ЗАКОН УКРАЇНИ
Про внесення змiн до Цивiльного процесуального кодексу України щодо оскарження рiшення третейського суду та видачi виконавчого листа на примусове виконання рiшення третейського суду
Верховна Рада України постановляє:
I. Внести до Цивiльного процесуального кодексу України (Вiдомостi Верховної Ради України, 2004 р., NN 40 - 42, ст. 492) такi змiни:
1. Статтю 15 доповнити частиною четвертою такого змiсту:
"4. Суди розглядають справи про оскарження рiшень третейських судiв, про видачу виконавчих листiв на примусове виконання рiшень третейських судiв, про оспорювання рiшень мiжнародного комерцiйного арбiтражу, а також про визнання та надання дозволу на виконання рiшень мiжнародного комерцiйного арбiтражу".
2. Статтю 17 доповнити частиною другою такого змiсту:
"2. Рiшення третейського суду може бути оскаржено в порядку, передбаченому цим Кодексом".
3. Статтю 26 доповнити частиною четвертою такого змiсту:
"4. У справах про оскарження рiшення третейського суду та про видачу виконавчого листа на примусове виконання рiшення третейського суду особами, якi беруть участь у справi, є учасники третейського розгляду, особи, якi не брали участi у справi, у разi якщо третейський суд вирiшив питання про їх права i обов'язки, третi особи, а також представники цих осiб".
4. У статтi 208:
у частинi другiй слова "у випадках, встановлених цим Кодексом" замiнити словами "а також в iнших випадках, передбачених цим Кодексом";
частину третю доповнити словами та цифрами "а у випадках, передбачених статтями 3896 та 38911 цього Кодексу, - постановленням ухвали".
5. Статтю 210 доповнити частиною четвертою такого змiсту:
"4. Ухвала, постановлена вiдповiдно до статей 3896 та 38911 цього Кодексу, повинна вiдповiдати вимогам, що мiстяться у зазначених статтях".
6. Частину першу статтi 293 доповнити пунктами 31 - 33 такого змiсту:
"31) вiдмови у вiдкриттi провадження у справi про скасування рiшення третейського суду;
32) повернення заяви про скасування рiшення третейського суду;
33) повернення заяви про видачу виконавчого листа на примусове виконання рiшення третейського суду".
7. Пункт 2 частини першої статтi 324 пiсля цифр "29" доповнити цифрами "31 - 33".
8. Доповнити роздiлом VII1 такого змiсту:
"Роздiл VII1
ПРОВАДЖЕННЯ У СПРАВАХ ПРО ОСКАРЖЕННЯ РIШЕНЬ
ТРЕТЕЙСЬКИХ СУДIВ ТА ПРО ВИДАЧУ ВИКОНАВЧИХ ЛИСТIВ
НА ПРИМУСОВЕ ВИКОНАННЯ РIШЕНЬ ТРЕТЕЙСЬКИХ СУДIВ
Глава 1
ПРОВАДЖЕННЯ У СПРАВАХ ПРО ОСКАРЖЕННЯ РIШЕНЬ
ТРЕТЕЙСЬКИХ СУДIВ
Стаття 3891. Оскарження рiшення третейського суду
1. Сторони, третi особи, а також особи, якi не брали участi у справi, у разi якщо третейський суд вирiшив питання про їх права i обов'язки, мають право звернутися до суду iз заявою про скасування рiшення третейського суду.
2. Заява про скасування рiшення третейського суду подається до суду за мiсцем розгляду справи третейським судом сторонами, третiми особами протягом трьох мiсяцiв з дня прийняття рiшення третейським судом, а особами, якi не брали участi у справi, у разi якщо третейський суд вирiшив питання про їх права i обов'язки, - протягом трьох мiсяцiв з дня, коли вони дiзналися або повиннi були дiзнатися про прийняття рiшення третейським судом.
