ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
22.03.2010 | N 29/1-10.2/1013-ЕП |
---|
Начальникам регiональних митниць, митниць |
Вiдповiдно до вимог наказу
Держмитслужби України вiд 14.01.2009 N 19 щодо
обмiну iнформацiєю, визначальною для класифiкацiї
та iдентифiкацiї товарiв, надаємо для використання
в роботi розробленi спецiалiстами Управлiння
"Методичнi рекомендацiї кримiналiстичного
дослiдження холодної зброї та конструктивно
схожих з нею виробiв" (Додаток 1).
Додаток: "Методичнi рекомендацiї кримiналiстичного дослiдження холодної зброї та конструктивно схожих з нею виробiв на 26 арк.
Начальник Управлiння | А.I.Педешко |
Додаток 1 |
МЕТОДИЧНI РЕКОМЕНДАЦIЇ
КРИМIНАЛIСТИЧНОГО ДОСЛIДЖЕННЯ ХОЛОДНОЇ ЗБРОЇ ТА
КОНСТРУКТИВНО СХОЖИХ З НЕЮ ВИРОБIВ
Призначення та сфера застосування
Цi методичнi рекомендацiї призначенi для забезпечення єдиного та послiдовного пiдходу щодо лабораторних дослiджень холодної зброї та конструктивно схожих з нею виробiв з метою їх iдентифiкацiї як холодної зброї або предметiв господарсько-побутового призначення. Методичнi рекомендацiї встановлюють порядок дослiджень зазначених товарiв, визначають методи та послiдовнiсть дослiджень згiдно з нормативними документами. Вони розробленi для використання у роботi пiдроздiлами митних органiв та експертними пiдроздiлами Держмитслужби України.
Нормативнi посилання
Змiст даного документу базується на пiдходах та визначеннях методики кримiналiстичного дослiдження холодної зброї та конструктивно схожих з нею виробiв, затвердженої рiшенням розширеного засiдання секцiї НКМР мiнiстерства Юстицiї України з проблем трасологiї та судової балiстики iз залученням членiв Координацiйної ради з питань судової експертизи. Протокол вiд 10.04.2009 року N 22.
1. ТЕРМIНИ ТА ВИЗНАЧЕННЯ
1.1. ЗАГАЛЬНI ПОНЯТТЯ.
1.1.1. Холодна зброя - предмети та пристрої, конструктивно призначенi та за своїми властивостями придатнi для неодноразового завдання шляхом безпосередньої дiї тяжких (небезпечних для життя у момент спричинення) i смертельних тiлесних ушкоджень, дiя яких заснована на використаннi м'язової сили людини.
1.1.2. Вид холодної зброї - холодна зброя рiзних типiв, згрупована за визначеним комплексом класифiкацiйних ознак.
1.1.3. Тип холодної зброї - група зразкiв холодної зброї, якi характеризуються однаковим комплексом конструктивних ознак.
1.1.4. Зразок холодної зброї - конкретна конструкцiя холодної зброї будь - якого типу.
1.1.5. Аналог зразка холодної зброї - предмет чи пристрiй, який має комплекс конструктивних ознак, що подiбний комплексу вiдповiдних ознак конкретної конструкцiї холодної зброї.
1.1.6. Застосування холодної зброї - вживання зброї згiдно її основного призначення.
1.1.7. Використання холодної зброї - вживання зброї не за основним її призначенням.
1.1.8. Призначенiсть - конструктивно забезпечена обумовленiсть застосування предмету для здiйснення заздалегiдь визначених дiй.
1.1.9. Придатнiсть - сукупнiсть технiчних та ергономiчних властивостей предмету, необхiдних та достатнiх для забезпечення його використання за призначенням.
1.1.10. Технiчне забезпечення - сукупнiсть технiчних характеристик предмета, необхiдних та достатнiх для забезпечення його використання за призначенням.
1.1.11. Технiчнi характеристики - геометричнi, розмiрнi та мiцнiснi
параметри, що вимiрюються за допомогою технiчних засобiв.
1.1.12. Випробування - комплекс експериментiв, що проводяться з метою визначення певної сукупностi властивостей предмету.
1.1.12.1. Випробування статичнi - визначення певної сукупностi властивостей предмету шляхом прикладання до нього статичного навантаження.
1.1.12.2. Випробування динамiчнi - визначення певної сукупностi властивостей предмету шляхом прикладання до нього динамiчного навантаження.
1.1.13. Уражуючi властивостi зброї - сукупнiсть властивостей зброї, що забезпечує його використання за призначенням i визначається за результатами випробувань.
1.1.14. Безпечнiсть застосування зброї - комплекс конструктивних особливостей зброї, призначений для запобiгання одержанню травм особою, яка застосовує цю зброю у характерний для неї спосiб.
1.1.15. Дефекти - вади, що наявнi у конкретного екземпляра (виробничi, або експлуатацiйнi), або у конкретного зразка (конструкцiйнi, або виробничi) зброї.
1.1.15.1. Дефекти конструкцiйнi - вади, помилково закладенi в конструкцiю зброї фабричного виготовлення на стадiї її проектування.
1.1.15.2. Дефекти виробничi - вади, що виникли на стадiї виробництва зброї внаслiдок недолiкiв процесу виготовлення.
1.1.15.3. Дефекти експлуатацiйнi - вади, що виникли в процесi застосування чи використання зброї.
1.1.16. Маркування - нанесенi на тло предмету позначення: серiйний номер; вiдомостi про виробника (фiрма та країна) та матерiали, застосованi при виготовленнi.
