УГОДА
мiж Урядом України та Урядом Латвiйської Республiки про взаємнi поїздки громадян
Уряд України та Уряд Латвiйської Республiки, якi надалi iменуються Сторонами,
керуючись бажанням розвивати дружнi стосунки мiж двома державами на основi принципiв i положень пiдписаного в Гельсiнкi Заключного акту Наради по безпецi i спiвробiтництву в Європi, Пiдсумкового документу Вiденської зустрiчi представникiв держав - учасникiв НБСЄ, документiв Конференцiї з людського вимiру НБСЄ,
усвiдомлюючи, що розвиток контактiв мiж людьми в гуманiтарнiй галузi i спiвробiтництво народiв обох держав в економiцi, науцi, технiцi та культурi сприятиме досягненню цiєї мети,
прагнучи спростити порядок взаємних поїздок громадян обох держав,
домовились про наступне:
Стаття 1
1. Громадяни держави однiєї Сторони в'їжджають, виїжджають, прямують транзитом i тимчасово перебувають на територiї держави iншої Сторони за наявнiстю документiв, зазначених в пунктах 1 i 2 Додатку до цiєї Угоди i якi обидвi Сторони визначають дiйсними для поїздок за кордон на умовах, передбачених положеннями цiєї Угоди.
2. Якщо положення iнших мiжнародних угод, дiйсних для обох Сторiн, передбачають iншi умови, застосовуються положення цих мiжнародних угод.
Стаття 2
Громадяни держави однiєї Сторони, на яких поширюється дiя цiєї Угоди, в'їжджають на територiю держави iншої Сторони i виїжджають звiдти через прикордоннi пункти пропуску, вiдкритi для мiжнародного сполучення.
Стаття 3
Громадяни держави однiєї Сторони пiд час перебування на територiї держави iншої Сторони зобов'язанi дотримуватись законiв i правил цiєї держави, в тому числi встановлених для iноземних громадян правил реєстрацiї, перебування i транзитного проїзду.
Стаття 4
1. Громадяни держави однiєї Сторони у випадку втрати на територiї держави iншої Сторони документiв. Зазначених у Додатку до цiєї Угоди, i що визнаються обома Сторонами дiйсними для поїздок за кордон, зобов'язанi заявити про це в компетентнi органи держави Сторони перебування.
2. У випадку, передбаченому у пунктi 1 цiєї Статтi, компетентнi органи держави Сторони перебування безкоштовно видадуть документ що пiдтверджує факт заяви особи про втрату документiв, дiйсних для поїздок за кордон.
Стаття 5
Громадяни держав Сторiн, якi користуються дипломатичними паспортами, в'їжджають, виїжджають, прямують транзитом i перебувають на територiї держави iншої Сторони без вiз.
Стаття 6
1. Громадяни держав Сторiн, зазначенi в Статтi 5 цiєї Угоди, можуть перебувати без вiз на територiї держави iншої Сторони строком не бiльше дев'яносто (90) днiв протягом одного календарного року.
2. Строк перебування, зазначений в пунктi 1 цiєї Статтi може бути продовжений у вiдповiдностi iз законами i правилами кожної iз Сторiн.
Стаття 7
1. Громадяни України, якi користуються дипломатичними i службовими паспортами i громадяни Латвiї, якi користуються дипломатичними паспортами i паспортом громадянина i є спiвробiтниками дипломатичного представництва, працiвниками консульської установи або спiвробiтниками торгового представництва, яке розташоване на територiї держави iншої Сторони можуть в'їжджати. Виїжджати i перебувати на територiї держави iншої Сторони без вiз протягом всього строку їх акредитацiї за наявнiстю документа. Що пiдтверджує акредитацiю.
2. Положення пунктiв 1 цiєї Статтi поширюються також на членiв сiм'ї вказаних громадян (дружину/чоловiка, дiтей, батькiв, а також iнших осiб, якi знаходяться на їх утриманнi), якi проживають разом з ними пiд час їх офiцiйного перебування i користуються паспортами, згаданими в пунктi 1 цiєї Статтi.
Стаття 8
Сторони вiдповiдно до нацiонального законодавства застосовують безвiзовий порядок в'їзду за наявнiстю документiв, вказаних в пiдпунктах "f "i "g" пункту 1 i пiдпунктiв "c" пункту 2 Додатку до цiєї Угоди, для громадян держав Сторiн, якi є членами екiпажiв морських суден за наявнiстю запису в судновiй ролi або виписки з неї.
