ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
29.05.09 | N 14/617-ЕП |
---|
Начальникам регiональних митниць | |
Начальникам митниць (до уваги вiддiлiв митних платежiв) |
З метою пiдвищення ефективностi
роботи митних органiв у напрямi перевiрки країни
походження товарiв надсилаємо роз'яснення щодо
особливостей здiйснення перевiрки критерiїв
походження, виконання кумулятивного принципу та
технологiчних операцiй, необхiдних для набуття
преференцiйного походження товарiв, що
iмпортуються в Україну на умовах угод про вiльну
торгiвлю, укладених Україною з країнами СНД.
Вiдповiдно до Правил визначення країни походження товарiв вiд 30.11.2000 (далi - Правила) (iз змiнами i доповненнями) "країною походження товарiв" є країна, в якiй товар був повнiстю вироблений або пiдданий достатнiй обробцi/переробцi.
Пунктом 1 Правил визначено товари, якi вважаються повнiстю виробленими у державах-учасницях багатосторонньої угоди про створення зони вiльної торгiвлi. У графi 9 сертифiката походження форми СТ-1 торгово-промисловими палатами проставляється критерiй походження повнiстю вироблених товарiв (лiтерна позначка "П").
Одним iз принципiв визначення країни походження товарiв є принцип критерiю достатньої обробки/переробки, вiдповiдно до якого товар, якщо в його виробництвi беруть участь двi чи бiльше країн, вважається таким, що походить з країни, де вiн був пiдданий останнiй обробцi/переробцi, достатнiй для надання товаровi його характерних властивостей.
Вiдповiдно до пункту 9 Правил товар користується режимом вiльної торгiвлi, якщо вiн вiдповiдає критерiям походження, встановленим цими Правилами.
Згiдно з пунктом 4 Правил критерiй достатньої обробки/переробки може виражатися:
а) змiною товарної позицiї за товарною номенклатурою на рiвнi хоча б одного з перших чотирьох знакiв, яка вiдбулася в результатi обробки/переробки;
б) виконанням необхiдних умов, виробничих i технологiчних операцiй, достатнiх для того, щоб товар уважався таким, що походить з тiєї країни, де цi операцiї мали мiсце;
в) правилом адвалерної частки, коли вартiсть використаних матерiалiв чи додана вартiсть досягає фiксованої процентної частки в цiнi кiнцевої продукцiї.
При застосуваннi критерiю достатньої обробки/переробки у графi 9 сертифiкату походження форми СТ-1 проставляється лiтерна позначка "Д" та першi чотири знаки коду товарної номенклатури.
Для перевiрки правильностi встановлення, уповноваженими органами країн СНД критерiю достатньої обробки/переробки, митним органам листами Держмитслужби України вiд 24.02.05 N 14/35-1043-ЕП та вiд 30.03.07 N 14/274-ЕП було надано таблицю вiдповiдностi, розроблену Всесвiтньою митною органiзацiєю, мiж кодами товарних номенклатур версiй 1996, 2002 та 2007 рокiв.
1. Перевiрка правила змiни товарної позицiї за товарною номенклатурою на рiвнi хоча б одного з перших чотирьох знакiв, яка вiдбулася в результатi обробки/переробки.
До товарiв, якi не входять до Перелiку виробничих i технологiчних операцiй, затверджених Додатком 1 до Правил, застосовується правило змiни товарної позицiї за товарною номенклатурою на рiвнi хоча б одного з перших чотирьох знакiв.
Для перевiрки критерiю митницею необхiдно отримати вiд уповноваженого органу iнформацiю про iмпортну сировину, використану при виробництвi готової продукцiї (код товару згiдно з УКТЗЕД).
Наприклад, до Перелiку не включено електроплити кухоннi - код 8516 УКТЗЕД (до товарної позицiї включено частини електроплит).
У випадку, якщо при виробництвi було використано частини до електроплит iноземного походження, такий товар не набуває статусу походження (не вiдбувається змiна товарної позицiї за товарною номенклатурою на рiвнi хоча б одного з перших чотирьох знакiв).
