ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМIНIСТРАЦIЯ УКРАЇНИ
вiд 18.05.2006 р. | N 9381/7/16-1517-4 |
---|
Щодо порядку оподаткування ПДВ операцiй з
поставки товарiв в межах договорiв комiсiї
(Витяг)
Порядок оподаткування ПДВ операцiй з поставки товарiв на митнiй територiї України в межах договорiв комiсiї визначено п. 4.7 ст. 4 Закону України "Про податок на додану вартiсть" (далi - Закон).
1. Iмпорт товарiв у межах договору комiсiї
У разi коли платник податку (далi - повiрений) здiйснює дiяльнiсть з придбання товарiв (робiт, послуг) за дорученням та за рахунок iншої особи (далi - довiритель), датою збiльшення податкового кредиту такого повiреного є дата перерахування коштiв (поставка в управлiння цiнних паперiв, iнших документiв, що засвiдчують вiдносини боргу) на користь продавця таких товарiв (робiт, послуг) або поставка iнших видiв компенсацiй вартостi таких товарiв (робiт, послуг), а датою збiльшення податкових зобов'язань є дата передання таких товарiв (результатiв робiт, послуг) довiрителю. При цьому довiритель не збiльшує податковий кредит на суму коштiв (вартiсть цiнних паперiв, iнших документiв, що засвiдчують вiдносини боргу), перерахованих (переданих) повiреному, але має право на збiльшення податкового кредиту у податковий перiод отримання товарiв (робiт, послуг), придбаних повiреним за його дорученням.
Вiдповiдно до пп. 3.1.2 п. 3.2 ст. 3 Закону ввезення товарiв (супутнiх послуг) у митному режимi iмпорту або реiмпорту (далi - iмпорту) є об'єктом оподаткування.
При цьому з метою оподаткування до iмпорту також прирiвнюється, зокрема, ввезення з-за меж митного кордону України на митну територiю України товарiв (супутнiх послуг) за договорами, якi не передбачають передання права власностi на такi товари (майно).
Враховуючи зазначене, пiд час ввезення на митну територiю України товарiв згiдно з укладеним договором комiсiї у комiсiонера-iмпортера податковi зобов'язання з ПДВ виникають на загальних пiдставах за ставкою 20 % (на дату оформлення ввiзної митної декларацiї iз зазначенням у нiй суми податку, що пiдлягає сплатi) (пп. 7.3.6 п. 7.3 ст. 7 Закону про ПДВ).
Базою для оподаткування при ввезеннi товарiв згiдно з п. 4.3 ст. 4 зазначеного Закону є договiрна (контрактна) вартiсть таких товарiв, але не менша вiд митної вартостi, зазначеної у ввiзнiй митнiй декларацiї, з урахуванням витрат на транспортування, навантаження, розвантаження, перевантаження та страхування, сплати брокерських, агентських, комiсiйних та iнших винагород, пов'язаних iз ввезенням (пересиланням) таких товарiв.
У разi iмпорту товарiв на митну територiю України документом, що посвiдчує право на отримання податкового кредиту, вважається вантажна митна декларацiя, оформлена вiдповiдно до вимог законодавства, яка пiдтверджує сплату ПДВ, або погашений податковий вексель (пп. 7.2.7 п. 7.2 ст. 7 Закону).
Порядок заповнення граф вантажної митної декларацiї визначено в Iнструкцiї про порядок заповнення вантажної митної декларацiї (затверджено наказом Державної митної служби України вiд 09.07.97 р. N 307, зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 24.09.97 р. за N 443/2247).
Вiдповiдно до зазначеного порядку у графi 8 "Одержувач/Iмпортер" наводяться вiдомостi про одержувача товарiв: iндивiдуальний податковий номер платника, найменування та мiсцезнаходження юридичної особи або П. I. Б. фiзичної особи, її мiсце проживання й вiдомостi про документ, що посвiдчує особу. У графi 9 "Особа, вiдповiдальна за фiнансове врегулювання" зазначаються вiдомостi про резидента України, що уклав зовнiшньоекономiчний договiр (контракт), у тому числi комiсiонера - при митному оформленнi товарiв за договором комiсiї, повiреного (агента) - при митному оформленнi за договором доручення (агентським договором).