1.1.17. Дистанцiя пострiлу (метання) - вiдстань вiд мiшенi до вiстря зброї (метального елементу) в момент початку вiльного руху.
1.1.18. Ушкодження - порушення цiлiсностi поверхневих або внутрiшнiх тканин тiла людини чи тварини.
1.1.18.1 Рубленi ушкодження - ушкодження, спричиненi шляхом нанесення ударiв гострим лезом предмета.
1.1.18.2. Рiзанi ушкодження - ушкодження, спричиненi шляхом поступального руху леза предмета з одночасним натисканням.
1.1.18.3. Колотi ушкодження - ушкодження, спричиненi шляхом нанесення ударiв вiстрям вiдносно довгого i тонкого предмета.
1.1.19 Заводський (промисловий) спосiб виготовлення - холодна зброя, виготовлена пiдприємствами й фiрмами-виробниками в умовах технiчно оснащеного промислового виробництва з дотриманням вимог вiдповiдних державних чи фiрмових стандартiв i визначених технiчних умов.
1.1.20 Кустарний спосiб виготовлення - холодна зброя, виготовлена майстрами-зброярами в умовах офiцiйної пiдприємницької чи iншої дiяльностi в кустарних майстернях, за своїми характеристиками близька до промислової зброї, але за ступенем якостi та (або) одноманiтностi зовнiшнього оформлення, конструкцiї та розмiрiв не вiдповiдає стандартам промислового виробництва.
1.1.21 Саморобний спосiб виготовлення - холодна зброя, виготовлена та зiбрана саморобним способом з деталей i частин цiлком саморобного виготовлення чи з використанням окремих деталей i частин зброї та (або) виробiв iншого призначення промислового чи кустарного виробництва.
1.2 ВИДИ ХОЛОДНОЇ ЗБРОЇ.
1.2.1.1. Контактна холодна зброя - холодна зброя, що пiд час застосування утримується у руцi.
1.2.1.2. Метальна холодна зброя - предмети та пристрої, якi призначенi для ураження цiлi на вiдстанi.
1.2.2.1. Клинкова холодна зброя - предмети та пристрої, уражуючим елементом яких є клинок.
Розрiзнюється зброя з коротким (до 40 см), середнiм (вiд 40 до 52 см) та довгим (бiльше 52 см) клинком.
1.2.2.2. Ударно-дробильна холодна зброя - предмети та пристрої, уражуючим елементом яких є ударна частина (частини), що призначена для розтрощення м'яких тканин та роздроблення кiсток i являє собою зосереджену масу.
1.2.2.3. Ратищна холодна зброя - холодна зброя, бойову частину якої мiцно i нерухомо закрiплено на ратищi.
Розрiзнюється зброя з коротким (до120 см), середнiм (вiд 120 до 250 см) та довгим (бiльше 250 см) ратищем.
1.2.3.1. Холодна зброя рублячої дiї - холодна зброя, бойова частина якої призначена для нанесення рублених ушкоджень.
1.2.3.2. Холодна зброя рiжучої дiї - холодна зброя, бойова частина якої призначена для нанесення рiзаних ушкоджень.
1.2.3.3. Холодна зброя колючої дiї - холодна зброя, бойова частина якої призначена для нанесення колотих ушкоджень.
1.2.3.4. Холодна зброя колюче-рiжучої дiї - холодна зброя, бойова частина якої призначена для нанесення колото-рiзаних ушкоджень.
1.2.3.5. Холодна зброя рубляче - рiжучої дiї - холодна зброя, бойова частина якої призначена для нанесення рубляче - рiзаних ушкоджень.
1.2.4.1. Вiйськова холодна зброя - холодна зброя, що призначена i придатна для смертельного ураження людини та та знаходиться (чи знаходилась) на озброєннi выйськових та воєнiзованих формувань.
1.2.4.2. Бойова холодна зброя - холодна зброя, що призначена для смертельного ураження людини.
1.2.4.3. Кримiнальна холодна зброя - виготовлена саморобним способом предмети та пристрої, якi призначенi для завдання тяжких тiлесних чи смертельних ушкоджень людинi i не мають аналогiв серед бойової та мисливської зброї.
1.2.4.2. Мисливська холодна зброя - холодна зброя, призначена для ураження звiра пiд час промислового або спортивного (в тому числi пiдводного) полювання.
1.2.4.3. Спортивна холодна зброя - холодна зброя, що призначена виключно для проведення спортивних змагань та тренувань, параметри i характеристики якої зафiксованi в Правилах змагань.
1.2.5.1. Парадна холодна зброя - вiйськова холодна зброя, що призначена для надання урочистостi вiйськовим ритуалам.
1.2.5.2. Нагородна холодна зброя - холодна зброя, що призначена для персонального нагородження певної особи державою.
1.2.5.3. Штатна холодна зброя - холодна зброя легiтимних воєнiзованих органiзацiй згiдно їх штатному розкладу.
1.2.5.4. Табельна холодна зброя - частина штатної холодної зброї, що зазначена в табелi належностi для особового складу.
1.2.5.5. Призова холодна зброя - холодна зброя, що призначена для вручення за перемогу у спортивних змаганнях.
1.2.5.6. Комбiнована холодна зброя - холодна зброя, уражаючий елемент (елементи) якої дозволяють використовувати її способами, характерними для рiзних типiв холодної зброї.
1.2.5.7. Довiльна холодна зброя - холодна зброя, що сполучає в собi конструктивнi деталi рiзних зразкiв одного типу холодної зброї.
1.2.5.8. Замаскована холодна зброя - холодна зброя, бойова частина якої прихована, така зброя має загальний вигляд предмету, який не є холодною зброєю.