Пунктом 3.2 Примiтки 3 до Перелiку встановлено, що у разi, якщо умовами й операцiями встановлено, що у виробництвi продукту можуть бути використанi матерiали будь-яких товарних позицiй, це означає, що матерiали, що класифiкуються в тiй самiй товарнiй позицiї, що i продукт, так само можуть бути використанi за умови дотримання особливих обмежень, що можуть бути визначенi умовами й операцiями.
Наприклад, промисловi жирнi спирти (код 3823 70 УКТЗЕД) набувають статусу походження за умови їх виготовлення з матерiалiв будь-яких позицiй, у тому числi з жирних кислот.
Також критерiй змiни товарної позицiї може застосовуватися до товарiв, включених до Перелiку, як самостiйно, так i у поєднанi з iншими критерiями походження.
Наприклад, вироби столярнi чи теслярськi, дерев'янi, будiвельнi (з коду 4418 УКТЗЕД) набувають статусу походження за умови виготовлення їх з лiсоматерiалiв, причому використанi матерiали повиннi класифiкуватися в позицiї вiдмiннiй вiд позицiї готового продукту. Однак можуть використовуватися ячеїстi панелi з дерева, гонт, дравка.
2. Перевiрка правила адвалерної частки iмпортної сировини.
Додана вартiсть - це частка вартостi декларованих товарiв, виражена в процентному вiдношеннi, що визначається рiзницею мiж вартiстю декларованої продукцiї i вартiстю використаних для її виробництва iмпортних матерiалiв i сировини.
Додатком 1 до Правил встановлено перелiк товарiв, до яких застосовується правило адвалерної частки як самостiйно, так i в поєднаннi з виробничими та технологiчними процесами виробництва товару.
Вiдповiдно до пункту 4 Правил у випадку, якщо застосовується правило адвалерної частки, вартiснi показники розраховуються:
- для iмпортованих матерiалiв - за митною вартiстю цих матерiалiв при їх увезеннi в країну, в якiй здiйснюється виробництво кiнцевої продукцiї, чи, при невiдомому походженнi iмпортованих матерiалiв, за документально пiдтвердженою цiною їхнього першого продажу на територiї країни;
- для кiнцевої продукцiї - за цiною на умовах "франко-завод" ("франко-склад") продавця.
Перевiрка правила адвалерної частки здiйснюється на пiдставi:
- iнвойсiв/вантажних митних декларацiй на iмпорт матерiалiв/сировини iноземного походження, або
- документiв на придбання в країнi виробництва товару матерiалiв невiдомого походження;
- документiв про калькуляцiю собiвартостi продукцiї, на пiдставi яких уповноваженим органом було визначено частку вартостi iмпортної сировини у загальнiй вартостi готової продукцiї.
3. Перевiрка умов виробничих i технологiчних операцiй.
Умови й операцiї, зазначенi в Перелiку, повиннi здiйснюватися тiльки стосовно використаних для виготовлення товару матерiалiв, що не походять з територiї держав - учасниць Угоди про створення зони вiльної торгiвлi. Обмеження, визначенi в Перелiку умовами й операцiями, так само поширюються тiльки на використанi для виготовлення товару матерiали iноземного походження.
Перелiк затверджено у табличнiй формi:
у першiй колонцi наведено код товару згiдно з товарною номенклатурою;
у другiй колонцi - опис товару згiдно з кодом, зазначеним у першiй колонцi;
у третiй колонцi наведено умови виробничих i технологiчних операцiй, при виконаннi яких товар вважається походженням з тiєї країни, в якiй вони мали мiсце.
Товари в перелiку визначаються виключно кодом товару за УКТЗЕД; найменування товару наведено тiльки для зручностi користування.
У разi, якщо коду товару за ТН ЗЕД передує прийменник "з", це вказує на те, що умови й операцiї в третiй колонцi застосовуються тiльки до товарiв, що класифiкуються в данiй товарнiй позицiї i зазначенi в другiй колонцi. У цьому разi необхiдно керуватися також найменуванням товару.
У разi, якщо в першiй колонцi наводяться номери декiлькох товарних чи позицiй номер групи й одночасно з цим у другiй колонцi є узагальнений опис продуктiв, то вiдповiднi умови й операцiї, зазначенi в третiй колонцi, застосовуються до всiх продуктiв, що класифiкуються вiдповiдно до УКТЗЕД у товарних позицiях, зазначених у першiй колонцi, чи до кожної з товарних позицiй, зазначених у першiй колонцi.
