ПРАВЛIННЯ НАЦIОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
вiд 4 серпня 2009 року | N 446 |
---|
Про внесення змiн до деяких нормативно-правових
актiв Нацiонального банку України
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 25 серпня 2009 р. за N 799/16815 |
Вiдповiдно до статтi 7
Закону України "Про Нацiональний банк
України", статей 19, 24
Закону України "Про банки i банкiвську
дiяльнiсть" та з метою запровадження порядку
акредитацiї представництв, фiлiй iноземних банкiв
в Українi, удосконалення процедури лiцензування
банкiв Правлiння Нацiонального банку України
постановляє:
1. Затвердити Змiни до Положення про порядок видачi банкам банкiвських лiцензiй, письмових дозволiв та лiцензiй на виконання окремих операцiй, затвердженого постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 17.07.2001 N 275, зареєстрованого в Мiнiстерствi юстицiї України 21.08.2001 за N 730/5921 (зi змiнами) (далi - Положення про лiцензування), що додаються.
2. Затвердити Змiни до Положення про порядок створення i державної реєстрацiї банкiв, вiдкриття їх фiлiй, представництв, вiддiлень, затвердженого постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 31.08.2001 N 375, зареєстрованого в Мiнiстерствi юстицiї України 24.10.2001 за N 906/6097 (зi змiнами), що додаються.
3. Департаменту реєстрацiї та лiцензування банкiв (О. I. Пархоменко) у мiсячний строк з дати набрання чинностi цiєю постановою розробити графiк проведення переоформлення письмових дозволiв Нацiонального банку України на здiйснення операцiй, довести його до вiдома банкiв та переоформити банкам ранiше отриманi письмовi дозволи Нацiонального банку України на здiйснення операцiй згiдно з цим графiком.
4. Банкам звернутися до Департаменту реєстрацiї та лiцензування банкiв (О. I. Пархоменко) з клопотанням про переоформлення наявних письмових дозволiв Нацiонального банку України на здiйснення операцiй згiдно з вiдповiдним графiком цього департаменту.
Банки не здiйснюють оплату за переоформлення вiдповiдно до вимог цiєї постанови письмових дозволiв Нацiонального банку України на здiйснення операцiй.
5. Банки, якi мають письмовий дозвiл Нацiонального банку України на здiйснення неторговельних операцiй з валютними цiнностями, повиннi отримати дозволи на здiйснення операцiй з готiвковою iноземною валютою та чеками (купiвля, продаж, обмiн, прийняття на iнкасо), що здiйснюються в касах i пунктах обмiну iноземної валюти банкiв, i операцiй з готiвковою iноземною валютою (купiвля, продаж, обмiн), що здiйснюються в пунктах обмiну iноземної валюти, якi працюють на пiдставi укладених банками агентських договорiв з юридичними особами-резидентами.
Банки, якi мають письмовий дозвiл Нацiонального банку України на здiйснення операцiй iз залучення та розмiщення iноземної валюти на валютному ринку України, повиннi отримати дозволи на здiйснення торгiвлi iноземною валютою на валютному ринку України [за винятком операцiй з готiвковою iноземною валютою та чеками (купiвля, продаж, обмiн, прийняття на iнкасо), що здiйснюються в касах i пунктах обмiну iноземної валюти банкiв, i операцiй з готiвковою iноземною валютою (купiвля, продаж, обмiн), що здiйснюються в пунктах обмiну iноземної валюти, якi працюють на пiдставi укладених банками агентських договорiв з юридичними особами-резидентами] та iнших операцiй з валютними цiнностями на валютному ринку України.
Банки, якi мають письмовий дозвiл Нацiонального банку України на здiйснення операцiй iз залучення та розмiщення iноземної валюти на мiжнародних ринках, повиннi отримати дозвiл на здiйснення торгiвлi iноземною валютою на мiжнародних ринках.
6. Банки, якi мають регулятивний капiтал, що менший, нiж установлений у пунктах 5.5, 5.12, 5.13 Положення про лiцензування, з урахуванням змiн, унесених цiєю постановою, отримують письмовi дозволи Нацiонального банку України на здiйснення операцiй вiдповiдно до пункту 5 цiєї постанови та зобов'язанi до 01.01.2012 збiльшити регулятивний капiтал до встановленого розмiру.
