МIНIСТЕРСТВО ЮСТИЦIЇ УКРАЇНИ
НАКАЗ
вiд 1 жовтня 1999 року | N 60/5 |
---|
Про затвердження Положення про порядок
проведення судової автотоварознавчої
експертизи транспортних засобiв та
Науково-методичних рекомендацiй з питань
проведення автотоварознавчої оцiнки
транспортних засобiв
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 8 жовтня 1999 р. за N 689/3982 |
Вiдповiдно до статей 7, 8 Закону
України "Про судову експертизу" та з метою
забезпечення єдиного пiдходу при проведеннi
автотоварознавчих експертиз i пiдвищення якостi
їх проведення НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про порядок проведення судової автотоварознавчої експертизи транспортних засобiв (додається).
2. Затвердити Науково-методичнi рекомендацiї з питань проведення автотоварознавчої оцiнки транспортних засобiв (додається).
3. Управлiнню експертного забезпечення правосуддя (Головченко Л. М.) довести зазначенi Положення та Науково-методичнi рекомендацiї до вiдома науково-дослiдних iнститутiв судових експертиз Мiнiстерства юстицiї України.
4. Управлiнню експертного забезпечення правосуддя (Головченко Л. М.) та Головному державному об'єднанню правової iнформацiї та пропаганди правових знань (Кордун Т. I.) забезпечити видання Положення та Науково-методичних рекомендацiй у необхiднiй кiлькостi.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Мiнiстра юстицiї України Бiрченка В.Г.
В.о. Мiнiстра | Б. С. Стичинський |
ЗАТВЕРДЖЕНО наказом Мiнiстерства юстицiї України вiд 1 жовтня 1999 р. N 60/5 |
|
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 8 жовтня 1999 р. за N 689/3982 |
ПОЛОЖЕННЯ
про порядок проведення судової
автотоварознавчої експертизи транспортних
засобiв
1. Загальнi положення
1.1. Положення про порядок проведення судової автотоварознавчої експертизи транспортних засобiв (далi - Положення) розроблено згiдно з Законом України "Про судову експертизу", Кримiнально-процесуальним, Цивiльним процесуальним та Арбiтражним процесуальним кодексами України, Iнструкцiєю про призначення та проведення судових експертиз, затвердженою наказом Мiнiстерства юстицiї України вiд 08.10.98 N 53/5, Iнструкцiєю про умови й правила провадження пiдприємницької дiяльностi iз судово-експертної дiяльностi (лiцензiйнi умови) та контроль за їх дотриманням, затвердженою наказом Лiцензiйної палати України та Мiнiстерства юстицiї України вiд 07.07.99 N 57/40/5, а також iншими нормативно-правовими актами з питань судової експертизи.
1.2. Положення визначає порядок призначення та проведення судових експертиз i дослiджень з товарознавчої оцiнки транспортних засобiв у науково-дослiдних iнститутах судових експертиз Мiнiстерства юстицiї України (далi - НДIСЕ Мiн'юсту), науково-дослiдних експертно-кримiналiстичних центрах Мiнiстерства внутрiшнiх справ України (далi - НДЕКЦ МВС), суб'єктами пiдприємницької дiяльностi та iншими пiдприємствами, до компетенцiї яких входить проведення автотоварознавчих експертиз та дослiджень.
1.3. Положення є обов'язковим для виконання судовими експертами НДIСЕ Мiн'юсту, експертами НДЕКЦ МВС, суб'єктами пiдприємницької дiяльностi та iншими пiдприємствами, до компетенцiї яких входить проведення автотоварознавчих експертиз та дослiджень.
1.4. Положення встановлює:
- порядок визначення залишкової вартостi транспортних засобiв (далi - ТЗ) з урахуванням стану споживчого ринку, строку експлуатацiї, пробiгу, технiчного стану, природного та морального зносу, комплектностi й додаткового обладнання;
- методи розрахунку величини витрат, потрiбних на вiдновлювальний ремонт ТЗ, пошкодженого в результатi дорожно-транспортної пригоди чи стихiйного лиха або iншого аварiйного пошкодження, додаткової витрати товарної вартостi внаслiдок згаданих пошкоджень i наступних ремонтних дiй;
- пiдстави взаємовiдносин з замовниками послуг з товарознавчої оцiнки ТЗ;
- порядок оформлення документiв при проведеннi автотоварознавчої експертизи (дослiдження);
- квалiфiкацiйнi вимоги щодо експертiв (фахiвцiв);
- iнформацiйно-методичне забезпечення дiяльностi з товарознавчої оцiнки.
2. Об'єктами автотоварознавчого дослiдження є:
- автомобiлi легковi, вантажнi, спецiалiзованi (пожежнi, санiтарнi, вантажно-пасажирськi, автолавки, автокрани тощо), автобуси, самоскиди, сiдельнi тягачi, трактори та iнша сiльськогосподарська та будiвельна технiка;
- веломототранспорт усiх видiв;
- електромобiлi, електрокари, тролейбуси тощо;
- мотоколяски, мотонарти тощо;
- причiпний состав (причепи, напiвпричепи, платформи, розпуски, трейлери тощо);
- деталi, вузли, агрегати вищевказаних ТЗ;
- вiдповiднiсть iнформацiї, що мiститься у технiчному паспортi та iнших документах, наданих експертовi (спецiалiстовi), даним, зазначеним на агрегатах (деталях) ТЗ.
3. Завданнями автотоварознавчої експертизи є:
- визначення залишкової вартостi ТЗ в залежностi вiд строку експлуатацiї автомобiля, пробiгу, його фактичного технiчного стану, комплектностi, додаткового обладнання;
- визначення вартостi деталей, вузлiв та агрегатiв ТЗ;
- визначення вартостi вiдновлювального ремонту ТЗ та матерiальних збиткiв, заподiяних власникам транспортних засобiв;
- визначення величини втрати товарної вартостi ТЗ в разi аварiйного пошкодження i наступних ремонтних дiй з їх усунення;
- визначення вартостi ТЗ, агрегатiв та деталей, що ввозяться на митну територiю України;
Автотоварознавчою експертизою можуть вирiшуватись також окремi завдання щодо:
- визначення комплектностi транспортного засобу вiдповiдно до iнструкцiй пiдприємств - виробникiв та iншої нормативно-технiчної документацiї;
- визначення року виготовлення ТЗ та приналежностi комплектуючих деталей вiдповiднiй моделi ТЗ;
- встановлення типу, потужностi та робочого об'єму двигуна, типу кузова, шасi;
- визначення можливостi взаємозамiни деталей, вузлiв та агрегатiв при переобладнаннi ТЗ;
- визначення об'єму i видiв ремонтно-вiдновлювальних робiт, номенклатури замiнних деталей, агрегатiв та вузлiв, а також матерiалiв, потрiбних для вiдновлення пошкодженого ТЗ;
- визначення процентного показника залишкової вартостi ТЗ, а також окремих деталей, вузлiв та агрегатiв;
- визначення експлуатацiйного зносу ТЗ, а також окремих деталей, вузлiв та агрегатiв, в їх числi - капiтально вiдремонтованих;
- визначення коду товарної номенклатури зовнiшньоекономiчної дiяльностi (ТН ЗЕД).
4. Вимоги, якi пред'являються до експерта-автотоварознавця
4.1. Виконання судових автотоварознавчих експертиз та дослiджень (далi - дослiджень) проводяться спецiалiстами, якi мають квалiфiкацiю судового експерта за спецiальнiстю 12.2 "Визначення вартостi автомототранспортних засобiв та розмiру матерiального збитку, заподiяного їх власнику", згiдно з Положенням про експертно-квалiфiкацiйнi комiсiї та атестацiю судових експертiв, затвердженим наказом Мiнiстерства юстицiї України вiд 15.07.97 N 285/7-А.
4.2. Квалiфiкацiя судового експерта присвоюється експертам спецiалiзованих державних установ експертно-квалiфiкацiйною комiсiєю цих установ.
4.3. Квалiфiкацiя судового експерта суб'єктiв пiдприємницької дiяльностi присвоюється Центральною експертно-квалiфiкацiйною комiсiєю Мiнiстерства юстицiї України, яка складається з працiвникiв Мiнiстерства та спецiалiстiв НДIСЕ Мiн'юсту.
4.4. Суб'єкти пiдприємницької дiяльностi, що здiйснюють судово-експертну дiяльнiсть, згiдно з ст. 7 Закону України "Про судову експертизу" повиннi мати лiцензiю Мiнiстерства юстицiї України з вiдповiдної спецiальностi.
4.5. Експерт-автотоварознавець повинен:
- керуватися чинним законодавством, яке регламентує судово-експертну дiяльнiсть;
- знати нормативно-технiчну документацiю, вiдповiдно до якої здiйснюється ремонт та експлуатацiя ТЗ;
- знати специфiку i технологiчнi можливостi спецiалiзованих станцiй технiчного обслуговування;
- володiти знаннями будови, технологiї ремонту автомобiлiв та спецiальною технiчною термiнологiєю;
- мати навики роботи з потрiбним спецiальним обладнанням та улаштуванням, якi потрiбнi для ремонту ТЗ;
- мати обiзнанiсть у ремонтних i витратних матерiалах, якi використовуються при ремонтi та експлуатацiї транспортних засобiв;
- володiти методами перевiрки якостi ремонту;
- мати навики роботи з персональними комп'ютерними програмами;
- знати особливостi експертного фотознiмання об'єктiв.
5. Порядок оформлення матерiалiв для проведення автотоварознавчої експертизи
5.1. Пiдставою для проведення експертизи є постанова слiдчого (особи, яка проводить дiзнання), суддi або ухвала суду.
5.2. При призначеннi повторної експертизи особа або орган, якi призначили експертизу, надають експертовi, крiм постанови (ухвали), акти попереднiх експертиз з усiма додатками до них, а також додатковi матерiали, що мають вiдношення до предмета експертизи та перебувають у їх розпорядженнi.
5.3. Висновок експерта i додатки до нього складаються у двох примiрниках, один з яких пiсля реєстрацiї в Книзi облiку i сплати вартостi експертизи видається замовнику, а другий (копiя) зберiгається у виконавця протягом термiну, що обумовлений для зберiгання архiвiв (до 5 рокiв).
5.4. Якщо питання, якi становлять предмет товарознавчої оцiнки автомототранспортних засобiв, вирiшуються за заявами громадян, органiзацiй, пiдприємств, установ, за результатами їх вирiшення складається "Акт дослiдження спецiалiста-автотоварознавця".
Якщо замовникам потрiбнi лише данi щодо окремих питань, пов'язаних зi знаннями фахiвця, консультацiйного або iнформацiйного характеру, складається довiдка. Копiї довiдок зберiгаються у виконавця протягом 3 рокiв.
Структура та змiст акта спецiалiста повиннi бути аналогiчними до структури та змiсту висновку автотоварознавчої експертизи, але вилучається запис, що стосується попередження спецiалiста про кримiнальну вiдповiдальнiсть за ст. ст 178, 179 Кримiнального кодексу України.
Копiї висновкiв експертизи i додатки до них можуть бути виданi експертом зацiкавленим особам тiльки на пiдставi вимог суду, слiдчих органiв або за їх письмовим дорученням.
5.5. Оплата вартостi експертизи здiйснюється за домовленiстю мiж замовником i виконавцем експертизи.
5.6. Строки виконання експертиз встановлюються вiдповiдно до Iнструкцiї про призначення та проведення судових експертиз (нескладних - до 10 днiв, складних - до 1 мiсяця, особливо складних - встановлюється за домовленiстю з органом чи особою, якi призначили експертизу). До термiну проведення експертизи не включається строк виконання клопотань експерта, пов'язаних з витребуванням додаткових матерiалiв, об'єктiв дослiджень та iнших вимог.
5.7. Якщо для проведення експертизи виникає потреба в додаткових матерiалах (даних), то експерт повинен протягом 5 днiв пiсля отримання ним первинних документiв, направити клопотання замовнику про їх надання.
Якщо не подано додатковi матерiали (данi) органом, що призначив експертизу (дослiдження спецiалiста) протягом одного мiсяця, то експерт направляє замовнику повiдомлення про неможливiсть надання висновку експерта (дослiдження спецiалiста).
5.8. Документи та матерiали, що надiйшли для автотоварознавчих дослiджень, реєструються в книзi реєстрацiї їх надходжень. Пiсля ознайомлення з їх змiстом, керiвник експертної установи призначає виконавця вiдповiдного дослiдження. Пiсля проведення експертизи чи виконання дослiдження документи та матерiали повертаються замовнику з зазначенням факту повернення в журналi реєстрацiї.
Начальник управлiння експертного забезпечення правосуддя | Л. М. Головченко |
Додаток до наказу Мiнiстра юстицiї України вiд 1 жовтня 1999 р. N 60/5 |
Науково-методичнi рекомендацiї з питань проведення автозаправочної оцiнки транспортних засобiв
1. Оформлення актiв дослiджень
Результати розрахункiв, виконанi вiдповiдно до Методичних рекомендацiй з товарознавчої оцiнки транспортних засобiв (далi - ТЗ), можуть бути використанi в разi визначення вартостi ТЗ при:
а) визначеннi вартостi ТЗ (залишкової вартостi ТЗ) при взаємних розрахунках громадян;
б) визначеннi вартостi ТЗ для пiдприємств, що мають ТЗ в числi основних фондiв, з метою приватизацiї або передання в довiрене керування;
в) визначеннi розмiру орендної сплати при укладаннi договорiв оренди на ТЗ пiдприємств, якi мають ТЗ в числi основних фондiв;
г) визначеннi стартової цiни ТЗ для аукцiонiв та конкурсiв з продажу i здавання в оренду окремих ТЗ;
ґ) декларуваннi майна;
д) визначеннi ринкової вартостi ТЗ, з метою продажу;
е) використаннi ТЗ в якостi застави;
є) страхуваннi ТЗ фiзичними та юридичними особами;
ж) визначеннi збиткiв, завданих ТЗ;
з) оцiнцi вартостi ТЗ для вирiшення майнових суперечок;
и) переоцiнцi основних фондiв юридичних осiб;
i) визначеннi вартостi оподаткування наявної бази;
ї) оцiнцi вартостi пiдприємств;
й) оформленнi нотарiусом договорiв купiвлi-продажу;
к) складаннi шлюбних контрактiв i розподiлi майна;
л) лiквiдацiї та утилiзацiї ТЗ.
1.1. Хiд та результати дослiдження, проведеного експертом-автотоварознавцем, викладаються в актi судової автотоварознавчої експертизи.
При проведеннi експертизи слiд керуватися Iнструкцiєю про призначення та проведення судових експертиз Мiнiстерства юстицiї України (затвердженою наказом Мiнiстра юстицiї України за N 53/5 вiд 08.10.98).
Акт експертизи виконується на бланках iз заголовком, який мiстить такi атрибути: назва вiдомства i (або) повна назва органiзацiї, яка проводить експертизу, її юридична адреса, телефон (факс).
Згаданий акт складається з трьох частин: вступної, дослiджувальної i висновкiв.
1.2. У вступнiй частинi вказуються:
а) назва експертизи, її номер, чи є вона додатковою, повторною, комплексною або комiсiйною;
б) назва органу або особи, якi призначили експертизу;
в) вiдомостi про експерта (експертiв): посада, прiзвище, iм'я, по батьковi, освiта, спецiальнiсть (загальна i експертна), стаж роботи за цими спецiальностями, вчений ступень i вчене звання.
Примiтка. Якщо експерт є суб'єктом пiдприємницької дiяльностi, то додатково вказуються номери, дати видачi та строки дiї свiдоцтва про присвоєння квалiфiкацiї судового експерта i лiцензiї на право проведення судово-експертної дiяльностi.
а) дата надходження матерiалiв на експертизу i дата пiдписання акта;
б) пiдстава для проведення експертизи (постанова або ухвала), коли i ким вона винесена;
в) питання, що поставленi перед експертом;
г) назва об'єкта (об'єктiв), представлених на експертизу;
ґ) клопотання про представлення додаткових матерiалiв, заявленi експертом результати їх розгляду;
д) обставини справи, що мають значення для виконання експертизи, з посиланням на джерела їх отримання.
Питання приводяться в формулюваннi постанови (ухвали) про призначення експертизи. При наявностi декiлькох питань експерт має право згрупувати їх i викласти у послiдовностi, яка забезпечує найбiльш доцiльний порядок дослiдження. Експерт має право уточнювати, не змiнюючи його змiсту, редакцiю питання, та розглядати додаткове питання, яке на його думку, потрiбне для всебiчного розгляду справи.
У випадку надходження до експерта матерiалiв справи, в якiй вже є акт дослiдження цього ж об'єкта i питання ставляться у тiй самiй редакцiї, експертизу слiд визначати та проводити як повторну. При проведеннi повторної експертизи у вступнiй частинi акта викладаються вiдомостi про первиннi (попереднi) експертизи: прiзвище та iнiцiали експертiв, назва експертної установи чи пiдприємницької структури, номери i дати актiв попереднiх експертиз, висновки цих експертиз з питань, якi поставленi повторно, а також мотиви призначення чи визначення цього дослiдження як повторного (тi якi вказанi в постановi або ухвалi, або за iнiцiативою експерта згiдно з матерiалами справи).
