ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
19.06.2009 р. | N 10/1-1/846-ЕП |
---|
Начальникам регiональних митниць | |
Начальникам митниць |
Щодо змiни в митному законодавствi на територiї
Європейського Союзу
Для використання в роботi та iнформування суб'єктiв ЗЕД надсилаємо отриманi вiд Посольства України в Республiцi Польщi новi правила ввезення на територiю Європейського Союзу товарiв з третiх країн, та iнформацiю щодо Союзної системи реєстрацiї i iдентифiкацiї суб'єктiв пiдприємницької дiяльностi (система ЕОRI), якi набувають чинностi з 1 липня 2009 року.
Додаток: на 4 арк.
Директор Департаменту декларування та митних режимiв | I.М.Муратов |
Змiни в митному законодавствi, якi передбачають новi правила ввезення товарiв на територiю ЄС з третiх країн
(довiдка)
Вiд 1 липня 2009 року вступає в силу положення союзного митного закону, який передбачає новi правила ввезення товарiв на територiю Союзу, з метою змiцнення безпеки суспiльства i середовища Європейського Союзу в обiгу товарами з третiми країнами.
Юридичнi регуляцiї були впровадженi приписами розпорядження N 648/2005 Європейського Парламенту i Ради вiд 13 квiтня 2005 року, що змiнюють розпорядження Ради N 2913/92, створюючи Союзний Митний Кодекс (Урядовий Тижневик L. 117 вiд 4.5.2005, стор. 13) та розпорядження Комiсiї (ЄС) N 1875/2006 вiд 18 грудня 2006 року, що змiнює розпорядження (Європейського Економiчного Союзу) N 2454/93, встановлюючи приписи з метою виконання розпорядження Ради (Європейського Економiчного Союзу) N 2913/92, строюючи Союзний Митний Кодекс (Урядовий Тижневик L. 360 вiд 19.12.2006 р., стор. 64).
Новi юридичнi регуляцiї впроваджують обов'язок декларування в електроннiй формi вiд 1 липня 2009 року т.зв. "даних безпеки", описаних в Додатку 30 А до вище згаданого розпорядження Комiсiї N 1875/2006 для товарiв, що ввозяться на територiю Європейського Союзу. Данi безпеки повиннi присилатися до прикордонних митних вiддiлень перед ввезенням товарiв на митну територiю Союзу. Вони знадобляться митним органам для проведення аналiзу ризику з огляду на охорону суспiльства i середовища Європейського Союзу.
Юридичнi приписи впроваджують обов'язок декларування даних безпеки до Системи Контролю Iмпорту (ICS) у формi перевiзних скорочених декларацiй i одночасно дають додаткову можливiсть декларування таких даних до Нової комп'ютеризованої транзитної системи (NCTS) в рамках транзитного зголошення. Вiд рiшення пiдприємця залежить з якого виду системи вiн скористається, в той же час у випадку не впровадження даних до систему NCTS, зобов'язує декларування їх до системи (ICS). Використання, натомiсть, можливостi присилання транзитного зголошення з "даними безпеки" до системи NCTS означає скасування обов'язку присилати вiдповiднi данi до системи ICS.
Незалежно вiд вищевказаних приписiв, з огляду на потребу пiдприємцям та країнам-членам Європейського Союзу додаткового часу на будiвництво системи ICS, розпорядженням Комiсiї (ЄС) N 273/2009 вiд 2 квiтня 2009 року, що встановлює приписи з метою виконання розпорядження Ради (Європейського Економiчного Союзу) N 2913/92, що встановлює Союзний Митний Кодекс шляхом вiдходження вiд деяких приписiв розпорядження Комiсiї (Європейського Економiчного Союзу) N 2454 (Урядовий Тижневик L. вiд 3.4.2009, стор. 14), був впроваджений т.зв. "перехiдний перiод для систему ICS", що означає призупинення обов'язку присилання до системи ICS перевiзних скорочених декларацiй. Цей перiод буде тривати вiд 1 липня 2009 року до 31 грудня 2010 року.
Впровадження умов перехiдного перiоду не означає, однак, що у прикордонних митних вiддiлах не буде проводиться аналiз ризику з метою охорони i безпеки - митнi органи будуть проводити її на пiдставi митних документiв, якi на сьогоднiшнiй день використовуються пiд час представлення товару в прикордонному митному вiддiленнi, тобто митного зголошення (в тому числi абонементи TIR) або скороченої декларацiї для тимчасового складування.