7. Департаменту нормативно-методологiчного забезпечення банкiвського регулювання та нагляду (Н. В. Iваненко) пiсля державної реєстрацiї в Мiнiстерствi юстицiї України довести змiст цiєї постанови до вiдома структурних пiдроздiлiв центрального апарату i територiальних управлiнь Нацiонального банку України, а також банкiв для використання в роботi.
8. Постанова набирає чинностi через 10 днiв пiсля державної реєстрацiї в Мiнiстерствi юстицiї України.
9. Контроль за виконанням цiєї постанови покласти на виконавчого директора - директора Дирекцiї з банкiвського регулювання та нагляду В. В. Пасiчника, Департамент реєстрацiї та лiцензування банкiв (О. I. Пархоменко), Департамент безвиїзного банкiвського нагляду (К. В. Рожкова), Департамент iнспектування банкiв (С. В. Фабер) i начальникiв територiальних управлiнь Нацiонального банку України.
В. о. Голови | А. В. Шаповалов |
ЗАТВЕРДЖЕНО постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 4 серпня 2009 р. N 446 |
|
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 25 серпня 2009 р. за N 799/16815 |
Змiни до Положення про порядок видачi банкам банкiвських лiцензiй, письмових дозволiв та лiцензiй на виконання окремих операцiй
1. Пункт 2.3 глави 2 викласти в такiй редакцiї:
"2.3. За наявностi банкiвської лiцензiї та за умови отримання письмового дозволу Нацiонального банку банки мають право здiйснювати такi операцiї:
1) операцiї з валютними цiнностями:
неторговельнi операцiї з валютними цiнностями;
операцiї з готiвковою iноземною валютою та чеками (купiвля, продаж, обмiн, прийняття на iнкасо), що здiйснюються в касах i пунктах обмiну iноземної валюти банкiв;
операцiї з готiвковою iноземною валютою (купiвля, продаж, обмiн), що здiйснюються в пунктах обмiну iноземної валюти, якi працюють на пiдставi укладених банками агентських договорiв з юридичними особами-резидентами;
ведення рахункiв клiєнтiв (резидентiв i нерезидентiв) в iноземнiй валютi та клiєнтiв-нерезидентiв у грошовiй одиницi України;
ведення кореспондентських рахункiв банкiв (резидентiв i нерезидентiв) в iноземнiй валютi;
ведення кореспондентських рахункiв банкiв (нерезидентiв) у грошовiй одиницi України;
вiдкриття кореспондентських рахункiв в уповноважених банках України в iноземнiй валютi та здiйснення операцiй за ними;
вiдкриття кореспондентських рахункiв у банках (нерезидентах) в iноземнiй валютi та здiйснення операцiй за ними;
залучення та розмiщення iноземної валюти на валютному ринку України;
залучення та розмiщення iноземної валюти на мiжнародних ринках;
торгiвля iноземною валютою на валютному ринку України (за винятком валютно-обмiнних операцiй);
торгiвля iноземною валютою на мiжнародних ринках;
операцiї з банкiвськими металами на валютному ринку України;
операцiї з банкiвськими металами на мiжнародних ринках;
iншi операцiї з валютними цiнностями на мiжнародних ринках;
iншi операцiї з валютними цiнностями на валютному ринку України;
2) емiсiю власних цiнних паперiв;
3) органiзацiю купiвлi та продажу цiнних паперiв за дорученням клiєнтiв;
4) здiйснення операцiй на ринку цiнних паперiв вiд свого iменi (уключаючи андеррайтинг);
5) здiйснення iнвестицiй у статутнi фонди та акцiї iнших юридичних осiб;
6) здiйснення випуску, обiгу, погашення (розповсюдження) державної та iншої грошової лотереї;
7) перевезення валютних цiнностей та iнкасацiю коштiв;
8) операцiї за дорученням клiєнтiв або вiд свого iменi:
з iнструментами грошового ринку;
з iнструментами, що базуються на обмiнних курсах та вiдсотках;
фiнансовими ф'ючерсами та опцiонами;
9) довiрче управлiння коштами та цiнними паперами за договорами з юридичними та фiзичними особами;
10) депозитарну дiяльнiсть i дiяльнiсть з ведення реєстрiв власникiв iменних цiнних паперiв".