Стаття 9
Громадяни держави однiєї Сторони для отримання вiзи iншої Сторони зобов'язанi пред'явити в її дипломатичне представництво або консульську установу належним чином оформлене запрошення, отримане вiд юридичного або фiзичної особи Сторони, яка приймає, за виключенням випадкiв, зазначених в Статтi 10 цiєї Угоди.
Стаття 10
Запрошення для отримання вiзи не потребується у випадках:
a) наявностi путiвки в пансiонат, будинок вiдпочинку, санаторiй або iншу лiкувально-оздоровчу установу, розмiщену на територiї держави вiдповiдної Сторони, оформленої у встановленому порядку i виданої уповноваженим на це органом Сторони, яка приймає;
b) наявностi туристичної путiвки (ваучера), оформленої у встановленому порядку i виданої уповноваженим на те органом Сторони, яка приймає;
c) володiння нерухомiстю, яка належить особi на пiдставi права власностi на територiї держави iншої Сторони, - при пред'явленнi вiдповiдним чином оформленого документа, що пiдтверджує вказане право;
d) необхiдностi оформлення прав спадкування, - при пред'явленнi документiв, що пiдтверджують факт вiдкриття спадщини на територiї держави iншої Сторони i права претендувати на неї;
e) необхiдностi реалiзацiї права спадкування, при пред'явленнi документа, який пiдтверджує отримання спадщини на територiї держави iншої Сторони.
Стаття 11
Компетентнi органи Сторiн видаватимуть безкоштовно вiзи за наявностi офiцiйного звернення Мiнiстерства закордонних справ або дипломатичного представництва, або консульської установи iншої Сторони наступним категорiям осiб:
a) членам офiцiйних делегацiй, якi прямують вiдповiдно до домовленостей мiж мiнiстерствами i вiдомствами обох Сторiн для участi у двостороннiх або багатостороннiх переговорах, консультацiях чи нарадах;
b) особам, якi мають запрошення мiнiстерств, вiдомств, державних департаментiв, дипломатичних представництв або консульських установ.
Стаття 12
Компетентнi органи Сторiн видаватимуть безкоштовно вiзи наступним категорiям осiб.
a) особам, якi виїжджають вiдповiдно до державних програм спiвробiтництва мiж Україною i Латвiйською Республiкою, - при пред'явленнi запрошення приймаючої державної органiзацiї;
b) громадянам молодше шiстнадцяти (16) рокiв, при пред'явленнi запрошення або iншого передбаченого цiєю Угодою документа, що дає право в'їзду на територiю вiдповiдної держави;
c) особам, якi навчаються i направляються на навчання в учбовi заклади Сторiн, - при пред'явленнi належним чином оформлено запрошення i документiв, що пiдтверджують факт навчання в акредитованому учбовому закладi вiдповiдної Сторони;
d) особам, якi вiдвiдують могили чоловiка/дружини, батькiв, дiтей, рiдних, батькiв/сестер, дiда/бабусi, онукiв, - при пред'явленнi документiв, що пiдтверджують ступень спорiднення/факт шлюбу i документiв, виданих уповноваженими на це органами, що пiдтверджують факт наявностi i збереження могили або поховання на територiї держави iншої Сторони (кожне вiдвiдування до семи (7) дiб, але не бiльше двох разiв на рiк).
Стаття 13
Компетентнi органи Сторiн видаватимуть безкоштовно вiзи особам, якi прямують у складi делегацiй вiдповiдно до програм партнерських зв'язкiв мiж мiсцевими органами влади, - при пред'явленнi належним чином оформленого запрошення приймаючого органу влади, який мiстить персональний склад делегацiї.
Стаття 14
Компетентнi органи однiєї Сторони видаватимуть багаторазовi вiзи строком на один рiк з загальним строком перебування не бiльше дев'яноста (90) днiв громадянам iншої Сторони, - при пред'явленнi належним чином оформлених запрошень для вiдвiдання чоловiка, дружини, батькiв, неповнолiтнiх дiтей, якi постiйно проживають на територiї держави першої Сторони, вiдповiдно дружиною, чоловiкiв, неповнолiтнiми дiтьми i батькiв.
