ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
22.10.09 | N 11/3-10.15/10152-ЕП |
---|
Начальникам регiональних митниць | |
Начальникам митниць |
Про порядок дiй митних органiв з погашення
податкових зобов'язань платникiв, на яких
поширюються судовi процедури, визначенi Законом
України "Про вiдновлення платоспроможностi
боржника або визнання його банкрутом"
Спецiальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фiзичних осiб перед бюджетами та державними цiльовими фондами з податкiв i зборiв (обов'язкових платежiв) є Закон України вiд 21.12.2000 N 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платникiв податкiв перед бюджетами та державними цiльовими фондами" (далi - Закон про погашення зобов'язань).
Згiдно iз статтею 1 Закону про погашення зобов'язань податкове зобов'язання - це зобов'язання платника податкiв сплатити до бюджетiв або державних цiльових фондiв вiдповiдну суму коштiв у порядку та у строки, визначнi цим Законом або iншими Законами України.
Вказаний обов'язок платника податкiв передбачає право контролюючого органу вимагати вiд нього сплати до бюджету вiдповiдної суми коштiв, тобто право мати грошовi вимоги до платника податкiв.
Погашення податкового зобов'язання здiйснюється вiдповiдно до пiдпункту 5.3 статтi 5 Закону про погашення зобов'язань.
Узгоджена сума податкового зобов'язання, непогашена в порядку, визначеному пiдпунктом 5.3 статтi 5 Закону про погашення зобов'язань, визнається податковим боргом платника податкiв.
В той же час, вiдповiдно до преамбули Закону про погашення зобов'язань вiн не регулює питання погашення податкових зобов'язань або стягнення податкового боргу з осiб, на яких поширюються судовi процедури, визначенi Законом України вiд 14.05.92 N 2343-XII "Про вiдновлення платоспроможностi боржника або визнання його банкрутом" (далi - Закон про банкрутство).
Крiм того, вiдповiдно до пiдпункту 7.8. статтi 7 Закону про погашення зобов'язань з моменту прийняття ухвали судом про порушення провадження у справi про банкрутство платника податкiв порядок сплати податкового зобов'язання або погашення податкового боргу такого платника податкiв, зазначених у заявi, яка подається до суду, визначається згiдно з нормами Закону про банкрутство без застосування норм Закону про погашення зобов'язань.
Пунктом 15 статтi 11 Закону про банкрутство встановлено, що пiсля опублiкування оголошення про порушення справи про банкрутство в офiцiйному друкованому органi всi кредитори незалежно вiд настання строку виконання зобов'язань мають право подавати заяви з грошовими вимогами до боржника згiдно зi статтею 14 цього Закону.
Кредиторами, згiдно iз статтею 1 Закону про банкрутство, є, зокрема, державнi органи, якi здiйснюють контроль за правильнiстю та своєчаснiстю справляння податкiв i зборiв (обов'язкових платежiв). Кредитори за вимогами до боржника, якi виникли до порушення провадження у справi про банкрутство та вимоги яких не забезпеченi заставою майна боржника, є конкурсними кредиторами, а кредитори за вимогами до боржника, якi виникли пiсля порушення у справi про банкрутство, є поточними кредиторами.
Статтею 14 Закону про банкрутство встановлено, що конкурснi кредитори за вимогами, якi виникли до дня порушення провадження у справi про банкрутство, протягом тридцяти днiв вiд дня опублiкування в офiцiйному друкованому органi оголошення про порушення провадження у справi про банкрутство зобов'язанi подати до господарського суду письмовi заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх пiдтверджують.
Вимоги конкурсних кредиторiв, що заявленi пiсля закiнчення строку, встановленого для їх подання, або не заявленi взагалi, - не розглядаються i вважаються погашеними. Зазначений строк є граничним i поновленню не пiдлягає.
Враховуючи викладене, у випадку порушення справи про банкрутство платника податкiв, митнi органи при наявностi у такого платника податкiв податкового зобов'язання, незалежно вiд узгодження його суми, повиннi подати до господарського суду письмову заяву з грошовими вимогами до платника податкiв.
У випадку коли на момент порушення справи про банкрутство платника податкiв до податкового органу вже направлено подання про здiйснення заходiв з погашення податкового боргу, необхiдно одночасно з поданням до господарського суду заяви iнформувати про таку заяву вiдповiдний податковий орган.
У випадку визначення податкового зобов'язання платника податкiв пiсля порушення справи про його банкрутство митному органу належить заявити вiдповiднi вимоги до боржника в якостi поточного кредитора.
З метою недопущення спричинення збиткiв Державному бюджету України керiвникам митних органiв пiд персональну вiдповiдальнiсть належить забезпечити:
- наявнiсть в пiдроздiлах митних платежiв митних органiв офiцiйних друкованих органiв (газети "Голос України" та "Урядовий кур'єр"), визначення серед їх працiвникiв вiдповiдальних осiб за вiдстеженням публiкацiй в цих друкованих органах оголошень про порушення провадження у справi про банкрутство й своєчасне надання юридичним пiдроздiлам митних органiв матерiалiв, необхiдних для подання до господарського суду заяви з вимогами до платника податкiв;
- представництво iнтересiв митного органу у судових процедурах, визначених Законом про банкрутство, посадовими особами юридичного пiдроздiлу.
Перший заступник Голови Служби | I.О.Пiковський |