ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
21.09.2020 | N 08-1/15-03/7-12016 |
---|
Митницям Держмитслужби (за списком) |
Про застосування дiагональної кумуляцiї у межах угод про вiльну торгiвлю мiж Україною та країнами ЄАВТ, ЄС
На пiдставi листа Мiнiстерства розвитку економiки, торгiвлi та сiльського господарства України вiд 11.09.2020 N 4221-05/55830-03 (вх. Держмитслужби вiд 14.09.2020 N 23763/5.2) повiдомляємо.
1. Застосування дiагональної кумуляцiї у межах угод про вiльну торгiвлю мiж Україною та країнами Європейської асоцiацiї вiльної торгiвлi та Європейського Союзу
З 1 лютого 2018 року Україна приєдналася до Регiональної конвенцiї про пан-євро-середземноморськi преференцiйнi правила походження (далi - Конвенцiя).
Крiм України, учасниками Конвенцiї є країни Європейської асоцiацiї вiльної торгiвлi, до складу якої входять Iсландiя, Норвегiя, Швейцарiя, Лiхтенштейн (далi - ЄАВТ) та Європейського Союзу (далi - ЄС), з якими Україною укладено угоди про вiльну торгiвлю.
Вiдповiдно до статтi 3 (5) Доповнення I Конвенцiї кумуляцiя, передбачена цiєю статтею, застосовується лише у таких випадках:
"(а) преференцiйна торговельна угода вiдповiдно до Статтi 24 Генеральної Угоди з тарифiв i торгiвлi (ГАТТ) застосовується мiж Договiрними Сторонами, якi залученi до отримання статусу товару, що має країну походження, та Договiрної Сторони призначення;
(b) матерiали та продукти набувають статусу походження вiдповiдно до правил визначення походження iдентичних наведеним у цiй Конвенцiї; а також
(c) iнформацiя, що вказує на виконання необхiдних вимог для застосування кумуляцiї публiкується у Офiцiйному вiснику Європейського Союзу (серiя С) та у Договiрних Сторонах, якi є сторонами вiдповiдної Угоди вiдповiдно до їхньої власної процедури.
Кумуляцiя, що забезпечується цiєю статтею, повинна застосовуватися з дати, зазначеної у повiдомленнi, опублiкованому в Офiцiйному вiснику Європейського Союзу (серiя С)".
З метою впровадження положень Конвенцiї Пiдкомiтетом Україна - ЄС з питань митного спiвробiтництва 21 листопада 2018 року прийнято Рiшення N 1/2018 про замiну Протоколу I "Щодо визначення концепцiї "походження товарiв i методiв адмiнiстративного спiвробiтництва" до Угоди про асоцiацiю мiж Україною, з однiєї сторони, та Європейським Союзом, Європейським спiвтовариством з атомної енергiї i їхнiми державами-членами, з iншої сторони, яке набрало чинностi з 01 сiчня 2019 року.
Вiдповiдно до статтi 1 Протоколу I з метою iмплементацiї цiєї Угоди застосовуються Доповнення I (далi - Доповнення I) i вiдповiднi положення Доповнення II до Конвенцiї. Усi посилання на "вiдповiдну угоду" в Доповненнi I й у вiдповiдних положеннях Доповнення II до Конвенцiї тлумачаться у значеннi цiєї Угоди.
Правила походження товарiв, що мiстяться у Протоколi про правила визначення походження (про який iдеться в статтi 2.2) до Угоди про вiльну торгiвлю мiж Україною та державами ЄАВТ вiд 24 червня 2010 року (далi - Протокол), є iдентичними до правил походження Конвенцiї.
Таким чином, з урахуванням статтi 3 (а) (б) Доповнення I та статей 3,4 Протоколу продукти вважаються такими, що походять з України, якщо такi продукти отриманi з використанням матерiалiв походженням з країн ЄС, Iсландiї, Норвегiї, Швейцарiї*, за умови, що процес обробки або переробки, здiйснений в Українi, перевищує операцiї, зазначенi в статтях 6 Доповнення I та 8 Протоколу. При цьому, матерiали походженням з країн ЄС та ЄАВТ, якi використано при виробництвi продукцiї, не повиннi обов'язково пройти достатню обробку або переробку.
__________
Примiтка* у зв'язку iз
iснуванням митного союзу мiж Швейцарiєю i
Лiхтенштейном товари походженням з Лiхтенштейну
розглядаються як товари походженням зi Швейцарiї
(стаття 1 (о) Протоколу).
