ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
НАКАЗ
Київ
10.09.08 | N 993 |
---|
Про затвердження Методики перевiрки
достовiрностi кiлькiсних показникiв даних митної
статистики, формування яких здiйснюється згiдно з
iнформацiєю, наведеною в базi даних електронних
копiй ВМД ЄАIС Держмитслужби
З метою запровадження мiжнародних норм забезпечення якостi статистичної iнформацiї та пiдвищення достовiрностi даних митної статистики, на основi яких формується офiцiйна статистика зовнiшньої торгiвлi України, приймаються управлiнськi рiшення на рiзних рiвнях, формується митна полiтика, наказую:
1. Затвердити Методику перевiрки достовiрностi кiлькiсних показникiв даних митної статистики, формування яких здiйснюється згiдно з iнформацiєю, наведеною в базi даних електронних копiй ВМД ЄАIС Держмитслужби (далi - Методика), що додається.
2. Начальникам регiональних митниць (крiм Регiональної iнформацiйної митницi), митниць визначити згiдно з Методикою перелiк товарiв, щодо яких можливе здiйснення контролю достовiрностi даних в автоматизованому режимi, та їх граничнi показники. Направити отриману iнформацiю до 20.09.08 до Департаменту митної статистики.
3. Директору Департаменту митної статистики (Овдiєнко Н.Т.):
3.1. За результатами опрацювання iнформацiї, отриманої на виконання пункту 2 цього наказу, до 10.10.08 визначити перелiк товарiв, щодо яких можливе здiйснення контролю достовiрностi даних в автоматизованому режимi.
3.2. До 01.11.08 здiйснити оцiнку достовiрностi кiлькiсних показникiв даних митної статистики щодо товарiв, перелiк яких сформовано вiдповiдно до пункту 3.1 та розробити заходи щодо поетапного впровадження контролю кiлькiсних показникiв щодо цих товарiв, у тому числi на етапi митного оформлення ВМД.
4. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Голови Служби Пашка П.В.
Голова Служби | В.I.Хорошковський |
Затверджено Наказ Держмитслужби 10.09.08 N 993 |
Методика перевiрки достовiрностi кiлькiсних показникiв даних митної статистики, формування яких здiйснюється згiдно з iнформацiєю, наведеною в базi даних електронних копiй ВМД ЄАIС Держмитслужби
Цю Методику розроблено з метою оцiнки достовiрностi даних, наведених у графах 41 (кiлькiсть) та 38 (вага нетто) ВМД, визначення перелiку товарiв, щодо яких запроваджуватиметься формато-логiчний контроль та монiторинг перевiрки достовiрностi цих даних.
1. Загальнi положення
1.1. Помилкова iнформацiя, що мiститься у вказаних графах ВМД призводить до викривлення даних митної статистики, окремих оцiночних показникiв iмпорту або експорту товарiв (наприклад, цiни одиницi iмпорту або експорту, загальної кiлькостi або ваги тощо) та вiдповiдно до викривлення офiцiйної статистики зовнiшньої торгiвлi товарами України.
1.2. Основний показник, що використовується при оцiнцi достовiрностi цих даних, є вага одиницi (л, шт., куб.м, кв.м тощо) товару та тенденцiї змiни його щомiсячного значення.
1.3. При формуваннi масиву даних для оцiнки накладається наступне обмеження на вiдбiр товарiв: оскiльки занесення iнформацiї про кiлькiснi показники iмпорту або експорту товарiв у графу 41 ВМД регламентовано УКТЗЕД, яка визначає яка саме додаткова одиниця вимiру застосовується при митному оформленнi окремого товару, то для оцiнки вибираються лише тi товари, якi мають додаткову одиницю вимiру.
1.4. Оскiльки УКТЗЕД не передбачає деталiзацiю товарiв за назвами, якiсними характеристиками, комплектацiєю тощо, то ряд товарiв має досить широкий дiапазон значень ваги одиницi товару.
2. Розрахунки
2.1. Розрахунок ваги одиницi товару на рiвнi ВМД, у графи 41 (К) та 38 (V) якої внесенi вiдповiднi показники, здiйснюється за формулою:
Vод. = Vi / Кi,
де Vi - вага нетто окремого товару (гр. 38 ВМД);
Кi - кiлькiсть окремого товару у додатковiй одиницi (гр. 41 ВМД).
2.2. Формування загальної сукупностi середнiх ваг одиницi товару (Vс.од.) (iз врахуванням визначеного пунктом 1.3) за товарними пiдкатегорiями УКТЗЕД для подальших розрахункiв та дослiдження здiйснюється за наступними критерiями:
- мiсяць (n)
- код товарної пiдкатегорiї за УКТЗЕД товару (i)
- загальна кiлькiсть у додатковiй одиницi вимiру (Кn i.сум.)
