ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
17.01.2011 | N 29/1-10.2/172-ЕП |
---|
Начальникам регiональних митниць, митниць |
На виконання п.7 протокольного
рiшення (протокол N 1/4 вiд 05.01.2011) наради у т.в.о.
Голови Державної митної служби України
Дериволкова С.Д., надаємо для використання у
роботi методичнi рекомендацiї "Щодо вiдбору
проб газiв вуглеводневих скраплених для
експертного дослiдження при проведеннi митного
контролю та митного оформлення товарiв",
розробленi фахiвцями Центрального митного
управлiння лабораторних дослiджень та експертної
роботи (далi - Управлiння), затвердженi рiшенням
Навчально-методичної ради Управлiння вiд 17.01.2011
N 2 та введенi в дiю наказом Управлiння вiд 17.01.2011
N 7.
Додаток: Методичнi рекомендацiї щодо вiдбору проб та зразкiв для експертного дослiдження при проведеннi митного контролю та митного оформлення газiв вуглеводневих скраплених на 9 арк.
Начальник Управлiння | О.А.Моргун |
Додаток до наказу Центрального митного управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи вiд 17.01.2011 N 7 |
|
Затверджено рiшенням навчально-методичної ради Центрального митного управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи вiд 17.01.11 N 2 |
МЕТОДИЧНI РЕКОМЕНДАЦIЇ
щодо вiдбору проб газiв вуглеводневих скраплених
для експертного дослiдження при проведеннi
митного контролю та митного оформлення товарiв
1 Вступ
Методичнi рекомендацiї розробленi для забезпечення єдиного пiдходу до порядку вiдбору проб газiв вуглеводневих скраплених.
1.1 Мета розробки рекомендацiй
Забезпечення єдиного пiдходу щодо вiдбору представницьких (репрезентативних) проб газiв вуглеводневих скраплених для проведення лабораторних дослiджень з метою їх iдентифiкацiї та подальшої класифiкацiї згiдно з УКТЗЕД.
2 Перелiк нормативних документiв та лiтературних джерел
1. ДСТУ 4056-2001 Гази вуглеводневi скрапленi. Методи вiдбирання проб.
2. Наказ Державного комiтету України по нагляду за охороною працi (Держнаглядохоронпрацi) вiд 01.10.97 N 254 i зареєстрований в Мiнiстерствi юстицiї України 15.05.98 за N 318/2758 "Про затвердження Правил безпеки систем газопостачання України".
3. ГОСТ 12.1.010-76 ССБТ. Взрывобезопасность. Общие требования.
4. ГОСТ 12.4.010-75 ССБТ. Средства индивидуальной защиты. Рукавицы специальные. Технические условия.
5. ГОСТ 12.4.013-85 ССБТ. Очки защитные. Общие технические условия.
6. ДСТУ 3962-200 (ГОСТ 12.4.137-2001) Взуття спецiальне з верхом iз шкiри для захисту вiд нафти, нафтопродуктiв, кислот, лугiв, нетоксичного та вибухонебезпечного пилу.
7. ГОСТ 12.4.111-82 ССБТ.Костюмы мужские для защиты от нефти и нефтепродуктов. Технические условия.
8. ГОСТ 12.4.112-82 ССБТ.Костюмы женские для защиты от нефти и нефтепродуктов. Технические условия.
9. ГОСТ 12.4.121-83 ССБТ. Противогазы промышленные фильтрующие. Технические условия.
10. ГОСТ 12.4.124-83 ССБТ. Средства защиты от статического электричества. Общие технические требования.
11. ГОСТ 12.1.005-88 ССБТ. Общие санитарно-гигиенические требования к воздуху рабочей зоны.
12. ГОСТ 12.1.021-75 ССБТ.Системы вентиляционные. Общие требования.
13. ГОСТ 12.1.004-91 ССБТ. Пожарная безопасность. Общие требования.
14. ГОСТ 5632-72 Стали высоколегированные и сплавы коррозионно-стойкие, жаростойкие и жаропрочные. Марки.
15. ГОСТ 9433-80 Смазка ЦИАТИМ-221. Технические условия.
16. СОУ 60.1 - 20077720-001:2003 "Налив, зливання та перевезення зрiджених вуглеводневих газiв у залiзничних вагонах-цистернах. Iнструкцiя".
17. ГОСТ 9293-74 (ИСО 2435-73) Азот газообразный и жидкий. Технические условия.
18. ГОСТ 17433-80 Промышленная чистота. Сжатый воздух. Классы загрязненности.