У разi, якщо стосовно частини товарiв, що класифiкуються в однiй i тiй самiй товарнiй позицiї, застосовуються однi умови й операцiї, а стосовно iншої (iнших) частини (частин) застосовуються iншi умови й операцiї, то в другiй колонцi є вiдповiдна кiлькiсть абзацiв, у кожному з яких наводиться конкретний опис товарiв, i вiдповiдно в третiй колонцi вказуються умови й операцiї, що вiдносяться товарiв, опис яких наведено у тому чи iншому абзацi другої колонки.
Для перевiрки умов виробничих i технологiчних операцiй необхiдним є отримання вiд уповноваженого органу iнформацiї про технологiчний процес виробництва товару.
Наприклад, мило (група 34 УКТЗЕД) набуває статусу походження при виготовленнi його з матерiалiв будь-яких позицiй за умови виконання технологiчних операцiй:
- жировий набiр за рецептурою; варка мила;
- милозбiрник;
- охолодження i сушка;
- механiчна обробка;
- змiшування з добавками;
- механiчна обробка;
- рiзання;
- штампування;
- пакування.
Примiткою 4 до Перелiку встановлено, що умови й операцiї, наведенi в третiй колонцi встановлюють мiнiмальний обсяг виконання виробничих чи технологiчних операцiй. Виконання встановлених виробничих чи технологiчних операцiй у меншому обсязi не визначає походження продукту.
Таким чином, при виробництвi мила повиннi бути виконаннi усi технологiчнi операцiї, перелiченi у третiй колонцi Перелiку.
4. Операцiї, якi не вiдповiдають критерiю достатньої обробки/переробки товару.
Вiдповiдно до пункту 5 Правил такими, що не вiдповiдають критерiю достатньої обробки/переробки товару вважаються:
а) операцiї по забезпеченню цiлостi товару пiд час збереження чи транспортування;
б) операцiї по пiдготовцi товару до продажу i транспортування (дроблення партiї, формування вiдправлень, сортування, переупаковка), операцiї по розбиранню та збиранню упаковки;
в) промивання, очищення, видалення пилу, покриття оксидами, маслами, або iншими засобами;
г) прасування або пресування текстилю (будь-якi види волокон та пряжi, тканi матерiали з будь-яких видiв волокон i пряжi та вироби з них);
д) операцiї по фарбуванню або полiруванню;
є) лущення, часткове або повне вiдбiлювання, шлiфовка i полiровка зернових i рису;
ж) операцiї по фарбуванню цукру або формуванню цукрових шматкiв;
з) очистка вiд шкiрки, виймання кiсточок та лущiння фруктiв, овочiв i горiхiв;
i) загострення, просте шлiфування або проста нарiзка;
к) просiювання через сито або решето, сортування, класифiкацiя, вiдбiр, пiдбiр (включаючи складання наборiв предметiв);
л) розлив, фасовка в банки, флакони, мiшки, ящики, коробки та iншi простi операцiї по упаковцi;
м) простi складальнi операцiї або розбирання товарiв по частинам;
н) роз'єднання товарiв на компонентам, яке не призводить до iстотної вiдмiнностi отриманої продукцiї вiд початкових складових;
о) змiшування товарiв (компонентiв), яке не призводить до iстотної вiдмiнностi отриманої продукцiї вiд початкових складових;
п) забiй худоби, обробка (сортування) м'яса;
р) комбiнацiя двох чи бiльше зазначених вище операцiй.
Наприклад, клей (код 3505 УКТЗЕД) iмпортують iз США в бочках i випускають у роздрiбний продаж в Росiйськiй Федерацiї в металевiй тарi (код 7310 УКТЗЕД), походженням з Пiвденної Кореї.
Незважаючи на змiну товарної позицiї (з 3505 на 3506 УКТЗЕД), вищезазначена операцiя вважається недостатньою обробкою/переробкою, оскiльки вона полягає у простiй розфасовцi клею (пункт 5 "л" Правил).
Деталi окулярiв (код 9003 УКТЗЕД), iмпортованi з Японiї, складають в Республiцi Молдова. Одержанi готовi вироби (товарна позицiя 9004 УКТЗЕД) експортують до України.