1.2.5.9. Антикварна холодна зброя - холодна зброя, виготовлена бiльш нiж 50 рокiв тому.
1.2.5.10. Iсторична холодна зброя - зразок холодної зброї, виготовлений бiльш нiж 100 рокiв тому.
1.2.5.11. Меморiальна холодна зброя - холодна зброя, що пов'язана з вiдомими iсторичними особами або подiями.
1.2.5.12. Колекцiйна холодна зброя - холодна зброя, що є або була елементом зареєстрованої колекцiї.
1.2.5.13. Нацiональна холодна зброя - холодна зброя, форма, параметри та декоративне оздоблення якої були встановленi протягом довготривалого часу у вiдповiдностi з умовами життя визначеного етносу.
1.2.5.14. Художня холодна зброя - холодна зброя, яку виготовлено iз застосуванням прийомiв, технiки та матерiалiв, що надають виробу художньо - естетичної цiнностi.
2. КРИМIНАЛIСТИЧНI КРИТЕРIЇ ВИЗНАЧЕННЯ ХОЛОДНОЇ ЗБРОЇ
2.1. Визначення належностi до холодної зброї.
Належнiсть до холодної зброї визначається за наявнiстю у предмета (пристрою), який знаходиться на випробуваннi, сукупностi таких загальних кримiналiстичних ознак:
- призначеностi для ураження цiлi;
- придатностi для неодноразового ураження цiлi.
Всi iншi предмети (пристрої), у яких повнiстю або частково вiдсутня хоча б одна з цих загальних ознак, до холодної зброї не вiдносяться.
2.2. Призначенiсть предмета (пристрою) для ураження цiлi визначається за наявнiстю сукупностi конструктивних ознак, якi дозволяють вiднести його до певного рiзновиду холодної зброї.
До такої сукупностi конструктивних ознак входять:
- наявнiсть елементiв певного виду, форм та розмiрiв;
- спосiб з'єднання елементiв.
Призначенiсть предмета (пристрою), який дослiджується, для ураження цiлi визначається в результатi встановлення збiгу притаманнiй йому сукупностi конструктивних ознак iз сукупнiстю конструктивних ознак вiдомого рiзновиду холодної зброї при порiвняннi з вiдомими аналогами певних рiзновидiв холодної зброї, у якостi яких виступають натурнi зразки з кримiналiстичних та iнших колекцiй, описи та зображення рiзноманiтних зразкiв холодної зброї в офiцiйнiй довiдковiй та спецiальнiй лiтературi, комп'ютерних базах даних та з урахуванням даних фiрм-виробникiв.
Сукупностi необхiдних конструктивних елементiв для окремих видiв та типiв холодної зброї, а також декотрих типiв виробiв господарсько-побутового призначення, наданi у "Додатках".
2.3. Придатнiсть випробуваного предмета (пристрою) для ураження цiлi визначається за наявнiстю технiчної забезпеченостi як окремих елементiв, так i конструкцiї в цiлому, а також за достатнiстю його уражуючих властивостей.
2.3.1. Наявнiсть технiчної забезпеченостi конструкцiї в цiлому i окремих елементiв предмета (пристрою) визначається в результатi встановлення:
- вiдповiдностi розмiрних, ергономiчних, мiцносних (як вiдносно елементiв об'єкту, так i вiдносно їх з'єднань) та iнших технiчних характеристик дослiджуваного предмета (пристрою) як в цiлому, так i його складових, - стандартам (ДСТУ та iн.), технiчним умовам (ТУ), а при вiдсутностi нормативно-технiчних документiв - параметрам вiдомих аналогiв даного рiзновиду холодної зброї;
- безпечностi та зручностi його використання при застосуваннi у спосiб, характерний для найближчого аналогу холодної зброї (перевiряються експериментально);
- можливостi неодноразового використання (перевiряється експериментально).
Для клинкової зброї, в зв'язку з цим, встановлюється спосiб крiплення клинка, зручнiсть утримання зброї у руцi, безпечнiсть нанесення визначених по силi та напрямку ударiв.
Для арбалетiв та лукiв: можливiсть ведення прицiльної стрiльби; вiдповiднiсть мiцносних характеристик як конструкцiї в цiлому, так i окремих деталей предмета (пристрою) вимогам Державних стандартiв, ТУ, дiючих в Українi, а також мiцносним характеристикам аналогiв даного рiзновиду зброї.
Перевiрка мiцностi конструкцiї предмета (пристрою) в цiлому провадиться за вимогами, якi передбаченi цими Методичними рекомендацiями (див. п.4) згiдно з iснуючою нормативно-технiчною документацiєю.
Отриманi результати оцiнюються за ступенем їх впливу на мiцнiсть конструкцiї зброї та можливiсть багаторазового застосування, а також безпечнiсть її застосування та зниження уражуючих властивостей.
Примiтка. В результатi аналiзу технiчних умов на виготовлення рiзноманiтних зразкiв холодної зброї та кримiналiстичної практики, цими Методичними рекомендацiями встановленi мiнiмальнi розмiри та iншi припустимi технiчнi характеристики холодної зброї, а також найбiльшi припустимi розмiри та аналогiчнi характеристики для декотрих типiв виробiв господарсько-побутового призначення, якi конструктивно схожi на таку зброю. Цi данi наведенi у виглядi додаткiв до Методичних рекомендацiй.
До прийняття Державних стандартiв України на холодну (в т.ч. метальну) зброю порiвняння технiчних характеристик конкретних зразкiв проводиться з дiючими в Українi стандартами i технiчними умовами, а також технiко-кримiналiстичними характеристиками на окремi види та типи такої зброї i конструктивно схожими на них виробами, якi вмiщенi в якостi додаткiв до даних Методичних рекомендацiй.