У вступнiй частинi акта експерт вказує, що його попереджено про кримiнальну вiдповiдальнiсть за статтями 178, 179 КК України.
Завершується вступна частина списком використаної лiтератури iз зазначенням основних бiблiографiчних даних (назва, автори, мiсце та рiк видання, глави (сторiнки), на яких мiститься використана iнформацiя).
1.3. Дослiджувальна частина акта мiстить:
а) данi про час та мiсце проведення огляду ТЗ;
б) вiдомостi про осiб, якi брали участь в оглядi ТЗ (прiзвище та iнiцiали, процесуальний статус);
в) iдентифiкацiйнi данi з свiдоцтва про реєстрацiю ТЗ (з технiчного паспорта) або з копiї вказаних документiв, засвiдчених у встановленому порядку;
г) показники спiдометра ТЗ;
ґ) результати огляду на вiдповiднiсть (невiдповiднiсть) номерiв кузова, шасi, агрегатiв до записiв у свiдоцтвi про реєстрацiю ТЗ (технiчному паспортi) або в iнших документах;
д) вiдомостi про комплектнiсть ТЗ;
е) вiдомостi про оснащенiсть ТЗ додатковим обладнанням;
є) вiдомостi про виявленi при оглядi дефекти, пошкодження та iншi обставини, якi мають значення для вирiшення поставлених питань.
Результати огляду ТЗ можуть бути викладенi в дослiджувальнiй частинi акта з додаванням до нього фотографiчного зображення або топографiчної розгортки будови ТЗ з вiдображенням характеру пошкоджень ТЗ або складанням дефектної вiдомостi, яка додається до акта, з посиланням на вид ремонтних дiй.
При виконаннi розрахункiв приводяться загальнi вигляди формул, якi використовуються, розкривається змiст кожного з їхнiх символiв iз зазначенням їхнiх числових значень та джерел, з яких вони взятi.
В дослiджувальнiй частинi акта повторної експертизи вказуються причини розбiжностей з результатами попередньої експертизи, якщо такi мають мiсце.
1.4. Висновки викладаються у виглядi вiдповiдей на поставленi питання у послiдовностi, в якiй вони викладенi у вступнiй частинi акта.
На кожне iз поставлених питань слiд давати вiдповiдь по сутi чи вказувати причини неможливостi його вирiшення.
Якщо висновок не може бути сформульований без докладного опису результатiв дослiдження, викладених у дослiджувальнiй частинi акта, то допускається посилання на неї.
Обчислення вартiсних значень складових, що приводяться в висновках експерта, можуть бути оформленi в окремих додатках до акта i є невiд'ємною частиною акта експертизи.
Назви деталей, вузлiв та агрегатiв, що приводяться в дослiдженнях, повиннi вiдповiдати термiнологiї, згiдно з прийнятою нормативно-технiчною документацiєю.
Акт експертизи пiдписується експертом. Якщо акт має додатки, то їх теж пiдписує експерт.
Пiдписи експертiв пiд висновками актiв експертиз засвiдчуються печаткою органiзацiї (особи), що їх виконували, або вiдповiдною печаткою для експертиз. Акти експертиз, а також додатки до них не потребують окремого затвердження або узгодження з боку вищого керiвництва.
2. Огляд транспортного засобу
2.1. При проведеннi автотоварознавчої експертизи присутнiсть зацiкавлених осiб на оглядi об'єктiв дослiджень визначається ухвалою суду або постановою слiдчого органу.
При проведеннi дослiдження на пiдставi заяв громадян, або листiв органiзацiй, закладiв, пiдприємств i т. iн., присутнiсть на оглядi зацiкавлених осiб може бути здiйснена за iнiцiативою замовникiв пiсля узгодження з виконавцем дослiдження дати, мiсця та часу огляду.
2.2. Виклик зацiкавлених осiб на огляд з зазначенням дати, мiсця та часу огляду ТЗ здiйснюється замовником шляхом вручення тексту на бланку виклику пiд розписку особи, що викликається, або телеграмою з повiдомленням про її вручення адресату.
В разi вiдсутностi у встановлений час на мiсцi огляду осiб, що викликалися, огляд проводиться без їх участi. На це повинен вказати виконавець дослiдження при складаннi акта про експертизу (дослiдження спецiалiста).
На вимогу експерта замовник повинен забезпечити належний транспорт для його доставки до мiсця огляду (стоянки або мiсця зберiгання аварiйного ТЗ) та назад, належнi умови огляду (освiтлення, вiльний доступ, можливiсть оглядання ТЗ з рiзних сторiн), присутнiсть зацiкавлених у справi сторiн, якщо це обумовлено вiдповiдними документами.
2.3. При виконаннi дослiдження власник ТЗ (довiрена особа) на вимогу експерта повиннi надати для огляду такi документи:
а) посвiдчення особи i (при потребi) довiренiсть на право керування ТЗ, для юридичних осiб - довiренiсть на право представництва на оглядi;
б) оригiнал технiчного паспорта (свiдоцтво про реєстрацiю ТЗ або карта облiку ТЗ з ДАI), а в разi його вiдсутностi - реєстрацiйнi документи "країни походження" (на вивiз з метою доставки ТЗ в Україну) (наприклад: ФРН - Fahrzeugbrief, США - Sertificate of Title);
в) комплект провiзних документiв (митну декларацiю, iнвойс, купчу, довiдку-рахунок тощо);
г) наявний документ про оцiнку ТЗ (якщо проводилась попередня експертиза), або його копiя;
ґ) довiдка встановленого зразка про сплату митних витрат;
д) iншу технiчну документацiю на ТЗ в оригiналi або копiї (сервiсна книжка, наприклад, ФРН - Fahrzeug Daten, талони гарантiйного обслуговування, страховий полiс тощо);
е) в разi придбання фiзичною особою - резидентом України ТЗ у iноземного професiйного торгiвця за межами України з подальшим поверненням мита за системою Europe Tax - Free Shoping Checkes при вивозi за межi ЄС - завiрена копiя чека на повернення мита;
є) якщо країна походження розташована поза межами Європи - то оригiнал платiжного документа про доставку ТЗ в мiсто, регiон України або iнший промiжний транзитний пункт (наприклад, на умовах CIF Riga), та при можливостi наявнiсть оригiналiв або копiй документiв, що пiдтверджують прямування через промiжнi транзитнi пункти (наприклад, Латвiя - Tranzita Numera Karte);
ж) якщо замовник є першим власником - резидентом України, що виконує митне оформлення вантажу (ТЗ) - у встановленому Державним Митним Комiтетом порядку - чек, рахунок про сплату митних платежiв (тiльки оригiнал).
Примiтка. При наданнi не завiрених копiй документiв свiдчення про цей факт експерт повинен зазначити в актi дослiдження i може проводити дослiдження на власний розсуд або вiдмовитись вiд нього (до офiцiйного пiдтвердження даних, якщо вiн давав запит до органу, що складав документ).
2.4. До початку огляду експерт знайомиться з наданими документами i фiксує такi, якщо вони необхiднi, данi:
а) прiзвище, iм'я та по батьковi власника ТЗ (довiреної особи) або найменування власника, юридичної особи;
б) адресу власника: поштову - фiзичної особи, або юридичну - юридичної особи, номер його розрахункового рахунка та адресу банкiвської установи;
в) данi з технiчного паспорта (свiдоцтва про реєстрацiю ТЗ): серiя, номер, ким i коли виданий, з яких пiдстав;
При вiдсутностi реєстрацiйних документiв припустиме використання даних довiдки-рахунку, договору купiвлi-продажу або контракту на поставку ТЗ, а також документiв, вказаних в п. 2.3. В разi потреби експерт має право витребувати нотарiально завiрений переклад змiсту документiв.
Iдентифiкацiйнi данi на ТЗ: вид, марка, модель (модифiкацiя), країна-виробник, країна-iмпортер (для ТЗ iноземного виробництва, що були у вжитку), колiр кузова (кабiни - для вантажних автомобiлiв, платформи - для причепа, рами, паливного бака та оперення - для мототехнiки), рiк i мiсяць випуску, номери двигуна, кузова, шасi (рами), державний номерний знак; також - наявнiсть вiдмiток (дати) про замiну номерних агрегатiв, пробiг - за лiчильником спiдометра.
2.5. Починаючи безпосередньо огляд ТЗ, з визначення пошкоджень, технiчного стану та комплектностi, експерт повинен перевiрити i в обов'язковому порядку зафiксувати:
а) вiдповiднiсть iдентифiкацiйних даних записам в наданих документах;
б) вiдповiднiсть ТЗ стандартнiй комплектностi та наявнiсть додаткового обладнання, оснащення;
в) чи пiдлягало ТЗ вiдновлювальним роботам ранiше;
г) характер та ступiнь складностi наявних пошкоджень на момент огляду та їх сфотографувати;
ґ) можливiсть вiдновлювальних робiт - з обов'язковим указуванням видiв ремонту, засобiв i обсягу їх виконання за кожним з вузлiв, агрегатiв, деталей;
2.6. По закiнченнi зовнiшнього огляду з виконанням перелiчених вище записiв замовник на вимогу експерта, коли це можливо, проводить перевiрку працездатностi двигуна та iнших вузлiв, систем та контрольних приладiв, а для спецiалiзованих (спецiальних) ТЗ додатково (пiдйомного механiзму - для самоскидiв, приводу вiдкривання-закривання дверей - для автобусiв тощо).
Робота двигуна перевiряється з метою виявлення стороннiх шумiв (стукiв), пiдвищеного димлення з вихлопної труби та системи вентиляцiї картера двигуна.
При можливостi проведення ходових випробувань перевiряється робота агрегатiв з метою виявлення стороннiх шумiв (стукiв) та iнших несправностей.
2.7. По закiнченнi дослiдження експерт ознайомлює зацiкавлених осiб з результатами огляду.
3. Визначення залишкової вартостi транспортного засобу
При складаннi актiв автотоварознавчих дослiджень з визначення залишкової вартостi ТЗ вузлiв та агрегатiв слiд вiдрiзняти такi поняття, як середньостатистична (розрахунково-довiдкова) вартiсть ТЗ (далi - середня), дiйсна залишкова (реально-реалiзацiйна) вартiсть ТЗ (далi - дiйсна).
Середня вартiсть ТЗ (Сост.) - це вартiсть нових та тих, якi були у використаннi, ТЗ, вузлiв та агрегатiв на споживчому ринку, що експлуатуються в Українi або тих, що ввозяться (не зареєстрованi), яка складається з цiни нового ТЗ заводу-виробника (або дилера), з корегуванням її за строком експлуатацiї i фактичним пробiгом, та, в окремих випадках - з урахуванням митного збору.
Вартiсть ТЗ визначається згiдно з показником залишкової вартостi за таблицями додатка 1 та додатка 4, а також з довiдкової лiтератури, вказаної в додатку 8.
Дiйсна вартiсть ТЗ (Сост.) - це вартiсть ТЗ, яка додатково враховує його дiйсний технiчний стан, iнтенсивнiсть та умови експлуатацiї i зберiгання.
При потребi переведення цiни ТЗ, вказаної в iноземнiй валютi, в нацiональну, треба використовувати обмiнний курс НБУ на момент дослiдження.
3.1. Загальна формула для визначення дiйсної залишкової вартостi (Сост.) транспортного засобу:
Сост = Сост. рас х К х (1 ±Дс/100) ±Сдоп, (1)
де: Сост. рас - середня (розрахунково-довiдкова) залишкова вартiсть ТЗ (див. п. 3.2);
Дс - процент додаткового збiльшення (зменшення) вартостi ТЗ, який залежить вiд умов догляду, зберiгання та експлуатацiї (з таблиць додатка 5);
Сдоп - додаткове збiльшення (зменшення) дiйсної вартостi ТЗ внаслiдок обчислення його комплектностi, наявностi аварiйних пошкоджень або оновлення деталей;
К - коефiцiєнт корегування залишкової вартостi, згiдно з специфiкою ринкових умов.
Примiтка. Дiйсна залишкова вартiсть ТЗ повинна вiдповiдати його попиту на ринку регiону.
3.2. Середня залишкова вартiсть Сост. рас для ТЗ як виробництва країн СНД, так i iноземних визначається за формулами
Сост. рас = Цсп х (1 +-Гк/100) + Мзб. у, (2)
або
Сост. рас = Цн х Кпр х Г/100 х (1 + Гк/100) + Мзб. у, (3)
де: Цн - цiна нового ТЗ на Українi або згiдно з довiдковою лiтературою;
Цсп - цiна ТЗ, який був в експлуатацiї ТЗ, згiдно з довiдковою лiтературою (вказана в додатку 8), що дозволяє визначити цiну ТЗ, який був в експлуатацiї, у вiдповiдностi зi строком його виробництва, при урахуваннi заводської комплектностi та пробiгу.
Примiтка. При визначеннi ринкової цiни на ТЗ з даних довiдкової лiтератури (пропозицiйної, що залежить вiд кон'юнктури моделей ТЗ на мiсцевих ринках Українi, з урахуванням їх комплектування та додаткового обладнання), слiд ураховувати, що вона, як правило, перевищує дiйсну вартiсть приблизно на 20 %.
Кпр - коефiцiєнт приведення цiни за моделями та модифiкацiями ТЗ, знятого з виробництва (приймається з таблиць додатка 3);
Г - процентний показник залишкової вартостi ТЗ (обчислюється за даними таблиць додатка 1 або, пiсля коригування методичною радою при МЮ України, буде обчислюватись за даними з довiдкової лiтератури, вказаної в додатку 8).
Процентний показник залишкової вартостi (Г) є змiнюваною розрахунковою процентною складовою залишкової вартостi подержаного ТЗ, оскiльки вiдображає рiвень споживчого ринку i коригується методичною радою при МЮ України. Показник Г не враховує дiйсного технiчного стану ТЗ.
Гк - процент коригування залишкової вартостi ТЗ за пробiгом (приймається з таблиць додатка 1 i довiдкової лiтератури, вказаної в додатку 8).
Мзб. у - вартiсний еквiвалент розмiру митного збору та встановлених податкiв (умовний митний збiр), який приймається на пiдставi затверджених митних правил. (Мзб. у не нараховується при використаннi вiтчизняної довiдкової лiтератури).
Примiтка. Для тих ТЗ, якi не пройшли реєстрацiю в Українi (не розмитненi), митний збiр при визначеннi (Сост.) не нараховується.
Для тих ТЗ, що зареєстрованi в Українi, але ввiз яких на даний час не дозволено митними правилами, розмiр Мзб. у приймається як рiвний збiр за тi ТЗ, якi ввозяться iз граничним термiном за митним дозволом на ввезення (до 10 рокiв).
3.3. Процент корегування цiни транспортного засобу (Гк) обчислюється з урахуванням рiзницi фактичного i нормативного пробiгiв за табл. додатка 1, або, що є бiльш прiоритетним, на пiдставi тих рекомендацiй, якi данi в довiднику, за показниками якого обчислюється цiна ТЗ.
3.4. Визначення розрахункової залишкової вартостi ТЗ, який був у користуваннi, на основi довiдкової лiтератури за формулою (2) є прiоритетним вiдносно визначення цiєї вартостi за формулою (3).
3.5. Процентний показник залишкової вартостi (Г) для мототехнiки та автобусiв виробництва країн СНД, транспортної сiльськогосподарської i будiвельної технiки визначається за формулою
Г = 100 - (Т х А), (4)
де: Т - тривалiсть експлуатацiї ТЗ, рокiв;
А - процент зниження залишкової вартостi за один рiк експлуатацiї (див. додаток 4)
або за формулою
Г = 100 - (П х А'), (5)
де: П - пробiг ТЗ, тис. км;
А' - процент зниження залишкової вартостi на 1000 км пробiгу (див. додаток 4).
3.6. Для технiчно не справних ТЗ, процентний показник залишкової вартостi яких перебуває в межах 4 - 6 %, виключається можливiсть їх подальшої експлуатацiї та вiдновлення. В цьому випадку додаткове зниження вартостi ТЗ, наведене в п. 3.11 та п. 3.12, не нараховується.
Залишкова вартiсть повнокомплектного ТЗ iз значним строком експлуатацiї (бiльше 10 рокiв), яке пiдлягає вiдновленню, не може бути меншою за процентний показник залишкової вартостi - 7 %.
Примiтка. Встановлена дiйсна вартiсть ТЗ, який є приватним майном, має вiдповiдати вимогам п. 12а постанови Пленуму Верховного суду України вiд 22.12.95 за N 20 "Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власностi".
3.7. Якщо особа або орган, якi призначили експертизу, не можуть представити об'єкт дослiдження, то, за згодою з ними, у процесi обчислення вартостi ТЗ можна виходити з розрахункового показника залишкової вартостi ТЗ, визначеного за даними свiдоцтва про реєстрацiю (технiчного паспорта) або з iнших документiв справи, вказавши на цi обставини в актi експертизи.
3.8. Якщо у дослiджуваного ТЗ розрахунковий пробiг, згiдно з таблицями додатка 1, значущо вiдрiзняється вiд показань технiчно справного п'ятизначного спiдометра, то при встановленнi дiйсного пробiгу треба, на пiдставi з середньорiчного нормативного пробiгу, визначити розрахунковий i коригувати його згiдно з показаннями спiдометра з доданням належної кiлькостi сотень кiлометрiв.
