ДЕРЖАВНИЙ КОМIТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ РЕГУЛЯТОРНОЇ ПОЛIТИКИ ТА ПIДПРИЄМНИЦТВА
вiд 26.03.2010 р. | N 3771 |
---|
Державний комiтет України з
питань регуляторної полiтики та пiдприємництва
розглянув листи щодо оподаткування iмпортних
операцiй податком на додану вартiсть та
повiдомляє наступне.
Згiдно зi статтею 1011 Цивiльного кодексу України за договором комiсiї одна сторона (комiсiонер) зобов'язується за дорученням другої сторони (комiтента) за плату вчинити один або кiлька правочинiв вiд свого iменi, але за рахунок комiтента.
Право власностi на товари, якi ввозяться на митну територiю України за договорами комiсiї, зберiгається за комiтентом, що визначено статтею 1018 Цивiльного кодексу України, вiдповiдно до якої майно, придбане комiсiонером за рахунок комiтента, є власнiстю комiтента.
Фiзична особа - пiдприємець, яка перебуває на спрощенiй системi оподаткування, облiку та звiтностi згiдно з Указом Президента України вiд 03.07.98 р. N 727/98 "Про спрощену систему оподаткування, облiку та звiтностi суб'єктiв малого пiдприємництва", може за добровiльним рiшенням зареєструватися платником ПДВ.
Абзацом другим пункту 2.4 статтi 2 Закону України вiд 03.04.97 р. N 168/97-ВР "Про податок на додану вартiсть" (далi - Закон N 168) передбачено, що у разi ввезення (пересилання) товарiв (предметiв) фiзичними особами, не зареєстрованими як платники цього податку, в обсягах, що перевищує неторговий оборот, який пiдлягає оподаткуванню, такi особи сплачують податок на додану вартiсть пiд час перетину такими товарами (предметами) митного кордону України без реєстрацiї виходячи з митної вартостi товарiв (предметiв), що перевищує розмiр неторгового обороту.
При iмпортуваннi на митну територiю України товарiв по договору комiсiї сплата податку на додану вартiсть може здiйснюватися як безпосередньо комiтентом (власником товарiв), так i комiсiонером.
При поставцi комiсiонером комiтенту iмпортних товарiв, сплата податкiв i зборiв при розмитненнi яких здiйснювалася безпосередньо комiтентом зi свого рахунку (про що визначено договором комiсiї чи iншим договором, який не передбачає переходу права власностi на товари), податок на додану вартiсть нараховується на вартiсть послуги комiсiї (комiсiйної винагороди).
При цьому дата виникнення податкових зобов'язань як у комiтента (з вартостi iмпортного товару), так i у комiсiонера (з вартостi отриманої (нарахованої) комiсiйної винагороди) визначається вiдповiдно до пiдпункту 7.3.6 пункту 7.3 статтi 7 Закону N 168.
Тому, враховуючи правила формування податкового кредиту, сплачений при iмпортi товарiв податок на додану вартiсть на пiдставi належним чином оформленої вантажної митної декларацiї включається до складу податкового кредиту комiтента (власником товару) за умови використання iмпортованих товарiв в оподатковуваних операцiях у межах господарської дiяльностi платника податку. У такому випадку комiсiонер права на податковий кредит за iмпортними товарами не має.
Окремо зазначаємо, що згiдно зi статтею 2 Закону України вiд 04.12.90 р. N 509-XII "Про державну податкову службу в Українi" (iз змiнами та доповненнями) та пiдпунктом 4.4.2 пункту 4.4 статтi 4 Закону України вiд 21.12.2000 р. N 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платникiв податкiв перед бюджетами та державними цiльовими фондами" (iз змiнами i доповненнями), роз'яснення законодавства з питань оподаткування серед платникiв податкiв надаються контролюючими органами у порядку, визначеному вiдповiдним центральним (керiвним) органом контролюючого органу.
Заступник Голови | М. Приступа |