу Управлiння розглядає отриманi матерiали та доручає вiдповiдному структурному пiдроздiлу або конкретному спецiалiсту проведення дослiджень (експертизи).
5.3. Якщо в одному запитi про проведення дослiджень (експертизи) є питання, що стосуються предметiв рiзних видiв дослiджень (експертиз), керiвник експертного пiдроздiлу визначає питання, якi пiдлягають вирiшенню в кожному з пiдроздiлiв або конкретними спецiалiстами.
5.4. Якщо отриманi матерiали оформленi з порушеннями, спецiалiст, за погодженням iз керiвництвом Управлiння (регiональної служби, вiддiлу) не пiзнiше 3-х днiв готує клопотання до митного органу, який направив запит.
Якщо митний орган, який направив запит не вживає належних заходiв для усунення порушень, матерiали пiсля закiнчення термiну проведення дослiдження повертаються без виконання з вiдповiдним роз"ясненням.
5.5. Якщо проведення комплексних (комiсiйних) дослiджень (експертиз) не може бути здiйснене силами спецiалiстiв пiдроздiлу Управлiння, його керiвник повiдомляє митний орган, який направив запит (експертизу), про необхiднiсть залучення до проведення дослiджень (експертизи) спецiалiстiв iнших експертних установ.
5.6. Для органiзацiї виконання комплексних (комiсiйних) дослiджень керiвник експертного пiдроздiлу Управлiння формує комiсiю спецiалiстiв i призначає провiдного спецiалiста комiсiї.
У разi необхiдностi керiвник експертного пiдроздiлу Управлiння має право, за погодженням з керiвництвом Управлiння, залучати до проведення комплексних (комiсiйних) дослiджень спецiалiстiв iнших пiдроздiлiв за погодженням з їх керiвництвом. При цьому комiсiя спецiалiстiв формується керiвником експертного пiдроздiлу разом з керiвниками iнших пiдроздiлiв. Провiдним спецiалiстом комiсiї призначається спецiалiст провiдного експертного пiдроздiлу.
5.7. Спецiалiст, призначений провiдним спецiалiстом комiсiї, не має переваг перед iншими спiввиконавцями при вирiшеннi поставлених питань. Як провiдний спецiалiст комiсiї вiн виконує лише органiзацiйнi функцiї, а саме:
- скликає нараду спецiалiстiв, на якiй знайомить їх з запитом та матерiалами, що надiйшли на дослiдження, а також органiзовує розробку спiльної програми дослiджень;
- здiйснює зв'язок з керiвниками пiдроздiлiв, спiвробiтники яких є членами комiсiї, контролює строки проведення окремих дослiджень i координує виконання всiєї програми дослiджень;
- керує промiжними та пiдсумковими нарадами спецiалiстiв;
- повiдомляє керiвника експертного пiдроздiлу про дiї членiв комiсiї, якi не узгоджуються з загальною програмою дослiджень або порушують їх послiдовнiсть;
- складає проект висновкiв (повiдомлення про неможливiсть провести дослiдження)) або доручає це зробити одному з членiв комiсiї.
5.8. Якщо дослiдження (експертиза) призначена не як комплексна, але при її проведеннi з'ясується, що вирiшення поставлених питань або деяких iз них потребує застосування даних, якi належать до рiзних галузей знань, керiвник експертного пiдроздiлу має право органiзувати її виконання за правилами виконання комплексних дослiджень (експертизи).
5.9 При проведеннi дослiджень спецiалiст повинен вживати заходiв щодо збереження наданих на дослiдження проб та зразкiв.
5.10. Якщо керiвник не погоджується з позицiєю спецiалiста вiн має право доручити проведення дослiджень комiсiї спецiалiстiв, до складу якої входить експерт, з позицiєю якого вiн не згоден.
6. ОФОРМЛЕННЯ РЕЗУЛЬТАТIВ ВИСНОВКIВ
6.1. Висновок складається вiдповiдно до вимог наказу Держмитслужби України вiд 05.08.04 N 576 (з вiдповiдними змiнами та доповненнями).