Приклад. Автомобiль ВАЗ-2108, строк експлуатацiї - 15 рокiв, показання спiдометра - 99500 км, середньорiчний нормативний пробiг - 14000 км (табл. 1.3 додатка 1). Розрахунковий пробiг 14000 х 15 = 210000 км. Дiйсний пробiг становить 199500 км.
3.9. При технiчно несправному спiдометрi, а також при встановленнi факту його замiни або втручання, що призвели до змiни показань кiлометражу, слiд у подальших розрахунках виходити з розрахункового (нормативного) пробiгу згiдно зi строком експлуатацiї дослiджуваного ТЗ.
3.10. Процентний показник залишкової вартостi ТЗ зi значним строком експлуатацiї (10 i бiльше рокiв) за належного технiчного стану i зовнiшнього вигляду, може бути пiдвищеним згiдно з табл. 5.1 додатка 5, але не перевищувати 30 %.
3.11. Процент додаткового збiльшення (зменшення) вартостi ТЗ вiд умов догляду, зберiгання та експлуатацiї (Дс), обчислюється на пiдставi розмiру розрахункової залишкової вартостi дослiджуваного ТЗ, керуючись показниками таблиць додатка 5.
3.12. Додаткове збiльшення (зменшення) дiйсної вартостi ТЗ, у тому числi причепiв, вiд комплектностi, оновлення деталей, аварiйних пошкоджень (Сдоп) визначається з наступних складових:
E Сдоп = Св1 + Св2 - (Свр + ВТВ), (6)
де: Св1 - збiльшення цiни ТЗ при оновленнi (замiнi) його деталей на новi - з експлуатацiйних, аварiйних чи iнших причин;
Св2 - збiльшення цiни при додатковому обладнуваннi дослiджуваного ТЗ;
Свр - вартiсть вiдновлювального ремонту (враховується при пред'явленнi ТЗ в аварiйному або розукомплектованому станi);
ВТВ - втрата товарної вартостi ТЗ (нараховується у випадках, викладених в пунктi 4.2).
3.13. Вартiсне збiльшення цiни ТЗ при оновленнi (замiнi) його деталей на новi з експлуатацiйних, аварiйних чи iнших причин Св 1 визначається за формулою:
Св1 = E Цi х [(Гi - Г)/100] , (7)
де: Цi - цiна замiненої деталi (вузла, агрегату);
Гi - процентний показник залишкової вартостi ТЗ на момент замiни деталi.
m - кiлькiсть замiнених деталей.
3.14. Вартiсне збiльшення цiни при додатковому обладнаннi дослiджуваного ТЗ Св 2 складається з вартостi додаткового обладнання, за вирахуванням проценту його зношення i вартостi робiт на його встановлення.
3.15. Цiна та строк експлуатацiї додатково встановленого обладнання (оснащення) повиннi бути пiдтвердженi документально (гарантiйний паспорт, довiдка-рахунок тощо).
Якщо документи, що пiдтверджують строки служби додатково встановленого обладнання, вiдсутнi, його вартiсть не включається в розрахунок вартостi ТЗ, але про наявнiсть такого обладнання вказується в актi експертизи.
3.16. Сума вартостi вiдновлюваного ремонту i втрати товарної вартостi внаслiдок цього ремонту (Свр + ВТВ), на яку зменшується залишкова вартiсть аварiйного або розукомплектованого ТЗ. При цьому ВТВ нараховується у випадках, викладених в пунктi 4.2.
Примiтка. Якщо комплектнiсть дослiджуваного ТЗ не вiдповiдає стандартнiй заводськiй, то його цiна зменшується на вартiсть вiдсутнiх агрегатiв, вузлiв (деталей) i робiт з їх установлення.
3.17. Пiдставою для збiльшення (зменшення) вартостi ТЗ внаслiдок змiни його технiчного стану є або вiдповiдне документальне пiдтвердження факту його вiдновлювального ремонту, замiни деталей (агрегатiв, вузлiв), або iнструментальне дослiдження за встановленням факту вiдновлювальних втручань (ремонту), що є в розпорядженнi експерта-автотоварознавця.
3.18. Якщо вартiсть вiдновлювального ремонту перевищує, з урахуванням зношення деталей розукомплектованого або аварiйного ТЗ, його дiйсну розрахункову вартiсть, то залишкова вартiсть такого ТЗ приймається як рiвна вартостi роботоздатних деталей, вузлiв, агрегатiв, установлених дефектуванням ТЗ, за винятком робiт з їх демонтажу. Вiдновлювати такий ТЗ - економiчно недоцiльно.
Примiтка. До складу роботоздатних деталей не слiд включати тих, демонтаж яких потребує робiт, пов'язаних з застосуванням газового або електрозварювального обладнання.
3.19. Визначення процентного показника залишкової вартостi окремих деталей, вузлiв, агрегатiв (за винятком автошин та акумуляторiв) проводиться тим самим чином, як i визначення процентного показника залишкової вартостi вiдповiдного ТЗ (за таблицями додатка 1).
3.20. Процентний показник залишкової вартостi акумуляторних батарей (ГАКБ) визначається за формулою:
ГАКБ = (1 - Тф/Тст) х 100, (8)
де: Тф - фактичний строк експлуатацiї АКБ;
Тст - середньостатистичний строк експлуатацiї АКБ до її замiни (списання).
Середньостатистичний строк експлуатацiї АКБ (Тст), незалежно вiд типу, визначається рiвним 3-м рокам, коли iнтенсивнiсть експлуатацiї ТЗ, на якому вона встановлена, становить 40 тис. км i бiльше на один рiк, та 4 роки - за iнтенсивностi експлуатацiї до 40 тис. км на один рiк.
Фактичний строк експлуатацiї АКБ визначається на момент дослiдження вiд дати її виготовлення згiдно з маркуванням.
3.21. Процентний показник залишкової вартостi автошин визначається за формулою
Гш = (1 - | Вн - Вф | ) х 100, | (9) | |
Вн - Вдоп |
де: Вн - висота протектора нової шини, мм (див. табл. п. 3.22);
Вф - висота протектора фактична, мм;
Вдоп - висота протектора припустима, мм.
Примiтка. Припустима висота протектора Вдоп становить для:
автобусiв | - 2,0 мм; |
легкових автомобiлiв | - 1,6 мм; |
вантажних автомобiлiв | - 1,0 мм; |
мотоциклiв, мопедiв | - 0,8 мм. |
Примiтка. При визначеннi процентного показника залишкової вартостi автошин, вiдновлених методом накладання нового протектора, висота протектора (Вн) приймається на рiвнi для легкових автомобiлiв - 10 мм, для вантажних автомобiлiв та автобусiв - 20 мм; середня первинна вартiсть (Спш) вiдновленої шини становить 20 % вiд вартостi нової автошини.
3.22. Додаткова знижка вартостi автошини (Дсш) вираховується за наявнiстю таких додаткових дефектiв:
- пошкодження борта при монтажi | - до 10 %; |
- викришування, сколи, трiщини на протекторi та зношення боковини без оголення корду | - до 20 %; |
- мiсцеве зношення (плямистiсть) протектора | - до 25 %; |
- старiння шин при вiдсутностi експлуатацiї протягом | |
до 3-х рокiв | - 10 %; |
вiд 3-х до 5-ти рокiв | - 25 %; |
бiльше 5-ти рокiв | - 50 %. |
Примiтка. Автошини з розшарованим каркасом вiдновленню не пiдлягають i до експлуатацiї не допускаються, тобто процентний показник їх залишкової вартостi - Гш = 0 %.
Таблиця
Висота протектора шин транспортних засобiв
Маркування шини | Модель шини | Висота малюнка Протектора, Мм |
---|---|---|
1 | 2 | 3 |
Шини легкових автомобiлiв | ||
155-13/6,5-13 | И-151 | 8,5 |
И-Л143 | ||
И-Л43 | ||
165-13/6,45-13 | М-145 | 9,2 |
АИ-168, 168У | ||
165/80R13 | МИ-166 | 8,6 |
МИ-16 | ||
165/82R13 | ИЯ-170 | 8,5 |
175/70R13 | ИН-251 | 7,0 |
165/70R13 | Ех-85 | 7,5 |
Вли И-15 | ||
185-14/7,35-14 | ИД-195 | 9,5 |
АИД-23 | ||
5,60-5 (145-380) | М-59А | 9,0 |
155/80R14 | МИ-182 | 8,5 |
165/80R14 | МИ-180 | 8,5 |
175/70R14 | МИ-181 | 8,5 |
Шини вантажних автомобiлiв, автобусiв | ||
7,50-20 (ТУ 38104146-77) | Я-151 | 15,5 |
220-508 (7,50-20) | МИ-173 | 17,0 |
220-508 (7,50-20) | ИЯ-112А | 15,0 |
220R-508R (7,50R20) | ИЯ-196 | 15,0 |
240-508 (8,25-20) | ИК-6АМ | 16,0 |
220R-508R (8,25R20) | К-55А | 18,0 |
240R-508R (8,25R20) | КИ-63 | 18,0 |
260-508 (9,00-20) | И-252Б | 20,0 |
260-508 (9,00-20) | И-249А | 18,0 |
260-508 (9,00-20) | МИ-155 | 21,0 |
260R-508R (9,00R20) | И-Н142Б | 21,0 |
260R-508R (9,00R20) | МИ-151 | 18,0 |
260-508 (10,00-20) | ИВл-1А | 20,0 |
260R-508R (10,00R20) | ОИ-73Б | 16,0 |
300-508 (11,00-20) | В-195А | 20,0 |
300R-508R (11,00R20) | И-68А | 20,0 |
300R-508R (11,00R20) | И-111А | 20,0 |
320-508 (12,00-20) | ИЯВ-12Б | 20,0 |
320-508 (12,00-20) | ИЯ-241 | 15,0 |
320R-508R (12,00R20) | И-109Б | 24,0 |
320R-508R (12,00R20) | И-А150, И-150А | 18,0 |
10,00-18 (ТУ 38104260-77) | К-65 | 20,0 |
320-457 (12,00-18) | К-70 | 20,0 |
320-508 (12,00-20) | М-93 | 25,0 |
370-508 (14,00-20) | ОИ-25, Я-307, Ф-10А |
18,0 |
Експортнi шини | ||
220-508 (7,50-20) (ТУ 38104265-77) | Ех-20 | 15,3 |
240-508 (8,25-20) (ТУ 3810471-77) | Ех-20 | 16,3 |
260-508 (9,00-20) (ТУ 3810433-75) | Ех-20 | 18,5 |
320-508 (12,00-20) (ТУ 38104296-79) | Ех-20 | 23,0 |
260R-508R (9,00R20) (ТУ 38104301-80) | Ех-21 | 18,0 |
280R-508R (10,00R20) (ТУ 38104304-80) | Ех-21 | 18,5 |
300R-508R (11,00R20) (ТУ 38104302-80) | Ех-21 | 19,0 |
320R-508R (12,00R20) (ТУ 38104303-80) | Ех-21 | 20,0 |
370/80R508 (ТУ 38104211-79) | НР-54 | 21,0 |
1220х400-533 (ТУ 38104326-80) | И-П184 | 23,0 |
260R-508R (9,00R20) | Ех-12 | 14,0 |
260R-508R (9,00R20) | И-Н190 | 18,0 |
280R 508 (10,00R20) | Д-2М | 14,0 |
300R 508 (11,00R20) | Д-3М | 17,0 |
310/80R508 | Д-1М | 16,0 |
310/80R508 | И-А232 | 21,0 |
255R572 (10,00R22,5) | У-1 | 18,0 |
1200 х 500-508 | ИД-П-284 | 25,0 |
Мотошини | ||
3,74-19 | И-40 | 7,0 |
3,50-18 | К-102 | 9,0 |
3,25-16 | Л-133 | 7,0 |
3,50-16 | Н-126 | 8,0 |
3,00-18 | Л-251 | 7,0 |
2,50/85-16 | Л-264 | 6,5 |
2,25-19 | Л-156 | 3,0 |
4,00-10 | В-47 | 7,0 |
4,00-10 | К-82 | 7,5 |
4,00-10С | К-96 | 8,0 |
2,50-19 | Л-129 | 7,0 |
5,00-10 | В-19АМ | 6,5 |
3,00-19 | Л-170 | 5,0 |
3,25-19 | Л-130 | 7,0 |
3,25-19 | С-76 | 5,0 |
3,00-10 | К-90 | 7,0 |
6,70-10 | Н-222 | 8,5 |
4. Порядок визначення матерiального збитку, заподiяного власнику транспортного засобу
Матерiальний збиток - це вартiсне значення реальних витрат, що їх зазнає власник ТЗ при його пошкодженнi або розукомплектованностi.
Розмiр матерiального збитку, за умов доцiльностi вiдновлення пошкодженого ТЗ, визначається як сума вартостi вiдновлювальних робiт (Свр), з урахуванням значення експлуатацiйного зношення замiнних деталей, втрати товарної вартостi (ВТВ), який вираховується за формулою
У = Ср + См + Сд х (1 - Итс/100) + ВТВ, (10)
де: Ср + См + Сд - вартiсть вiдновлювального ремонту;
Итс - розрахунковий процент експлуатацiйного зношення деталей ТЗ, %.
Примiтка. При розрахунку розмiру матерiального збитку, заподiяного власниковi ТЗ, витрати, якi несе власник, що пов'язанi з транспортуванням, зберiганням ТЗ, викликом по поштi сторiн, органiзацiйними витратами та сплата за експертне дослiдження експертом не включаються.
Вартiсть вiдновлювального ремонту визначається на пiдставi калькуляцiї ремонтно-вiдновлювальних робiт.
4.1. Складання калькуляцiї ремонтно-вiдновлювальних робiт.
4.1.1. Калькуляцiї ремонтно-вiдновлювальних робiт складаються на основi результатiв технiчного огляду ТЗ.
Якщо ТЗ на момент технiчного огляду вiдновлене або видозмiнене внаслiдок його ремонту, то калькуляцiя ремонтно-вiдновлювальних робiт не складається i дається повiдомлення про неможливiсть проведення експертизи.
Примiтка. Якщо на момент проведення експертизи надати ТЗ для огляду експертовi немає можливостi, то за вказiвкою слiдчого (суду) визначення вартостi вiдновлювального ремонту можна провадити на пiдставi тих офiцiйних документiв (завiрених копiй), в яких указанi види i вартiсть ремонтних робiт з вiдновлення ТЗ або характер його пошкоджень.
В окремих випадках експерт має право провести дослiдження на пiдставi заяви громадянина.
4.1.2. Вартiсть ремонтно-вiдновлювальних робiт визначається за формулою
Свр = Ср + См + Сд, (11)
де: Ср - вартiсть ремонтно-вiдновлювальних робiт;
См - вартiсть використаних для ремонту матерiалiв;
Сд - вартiсть замiнених при ремонтi деталей, вузлiв, агрегатiв.
4.1.3. Вартiсть ремонтних робiт може визначатись як добуток трудовитрат на ремонт у нормогодинах i середньої регiональної вартостi нормогодини для даної марки ТЗ. Трудовитрати на ремонт приймаються на пiдставi чинних Типових нормативiв трудомiсткостi на ТО i ремонт, а також вiдповiдних рекомендованих видань.
Примiтка. У разi документального пiдтвердження вiдновлення ТЗ на спецiалiзованiй СТО цiєї марки треба проводити розрахунки вартостi ремонту, на пiдставi вартостi нормогодин ремонтних робiт даної станцiї технiчного обслуговування.
Якщо вiдсутнє документальне пiдтвердження ремонту, то регiональна вартiсть нормогодин ремонтних робiт оцiнюваної марки ТЗ визначається або як iснуюча, що прийнята на станцiях провiдної автообслуговувальної корпорацiї УАК "УКРАВТО", або як середньостатистична вартiсть 1 нормогодини з "Бюллетеня автотовароведа".
Вартiсть 1 нормогодини не повинна бути бiльше вартостi, що прийнята на спецiалiзованiй СТО даної марки ТЗ.
За потреби проведення робiт з розбирання-збирання треба виходити з наступного спiввiдношення трудовитрат:
- роботи з демонтажу деталей (вузлiв, агрегатiв), що змiнюються, складають 30 %;
- роботи з встановлення деталей (вузлiв, агрегатiв) - 70 % вiд повних трудовитрат на розбирання-збирання.
4.1.4. Розрахунковий процент експлуатацiйного зношення для деталей легкових автомобiлiв, мотоциклiв, вантажних автомобiлiв та автобусiв визначається за формулою
Итс = Ип х П + Ит х Т, (12)
де: Ип - показник експлуатацiйного зношення внаслiдок пробiгу ТЗ, % (див. додаток 6);
П - пробiг ТЗ, тис. км;
Ит - показник експлуатацiйного зношення за фактором часу, %;
Т - строк експлуатацiї ТЗ, рокiв;
Ит = Пн/Пф, (13)
де: Пн - нормативний пробiг ТЗ;
Пф - фактичний пробiг (див. примiтку).
Примiтки.
1. Значення Ип для деталей тих вантажних автомобiлiв та автобусiв (як виробництва країн СНД, так i iноземних), якi не увiйшли до таблицi додатка 7, треба обчислювати за вiдповiдними аналогами (завантаженiстю, загальною вагою, потужнiстю двигуна, кiлькiстю мiсць пасажирiв тощо).