3. Заява, подана пiсля закiнчення строку, встановленого частиною другою цiєї статтi, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка її подала, не знайде пiдстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
4. Суд постановляє ухвалу про вiдмову у вiдкриттi провадження у справi з пiдстав, передбачених пунктами 1, 3 i 5 частини другої статтi 122 цього Кодексу, а також у разi якщо рiшення третейського суду оскаржено з пiдстав, не передбачених законом.
5. Рiшення мiжнародного комерцiйного арбiтражу, якщо мiсце арбiтражу знаходиться на територiї України, може бути оспорено сторонами до суду вiдповiдно до мiжнародного договору України та/або Закону України "Про мiжнародний комерцiйний арбiтраж".
Стаття 3892. Форма i змiст заяви про скасування рiшення третейського суду
1. Заява про скасування рiшення третейського суду подається у письмовiй формi i пiдписується особою, яка його оскаржує, чи її представником.
2. У заявi мають бути зазначенi:
1) найменування суду, до якого подається заява;
2) iм'я (найменування) особи, яка подає заяву, а також iм'я (найменування) її представника, якщо заява подається представником, їх мiсце проживання (перебування) або мiсцезнаходження;
3) iм'я (найменування) учасникiв третейського розгляду, їх мiсце проживання (перебування) або мiсцезнаходження;
4) найменування та склад третейського суду, який прийняв рiшення;
5) вiдомостi про рiшення третейського суду, яке оскаржується, а саме: номер справи, дата i мiсце прийняття рiшення, предмет спору, змiст резолютивної частини рiшення;
6) дата отримання особою, яка звертається iз заявою, рiшення третейського суду, яке оскаржується;
7) пiдстава для оскарження i скасування рiшення третейського суду;
8) змiст вимоги особи, яка подає заяву;
9) перелiк документiв та iнших матерiалiв, що додаються до заяви.
У заявi можуть бути зазначенi й iншi вiдомостi, якщо вони мають значення для розгляду цiєї заяви (номери засобiв зв'язку, факсiв, адреса електронної пошти сторiн та третейського суду тощо).
3. До заяви про скасування рiшення третейського суду додаються:
1) оригiнал рiшення третейського суду або належним чином завiрена його копiя. Копiя рiшення постiйно дiючого третейського суду завiряється головою постiйно дiючого третейського суду, а копiя рiшення третейського суду для вирiшення конкретного спору має бути нотарiально завiрена;
2) оригiнал третейської угоди або належним чином завiрена її копiя;
3) документи, якi поданi на обґрунтування пiдстав для скасування рiшення третейського суду;
4) документи, що пiдтверджують сплату судового збору та оплату витрат на iнформацiйно-технiчне забезпечення розгляду справи;
5) довiренiсть або iнший документ, що посвiдчує повноваження представника;
6) копiї заяви про скасування рiшення третейського суду та доданих до неї документiв вiдповiдно до кiлькостi учасникiв судового розгляду.
4. Заява про скасування рiшення третейського суду, подана без додержання вимог, визначених у цiй статтi, а також у разi несплати суми судового збору чи неоплати витрат на iнформацiйно-технiчне забезпечення розгляду справи повертається особi, яка її подала, чи залишається без руху в порядку, встановленому статтею 121 цього Кодексу.
Стаття 3893. Пiдготовка справи до розгляду
1. Суд до початку розгляду справи за клопотанням будь-кого з учасникiв судового розгляду може витребувати матерiали справи третейського розгляду, рiшення в якiй оскаржується, а також докази у порядку, встановленому цим Кодексом. Справа направляється до суду протягом п'яти днiв з дня надходження такої вимоги.
Стаття 3894. Судовий розгляд справи
1. Справа про оскарження рiшення третейського суду розглядається суддею одноособово протягом одного мiсяця з дня надходження до суду заяви про скасування рiшення третейського суду.
2. Про час i мiсце розгляду справи повiдомляються особи, якi беруть участь у справi. Неявка осiб, належним чином повiдомлених про час i мiсце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
3. При розглядi справи в судовому засiданнi суд встановлює наявнiсть або вiдсутнiсть пiдстав для скасування рiшення третейського суду.