6.2. Питання вказуються у формулюваннi запиту про призначення дослiдження. Якщо поставлено декiлька питань, спецiалiст має право згрупувати їх i викласти у послiдовностi, що забезпечує найбiльш доцiльний порядок дослiдження. Якщо редакцiя питання не вiдповiдає науково-методичним рекомендацiям з питань пiдготовки та призначення дослiджень, але змiст завдання спецiалiсту зрозумiлий, то пiсля наведення питання в редакцiї запиту про призначення дослiдження вiн може дати вiдповiднi роз'яснення i викласти питання в редакцiї, що вiдповiдає згаданим рекомендацiям.
Питання, що поставленi спецiалiстом iз власної iнiцiативи, вказуються пiсля питань, зазначених у запитi.
При проведеннi повторного дослiдження у вступнiй частинi висновку викладаються вiдомостi про первиннi (попереднi)дослiдження: прiзвища, iнiцiали спецiалiстiв, назва експертної установи; номер i дата висновку, висновки дослiджень попереднiх дослiджень iз питань, що були поставленi перед спецiалiстом на повторне вирiшення, а також мотиви призначення повторних дослiджень.
6.3. Кожному питанню, яке вирiшується спецiалiстом, має вiдповiдати певний роздiл дослiджувальної частини.
Якщо декiлька питань тiсно пов'язанi мiж собою, хiд їх вирiшення може описуватися в одному роздiлi.
Описування результатiв застосування iнструментальних методiв дослiдження та проведення експертних експериментiв може обмежуватися викладенням кiнцевих результатiв. У зазначених випадках графiки, дiаграми, таблицi, матерiали експертних експериментiв мають зберiгатись з другим примiрником висновку i на вимогу осiб, якi мають право знайомитися з матерiалами експертизи, надаватися їм для вивчення.
У дослiджувальнiй частинi висновку повторних дослiджень вказуються причини розбiжностей з результатами попереднiх дослiджень, якщо такi розбiжностi мали мiсце.
6.4. У заключнiй частинi висновки дослiдження викладаються у виглядi вiдповiдей на поставленi питання у тiй послiдовностi, в якiй вони викладенi в його вступнiй частинi.
На кожне з поставлених питань має бути дана повноцiнна вiдповiдь iз застосуванням термiнологiї вiдповiдно до Української класифiкацiї товарiв зовнiшньоекономiчної дiяльностi або вказано, з яких причин неможливо його вирiшити.
Якщо до висновку додаються фототаблицi, iлюстративнi таблицi, креслення, схеми, дiаграми тощо, вони пiдписуються спецiалiстами.
6.5. Висновок комплексних дослiджень складається за загальними правилами, з урахуванням таких особливостей:
- у вступнiй частинi додатково зазначаються данi про попереднi дослiдження, якщо їх результати мали значення для вирiшення питань, поставлених перед комплексною експертизою;
- дослiдження, що проводились окремими спецiалiстами, описуються у вiдповiдних роздiлах дослiджувальної частини з зазначенням прiзвищ спецiалiстiв;
- узагальнення та оцiнка результатiв дослiджень фiксуються у синтезуючому роздiлi дослiджувальної частини висновку.
Спiльний висновок пiдписується спецiалiстами, якi брали участь у сукупнiй оцiнцi результатiв усiх дослiджень i дiйшли згоди.
У випадку, якщо згоди мiж ними не було досягнуто, складається декiлька висновкiв (за кiлькiстю точок зору) або один, у якому вступна i дослiджувальна частини пiдписуються всiма спецiалiстами, а заключна -окремими, пiд вiдповiдними висновками дослiдження.
6.6. На повторнi дослiдження складаються контрольнi картки, якi надсилаються до експертного пiдроздiлу Управлiння, у якому виконувалися попереднi дослiдження. Один примiрник картки залишається в Управлiннi. Якщо висновки повторних i попереднiх дослiджень не збiгаються, то до експертного пiдроздiлу, у якому виконувалась попереднi дослiдження, надсилається також примiрник висновку повторних дослiджень з усiма додатками.
Додатки до висновку комплексних дослiджень у виглядi фототаблиць, iлюстративних таблиць, дiаграм, схем, креслень тощо пiдписуються спецiалiстами.
6.7. Якщо з одних питань спецiалiст може дати вiдповiдь, а з iнших у нього є пiдстави для повiдомлення про неможливiсть їх вирiшення, складається один документ - висновок.
Начальник Управлiння | I.П. Рамусь |