2. Значення Пф приймається згiдно з показниками лiчильника або, якщо пробiг значущо вiдрiзняється вiд нормативного, скориговане його значення, з вiдповiдним обґрунтуванням прийнятого пробiгу в дослiджувальнiй частинi акта. Якщо спiввiдношення пробiгiв Ит для легкових та вантажних автомобiлiв становить бiльш як два, то слiд послiдовно коригувати фактичний пробiг ТЗ (додаючи 100 тис. км), а для мотоциклiв та моторолерiв цей показник не повинен перевищувати чотирьох, а мопедiв - трьох, з корегуванням фактичного пробiгу (додаючи 10 тис. км).
Приклади. 1. Автомобiль ВАЗ-2109, строк експлуатацiї 5 рокiв, фактичний пробiг - 26 тис. км, нормативний пробiг - 70 тис. км (табл. 1.3 додатка 1), спiввiдношення дорiвнює 2.69 (за формулою 13), а Ит слiд приймати за значенням - 2.0.
2. Автомобiль ВАЗ-2109, строк експлуатацiї 5 рокiв, фактичний пробiг - 146 тис. км., нормативний пробiг - 70 тис. км (табл. 1.3 додатка 1), спiввiдношення дорiвнює 0.48.
Розрахунковий процент експлуатацiйного зношення деталей причепiв (окрiм шин), визначається за формулою
Ит. пр = Ипр х Т, (14)
де: Ипр - показник експлуатацiйного зношення за 1 рiк експлуатацiї причепа, %.
Значення показника Ипр, для:
- причепiв до легкових автомобiлiв вантажнiстю до 0.75 тонн | 5 % |
- причепiв до легкових автомобiлiв вантажнiстю до 1.9 тонн | 8 % |
- причепiв вантажнiстю до 8 тонн | 12.5 % |
- причепiв вантажнiстю понад 8 тонн | 10 % |
- причепiв самоскидних | 14.3 % |
- причепiв та напiвпричепiв вантажнiстю до 100 тонн | 8.3 % |
- причепiв та напiвпричепiв вантажнiстю понад 100 тонн | 6.7 % |
Примiтка. Процент експлуатацiйного зношення додаткового обладнання слiд розраховувати, виходячи з 8 % на кожний рiк експлуатацiї.
4.1.5. На роботи з ремонту, рихтування, розбирання-збирання передбачаються експлуатацiйнi надбавки, пов'язанi зi строком експлуатацiї ТЗ, рокiв
5 - 8 | - 10%; |
8 - 12 | - 20%; |
понад 12 | - 30%. |
Для iноземних: | |
8 - 12 | - 10%; |
понад 12 | - 20%. |
В разi вiдновлення пошкоджених ТЗ iноземного виробництва на спецiалiзованих СТО, вищенаведенi надбавки не враховуються.
4.1.6. При визначеннi перелiку робiт з фарбування слiд виходити з потреби повного (а не часткового) пофарбування усiх замiнених деталей, а також тих, якi пiдлягають зварюванню, рихтуванню, шпаклюванню або правленню, а також деталей, якi є стичними з ними, якщо внаслiдок згаданих операцiй поверхня останнiх пошкоджується.
4.1.7. Якщо пофарбуванню пiдлягає не менш як 50 % поверхнi ТЗ, то, залежно вiд особливостей конкретного випадку, до розрахунку вартостi цiєї роботи включається або повне перефарбування як зовнiшньої, так i внутрiшньої сторони кузова, або пофарбування однiєї з цих сторiн.
4.1.8. Кiлькiсть та вартiсть ремонтних матерiалiв визначається за вiдповiдною нормативно-довiдковою лiтературою.
4.1.9. Данi про вартiсть тих деталей, якi пiдлягають замiнi, застосовуються на пiдставi вiдповiдних довiдникових джерел, вказаних у додатку 8.
4.1.10. Цiну деталей за прейскурантами, вказаними в додатку 8, слiд коригувати з урахуванням увiзного мита (якщо ТЗ виготовлене за межами України), податкiв i дилерської надбавки, вiдповiдно до формули 2, де Цсп застосовується як цiна деталi (вузла, агрегату) вiдповiдно до вищезгаданої довiдково-нормативної лiтератури.
Цiни деталей вищезгаданих ТЗ без додаткових обчислень можна брати з "Бюллетеня автотовароведа".
4.1.11. Рiшення про замiну агрегатiв, вузлiв (деталей) приймається тiльки при неможливостi або у випадку недоцiльностi їх вiдновлення (ремонту).
Примiтка. Рiшення про замiну двигуна, розподiльчої коробки, коробки передач, ведучого моста приймається пiсля дефектування при їх розбираннi вiдповiдно до ГОСТ 18506-73 "Автомобили и их составные части, сдаваемые в капитальный ремонт". Замiна кузова автомобiля визнається обов'язковою у випадку, коли вiн не вiдповiдає вимогам РД 37.009.024-97 на прийняття його в ремонт.
4.1.12. При вiзуальному методi визначення об'єму вiдновлювальних робiт пошкодженого ТЗ не завжди є можливiсть виявити дефекти на внутрiшнiх деталях тих вузлiв трансмiсiї або силового агрегату, якi були в зонi аварiйного пошкодження, а також на малодоступних для огляду деталях кузова автомобiля (пiдсилювачi, арки колiс тощо). В таких випадках усi припущення щодо прихованих пошкоджень експерт повинен зафiксувати, але до їх пiдтвердження шляхом огляду вiдкритого вузла, агрегату, деталi чи одержання наряду-замовлення на виконання вiдповiдних робiт у ремонтному пiдприємствi, не включати цi роботи до вартостi вiдновлюваного ремонту.
Примiтка. До вартостi вiдновлювального ремонту попередньо можуть бути включенi витрати на дефектування (зняття, розбирання i т. iн.) вузла чи агрегату, який є в зонi аварiйного пошкодження, з пiдозрою на наявнiсть прихованих дефектiв.
4.1.13. При значнiй кiлькостi замiнних деталей до їх вартостi можна включати вартiсть крiпильних деталей (метизiв), яка приймається рiвною 2 % загальної вартостi замiнюваних деталей.
4.1.14. Якщо вартiсть вiдновлювального ремонту на момент оцiнки перевищує залишкову вартiсть ТЗ, визначену з урахуванням процентного показника залишкової вартостi на момент пошкодження ТЗ, то матерiальний збиток приймається в розмiрi, що дорiвнює дiйснiй залишковiй вартостi ТЗ на цей момент, оскiльки такий ТЗ вiдновлювати економiчно недоцiльно.
Якщо ТЗ iз значним строком експлуатацiї та пробiгом надано для огляду в несправному станi (не на ходу), але може бути вiдновлено, то процент експлуатацiйного зношення його деталей слiд приймати не бiльшим за 70 %.
4.2. Визначення втрати товарної вартостi ТЗ
4.2.1. Втрата товарної вартостi (ВТВ) є умовною величиною зниження дiйсної вартостi вiдновленого пiсля пошкодження ТЗ (при виконаннi вимог щодо якостi ремонту), у порiвняннi з аналогiчним непошкодженим транспортним засобом.
ВТВ може вiдбутися в результатi пошкодження ТЗ i наступного ремонту внаслiдок передчасного погiршення товарного (зовнiшнього) вигляду, зниження мiцностi (довговiчностi) його окремих деталей, вузлiв i агрегатiв, з'єднань та захисних покриттiв, а також використання тих запасних частин, якi були в ужитку чи ремонтi.
Примiтка. В окремих випадках, за завданням особи чи органу, якi призначили експертизу, розрахунок ВТВ може провадитись на основi офiцiйних документiв (завiрених копiй), в яких є данi про характер i вартiсть ремонту з вiдновлення ТЗ.
4.2.2. ВТВ вираховується при потребi проведення ремонтних робiт з вiдновлення пошкоджених деталей (вузлiв, агрегатiв) усiх типiв ТЗ, незалежно вiд характеру та перелiку пошкоджень.
ВТВ транспортного засобу не вираховується у випадках:
а) коли строк експлуатацiї легкових транспортних засобiв перевищує: 5 рокiв для ТЗ виробництва країн СНД, 7 рокiв для iноземних ТЗ;
б) якщо легковi ТЗ експлуатуються в iнтенсивному режимi (фактичний пробiг щонайменше вдвiчi бiльший за нормативний), строк перевищує 4 роки;
в) коли строк експлуатацiї вантажних ТЗ та автобусiв, як виробництва країн СНД, так i iноземних, перевищує 3 роки;
г) якщо ТЗ ранiше був перефарбований зовнi (для автобуса i причепа-дачi - коли мало мiсце повне перефарбування ззовнi та усерединi салону);
ґ) якщо ТЗ має слiди минулих аварiй або корозiйнi руйнування;
д) у випадку замiни кузова;
е) при замiнi окремих деталей, що не потребують фарбування та не впливають на погiршення зовнiшнього вигляду ТЗ (скло, фари, пластмасовi бампери, декоративнi накладки, шини, зовнiшня та внутрiшня фурнiтура тощо);
є) якщо ТЗ був виданий громадяниновi безкоштовно, через органи соцiального захисту населення (крiм випадкiв, коли нарахування ВТВ здiйснюється за завданням особи або органу, якi призначили експертизу).
4.2.3. Розрахунок ВТВ виконується за формулою
ВТВ = Х/100 х (Со + Свр), (15)
де: Х - коефiцiєнт ВТВ, який визначається згiдно з додатком 2 за спiввiдношеннями "А" i "В".
А - процентне вiдношення вартостi ремонту до залишкової вартостi ТЗ, яке визначається за формулою:
А = (Свр/Со) х 100; (16)
В - процентне вiдношення вартостi ремонтних робiт (Ср) до сумарної вартостi замiнних деталей, з урахуванням їх експлуатацiйного зношення (Сд') i матерiалiв, визначається за формулою
В = | Ср | х 100, | (17) |
Сд' + См |
де:
Сд' = Сд х (1 - Итс/100). (18)
5. Вимоги до виробничої бази експертного пiдроздiлу
5.1. Пiдроздiл повинен бути забезпечений такою виробничою базою:
а) робочим примiщенням для експертiв;
б) закритим примiщенням з достатнiм освiтленням для огляду ТЗ, оснащеним оглядовою ямою (естакадою) або пiдйомником;
в) приладами та оснащенням для визначення технiчного стану ТЗ.
5.1.1. Робоче примiщення експертiв повинно бути забезпечене:
а) телефонним зв'язком;
б) письмовими столами, стiльцями, шафами для лiтератури;
в) наочною iнформацiєю для замовникiв;
г) сейфами для зберiгання документацiї;
ґ) ПЕОМ з принтером.
5.2. Пiдроздiл повинен мати таку iнформацiйну базу:
5.2.1. Кодекси та закони, що регламентують експертну дiяльнiсть (Закон України "Про судову експертизу", ЦПК, КПК, КК, АПК, КпАП України, Положення та Iнструкцiї з питань судової експертизи тощо).
5.2.2. Нормативно-технiчну та методичну лiтературу.
- РД 37.009.024-97 "Приемка, ремонт и выпуск из ремонта кузовов легковых автомобилей предприятиями автотехобслуживания".
- РД 37.009.026-92 "Положение о техническом обслуживании и ремонте автотранспортных средств, принадлежащих гражданам (легковые и грузовые автомобили, автобусы, минитракторы)".
- "Положение о техническом обслуживании и ремонте автомобильного транспорта".
- "Руководство по ремонту, техническому обслуживанию и эксплуатации автомобилей (мотоциклов)".
- Типовi нормативи трудомiсткостi на ТО та ремонт автомобiлiв.
- Збiрник нормативних документiв "О составе затрат по единых нормах амортизационных отчислений", М.: "Финансы и статистика", 1992.
- Комп'ютернi програми, якi пов'язанi з ремонтом ТЗ.
- Iдентифiкацiйнi довiдники з визначення мiсцерозташування iдентифiкацiйних номерiв двигуна (його об'єму) та кузова (року випуску).
- Вiдповiднiсть технiчного стану ТЗ щодо умов безпеки руху. ГОСТ 25478-91 вiд 01.07.93.
- Правила дорожнього руху України. К. 94.
- Покриття лакофарбовi.
5.3. Довiдникова лiтература:
- перiодичний довiдник "Бюллетень автотовароведа" ДНДIСЕ; IВЦ СЕУ;
- перiодичний довiдник "Отпускные цены на автотранспортные средства, трактора, автомобильные и тракторные двигатели, мотоциклы, краны." НАМИ. Росiя;
- перiодичний довiдник "Super schwacke": "EUROTAX", Швейцарiя;
- перiодичний довiдник "Kalkulation": "EUROTAX", Швейцарiя;
- перiодичний довiдник "Auto-ident": "EUROTAX", Швейцарiя;
- перiодичнi довiдники "Auto market report", "Kelley Blue Book", "Mitchell", "N.A.D.A.", США;
- перiодичнi довiдники "PKW-Spezial" DAT Marktspiegel, Нiмеччина;
- мiжнародний стандарт ISO - 3833;
- Фарбування ТЗ. "Lakirung". Швейцарiя.
- Каталог двигунiв. СЕУ, Донецьк. IВЦ СЕУ
Додаток 1 до пунктiв 3, 3.2, 3.3, 3.8, 3.19, 4.1.4 |
ЗНАЧЕННЯ ПРОЦЕНТНОГО ПОКАЗНИКА (Г) ТА ПРОЦЕНТА КОРИГУВАННЯ (Г К) ЗАЛИШКОВОЇ ВАРТОСТI ТРАНСПОРТНИХ ЗАСОБIВ
Таблиця 1.1
Значення процентного показника залишкової вартостi (Г) легкових автомобiлiв
Тривалiсть експлуатацiї, роки |
Мiсяць | Г, % | Пробiг, км | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
бензин дизель |
<1.0 л | <1.3 л | <1.6 л <1.6 D |
<1.9 л <1.9 D |
<2.2 л <2.3 D |
<2.5 л <2.5 D |
||
1 | 6 12 |
92.0 85.0 |
4.500 9.000 |
6.000 12.000 |
7.000 14.000 |
8.000 16.000 |
9.000 18.000 |
10.500 21.000 |
2 | 18 24 |
80.0 78.0 |
13.500 18.000 |
18.000 24.000 |
21.000 28.000 |
24.000 32.000 |
27.000 36.000 |
31.500 42.000 |
3 | 30 36 |
74.0 70.0 |
22.500 27.000 |
30.000 36.000 |
35.000 42.000 |
40.000 48.000 |
45.000 54.000 |
52.500 63.000 |
4 | 42 48 |
66.0 62.0 |
31.500 36.000 |
42.000 48.000 |
49.000 56.000 |
56.000 64.000 |
63.000 72.000 |
73.500 84.000 |
5 | 54 60 |
60.0 56.0 |
40.500 45.000 |
54.000 60.000 |
63.000 70.000 |
72.000 80.000 |
81.000 90.000 |
94.500 105.000 |
6 | 66 72 |
54.0 51.0 |
49.500 54.000 |
66.000 72.000 |
77.000 84.000 |
88.000 96.000 |
99.000 108.000 |
115.500 126.000 |
7 | 78 84 |
48.0 45.0 |
58.500 63.000 |
78.000 84.000 |
91.000 98.000 |
104.000 112.000 |
117.000 126.000 |
136.500 147.000 |
8 | 90 96 |
41.0 38.0 |
67.500 72.000 |
90.000 96.000 |
105.000 112.000 |
120.000 128.000 |
135.000 144.000 |
157.500 168.000 |
9 | 102 108 |
35.0 32.0 |
76.500 81.000 |
102.000 108.000 |
119.000 126.000 |
136.000 144.000 |
153.000 162.000 |
178.500 189.000 |
10 | 114 120 |
30.0 28.0 |
85.500 90.000 |
114.000 120.000 |
133.000 140.000 |
152.000 160.000 |
171.000 180.000 |
190.500 210.000 |
Примiтка.
Процентний показник залишкової вартостi для автомобiлiв, що мають об'єм двигуна бiльший за обсяги, наведенi у табл. 1.3, розраховується за даними довiдникiв додатка 8.
Якщо ТЗ має тривалiсть експлуатацiї бiльше 10 рокiв, належить знижувати процентний показник залишкової вартостi автомобiлiв на два вiдсотки за кожний рiк, але не менше як до 13 % - при технiчно справному станi, та до 7 % - якщо ТЗ не пройшов чергового технiчного огляду в ДАI.
