ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
вiд 15.10.2010 р. | N 11/7-10.16/12169 |
---|
У Державнiй митнiй службi України
розглянуто лист Асоцiацiї фармацевтичних
дистриб'юторiв "ФАРМУКРАЇНА" вiд 21.09.2010 р.
N 202/10 щодо класифiкацiї згiдно з Українською
класифiкацiєю товарiв зовнiшньоекономiчної
дiяльностi (далi - УКТЗЕД) вiтамiнних та
вiтамiнно-мiнеральних препаратiв.
З вищезазначеного питання повiдомляємо. На виконання Указу Президента України вiд 17.05.2002 р. N 446/2002 "Про приєднання України до Мiжнародної конвенцiї про Гармонiзовану систему опису та кодування товарiв" Всесвiтньої митної органiзацiї (ВМО), Україна 26 липня 2002 р. стала договiрною стороною Конвенцiї, яка вступила в силу 1 сiчня 2004 р.
Номенклатура Гармонiзованої системи опису та кодування товарiв (ГС) є багатоцiльовою товарною номенклатурою (класифiкатором), яка вiдповiдає потребам статистичних служб, митних органiв та комерцiйної дiяльностi.
Країни, що приєднались до Конвенцiї, згiдно зi ст. 3 цього документа зобов'язанi прийняти її у всiй цiлiсностi, не припускаючи будь-яких застережень, та повиннi використовувати її при визначеннi митних тарифiв та облiку статистики зовнiшньої торгiвлi, оскiльки забезпечення зiставляння номенклатур окремих країн i є головною задачею ГС.
ГС є одним з основних документiв, якi використовуються при здiйсненнi мiжнародного товарообмiну, а також як першоджерело для бiльшостi базових класифiкацiй та таких, що побудованi на її основi (нацiональнi товарнi номенклатури).
В Українi ГС використовується як мiжнародна основа нацiональної товарної номенклатури Митного тарифу України (затверджений Законом України "Про Митний тариф України" вiд 05.04.2001 р. N 2371-III (зi змiнами i доповненнями)) - УКТЗЕД.
УКТЗЕД складається на основi ГС i Комбiнованої номенклатури Європейських Спiвтовариств. Товари в УКТЗЕД систематизовано за роздiлами, групами, товарними позицiями, товарними пiдпозицiями, найменування i цифровi коди яких унiфiковано з ГС. Для докладнiшої товарної класифiкацiї використовуються сьомий та восьмий знаки цифрового коду, якi вiдповiдають Комбiнованiй номенклатурi Європейських Спiвтовариств. Положеннями Конвенцiї кожнiй договiрнiй сторонi надається право проводити деталiзацiю товарiв на нацiональному рiвнi (дев'ятий та десятий знаки товарного коду).
На виконання положень Митного кодексу України (статтi 311, 312 та 313) Державною митною службою України розроблено постанову КМУ вiд 12.12.2002 р. N 1863 "Про затвердження Порядку ведення Української класифiкацiї товарiв зовнiшньоекономiчної дiяльностi". 01.01.2008 р. набув чинностi Закон України вiд 31.05.2007 р. N 1109-V "Про внесення змiн до Закону України "Про Митний тариф України", товарною номенклатурою якого є УКТЗЕД, побудована на ГС 2002 р.
На виконання п. 3 доручення КМУ вiд 05.07.2007 р. N 29380/1/1-07 мiнiстерства та вiдомства повиннi внести проекти актiв щодо приведення законiв, указiв Президента України, постанов та розпоряджень КМУ у вiдповiднiсть iз Законом "Про внесення змiн до Закону України "Про Митний тариф України".
Вiдповiдно до ст. 313 Митного кодексу України митнi органи класифiкують товари, тобто вiдносять їх до класифiкацiйних групувань, зазначених в УКТЗЕД. Рiшення митних органiв щодо класифiкацiї товарiв для митних цiлей є обов'язковими для пiдприємств i громадян.
Для бiльш чiткого розумiння пiдходiв до класифiкацiї товарiв та її унiфiкацiї Комiтетом з ГС готуються пояснення до ГС, якi узгоджуються з кожною новою версiєю ГС з урахуванням змiн, що вiдбуваються пiд час циклiв перегляду ГС. Пояснення до ГС не є складовою частиною Конвенцiї з ГС, проте, як встановлено ВМО, вони є iнтерпретацiєю ГС на офiцiйному рiвнi i є обов'язковим доповненням ГС.
З метою забезпечення єдиного тлумачення i застосування УКТЗЕД в Українi iснують Пояснення до УКТЗЕД, затвердженi наказом Державної митної служби України вiд 31.01.2004 р. N 68 (зi змiнами i доповненнями). Додатковi Пояснення до товарних категорiй (сьомий та восьмий знаки цифрового коду), зазначенi у Поясненнях до УКТЗЕД, вiдповiдають Поясненням до Комбiнованої номенклатури Європейських Спiвтовариств.