2.4. Достатнiсть уражуючих властивостей предметiв (пристроїв), якi дослiджуються, визначається в результатi встановлення можливостi неодноразового ураження цiлi при використаннi предмету (пристрою) визначеним для конкретного типу холодної зброї способом.
Можливiсть нанесення таких ушкоджень перевiряється експериментально згiдно зi встановленими цими Методичними рекомендацiями критерiями.
2.5. За результатами проведених випробувань предмета (пристрою) встановлюється наявнiсть сукупностi кримiналiстичних ознак та робиться висновок щодо його належностi до певного рiзновиду холодної зброї, а в разi вiдсутностi необхiдної сукупностi характерних для такої зброї ознак (хоча б по однiй з визначальних ознак встановлено невiдповiднiсть вимогам до холодної зброї) - до певної групи виробiв гоподарсько-побутового призначення.
Пiд час аналiзу виявлених кримiналiстичних ознак треба брати до уваги те, що визначальною для визнання конкретного предмету (пристрою) холодною зброєю є сукупнiсть ознак:
- основне цiльове призначення;
- конструктивнi особливостi уражуючого елементу (наприклад, для клинка - форма, розмiри, загострення леза, форма та розташування вiстря вiдносно поздовжньої осi);
- конструктивнi особливостi рукiв'я (зручнiсть утримання, наявнiсть, форма та розмiри утику або обмежувача);
- конструктивнi особливостi з'єднання рукiв'я з уражуючим елементом;
- мiцнiсть та пружнiсть конструкцiї в цiлому;
- можливiсть ураження цiлi.
3. ЗАГАЛЬНI ТЕХНIКО-КРИМIНАЛIСТИЧНI ВИМОГИ ДО ХОЛОДНОЇ ЗБРОЇ
3.1. Цими методичними рекомендацiями встановлюються такi загальнi технiко-кримiналiстичнi вимоги до холодної зброї.
3.2. Клинкова холодна зброя, комбiнована холодна зброя з клинком (клинками):
3.2.1. мiнiмальна довжина клинку - не менше, як 90 мм. Довжина клинкiв визначається вимiрюванням вiдстанi вiд вiстря до обмежувача або утику рукiв'я по прямiй хордi (при отгибi обмежувача або утику в бiк клинка довжина їх не враховується).
3.2.2. мiнiмальна товщина клинку - не менше, як 2,6 мм. Вимiрювання товщини клинка провадиться у найтовщому його мiсцi.
3.2.3. Кут загострення леза у бойової зброї, ножiв для виживання - не бiльше 40 град.; у ножiв для тяжких робiт (рiзновид ножiв мисливських загального призначення) - не бiльше 50 град. Решта клинкової зброї - не бiльше 30 град. Кут загострення вiстря клинка (кут сходження кромки леза та лiнiї обуха (скоса обуха) - не бiльше як 70 град.; визначається величиною кута мiж умовними лiнiями, якi проходять вiд вiстря через точки, якi знаходяться на вiдстанi 10 мм на кромцi леза i лiнiї обуха (скоса обуха).
3.2.4. Виступання обмежувача або утика хоча б з однiєї сторони над держаком рукiв'я - не менше 5 мм.
3.2.5. Висота утику з однiєї чи з двох сторiн (сумарне) над держаком рукiв'я - не менше 5 мм.
3.2.6. Глибина пiдпальцевої виїмки, якщо вона на держаку одна - не менше 5 мм.
3.2.7. Глибина пiдпальцевих виїмок, якщо їх на держаку декiлька - не менше 4 мм хоча б однiєї.
3.2.8. Перебiльшення у бочкоподiбного чи клиноподiбного держака максимального дiаметра над дiаметром в заднiй частинi - не менше 8 мм.
3.2.9. Товщина виступаючої над держаком п'яти клинка, що слугує утиком, - не менше 5 мм, якщо п'ята не має в перерiзi клиноподiбної форми.
3.3. Неклинкова (ударно-дробильна) холодна зброя.
3.3.1. Проста ударно-дробильна зброя (монолiтнi предмети - кастети, дубинки та iн.) повиннi бути виготовленi з матерiалiв, якi забезпечують неодноразове застосування без пошкодження (руйнування) предметiв.
3.3.2. Складена ударно-дробильна зброя (предмети та знаряддя, якi складаються iз рiзних за функцiональними властивостями частин - кистенi, нунчаку та iн.) повиннi бути виготовленi з матерiалiв, якi забезпечують неодноразове застосування без пошкодження (руйнування) предметiв.
З'єднання (мотузка, шнур, трос, ланцюг та iн.) складеної ударно-дробильної зброї повиннi витримувати мiнiмальне навантаження на розрив - 10 кг.
3.4. Метальна зброя.
3.4.1. Проста метальна зброя:
- з клинковим уражуючим елементом (елементами) - вимоги до клинкiв згiдно до п.п. 3.2.1, 3.2.2, 3.2.3, 3.2.4, 3.2.5;
3.4.2. Механiчна метальна зброя (в т.ч. луки та арбалети):
- зусилля натягу тятиви - бiльш, як 20 кг;
4. ПОРЯДОК, ЗАВДАННЯ I МЕТОДИ ДОСЛIДЖЕНЬ
4.1. Пiдготовка до дослiджень складається з таких етапiв:
- вiдбiр об'єктiв, що пiдлягають дослiдженню (при наявностi партiї однакових виробiв);
- вивчення нормативно-технiчної документацiї (при наявностi);
- пiдготовка приладiв контролю та необхiдних для їх роботи матерiалiв.