Таблиця 1.2
Процент коригування залишкової
вартостi (Гк) легкових
автомобiлiв, якщо фактичний пробiг є бiльшим або
меншим за нормативний
Рiзниця Пробiгу, км |
Об'єм двигуна, л | |||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
<1.0 | <1.3 | <1.6 <1.6 D |
<1.9 <1.9 D |
<2.2 <2.3 D |
<2.5 <2.5 D |
|||||||
- % | + % | - % | + % | - % | + % | - % | + % | - % | + % | - % | + % | |
6.000 | 4.5 | 4.0 | 3.5 | 3.0 | 3.0 | 2.5 | 2.5 | 2.0 | 2.0 | 1.5 | 1.5 | 1.0 |
12.000 | 9.0 | 8.0 | 8.0 | 6.0 | 6.0 | 5.5 | 5.5 | 4.0 | 4.0 | 3.0 | 3.0 | 2.0 |
18.000 | 14.0 | 11.0 | 11.0 | 9.5 | 9.5 | 7.5 | 7.5 | 6.0 | 6.0 | 4.5 | 4.5 | 3.5 |
24.000 | 19.0 | 14.0 | 14.0 | 11.0 | 11.0 | 10.0 | 10.0 | 8.0 | 8.0 | 6.5 | 6.5 | 5.0 |
30.000 | 22.5 | 17.0 | 17.0 | 13.5 | 14.0 | 12.5 | 12.5 | 10.0 | 10.0 | 8.5 | 8.5 | 6.5 |
36.000 | 26.0 | 20.0 | 20.0 | 16.0 | 17.0 | 15.0 | 15.0 | 12.0 | 12.0 | 9.5 | 9.5 | 8.0 |
42.000 | 28.0 | 23.0 | 22.0 | 17.5 | 20.0 | 16.5 | 17.0 | 14.0 | 14.0 | 11.0 | 11.0 | 9.0 |
48.000 | 30.0 | 26.0 | 24.0 | 19.0 | 22.0 | 18.0 | 19.0 | 15.5 | 16.0 | 12.5 | 12.5 | 10.0 |
54.000 | 26.0 | 20.5 | 24.0 | 19.5 | 21.0 | 17.0 | 18.0 | 14.0 | 14.0 | 11.0 | ||
60.000 | 28.0 | 22.0 | 26.0 | 21.0 | 23.0 | 18.5 | 20.0 | 15.5 | 15.5 | 12.0 | ||
66.000 | 30.0 | 23.5 | 28.0 | 22.5 | 25.0 | 20.0 | 22.0 | 17.0 | 17.0 | 13.0 | ||
72.000 | 29.0 | 23.5 | 27.0 | 21.5 | 24.0 | 18.5 | 18.5 | 14.0 | ||||
78.000 | 30.0 | 21.5 | 28.0 | 23.0 | 26.0 | 20.0 | 20.0 | 15.0 | ||||
84.000 | 29.0 | 24.0 | 27.0 | 21.0 | 21.0 | 16.0 | ||||||
90.000 | 30.0 | 25.0 | 28.0 | 22.0 | 22.0 | 17.0 | ||||||
96.000 | 29.0 | 23.0 | 23.0 | 18.0 | ||||||||
102.000 | 30.0 | 24.0 | 24.0 | 19.0 | ||||||||
108.000 | 25.0 | 20.0 | ||||||||||
114.000 | 26.0 | 21.0 | ||||||||||
120.000 | 27.0 | 22.0 |
Примiтка.
Процент коригування залишкової вартостi для автомобiлiв, що мають об'єм двигуна бiльший за наведенi у табл. 1.2 додатка 1, розраховують вiдповiдно з даними довiдникiв додатка 8.
При перепробiгах або недопробiгах, якi не увiйшли до табл. 1.2 додатка 1, треба додавати по 0.5 % за кожнi 6.000 км.
Умовнi позначення: - % - зниження процентного показника при значеннях пробiгу бiльше нормативного,
+ % - пiдвищення процентного показника при значеннях пробiгу менше нормативного.
Примiтка. Для автомобiлiв, що не увiйшли до таблиць 1.1, 1.2 додатка 1 (за об'ємом двигуна, строком експлуатацiї), показники Г i Гк слiд приймати згiдно з вiдповiдною довiдковою лiтературою додатка 8.
Таблиця 1.3
Значення процентного показника залишкової вартостi (Г) вантажних автомобiлiв виробництва країн СНД, що експлуатуються в Українi
Тривалiсть експлуатацiї |
Нормативний пробiг |
Загальна вага ТЗ, тонн | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
до 2,8 | 2,81 - 4,99 | 5,0 - 7,49 | 7,5 - 10,99 | 11,0 - 15,99 | 16,0 - 18,0 | Бiльше 18,0 | |||||||||
П | Г | П | Г | П | Г | П | Г | П | Г | П | Г | П | Г | ||
1 рiк | КП | 16 | 76 | 21 | 70 | 32 | 67 | 42 | 58 | 53 | 54 | 63 | 51 | 84 | 50 |
ДП | 21 | 32 | 42 | 53 | 63 | 84 | 147 | ||||||||
2 роки | КП | 32 | 61 | 42 | 55 | 64 | 53 | 84 | 44 | 106 | 40 | 126 | 38 | 168 | 36 |
ДП | 42 | 64 | 84 | 106 | 126 | 168 | 294 | ||||||||
3 роки | КП | 48 | 49 | 64 | 46 | 96 | 44 | 126 | 38 | 159 | 34 | 189 | 30 | 252 | 29 |
ДП | 63 | 96 | 126 | 159 | 189 | 252 | 441 | ||||||||
4 роки | КП | 64 | 41 | 84 | 39 | 128 | 36 | 168 | 29 | 212 | 27 | 252 | 25 | 336 | 24 |
ДП | 84 | 128 | 168 | 212 | 252 | 336 | 588 | ||||||||
5 рокiв | КП | 80 | 35 | 105 | 32 | 160 | 30 | 210 | 25 | 245 | 23 | 315 | 21 | 420 | 20 |
ДП | 105 | 160 | 210 | 265 | 315 | 420 | 735 | ||||||||
6 рокiв | КП | 96 | 30 | 126 | 28 | 192 | 26 | 252 | 21 | 318 | 19 | 378 | 18 | 504 | 17 |
ДП | 126 | 192 | 252 | 318 | 378 | 504 | 882 | ||||||||
7 рокiв | КП | 112 | 26 | 147 | 24 | 224 | 23 | 294 | 19 | 371 | 17 | 441 | 16 | 588 | 15 |
ДП | 147 | 224 | 294 | 371 | 441 | 588 | 1029 | ||||||||
8 рокiв | КП | 128 | 23 | 168 | 22 | 256 | 20 | 336 | 17 | 424 | 16 | 504 | 14 | 672 | 13 |
ДП | 168 | 256 | 336 | 424 | 504 | 672 | 1176 | ||||||||
9 рокiв | КП | 144 | 20 | 189 | 19 | 288 | 17 | 378 | 16 | 477 | 15 | 567 | 13 | 756 | 11 |
ДП | 189 | 288 | 378 | 477 | 567 | 756 | 1323 | ||||||||
10 рокiв |
КП | 160 | 18 | 210 | 17 | 320 | 16 | 420 | 15 | 530 | 14 | 630 | 11 | 840 | 10 |
ДП | 210 | 320 | 420 | 530 | 630 | 840 | 1470 |
Умовнi позначення: КП - коротке плече, ДП - довге плече.
Таблиця 1.4
Процент коригування (Гк) залишкової
вартостi вантажних
автомобiлiв виробництва країн СНД та iнших країн,
що
експлуатуються в Українi, якщо пробiг бiльший або
менший за нормативний
Загальна вага ТЗ (т) |
Пробiг (плечовий) |
Рiзниця пробiгiв (тис. км) | |||||||||||||
10 | 20 | 30 | 40 | 50 | 60 | 70 | 80 | 90 | 100 | 120 | 140 | 160 | 180 | ||
за перепробiгом (- %) | |||||||||||||||
До 2,8 | КП | 3 | 8 | 13 | 17 | 20 | 23 | 25 | 27 | 28 | 29 | 30 | |||
ДП | 3 | 7 | 11 | 15 | 18 | 20 | 22 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | |
2,81 4,99 | КП | 3 | 7 | 10 | 13 | 15 | 17 | 19 | 21 | 23 | 24 | 25 | |||
ДП | 2 | 4 | 6 | 8 | 9 | 11 | 12 | 14 | 15 | 16 | 19 | 20 | 21 | 22 | |
5,0 7,49 | КП | 3 | 7 | 11 | 15 | 18 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | |||
ДП | 2 | 4 | 6 | 8 | 10 | 12 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | |
7,5 10,99 | КП | 2 | 4 | 7 | 9 | 11 | 13 | 15 | 17 | 19 | 20 | 21 | |||
ДП | 1 | 3 | 5 | 7 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 19 | |
11,0 15,99 | КП | 1 | 4 | 7 | 9 | 11 | 13 | 15 | 17 | 19 | 20 | 21 | |||
ДП | 1 | 3 | 5 | 7 | 9 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 20 | |
Бiльш 16 | КП | 2 | 5 | 8 | 10 | 12 | 14 | 16 | 18 | 19 | 20 | 21 | |||
ДП | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 12 | 14 | 16 | 19 | |
за недопробiгом (+ %) | |||||||||||||||
До 2,8 | КП | 2 | 6 | 9 | 12 | 14 | 16 | 18 | 20 | ||||||
ДП | 1 | 3 | 5 | 7 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | ||
2,81 4,99 | КП | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | |||||
ДП | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 6,5 | 7,0 | 7,5 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | |
5,0 7,49 | КП | 2 | 4 | 6 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | ||||||
ДП | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 6,5 | 7,0 | 7,5 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | |
7,5 10,99 | КП | 1 | 2,5 | 3 | 3,5 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | ||||
ДП | 1 | 2 | 2,5 | 3 | 3,5 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | ||
11,0 15,99 | КП | 1 | 3 | 3,5 | 4 | 5,5 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | ||||
ДП | 1 | 2,5 | 3 | 3,5 | 4 | 4,5 | 5 | 5,5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | |
Бiльш 16 | КП | 1 | 2,5 | 3,5 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | ||||
ДП | 0,5 | 1 | 1,5 | 2 | 2,5 | 3 | 3,5 | 4 | 4,5 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
Умовнi позначення: КП - коротке плече, ДП - довге плече, П - пробiг (тис. км).
Таблиця 1.5
Значення процентного показника
залишкової вартостi (Г)
вантажних автомобiлiв iноземного виробництва, що
зареєстрованi та експлуатуються в Українi
Тривалiсть експлуатацiї |
Нормативний пробiг |
Загальна вага ТЗ, тонн | |||||||||||||
до 2,8 | 2,81 - 4,99 | 5,0 - 7,49 | 7,5 - 10,99 | 11 - 15,99 | 16 - 18,0 | бiльш 18,0 | |||||||||
П | Г | П | Г | П | Г | П | Г | П | Г | П | Г | П | Г | ||
1 | КП | 16 | 80 | 21 | 75 | 32 | 72 | 42 | 65 | 53 | 63 | 63 | 62 | 84 | 61 |
ДП | 21 | 32 | 42 | 53 | 63 | 84 | 147 | ||||||||
2 | КП | 32 | 65 | 42 | 61 | 64 | 58 | 84 | 55 | 106 | 54 | 126 | 52 | 168 | 51 |
ДП | 42 | 64 | 84 | 106 | 126 | 168 | 294 | ||||||||
3 | КП | 48 | 55 | 64 | 52 | 96 | 50 | 126 | 48 | 159 | 45 | 189 | 43 | 252 | 42 |
ДП | 63 | 96 | 126 | 159 | 189 | 252 | 441 | ||||||||
4 | КП | 64 | 46 | 84 | 44 | 128 | 42 | 168 | 40 | 212 | 36 | 252 | 34 | 336 | 33 |
ДП | 84 | 128 | 168 | 212 | 252 | 336 | 588 | ||||||||
5 | КП | 80 | 40 | 105 | 39 | 160 | 35 | 210 | 33 | 245 | 30 | 315 | 28 | 420 | 27 |
ДП | 105 | 160 | 210 | 265 | 315 | 420 | 735 | ||||||||
6 | КП | 96 | 35 | 126 | 33 | 192 | 30 | 252 | 29 | 318 | 27 | 378 | 25 | 504 | 24 |
ДП | 126 | 192 | 252 | 318 | 378 | 504 | 882 | ||||||||
7 | КП | 112 | 30 | 147 | 29 | 224 | 27 | 294 | 26 | 371 | 24 | 441 | 22 | 588 | 21 |
ДП | 147 | 224 | 294 | 371 | 441 | 588 | 1029 | ||||||||
8 | КП | 128 | 26 | 168 | 25 | 256 | 24 | 336 | 23 | 424 | 21 | 504 | 20 | 672 | 19 |
ДП | 168 | 256 | 336 | 424 | 504 | 672 | 1176 | ||||||||
9 | КП | 144 | 24 | 189 | 22 | 288 | 21 | 378 | 20 | 477 | 19 | 567 | 18 | 756 | 17 |
ДП | 189 | 288 | 378 | 477 | 567 | 756 | 1323 | ||||||||
10 | КП | 160 | 21 | 210 | 20 | 320 | 19 | 420 | 18 | 530 | 17 | 630 | 16 | 840 | 15 |
ДП | 210 | 320 | 420 | 530 | 630 | 840 | 1470 |
Умовнi позначення: КП - коротке плече, ДП - довге плече.
Примiтка. Якщо ТЗ має тривалiсть експлуатацiї бiльше 10 рокiв та належить знижувати процентний показник залишкової вартостi автомобiлiв на один вiдсоток за кожний рiк, але не менше як до 6 % - при технiчно справному станi.
Таблиця 1.6
Процент коригування залишкової
вартостi (Гк) вантажних
автомобiлiв iноземного виробництва, якщо пробiг є
бiльшим або меншим за нормативний
Загальна вага (т) |
Пробiг (плечевий) |
Рiзниця пробiгiв (тис. км) | |||||||||||||
10 | 20 | 30 | 40 | 50 | 60 | 70 | 80 | 90 | 100 | 120 | 140 | 160 | 180 | ||
за перепробiгом (- %) | |||||||||||||||
До 2,8 | КП | 5 | 10 | 16 | 20 | 24 | 28 | 32 | 35 | 38 | 40 | ||||
ДП | 5 | 9 | 13 | 17 | 19 | 21 | 24 | 25 | 27 | 29 | 31 | 33 | 34 | 35 | |
2,81 4,99 | КП | 5 | 9 | 12 | 15 | 17 | 19 | 21 | 23 | 25 | 27 | ||||
ДП | 3 | 5 | 8 | 10 | 12 | 14 | 16 | 18 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | |
5,0 - 7,49 | КП | 5 | 9 | 13 | 17 | 20 | 22 | 24 | 26 | 27 | 28 | ||||
ДП | 3 | 5 | 7 | 9 | 11 | 13 | 15 | 17 | 19 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | |
7,5 10,99 | КП | 3 | 6 | 9 | 11 | 14 | 16 | 18 | 20 | 21 | 22 | ||||
ДП | 3 | 5 | 7 | 9 | 11 | 13 | 15 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | |
11,0 15,99 | КП | 3 | 6 | 9 | 12 | 14 | 16 | 18 | 20 | 21 | 22 | ||||
ДП | 3 | 5 | 7 | 9 | 11 | 13 | 15 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | |
Бiльш як 16 |
КП | 3 | 6 | 9 | 11 | 14 | 16 | 18 | 20 | 21 | 22 | ||||
ДП | 2 | 4 | 6 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 16 | 17 | 19 | 20 | |
за недопробiгом (+ %) | |||||||||||||||
До 2,8 | КП | 4 | 8 | 11 | 14 | 16 | 18 | 20 | 21 | 22 | 23 | ||||
ДП | 3 | 5 | 8 | 9 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | |
2,81 4,99 | КП | 3 | 5 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | |||
ДП | 2 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | |
5,0 - 7,49 | КП | 3 | 5 | 7 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | ||||
ДП | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | |
7,5 10,99 | КП | 2 | 4 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | ||||
ДП | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | |
11,0 15,99 | КП | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | ||||
ДП | 2 | 2 | 3 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | |
Бiльш як 16 |
КП | 1 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | ||||
ДП | 1 | 1 | 2 | 2 | 3 | 3 | 4 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
Умовнi позначення: КП - коротке плече, ДП - довге плече, П - пробiг (тис. км).
Таблиця 1.7
Значення процентного показника
залишкової вартостi
причепiв (Гпр) виробництва країн СНД
Тривалiсть експлуатацiї |
Вантажнiсть причепiв, тонн | |||||
Легковi | Вантажнi | |||||
< 0,75 | 0,8 - 1,9 | < 2,8 | 5,0 7,5 | 7,6 16,0 | > 16,1 | |
1 рiк | 90 | 86 | 82 | 75 | 76 | 78 |
2 роки | 86 | 81 | 77 | 70 | 72 | 74 |
3 роки | 67 | 66 | 63 | 59 | 61 | 62 |
4 роки | 60 | 59 | 55 | 50 | 53 | 54 |
5 рокiв | 50 | 50 | 47 | 41 | 46 | 46 |
6 рокiв | 46 | 45 | 42 | 35 | 38 | 35 |
7 рокiв | 42 | 40 | 39 | 30 | 32 | 29 |
8 рокiв | 35 | 33 | 33 | 25 | 26 | 23 |
9 рокiв | 29 | 28 | 27 | 20 | 21 | 19 |
10 рокiв | 24 | 23 | 21 | 16 | 17 | 16 |
Таблиця 1.8
Значення процентного показника
залишкової вартостi
причепiв (Гпр) iноземного виробництва
Тривалiсть експлуатацiї |
Вантажнiсть причепiв, тонн | |||||
Легковi | Вантажнi | |||||
<0,75 | 0,8 - 1,9 | < 2,8 | 5,0 - 7,5 | 7,5 16,0 | > 16,0 | |
1 рiк | 93 | 92 | 91 | 88 | 89 | 90 |
2 роки | 89 | 88 | 83 | 81 | 83 | 84 |
3 роки | 82 | 80 | 70 | 68 | 71 | 72 |
4 роки | 75 | 72 | 62 | 59 | 63 | 64 |
5 рокiв | 69 | 65 | 54 | 50 | 56 | 55 |
6 рокiв | 63 | 58 | 49 | 44 | 48 | 45 |
7 рокiв | 58 | 52 | 46 | 39 | 42 | 40 |
8 рокiв | 53 | 46 | 40 | 35 | 36 | 34 |
9 рокiв | 48 | 40 | 34 | 30 | 31 | 29 |
10 рокiв | 43 | 35 | 30 | 27 | 28 | 26 |
Примiтка. Для причепiв, що мають строк експлуатацiї бiльш як 10 рокiв, процентний показник залишкової вартостi зменшується, вiдповiдно, для "легкових" - на 1.0 %, а для "вантажних" на - 0.8 % за кожний рiк експлуатацiї, але для технiчно справних причепiв (Гпр) повинен становити не менше 7 %.