2. У главi 5:
2.1. У пунктi 5.3:
доповнити пункт пiсля абзацу другого двома новими абзацами такого змiсту:
"операцiї з готiвковою iноземною валютою та чеками (купiвля, продаж, обмiн, прийняття на iнкасо), що здiйснюються в касах i пунктах обмiну iноземної валюти банкiв;
операцiї з готiвковою iноземною валютою (купiвля, продаж, обмiн), що здiйснюються в пунктах обмiну iноземної валюти, якi працюють на пiдставi укладених банками агентських договорiв з юридичними особами-резидентами".
У зв'язку з цим абзаци третiй - дванадцятий уважати вiдповiдно абзацами п'ятим - чотирнадцятим;
доповнити пункт пiсля абзацу одинадцятого двома новими абзацами такого змiсту:
"торгiвля iноземною валютою на валютному ринку України (за винятком валютно-обмiнних операцiй);
торгiвля iноземною валютою на мiжнародних ринках".
У зв'язку з цим абзаци дванадцятий - чотирнадцятий уважати вiдповiдно абзацами чотирнадцятим - шiстнадцятим;
доповнити пункт новим абзацом такого змiсту:
"iншi операцiї з валютними цiнностями на валютному ринку України".
2.2. Доповнити главу пiсля пункту 5.4 новим пунктом такого змiсту:
"5.5. Для отримання письмового дозволу на здiйснення операцiй з готiвковою iноземною валютою та чеками (купiвля, продаж, обмiн, прийняття на iнкасо) у касах i пунктах обмiну iноземної валюти, у тому числi тих, що працюють на пiдставi укладених банками агентських договорiв з юридичними особами-резидентами, банк має вiдповiдати таким спецiальним вимогам:
а) розмiр регулятивного капiталу банку становить не менше нiж еквiвалент 10 млн. євро;
б) наявнiсть фахiвцiв вiдповiдної квалiфiкацiї".
У зв'язку з цим пункти 5.5 - 5.20 уважати вiдповiдно пунктами 5.6 - 5.21.
2.3. Абзац перший пункту 5.12 пiсля слова "ринках" доповнити словами "або торгiвлi iноземною валютою на мiжнародних ринках".
2.4. Доповнити главу пiсля пункту 5.12 новим пунктом такого змiсту:
"5.13. Для отримання письмового дозволу на здiйснення операцiй з валютними цiнностями в частинi торгiвлi iноземною валютою на валютному ринку України (за винятком валютно-обмiнних операцiй) або iнших операцiй з валютними цiнностями на валютному ринку України банк має вiдповiдати таким спецiальним вимогам:
а) наявнiсть письмового дозволу на вiдкриття кореспондентських рахункiв в уповноважених банках України в iноземнiй валютi та здiйснення операцiй за ними;
б) розмiр регулятивного капiталу банку становить не менше нiж еквiвалент 10 млн. євро".
У зв'язку з цими пункти 5.13 - 5.21 уважати вiдповiдно пунктами 5.14 - 5.22.
2.5. Пункт 5.17. викласти в такiй редакцiї:
"5.17. Для отримання письмового дозволу на перевезення валютних цiнностей та iнкасацiї коштiв банк має вiдповiдати спецiальним вимогам, що визначенi у нормативно-правовому актi Нацiонального банку щодо органiзацiї перевезень валютних цiнностей та iнкасацiї".
Директор Департаменту нормативно-методологiчного забезпечення банкiвського регулювання та нагляду | Н. В. Iваненко |
ЗАТВЕРДЖЕНО постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 4 серпня 2009 р. N 446 |
|
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 25 серпня 2009 р. за N 800/16816 |
Змiни до Положення про порядок створення i державної реєстрацiї банкiв, вiдкриття їх фiлiй, представництв, вiддiлень
1. Главу 11 викласти в такiй редакцiї:
"11. Порядок акредитацiї представництв, фiлiй iноземних банкiв в Українi
11.1. Представництво, фiлiя iноземного банку має право розпочати дiяльнiсть в Українi пiсля його (її) акредитацiї Нацiональним банком.
11.2. Нацiональний банк здiйснює акредитацiю представництва, фiлiї iноземного банку в порядку, визначеному статтею 24 Закону.
Уповноважена особа iноземного банку (далi - уповноважена особа), яка подає до Нацiонального банку документи для акредитацiї представництва, фiлiї iноземного банку, одночасно подає документи, що пiдтверджують її повноваження. Копiї цих документiв засвiдчуються нотарiально.