Члени ЄС можуть впроваджувати системи ICS перед закiнченням перехiдного перiоду, однак пiдприємцi будуть зобов'язанi присилати перевiзнi скороченi декларацiї до систему ICS тiльки вiд 1 сiчня 2011 року (до того часу перевiзнi скороченi декларацiї можна буде присилати додатково до систему ICS).
Польська Митна Адмiнiстрацiя повiдомила Європейську Комiсiю про те, що система ICS буде впроваджена в Польщi у вищевказанi строки. Впровадження систему ICS i надання можливостi пiдприємцям додатково присилати перевiзнi скороченi декларацiї запланованi в Польщi на березень 2010 року. Iнформацiя щодо остаточної дати впровадження правного систему будуть розмiщенi на Iнтернет - сторiнцi Мiнiстерства фiнансiв Польщi пiд адресою: www.mf.gov.pl
Незалежно вiд вищевказаного перехiдного перiоду для системи ICS, данi по охоронi i безпецi, описанi в додатку 30 А до Виконавчого Розпорядження до Союзного Митного Кодексу, можуть присилатися в електроннiй формi вже вiд 1 липня 2009 року з використанням систему NCTS (як чистину транзитного зголошення). Таку можливiсть передбачає ст. 183а Виконавчого Розпорядження до Союзного Митного Кодексу, при цьому варто пiдкреслити, що користування з постанов юридичних регуляцiй є опцiйною для пiдприємця. Якщо пiдприємцi будуть мати вiдповiднi технiчнi можливостi (наприклад, вiдповiднi аплiкацiї NCTS або користування з послуг представника, що має таку аплiкацiю) i виявляють бажання транзитного зголошення даних безпеки - будуть мати можливiсть користуватися з юридичного функцiонування систему NCTS вже вiд 1 липня 2009 року.
Польська Митна Адмiнiстрацiя звертається з проханням поiнформувати вiдповiднi органи влади України про вищезгаданi регуляцiї та впровадження в Польщi перехiдного перiоду для пересилання даних безпеки до систему ICS. Одночасно, Польська Митна Адмiнiстрацiя прагне заохотити пiдприємцiв до користування з функцiонування систему NCTS у сферi даних безпеки. Це дозволить поступовому впровадженню нових регуляцiй у життя, нагромадження досвiду i уникнення непорозумiнь у нових обов'язках вiд 1 сiчня 2011 року.
Актуальна iнформацiя про рiшення, що впроваджуються в Польськiй Митнiй Адмiнiстрацiї, в тому числi на тему впровадження систему ICS буде доступна на Iнтернет - сторiнцi за адресою: www.mf.gov.pl
Щодо Союзної системи реєстрацiї i iдентифiкацiї суб'єктiв пiдприємницької дiяльностi ЕОRI
(довiдка)
Новi умови пiд час товарообiгу мiж пiдприємцями та третiми країнами, якi будуть обов'язковими для користувачiв, якi отримають iдентифiкацiйно-реєстрацiйний номер ЕОRI, що вимагається союзними приписами митного права, якi будуть впровадженi на територiї Європейського Союзу вiд 1 липня 2009 року приписами розпорядження Комiсiї (Європейського Економiчного Союзу) N 2454/93, що встановлюють приписи з метою виконання розпорядження Ради (Європейського Економiчного Союзу) N 2913/92, що встановлює Союзний Митний Кодекс, а також польськi приписи, тобто розпорядження Мiнiстра фiнансiв вiд 22 грудня 2004 року стосовно зразкiв формулярiв, якi використовуються у митних справах (Урядовий Тижневик N 283, поз. 2824 зi змiнами).
Союзна Система Реєстрацiї i Iдентифiкацiї Суб'єктiв Пiдприємницької Дiяльностi (на анг. Есоnomic Operator's Registration and Indentification - ЕОRI), яка називається ЕОRI, є однiєю з складових частин, створених в Європейському Союзi (ЄС) електронного митного середовища, яке повстало в рамках програм е-Customs, тобто "без паперового" середовища для митної i торгової адмiнiстрацiї в ЄС. Побудування європейської системи для iдентифiкацiї всiх суб'єктiв пiдприємницької дiяльностi, що беруть участь в торгiвлi, має на метi вiдпрацювати такi рiшення, якi будуть спрощувати для адмiнiстрацiї (митної, податкової, ветеринарних органiв, фiто-санiтарних служб тощо) реалiзацiю їх завдань, а також створення вiдповiдних умов, результатом яких буде прискорення виконання формальностей для самих суб'єктiв. В майбутньому система ЕОRI повинна виконувати допомiжну роль, а також iншi iнформативнi системи адмiнiстрацiї держав-членiв.