Додаток 2
до пункту 4.2.3
ЗНАЧЕННЯ ВЕЛИЧИНИ ВТРАТИ ТОВАРНОЇ
ВАРТОСТI (ВТВ)
"A" вiдношення | I. до 20 % | II. 21 - 33 % | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
"B" вiдношення % |
> 130 | <130 - 100 |
<100 - 70 |
<70 - 50 |
<50 | > 130 | <130 - 100 |
<100 - 70 |
<70 - 50 |
<50 |
до 2 мiсяцiв |
5.5 | 5.0 | 4.5 | 4.25 | 3.75 | 5.75 | 5.25 | 4.75 | 4.25 | 4.0 |
до 6 мiсяцiв |
5.0 | 4.5 | 4.0 | 3.75 | 3.25 | 5.25 | 4.75 | 4.25 | 4.0 | 3.5 |
до 12 мiсяцiв |
4.5 | 4.0 | 3.5 | 3.25 | 3.0 | 4.75 | 4.25 | 4.0 | 3.5 | 3.25 |
до 24 мiсяцiв |
4.0 | 3.5 | 3.25 | 3.0 | 2.75 | 4.25 | 4.0 | 3.5 | 3.25 | 3.0 |
до 36 мiсяцiв |
3.5 | 3.25 | 3.0 | 2.75 | 2.5 | 4.0 | 3.5 | 3.25 | 3.0 | 2.75 |
до 48 мiсяцiв |
3.25 | 3.0 | 2.75 | 2.5 | 2.0 | 3.5 | 3.25 | 3.0 | 2.75 | 2.25 |
до 60 мiсяцiв |
3.0 | 2.75 | 2.5 | 2.0 | 1.5 | 3.25 | 3.0 | 2.75 | 2.25 | 1.75 |
до 72 мiсяцiв |
2.75 | 2.5 | 2.25 | 1.5 | 1.0 | 3.0 | 2.75 | 2.5 | 2.0 | 1.5 |
до 84 мiсяцiв |
2.5 | 2.25 | 2.0 | 1.0 | 0.75 | 2.75 | 2.5 | 2.25 | 1.75 | 1.25 |
"A" вiдношення | III. 34 - 45 % | IV. 46 - 65 % | ||||||||
"B" вiдношення % |
> 130 | <130 - 100 |
<100 - 70 |
<70 - 50 |
<50 | > 130 | <130 - 100 |
<100 - 70 |
<70 - 50 |
<50 |
до 2 мiсяцiв |
6.0 | 5.5 | 5.0 | 4.5 | 4.25 | 6.25 | 5.75 | 5.25 | 4.75 | 4.5 |
до 6 мiсяцiв |
5.5 | 5.0 | 4.5 | 4.25 | 3.75 | 5.75 | 5.25 | 4.75 | 4.5 | 4.0 |
До 12 мiсяцiв |
5.0 | 4.5 | 4.25 | 3.75 | 3.5 | 5.25 | 4.75 | 4.5 | 4.0 | 3.75 |
до 24 мiсяцiв |
4.5 | 4.25 | 3.75 | 3.5 | 3.25 | 4.75 | 4.5 | 4.0 | 3.75 | 3.5 |
До 36 мiсяцiв |
4.25 | 3.75 | 3.5 | 3.25 | 3.0 | 4.5 | 4.0 | 3.75 | 3.5 | 3.25 |
До 48 мiсяцiв |
3.75 | 3.5 | 3.25 | 3.0 | 2.5 | 4.0 | 3.75 | 3.5 | 3.25 | 2.75 |
До 60 мiсяцiв |
3.5 | 3.25 | 3.0 | 2.5 | 2.0 | 3.75 | 3.5 | 3.25 | 2.75 | 2.25 |
до 72 мiсяцiв |
3.25 | 3.0 | 2.75 | 2.25 | 1.75 | 3.5 | 3.25 | 3.0 | 2.5 | 2.0 |
до 84 мiсяцiв |
3.0 | 2.75 | 2.5 | 2.0 | 1.5 | 3.25 | 3.0 | 2.75 | 2.25 | 1.75 |
"A" вiдношення | V. бiльше 66 % | ||||
"B" вiдношення % | > 130 | <130 100 | <100 70 | <70 50 | <50 |
до 2 мiсяцiв |
6.5 | 6.0 | 5.5 | 5.0 | 4.75 |
до 6 мiсяцiв |
6.0 | 5.5 | 5.0 | 4.75 | 4.25 |
до 12 мiсяцiв |
5.5 | 5.0 | 4.75 | 4.25 | 4.0 |
до 24 мiсяцiв |
5.0 | 4.75 | 4.25 | 4.0 | 3.75 |
до 36 мiсяцiв |
4.75 | 4.25 | 4.0 | 3.75 | 3.5 |
до 48 мiсяцiв |
4.25 | 4.0 | 3.75 | 3.5 | 3.0 |
до 60 мiсяцiв |
4.0 | 3.75 | 3.5 | 3.0 | 2.5 |
до 72 мiсяцiв |
3.75 | 3.5 | 3.25 | 2.75 | 2.25 |
до 84 мiсяцiв |
3.5 | 3.25 | 3.0 | 2.5 | 2.0 |
Додаток 3
до пункту 3.2
КОЕФIЦIЄНТИ ПРИВЕДЕННЯ ЦIН ПО МОДЕЛЯХ,
ЗНЯТИХ З
ВИРОБНИЦТВА (К ПР)
Таблиця 3.1
Коефiцiєнти приведення цiн по моделях
ТЗ виробництва
країн СНД, що знятi з виробництва, до моделей, якi
виробляються на даний час
Модель | Коефiцiєнт | Модель | Коефiцiєнт |
1. Легковi автомобiлi | |||
ЗАЗ-110206 | 1.00 | ЗАЗ-1140 (903 куб. см) |
1.09 |
ЗАЗ-1102 | 0.94 | ЗАЗ-968М | 0.42 |
ЗАЗ-110216 (люкс) |
1.10 | ЗАЗ-968 | 0.40 |
ЗАЗ-1105 (5 дв.) |
1.30 | ЗАЗ-966, 966В | 0.30 |
ЗАЗ-1122 (1288 куб. см) |
1.29 | ЗАЗ-965, 965А | 0.20 |
ЗАЗ-1125 (5 дв. 1288 куб. см) |
1.44 | ||
ЛуАЗ-13021 | 1.00 | ЛуАЗ-969 | 0.60 |
ВАЗ-2107 | 1.00 | ВАЗ-21035 | 0.88 |
ВАЗ-21074 | 1.01 | ВАЗ-21033 | 0.89 |
ВАЗ-21063 | 0.92 | ВАЗ-2103 | 0.88 |
ВАЗ-21061 | 0.93 | ВАЗ-2102 | 0.76 |
ВАЗ-2106 | 0.94 | ВАЗ-21023 | 0.77 |
ВАЗ-21053 | 0.86 | ВАЗ-21021 | 0.81 |
ВАЗ-21051 | 0.85 | ВАЗ-21016 | 0.68 |
ВАЗ-2105 | 0.85 | ВАЗ-21013 | 0.75 |
ВАЗ-21043 | 0.92 | ВАЗ-21011 | 0.75 |
ВАЗ-2104 | 0.91 | ВАЗ-2101 | 0.67 |
ВАЗ-21083 | 1.00 | ВАЗ-2108 | 0.98 |
ВАЗ-21081 | 0.95 | ||
ВАЗ-21093 | 1.00 | ВАЗ-2109 | 0.98 |
ВАЗ-21091 | 0.95 | ||
ВАЗ-21213 | 1.00 | ВАЗ-2121 | 0.89 |
АЗЛК-21412, 2141 (Aleko) |
1.00 | АЗЛК-426 (5 дв.) | 0.56 |
АЗЛК-2140 | 0.76 | АЗЛК-408 | 0.52 |
АЗЛК-2140 люкс | 0.83 | АЗЛК-407 | 0.33 |
АЗЛК-2138 (5 дв.) |
0.69 | АЗЛК-403 | 0.35 |
АЗЛК-21406 (дефорс.) |
0.74 | АЗЛК-402 | 0.27 |
АЗЛК-412 | 0.55 | АЗЛК-401, 400 | 0.18 |
ГАЗ-3110 | 1.00 | ГАЗ-24-10 | 0.71 |
ГАЗ-3110 (2300 куб. см) |
1.45 | ГАЗ-24-12 | 0.85 |
ГАЗ-31029 | 0.73 | ГАЗ-22 | 0.40 |
ГАЗ-3102 | 1.10 | ГАЗ-21 | 0.39 |
ГАЗ-31022 | 0.92 | М-21 | 0.22 |
ГАЗ-310212 (2300 куб. см) |
1.72 | М-72 | 0.20 |
ГАЗ-24 | 0.66 | М-20 | 0.14 |
ГАЗ-24-02 | 0.79 | ГАЗ-13, 14 | 1.54 |
УАЗ-31512 | 1.00 | ГАЗ-69 | 0.56 |
УАЗ-469Б | 0.90 | ГАЗ-69 (модель 1963 р.) |
0.31 |
2. Вантажнi автомобiлi | |||
УАЗ-3303 УАЗ-3303-01 |
1.00 | УАЗ-451 ДМ | 0.74 |
УАЗ-452Д | 0.84 | ||
ГАЗ-3307 | 1.00 | ГАЗ-5204 | 0.58 |
ГАЗ-53-12 | 0.90 | ГАЗ-66-11 | 1.00 |
ГАЗ-53А | 0.83 | ГАЗ-66-01 | 0.93 |
ЗИЛ-431410 | 1.00 | ЗИЛ-131, 131А | 0.91 |
ЗИЛ-130 | 0.70 | ЗИЛ-133ГЯ | 1.00 |
ЗИЛ-131Н | 1.00 | ЗИЛ-133Г2 | 0.74 |
МАЗ-53371 | 1.00 | МАЗ-5335 | 0.67 |
КрАЗ-250 | 1.00 | КрАЗ-257 | 0.77 |
Урал 4320-02 | 1.00 | Урал 377 | 0.60 |
Урал 375Д | 0.70 | ||
3. Вантажнi автомобiлi-самоскиди | |||
ЗИЛ-ММЗ-4502 | 1.00 | ЗИЛ-ММЗ-555 | 0.90 |
МАЗ-5551 | 1.00 | МАЗ-503А | 0.77 |
МАЗ-5549 | 0.82 | ||
БелАЗ-75405 | 1.00 | БелАЗ-7509 | 0.90 |
БелАЗ-7522 | 0.90 | БелАЗ-549 | 0.86 |
БелАЗ-540 | 0.76 | БелАЗ-75129 | 1.00 |
БелАЗ-75485 | 1.00 | БелАЗ-7519 | 0.90 |
БелАЗ-7509 | 0.90 | БелАЗ-75191 | 0.80 |
БелАЗ-548 | 0.84 | БелАЗ | 1.00 |
БелАЗ-7549 | 1.00 | БелАЗ | 0.90 |
4. Причепи та напiвпричепи автомобiльн i | |||
СЗАП-8355 | 1.00 | ГКБ-8350 | 0.90 |
СЗАП-83571 | 1.00 | ГКБ-8352 | 0.90 |
ОдАЗ-93571 | 1.00 | ОдАЗ-9357 | 0.90 |
5. Автобуси | |||
РАФ-22038-02 | 1.00 | РАФ-2203 | 0.84 |
РАФ-2203-01 | 0.90 | РАФ-977 | 0.60 |
УАЗ-2206 | 1.00 | УАЗ-452В | 0.75 |
УАЗ-2206-01 | 0.83 | ||
ПАЗ-3205 | 1.00 | ПАЗ-672 | 0.40 |
ПАЗ-3201 | 0.50 | ПАЗ-651 | 0.20 |
КАВЗ-3271 | 1.00 | КАВЗ-685 | 0.75 |
КАВЗ-3270 | 0.90 | КАВЗ-651 | 0.37 |
ВМ-2001 | 0.65 | ||
ЛАЗ-695Н | 1.00 | ЛАЗ-697 | 0.90 |
6. Мотоцикли | |||
Важкi | |||
ИМЗ-8.103-10 "Урал" |
1.00 | КМЗ-8 155-02 "Днепр-11" |
1.00 |
М-67 | 0.81 | "Днепр-12" | 0.94 |
М-66 | 0.74 | МТ-10-36 "Днепр" | 0.67 |
М-63 | 0.66 | МТ-10 "Днепр" | 0.61 |
М-62И, М-61 | 0.57 | МТ-9 "Днепр" | 0.56 |
М-52 | 0.52 | К-750М | 0.45 |
М-72 | 0.42 | К-650 "Днепр" | 0.52 |
Мотоцикли без коляски |
дешевше на 20 % |
||
Середнi | |||
ИЖ "Планета-5" | 1.00 | ИЖ "Планета-Спорт" |
0.91 |
ИЖ "Планета-4" | 0.86 | ИЖ "Планета-01" | 0.91 |
ИЖ "Планета-3" | 0.73 | ИЖ "Юпитер-05" | 1.00 |
ИЖ "Планета-2" | 0.67 | ИЖ "Юпитер-4" | 0.91 |
ИЖ "Планета" | 0.62 | ИЖ "Юпитер-3" | 0.80 |
ИЖ-54А, 57М, 57К |
0.90 | ИЖ "Юпитер-2" | 0.70 |
ИЖ-56 | 0.60 | ИЖ-ЮК "Юпитер" | 0.86 |
Легкi | |||
ММВЗ-3-11212 | 1.00 | ММВЗ-3.11211 | 0.85 |
ММВЗ-3.115 | 0.85 | ММВЗ-3.112 | 0.82 |
ММВЗ-3.111 | 0.71 | ||
7. Мопеди | |||
ЛМЗ-2.161-02 "Карпати-2" |
1.00 | РМЗ-1-413-07 "Рига-13" |
1.00 |
ЛМЗ-2.159 "Верховина-7" |
0.95 | РМЗ-1-411 "Рига-11" |
0.90 |
ЛМЗ-2-158 "Верховина-6" |
0.85 | РМЗ-2.124М "Дельта" |
1.00 |
ЛМЗ-2-153 "Верховина-5" |
0.76 | РМЗ2.116 "Рига-16" |
0.85 |
ЛМЗ-2-152 "Верховина-4" |
0.70 | "Рига-12", "Рига-3" |
0.75 |
МП-048 "Верховина-3" |
0.66 | "Рига-4", "Рига-1" |
Примiтка. За одиницю приймається базова модель автомобiля, яка виробляється зараз.
Уточнена цiна ТЗ приймається з довiдникiв, що вказанi в додатку 8.
Коефiцiєнти приведення цiн за тими моделями ТЗ виробництва країн СНД та iнших країн, що знятi з виробництва, якi не увiйшли до додатка 3, до моделей, якi виробляються нинi, розраховуються як спiввiдношення цiн моделi, знятої з виробництва, до моделi, яка виробляється, за однаковий перiод часу (взятих, наприклад, з таких джерел: РД 37.009.015-92, "Прейскурант госкомцен СССР", "Сборник цен НАМИ").
