ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
вiд 16.09.2009 р. | N 14/1447-ЕП |
---|
Департаментом митно-тарифного
регулювання розглянуто лист <...> щодо
обґрунтування класифiкацiї згiдно з УКТЗЕД риб
видiв Pangasius hypophthalmus та Oreochromis niloticus.
З зазначеного питання повiдомляємо про наступне.
Вiдповiдно до статтi 313 Митного кодексу України (далi - Кодекс) митнi органи класифiкують товари, тобто вiдносять товари до класифiкацiйних групувань, зазначених в УКТЗЕД.
Статтею 34 Кодексу встановлено, що Україна у митнiй справi додержується загальновизнаних у мiжнароднiй практицi систем класифiкацiї та кодування товарiв.
Товари в УКТЗЕД систематизовано за роздiлами, групами, товарними позицiями, товарними пiдпозицiями, найменування i цифровi коди яких унiфiковано (повнiстю спiвпадає) з Гармонiзованою системою опису та кодування товарiв (далi - ГС).
Для докладнiшої товарної класифiкацiї використовується сьомий та восьмий знаки цифрового коду, якi вiдповiдають Комбiнованiй Номенклатурi Європейських Спiвтовариств (далi - КН).
З лiтературних джерел вiдомо (Fishes of the World, 3rd edition, Joseph S. Nelson), що риба виду Pangasius hypophthalmus належить до родини Pangasidae, яка включає тiльки прiсноводнi види риб.
За Висновком N 10163/10447 (далi - Висновок) Київського науково-дослiдного iнституту судових експертиз риба виду Pangasius hypophthalmus не вiдноситься нi до прiсноводних, нi до морських, а є iнтродукованим видом.
Iнтродукцiя - це будь-яке навмисне або мимовiльне перемiщення гiдробiонтiв (постiйнi мешканцi водного середовища) за межi природного ареалу.
Щодо риби Oreochromis niloticus у Висновку зазначено, що цей вид не вiдноситься нi до морських, нi до прiсноводних, а є евригалинною рибою.
Евригалиннi органiзми - це гiдробiонти, здатнi iснувати в широкому дiапазонi солоностi середовища. До них належать мешканцi естуарiїв рiчок, прохiднi риби (риби, якi постiйно живуть у морi, а для розмноження заходять у рiчки (осетровi, лососевi та iн.), або навпаки (вугор).
За лiтературними джерелами, Oreochromis niloticus вид, розповсюджений в прiсних та солонуватих водах Пiвнiчної та Захiдної Африки, об'єкт ставкового рибництва, широко iнтродукований.
Деталiзацiя товарiв у товарних позицiях групи 03 УКТЗЕД на рiвнi товарних пiдпозицiй та товарних пiдкатегорiй не передбачає класифiкацiю видiв риб в мiжнароднiй торгiвлi за критерiєм ступеня солоностi води (стеногалiннi, евригалиннi) та за ознакою їх iнтродукцiї.
Для цiлей класифiкацiї риб у цiй товарнiй групi визначальною є iнформацiя про їх належнiсть до прiсноводних чи морських.
Так, наприклад, продукцiя з лососiв тихоокеанських (Oncorhynchus spp), осетроподiбних (Acipenseriformes), що є прохiдними рибами, тобто евригалинними видами, в межах товарної позицiї 0304 розглядається як продукцiя з прiсноводної риби. До прiсноводних видiв риб в УКТЗЕД вiдносяться також судаки (Stizostedion spp.), якi мешкають як в прiснiй, так i в солонуватiй водi.
Таким чином, згiдно з вимогами УКТЗЕД риби видiв Pangasius hypophthalmus та Oreochromis niloticus вiдносяться до прiсноводних риб.
Такий пiдхiд до класифiкацiї цих видiв риб спiвпадає з пiдходами, прийнятими країнами, що використовують Комбiновану Номенклатуру Європейських Спiвтовариств. Це пiдтверджується iнформацiєю, розмiщеною на ВТI (Binding Tariff Information), що є системою обов'язкової тарифної iнформацiї, застосування якої спрощує отримання суб'єктами зовнiшньоекономiчної дiяльностi специфiчної класифiкацiї товарiв.
Директор Департаменту | В. I. Демченко |