ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
12.11.2010 р. | N 11/7-10.18/13984-ЕП |
---|
Керiвникам митних органiв (крiм Регiональної iнформацiйної митницi) |
Щодо здiйснення повноважень власникiв майнових
прав iнтелектуальної власностi
Вiдповiдно до статтi 256 Митного кодексу України особа, якiй вiдповiдно до законодавства України належать майновi права на об'єкт права iнтелектуальної власностi (далi - правовласник), має право подати до Держмитслужби заяву про сприяння захисту майнових прав на об'єкт права iнтелектуальної власностi. Вiдповiдно до Порядку реєстрацiї об'єктiв права iнтелектуальної власностi у митному реєстрi, отримання iнформацiї та взаємодiї митних органiв з iншими правоохоронними i контролюючими органами та власниками прав на об'єкти права iнтелектуальної власностi у разi призупинення митного оформлення товарiв за iнiцiативою митного органу, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 13.04.2007 N 622, митний реєстр об'єктiв права iнтелектуальної власностi складається Держмитслужбою на пiдставi заяв правовласникiв або їх представникiв.
Статтею 421 Цивiльного кодексу України (далi - ЦК України) визначено, що суб'єктами права iнтелектуальної власностi є особи, яким належать особистi немайновi та майновi права iнтелектуальної власностi вiдповiдно до цього Кодексу, iншого закону чи договору.
Майновими правами iнтелектуальної власностi, згiдно iз статтею 424 ЦК України, є:
1) право на використання об'єкта права iнтелектуальної власностi;
2) виключне право дозволяти використання об'єкта права iнтелектуальної власностi;
3) виключне право перешкоджати неправомiрному використанню об'єкта права iнтелектуальної власностi, в тому числi забороняти таке використання;
4) iншi майновi права iнтелектуальної власностi, встановленi законом.
Згiдно iз статтею 1107 ЦК України розпорядження майновими правами iнтелектуальної власностi здiйснюється на пiдставi лiцензiї на використання об'єкта права iнтелектуальної власностi, лiцензiйного договору, договору про створення за замовленням i використання об'єкта права iнтелектуальної власностi, договору про передання виключних майнових прав iнтелектуальної власностi, iншого договору, оформленого у письмовiй формi, щодо розпоряджання майновими правами iнтелектуальної власностi.
Таким чином, правовласником може бути особа, якiй майновi права iнтелектуальної власностi переданi на пiдставi, зокрема, письмового лiцензiйного договору. Перелiк переданих майнових прав iнтелектуальної власностi та, вiдповiдно, наявних у лiцензiата повноважень щодо їх здiйснення, мiститься у такому договорi.
Щодо представника правовласника слiд зазначити, що вiн вчиняє правочини вiд iменi правовласника, якого представляє.
Крiм того, вiдповiдно до статтi 238 ЦК України представник може бути уповноважений на вчинення лише тих правочинiв, право на вчинення яких має особа, яку вiн представляє.
Повноваження представника можуть бути пiдтвердженi письмовим договором мiж ним та особою, яку вiн представляє, або довiренiстю.
Таким чином, виконання дiй в рамках статей 257 та 2571 Митного кодексу України, пов'язаних з можливiстю подальшого використання об'єкта права iнтелектуальної власностi, здiйснюється за рiшенням:
- правовласника, в тому числi такого, якому майновi права iнтелектуальної власностi наданi на пiдставi вiдповiдного договору, зокрема, лiцензiйного;
- представника правовласника, що дiє на пiдставi довiреностi або вiдповiдного договору.
Вiдмiннiсть у здiйсненнi вiдповiдних повноважень у сферi iнтелектуальної власностi мiж вказаними особами полягає в тому, що правовласник дiє у вiдносинах з митними органами вiд власного iменi, в той час як представник здiйснює наданi йому повноваження вiд iменi правовласника.
Заступник Голови Служби | С.М.Сьомка |