Додаток 4
до пунктiв 3, 3.5
ПОКАЗНИКИ ЗНИЖЕННЯ ЗАЛИШКОВОЇ
ВАРТОСТI (А), (А')
ТРАНСПОРТНИХ ЗАСОБIВ ВИРОБНИЦТВА КРАЇН СНД
Найменування видiв ТЗ | Процент зниження вартостi ТЗ | |
в процентах вiд вартостi ТЗ за 1 рiк експлуатацiї (А) |
в процентах вiд вартостi ТЗ на 1000 км пробiгу (А') |
|
Транспортнi автомобiлi | ||
Автомобiлi вантажнiстю до 0.5 тонн |
20.0 | |
вiд 0.5 до 2.0 тонн | 14.3 | |
Кар'єрнi автомобiлi-самоскиди вантажнiстю |
||
вiд 27 до 150 тонн | 16.7 | 0.37 |
понад 50 до 120 тонн | 14.3 | 0.3 |
понад 120 до 220 тонн | 12.5 | 0.22 |
понад 220 тонн | 11.1 | 0.2 |
Автобуси | ||
Автобуси малого класу (довжиною до 7,5 м) |
||
Транспорту загального користування |
- | 0.22 |
Вiдомчого транспорту | 10.0 | - |
Автобуси середнього i великого класiв (довжиною понад 8 м) | ||
Транспорту загального користування |
- | 0.17 |
Вiдомчого транспорту | 9.1 | - |
Мототехнiка | ||
Мопеди легкi до 50 куб. см |
19.4 | |
Мокики до 50 куб. см | 13.0 | |
Мiнiмокики до 50 куб. см |
13.9 | |
Моторолери легковi до 200 куб. см |
16.8 | |
Моторолери вантажнi до 200 куб. см |
10.0 | |
Мотоцикли без коляски до 125 куб. см |
9.0 | |
до 175 куб. см | 10.3 | |
до 350 куб. см | 8.6 | |
до 750 куб. см | 7.0 | |
Мотоцикли з коляскою до 350 куб. см |
10.3 | |
бiльш як 350 куб. см | 8.6 | |
Спецiальнi автомобiлi
(санiтарнi, технологiчнi, ветеринарнi, пожежнi, аварiйнi, майстернi, автолавки тощо) |
||
на шасi вантажних автомобiлiв |
10.0 | - |
на шасi автобусiв | 14.3 | - |
спецтягачi кортовi | 12.5 | - |
Сiльськогосподарська технiка | ||
Комбайни зернозбиральнi, кукурудзозбиральнi, |
||
бурякозбиральнi | 10.0 | |
Комбайни картоплезбиральнi | 12.0 | |
Причепи до тракторiв | 12.0 | |
Трактори колiснi | ||
Клас 5.0 тонн (тип К-700, К701) |
9.6 | |
Клас 4.0 тонн (тип Т-4, Т-4А) |
12.0 | |
Клас 3.0 тонн (тип Т-150К) |
9.6 | |
Клас 0.9 тонн i 1.4 тонн (тип Т-28Х, Т-40, Т-40А, МТЗ-50, МТЗ-80, ЮМЗ-6К) |
12.0 | |
Клас 0.6 тонн (тип Т-16М, Т-16) |
12.0 | |
Трактори гусеничнi | ||
Клас 3.0 тонн (тип ДТ-75, Т-74, ДТ-175) |
12.0 | |
Клас 2.0 тонн (тип Т-54В, Т-70С) |
12.0 | |
Клас 0.9 тонн (тип Т-28Х) |
12.0 |
Примiтка. Для всiх груп
автосамоскидiв вантажнiстю 27 т та бiльше, що
постiйно працюють у кар'єрах з вiдстанню вiдкатки
до 1 км, застосовуються проценти зниження вiд
вартостi ТЗ за рiк експлуатацiї, в iнших випадках -
в процентах вiд вартостi ТЗ на 1000 км пробiгу.
Додаток 5
до пунктiв 3.1, 3.10,
3.11
ДОДАТКОВЕ ЗБIЛЬШЕННЯ (ЗМЕНШЕННЯ)
ВАРТОСТI ТРАНСПОРТНИХ
ЗАСОБIВ (Д С)
Таблиця 5.1
Проценти додаткового збiльшення
(зменшення) вартостi
транспортних засобiв, пов'язаних з умовами
догляду,
зберiгання та експлуатацiї (Дс)
N зп | Найменування | % | Примiтки |
Фактори, що впливають на процент пiдвищення вартостi ТЗ | |||
1 | Вiдсутнiсть корозiйних пошкоджень |
10,0 | При строцi експлуатацiї 10 i бiльше рокiв |
2 | Вiдсутнiсть слiдiв аварiйних пошкоджень i перефарбування |
5,0 | При строцi експлуатацiї до 10 i бiльше рокiв |
3 | Проведено капiтальний ремонт двигуна |
5,0 | При строцi експлуатацiї бiльше 5 рокiв |
Кузова з повним пофарбуванням |
30,0 | ||
Пофарбування в кольори, якi користуються попитом |
1,5 | ||
Фактори, що впливають на процент зниження вартостi ТЗ | |||
1 | Непроходження чергового техогляду в ДАI |
5,0 | При експлуатацiї бiльше 5 рокiв |
2 | ТЗ експлуатується в режимi таксi |
15,0 | При пробiгу, що значно перевищує нормативний (в 2 рази i бiльше) |
При експлуатацiї ТЗ кiлькома власниками або на правах державної власностi |
5,0 | ||
При експлуатацiї в умовах: |
|||
Автошкiл | 20,0 | ||
Медичної допомоги | 15,0 | ||
2 | ТЗ має корозiйнi пошкодження, що обумовленi неналежним доглядом, зберiганням та експлуатацiєю |
Приймається з табл. 5.2 Або Розрахунком витрат, потрiбних для усунення дефектiв |
Нараховується при значеннi показника Г вiдповiдно до нормативного пробiгу зi строком експлуатацiї ТЗ не бiльше 8 рокiв |
3 | ТЗ має слiди вiдновлювального ремонту |
10,0 | При наявностi слiдiв вiдновлення 3-х i бiльше деталей кузова. |
4,0 | При наявностi слiдiв вiдновлення менш як 3-х деталей кузова |
||
4 | Агрегати та вузли, якi потребують ремонту |
15,0 | Слiди пiдтiкання мастил та палива; димнiсть, шумнiсть тощо. |
Таблиця 5.2
Проценти додаткового зменшення
вартостi транспортних
засобiв вiд наявних дефектiв (корозiйних
пошкоджень,
забруднення, рiзнотону, т. iн.)
N пп | Назва елемента кузова | Максимально припустимий % зниження вартостi (Дс) |
ПОШКОДЖЕННЯ ВIД КОРОЗIЇ | ||
1. | Панелi пiдлоги кузова | 4.00 |
2. | Коробок жорсткостi (лонжеронiв, поперечин, пiдсилювачiв, пiдмоторної рами) |
6.0 |
3. | Порогу пiдлоги | 1.0 |
4. | Передка кузова: | |
4.1 | бризковикiв переднiх крил | 2.0 |
4.2 | щита передка | 3.0 |
4.3 | панелi передка (полки щитiв радiатора) |
1.0 |
4.4 | бризковика облицювання радiатора |
0.3 |
5 | Боковин кузова: | |
5.1 | стоякiв боковин | 4.0 |
5.2 | арок боковин (бризковикiв боковин) |
2.0 |
5.3 | панелей боковин (для кузова "Унiверсал" i "Запорожець") |
2.0 |
5.4 | дверi | 0.5 |
6 | Задка кузова: | |
6.1 | панелi задка | 0.5 |
6.2 | полки задка з перегородкою (стiнки моторного вiдсiку) |
0.5 |
7 | Стелi кузова: | |
7.1 | панелi стелi | 1.0 |
7.2 | панелi бiчної задньої | 0.3 |
8 | Оперення: | |
8.1 | крила з'ємного | 0.5 |
8.2 | крила нез'ємного | 1.0 |
8.3 | капота | 0.5 |
8.4 | кришки багажника | 0.5 |
ОББИВКА КУЗОВА (забруднення, пошкодження, потертостi) | ||
9 | Оббивка салону (стелi, стоякiв, боковин, полок, дверей) |
1.0 |
10 | Оббивка сидiнь переднiх та заднiх |
2.0 |
ПОФАРБУВАННЯ КУЗОВА
(рiзнотоннiсть, подряпини, вiдшарування, пiдпливи) |
||
11 | Пофарбування кузова | 3.0 |
ХРОМОВАНI ДЕТАЛI (корозiя, потьмянiння, вiдшарування) | ||
12 | Хромованi покриття | 3.0 |
Примiтка. Процент зменшення вартостi за табл. 5.2 враховується для ТЗ iз строком експлуатацiї до 8 рокiв. Процент зниження (Дс) вiд корозiї враховується при наявностi корозiйних пробоїв.
Для ТЗ, строк експлуатацiї яких перевищує 8 рокiв, значення, вказанi в таблицi, становлять 50 % (половину величини).
Додаток 6
до пункту 4.1.4
ЗНАЧЕННЯ ПОКАЗНИКА ЕКСПЛУАТАЦIЙНОГО
ЗНОСУ (ИП)
ЛЕГКОВИХ АВТОМОБIЛIВ НА 1000 КМ ПРОБIГУ
Моделi (модифiкацiї) автомобiлiв | Показник зношення (Ип), на 1000 км пробiгу, % |
Виробництва країн СНД | |
ЗАЗ-965 усiх модифiкацiй | 0.58 |
ЗАЗ-966 усiх модифiкацiй | 0.51 |
ЗАЗ-968, ЗАЗ-969 | 0.41 |
ЗАЗ-969М | 0.40 |
ЗАЗ-968М, ЛуАЗ-969, ЗАЗ-1102 | 0.36 |
"Москвич-400", 401, 402 усiх модифiкацiй |
0.58 |
"Москвич-403", 407, 408 усiх модифiкацiй |
0.41 |
"Москвич-412",2138, ИЖ-2125 усiх модифiкацiй |
0.35 |
"Москвич-2140", АЗЛК-2140 L | 0.31 |
"Москвич-2141", ИЖ-2126 | 0.30 |
ВАЗ-2101, 2102, 2103, 2106, 2121 | 0.35 |
ВАЗ-21011, 21013, ВАЗ-1111 "Ока" | |
ВАЗ-2104, 2105, 2107, | |
ВАЗ-2108, 2109, 21099,2110, 2115 | 0.34 |
М-1, ГАЗ-67 усiх модифiкацiй | 0.58 |
М-20, М-72, М-21, ГАЗ-21 усiх модифiкацiй |
0.40 |
ГАЗ-12, ГАЗ-13, ГАЗ-69, УАЗ-469, УАЗ-3151, УАЗ-31512 |
0.30 |
ГАЗ-24, ГАЗ-24-10 усiх модифiкацiй | 0.28 |
ГАЗ-3102, ГАЗ-3110, ГАЗ-14 | 0.23 |
Транспортнi засоби країн РЕВД | 0.4 |
Iноземного виробництва | |
Категорiя 1.1 | 0.50 |
Категорiя 2.1 | 0.40 |
Категорiя 2.2 | 0.35 |
Категорiя 3.2 | 0.34 |
Категорiя 3.3 | 0.31 |
Категорiя 4.2 | 0.30 |
Категорiя 4.3 | 0.27 |
Категорiя 4.4 | 0.24 |
Категорiя 5.3 | 0.18 |
Категорiя 5.4 | 0.17 |
Категорiя 5.5 | 0.16 |
Категорiя 6.3 | 0.15 |
Категорiя 6.4 | 0.14 |
Категорiя 6.6 | 0.13 |
Категорiя 7.3 | 0.12 |
Категорiя 8.3 | 0.11 |
Примiтка. Категорiї ТЗ iноземного виробництва визначаються з довiдникiв "SUPER SHWACKE" та "SHWACKE".
Продовження додатка 6
ЗНАЧЕННЯ ПОКАЗНИКА ЕКСПЛУАТАЦIЙНОГО
ЗНОСУ (ИП)
ВАНТАЖНИХ АВТОМОБIЛIВ ТА АВТОБУСIВ НА 1000 КМ
ПРОБIГУ
Моделi | Показник зношення (Ип) на 1000 км пробiгу, % |
Моделi | Показник зношення (Ип) на 1000 км пробiгу, % |
Бортовi автомобiлi | |||
ГАЗ-66-11 | 0.39 | КрАЗ-255Б1 | 0.51 |
ГАЗ-53А | 0.22 | КрАЗ-260 | 0.25 |
ГАЗ-53-12 | 0.22 | КрАЗ-257Б1 | 0.21 |
ЗИЛ-131 | 0.28 | МАЗ-5335 | 0.16 |
ЗИЛ-130-80 | 0.16 | УАЗ-452Д | 0.3 |
ЗИЛ-130Г-80 | 0.16 | УАЗ-451ДМ | 0.3 |
ЗИЛ-133ГЯ | 0.22 | УрАЛ-375ДМ1 | 0.28 |
КамАЗ-4310 | 0.32 | УрАЛ-4320 | 0.32 |
КамАЗ-5320 | 0.16 | УрАЛ-375НМ | 0.28 |
КамАЗ-53212 | 0.16 | УрАЛ-43202 | 0.25 |
УрАЛ-377Н | 0.32 | ||
Iноземнi | |||
АВИА-А-30Н | 0.22 | ИФА-W-50L | 0.22 |
Автомобiлi-самоскиди | |||
БелАЗ-540А | 0.37 | ГКБ-819 | 0.37 |
БелАЗ-7510 | 0.37 | ГКБ-8527 | 0.28 |
БелАЗ-548А | 0.38 | ЗИЛ-ММЗ-555 | 0.19 |
БелАЗ-7525 | 0.38 | ЗИЛ-ММЗ-4502 | 0.19 |
БелАЗ-549 | 0.37 | ЗИЛ-ММЗ-554М | 0.19 |
БелАЗ-75191 | 0.3 | КамАЗ-5511 | 0.16 |
БелАЗ-7420-9590 | 0.37 | КамАЗ-55102 | 0.23 |
ГАЗ-САЗ-3507 | 0.26 | КрАЗ-256Б1 | 0.34 |
САЗ-3502 | 0.38 | МАЗ-5549 | 0.19 |
Iноземнi | |||
ТАТРА-148С3 | 0.28 | ТАТРА-148С1 | 0.28 |
Автомобiлi-фургони | |||
ГЗСА-891 | 0.32 | ИЖ-2715-01-014 | 0.56 |
ГЗСА-3702 | 0.32 | ИЖ-27151-01-014 | 0.56 |
ГЗСА-950 | 0.28 | КамАЗ-5410 з ОдАЗ-9772 | 0.19 |
ГЗСА-3704 | 0.32 | ЛуАЗ-8930 | 0.28 |
ГСА-37121 | 0.22 | ЛуМЗ-890Б | 0.37 |
ГЗСА-37112 | 0.22 | ЛуМЗ-890Б з | 0.37 |
ГЗСА-893А | 0.32 | МАЗ-5429 з ОдАЗ-795 | 0.28 |
ЕрАЗ-762В | 0.35 | Москвич-2733 | 0.65 |
ЕрАЗ-762-ВР | 0.35 | Москвич-2734 | 0.65 |
ЕрАЗ-762-ВИ | 0.35 | УАЗ-452 | 0.3 |
IАЧ | 0.32 | УАЗ-451М | 0.3 |
Iноземнi | |||
АВИА-А20Ф | 0.32 | ЛиАЗ-100.42 з | 0.28 |
АВИА-А30КСИ | 0.22 | НЫСА-522С | 0.56 |
АЛКА Н-13Х | 0.37 | Робур-ЛД-3000 КФ/G-КП | 0.32 |
ЖУК-А06 | 0.37 | Робур-ЛД-3000КФ/Л-котерм | 0.32 |
ЖУК-А07 | 0.37 | ||
Автомобiлi-цистерни | |||
3607 | 0.32 | АЦПТ-1.7 | 0.52 |
3608 (АТЗ-2,4-52) |
0.32 | АЦПТ-2.1А | 1.14 |
3611 | 0.22 | АЦПТ-6.2 | 0.32 |
4610 | 0.32 | АЦПТ-11 | 0.22 |
746 | 0.19 | ВЦПП-7 | 1.21 |
9674 | 0.18 | ВЦПП-10А | 0.84 |
АТЗ-3,8-130 | 0.37 | Г6-ОПА-15.5/1 | 0.33 |
АВЦ-1.7 | 0.45 | Г6-ОПА-15.5 | 0.39 |
АЦ-5М2 | 0.58 | К-1040-2Э | 0.37 |
АЦ-2,2-52 | 0.53 | ЛБ-7Б | 0.23 |
АЦ-8-5320 | 0.27 | МА-4А | 0.58 |
АЦ-10 | 0.28 | Р3-АЦПТ-11.5 | 0.16 |
Ш4-ВЦП-12 | 0.19 | ||
Автопоїзди | |||
ЗИЛ-130Б1-80 з ОдАЗ-885 |
0.16 0.19 |
