ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ДЕПАРТАМЕНТ МИТНИХ ПЛАТЕЖIВ, КОНТРОЛЮ МИТНОЇ
ВАРТОСТI ТА МИТНО-ТАРИФНОГО РЕГУЛЮВАННЯ ЗЕД
06.07.2022 | N 15/15-03-02/13/2283 |
---|
ТОВ <...> |
Про надання iнформацiї
Державна митна служба України розглянула лист <...> щодо надання режиму вiльної торгiвлi при митному оформленнi товарiв походженням з Республiки Казахстан у разi їх постачання в Україну маршрутом Казахстан - Грузiя - Туреччина - Болгарiя - Румунiя - Україна та повiдомляє.
Торговельно-економiчнi вiдносини мiж Україною та Республiкою Казахстан ґрунтуються на основi багатостороннього Договору про зону вiльної торгiвлi вiд 18 жовтня 2011 року (далi - Договiр) та двосторонньої Угоди мiж Урядом України та Урядом Республiки Казахстан про вiльну торгiвлю вiд 17 вересня 1994 року (далi - Угода з Казахстаном).
Вiдповiдно до частини першої статтi 1 Угоди з Казахстаном "Договiрнi сторони не застосовують мито, податки та збори, що мають еквiвалентний вплив на експорт або iмпорт товарiв, що походять з митної територiї однiєї iз Сторiн i призначенi для митної територiї iншої Сторони. Вилучення з даного торгового режиму за погодженою номенклатурою товарiв можуть оформлятися окремим Протоколом, якщо Сторони визнають це за необхiдне".
Для мети цiєї Угоди з Казахстаном i на перiод її дiї пiд товарами, що походять з митних територiй Сторiн, розумiються товари:
а) повнiстю виробленi на територiї Сторiн або;
б) такi, що пiдданi обробцi на територiї Сторiн з використанням сировини, матерiалiв та комплектуючих виробiв походженням iз третiх країн та змiнили у зв'язку з цим приналежнiсть щодо класифiкацiї Гармонiзованої Системи опису та кодування товарiв хоча б за одним з чотирьох перших знакiв;
в) виробленi з використанням вказаних у пiдпунктi "б" сировини, матерiалiв та комплектуючих виробiв.
Детальнi правила походження товарiв будуть погодженi Сторонами в окремому документi, який, буде невiд'ємною частиною цiєї Угоди (частина друга статтi 1 Угоди з Казахстаном).
Республiка Казахстан, як i Україна, є учасницею Угоди про Правила визначення країни походження товарiв у Спiвдружностi Незалежних Держав вiд 20 листопада 2009 року (далi - Угода), ратифiкованої Законом України вiд 6 липня 2011 року N 3592-VI. Порядок визначення походження товарiв встановлено Правилами визначення країни походження товарiв, якi є невiд'ємною частиною Угоди (далi - Правила).
Статтею 2 Договору встановлено, що "Сторона не застосовує мита та iнших платежiв, еквiвалентних миту, стосовно експорту товару, призначеного для митної територiї iншої Сторони, та/або iмпорту товару, що походить з митної територiї iншої Сторони, за винятком випадкiв, передбачених в додатку 1, що є невiд'ємною частиною цього Договору".
Для визначення країни походження товарiв, що походять iз Сторiн i знаходяться в торговельному оборотi мiж ними, Сторони керуються Правилами, (частина перша статтi 4 Договору).
Пунктом 5.1 Правил встановлено, що товар користується режимом вiльної торгiвлi на митних територiях держав - учасниць Угоди, якщо вiн вiдповiдає критерiям походження, встановленим цими Правилами, а також якщо товар:
а) вивозиться на пiдставi договору (контракту) мiж резидентом однiєї з держав - учасниць Угоди й резидентом iншої держави - учасницi Угоди з митної територiї однiєї держави - учасницi Угоди та ввозиться на митну територiю iншої держави - учасницi Угоди;
б) вивозиться (ввозиться) фiзичною особою - резидентом держави - учасницi Угоди з митної територiї однiєї держави - учасницi Угоди на митну територiю iншої держави - учасницi Угоди;
в) не залишає територiй держав - учасниць Угоди, за винятком випадкiв, коли товар знаходиться або перемiщується територiями третiх країн пiд митним контролем, документально пiдтвердженим митними органами країн, через територiї яких здiйснюється доставка товару. При цьому товар повинен бути в незмiнному станi й над ним не повиннi проводитися будь-якi операцiї, за винятком операцiй iз забезпечення схоронностi й перевантаження товару.
Вiдповiдно до спецiального додатку Е до Мiжнародної конвенцiї про спрощення i гармонiзацiю митних процедур та статтi 326 Митного кодексу України до товарiв, транспортних засобiв комерцiйного призначення, що перебувають пiд митним контролем, митними органами можуть застосовуватися засоби забезпечення iдентифiкацiї шляхом накладення митних забезпечень: одноразових номерних запiрно-пломбових пристроїв, пломб, штампiв або печаток, голографiчних мiток, нанесення цифрового, лiтерного чи iншого маркування.
Пiдтвердження виконання умов, що товари перебували пiд митним контролем (за винятком перемiщення товарiв транзитом через територiю країни, визнаної державою-окупантом згiдно iз законом та/або визнаної державою-агресором щодо України згiдно iз законодавством), у незмiнному
станi й над ними не проводилися будь-якi операцiї, за винятком операцiй iз забезпечення схоронностi й перевантаження, митним органам можуть бути наданi такi документи:
сертифiкат, виданий митним органом країни транзиту "Non manipulation certificate", та/або
митна декларацiя (у митному режимi транзиту, зокрема Т1; при зберiганнi товару пiд митним контролем - митна декларацiя або iнший документ, оформлений при розмiщеннi у митний режим митного складу, вiльної митної зони або на тимчасове зберiгання тощо), що свiдчить про перебування товарiв пiд митним контролем при перевезеннi партiї товарiв з країни експорту до країни призначення, оформлена в країнi транзиту, та/або книжка МДП, та/або
лист-пiдтвердження на офiцiйному бланку митних органiв країн транзиту, та/або
товаросупровiднi документи, засвiдченi митним органом країни експорту (державою - учасницею Угоди) з вiдомостями про накладення митного забезпечення (одноразових номерних запiрно-пломбових пристроїв, пломб).
При цьому результати наявностi митних забезпечень країни експорту при проведеннi митного оформлення на митнiй територiї України мають бути закрiпленi фотофiксацiєю.
Враховуючи викладене вище, до товарiв походженням з Республiки Казахстан, якi поставляються в Україну транзитом через територiї держав, якi не є учасниками Угоди (маршрут Казахстан - Грузiя - Туреччина - Болгарiя - Румунiя - Україна), може бути надано режим вiльної торгiвлi при дотриманнi згаданих вище вимог.
В.о. директора Департаменту митних платежiв, контролю митної вартостi та митно-тарифного регулювання ЗЕД | Дмитро ПАДУН |