11.3. Нацiональний банк приймає рiшення про акредитацiю чи вiдмову в акредитацiї представництва, фiлiї iноземного банку в строки, визначенi статтею 24 Закону.
11.4. Нацiональний банк надсилає представництву, фiлiї iноземного банку повiдомлення про акредитацiю або вiдмову в акредитацiї у письмовiй формi (iз зазначенням вiдповiдних пiдстав).
11.5. Нацiональний банк уносить вiдомостi про представництво, фiлiю iноземного банку до Державного реєстру банкiв.
11.6. Запис до Державного реєстру банкiв про акредитацiю представництв iноземних банкiв здiйснюється згiдно з датою прийняття рiшення Комiсiї Нацiонального банку про акредитацiю представництва, яка є датою його акредитацiї.
Вiдомостi про фiлiю iноземного банку вносяться до Державного реєстру банкiв згiдно з датою прийняття Правлiнням Нацiонального банку рiшення про видачу їй банкiвської лiцензiї. Дата внесення запису до Державного реєстру банкiв є датою акредитацiї фiлiї iноземного банку.
11.7. Документи, що подаються до Нацiонального банку вiдповiдно до вимог цiєї глави, мають бути викладенi українською мовою i не мiстити виправлень, неточностей.
Документи (або їх копiї), що стосуються юридичної особи - нерезидента чи фiзичної особи-iноземця або виданi органом iноземної держави, мають подаватися мовою оригiналу з перекладом на українську мову, засвiдченим нотарiально. Копiї документiв мають бути нотарiально засвiдченi за мiсцем їх видачi.
Офiцiйнi документи, що подаються Нацiональному банку, повиннi бути легалiзованi в установленому порядку, якщо iнше не передбачено мiжнародними договорами, згода на обов'язковiсть яких надана Верховною Радою України, та супроводжуватися нотарiально засвiдченим перекладом українською мовою.
Аудиторський висновок аудитора (аудиторської органiзацiї) подається вiдповiдно до вимог, установлених статтею 22 Закону.
11.8. Уповноважена особа для акредитацiї представництва iноземного банку (далi - представництво) подає до Нацiонального банку документи, визначенi статтею 24 Закону та оформленi вiдповiдно до вимог пункту 11.7 цiєї глави.
11.9. Положення про представництво подається у двох примiрниках, має бути затверджене уповноваженим органом iноземного банку1, прошите i засвiдчене на зворотi пiдписом керiвника уповноваженого органу та вiдбитком печатки iноземного банку, а також мiстити на титульнiй сторiнцi положення мiсце для вiдмiтки про акредитацiю та пiдпису уповноваженої посадової особи Нацiонального банку2 i вiдбитка печатки Нацiонального банку.
____________
1 Уповноважений орган
iноземного банку - це орган iноземного банку, який
згiдно iз статутом або внутрiшнiми положеннями
iноземного банку має повноваження на прийняття
вiдповiдних рiшень чи вчинення вiдповiдних дiй.
2 Уповноважена посадова особа Нацiонального банку - це посадова особа Нацiонального банку, яка згiдно з наказом Нацiонального банку щодо розподiлу функцiональних обов'язкiв має повноваження на прийняття вiдповiдних рiшень чи вчинення вiдповiдних дiй.
Положення про представництво визначає його статус i має мiстити його повне найменування, iнформацiю про його мiсцезнаходження, пiдпорядкованiсть, а також перелiк функцiй, якi виконує представництво.
11.10. Нацiональний банк протягом трьох робочих днiв пiсля прийняття рiшення про акредитацiю представництва надсилає уповноваженiй особi повiдомлення про прийняте рiшення разом iз свiдоцтвом про акредитацiю представництва та примiрником прошитого, засвiдченого на зворотi вiдбитком печатки Секретарiату Правлiння Нацiонального банку положення про представництво, титульна сторiнка якого засвiдчена пiдписом уповноваженої посадової особи Нацiонального банку i вiдбитком печатки Нацiонального банку.
11.11. Для акредитацiї фiлiї iноземного банку (далi - фiлiя) уповноважена особа подає до Нацiонального банку документи, визначенi статтею 24 Закону, нормативно-правовим актом Нацiонального банку щодо лiцензування банкiв та оформленi вiдповiдно до вимог пункту 11.7 цiєї глави.