4.2. Усi випробування об'єктiв проводяться при нормальних клiматичних умовах з дотриманням вимог чинного законодавства щодо забезпечення безпеки працi, охорони навколишнього середовища.
4.3. Перед випробуваннями об'єкти (предмети та/або пристрої), матерiали та вимiрювальнi прилади витримуються щонайменше протягом двох годин в нормальних клiматичних умовах.
4.4. Завдання дослiджень.
Встановлення фактичних характеристик наданого на випробування предмета (пристрою) та їх порiвняння з критерiями призначеностi та придатностi для ураження цiлi.
4.5. Показник, що оцiнюється.
Наявнiсть сукупностi кримiналiстичних ознак, на основi якої встановлюється належнiсть випробуваного предмета (пристрою) до конкретного рiзновиду холодної зброї.
Вiдсутнiсть сукупностi необхiдних визначальних ознак холодної зброї дозволяє вiднести зразок до визначеної групи виробiв господарсько-побутового призначення, якi конструктивно схожi з такою зброєю.
4.6. Порядок проведення дослiдження.
4.6.1. Огляд предмета (пристрою) та ознайомлення з супроводжувальною документацiєю.
На цьому етапi:
- проводиться огляд предметiв (приладiв) з метою визначення його загального стану;
- визначення правильностi оформлення матерiалiв, що наданi на дослiдження.
4.6.2. Визначення технiчної забезпеченостi для ураження цiлi.
4.6.2.1. Визначення характерної сукупностi конструктивних елементiв.
На цьому етапi проводиться:
- фiксацiя зовнiшнього вигляду предмету (пристрою);
- встановлення форми уражуючих та iнших елементiв (в т.ч. гостроти заточки леза та кута загострення вiстря);
- вимiрювання його загальних розмiрiв та розмiрiв елементiв;
- встановлення способу з'єднання елементiв;
- визначення способу дiї уражуючих елементiв;
- встановлення виду матерiалiв, з яких виготовлено предмет (якщо вiн монолiтний) або елементи предмету (пристрою), в т.ч. елементи крiплення складових частин.
4.6.2.2. Порiвняння з аналогами, встановлення належностi предмета (пристрою) до певного класу, виду та типу.
Перевiрка вiдповiдностi розмiрних та iнших конструктивних особливостей предмета (пристрою) технiко-кримiналiстичним характеристикам, вмiщеним у якостi додаткiв до даної Методики, а при вiдсутностi їх - визначальним технiко-кримiналiстичним характеристикам вiдомих найближчих аналогiв конкретного рiзновиду холодної зброї.
На цьому етапi випробувань провадяться:
- порiвняння форми, розмiрiв та конструкцiї предмету (пристрою) з формами, розмiрами та конструкцiєю вiдомих зразкiв холодної зброї та предметiв господарсько-побутового призначення;
- порiвняння основних технiчних характеристик предмету (пристрою) з основними технiко-кримiналiстичними характеристиками вiдомих зразкiв холодної зброї та предметiв господарсько-побутового призначення;
- визначення безпечностi використання предмету (пристрою);
- визначення можливостi ура ження цiлi.
При повному збiгу або несуттєвих розбiжностях порiвнювальних ознак дослiджуваного предмету (пристрою) i ознак найближчого аналогу холодної зброї робиться висновок про наявнiсть у дослiджуваного предмета технiчної забезпеченостi для ураження цiлi.
При суттєвих (таких, що перешкоджають ураженню цiлi типовим для найближчого аналогу холодної зброї способом) розбiжностях, робиться висновок про вiдсутнiсть у дослiджуваного предмета технiчної забезпеченостi для ураження цiлi.
Якщо предмет (пристрiй) не має технiчної забезпеченостi для ураження цiлi, вiн визнається таким, що не вiдноситься до холодної зброї (з зазначенням його групової належностi до конкретного виду предметiв господарського-побутового або iншого призначення) i подальшi випробування не проводяться.
Примiтка: Якщо предмет має всi ознаки вiйськової (бойової) зброї (повнiстю вiдповiдає визначенню, наданому в даних Методичних рекомендацiях), промислового виготовлення i не має дефектiв то подальше дослiдження не провадиться, а предмет визнається холодною зброєю.
4.7. Визначення достатностi уражуючих властивостей предметiв (пристроїв) провадиться шляхом експериментальної перевiрки мiцнiсних властивостей їх конструкцiї в цiлому при статичних та/або динамiчних випробуваннях.
4.7.1. Статичнi випробування короткоклинкових предметiв (пристроїв).
Мiцнiсть та пружнiсть конструкцiї клинка визначається за схемою: нiж затискається за рукiв'я у мiсцi крiплення клинка. До вiстря прикладається зусилля 5 кг в напрямку, перпендикулярному площинi клинка в обидвi сторони. Клинок не повинен вигинатися бiльше 5% своєї довжини. Пiсля випробування не повинно бути залишкової деформацiї бiльш нiж 1% вiд довжини клинка. Випробування проводяться не менш трьох разiв вiдносно кожного предмету (пристрою) (див. схему 1).
Схема 1
Мiцнiсть конструкцiї вузла з'єднання клинка з рукiв'ям визначається за схемою: нiж затискається за клинок в 10 мм вiд мiсця з'єднання з рукiв'ям. До верхнього краю рукiв'я прикладається зусилля 5 кг в напрямку, перпендикулярному площинi клинка в обидвi сторони. Пiсля випробування не повинно бути: залишкової деформацiї, виникнення люфтiв, руйнування деталей та механiзмiв ножа. Випробування проводяться не менш трьох разiв вiдносно кожного предмету (пристрою) (див. схему 2).