Згiдно з Порядком заповнення граф вантажної митної декларацiї вiдповiдно до митних режимiв експорту, iмпорту, транзиту, тимчасового ввезення (вивезення), митного складу, магазину безмитної торгiвлi (затверджено наказом Державної митної служби України вiд 30.06.98 р. N 380, зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 22.07.98 р. за N 469/2909, далi - Порядок N 380) у графi 8 "Одержувач/Iмпортер" зазначаються вiдомостi про одержувача товарiв вiдповiдно до умов зовнiшньоекономiчного договору (контракту). Одержувач може бути не зазначений безпосередньо в зовнiшньоекономiчному договорi (контрактi). При митному оформлення за посередницьким договором (контрактом) у графi зазначаються вiдомостi про особу, що набуває права власностi на товари за цим договором (контрактом). Якщо при цьому одержувачем товару є iнша особа, то в цiй графi зазначаються вiдомостi про особу, яка набуває права власностi на товари за зовнiшньоекономiчним договором (контрактом), i вчиняється запис "Див. на зворотi", а на зворотному боцi ВМД наводяться вiдомостi про безпосереднього одержувача товарiв.
Враховуючи зазначенi норми законодавства та за умови правильного заповнення вантажної митної декларацiї у комiсiонера-iмпортера право на податковий кредит за сплаченими пiд час ввезення iмпортних товарiв сумами податку виникає на пiдставi вантажної митної декларацiї, оформленої вiдповiдно до вимог законодавства пiсля сплати ПДВ за цiєю вантажною митною декларацiєю та перерахування коштiв на користь нерезидента або надання йому iнших видiв компенсацiї вартостi iмпортованих товарiв.
При наступнiй передачi ввезених за договором комiсiї iмпортних товарiв податковi зобов'язання нараховуються вiдповiдно до п. 4.7 ст. 4 Закону на дату такої передачi.
Згiдно з п. 16 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Державної податкової адмiнiстрацiї України вiд 30.05.97 р. N 165, зареєстрованим у Мiн'юстi України 23.06.97 р. за N 233/2037, комiсiонер при поставцi товарiв, одержаних на умовах комiсiї, виписує податкову накладну в мiру поставки таких товарiв у загальному порядку.
Крiм цього, отримана в межах договорiв комiсiї винагорода як оплата за послуги, наданi комiтенту з придбання товарiв, оподатковується податком на додану вартiсть за ставкою 20 %.
2. Експорт у межах договору комiсiї
Вiдповiдно до загального правила оподаткування ПДВ операцiй з поставки товарiв, отриманих у межах договорiв комiсiї, встановленого абзацом другим п. 4.7 ст. 4 Закону, у випадках коли платник податку здiйснює дiяльнiсть з поставки товарiв, отриманих у межах договорiв комiсiї (консигнацiї), поруки, доручення, довiрчого управлiння, iнших цивiльно-правових договорiв, що уповноважують такого платника податку (далi - комiсiонера) здiйснювати поставку товарiв вiд iменi та за дорученням iншої особи (далi - комiтента) без передання права власностi на такi товари, базою оподаткування є продажна вартiсть цих товарiв, визначена у порядку, встановленому цим Законом. Датою збiльшення податкових зобов'язань комiсiонера є дата, визначена за правилами, встановленими п. 7.3 цього Закону, а датою збiльшення суми податкового кредиту комiсiонера є дата перерахування коштiв на користь комiтента або поставки останньому iнших видiв компенсацiї вартостi зазначених товарiв. При цьому датою збiльшення податкових зобов'язань комiтента є дата отримання коштiв або iнших видiв компенсацiї вартостi товарiв вiд комiсiонера.
Крiм цього, згiдно з пп. 7.7.9 п. 7.7 ст. 7 Закону, у разi коли платник податку експортує товари (супутнi послуги) за межi митної територiї України, отриманi вiд iншого платника податку на умовах комiсiї, консигнацiї, доручення, або iнших видiв договорiв, якi не передбачають переходу права власностi на такi товари (супутнi послуги) вiд такого iншого платника податку до експортера, право на отримання бюджетного вiдшкодування має такий iнший платник податку.
