ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
22.10.09 | N 17/1-7/1997-ЕП |
---|
Керiвникам регiональних митниць та митниць, начальникам служби фiнансiв, бухгалтерського облiку та звiтностi - головним бухгалтерам |
Щодо надання роз'яснень
На запити митних органiв щодо практичної реалiзацiї положень Порядку проведення розрахункiв сум витрат у справах про порушення митних правил та їх вiдшкодування, затвердженого наказом Державної митної служби України вiд 15.06.09 N 552 й зареєстрованого в Мiнiстерствi юстицiї України 18.08.09 за N 780/16796 (далi - Порядок проведення розрахункiв), повiдомляємо.
1. Щодо проведення розрахункiв сум витрат у справах про порушення митних правил, а саме витрат на зберiгання предметiв правопорушення.
Виходячи з вимог Митного кодексу України (далi - МК України), усi понесенi митним органом витрати в справi про порушення митних правил (окрiм витрат на оплату послуг перекладача) починаючи з моменту її порушення i закiнчуючи винесенням остаточного рiшення в цiй справi пiдлягають вiдшкодуванню (за умови винесення вiдповiдного рiшення особою, що уповноважена розглядати справу).
В свою чергу, як наслiдок проведення процесуальних дiй в справi про порушення митних правил, що полягають у вилученнi товарiв, транспортних засобiв i документiв у вiдповiдностi до статтi 377 МК України, обов'язковим є вирiшення питання щодо подальшого зберiгання цих товарiв, транспортних засобiв i документiв.
На пiдставi пункту 8 частини першої статтi 168 МК України вищевказанi товари i транспортнi засоби у порядку встановленому законодавством можуть розмiщуватись на склад митного органу або згiдно з пунктом 5 Порядку облiку, зберiгання, оцiнки вилученого митними органами майна, щодо якого винесено рiшення суду про конфiскацiю, передачi його органам державної виконавчої служби i розпорядження ним, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 26.12.01 N 1724, передаватись митними органами для зберiгання iншим органiзацiям за договорами.
Тобто, є очевидним, що з моменту розмiщення товарiв i транспортних засобiв, вилучених вiдповiдно до статтi 377 МК України, на склад митницi або на склад iншої органiзацiї за договором митний орган зазнає вiдповiдних витрат, пов'язаних з органiзацiєю належного зберiгання цих товарiв. Такi витрати на зберiгання i мають бути вiдшкодованi згiдно зi статтею 385 МК України.
Пунктом 6 роздiлу II Порядку проведення розрахункiв визначено, що витрати на зберiгання товарiв i транспортних засобiв, вилучених у справi про порушення митних правил, обраховуються з урахуванням положень Порядку справляння плати за зберiгання товарiв i транспортних засобiв на складах митних органiв, затвердженого наказом Держмитслужби вiд 29.07.08 N 821 (далi - Порядок).
Вказаний Порядок розроблено на виконання вимог постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 11.06.09 N 533 "Про запровадження плати за зберiгання товарiв i транспортних засобiв на складах митних органiв", прийняття якої обумовлено об'єктивною необхiднiстю забезпечення вiдшкодування витрат, пов'язаних iз зберiганням товарiв i транспортних засобiв на складах митних органiв, шляхом встановлення фiксованого розмiру плати за таке зберiгання.
Нормами Порядку встановлено механiзм справляння вiдповiдної плати за зберiгання та визначено особливостi її нарахування, внесення, облiку та використання.
Так, положеннями Порядку передбачено, що строк зберiгання товарiв i транспортних засобiв на складi митного органу для нарахування плати обчислюється починаючи з одинадцятого дня пiсля оформлення вiдповiдних документiв про фактичне прийняття товарiв i транспортних засобiв на зберiгання митним органом i до дня їх видачi зi складу митного органу власникам або вповноваженим особам. Плата ж за зберiгання товарiв i транспортних засобiв, вилучених за справою про порушення митних правил, справляється з одинадцятого дня з дня набрання законної сили судовим рiшенням за справою.
При цьому слiд зауважити, що десятиденний термiн безоплатного зберiгання товарiв на складi митного органу надано власникам з метою їх стимулювання на здiйснення своєчасного митного оформлення та вiдповiдного наповнення Держбюджету податками i зборiв, якi справляються згiдно з митним та податковим законодавством. В свою чергу, при вилученнi товарiв i транспортних засобiв у справах про порушення митних правил їх митне оформлення до винесення остаточного рiшення у цiй справi не здiйснюється (або призупиняється).