Винятком застосування дiагональної кумуляцiї є сiльськогосподарськi товари (перелiк товарiв додається), на якi розповсюджується сфера дiї Угоди про сiльське господарство мiж Україною та Королiвством Норвегiя, Угоди про сiльське господарство мiж Україною та Iсландiєю та Угоди про сiльське господарство мiж Україною та Швейцарською Конфедерацiєю.
До таких товарiв застосовується двостороння кумуляцiя (стаття 4 угод про сiльське господарство мiж Україною та державами ЄАВТ).
2. Документальне пiдтвердження походження продуктiв з України та країн ЄС для цiлей застосування дiагональної кумуляцiї у межах угод про вiльну торгiвлю мiж Україною та країнами ЄС
З урахуванням статтi 5 Протоколу I та статтi 15 Доповнення I у межах Угоди про асоцiацiю мiж Україною, з однiєї сторони, та Європейським Союзом, Європейським спiвтовариством з атомної енергiї i їхнiми державами-членами, з iншої сторони походження продуктiв з України та ЄС, в тому числi, якi отримано iз застосуванням дiагональної кумуляцiї, пiдтверджується на пiдставi сертифiката з перевезення товару EUR.1 (видається митною адмiнiстрацiєю країни експорту вiдповiдно до пункту 1 статтi 16 Доповнення I) або декларацiї про походження, яка складається будь-яким експортером, якщо фактурна вартiсть партiї товару не перевищує 6000 євро (пункт 1 "б" статтi 21 Доповнення I), або уповноваженим експортером незалежно вiд вартостi партiї товару (стаття 23 Доповнення I).
3. Документальне пiдтвердження походження продуктiв з України та країн ЄАВТ для цiлей застосування дiагональної кумуляцiї у межах угод про вiльну торгiвлю мiж Україною та країнами ЄАВТ
З урахуванням статтi 17 Протоколу у межах Угоди про вiльну торгiвлю мiж Україною та державами ЄАВТ вiд 24 червня 2010 року продукти, що походять з держави ЄАВТ, пiд час iмпорту до України та продукти, що походять з України, пiд час iмпорту до держави ЄАВТ повиннi отримати переваги вiд цiєї Угоди пiсля надання одного з таких пiдтверджень походження:
сертифiкат з перевезення товару EUR.1, зразок якого наведено в додатку 3а до Протоколу;
сертифiкат з перевезення товару EUR-MED, зразок якого наведено в додатку 3b до Протоколу;
у випадках, визначених у пунктi 1 статтi 23 цього Протоколу, декларацiя (далi - декларацiя iнвойс або декларацiя iнвойс EUR-MED), видається експортером на iнвойсi, накладнiй чи будь-якому iншому комерцiйному документi, який описує вiдповiднi товари з достатньою для їхньої iдентифiкацiї деталiзацiєю; тексти декларацiй iнвойс наведено в додатках 4а та 4b до Протоколу.
Вiдповiдно до статей 18 (5) та 23 (4) Протоколу при (ре)експортi продуктiв походженням з України до країн ЄАВТ митницями Держмитслужби видається сертифiкат з перевезення товарiв EUR-MED за письмовою заявою експортера (зразок заяви наведено у додатку 3b Протоколу) або пiд вiдповiдальнiсть експортера, його уповноваженого представника, або експортером складається декларацiя iнвойс EUR-MED у таких випадках:
1) продукти та матерiали походженням з України, якi отримано шляхом застосування кумуляцiї до матерiалiв походженням з країн ЄС та/або ЄАВТ, призначенi для (ре)експорту до країн ЄС або для виробництва продуктiв в країнах ЄАВТ для цiлей подальшого їх (ре)експорту до країн ЄС;
2) продукти та матерiали походженням з України, якi отримано без застосування кумуляцiї, призначенi для (ре)експорту до країн ЄС або для виробництва продуктiв в країнах ЄАВТ для цiлей подальшого їх (ре)експорту до країн ЄС;
3) продукти, обробка або переробка яких здiйснена в Українi та не перевищує операцiй, зазначених в статтi 8 цього Протоколу, отримують статус походження з України, якщо додана в Українi вартiсть бiльша нiж вартiсть використаних матерiалiв походженням з країн ЄС або ЄАВТ;
4) продукти, обробка або переробка яких здiйснена в Українi та не перевищує операцiй, зазначених в статтi 8 цього Протоколу, отримують статус походження з країни ЄАВТ або ЄС, на яку припадає найбiльша вартiсть матерiалiв, використаних при виробництвi в Українi;
5) продукти походженням з країн ЄС або ЄАВТ реекспортуються з України до країн ЄАВТ.