4. Суд не обмежений доводами заяви про скасування рiшення третейського суду, якщо пiд час розгляду справи буде встановлено пiдстави для скасування рiшення третейського суду, визначенi статтею 3895 цього Кодексу.
5. Справа розглядається судом за правилами, встановленими для розгляду справи судом першої iнстанцiї, з особливостями, встановленими цiєю главою.
6. За наслiдками розгляду заяви про скасування рiшення третейського суду суд має право:
1) постановити ухвалу про вiдмову у задоволеннi заяви i залишення рiшення третейського суду без змiн;
2) постановити ухвалу про повне або часткове скасування рiшення третейського суду.
7. Ухвала суду про скасування рiшення третейського суду або про вiдмову в його скасуваннi може бути оскаржена у порядку, визначеному цим Кодексом для оскарження рiшення суду першої iнстанцiї.
8. Пiсля розгляду судом заяви про скасування рiшення третейського суду справа пiдлягає поверненню до третейського суду, якщо суд витребував справу з третейського суду.
Стаття 3895. Пiдстави для скасування рiшення третейського суду
1. Рiшення третейського суду може бути скасовано лише у випадках, передбачених цiєю статтею.
2. Рiшення третейського суду може бути скасовано у разi якщо:
1) справа, в якiй прийнято рiшення третейського суду, не пiдвiдомча третейському суду вiдповiдно до закону;
2) рiшення третейського суду прийнято у спорi, не передбаченому третейською угодою, або цим рiшенням вирiшенi питання, якi виходять за межi третейської угоди. Якщо рiшенням третейського суду вирiшенi питання, якi виходять за межi третейської угоди, то скасовано може бути лише ту частину рiшення, що стосується питань, якi виходять за межi третейської угоди;
3) третейську угоду визнано судом недiйсною;
4) склад третейського суду, яким прийнято рiшення, не вiдповiдав вимогам закону;
5) третейський суд вирiшив питання про права i обов'язки осiб, якi не брали участi у справi.
3. Скасування судом рiшення третейського суду не позбавляє сторони права повторно звернутися до третейського суду, крiм випадкiв, передбачених законом.
4. Рiшення мiжнародного комерцiйного арбiтражу може бути скасовано судом лише з пiдстав, передбачених мiжнародним договором України та/або Законом України "Про мiжнародний комерцiйний арбiтраж".
Стаття 3896. Ухвала суду у справi про оскарження рiшення третейського суду
1. За наслiдками розгляду справи про оскарження рiшення третейського суду суд постановляє ухвалу за правилами, встановленими цим Кодексом для ухвалення рiшення.
2. В ухвалi суду мають бути також зазначенi:
1) вiдомостi про рiшення третейського суду, що оскаржується, мiсце його прийняття;
2) найменування i склад третейського суду, що прийняв рiшення, яке оскаржується;
3) iм'я (найменування) сторiн третейського спору;
4) вказiвка про скасування рiшення третейського суду повнiстю або частково чи про вiдмову в задоволеннi вимог заявника повнiстю або частково.
Глава 2
ПРОВАДЖЕННЯ У СПРАВАХ ПРО ВИДАЧУ ВИКОНАВЧИХ
ЛИСТIВ НА ПРИМУСОВЕ ВИКОНАННЯ РIШЕНЬ ТРЕТЕЙСЬКИХ
СУДIВ
Стаття 3897. Видача виконавчого листа на примусове виконання рiшення третейського суду
1. Питання видачi виконавчого листа на примусове виконання рiшення третейського суду розглядається судом за заявою особи, на користь якої прийнято рiшення третейського суду.
2. Заява про видачу виконавчого листа про примусове виконання рiшення третейського суду подається до суду за мiсцем проведення третейського розгляду протягом трьох рокiв з дня прийняття рiшення третейським судом.
3. Заява, подана пiсля закiнчення строку, встановленого частиною другою цiєї статтi, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка її подала, не знайде пiдстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
4. Надання дозволу на примусове виконання рiшення мiжнародного комерцiйного арбiтражу, якщо мiсце арбiтражу знаходиться на територiї України, здiйснюється у порядку, передбаченому статтями 391 - 398 цього Кодексу.