При цьому комiсiйна винагорода, отримана платником податку - експортером вiд такого iншого платника податку, включається до бази оподаткування цим податком за ставкою, визначеною абзацом першим п. 6.1 ст. 6 цього Закону, та не включається до митної вартостi товарiв (супутнiх послуг), якi експортуються.
Вiдповiдно до п. 6.2 ст. 6 Закону податок за нульовою ставкою обчислюється щодо операцiї з продажу товарiв, якi були вивезенi (експортованi) платником податку за межi митної територiї України. Товари вважаються вивезеними (експортованими) платником податку за межi митної територiї України у разi, якщо їх вивезення (експортування) засвiдчено належно оформленою ВМД.
Згiдно з Порядком N 380 у графi 2 "Вiдправник/Експортер" зазначаються вiдомостi про вiдправника вiдповiдно до товаротранспортних документiв. При митному оформленнi товарiв за посередницькими договорами (контрактами) у графi зазначаються вiдомостi про власника товарiв. Якщо при цьому власник товарiв не є вiдправником, то в графi зазначаються вiдомостi про власника товарiв i вчиняється запис "Див. на зворотi", а на зворотному боцi ВМД наводяться вiдомостi про вiдправника товарiв.
Вiдповiдно до п. 5.3.1 Порядку заповнення декларацiї з ПДВ (затверджено наказом Державної податкової адмiнiстрацiї України 30.05.97 р. N 166 "Про затвердження форми податкової декларацiї та Порядку її заповнення i подання", зареєстрованим у Мiн'юстi України 09.07.97 р. за N 250/2054) у рядках 1 - 5 декларацiї вказуються загальнi обсяги поставки, за якими у платника в даному звiтному перiодi виникло податкове зобов'язання (оподатковуванi за ставкою 20 %, нульовою ставкою, звiльненi вiд оподаткування вiдповiдно до ст. 5 Закону та тимчасово звiльненi вiд оподаткування вiдповiдно до ст. 11 Закону чи iнших нормативно-правових актiв), та обсяги поставки, що не є об'єктом оподаткування (п. 3.2 ст. 3 Закону).
При визначеннi обсягу поставки за звiтний (податковий) перiод платник зобов'язаний враховувати значення термiна "поставка товарiв (послуг)" згiдно з вимогами п. 1.4 ст. 1 Закону, вiдповiдно до якого поставка товарiв - будь-якi операцiї, що здiйснюються згiдно з договорами купiвлi-продажу, мiни, поставки та iншими цивiльно-правовими договорами, якi передбачають передачу прав власностi на такi товари за компенсацiю незалежно вiд строкiв її надання, а також операцiї з безоплатної поставки товарiв (результатiв робiт) та операцiї з передачi майна орендодавцем (лiзингодавцем) на баланс орендаря (лiзингоотримувача) згiдно з договорами фiнансової оренди (лiзингу) або поставки майна згiдно з будь-якими iншими договорами, умови яких передбачають вiдстрочення оплати та передачу права власностi на таке майно не пiзнiше дати останнього платежу.
Не належать до поставки операцiї з передачi товарiв у межах договорiв схову (вiдповiдального зберiгання), довiрчого управлiння, оперативної оренди (лiзингу), iнших цивiльно-правових договорiв, якi не передбачають передачу права власностi (користування або розпорядження) на такi товари iншiй особi.
Враховуючи зазначенi норми законодавства, у разi вивезення (експортування) з митної територiї України товарiв, отриманих вiд iншого платника податку на умовах комiсiї, обсяги експортних операцiї вiдображаються у податковiй декларацiї з ПДВ у комiтента (власника товару), який за умови пiдтвердження вивезення товарiв має право на застосування нульової ставки ПДВ.
Комiсiонер у податковiй декларацiї з ПДВ вiдображає суму комiсiйної винагороди, отриманої вiд комiтента (власника товару), яка оподатковується ПДВ за ставкою 20 %.
Перший заступник Голови | Г. Оперенко |