ПРАВЛIННЯ НАЦIОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
вiд 10 вересня 2009 року | N 541 |
---|
Про затвердження Змiн до Iнструкцiї про порядок
регулювання дiяльностi банкiв в Українi
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 5 жовтня 2009 р. за N 928/16944 |
Вiдповiдно до статей 55,
58 Закону України "Про
Нацiональний банк України" та статтi
66 Закону України "Про банки i банкiвську
дiяльнiсть", з метою забезпечення стабiльної
дiяльностi банкiв Правлiння Нацiонального банку
України постановляє:
1. Затвердити Змiни до Iнструкцiї про порядок регулювання дiяльностi банкiв в Українi, затвердженої постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 28.08.2001 N 368, зареєстрованої в Мiнiстерствi юстицiї України 26.09.2001 за N 841/6032, зi змiнами, що додаються (далi - Змiни).
2. Дозволити банкам до 01.01.2012 формувати додатковий капiтал у розмiрi до 100 вiдсоткiв за рахунок залучених коштiв на умовах субординованого боргу.
3. Департаментам iнформатизацiї (А. С. Савченко) та нормативно-методологiчного забезпечення банкiвського регулювання та нагляду (Н. В. Iваненко) унести вiдповiднi змiни до програмного комплексу автоматизованого розрахунку економiчних нормативiв.
4. Ця постанова набирає чинностi через 90 днiв пiсля державної реєстрацiї в Мiнiстерствi юстицiї України, крiм пунктiв 1 та 3 Змiн, якi набирають чинностi через 10 днiв пiсля державної реєстрацiї в Мiнiстерствi юстицiї України.
5. Департаменту нормативно-методологiчного забезпечення банкiвського регулювання та нагляду (Н. В. Iваненко) пiсля державної реєстрацiї в Мiнiстерствi юстицiї України довести змiст цiєї постанови до вiдома структурних пiдроздiлiв центрального апарату, територiальних управлiнь Нацiонального банку України, а також банкiв України для керiвництва та використання в роботi.
6. Контроль за виконанням цiєї постанови покласти на виконавчого директора - директора Дирекцiї з банкiвського регулювання та нагляду В. В. Пасiчника, департаменти безвиїзного банкiвського нагляду (К. В. Рожкова), iнспектування банкiв (С. В. Фабер), начальникiв територiальних управлiнь Нацiонального банку України.
В. о. Голови | А. В. Шаповалов |
ЗАТВЕРДЖЕНО постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 10 вересня 2009 р. N 541 |
|
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 5 жовтня 2009 р. за N 928/16944 |
Змiни до Iнструкцiї про порядок регулювання дiяльностi банкiв в Українi
1. У главi 1 роздiлу II:
1.1. Пiдпункт "б" пункту 1.4 доповнити словами "(крiм резервiв за виданими банком зобов'язаннями)".
1.2. У пунктi 1.5:
у першому реченнi абзацу другого слово "угоди" замiнити словом "договору";
друге речення абзацу другого викласти в такiй редакцiї:
"Сума субординованого боргу, уключеного до капiталу, щорiчно зменшується на 20 вiдсоткiв її первинного розмiру протягом п'яти останнiх рокiв дiї договору".
1.3. Пункт 1.6 викласти в такiй редакцiї:
"1.6. Пiд час розрахунку загальної суми регулятивного капiталу загальний розмiр додаткового капiталу не може бути бiльше нiж 100 вiдсоткiв основного капiталу".
2. Глави 2, 3 та 4 роздiлу V викласти в такiй редакцiї:
"Глава 2. Норматив миттєвої лiквiдностi (Н4)
2.1. Норматив миттєвої лiквiдностi визначається як спiввiдношення високолiквiдних активiв до поточних зобов'язань банку.
Цей норматив установлює мiнiмально необхiдний обсяг високолiквiдних активiв для забезпечення виконання поточних зобов'язань протягом одного операцiйного дня.
Норматив миттєвої лiквiдностi розраховується з урахуванням сальдо за кореспондентськими рахунками, що вiдкритi в iнших банках, i за кореспондентськими рахунками iнших банкiв.
2.2. До високолiквiдних активiв пiд час розрахунку нормативу миттєвої лiквiдностi включаються:
готiвковi кошти;
кошти на кореспондентському рахунку банку в Нацiональному банку;
сума перевищення коштiв, якi облiковуються на кореспондентських рахунках, що вiдкритi в iнших банках (за мiнусом коштiв, що розмiщенi в банках, якi визнанi банкрутами, або лiквiдовуються за рiшенням уповноважених органiв, або в яких призначена тимчасова адмiнiстрацiя, або якi зареєстрованi в офшорних зонах), над сумою коштiв, якi облiковуються на кореспондентських рахунках iнших банкiв.