11.12. Клопотання iноземного банку про вiдкриття фiлiї на територiї України подається за пiдписом керiвника виконавчого органу чи ради iноземного банку.
11.13. Положення про фiлiю подається в трьох примiрниках, має бути затверджене уповноваженим органом iноземного банку, прошите i засвiдчене на зворотi пiдписом керiвника уповноваженого органу, вiдбитком печатки iноземного банку, засвiдчене пiдписом уповноваженої особи, а також мiстити на титульнiй сторiнцi положення мiсце для вiдмiтки про акредитацiю та пiдпису уповноваженої посадової особи Нацiонального банку i вiдбитка печатки Нацiонального банку.
Положення про фiлiю має мiстити повне найменування, iнформацiю про мiсцезнаходження, пiдпорядкованiсть фiлiї, перелiк операцiй (функцiй), якi вона вправi здiйснювати.
Банк визначає перелiк операцiй фiлiї, виходячи з перелiку операцiй, установленого в нормативно-правовому актi Нацiонального банку щодо лiцензування банкiв, i якi згiдно iз законодавством України (у тому числi нормативно-правовими актами Нацiонального банку) має право здiйснювати ця фiлiя з урахуванням наявностi вiдповiдних примiщень, органiзацiї їх охорони, технiчних та iнших умов, внутрiшнiх процедур, спецiалiстiв вiдповiдної квалiфiкацiї тощо, потрiбних для забезпечення здiйснення цих операцiй та їх облiку.
11.14. Керiвник i головний бухгалтер фiлiї повиннi вiдповiдати вимогам, установленим статтею 42 Закону до керiвникiв банку.
Разом з протоколом засiдання уповноваженого органу iноземного банку про призначення керiвника i головного бухгалтера подаються вiдомостi щодо професiйної придатностi та дiлової репутацiї керiвника i головного бухгалтера фiлiї, що мiстяться в документах, визначених у пiдпунктi "з" пункту 3.1 глави 3 цього Положення, а також такi документи:
а) ксерокопiї сторiнок паспорта, якi мiстять фотографiю, прiзвище, iм'я, по батьковi (у разi наявностi), дату народження, серiю i номер паспорта, дату видачi та найменування органу, що його видав, мiсце проживання або тимчасового перебування, iнформацiю про громадянство (якщо особа є нерезидентом);
б) лист наглядового органу вiдповiдної iноземної держави про вiдсутнiсть негативної iнформацiї про зазначених осiб (якщо вони працювали в iноземних банках) або iнформацiї банкiв, у яких ранiше працював iноземець, про вiдсутнiсть негативної iнформацiї про кандидата на зазначену посаду (у разi роботи iноземця в iноземних банках на посадах, призначення на якi вiдповiдно до законодавства країни iноземця не погоджується наглядовим органом);
в) довiдку органiв податкової служби країни мiсцезнаходження фiзичної особи - iноземця про належне виконання ним своїх обов'язкiв як платника податкiв, якщо законодавством країни його перебування передбачено надання такої довiдки.
Копiя диплома про освiту, виданого iноземним навчальним закладом, подається разом з довiдкою уповноваженого державного органу України про визнання iноземного документа про освiту, виданою в порядку, передбаченому законодавством України, якщо мiжнародними договорами не встановленi iншi правила.
Ознакою вiдсутностi бездоганної дiлової репутацiї фiзичної особи є такi факти:
наявнiсть судимостi, не погашеної i не знятої в установленому законодавством порядку;
за пред'явленим обвинуваченням у вчиненнi злочину не встановлено складу злочину, але виявлено порушення вимог Закону або нормативно-правових актiв Нацiонального банку;
невиконання зобов'язань з оплати боргу щодо будь-якого банку або iншої юридичної чи фiзичної особи;
незаконнi дiї в минулому, що призвели до банкрутства або лiквiдацiї банку чи iншої юридичної особи;
звiльнення на вимогу Нацiонального банку чи iншого державного органу (у тому числi iноземного);
звiльнення на пiдставi пунктiв 2, 3, 4, 7, 8 частини першої статтi 40 та статтi 41 Кодексу законiв про працю України (протягом останнiх п'яти рокiв);
позбавлення права обiймати певнi посади або займатися певною дiяльнiстю;
неналежне виконання обов'язкiв як платника податкiв.