Стаття 15
Компетентнi органи Сторiн видаватимуть безкоштовно вiзи при пред'явленнi належним чином оформлених запрошень учасникам некомерцiйних видовищних заходiв: спортивних змагань, фестивалiв i концертiв, музичних, фольклорних i танцювальних груп, а також спортивним арбiтрам i членам жюрi конкурсiв.
Стаття 16
1. Компетентнi органи Сторiн будуть, як правило, надавати вiдповiдь на запити щодо видачi вiз протягом десяти (10) робочих днiв з моменту їх отримання.
2. В разi ускладнення пiд час розгляду запиту на отримання вiзи через брак iнформацiї строк розгляду запиту продовжується до тридцяти (30) днiв.
Стаття 17
Компетентнi органи Сторiн видаватимуть багаторазовi вiзи, дiйснi на весь перiод офiцiйного перебування, наступним категорiям осiб:
a) керiвникам i спiвробiтникам постiйних представництв нацiональних/державних авiакомпанiй i морських пароплавiв;
b) кореспондентам i журналiстам, якi постiйно акредитованi вiдповiдно при Мiнiстерствах закордонних справ України i Латвiйської Республiки;
c) членам екiпажiв морських суден, якi здiйснюють регулярнi рейси з заходом в порт держав Сторiн, за виключенням осiб, зазначених в Статтi 8 цiєї Угоди;
d) подружжю осiб, вказаних в пунктах "a" i "b" цiєї Статтi;
e) неповнолiтнiм дiтям, якi знаходяться на утриманнi осiб, перелiчених в пунктах "a" i "b" i "d" цiєї Статтi.
Стаття 18
Компетентнi органи Сторiн на умовах взаємностi видаватимуть безкоштовно, строком до шести (6) мiсяцiв, багаторазовi вiзи наступним категорiям осiб:
a) членам екiпажiв спецiальних рейсiв мiж аеропортами держав обох Сторiн;
b) членам поїзних, рефрижераторних i локомотивних бригад i спiвробiтникам поштово-телеграфної служби мiжнародних поїздiв, якi курсують по маршрутах, якi проходять по територiях держав Сторiн;
c) особам, якi здiйснюють на пiдставi двостороннiх угод вiдповiдних Мiнiстерств або вiдомств Сторiн регулярнi поїздки по перевезенню i супроводженню залiзничних i автомобiльних вантажiв.
Стаття 19
У невiдкладних випадках гуманiтарного характеру компетентнi органи обох держав видаватимуть безкоштовно вiзи протягом двадцяти чотирьох (24) годин. Такi випадки включають:
a) поїздки з метою вiдвiдування тяжко хворого члена сiм'ї або близького родича, - при пред'явленнi офiцiйного документу-пiдтвердження;
b) поїздки осiб, якi потребують, як це пiдтверджується вiдповiдними документами, термiнової медичної допомоги або осiб з тяжкими захворюваннями, - за наявнiстю документiв, виданих уповноваженими на це органами i пiдтверджують необхiднiсть термiнового в'їзду на територiю держави iншої Сторони, якщо це не суперечить нацiональному законодавству Сторiн;
c) поїздки з метою супроводження осiб, зазначених в пунктi "b" цiєї Статтi, - при пред'явленнi документа, що пiдтверджує необхiднiсть супроводження хворого;
d) поїздки для участi в похованнi члена сiм'ї або близького родича, - при пред'явленнi завiреної телеграми;
e) поїздки для надання допомоги при лiквiдацiї наслiдкiв стихiйного лиха, епiдемiй та техногенних катастроф.
Стаття 20
1. Компетентнi органи Сторiн видаватимуть транзитнi вiзи громадянам iншої Сторони за наявнiстю у них вiз, коли це вимагається, що дають право в'їзду на територiю держави слiдування.
2. Наступним категорiям осiб транзитнi вiзи видаватимуться за умови, що у них є також i проїзнi квитки з пiдтвердженою в них датою виїзду з пункту пересадки:
a) авiапасажирам транзитних рейсiв;
b) пасажирам, що прямують залiзничним або автомобiльним транспортом;
c) пасажирам морських суден.
Стаття 21
Компетентнi органи Сторiн розглядатимуть запити про продовження вiз у можливо стислi строки.
Стаття 22
Громадяни держави однiєї Сторони. Якi постiйно проживають на територiї держави iншої Сторони, виїжджають i повертаються на територiю держави свого постiйного проживання без вiз. За наявнiстю документа. Що пiдтверджує право постiйного проживання на територiї держави вiдповiдної Сторони.