19. ISO 9162:1988 Нефтепродукты. Топливо (класс F). Газы нефтяные сжиженные. Технические условия.
3 Термiни та визначення
3.1 Скрапленi нафтовi гази (СНГ) - гази, якi можна зберiгати i (або) з якими можна працювати в рiдкiй фазi за умови помiрного тиску за температури довкiлля. Вони складенi з пропану, пропiлену, бутанiв та бутиленiв з незначною часткою етану, етилену i (або) пентанiв та пентенiв. Звичайно їх називають за переважаючим вуглеводнем, наприклад: товарний бутан або товарний пропан [1].
3.2 Проба - кiлькiсть нештучного товару, яка вiдiбрана з партiї, що дослiджується, тотожна складу i ознакам партiї.
3.3 Оператор - посадова особа, яка обслуговує газове обладнання, спостерiгає за його роботою та/або має право пробовiдбору. Оператор повинен знати: вимоги правил безпеки систем газопостачання України в обсязi робiт, що виконуються; конструктивнi особливостi й правила налагодження обслуговуваного обладнання; способи перевiрки та усунення неполадок у роботi обладнання. До виконання робiт з пiдвищеною небезпекою робiтники допускаються пiсля попереднього спецiального навчання, перевiрки знань та iнструктажу з питань охорони працi вiдповiдно до вимог державних i галузевих нормативних актiв з охорони працi.
Газонебезпечними вважаються роботи, якi виконуються в загазованому середовищi або за яких можливе витiкання газу [2].
4 Сутнiсть методу
Данi методичнi рекомендацiї визначають рекомендований ДСТУ 4056-2001 "Гази вуглеводневi скрапленi. Методи вiдбирання проб" порядок вiдбирання проб газiв вуглеводневих скраплених, що знаходяться пiд надмiрним тиском власних парiв, у контейнери (пробовiдбiрники) i встановлюють методи вiдбирання проб iз стацiонарних ємностей (цилiндричних, кульових), залiзничних цистерн, балонiв, трубопроводiв пiд час перекачування газiв в герметичний металевий пробовiдбiрник шляхом продування його скрапленим газом (продуктом), а також метод вiдбирання проб неохолоджених скраплених нафтових (вуглеводневих) газiв (пропан, бутан або сумiшi з них).
Сутнiсть методу полягає у використаннi способу взяття проб вуглеводневих скраплених газiв у нормованiй кiлькостi, через пробовiдбiрну лiнiю з джерела (стацiонарної ємностi, залiзничної цистерни, балону або трубопроводу) в чистi, герметичнi, укомплектованi, що витримують тиск 4,9 МПа, пробовiдбiрники для визначення вуглеводневого складу продукту та мiкродомiшок.
5 Вимоги безпеки
5.1 Пiд час вiдбирання проб необхiдно додержуватись заходiв з охорони працi в процесi роботи з вуглеводневими скрапленими газами та ємностями, що працюють пiд тиском, а також правил з технiки безпеки [1,2,3].
5.2 Вiдбирання проб проводять у спецiальному одязi та взуттi, що виготовленi iз матерiалiв, якi не накопичують статичну електрику. Щоб запобiгти контакту скраплених газiв зi шкiрою, необхiдно використовувати рукавички i захиснi окуляри, запобiгати вдиханню парiв [4,5,6,8,9,10].
5.3 Перед початком та пiд час вiдбирання проб устаткування, а також все обладнання i комунiкацiї, повиннi бути захищенi вiд статичної електрики (заземленi). Пiд час продування та скидання частини проби необхiдно забезпечити заходи технiки безпеки щодо захисту вiд парiв рiдини, що скидають [11,12].
5.4 У мiсцях вiдбирання проб повиннi бути встановленi свiтильники у вибухозахищеному виконаннi.
5.5 Примiщення та майданчики, де вiдбираються проби, повиннi бути оснащенi первинними засобами пожежогасiння.
Пiд час займання використовують порошковi, повiтрянопiннi та вуглекислотнi засоби пожежогасiння [13].
5.6 Пробу вуглеводневих скраплених газiв вiдбирає оператор у присутностi особи (спостерiгача), обiзнаної з методами вiдбирання проб.
5.7 Пiд час вiдбирання проб оператор повинен стояти спиною до вiтру з метою запобiгання вдихання парiв вуглеводневих скраплених газiв.
5.8 Забороняється вiдбирати проби вуглеводневих скраплених газiв на вiдкритому повiтрi пiд час грози.
5.9 Забороняється вiдбирати проби iз стацiонарних ємностей та цистерн пiд час зливання або наливання вуглеводневих скраплених газiв.
6 Пiдготовка до вiдбирання проб
6.1 Мiсце для вiдбирання проб повинно бути зручним i обладнаним пробовiдбiрним обладнанням для приєднання вхiдного штуцера пробовiдбiрника. При цьому пробовiдбiрник повинен знаходитися у вертикальному положеннi. Вуглеводневий скраплений газ повинен проходити через пробовiдбiрник знизу догори.