11.15. Кандидати на посади керiвника, головного бухгалтера фiлiї (чи виконуючих їх обов'язки) проходять погодження в порядку, установленому пунктом 4.8 глави 4 цього Положення.
Якщо особа, яка призначена на посаду керiвника, головного бухгалтера фiлiї, не вiдповiдає вимогам статтi 42 Закону, то Нацiональний банк висуває до уповноваженого органу iноземного банку вимогу щодо призначення на цю посаду iншої особи, кандидатура якої вiдповiдає вимогам законодавства.
11.16. Вiдсутнiсть фiнансових або правових проблем в iноземного банку, який має намiр вiдкрити на територiї України фiлiю, пiдтверджується наданою iноземним банком фiнансовою звiтнiстю за три останнiх роки, пiдтвердженою незалежним аудитором, та iнформацiєю органу банкiвського нагляду держави, у якiй зареєстровано iноземний банк, наданою на пiдставi укладеної мiж Нацiональним банком i цим органом банкiвського нагляду угоди про взаємодiю у сферi банкiвського нагляду, гармонiзацiї їх принципiв та умов.
Iнформацiя органу банкiвського нагляду має, зокрема, мiстити вiдомостi про вiдсутнiсть чи наявнiсть претензiй наглядового органу до дiяльностi iноземного банку, якi свiдчили б про пiдвищенi ризики в дiяльностi iноземного банку пiд час створення фiлiї в Українi, а також данi, що характеризують фiнансовий стан банку, вiдомостi про власникiв iстотної участi i керiвникiв банку та за потреби iншу iнформацiю щодо дiяльностi iноземного банку.
11.17. Наявнiсть власних коштiв у iноземного банку за кожним внеском має бути пiдтверджена такими документами:
бухгалтерською та фiнансовою звiтнiстю, засвiдченою пiдписами керiвника та головного бухгалтера (за наявностi такої посади) i вiдбитком печатки iноземного банку, яка подається окремо за кожний з останнiх чотирьох звiтних перiодiв, установлених законодавством країни походження iноземного банку за формами фiнансової звiтностi, що встановленi в країнi його походження для оприлюднення, з посиланням на друковане видання та з перекладом на українську мову;
копiєю, засвiдченою в установленому порядку за мiсцем видачi, висновку аудитора (аудиторської фiрми) iноземної держави про пiдтвердження достовiрностi звiтностi, фiнансовий стан iноземного банку окремо за кожний з останнiх чотирьох звiтних перiодiв (установлених законодавством країни походження iноземного банку та про можливiсть здiйснення заявленого внеску для формування приписного капiталу фiлiї за рахунок власних коштiв (власного капiталу) на останню звiтну дату, яка передує датi здiйснення заявленого внеску для формування приписного капiталу фiлiї.
Аудиторський висновок має бути пiдписаний аудитором або уповноваженою особою аудиторської фiрми, засвiдчений вiдбитком його/її печатки або штампа (у разi їх наявностi).
11.18. Письмове зобов'язання iноземного банку про безумовне виконання ним зобов'язань, якi виникають у зв'язку з дiяльнiстю його фiлiї на територiї України, має бути пiдписане керiвником виконавчого органу чи ради iноземного банку.
11.19. Кошти для формування приписного капiталу фiлiї акумулюються iноземним банком на накопичувальний рахунок, що вiдкривається в Нацiональному банку (територiальному управлiннi Нацiонального банку).
Уповноважена особа для вiдкриття накопичувального рахунку протягом п'яти робочих днiв пiсля дати подання документiв для акредитацiї фiлiї подає до Нацiонального банку (територiального управлiння Нацiонального банку) документи, визначенi нормативно-правовими актами Нацiонального банку щодо вiдкриття, використання i закриття рахункiв у нацiональнiй та iноземних валютах.
До часу внесення коштiв для формування приписного капiталу фiлiї на накопичувальний рахунок, вiдкритий у Нацiональному банку (територiальному управлiннi Нацiонального банку), цi кошти можуть акумулюватися на рахунку в будь-якому банку-резидентi на територiї України на пiдставi вiдповiдного рiшення iноземного банку.
11.20. Iноземний банк зобов'язаний не пiзнiше нiж за 10 робочих днiв до закiнчення строку, установленого Законом для розгляду документiв, перерахувати кошти для формування приписного капiталу фiлiї на накопичувальний рахунок.