Схема 2
Мiцнiсть конструкцiї вузла фiксатора в ножах складаних та загальної конструкцiї ножiв нескладаних визначається за схемою: нiж встановлюється на опори бiля кiнцiв клинка та рукiв'я. До мiсця з'єднання клинка з рукiв'ям прикладається зусилля 15 кг в напрямку, перпендикулярному вiсi клинка вздовж його площини, в обидвi сторони. Пiсля випробування не повинно бути: залишкової деформацiї, виникнення люфтiв, руйнування деталей та механiзмiв ножа, порушення надiйностi фiксацiї. Випробування провадяться не менш трьох разiв вiдносно кожного предмету (пристрою) (див. схему 3).
Схема 3
Якщо при проведеннi всiх зазначених випробувань перерахованi вище стосовно кожного виду випробувань пошкодження (дефекти) не виникли, предмет (пристрiй) вважається таким, що має достатню для ураження цiлi мiцнiсть.
Якщо при проведеннi одного iз зазначених виду випробувань виникає хоча б один дефект (пошкодження, руйнування), предмет (пристрiй) вважається таким, що не має достатньої для ураження цiлi мiцностi.
Примiтка: статичнi випробування за вимогами цього пункту повиннi проводитись вiдносно всiх короткоклинкових предметiв (пристроїв) окрiм, короткоклинкової метальної холодної зброї, та довгоклинкової холодної зброї..
4.7.2. Динамiчнi випробування клинкових предметiв (пристроїв).
Динамiчнi випробування провадяться для встановлення можливостi неодноразового ураження цiлi при застосування дослiджуваного предмету (пристрою) типовим для найближчого аналога (аналогiв) холодної зброї способом (способами). Клинковi предмети (пристрої) в залежностi вiд характеру вiстря та заточки леза випробовуються шляхом нанесення колючих, рублячих ударiв та/або проведення експериментальних зрiзiв.
4.7.2.1. В якостi мiшенi для нанесення колючих та рублячих ударiв використовується суха соснова дошка товщиною до 50 мм.
При цьому необхiдно виконати умови:
- кiлькiсть ударiв - до 50, але не менше 10;
- сила ударiв - максимальна;
- кутовий дiапазон напрямкiв ударiв - вiд 30° до 90°;
- орiєнтацiя площини клинка вiдносно волокон деревини - поперечна.
Примiтка. Колючi удари наносяться по пласкому боку дошки, рублячi удари наносяться по ребру дошки.
Якщо при проведеннi не менш як десяти експериментiв не виникло будь-яких ушкоджень предмету (пристрою), а глибина проникнення клинка в матерiал мiшенi не менше як 10 мм, предмет (пристрiй) визнається таким, що має достатнi мiцнiснi властивостi для ураження цiлi.
Якщо при нанесеннi до 10 ударiв виникають суттєвi деформацiї та руйнування предмету (пристрою), якi роблять неможливим подальше нанесення колючих ударiв у зв'язку з можливiстю ушкодження експериментатора, експеримент припиняється i дослiджуваний об'єкт визнається таким, що не вiдповiдає вимогам технiчної забезпеченостi.
Якщо при нанесеннi до 10 ударiв виникають незначнi деформацiї та руйнування окремих фрагментiв елементiв об'єкту, якi не виключають подальше нанесення колючих ударiв, додатково наноситься щонайменше 20 експериментальних ударiв.
Якщо при нанесеннi серiї додаткових ударiв виникають суттєвi деформацiї та руйнування предмету (пристрою), якi роблять неможливим подальше нанесення колючих ударiв у зв'язку з повним або частковим (вiдокремлення елементiв) руйнуванням об'єкту та/або можливiстю ушкодження експериментатора, експеримент припиняється i дослiджуваний об'єкт визнається таким, що не вiдповiдає вимогам технiчної забезпеченостi.
Якщо при нанесеннi серiї додаткових ударiв зазначенi деформацiї та руйнування предмету (пристрою) не виникають, дослiджуваний об'єкт визнається таким, що вiдповiдає вимогам технiчної забезпеченостi.
4.7.2.2. Наявнiсть та ступiнь заточки клинкiв провадиться шляхом огляду та експериментiв.
Якщо при оглядi встановлено, що на лезi клинка є заводська (фабрична) заточка, кут якої складає 31 град. i бiльше, об'єкт вважається не призначеним для нанесення рiзаних ушкоджень i випробування не проводяться.
Якщо кут заточки складає 30 град. i менше, провадяться експериментальнi зрiзи (не менше п'яти) стрижня товщиною 10-12 мм з березової (або подiбною за щiльнiстю) деревини, при цьому зрiз має бути рiвним, без задирiв, на лезi клинка не повинно бути вигинiв, викрошувань, притуплень.
Якщо експериментальнi зрiзи та леза клинкiв пiсля цих експериментiв вiдповiдають зазначеним вимогам, об'єкт вважається таким, що має достатнi мiцнiснi властивостi для ураження цiлi шляхом нанесення рiзаних ушкоджень.
При неможливостi зробити рiвний зрiз та/або виникненнi на зрiзовi задирiв, робиться висновок про непридатнiсть об'єкту у наданому станi для нанесення рiзаних ушкоджень. В цьому разi має бути дана оцiнка можливостi та складностi приведення об'єкту у стан, придатний для нанесення таких ушкоджень. Якщо можливо та нескладно привести об'єкт у стан, придатний для нанесення рiзаних ушкоджень, зазначенi недолiки експериментальних зрiзiв не можуть вважатися достатньою пiдставою для висновку про непризначенiсть предмету (пристрою) для нанесення рiзаних ушкоджень.