6.2 Пробовiдбiрна лiнiя повинна бути виготовлена з матерiалу, переважно металу, стiйкого до продукту, що вiдбирають [14]. На лiнiї, джерелi з продуктом i контейнерi повиннi бути вентилi та додатково регулюючий i продувальний вентилi.
6.3 Для вiдбирання проб вуглеводневих скраплених газiв застосовують пробовiдбiрники типу ПУ та ПГО, згiдно з чинними нормативними документами, що виготовленi iз сталi 12 Х 18Н10Т згiдно з ГОСТ 5632, i якi розрахованi на робочий тиск 4,9 МПа (50 кг/см2), що зазначається на корпусi пробовiдбiрника.
Дозволяється вiдбирати проби скраплених газiв у контейнери. Максимальний безпечний робочий тиск також повинен бути зазначений на пробовiдбiрнику (контейнерi).
Зображення пробовiдбiрникiв та контейнерiв у розрiзi наведене у ДСТУ 4056-2001 "Гази вуглеводневi скрапленi. Методи вiдбирання проб".
6.4 Число, наведене у позначенi типу пробовiдбiрникiв (ПУ-400, ПУ-50, ПГО-400 або ПГО-50), вiдповiдає об'єму вуглеводневого скрапленого газу, що вмiщує пробовiдбiрник, у см3.
Дозволяється використовувати для вiдбирання проб скраплених газiв контейнери з корозiйно-стiйкого матерiалу, що забезпечує максимальну безпеку. Придатним матерiалом є нержавiюча сталь [14]. Розмiр контейнера залежить вiд кiлькостi проби.
6.5 Пробовiдбiрники пiдлягають огляду перед кожним вiдбиранням проби. Поверхня пробовiдбiрника пiд час вiзуального огляду не повинна мати вм'ятин, трiщин та iнших дефектiв, що впливають на якiсть та погiршують зовнiшнiй вигляд пробовiдбiрника.
6.6 Перевiряють наявнiсть ущiльнювальних кiлець i прокладок у запiрних втулках та заглушках [15].
6.7 Перевiряють наявнiсть допомiжної прокладки в мiсцi з'єднання пробовiдбiрника з пробовiдбiрним пристроєм. Витiк у з'єднаннях пiд час вiдбирання проб неприпустимий.
6.8 Пробовiдбiрники повиннi бути чистими i герметичними. Перед приєднанням пробовiдбiрника, пробовiдбiрну лiнiю продувають вуглеводневим скрапленим газом, який вiдбирається, для зливання вiдстояної води та промивання лiнiї до появлення рiвного струменя продукту.
6.9 Перед вiдбиранням проби на аналiз знiмають заглушки з пробовiдбiрникiв.
7 Вiдбирання проб у пробовiдбiрник типу ПУ
7.1 Знiмають заглушки з пробовiдбiрника.
7.2 Пробовiдбiрник, який знаходиться у вертикальному положеннi, приєднують до пробовiдбiрного пристрою будь-яким штуцером, потiм вiдчиняють на один оберт випускну i впускну запiрнi втулки.
7.3 На пробовiдбiрному пристрої вiдчиняють запiрну арматуру i продувають пробовiдбiрник вуглеводневим скрапленим газом, що вiдбирають. Продування закiнчують пiсля появи рiвномiрного струменя рiдини, потiм зачиняють послiдовно випускну, впускну запiрнi втулки i запiрну арматуру пробовiдбiрного пристрою.
7.4 Вiд'єднують пробовiдбiрник i загвинчують на обидва штуцери запiрних втулок заглушки.
7.5 Запiрнi втулки почергово вiдчиняють на один оберт, на 4-5 секунд, для створення у корпусi газової "подушки" i знову їх зачиняють. При цьому пробовiдбiрник утримують вертикально; втулка, що вiдчиняється, повинна знаходитися знизу.
8 Вiдбирання проб у контейнери
8.1 Продування пробовiдбiрної лiнiї.
З'єднують пробовiдбiрну лiнiю з джерелом продукту i вентилем. Вiдкривають вентиль на джерелi продукту i продувають пробовiдбiрну лiнiю.
8.2 Продування контейнера для проб з двома вентилями.
Пiд час пробовiдбору контейнер для проб з двома вентилями розташовують вертикально. Нижнiй вентиль вiдкривають i контейнер частково заповнюють пробою, трохи вiдчинивши верхнiй вентиль. Потiм вентилi закривають, контейнер перевертають i, вiдкривши нижнiй вентиль, залишок проби у виглядi рiдини зливають. Операцiю повторюють не менше трьох разiв. Пiсля здiйснення цiєї операцiї контейнер заповнюють продуктом.