КамАЗ-5320 з ГКБ-8350 |
0.16 0.19 |
ЗИЛ130-80 з ГКБ-817 |
0.16 0.32 |
КамАЗ-53212 з ГКБ-8352 |
0.16 0.19 |
ЗИЛ-133ГЯ з ГКБ-8350 |
0.22 0.19 |
МАЗ-5429 з МАЗ-93801 |
0.17 0.17 |
КАЗ-608В1 з КАЗ-717 |
0.25 0.37 |
МАЗ-504В з МАЗ-93971 |
0.19 0.17 |
КамАЗ-5410 з ОдАЗ-9370 |
0.16 0.16 |
МАЗ-5432 з МАЗ-93971 |
0.17 0.17 |
КамАЗ-54112 з ОдАЗ-9385 |
0.16 0.16 |
МАЗ-5335 з МАЗ-8926 |
0.16 0.21 |
Автомобiлi для контейнерних перевезень | |||
ГАЗ-52-06 з ЦКТБ-А-402 вантажнiстю 5 т |
0.34 0.56 |
МАЗ-6422 з МАЗ-9389 вантажнiстю 32 т |
0.17 0.17 |
ЗИЛ-130В1-80 з ЦПКТБ-А-441 вантажнiстю 10 т |
0.16 0.44 |
МАЗ-504В з ЧМЗАП-9985 вантажнiстю 20 т |
0.19 0.44 |
ЦПКТБ-А853 вант. 3.7 т | 0.32 | ||
Автопоїзди-тяжковози i лiсовози | |||
КрАЗ258Б1 з ЧМЗАП-5523А |
0.29 0.37 |
КрАЗ-255Б1 (2 авт.) з ЧМЗАП-5530 |
0.51 1.9 |
КрАЗ-255Б1 з ЧМЗАП-5208 |
0.56 0.56 |
КрАЗ-255Л1 з 9383 |
0.51 0.56 |
КрАЗ-255Б1 з ЧМЗАП-5212А |
0.56 0.56 |
МАЗ-509А з 9383 |
0.46 0.56 |
Автобуси | |||
КАВЗ-685М | 0.19 | ЛиАЗ-677М | 0.135 |
ЛАЗ-4202 | 0.11 | ЛиАЗ-677МБ | 0.135 |
ЛАЗ-697Р | 0.13 | ПАЗ-3201 | 0.21 |
ЛАЗ-699Р | 0.11 | ПАЗ-672М | 0.16 |
ЛАЗ-695Н | 0.14 | РАФ-2203 "Латвия" | 0.16 |
УАЗ-452В | 0.31 | ||
Iноземнi | |||
Икарус-250 | 0.10 | Икарус-260 | 0.11 |
Икарус-255 | 0.10 | Икарус-260 (примiський) | 0.11 |
Икарус-256 | 0.10 | Икарус-280 | 0.12 |
Продовження додатка 6
ЗНАЧЕННЯ ПОКАЗНИКА ЕКСПЛУАТАЦIЙНОГО
ЗНОСУ (ИП)
МОТОТЕХНIКИ НА 1000 КМ ПРОБIГУ
Назва | Середньорiчний пробiг, тис. км |
Показник зносу (Ип) на 1000 км пробiгу |
Пробiг до списання, тис. км |
Мопеди легкi | 3.5 | 5.5 (4.63) | 18 (21.6) |
Мокики | 3.5 | 5.55 (4.63) | 18 (21.6) |
Мiнiмокики | 3.5 | 3.69 (2.78) | 27 (36) |
Моторолери легковi |
5.0 | 2.78 (1.54) | 36 (64.8) |
Моторолери вантажнi |
5.0 | 3.36 (3.09) | 29.7 (32.4) |
Мотоцикли без коляски | |||
Робочий об'єм двигуна до 125 куб. см |
4.5 | 2.22 (1.83) | 45 (54) |
Робочий об'єм двигуна до 175 куб. см |
5.5 | 2.22 (1.83) | 45 (54) |
Робочий об'єм двигуна до 350 куб. см |
6.0 | 1.50 | 66.6 |
Робочий об'єм двигуна до 750 куб. см |
7.0 | 1.0 | 90.0 |
Мотоцикли з коляскою | |||
Робочий об'єм двигуна до 350 куб. см |
5.0 | 2.06 | 48.6 |
Робочий об'єм двигуна до 650 куб. см |
7.0 | 1.23 (1.11) | 81 (90) |
Додаток 7
до пункту 4.1.4
СЕРЕДНЬОРIЧНI ПРОБIГИ ВАНТАЖНИХ АВТОМОБIЛIВ, АВТОБУСIВ ТА МОТОТЕХНIКИ (тис. км)
Моделi | Середнє значення |
Моделi | Середнє значення |
|
Бортовi автомобiлi | ||||
УАЗ-452Д | 39.2 | УрАЛ-375ДМ1 | 48.3 | |
УАЗ-451ДМ | 39.9 | УрАЛ-4320 | 49.5 | |
ГАЗ-52-04 | 49.4 | УрАЛ-375НМ | 45.0 | |
ГАЗ-66-11 | 56.8 | УрАЛ-43202 | 46.1 | |
ГАЗ-53А | 46.3 | УрАЛ-377Н | 62.7 | |
ГАЗ-53-12 | 45.1 | КамАЗ-4310 | 35.4 | |
ЗИЛ-131 | 48.2 | КамАЗ-5320 | 76.8 | |
ЗИЛ-130-80 | 59.8 | КамАЗ-53212 | 65.1 | |
ЗИЛ-130Г-80 | 56.6 | КрАЗ-255Б1 | 55.4 | |
ЗИЛ-133ГЯ | 54.0 | КрАЗ-260 | 56.1 | |
МАЗ-5335 | 66.4 | КрАЗ-257Б1 | 55.4 | |
Iноземнi | ||||
АВИА-А-30Н | 50.2 | ИФА-W-50L | 46.5 | |
Автомобiлi-самоскиди | ||||
САЗ-3502 | 48.5 | КрАЗ-256Б1 | 50.5 | |
ГАЗ-САЗ-3507 | 53.1 | БелАЗ-540А | 37.3 | |
ЗИЛ-ММЗ-555 | 53.3 | БелАЗ-7510 | 37.3 | |
ЗИЛ-ММЗ-4502 | 52.5 | БелАЗ-548А | 33.9 | |
ЗИЛ-ММЗ-554М з ГКБ-819 | 40.6 | БелАЗ-7525 | 33.9 | |
КамАЗ-5511 | 49.4 | БелАЗ-549 | 36.5 | |
КамАЗ-55102 з ГКБ-8527 | 41.2 | БелАЗ-75191 | 36.5 | |
МАЗ-5549 | 55.0 | БелАЗ-7420-9590 | 36.5 | |
Iноземнi | ||||
ТАТРА-148С1 | 49.4 | ТАТРА-148С3 | 49.4 | |
Автомобiлi-фургони | ||||
ИЖ-2715-01-014 | 37.1 | ЛуМЗ-890Б | 55.4 | |
ИЖ-27151-01-014 | 36.6 | ГЗСА-3702 | 39.4 | |
Москвич-2733 | 35.5 | ГЗСА-950 | 36.2 | |
Москвич-2734 | 35.5 | ГЗСА-3704 | 28.4 | |
ЕрАЗ-762В | 27.6 | ГСА-37121 | 38.3 | |
ЕрАЗ-762-ВР | 30.1 | ГЗСА-37112 | 36.2 | |
ЕрАЗ-762-ВИ | 29.4 | ГЗСА-3718 | 52.9 | |
УАЗ-452 | 26.9 | ГЗСА-893А | 42.3 | |
УАЗ-451М | 30.4 | ЛуМЗ-890Б з ЛуАЗ-8930 |
59.3 | |
ГЗСА-891 | 32.7 | МАЗ-5429 з ОдАЗ-795 |
62.9 | |
IАЧ | 39.8 | КамАЗ-5410 з ОдАЗ-9772 |
63.6 | |
Iноземнi | ||||
ЖУК-А06 | 30.6 | НЫСА-522С | 32.6 | |
ЖУК-А07 | 30.8 | АВИА-А20Ф | 38.6 | |
Робур-ЛД-3000 КФ/G-КП | 38.0 | АВИА-А30КСИ | 36.4 | |
Робур-ЛД-3000КФ/Л-котерм | 38.3 | ЛИАЗ-100 з АЛКА Н-13Х |
48.6 | |
Автомобiлi-цистерни | ||||
3611 | 49.3 | К1040-2Э | 46.0 | |
4610 | 46.8 | ВЦПП-7 | 15.4 | |
9674 | 50.7 | ВЦПП-10А | 13.2 | |
АЦ-5М2 | 52.1 | ШЧ-ВЦП-12 | 31.2 | |
АЦ-2,2-52 | 49.6 | ТЦ-10 | 45.1 | |
АЦ-8-5320 | 41.4 | ТЦ-11 | 39.5 | |
АЦ-10 | 40.2 | ТЦ-2А | 31.0 | |
АВЦ-1.7 | 41.4 | АВВ-3.6А | 36.1 | |
АЦПТ-1.7 | 17.5 | АЦПТ-5 | 35.3 | |
АЦПТ-2.1А | 16.4 | ЦР-7АП | 39.5 | |
АЦПТ-6.2 | 58.7 | АЦН-7.5-5334 | 40.2 | |
АЦПТ-11 | 50.0 | АЦН-11-257 | 37.4 | |
Р3-АЦПТ-11.5 | 50.8 | АЦ-10 | 40.2 | |
Г6-ОПА-15.5 | 47.0 | ТСВ-6 | 46.6 | |
Г6-ОПА-15.5/1 | 47.0 | |||
Автомобiлi-заправники | ||||
АТЗ-3,8-130 | 35.0 | МЗ-66А | 30.0 | |
746 | 33.3 | ОЗ.1926 | 30.0 | |
3608(АТЗ-2,4-52) | 30.0 | 3607 | 30.0 | |
МА-4А | 30.0 | АЦ-2.5-52 | 30.0 | |
ЛБ-7Б | 30.0 | |||
Автомобiлi-поїзди | ||||
ЗИЛ-130Б1-80 з ОдАЗ-885 | 54.6 | КАЗ-608В1 з КАЗ-717 |
55.9 | |
ЗИЛ130-80 з ГКБ-817 | 46.6 | МАЗ-5429 з МАЗ-93801 |
56.3 | |
ЗИЛ-133ГЯ з ГКБ-8350 | 42.9 | МАЗ-504В з МАЗ-93971 |
59.3 | |
КамАЗ-5410 з ОдАЗ-9370 | 48.7 | МАЗ-5432 з МАЗ-93971 |
61.7 | |
КамАЗ-54112 з ОдАЗ-9385 | 53.1 | МАЗ-5335 з МАЗ-8926 |
49.6 | |
КамАЗ-5320 з ГКБ-8350 | 44.5 | |||
КамАЗ 53212 з ГКБ-8352 | 48.3 | |||
Автомобiлi для контейнерних перевезень | ||||
0.625 т | ||||
ГАЗ-52-04 | 31.5 | ГАЗ52-06 з ЦКТБ-А-403 |
21.6 | |
ГАЗ-53-12 | 25.2 | ГАЗ-52-06 з ЦПКТБ-А-402 |
44.9 | |
ЦПКТБ-А853 | 24.9 | ЗИЛ-130-80 | 50.7 | |
1.25 т | ||||
ГАЗ-52-04 | 41.1 | ЦПКТБ-А853 | 35.2 | |
ГАЗ-53-12 | 31.5 | ЗИЛ-130-80 | 41.1 | |
ГАЗ52-06 з ЦКТБ-А-402 | 36.7 | ЗИЛ-130В1-80 з ЦПКТБ-А-441 |
35.9 | |
2.5 т | ||||
ГАЗ-52-04 | 36.4 | КАЗ-608В1 з КАЗ-717 |
95.0 | |
ГАЗ-53-12 | 26.6 | ЗИЛ-130-80 | 39.2 | |
ГАЗ52-06 з ЦКТБ-А-402 | 25.3 | ЗИЛ-130В1-80 з ОдАЗ-885 |
49.1 | |
КамАЗ-5320 з ГКБ-8350 | 65.7 | ЗИЛ130-80 з ГКБ-817 |
96.3 | |
КамАЗ-5410 з ОдАЗ-9370 | 68.6 | |||
5 т | ||||
ЗИЛ-130-80 | 47.3 | КАЗ-608В1 з КАЗ-717 |
72.7 | |
ЗИЛ130-80 з ГКБ-817 | 76.3 | КамАЗ-5410 з ОдАЗ-9370 |
72.4 | |
ГАЗ52-06 з ЦКТБ-А-402 | 32.6 | КамАЗ-5320 з ГКБ-8350 |
95.0 | |
20 т | ||||
МАЗ-504В з ЧМЗАП-9985 | 54.2 | МАЗ-6422 з МАЗ-9389 |
45.6 | |
Автомобiлi-важковози та лiсовози | ||||
КрАЗ-258Б1 з ЧМЗАП-5523А | 35.9 | КрАЗ-255Л1 з 9383 |
62.8 | |
КрАЗ-255Б1 з ЧМЗАП-5208 | 27.2 | КрАЗ-255Б1(2авт) з ЧМЗАП-5530 |
11.1 | |
КрАЗ-255Б1 з ЧМЗАП-5212А | 26.1 | МАЗ-509А з 9383 | 65.5 | |
Автобуси | ||||
ЛиАЗ-677М | 44.7 | КАВЗ-685М | 49.3 | |
ЛиАЗ-677МБ | 66.2 | ПАЗ-3201 | 51.4 | |
ЛАЗ-4202 | 49.1 | ПАЗ-672М | 46.8 | |
ЛАЗ-697Р | 50.2 | УАЗ-452В | 35.0 | |
ЛАЗ-699Р | 57.8 | РАФ-2203 "Латвия" |
45.5 | |
ЛАЗ-695Н | 80.5 | |||
Iноземнi | ||||
Икарус-260 | 71.0 | Икарус-250, 255, 256 |
107.3 | |
Икарус-280 | 67.8 | |||
Мототехнiка | ||||
Мопеди легкi | 3.5 | |||
Мокики | 3.5 | |||
Мiнiмокики | 3.5 | |||
Моторолери легковi | 5.0 | |||
Моторолери вантажнi | 5.0 | |||
Мотоцикли без коляски | ||||
робочий об'єм двигуна до 125 куб. см | 4.5 | |||
до 175 куб. см | 5.5 | |||
до 350 куб. см | 6.0 | |||
до 750 куб. см | 7.0 | |||
Мотоцикли з коляскою | ||||
робочий об'єм двигуна до 350 куб. см | 5.0 | |||
до 650 куб. см | 7.0 |
Додаток 8
до пунктiв 3, 3.2,
4.1.9, 4.1.10
ПЕРЕЛIК РЕКОМЕНДОВАНОЇ ЛIТЕРАТУРИ
- Перiодичний довiдник "Бюллетень автотовароведа" ДНДIСЕ. IВЦ СЕУ;
- Перiодичний довiдник "Отпускные цены на автотранспортные средства, трактора, автомобильные и тракторные двигатели, мотоциклы, краны". НАМИ. Росiя;
- Перiодичний довiдник "Super schwacke". EUROTAX. Швейцарiя;
- Перiодичний довiдник "Kalkulation". EUROTAX. Швейцарiя;
- Перiодичний довiдник "Auto-ident". EUROTAX. Швейцарiя;
- Перiодичнi довiдники "Auto market report", "Kelley Blue Book", "Mitchell", "N.A.D.A.". США;
- Перiодичнi довiдники "PKW-Spezial", "DAT Marktspiegel". Нiмеччина;
- Мiжнародний стандарт ISO 3833;
- Фарбування ТЗ. "Lakirung". Швейцарiя.
- Каталог двигунiв. СЕУ. Донецьк.
ПЕРЕЛIК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
1. Закон України "Про судову експертизу".
2. Кримiнально-процесуальний кодекс України.
3. Методическое руководство по определению стоимости транспортного средства с учетом естественного износа и технического состояния на момент предъявления. РД 37.009.015-92(98). АО "Автосельхозмаш-холдинг", М., 1993 р.
4. Методические рекомендации по определению стоимости легковых автомобилей и имущественного вреда, причиненного при их повреждении владельцам. МЮ РСФСР, ЦЛНИЛСЭ, Л., 1987 р.
5. Збiрник нормативних документiв "О составе затрат единых нормах амортизационных отчислений", М.: "Финансы и статистика", 1992 р.
6. Довiдник "Автомобили ВАЗ: ремонт после аварий". Л.: Машиностроение, 1995 р.
7. Методичний посiбник для товарознавчої оцiнки автомототранспортних засобiв. Мiнiстерство юстицiї України, К., 1997 р.
8. Методика експертного дослiдження автомототранспортних засобiв. "SSH-Polska". Варшава. 1994 р.
9. "Практические рекомендации по применению поправочных коэффициентов при расчете стоимости восстановительного ремонта автомобилей". Донецький НДIСЕ, 1994 р.
10. Прейскурант на ТО и ремонт иностранных автомобилей. ч. 3. Легковые автомобили. М., 1986 р.
11. Перiодичний довiдник "Super schwacke". EUROTAX. Швейцарiя.
12. Перiодичний довiдник "Kalkulation". EUROTAX. Швейцарiя.
13. Перiодичний довiдник "Auto-ident". EUROTAX. Швейцарiя.
14. Перiодичний довiдник "Auto market report", "Kelley Blue Book", "Mitchell". США.
15. Перiодичний довiдник "PKW-Spezial", "DAT Marktspiegel". Нiмеччина.
16. Комп'ютерна програма EUROTAX - росiйськомовна версiя, "Автоверт/Автокальк".
17. Мiжнародний стандарт ISO 3833.
18. Фарбування ТЗ. "Lakirung". Швейцарiя.
19. Покрытия лакокрасочные, ГОСТ 9.032-89 (захист вiд корозiї та старiння).
20. Вiдповiднiсть технiчного стану ТЗ, щодо умов безпеки руху. ГОСТ 25478-91 вiд 01.07.93.
21. Правила дорожнього руху України. К., 94.
22. Перiодичний довiдник "Бюллетень автотовароведа" Донецький НДIСЕ; IВЦ СЕУ.