Згiдно з УКТЗЕД лiкарськi засоби (за винятком товарiв, включених до товарних позицiй 3002, 3005 або 3006), що складаються зi змiшаних або незмiшаних продуктiв для терапевтичного або профiлактичного застосування, у дозованому виглядi (включаючи лiкарськi засоби у виглядi трансдермальних систем) або розфасованi для роздрiбної торгiвлi, класифiкуються у товарнiй позицiї 3004.
У Додатковiй примiтцi 1 до групи 30 вказано, що товарна позицiя 3004 включає лiкарськi засоби, виготовленi на основi рослинної сировини, та препарати, виготовленi на основi таких активних речовин, як вiтамiни, мiнеральнi речовини, компоненти амiнокислот або жирних кислот, в упаковках для роздрiбної торгiвлi. Цi препарати класифiкують у товарнiй позицiї 3004, якщо вони мають на етикетцi, упаковцi або iнструкцiї для користувачiв вiдповiднi вказiвки:
• (a) специфiчнi недуги, хвороби або їх ознаки, для лiкування яких цей продукт повинен використовуватися;
• концентрацiя активної речовини або речовин;
• дозування;
• спосiб застосування.
Ця товарна позицiя включає гомеопатичнi лiкарськi препарати, якщо виконуються умови, зазначенi в пунктах (a), (c) i (d).
Якщо препарати виготовленi на основi вiтамiнiв, мiнеральних речовин, компонентiв амiнокислот або жирних кислот, норма однiєї iз цих речовин у рекомендованiй середньодобовiй нормi вживання, зазначена в iнструкцiї для користувачiв, повинна бути значно бiльшою, нiж рекомендована середньодобова норма вживання з метою збереження загального стану здоров'я та доброго самопочуття.
Також у п. 3 Додаткових загальних положень Пояснень до групи 30 зазначено, що вiтамiни або мiнеральнi препарати є препаратами на основi вiтамiнiв товарної позицiї 2936, на основi мiнералiв, в тому числi мiкроелементiв, або їх сумiшей. Вони використовуються для лiкування або профiлактики захворювань, нездужань або їхнiх симптомiв. Такi препарати мають високий вмiст вiтамiнiв або мiнералiв, як правило, щонайменш у три рази бiльше, нiж рекомендовано середньодобовою нормою вживання (RDA). RDA для певних вiтамiнiв та мiнералiв представлена в таблицi, що додається до Додаткових загальних положень до групи 30 (Пояснення до УКТЗЕД).
При класифiкацiї згiдно з УКТЗЕД вiтамiнних та вiтамiнно-мiнеральних препаратiв до уваги береться зазначена в iнструкцiї для користувачiв доза дiючих речовин в однiй одиницi лiкарської форми або у зазначеному в iнструкцiї об'ємi лiкарської форми.
У разi невиконання сукупностi вищенаведених вимог до групи 30 класифiкацiя вiтамiнних та вiтамiнно-мiнеральних препаратiв згiдно з УКТЗЕД здiйснюється у вiдповiдних товарних групах.
Звертаємо увагу, що до компетенцiї Державної митної служби України не належить вiднесення чи невiднесення певних товарiв до лiкарських засобiв. Митнi органи України класифiкують лiкарськi засоби виключно згiдно з вимогами УКТЗЕД.
Слiд зазначити, що пiд час розгляду питань класифiкацiї згiдно з УКТЗЕД товарiв, заявлених до митного оформлення як лiкарськi засоби, Державна митна служба України також зверталася до митних адмiнiстрацiй країн - виробникiв певних товарiв, Директорату з питань тарифiв та торгiвлi ВМО з метою застосування унiфiкованого пiдходу щодо їх класифiкацiї. Так, наприклад, при класифiкацiї препарату Краплi Береш Плюс Державною митною службою України було направлено запит до Угорської митної адмiнiстрацiї, яка у своїй вiдповiдi повiдомила, що цей товар експортувався у всiх випадках з Угорщини за кодом 2106. При розглядi питання класифiкацiї згiдно з УКТЗЕД товару Оригiнальний Великий Бальзам Бiттнера у товарнiй позицiї 2208 Державною митною службою України також було направлено листа до Директорату з питань тарифiв та торгiвлi ВМО, який у своїй вiдповiдi виклав пiдходи Секретарiату ВМО вiдносно класифiкацiї цього товару у товарнiй позицiї 2208. Проте iмпортери наполягали i наполягають на класифiкацiї згаданих товарiв у товарнiй позицiї 3004 згiдно з УКТЗЕД.
Заступник Голови Державної митної служби України | С. М. Сьомка |