Пробу скрапленого вуглеводневого газу через пробовiдбiрну лiнiю вiдбирають з джерела у контейнер, продуваючи та заповнюючи його продуктом. Потiм з контейнера випускають частину проби для створення 20 %-го газового простору i наповнення контейнеру рiдиною на 80 % його об'єму.
8.3 Вiдразу пiсля вiдбирання проби створюють 20%-вий газовий об'єм над рiвнем продукту в контейнерi. Для цього контейнер розташовують вертикально i вiдразу верхнiй вентиль трохи вiдкривають. Дають вийти надлишку рiдини i в разi першого появлення газу, вентиль закривають.
9 Вiдбирання проб iз залiзничних цистерн
9.1 Проби вуглеводневих скраплених газiв iз залiзничних цистерн вiдбирають за допомогою контрольного вентиля спорожнення цистерн. Схему розташування вентилiв, приведена на рисунку (розташування арматури на кришцi люка залiзничного вагона-цистерни) [16].
Рис. Розташування арматури на кришцi люка залiзничної цистерни.
1 та 10 - вентилi для контролю опорожнення, 2 та 3 - вентилi для контролю рiвня наповнення, 4 та 9 - кутовi вентилi для наповнення та зливу зрiдженого газу, 5 - карман для термометру, 6 - кутовий вентиль для вiдбору та подачi парової фази зрiдженого газу, 7- запобiжний клапан, 8 - дренажний вентиль.
9.2 У разi виникнення розбiжностей мiж результатами випробувань, проби вiдбираються з першої i кожної четвертої цистерни залiзничного маршруту, але не менш, нiж з двох цистерн, якщо в маршрутi сiм або менше цистерн.
10 Вiдбирання проб iз трубопроводiв
Пробу вуглеводневого скрапленого газу, що перекачують трубопроводом, вiдбирають з вертикальної дiльницi трубопроводу.
11 Вiдбирання проб iз балонiв
Пробу вуглеводневих скраплених газiв у рiдкiй фазi вiдбирають iз балонiв, що знаходяться в горизонтальному положеннi. Пробу продукту вiдбирають вiд 1% балонiв, але не менш нiж з трьох, якщо в партiї менше 300 балонiв.
12 Вiдбирання проб iз стацiонарних ємностей
Перед вiдбиранням проби iз ємностей, вуглеводневi скрапленi гази вiдстоюють та видаляють вiдстояну воду та забруднення.
Пробу вiдбирають з середини заповненої ємностi.
13 Пакування, маркування, транспортування та зберiгання проб
13.1 Вiдiбранi проби вуглеводневих скраплених газiв повиннi мати на пробовiдбiрнику етикетку. Пробовiдбiрник перев'язують шнурком, кiнцi якого протягують в отвори в етикетцi. Кiнцi шнурка пломбують або заливають сургучем на пластинцi з щiльного картону чи дерева i опечатують.
13.2 На етикетцi зазначається:
- назва вуглеводневих скраплених газiв;
- кiлькiсть вiдiбраних проб;
- назва пiдприємства - постачальника;
- одержувач;
- номер партiї, одиницi транспортної тари, цистерни;
- номер та дата митної декларацiї;
- позначення нормативного документа на вуглеводневi скрапленi гази;
- дата, час вiдбору, посада та прiзвища осiб, якi вiдiбрали та опечатали пробу.
13.3 Вiдiбранi проби вуглеводневих скраплених газiв транспортують та зберiгають у пробовiдбiрниках. Пробовiдбiрники необхiдно оберiгати вiд рiзких ударiв.
13.4 Пiд час транспортування пробовiдбiрник розмiщують у гратчасту тару з чарунками.
13.5 Пустi чистi пробовiдбiрники зберiгають з вiдкритими запiрними втулками та зачиненими заглушками з метою збереження властивостi ущiльнювальних кiлець.
Пробовiдбiрники з вiдiбраними пробами зберiгають iз загвинченими на обидва штуцери заглушками.
13.6 Зберiгання проб здiйснюється у примiщеннях, що обладнанi припливно-витяжною вентиляцiєю на вiдстанi не менше 1 м вiд опалювальних систем. Пробу зберiгають до закiнчення випробувань.
13.7 Пiсля застосування, пробовiдбiрники повнiстю звiльняють вiд вуглеводневих скраплених газiв, продувають стисненим азотом згiдно з ГОСТ 9293 або стиснутим повiтрям згiдно з ГОСТ 17433 i ставлять у зачинене примiщення, що вентилюється i захищене вiд пилу та атмосферних опадiв. У разi необхiдностi, пробовiдбiрники обробляють водяною парою перед продуванням азотом [ 17,18,19].