Наявнiсть мiнiмального розмiру приписного капiталу фiлiї на момент її акредитацiї, що встановлений статтею 24 Закону, пiдтверджується копiєю (копiями) платiжних документiв, якi подаються до Нацiонального банку, та випискою з рахунку, вiдкритого в Нацiональному банку (територiальному управлiннi Нацiонального банку), на якому облiковується приписний капiтал фiлiї.
11.21. Банкiвська лiцензiя та письмовий дозвiл на здiйснення окремих операцiй видаються фiлiї за умови дотримання нею вимог, установлених для банкiв статтею 47 Закону та нормативно-правовим актом Нацiонального банку щодо лiцензування банкiв (у тому числi спецiальних вимог щодо здiйснення операцiй).
11.22. Вiдповiднiсть примiщення та обладнання фiлiї вимогам Нацiонального банку пiд час її акредитацiї пiдтверджується уповноваженою особою не пiзнiше нiж за мiсяць до завершення законодавчо визначеного строку для прийняття Нацiональним банком рiшення про акредитацiю або вiдмову в акредитацiї фiлiї iноземного банку.
Нацiональний банк (його територiальне управлiння) повинен упевнитися шляхом перевiрки на мiсцi у вiдповiдностi примiщення, органiзацiї його охорони та обладнання фiлiї, яка вiдкривається на територiї України, вимогам законодавства України, у тому числi нормативно-правових актiв Нацiонального банку, а також нормативно-правових актiв Фонду гарантування вкладiв фiзичних осiб щодо порядку формування i ведення бази даних про вкладникiв - фiзичних осiб i надання звiтностi.
11.23. Банкiвська лiцензiя та письмовий дозвiл на виконання окремих операцiй фiлiї оформляються на спецiальних бланках за формою, аналогiчною до встановленої нормативно-правовим актом Нацiонального банку щодо лiцензування банкiв.
11.24. Нацiональний банк видає банкiвську лiцензiю та письмовий дозвiл на здiйснення окремих операцiй керiвнику фiлiї або уповноваженiй особi (на пiдставi належним чином оформленої довiреностi) або iз супровiдним листом надсилає територiальному управлiнню Нацiонального банку за мiсцезнаходженням фiлiї для видачi керiвниковi фiлiї або уповноваженiй особi (на пiдставi належним чином оформленої довiреностi). Банкiвська лiцензiя та письмовий дозвiл на здiйснення окремих операцiй видається за наявностi копiй платiжних доручень, що пiдтверджують оплату за акредитацiю фiлiї, за надання письмового дозволу на здiйснення окремих операцiй.
Нацiональний банк протягом трьох робочих днiв пiсля прийняття рiшення про акредитацiю фiлiї iноземного банку надсилає (iз супровiдним листом) керiвниковi фiлiї або уповноваженiй особi свiдоцтво про акредитацiю фiлiї (за формою, аналогiчною до свiдоцтва про реєстрацiю банку), а також примiрник погодженого, прошитого, засвiдченого на зворотi вiдбитком печатки Секретарiату Правлiння Нацiонального банку положення про фiлiю, на титульнiй сторiнцi якого проставляється гриф "Погоджено", iз зазначенням посади, пiдпису, iнiцiалiв i прiзвища особи, яка погоджує положення, дати його погодження i проставлянням вiдбитка печатки Нацiонального банку.
11.25. Iноземнi банки зобов'язанi вiдповiдно до статтi 24 Закону повiдомляти Нацiональний банк про змiни документiв або вiдомостей щодо їх представництв, фiлiй у двотижневий строк з дня внесення цих змiн з наданням копiї рiшення уповноваженого органу iноземного банку про внесення змiн та вiдповiдних змiн до документiв або нових документiв, оформлених з урахуванням вимог пунктiв 11.2, 11.7, 11.9, 11.13, 11.14 цiєї глави.
11.26. Нацiональний банк у разi невiдповiдностi змiн або нової редакцiї положення про представництво, фiлiю або наданих фiлiєю документiв законодавству України, у тому числi нормативно-правовим актам Нацiонального банку, повiдомляє про це iноземний банк з вимогою усунути порушення.
