НАЦIОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Департамент валютного регулювання
вiд 23.10.2009 р. | N 13-214/7001-19824 |
---|
Територiальним управлiнням Нацiонального банку України, Центральнiй розрахунковiй палатi, Департаменту iнформатизацiї Нацiонального банку України, Банкам України та їх фiлiям, Асоцiацiї українських банкiв, Асоцiацiї "Український кредитно-банкiвський союз" |
У зв'язку з набранням чинностi
26.10.2009 пункту 3 постанови Правлiння
Нацiонального банку України вiд 21.07.2009 N 416
"Про внесення змiн до деяких
нормативно-правових актiв Нацiонального банку
України", зареєстрованої в Мiнiстерствi юстицiї
України вiд 17.08.2009 за N 776/16792 (далi - Постанова
N 416)1, якою встановлюється оновлений
порядок здiйснення на мiжбанкiвському валютному
ринку України операцiй купiвлi-продажу iноземної
валюти за гривнi на умовах "форвард",
Нацiональний банк України звертає увагу на
наступне.
____________
1 Доводилась листом
Нацiонального банку України вiд 28.08.2009
N 13-124/5727-16182
1. Вiдповiдно до пункту 24 роздiлу I Положення про порядок та умови торгiвлi iноземною валютою2 (з урахуванням змiн, передбачених Постановою N 416; далi - Положення) здiйснювати зазначенi вище операцiї на умовах "форвард" дозволяється виключно уповноваженим банкам i резидентам-суб'єктам зовнiшньоекономiчної дiяльностi та для хеджування ризику змiни курсу iноземної валюти щодо гривнi за операцiями, передбаченими пунктом 10 роздiлу I Положення, а саме - експорту та iмпорту товару.
____________
2 Затверджене постановою
Правлiння Нацiонального банку України вiд 10.08.2005
N 281 i зареєстроване в Мiнiстерствi юстицiї
України 29.08.2005 N 950/11230.
2. Уповноважений банк, що допустив порушення значення лiмiту вiдкритої валютної позицiї, не має права укладати форварднi договори протягом перiоду iснування цього порушення та наступних 30 календарних днiв з дати приведення розмiру загальної (довгої/короткої) вiдкритої валютної позицiї банку у вiдповiднiсть до встановлених Нацiональним банком значень лiмiту вiдкритої валютної позицiї.
3. Уповноважений банк зобов'язаний зареєструвати в Системi пiдтвердження угод на мiжбанкiвському валютному ринку України Нацiонального банку України (далi - Система) операцiю купiвлi-продажу iноземної валюти за гривнi на умовах "форвард" у день укладення форвардного договору. Зазначене стосується як операцiй, що здiйснюються мiж банками, так i операцiй банку з його клiєнтами.
4. Реєстрацiя в Системi операцiй купiвлi-продажу iноземної валюти за гривнi на умовах "форвард", що здiйснюються мiж уповноваженими банками, проводиться за допомогою дiючої форми про пiдтвердження укладених мiж уповноваженими банками вiдповiдних угод щодо купiвлi-продажу iноземної валюти (тобто форми, передбаченої для операцiй, що здiйснюються як на умовах "тод", "том", "спот", так i "форвард").
5. Реєстрацiя в Системi операцiй купiвлi-продажу iноземної валюти за гривнi на умовах "форвард", що здiйснюються в межах уповноваженого банку з його клiєнтами (крiм iнших банкiв), здiйснюється за окремою реєстрацiйною формою ("внутрiшнi операцiї форвард").
Звертаємо увагу, що зазначена реєстрацiя здiйснюється окремо за кожною операцiєю щодо купiвлi-продажу iноземної валюти за гривнi на умовах "форвард" та передбачає введення до Системи крiм iншої iнформацiї даних, що дозволятимуть iдентифiкувати клiєнтiв банку-учасникiв форвардних операцiй (назви/прiзвища iнiцiалiв клiєнта та його коду за ЄДРПОУ/ДРФО).
6. Згiдно змiн до Положення, що визначенi в Постановi N 416, з 26.10.2009 уповноважений банк зобов'язаний у день виконання форвардного договору пiдтвердити в Системi виконання валютної операцiї на умовах "форвард" щодо купiвлi (продажу) iноземної валюти за гривнi. Це стосується як операцiй мiж уповноваженими банками, так i внутрiшнiх операцiй, що здiйснюються в межах уповноваженого банку з його клiєнтами (крiм iнших уповноважених банкiв).
Згiдно доопрацьованого програмного комплексу, що забезпечує дiяльнiсть Системи, у даному випадку передбачається використання алгоритму "автоматичного" пiдтвердження виконання форвардної операцiї, суть якого полягає в наступному.
У разi вiдсутностi в Системi до дати валютування (включно) повiдомлення вiд банку щодо анулювання ранiше зареєстрованої форвардної операцiї (така можливiсть передбачена Системою додатково) остання автоматично вважатиметься виконаною уповноваженим банком згiдно ранiше наданої ним iнформацiї щодо умов цiєї операцiї (валюти, курсу, обсягу тощо).
У випадку розiрвання форвардного договору або внесеннi до нього змiн, якi стосуються iстотних умов цього договору, iнформацiя щодо яких надавалася до Системи ранiше, уповноважений банк має можливiсть анулювати пiдтверджену ним ранiше угоду щодо операцiї "форвард" до дати її валютування (включно).
Таким чином, у випадку вiдсутностi факту внесення зазначених вище змiн до форвардного договору або його розiрвання зазначений форвардний договiр автоматично вважатиметься виконаним i тому подання додаткового пiдтвердження щодо цього договору у день його виконання не вимагається.
У зв'язку з зазначеним рекомендуємо уповноваженим банкам своєчасно вiдслiдковувати змiни умов їх форвардних договорiв та корегувати вiдповiдним чином надану ними ранiше iнформацiю до Системи щодо цих договорiв.
Що стосується безпосередньо оновлення програмного забезпечення Системи та особливостей його використання, то вiдповiдна iнформацiя буде доведена окремим листом Департаменту iнформатизацiї Нацiонального банку України.
Виконавчий директор з питань валютного регулювання та контролю | А. I. Балюк |