Стаття 3898. Форма i змiст заяви про видачу виконавчого листа на примусове виконання рiшення третейського суду
1. Заява про видачу виконавчого листа на примусове виконання рiшення третейського суду подається у письмовiй формi i має бути пiдписана особою, на користь якої прийнято рiшення третейського суду, чи її представником.
2. У заявi про видачу виконавчого листа на примусове виконання рiшення третейського суду мають бути зазначенi:
1) найменування суду, до якого подається заява;
2) найменування i склад третейського суду, який прийняв рiшення, за яким має бути виданий виконавчий лист;
3) iм'я (найменування) учасникiв третейського розгляду, їх мiсце проживання (перебування) чи мiсцезнаходження;
4) дата i мiсце прийняття рiшення третейським судом;
5) дата отримання рiшення третейського суду особою, яка звернулася iз заявою;
6) вимога заявника про видачу виконавчого листа на примусове виконання рiшення третейського суду.
У заявi можуть бути зазначенi й iншi вiдомостi, якщо вони мають значення для розгляду цiєї заяви (номери засобiв зв'язку, факсiв, адреса електронної пошти сторiн та третейського суду тощо).
3. До заяви про видачу виконавчого листа на примусове виконання рiшення третейського суду додаються:
1) оригiнал рiшення третейського суду або належним чином завiрена його копiя. Копiя рiшення постiйно дiючого третейського суду завiряється головою постiйно дiючого третейського суду, а копiя рiшення третейського суду для вирiшення конкретного спору має бути нотарiально завiрена;
2) оригiнал третейської угоди або належним чином завiрена її копiя;
3) документи, що пiдтверджують сплату судового збору та оплату витрат на iнформацiйно-технiчне забезпечення розгляду справи;
4) копiя заяви про видачу виконавчого листа на примусове виконання рiшення третейського суду вiдповiдно до кiлькостi учасникiв судового розгляду;
5) довiренiсть або iнший документ, що пiдтверджує повноваження особи на пiдписання заяви.
4. Заява про видачу виконавчого листа на примусове виконання рiшення третейського суду, подана без додержання вимог, визначених у цiй статтi, а також у разi несплати суми судового збору чи неоплати витрат на iнформацiйно-технiчне забезпечення розгляду справи повертається особi, яка її подала, чи залишається без руху в порядку, встановленому статтею 121 цього Кодексу.
Стаття 3899. Порядок розгляду заяви про видачу виконавчого листа на примусове виконання рiшення третейського суду
1. Заява про видачу виконавчого листа на примусове виконання рiшення третейського суду розглядається суддею одноособово протягом п'ятнадцяти днiв з дня її надходження до суду в судовому засiданнi з викликом сторiн. Неявка сторiн чи однiєї iз сторiн, належним чином повiдомлених про час i мiсце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду заяви.
2. При розглядi заяви про видачу виконавчого листа на примусове виконання рiшення третейського суду за клопотанням однiєї iз сторiн суд витребовує справу з постiйно дiючого третейського суду, в якому вона зберiгається. Справа має бути направлена до суду протягом п'яти днiв вiд дня надходження вимоги. У такому разi строк розгляду заяви про видачу виконавчого листа на примусове виконання рiшення третейського суду продовжується до одного мiсяця з дня її надходження до суду.
3. При розглядi справи в судовому засiданнi суд встановлює наявнiсть чи вiдсутнiсть пiдстав для вiдмови у видачi виконавчого листа на примусове виконання рiшення третейського суду, передбачених статтею 38910 цього Кодексу.
4. Якщо до суду надiйшла заява про видачу виконавчого листа на примусове виконання рiшення третейського суду, а в його провадженнi чи в провадженнi iншого суду є заява про оскарження i скасування цього рiшення третейського суду, суд на пiдставi пункту 4 частини першої статтi 201 цього Кодексу зупиняє провадження по заявi про видачу виконавчого листа до набрання законної сили ухвалою суду, якою вiдмовлено в задоволеннi заяви про скасування оскарженого рiшення третейського суду.