2.3. До поточних зобов'язань банку пiд час розрахунку нормативу миттєвої лiквiдностi включаються:
кошти на кореспондентському рахунку Нацiонального банку в банку;
сума перевищення коштiв, якi облiковуються на кореспондентських рахунках iнших банкiв, над сумою коштiв, якi облiковуються на кореспондентських рахунках, що вiдкритi в iнших банках;
кошти Державного бюджету України та iнших фондiв України;
кошти на вимогу суб'єктiв господарювання, фiзичних осiб i небанкiвських фiнансових установ;
строковi кошти суб'єктiв господарювання, фiзичних осiб i небанкiвських фiнансових установ, кiнцевий строк погашення яких настав;
прострочена заборгованiсть за строковими вкладами (депозитами) iнших банкiв;
транзитнi рахунки за операцiями з клiєнтами банку та за iншими розрахунками.
2.4. Нормативне значення нормативу Н4 має бути не менше нiж 20 вiдсоткiв.
2.5. У разi наявностi в банку розрахункових документiв, що не виконанi в строк з його вини, значення нормативу миттєвої лiквiдностi дорiвнює нулю з часу виникнення цих зобов'язань.
Глава 3. Норматив поточної лiквiдностi (Н5)
3.1. Норматив поточної лiквiдностi визначається як спiввiдношення активiв з кiнцевим строком погашення до 31 дня (уключно) до зобов'язань банку з кiнцевим строком погашення до 31 дня (уключно).
Цей норматив установлює мiнiмально необхiдний обсяг активiв банку для забезпечення виконання поточного обсягу зобов'язань протягом одного календарного мiсяця.
Норматив поточної лiквiдностi розраховується з урахуванням сальдо розмiщених i залучених коштiв:
за кореспондентськими рахунками, що вiдкритi в iнших банках, i за кореспондентськими рахунками iнших банкiв;
за мiжбанкiвськими кредитами/депозитами, що розмiщенi в iнших банках та отриманi вiд iнших банкiв.
3.2. До активiв банку з кiнцевим строком погашення до 31 дня (уключно) пiд час розрахунку нормативу поточної лiквiдностi включаються:
готiвковi кошти;
банкiвськi метали;
кошти на кореспондентських рахунках, що вiдкритi в Нацiональному банку;
строковi вклади (депозити), що розмiщенi в Нацiональному банку;
сума перевищення коштiв, якi облiковуються на кореспондентських рахунках, що вiдкритi в iнших банках, на рахунках строкових вкладiв (депозитiв), що розмiщенi в iнших банках, та кредитiв, що наданi iншим банкам (за мiнусом коштiв, що розмiщенi в банках, якi визнанi банкрутами, або лiквiдовуються за рiшенням уповноважених органiв, або в яких призначена тимчасова адмiнiстрацiя, або якi зареєстрованi в офшорних зонах), над сумою коштiв, якi облiковуються на кореспондентських рахунках iнших банкiв, на рахунках строкових вкладiв (депозитiв) iнших банкiв та кредитiв, що отриманi вiд iнших банкiв;
кредити, що наданi суб'єктам господарювання, органам державної влади, органам мiсцевого самоврядування та фiзичним особам (без урахування простроченої заборгованостi);
борговi цiннi папери в торговому портфелi банку, у портфелi банку на продаж i в портфелi банку до погашення.
3.3. До зобов'язань банку з кiнцевим строком погашення до 31 дня (уключно) пiд час розрахунку нормативу поточної лiквiдностi включаються:
кошти на кореспондентському рахунку Нацiонального банку в банку;
строковi вклади (депозити) Нацiонального банку;
кредити, що отриманi вiд Нацiонального банку;
сума перевищення коштiв, якi облiковуються на кореспондентських рахунках iнших банкiв, на рахунках строкових вкладiв (депозитiв) iнших банкiв та кредитiв, що отриманi вiд iнших банкiв, над сумою коштiв, якi облiковуються на кореспондентських рахунках, що вiдкритi в iнших банках, на рахунках строкових вкладiв (депозитiв), що розмiщенi в iнших банках, та кредитiв, що наданi iншим банкам;
кредити, що отриманi вiд мiжнародних та iнших фiнансових органiзацiй;
кошти клiєнтiв банку;
кошти Державного бюджету України та iнших фондiв України;
цiннi папери власного боргу, емiтованi банком;
прострочена заборгованiсть за строковими вкладами (депозитами) iнших банкiв;
прострочена заборгованiсть за кредитами, що отриманi вiд iнших банкiв;
кредиторська заборгованiсть з придбання активiв;
субординований борг банку;
зобов'язання за всiма видами гарантiй, порук, авалiв;
зобов'язання з кредитування, що наданi клiєнтам i банкам.
3.4. Нормативне значення нормативу Н5 має бути не менше нiж 40 вiдсоткiв.
3.5. У разi наявностi в банку розрахункових документiв, що не виконанi в строк з його вини, значення нормативу поточної лiквiдностi дорiвнює нулю з часу виникнення цих зобов'язань.