11.27. Iноземний банк у разi внесення змiн до положення про фiлiю у зв'язку зi змiною її мiсцезнаходження (крiм випадкiв перейменування мiста, вулицi, змiни номерiв будинкiв) додатково подає письмове запевнення, пiдписане уповноваженою особою, про вiдповiднiсть нового примiщення (уключаючи органiзацiю його охорони, обладнання) фiлiї вимогам, установленим законодавством України, у тому числi нормативно-правовим актом Нацiонального банку щодо технiчного стану та органiзацiї охорони примiщень банку. Перевiрка вiдповiдностi здiйснюється в порядку, визначеному в пунктi 11.22 цiєї глави.
11.28. Iноземний банк у разi змiни керiвника, головного бухгалтера фiлiї (або виконуючих їх обов'язки) не пiзнiше нiж через два тижнi з часу їх звiльнення або непогодження Нацiональним банком кандидатури на посади цих осiб подає до Нацiонального банку засвiдченi пiдписом уповноваженої особи та вiдбитком печатки iноземного банку копiю протоколу уповноваженого органу iноземного банку та/або копiю наказу про звiльнення попереднiх керiвника, головного бухгалтера i про призначення нових осiб на цi посади (або виконуючих їх обов'язки), а також вiдомостi про них згiдно з вимогами пункту 11.14 цiєї глави для пiдтвердження їх професiйної придатностi та дiлової репутацiї.
11.29. Пiдтвердження професiйної придатностi керiвника, головного бухгалтера або осiб, якi виконують їх обов'язки, у разi їх змiни здiйснюється в порядку, визначеному в пунктах 11.14, 11.15 цiєї глави.
11.30. Нацiональний банк уносить запис до Державного реєстру банкiв про змiни, що стосуються представництва, фiлiї, вiдкритих на територiї України, у разi вiдповiдностi поданих документiв вимогам, зазначеним у цiй главi.
11.31. Датою внесення iнформацiї до Державного реєстру банкiв про змiни, що стосуються представництва, фiлiї (крiм змiни перелiку операцiй), є дата отримання Нацiональним банком повiдомлення про цi змiни.
11.32. Розширення чи змiна перелiку операцiй у письмовому дозволi фiлiї здiйснюється в порядку, визначеному для банкiв нормативно-правовим актом Нацiонального банку щодо лiцензування банкiв.
11.33. Датою внесення запису до Державного реєстру банкiв про скасування акредитацiї представництва, вiдкритого на територiї України, є дата отримання Нацiональним банком повiдомлення вiд iноземного банку про припинення дiяльностi свого представництва на територiї України i його лiквiдацiю та/або вiд iноземного державного органу, який здiйснює нагляд за дiяльнiстю iноземного банку, про вiдкликання в нього лiцензiї на здiйснення банкiвських операцiй або дата прийняття Нацiональним банком рiшення про скасування акредитацiї представництва, вiдкритого на територiї України.
11.34. Нацiональний банк у разi допущення фiлiєю порушень має право застосувати до останньої заходи впливу в порядку, передбаченому нормативно-правовим актом Нацiонального банку щодо застосування заходiв впливу.
11.35. Дiяльнiсть фiлiї може бути припинена з iнiцiативи уповноваженого органу iноземного банку або уповноваженим органом, визначеним законодавством держави мiсцезнаходження iноземного банку.
Iноземний банк зобов'язаний протягом трьох робочих днiв пiсля прийняття уповноваженим органом iноземного банку або уповноваженим органом рiшення про припинення здiйснення фiлiєю операцiй проiнформувати Нацiональний банк про це рiшення iз зазначенням причин його прийняття та наданням вiдповiдного протоколу (або витягу з протоколу).
10.36. Нацiональний банк має право прийняти рiшення про iнiцiювання процедури лiквiдацiї (припинення дiяльностi) фiлiї у порядку, передбаченому законодавством України, у тому числi нормативно-правовим актом Нацiонального банку щодо застосування заходiв впливу.
11.37. Пiсля завершення процедури припинення дiяльностi фiлiї iноземний банк протягом трьох робочих днiв повiдомляє про це Нацiональний банк та повертає банкiвську лiцензiю, письмовий дозвiл на здiйснення окремих операцiй.
11.38. Датою внесення запису до Державного реєстру банкiв про скасування акредитацiї (лiквiдацiю) фiлiї, вiдкритої на територiї України, є дата отримання Нацiональним банком повiдомлення вiд iноземного банку про фактичне припинення її дiяльностi".
Заступник директора Департаменту нормативно-методологiчного забезпечення банкiвського регулювання та нагляду | О. Г. Тищенко |