При виникненнi у процесi експериментiв (по п'ятий включно) хоча б одного з вищезазначених дефектiв леза - робиться висновок про вiдсутнiсть у випробуваного об'єкту достатньої мiцностi для нанесення рiзаних ушкоджень.
4.7.3. Динамiчнi випробування метальних предметiв (пристроїв).
Динамiчнi випробування проводяться для встановлення можливостi неодноразового ураження цiлi при застосуваннi дослiджуваного предмету (пристрою) типовим для найближчого аналога (аналогiв) холодної зброї способом (способами). Метальнi предмети (пристрої) випробовуються шляхом експериментального кидання (пострiлiв) у мiшень.
Загальнi умови випробувань метальних предметiв (пристроїв):
- мiшень - суха соснова деревина не менш як 50 мм завтовшки;
- кiлькiсть кидкiв (пострiлiв) - до 50 разiв, але не менше 10.
4.7.3.1. Динамiчнi випробування простих метальних предметiв
проводяться шляхом кидання в мiшень у спосiб, характерний для найближчого аналогу холодної зброї при таких додаткових умовах:
- дистанцiя - 3-5 метрiв.
Простий метальний предмет визнається таким, що має достатнi уражуючi властивостi, якщо при проведеннi не менш як десяти експериментiв не виникло будь-яких ушкоджень предмету (пристрою), а глибина проникнення бойової частини в матерiал мiшенi сягає не менш як 10 мм.
Якщо при контактах з мiшенню простого метального предмету виникли пошкодження уражуючого елементу (вигини, притуплення, викришування) та/або пошкодження (руйнування), внаслiдок яких порушується необхiдна для ураження цiлi балансування предмету, дослiджуваний предмет визнається таким, що не має достатнiх уражуючих властивостей.
Якщо при здiйсненнi до 10 кидкiв виникають незначнi деформацiї та руйнування окремих фрагментiв елементiв об'єкту, якi не виключають подальше нанесення ударiв, додатково провадиться щонайменше 20 експериментiв.
Якщо при нанесеннi серiї додаткових ударiв виникають суттєвi деформацiї та руйнування предмету (пристрою), якi роблять неможливим подальше нанесення ударiв у зв'язку з повним або частковим (вiдокремлення елементiв) руйнуванням об'єкту та/або можливiстю ушкодження експериментатора, експеримент припиняється i дослiджуваний об'єкт визнається таким, що не вiдповiдає вимогам технiчної забезпеченостi.
Якщо при нанесеннi серiї додаткових ударiв зазначенi деформацiї та руйнування предмету (пристрою) не виникають, дослiджуваний об'єкт визнається таким, що вiдповiдає вимогам технiчної забезпеченостi.
4.7.3.2. Динамiчнi випробування механiчних метальних предметiв (пристроїв) проводяться шляхом метання снаряду (пострiлiв) у мiшень у спосiб, характерний для найближчого аналогу холодної зброї при таких додаткових умовах:
- дистанцiя - не менше як 5 метрiв i не бiльше 100 метрiв;
- зусилля натягу тятиви для арбалетiв та лукiв не менше як 20 кг;
- стрiли для арбалетiв та лукiв - з наконечником конiчної форми та кутом загострення менше 30 град.
Механiчний метальний предмет (пристрiй) визнається таким, що має достатнi уражуючi властивостi, якщо:
а) при проведеннi не менш як десяти експериментiв не виникло будь-яких ушкоджень предмету (пристрою);
б) глибина проникнення стрiлоподiбного уражуючого елемента в матерiал мiшенi сягає не менше як:
- при дистанцiї 5 метрiв - глибина не менше 20 мм;
- при дистанцiї 10 метрiв - глибина не менше 15 мм;
- при дистанцiї 20 метрiв - глибина не менше 10 мм;
в) питома кiнетична енергiя (Еп) кулеподiбного уражуючого елемента сягає не менше як 0,5 Дж/мм2.
Еп = | 4mV2 |
2pD2 |
де: Еп- питома кiнетична енергiя, Дж/мм2;
m - маса кулеподiбного вражаючого елемента, кг;
V - середня швидкiсть польоту вражаючого елемента, м/с;
p - постiйна величина = 3,14;
D - дiаметр кулеподiбного вражаючого елемента, мм.
4.7.4. Динамiчнi випробування предметiв ударно-дробильної дiї.
Динамiчнi випробування провадяться для встановлення можливостi неодноразового ураження цiлi при застосування дослiджуваного предмету (пристрою) типовим для найближчого аналога (аналогiв) холодної зброї способом (способами).
В разi наявностi ударної частини, що являє собою концентровану масу вагою до 0,1 кг, подальше дослiдження не провадиться, а предмет визнається не холодною зброєю.
В якостi мiшенi для нанесення ударiв використовується суха соснова дошка товщиною до 50 мм.
При цьому необхiдно виконати умови:
- кiлькiсть ударiв - до 50, але не менше 10;
- сила ударiв - максимальна;
- кутовий дiапазон напрямкiв ударiв - вiд 30° до 90°.
Якщо при проведеннi не менш як десяти експериментiв не виникло будь-яких ушкоджень предмету (пристрою), предмет (пристрiй) визнається таким, що має достатнi мiцнiснi властивостi для ураження цiлi.