Вiдповiдно до Перелiку товари групи 90 УКТЗЕД набувають статусу походження за умови виготовлення їх, при якому вартiсть всiх використаних матерiалiв не повинна перевищувати 50% цiни кiнцевої продукцiї.
Навiть якщо застосувати правило адвалерної частки, вищезазначений товар не набуде статусу походження, оскiльки просте складання деталей не вважається достатньою обробкою/переробкою (пункт 5 "м" Правил).
Вермут та iнше вино виноградне, з доданням рослинних або ароматизувальних екстрактiв (код 2205 УКТЗЕД) виготовляють шляхом виконання технологiчних операцiй з купажування, фiльтрацiї та iнших подальших операцiй.
Операцiї з купажування, фiльтрацiї не включенi до перелiку недостатнiх операцiй обробки/переробки, отже такi товари набудуть статусу походження за умови виконання правила адвалерної частки у розмiрi 50% цiни франко-завод готової продукцiї.
Звертаємо увагу, що критерiй достатньої обробки/переробки товару може бути виконано в результатi проведення операцiй, перерахованих у пунктi 5 Правил, за умови, якщо такi операцiї встановлено для конкретного товару у третiй колонцi Перелiку.
Наприклад, наступнi товари набудуть статусу походження за умови: готова гiрчиця (код 2103 30 УКТЗЕД) - виготовлення з гiрчичного порошку; оброблений камiнь (код 6802 УКТЗЕД) - пиляння чи роздiлення iншим способом; cлюда, включаючи розщеплену на пластини чи луски неправильної форми (код 2525 УКТЗЕД) - розщеплення, обрiзка, подрiбнення; лiсоматерiали розпилянi (код 4407 УКТЗЕД) - розпилювання, стругання, шлiфування, з'єднання в шип.
5. Кумулятивний принцип.
Для цiлей визначення країни походження товару, виготовленого в державi-учасницi Угоди, застосовується кумулятивний принцип, що визначає походження того чи iншого товару при його послiдовнiй обробцi/переробцi.
Наприклад, при виробництвi фотоплiвки експонованої, не проявленої (3704 90 УКТЗЕД) виробником (Росiйська Федерацiя) було використано плiвку неперфоровану, завширшки не бiльш як 105 мм (код 3702 20 УКТЗЕД), походженням з Республiки Бiлорусь.
Вiдповiдно до пункту 3 Правил фотоплiвка набуде росiйського походження за умови поетапної обробки плiвки неперфорованої в Росiйськiй Федерацiї та пiдтвердження її походження сертифiкатом форми СТ-1.
Звертаємо увагу, що кумулятивний принцип не виконується в результатi проведення операцiй, перерахованих у пунктi 5 Правил, наприклад, чоловiчi сорочки (код 6105 УКТЗЕД), походженням з України, упаковують в Росiйськiй Федерацiї, використовуючи пакувальнi матерiали, походженням з Республiки Бiлорусь. Враховуючи, що операцiї пакування є простими операцiями (пункт 5 "б" Правил), сорочки при експортi з Росiйської Федерацiї матимуть українське походження.
При застосуваннi кумулятивного принципу у графi 9 сертифiкату походження форми СТ-1 зазначається лiтерна позначка "К", у графi 5 "Для службових вiдмiток" вказуються номери сертифiкатiв походження СТ-1 на сировину/матерiали та країни у яких вони видавалися.
При вiдсутностi сертифiката про походження сировини чи матерiалiв форми СТ-1, визначення країни походження кiнцевого товару здiйснюється на пiдставi критерiю достатньої обробки/переробки.
6. Особливостi перевiрки критерiїв достатньої переробки деяких товарiв.
Винятком iз перевiрки умов виробничих i технологiчних операцiй є перевiрка критерiю достатньої переробки м'ясної продукцiї.