Глава 4. Норматив короткострокової лiквiдностi (Н6)
4.1. Норматив короткострокової лiквiдностi визначається як спiввiдношення лiквiдних активiв до зобов'язань з кiнцевим строком погашення до одного року.
Цей норматив установлює мiнiмально необхiдний обсяг активiв для забезпечення виконання своїх зобов'язань протягом одного року.
Норматив короткострокової лiквiдностi розраховується з урахуванням сальдо розмiщених i залучених коштiв:
за кореспондентськими рахунками, що вiдкритi в iнших банках, i за кореспондентськими рахунками iнших банкiв;
за мiжбанкiвськими кредитами/депозитами, що розмiщенi в iнших банках та отриманi вiд iнших банкiв.
4.2. До лiквiдних активiв банку з кiнцевим строком погашення до одного року пiд час розрахунку нормативу короткострокової лiквiдностi включаються:
готiвковi кошти;
банкiвськi метали;
кошти на кореспондентських рахунках, що вiдкритi в Нацiональному банку;
строковi вклади (депозити), що розмiщенi в Нацiональному банку;
сума перевищення коштiв, якi облiковуються на кореспондентських рахунках, що вiдкритi в iнших банках, на рахунках строкових вкладiв (депозитiв), що розмiщенi в iнших банках, та кредитiв, що наданi iншим банкам (за мiнусом коштiв, що розмiщенi в банках, якi визнанi банкрутами або лiквiдовуються за рiшенням уповноважених органiв, або в яких призначена тимчасова адмiнiстрацiя, або якi зареєстрованi в офшорних зонах), над сумою коштiв, якi облiковуються на кореспондентських рахунках iнших банкiв, на рахунках строкових вкладiв (депозитiв), iнших банкiв та кредитiв, що отриманi вiд iнших банкiв;
кредити, що наданi суб'єктам господарювання, органам державної влади, органам мiсцевого самоврядування та фiзичним особам (без урахування простроченої заборгованостi);
борговi цiннi папери в торговому портфелi банку, у портфелi банку на продаж i в портфелi банку до погашення.
4.3. До зобов'язань банку з кiнцевим строком погашення до одного року пiд час розрахунку нормативу короткострокової лiквiдностi включаються:
кошти на кореспондентському рахунку Нацiонального банку в банку;
строковi вклади (депозити) Нацiонального банку;
кредити, що отриманi вiд Нацiонального банку;
сума перевищення коштiв, якi облiковуються на кореспондентських рахунках iнших банкiв, на рахунках строкових вкладiв (депозитiв) iнших банкiв та кредитiв, що отриманi вiд iнших банкiв, над сумою коштiв, якi облiковуються на кореспондентських рахунках, що вiдкритi в iнших банках, на рахунках строкових вкладiв (депозитiв), що розмiщенi в iнших банках, та кредитiв, що наданi iншим банкам;
кредити, що отриманi вiд мiжнародних та iнших фiнансових органiзацiй;
кошти клiєнтiв банку;
кошти Державного бюджету України та iнших фондiв України;
цiннi папери власного боргу, емiтованi банком;
прострочена заборгованiсть за строковими вкладами (депозитами) iнших банкiв;
прострочена заборгованiсть за кредитами, що отриманi вiд iнших банкiв;
кредиторська заборгованiсть з придбання активiв;
субординований борг банку;
зобов'язання за всiма видами гарантiй, порук, авалiв;
зобов'язання з кредитування, що наданi клiєнтам i банкам.
4.4. Нормативне значення нормативу Н6 має бути не менше нiж 60 вiдсоткiв".
3. У роздiлi VI:
3.1. У главi 2:
у пунктi 2.2 слова "до капiталу банку" замiнити словами "до регулятивного капiталу банку";
абзац третiй пiдпункту "а" пункту 2.5 доповнити словами "чи Мiжнародною фiнансовою корпорацiєю".
3.2. В абзацi сьомому пункту 4.3 глави 4 та в абзацi сьомому пункту 5.3 глави 5 слова та цифри "(крiм вкладень у статутнi фонди iнших банкiв та установ, на суму яких зменшено регулятивний капiтал згiдно з пунктом 1.7 роздiлу II цiєї Iнструкцiї)" виключити.
4. У роздiлi IX:
4.1. У пунктi 1.2 глави 1:
абзац другий пiдпункту "а" доповнити словами, лiтерою та цифрою "миттєвої лiквiдностi (Н4)";
в абзацi другому пiдпункту "б" слова, лiтеру та цифру "миттєвої лiквiдностi (Н4)" виключити.
4.2. Абзац перший пiдпункту "а" пункту 4.3 глави 4 викласти в такiй редакцiї:
"а) для нормативу Н3".
Директор Департаменту нормативно-методологiчного забезпечення банкiвського регулювання та нагляду | Н. В. Iваненко |