Якщо при нанесеннi до 10 ударiв виникають суттєвi деформацiї та руйнування предмету (пристрою), якi роблять неможливим подальше нанесення ударiв у зв'язку з можливiстю ушкодження експериментатора, експеримент припиняється i дослiджуваний об'єкт визнається таким, що не вiдповiдає вимогам технiчної забезпеченостi.
Якщо при нанесеннi до 10 ударiв виникають незначнi деформацiї та руйнування окремих фрагментiв елементiв об'єкту, якi не виключають подальше нанесення ударiв, додатково наноситься щонайменше 20 експериментальних ударiв.
Якщо при нанесеннi серiї додаткових ударiв виникають суттєвi деформацiї та руйнування предмету (пристрою), якi роблять неможливим подальше нанесення ударiв у зв'язку з повним або частковим (вiдокремлення елементiв) руйнуванням об'єкту та/або можливiстю ушкодження експериментатора, експеримент припиняється i дослiджуваний об'єкт визнається таким, що не вiдповiдає вимогам технiчної забезпеченостi.
Якщо при нанесеннi серiї додаткових (бiльше 10) ударiв зазначенi деформацiї та руйнування предмету (пристрою) не виникають, дослiджуваний об'єкт визнається таким, що вiдповiдає вимогам технiчної забезпеченостi.
4.8. Оцiнка результатiв випробувань i формулювання висновку.
На цьому етапi провадиться:
- пiдсумовування результатiв випробувань кожного виду;
- порiвняння отриманих при випробуваннях характеристик та параметрiв дослiджуваних об'єктiв з встановленими цими Методичними рекомендацiями вимогами;
- формулювання висновку (висновкiв) про групову належнiсть дослiджуваного предмету (пристрою).
5. МЕТОДИ ТА ПРИЛАДИ КОНТРОЛЮ
5.1. Оцiнка зовнiшнього вигляду предметiв (пристроїв) проводиться вiзуально як неозброєним оком, так i за допомогою мiкроскопiв типу МБС та його аналогiв.
5.2. Встановлення належностi предмета (пристрою) до певного класу, виду та типу предметiв (пристроїв) проводиться шляхом їх порiвняння iз наявними зразками або зображеннями зразкiв з їх описом.
5.3. Визначення основних розмiрних параметрiв предметiв (пристроїв), глибини експериментальних пошкоджень проводиться гостованим вимiрювальним iнструментом (наприклад, металевою вимiрювальною лiнiйкою ГОСТ 427-75, штангенциркулем типу ШЦ-1 ГОСТ 166-89, та iн.), якi забезпечують потрiбну точнiсть вимiрювання лiнiйних розмiрiв.
5.4. Визначення зусилля натягу тятиви луку чи арбалету а також зусилля пiд час випробування ножiв на мiцнiсть провадиться за допомогою динамометрiв загального призначення, якi перевiренi у вiдповiдностi до ГОСТ 13782-68.
5.5. Вимiрювання величини деформацiї клинкiв пiд час випробування ножiв на мiцнiсть проводиться за допомогою iндикаторiв типу IЧ 25 кл. I ГОСТ 577-68 з цiною подiлки 0,01 мм або штангенциркулем типу ШЦ-1 ГОСТ 166-89.
5.6. Визначення твердостi уражаючих елементiв (клинкiв та iн.) проводиться за методом Роквелла у вiдповiдностi до ГОСТ 9013-59.
5.7. В якостi мiшеней використовуються:
для нанесення ударiв
- суха соснова дошка товщиною 30 - 50 мм;
- спецiальна мiшень, яка по своїй щiльностi близька до щiльностi м'яких тканин людини (при необхiдностi).
для проведення зрiзiв
- стрижень товщиною 10-12 мм з березової (або подiбною за щiльнiстю) деревини.
5.8. Фотофiксацiя здiйснюється за правилами масштабної зйомки за допомогою фотоапаратiв на чорно-бiлих i кольорових фотоматерiалах або цифрових фотоапаратiв, вiдео чи телекамер, сканерiв з наступною обробкою одержаних зображень за допомогою комп'ютера та розпечаткою на принтерах (крiм матричних).
При комп'ютернiй обробцi зображень допускається змiнювання:
- яскравостi i густини як зображення самого об'єкту (об'єктiв), так i фону;
- кольору фону;
- рiзкостi зображення об'єкту (об'єктiв) - тiльки у напрямку пiдвищення.
При комп'ютернiй обробцi зображень забороняється:
- змiнювати колiр (кольори) дослiджуваного об'єкту (об'єктiв);
- використання будь-яких комп'ютерних засобiв для корегування зображення об'єкту (об'єктiв) в цiлому або його окремих деталей чи рельєфних елементiв поверхонь (в т.ч. номерiв, рельєфних малюнкiв рукiв'я i т.iн.).
5.9. Пiд час проведення випробувань можуть застосовуватись також i iншi прилади та пристосування як стандартнi, так i спецiально розробленi для технiчного забезпечення проведення кримiналiстичних дослiджень.
6. Висновок
Виходячи з вищевикладеного, даний порядок дослiджень холодної зброї та конструктивно схожих з нею виробiв надає можливiсть за результатами проведених дослiджень однозначно зробити висновок щодо вiднеснення об'єктiв дослiдження до холодної зброї або предметiв господарсько-побутового призначення.
7. Лiтература
1. Тихонов Е.Н. Криминалистическая экспертиза холодного оружия. - Барнаул. 1987.
2. Устинов А.И. Холодное оружие и бытовые ножи. - М.: 1978.
3. Самончик А.Н. Криминалистическое исследование холодного оружия. Под ред. В.Н.Рощина. - М.: 1959.
4. Попенко В.Н. Холодное оружие востока и запада. - М.: 1994.