Стаття 23
Ця Угода не обмежує право кожної iз Сторiн вiдповiдно до її законодавства вiдмовити у в'їздi або скоротити строк перебування громадянам держави iншої Сторони.
Стаття 24
Особи, якi постiйно проживають на територiї Латвiйської Республiки користуються документами, вказаними в пунктi 3 Додатку до цiєї Угоди (негромадяни Латвiї) в'їжджають, виїжджають, прямують транзитом i перебувають на територiї України в порядку, передбаченому цiєю Угодою для громадян Латвiї.
Стаття 25
Сторони до набуття чинностi цiєї Угодою обмiняються по дипломатичних каналах зразками документiв, дiйсних для поїздок за кордон, вказаних в Додатку до цiєї Угоди. У разi введення нових документiв, дiйсних для поїздок за кордон, або внесення змiн в iснуючi документи Сторони не пiзнiше, нiж за тридцять (30) днiв, iнформуватимуть одно одну i передаватимуть зразки нових або змiнених документiв.
Стаття 26
Сторони обмiнюватимуться iнформацiєю, що стосується змiни порядку в'їзду та передування. Сторони проводитимуть по мiрi необхiдностi консультацiї для аналiзу ходу виконання цiєї Угоди i обговорення iнших питань, пов'язаних з цим.
Стаття 27
Кожна iз Сторiн з метою державної безпеки або забезпечення громадського порядку, або охорони здоров'я населення може призупинити дiї окремих положень цiєї Угоди. Про прийняття i скасування таких заходiв повинно бути негайно повiдомлено iнших Сторiн по дипломатичних каналах.
Стаття 28
1. Ця Угода укладається на невизначених строк i набуде чинностi на тридцятий (30) день пiсля того, як Сторони шляхом обмiну нотами повiдомлять одна одну про виконання внутрiшньодержавних процедур, необхiдних для набуття чинностi цiєї Угодою.
2. Обмiн нотами про виконання внутрiшньодержавних процедур, необхiднi для набуття чинностi цiєю Угодою, буде здiйснений одночасно з обмiном нотами про виконання Сторонами внутрiшньодержавних процедур, необхiдних для набуття чинностi Угод про передачу i приймання осiб вiд 24 липня 1997 р.
3. Кожнi iз Сторiн може припинити дiю цiєї Угоди, повiдомивши про це iншу Сторону в письмовий формi по дипломатичних каналах. В такому разi ця Угода втрачає чиннiсть через дев'яносто (90) днiв з дати отримання iншою Стороною такого повiдомлення.
Здiйснено в м. Ризi 24 липня 1997 року в двох примiрниках українською, латвiйською мовами, при цьому всi тексти є автентичними. В разi розбiжностей у тлумаченнi положень цiєї Угоди перевагу буде мати текст росiйською мовою.
ЗА УРЯД УКРАЇНИ | ЗА УРЯД ЛАТВIЙСЬКОЇ РЕСПУБЛIКИ |
ДОДАТОК
до Угоди мiж Урядом України i Урядом Латвiйської
Республiки про взаємнi поїздки громадян
Згiдно цiєї Угоди документами, дiйсними для поїздок за кордон, є:
1. Для громадян України:
a) дипломатичний паспорт;
b) службовий паспорт;
c) службовий паспорт колишнього СРСР з вiдмiткою - "Паспорт є власнiстю України";
d) паспорт громадянина України для виїзду за кордон;
e) загальногромадянський закордонний паспорт колишнього СРСР з вiдмiткою - "Паспорт є власнiстю України";
f) посвiдчення особи моряка;
g) паспорт моряка колишнього СРСР - "Паспорт є власнiстю України";
h) проїзний документ дитини;
i) посвiдчення особи члена екiпажу лiтака (за наявнiстю запису в польотному завданнi);
k) свiдоцтво на повернення в Україну (тiльки для в'їзду в Україну).
2. Для громадян Латвiї:
a) дипломатичний паспорт;
b) паспорт громадянина;
c) книжка моряка;
d) документ на повернення (тiльки для в'їзду в Латвiйську Республiку);
3. Для негромадян Латвiї:
a) паспорт негромадянина;
b) посвiдчення особи;
c) книжка моряка;
d) документ на повернення (тiльки для в'їзду в Латвiйську Республiку).