Стаття 38910. Пiдстави для вiдмови у видачi виконавчого листа на примусове виконання рiшення третейського суду
1. Суд вiдмовляє у видачi виконавчого листа на примусове виконання рiшення третейського суду, якщо:
1) на день ухвалення рiшення за заявою про видачу виконавчого листа рiшення третейського суду скасовано судом;
2) справа, у якiй прийнято рiшення третейського суду, не пiдвiдомча третейському суду вiдповiдно до закону;
3) пропущено встановлений строк для звернення за видачею виконавчого листа, а причини його пропуску не визнанi судом поважними;
4) рiшення третейського суду прийнято у спорi, не передбаченому третейською угодою, або цим рiшенням вирiшенi питання, якi виходять за межi третейської угоди. Якщо рiшенням третейського суду вирiшенi питання, якi виходять за межi третейської угоди, то скасовано може бути лише ту частину рiшення, що стосується питань, якi виходять за межi третейської угоди;
5) третейська угода визнана недiйсною;
6) склад третейського суду, яким прийнято рiшення, не вiдповiдав вимогам закону;
7) рiшення третейського суду мiстить способи захисту прав та охоронюваних iнтересiв, не передбаченi законом;
8) постiйно дiючий третейський суд не надав на вимогу суду вiдповiдну справу;
9) третейський суд вирiшив питання про права i обов'язки осiб, якi не брали участi у справi.
Стаття 38911. Ухвала суду про видачу виконавчого листа на примусове виконання рiшення третейського суду або про вiдмову у його видачi
1. За результатами розгляду заяви про видачу виконавчого листа на примусове виконання рiшення третейського суду суд постановляє ухвалу про видачу виконавчого листа або про вiдмову у видачi виконавчого листа на примусове виконання рiшення третейського суду за правилами, встановленими цим Кодексом для ухвалення рiшення.
2. В ухвалi суду мають бути також зазначенi:
1) найменування i склад третейського суду, який прийняв рiшення;
2) iм'я (найменування) сторiн третейського спору;
3) данi про рiшення третейського суду, за яким заявник просить видати виконавчий лист;
4) вказiвка про видачу виконавчого листа або про вiдмову у його видачi.
3. Ухвала суду про вiдмову у видачi виконавчого листа може бути оскаржена сторонами в апеляцiйному порядку протягом п'ятнадцяти днiв з дня її постановлення судом.
4. Пiсля набрання законної сили ухвалою про вiдмову у видачi виконавчого листа спiр мiж сторонами може бути вирiшений судом у загальному порядку.
5. Ухвала суду про вiдмову у видачi виконавчого листа, якщо вона не була оскаржена в апеляцiйному порядку, набирає законної сили пiсля закiнчення строку на апеляцiйне оскарження.
У разi подання апеляцiйної скарги ухвала суду набирає законної сили пiсля розгляду справи судом апеляцiйної iнстанцiї.
6. Ухвала про видачу виконавчого листа направляється сторонам протягом п'яти днiв з дня її постановлення.
7. Сторона, на користь якої виданий виконавчий лист, одержує його безпосередньо у судi.
8. Пiсля розгляду судом заяви про видачу виконавчого листа на примусове виконання рiшення третейського суду справа пiдлягає поверненню до постiйно дiючого третейського суду".
II. Прикiнцевi положення
1. Цей Закон набирає чинностi з дня його опублiкування.
2. Кабiнету Мiнiстрiв України у мiсячний термiн з дня набрання чинностi цим Законом:
1) подати до Верховної Ради України пропозицiї щодо приведення нормативно-правового акта про державне мито у вiдповiднiсть iз цим Законом;
2) привести свої нормативно-правовi акти у вiдповiднiсть iз цим Законом.
Президент України | В. ЯНУКОВИЧ |
м. Київ
3 лютого 2011 року
N 2979-VI