М'ясна продукцiя вважається достатньо обробленою/переробленою (у графi 9 сертифiката проставлено критерiй "Д") за умови виконання наступних виробничих та технологiчних операцiй:
сало без пiсних частин, свинячий жир i жир свiйської птицi (код 0209 УКТЗЕД) - виготовлення з матерiалiв любих позицiй за умови виконання технологiчних операцiй, за винятком операцiй з солiння, обробки коптильною рiдинною, нарiзання, змiшування зi спецiями (пряностями) та/або чи рослинними;
м'ясо та харчовi м'яснi субпродукти, солонi або в розсолi, сушенi або копченi; харчове борошно з м'яса або м'ясних субпродуктiв (код 0210 УКТЗЕД) - виготовлення з матерiалiв будь-яких позицiй, крiм м'яса та харчових м'ясних субпродуктiв позицiй 0201-0206 i 0208 чи печiнки птицi позицiї 0207 за умови виконання технологiчних операцiй, за винятком операцiй з обвалки, жилування, нарiзання, змiшування зi спецiями (пряностями) та/або рослинними бiлками та/або сiллю, солiння м'яса методом шприцювання, роздiлення м'яса на частини, виготовлення м'яса свiйської птицi механiчно обваленого, а також обробки коптильною рiдинною;
iншi готовi чи консервованi продукти з м'яса, м'ясних субпродуктiв або кровi (код 1602 УКТЗЕД) - виготовлення з матерiалiв групи 02 за умови виконання технологiчних операцiй, за винятком операцiй з роздiлення, обвалки, жилування, нарiзання, змiшування, у тому числi м'яса свiйської птицi механiчно обваленого, зi спецiями (пряностями) та/або рослинними бiлками та/або сiллю, солiння м'яса методом шприцювання, операцiй по роздiленню необваленого м'яса на частини, а також операцiй по виготовленню м'яса свiйської птицi механiчно обваленого.
Таким чином, напiвфабрикати м'яснi товарних позицiй 0209, 0210, 1602 УКТЗЕД не набувають статусу походження за умови виконання технологiчних операцiй, наведених у Перелiку до цих товарiв (операцiї з обробки коптильною рiдинною, нарiзання, змiшування, солiння м'яса методом шприцювання тощо).
Звертаємо увагу, що м'ясо великої рогатої худоби свiже або охолоджене, морожене товарних позицiй 0201, 0202 УКТЗЕД набуває статусу походження за умови виготовлення їх з товарiв групи 01 "Живi тварини" УКТЗЕД.
Вiдповiдно до пункту 5 п) Правил такими, що не вiдповiдають критерiю достатньої обробки/переробки товару вважаються забiй худоби та обробка (сортування) м'яса.
Примiткою 3.4 до Перелiку встановлено, що якщо стосовно того чи iншого продукту досягається виконання критерiю достатньої обробки/переробки (пункт 4 Правил) в результатi проведення операцiй навiть за рахунок перерахованих у пунктi 5 Правил, то цей продукт не буде вважатися таким, що походить з тiєї країни, де цi операцiї мали мiсце.
Таким чином, м'ясо великої рогатої худоби свiже або охолоджене, морожене товарних позицiй 0201, 0202 УКТЗЕД набуває статусу походження виключно у випадку, якщо вони повнiстю виробленi в данiй країнi вiдповiдно до пункту 2 Правил (у графi 9 сертифiката проставляється критерiй "П").
Пунктом 3 постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 13.05.06 N 670 "Деякi питання торгiвлi окремими видами продукцiї" (набула чинностi з 31.05.06) встановлено, що операцiї змiшування, у тому числi розбавлення водою, додавання ароматизаторiв, какао, будь-яких iнших речовин, не визнаються такими, що вiдповiдають критерiю достатньої переробки при визначеннi країни походження продуктiв переробки цукру-сирцю i цукру бiлого, якi ввозяться на митну територiю України (у тому числi на умовах угод про вiльну торгiвлю), якщо продукти такої переробки класифiкуються за кодами згiдно з УКТЗЕД 1702, 1704, 1806 та 2106.