Можливiсть скористатись послугою безоплатного десятиденного зберiгання товарiв для митного оформлення буде надана власнику у разi винесення рiшення про їх повернення вже пiсля його винесення та набрання законної сили.
Таким чином, обраховуючи розмiри витрат у справi про порушення митних правил на зберiгання необхiдно розмежовувати поняття "витрати на зберiгання товарiв i транспортних засобiв у справi про порушення митних правил" та "плата за зберiгання товарiв i транспортних засобiв на складах митних органiв".
Разом з тим, оскiльки пiдстава розмiщення товарiв i транспортних засобiв на склад митницi (тобто вилучення в справi про порушення митних правил чи прийняття на iнших визначених Митним кодексом України пiдставах) об'єктивно не може вплинути на розмiр витрат, якi зазнаються при органiзацiї зберiгання тiєї чи iншої категорiї майна, цiлком закономiрним є визначення витрат в справi про порушення митних правил на зберiгання iз застосуванням положень Порядку, у яких дається посилання на розмiри, за якими справляється плата за зберiгання товарiв i транспортних засобiв на складах митних органiв, а саме на Додаток до цього Порядку. Норми ж Порядку щодо надання десятиденного строку зберiгання без нарахування плати (в цiлях митного оформлення) у випадку обрахунку витрат у справi про порушення митних правил не застосовуються.
Крiм того, з метою застосування єдиного порядку дiй при визначеннi сум витрат на зберiгання у справах про порушення митних правил, що розглядаються судами, митним органам слiд органiзовувати роботу наступним чином:
- при оформленнi довiдки про витрати митного органу в справi про порушення митних правил за формою, встановленою в додатку до Порядку проведення розрахункiв, посадова особа служби фiнансiв, бухгалтерського облiку та звiтностi митного органу у випадку заповнення графи першої цiєї довiдки додатково вказує офiцiйний курс євро, установлений на дату оформлення довiдки;
- в день розгляду справи про порушення митних правил судом представник митного органу, який бере участь у розглядi справи, в оперативному порядку звертається, а посадова особа служби фiнансiв, бухгалтерського облiку та звiтностi митного органу надає iнформацiю щодо офiцiйного курсу євро, установленого на дату розгляду цiєї справи судом;
- представник митного органу, який бере участь у розглядi справи про порушення митних правил, забезпечує подання вiдповiдної iнформацiї до суду.
2. Щодо облiку митними органами сум вiдшкодування витрат у справах про порушення митних правил.
На пiдставi рiшення суду суми витрат митного органу, якi пiдлягають вiдшкодуванню винною особою вiдповiдно до пунктiв 5, 7 та 8 роздiлу II Порядку проведення розрахункiв, вiдображаються як вiдшкодування витрат та вiдносяться на вiдновлення касових видаткiв за тими кодами бюджетної класифiкацiї та джерелами фiнансування, за якими здiйснювались вiдповiднi видатки (загальний або спецiальний фонд).
Кошти, отриманi як вiдшкодування витрат, визначених у пунктi 6 роздiлу II Порядку проведення розрахункiв, зараховуються на рахунки вiдповiдно до вимог пункту 4 глави 2 Порядку справляння плати за зберiгання товарiв i транспортних засобiв на складах митних органiв, затвердженого наказом Держмитслужби вiд 29.07.08 N 821.
Крiм цього, звертаємо увагу, що за роз'ясненням Державного казначейства України вiд 09.03.06 N 3.4.-22/498-2143 вiдповiдно до бюджетного законодавства право бюджетних установ на витрачання бюджетних асигнувань, передбачених у кошторисах поточного року, припиняється 31 грудня поточного року.
Вiдновлення касових видаткiв можливо лише в межах одного бюджетного перiоду.
Якщо з початком нового бюджетного перiоду на реєстрацiйний рахунок бюджетної установи надiйшли кошти, видатки за якими були проведенi у минулi бюджетнi перiоди, то зазначенi кошти не можуть бути вiдображенi як вiдновлення касових видаткiв, а повиннi бути перерахованi до загального фонду державного бюджету (код доходiв 24060300 "Iншi надходження").
Директор Департаменту фiнансiв, бухгалтерського облiку та звiтностi | М.В.Околiта |