Кожен з країн-членiв працює над своєю власною державною системою, яка буде частиною союзного систему ЕОRI. Система ЕОRI в Польщi буде реалiзовуватися Мiнiстерством фiнансiв в Департаментi митної служби на потреби Польської митної адмiнiстрацiї.
Пiдприємцi будуть пiдлягати однократнiй реєстрацiї в системi ЕОRI пiд час якої, отримують унiкальний iдентифiкацiйний номеру ЕОRI. Вони будуть зобов'язанi користуватися цим єдиним, що визнається на територiї всього ЄС, номером ЕОRI, у всiх трансакцiях i митних процедурах на територiї ЄС пiд час яких вимагається їх iдентифiкацiя.
Пiдприємцi, якi знаходяться в ЄС будуть реєструватися в системi ЕОRI митним органом або визначеним органом країни-члена в якiй мають мiсцезнаходження (тобто в польськiй системi не будуть реєструватися пiдприємцiв з iнших країн-членiв ЄС).
Пiдприємцi з третiх країн (поза межами ЄС) можуть виступити з проханням надати номер ЕОRI до митного органу або визначеного органу однiєї з країн-членiв перед здiйсненням митних операцiй, запланованих на територiї ЄС. Суб'єкти також можуть виступити з проханням надання номеру ЕОRI пiд час виконання першої митної операцiї, що вимагає користування номером ЕОRI (яка мiститься в союзних приписах), якщо ранiше не мали поданого номеру ЕОRI в iншiй країнi-членi.
В Польщi пiдприємцi можуть реєструватися в системi ЕОRI таким чином:
• через складання у митних управлiннях та вiддiленнях на територiї Польщi реєстрацiйної заяви (у письмовiй формi); заяву можна вислати поштою,
• заявник подає заяву особисто або може подати заяву через свого представника, що має уповноваження,
• заява повинна подаватися перед першою митною процедурою або найпiзнiше пiд час цiєї операцiї.
В Польщi для суб'єктiв з третiх країн, тобто тих, що не мають мiсцезнаходження в ЄС буде зобов'язувати формуляр заяви з символом "РG-Z". Заяви будуть служити не тiльки для реєстрацiї, а також для: верифiкацiї, актуалiзацiї, поправок та доповнення даних. Пiд час реєстрацiї поданої заяви про реєстрацiю будуть вимагатися, залежно вiд роду суб'єкту, а саме, iнформацiя/документи: NIP, iдентифiкацiйний номер, паспорт, данi з Державного судового реєстру, REGON, номер, наданий для митних потреб вiдповiдним органом третьої країни, якщо суб'єкт його має.
Пiдприємцi будуть повiдомлятися про надання номеру ЕОRI:
• в уснiй формi посадовою особою, що приймала заяву на реєстрацiю (у випадку якщо суб'єкт виступив про надання номеру ЕОRI пiд час першої митної операцiї),
• за допомогою iнтернет-сторiнки Мiнфiнансiв, де будуть оголошенi списки поданих, затверджених номерiв ЕОRI (згiдно номерiв поданих заяв, без подання назви суб'єкту).
• додатково електронною поштою, якщо у реестрацiйнiй заявi був поданий свiй е-mail.
У зв'язку з вищевикладеним одночасно iнформуємо, що вiд травня цього року почнеться бiльш широка промоцiйно-iнформацiйна програма у сферi систему ЕОRI, в рамках якої пiдприємцi, що пiдлягають реєстрацiї в системi ЕОRI в Польщi, будуть iнформуватися про подробицi вимагань для суб'єктiв пiд час реєстрацiї, про змiни у зобов'язаннях союзного права, про зобов'язання в Польщi пiд час процедур надання та користування номером ЕОRI та про джерела додаткової iнформацiї ЕОRI. Будуть висилатися iнформацiйнi матерiали, тобто листiвки i плакати, опрацьованi росiйською, англiйською, нiмецькою та французькою мовами. За адресою: www.mf.gov.pl в закладцi Митна служба/Реєстрацiя ЕОRI будуть публiкуватися всi iнформацiйнi матерiали (також версiї у вище поданих мовах) та поточна iнформацiя на тему впровадження системи ЕОRI Польщi.