- загальна вага нетто (Vn i.сум.)
Мiсяць (n) | Товар (i) | Загальна кiлькiсть (Кn i.сум.) | Загальна вага нетто (Vn i.сум.) |
2.3. Розрахунок середньої ваги одиницi iмпортованого (експортованого) товару за товарною пiдкатегорiєю УКТЗЕД у певний перiод (n-мiсяць) здiйснюється за формулою:
Vn iс.од. = Vn iсум. / Кn iсум.,
де Vn iсум. - загальна вага i-товару, митне оформлення якого здiйснено у n-мiсяць;
Кn iсум. - загальна кiлькiсть i-товару у додатковiй одиницi, митне оформлення якого здiйснено у n-мiсяць.
2.4. У сукупнiсть, сформовану згiдно iз пунктом 2.2, додається розрахунковий показник згiдно iз пунктом 2.3. Сформована таким чином сукупнiсть є основою для аналiзу.
Iмпорт (експорт) | Мiсяць (n) | Товар (i) | Загальна кiлькiсть (Кn i.сум) | Загальна вага нетто (Vn i.сум) | Середня вага (Vn iс.од.) |
2.5. Аналiз отриманої сукупностi здiйснюється шляхом оцiнки змiн середньої ваги одиницi iмпортованого (експортованого) товару за товарною пiдкатегорiєю УКТЗЕД, яка зафiксована у певний перiод (n-мiсяць) порiвняно з цими даними, отриманими у iншi мiсяцi (наприклад, попереднiй мiсяць).
2.6. З метою вiдбору товарiв, щодо яких доцiльне запровадження монiторингу перевiрки достовiрностi окремих показникiв даних митної статистики та формато-логiчного контролю в якостi одного iз засобiв забезпечення цiєї достовiрностi, використовується значний за обсягами масив даних, який мiстить iнформацiю за перiод часу не менше 12 мiсяцiв (при цьому враховуються сезоннi коливання iмпорту (експорту), вiдсутнiсть або наявнiсть iнформацiї про товари внаслiдок змiн законодавства тощо).
2.7. Сформована згiдно з пунктом 2.4 сукупнiсть (множина) розподiляється на пiдмножини наступним шляхом:
- Сукупнiсть Аi - перелiк товарiв, середня вага одиницi якого має незначнi коливання (не бiльш як N1%) протягом вищевказаного перiоду часу (крiм окремих мiсяцiв, коли значне збiльшення або зменшення цього показника свiдчить про можливiсть помилки у вiдповiднiй ВМД, що потребує додаткового вивчення);
_______________
i Ступiнь коливання N% та
кiлькiсть сукупностей (А, Б, В тощо) визначається
експертами вiдповiдно до поставлених цiлей.
- Сукупнiсть Б - перелiк товарiв, за якими спостерiгається бiльш значнi (бiльше N1%але не бiльш як N2%) щомiсячнi коливання середньої ваги одиницi товару;
- Сукупнiсть В - перелiк товарiв, за якими спостерiгається значнi (бiльше N3%) щомiсячнi коливання середньої ваги одиницi товару.
2.8. Зафiксованi сплески у сукупностi А (або Б) є предметом подальшого аналiзу - вивчаються данi тих мiсяцiв, у яких зафiксованi цi сплески середньої ваги одиницi товару. Оцiнку чинникiв, що викликали сплески, здiйснюють шляхом порiвняння ваги одиницi товару, розрахованої згiдно з пунктом 2.1, в розрiзi ВМД.
2.9. Якщо в результатi додаткового аналiзу визначено, що вищезазначений сплеск викликаний саме помилковими значеннями показникiв, занесеними у графи 41 або 38 ВМД, то цей товар залишається у сукупностi А (або Б), у противному випадку його слiд перемiстити у iншу сукупнiсть.
2.10. Сформована таким чином кiнцева сукупнiсть А (або Б) є довiдником середньої ваги одиницi товару i може використовуватись як для здiйснення монiторингу перевiрки достовiрностi даних митної статистики за цими товарами, так i для запровадження формато-логiчного контролю.
2.11. Монiторинг перевiрки достовiрностi даних митної статистики за товарами, якi вiдiбранi згiдно iз пунктом 2.10, здiйснюється щомiсячно шляхом визначення вiдносного показника вiдхилення середньої ваги одиницi товару, яка зафiксована у певний мiсяць, порiвняно з даними, занесеними у довiдник.
Бiльш детальному аналiзу пiдлягають товари, за якими спостерiгається змiна середньої ваги одиницi бiльш нiж у 10ii разiв.
______________
ii За експертними оцiнками
показник 10 свiдчить про наявнiсть помилок. За
результатами подальших дослiджень цей показник
може змiнюватись.
Директор Департаменту митної статистики | Н.Т.Овдiєнко |