Листом Держмитслужби України вiд 08.11.06 N 14/1261-ЕП до митниць було надiслано Перелiк товарiв, якi пiдпадають пiд дiю пункту 3 постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 13.05.06 N 670, а саме:
Код товару згiдно з УКТЗЕД | Назва товару |
ex 1702 90 99 90 | Цукровi (на основi цукрози) сиропи без додання ароматичних речовин або барвникiв |
ex 1704 90 51 00 | Пасти з цукру, без вмiсту какао у первинних упаковках, масою нетто 1 кг або бiльше |
ex 1704 90 81 00 | Кондитерськi вироби з цукру без вмiсту какао, одержанi в результатi пресування |
1806 10 20 00 1806 10 30 00 1806 10 90 00 |
Какао-порошок, з доданням цукру з вмiстом цукрози (включаючи iнвертний цукор, перерахований на цукрозу) або iзоглюкози, перерахованої на цукрозу, який дорiвнює або бiльше 5 мас. % |
ex 2106 90 59 00 | Цукровi (на основi цукрози) сиропи, ароматизованi або з додаванням барвникiв |
Примiтка:
Позначка "ex" поряд з класифiкацiйним кодом УКТЗЕД вказує на те, що при здiйсненнi класифiкацiї товарiв, крiм класифiкацiйного коду необхiдно керуватися також найменуванням товару.
До "групи прикриття" включено наступнi товари:
Код товару згiдно з УКТЗЕД | Назва товару |
1702 11 00 00 1702 19 00 00 |
Лактоза та сироп лактози |
1702 20 | Цукор та сироп кленовi |
ex 1702 30 99 00 | Iншi види цукру (крiм патоки крохмальної) |
1702 30 (крiм 1702 30 99 00) |
Глюкоза та сироп з глюкози без вмiсту фруктози або з вмiстом менш як 20 мас. % фруктози у сухому станi |
1702 40 | Глюкоза та сироп з глюкози iз вмiстом у сухому станi не менш як 20 мас. %, але менш як 50 мас. % фруктози |
1702 50 00 00 | Фруктоза хiмiчно чиста |
1702 60 | Фруктоза iнша та сироп фруктози з вмiстом у сухому станi понад 50 мас. % фруктози |
1702 90 10 00 1702 90 30 00 1702 90 50 00 1702 90 60 00 1702 90 71 00 1702 90 75 00 1702 90 79 00 1702 90 80 00 |
Цукри, включаючи iнвертний цукор (мальтоза хiмiчно чиста; iзоглюкоза; мальтодекстрин та мальтодекстриновий сироп; мед штучний, змiшаний або не змiшаний з натуральним медом; цукор та патока карамелiзованi; сироп iнулiновий) |
ex 1806 90 50 00 | Кондитерськi вироби з цукру з вмiстом какао, що отриманi змiшуванням |
1806 90 60 00 | Пасти, якi мiстять какао |
2106 90 20 00 | Складенi спиртнi продукти, крiм продуктiв, виготовлених на основi ароматичних речовин, що використовуються пiд час виробництва напоїв |
2106 90 30 00 | Сиропи з iзоглюкози, ароматизованi або з доданням барвникiв |
2106 90 51 00 | Сиропи лактози, ароматизованi або з доданням барвникiв |
2106 90 55 00 | Сиропи з глюкози або мальтодекстрину, ароматизованi або з доданням барвникiв |
ex 2106 90 98 90 | Харчовi продукти з вмiстом цукру |
Примiтка:
Цукор, цукри - це загальна назва органiчних хiмiчних сполук - вуглеводiв;
Цукроза, лактоза, глюкоза, фруктоза тощо - окремi хiмiчнi сполуки, якi вiдносяться до органiчних сполук, що мають загальну назву цукри;
Позначка "ex" поряд з класифiкацiйним кодом УКТЗЕД вказує на те, що при здiйсненнi класифiкацiї товарiв, крiм класифiкацiйного коду необхiдно керуватися також найменуванням товару.
Винятком є перевiрка виробничих i технологiчних операцiй цукру походженням з Росiйської Федерацiї.
Згiдно з Додатком до Правил цукор буряковий та тростинний (код 1701 товарної номенклатури) вважається походженням з тiєї країни, де вiдбулася переробка цукрової сировини, за умови виконання у цiй країнi операцiй по переробцi цукрової сировини - клерування, сатурацiї, сульфiтацiї, фiльтрацiї i iнших послiдуючих операцiй.
Україною ратифiковано Правила iз таким застереженням: "Україна, незалежно вiд умов Додатка 1 до Правил визначення країни походження товару, застосовуватиме щодо Росiйської Федерацiї для цукру бiлого (код 1701 згiдно з товарною номенклатурою) на рiвнi будь-якого з перших чотирьох знакiв".
Тобто, цукор, вироблений з цукрової тростини не набуває преференцiйного походження та не вважається походженням з Росiйської Федерацiї.