Вiдповiдно до статтi 19 (2) (5) Протоколу сертифiкат з перевезення товару EUR-MED може бути видано митницями Держмитслужби на продукти та матерiали походженням з України, на якi пiд час експорту видано сертифiкат з перевезення товарiв EUR. 1.
У цьому разi у графi 7 сертифiката з перевезення товарiв EUR-MED англiйською мовою зазначається запис: "ISSUED RETROSPECTIVELY (Original EUR.l No... (дата та мiсце видачi)".
Якщо походження продуктiв з України отримано шляхом застосування кумуляцiї до матерiалiв походженням з країн ЄС та/або ЄАВТ, експортером у графi 7 сертифiката з перевезення товарiв EUR-MED або в декларацiї iнвойс EUR-MED проставляється вiдмiтка "X" у полi запису "CUMULATION APPLIED WITH..." та у полi "name of the country/countries" зазначається назва країни походження матерiалiв, до яких застосовано кумуляцiю.
Якщо походження продуктiв з України отримано без застосування кумуляцiї до матерiалiв походженням з країн ЄС та/або ЄАВТ, експортером у графi 7 сертифiката з перевезення товару EUR-MED або декларацiї iнвойс EUR-МЕД проставляється вiдмiтка "X" у полi запису "NO CUMULATION APPLIED".
У графi 7 сертифiката з перевезення товарiв EUR-MED, що видається згодом, англiйською мовою зазначається запис: "ISSUED RETROSPECTIVELY".
У разi крадiжки, втрати або пошкодження сертифiката з перевезення EUR-MED видається його дублiкат, оформлений на пiдставi експортних документiв, що є в розпорядженнi експортера (стаття 20 Протоколу).
У графi 7 дублiката сертифiката з перевезення товарiв EUR-MED англiйською мовою зазначається запис: "DUPLICATE". У дублiкатi сертифiката з перевезення товарiв EUR-MED зазначається дата видачi та номер оригiнального сертифiката з перевезення товарiв EUR-MED, з якої вiн набирає чинностi.
Сертифiкати з перевезення товарiв EUR-MED видаються посадовими особами митниць, на якi покладено повноваження з видачi сертифiкатiв з перевезення товарiв EUR.1.
Розподiл бланкiв сертифiката з перевезення товарiв EUR-MED мiж митницями затверджено наказом Держмитслужби вiд 08 травня 2020 року N 168.
4. Застосування правила прямого транспортування у межах угод про вiльну торгiвлю мiж Україною та країнами ЄАВТ та ЄС
Звертаємо увагу, що вiдповiдно до статей 14 (1) Протоколу та 12 (1) Доповнення I у межах угод про вiльну торгiвлю мiж Україною та країнами ЄАВТ та ЄС пiдтвердження виконання умов прямого транспортування, встановленого статтями 14 (2) Протоколу та 12 (2) Доповнення I, не застосовуються, за винятком сiльськогосподарських товарiв, походженням з країн ЄАВТ, на якi розповсюджується сфера дiї Угоди про сiльське господарство мiж Україною та Королiвством Норвегiя, Угоди про сiльське господарство мiж Україною та Iсландiєю та Угоди про сiльське господарство мiж Україною та Швейцарською Конфедерацiєю.
З урахуванням викладеного, доручаю керiвникам митниць Держмитслужби:
iнформувати Держмитслужбу про виданi накази митниць, якими посадовi особи митниць уповноважено видавати сертифiкати з перевезення товарiв EUR-MED;
провести навчання для посадових осiб митниць, якi уповноваженi видавати сертифiкати з перевезення товарiв EUR.1 або EUR-MED;
з метою iнформацiйної пiдтримки довести iнформацiю до суб'єктiв зовнiшньоекономiчної дiяльностi про умови застосування дiагональної кумуляцiї у межах угод про вiльну торгiвлю мiж Україною та країнами ЄАВТ, ЄС;
довести до пiдприємств, якими отримано дозвiл митницi на використання статусу уповноваженого (схваленого) експортера вiдповiдно до Порядку надання та анулювання митницею статусу уповноваженого (схваленого) експортера, затвердженого наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 07 жовтня 2014 року N 1013, умови складання декларацiй iнвойс EUR-MED.
Презентацiйнi матерiали щодо застосування дiагональної кумуляцiї та практичнi приклади видачi сертифiкатiв з перевезення EUR-MED додаються.
Додаток: презентацiйнi матерiали в електронному виглядi
В. о. Голови | Андрiй ПАВЛОВСЬКИЙ |