Винятком є перевiрка критерiю достатньої обробки/переробки готових продуктiв на основi кави (код 2101 12 товарної номенклатури).
Вiдповiдно до Додатка 1 Правил (iз змiнами внесеними Рiшенням Економiчної Ради СНД вiд 20.12.2002) готовi продукти на основi кави (код 2101 12 товарної номенклатури) вважаються походження з тiєї країни, якщо вартiсть при виробництвi використаних товарiв iноземного походження, що класифiкуються у тiй же товарнiй позицiї, що й готовий продукт, не перевищує 50 % цiни кiнцевої продукцiї (виробництво iз матерiалiв будь-яких товарних позицiй).
Україна, незалежно вiд зазначених умов Рiшення, застосовуватиме для готових продуктiв на основi кави (код 2101 12 товарної номенклатури) критерiй змiни товарної позицiї на рiвнi будь-якого з перших чотирьох знакiв (Рiшення Економiчної Ради СНД вiд 20.12.2002 пiдписано з боку України iз застереженням).
Тобто, готовi продукти на основi кави (код 2101 12 товарної номенклатури) не набувають преференцiйного походження у разi, якщо при виробництвi їх було використано екстракти, есенцiї та концентрати з кави, розчинну каву iмпортного походження (код 2101 товарної номенклатури).
7. Вiдновлення режиму вiльної торгiвлi.
Вiдповiдно до пункту 21 Правил до товарiв може бути вiдновлений режим вiльної торгiвлi за умови отримання належним чином оформленого посвiдчення про походження (за формою СТ-1) або iнших необхiдних документiв протягом одного року з дати митного оформлення.
Режим вiльної торгiвлi може бути вiдновлений митним органом на пiдставi:
додаткової iнформацiї уповноваженого органу, отриманої на запит митного органу з приводу перевiрки достовiрностi сертифiката чи вiдомостей, що в ньому мiстяться, або
належним чином оформленого сертифiката про походження товару форми СТ-1 у разi видачi його уповноваженим органом пiсля вiдвантаження товару.
Такi документи повиннi бути отриманнi митним органом протягом одного року з моменту митного оформлення товару.
Вiдповiдно до пiдпункту 15.3.1 пункту 15.3 статтi 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платникiв податкiв перед бюджетами та державними цiльовими фондами" при вiдновленi режиму вiльної торгiвлi заява на повернення надмiру сплачених податкiв, зборiв (обов'язкових платежiв) або на їх вiдшкодування може бути подана не пiзнiше 1095 дня, наступного за днем здiйснення такої переплати або отримання права на таке вiдшкодування.
8. Перевiрка митним органом критерiю достатньої обробки/переробки товару.
Перевiрка критерiю достатньої обробки/переробки здiйснюється митним органом вiдповiдно до пункту 16 Правил, яким встановлено, що у випадку виникнення сумнiвiв вiдносно бездоганностi сертифiката або вiдомостей, що мiстяться в ньому, митний орган країни ввезення товару може звернутися до уповноваженого органу, який завiрив сертифiкат, або до компетентних органiв країни походження товарiв з мотивованим проханням повiдомити додатковi або уточнюючi вiдомостi, включаючи прохання, пов'язанi з простими вибiрковими перевiрками сертифiкатiв.
Вiдповiдно до пункту 19 Правил товар не буде вважатися таким, що походить з тiєї країни, доки не будуть представленi документи чи вiдомостi, що пiдтверджують його походження, в тому числi i документи, що пiдтверджують виконання критерiю достатньої обробки/переробки, зазначеного у графi 9 сертифiката про походження товару форми СТ-1.
Товари, походження яких не встановлене, чи походження яких встановлене, але при цьому щодо них не може бути застосований режим вiльної торгiвлi через вiдсутнiсть необхiдних для цих цiлей документiв, пропускаються в країну ввозу вiдповiдно до вимог тарифного i нетарифного регулювання країни-iмпортера.
У випадку неотримання вiд уповноважених органiв документiв, необхiдних для здiйснення митницею перевiрки критерiю достатньої обробки/переробки, до товару не може бути застосований режим вiльної торгiвлi.
Директор Департаменту митно-тарифного регулювання | В.I.Демченко |