ЗАКОН УКРАЇНИ
Про приєднання України до Схеми сортової сертифiкацiї насiння зернових культур, Схеми сортової сертифiкацiї насiння кукурудзи та сорго Органiзацiї економiчного спiвробiтництва та розвитку
Верховна Рада України постановляє:
Приєднатися до Схеми сортової сертифiкацiї насiння зернових культур, Схеми сортової сертифiкацiї насiння кукурудзи та сорго Органiзацiї економiчного спiвробiтництва та розвитку (додаються).
Президент України | В. ЯНУКОВИЧ |
м. Київ
15 лютого 2011 року
N 3019-VI
СХЕМА ОЕСР СОРТОВОЇ СЕРТИФIКАЦIЇ НАСIННЯ ЗЕРНОВИХ КУЛЬТУР, ПРИЗНАЧЕНОГО ДЛЯ МIЖНАРОДНОЇ ТОРГIВЛI
2010 р.
Правила та директиви
1. Загальнi положення
1.1. Схема ОЕСР для насiння зернових культур включає насiння сортiв зернових культур, вироблене, оброблене, вiдiбране, марковане та опломбоване у вiдповiдностi iз Правилами та Директивами, якi є предметом наступних параграфiв, i якi вважаються мiнiмальними вимогами. Перелiк видiв, придатних для сертифiкацiї згiдно зi Схемою, наведений у Додатку 6. Цей перелiк може бути розширений за загальною згодою спецiально уповноважених державних органiв.
1.2. Схема має виконуватись в країнах-учасницях пiд вiдповiдальнiсть урядiв таких країн, якi призначать вiдповiднi органи з цiєю метою. Перелiк країн - учасниць Схеми ОЕСР для зернових наведений у Додатку 7.
2. Прийняття сортiв та батькiвських компонентiв
2.1. Сорти мають прийматись до Схеми тiльки якщо були отриманi задовiльнi результати в ходi офiцiальних випробувань (включаючи порiвняльнi польовi дослiди) не менш нiж в однiй країнi-учасницi.
2.2. Для всiх сортiв тести мають встановити, що сорт є вiдмiтним, а також що його потомство, використане для харчового виробництва має достатньо однорiдний та стабiльний характер. В наявностi має бути точний опис сорту, i у випадку гiбридних сортiв мають також надаватись описи батькiвських компонентiв.
2.3. Тести також повиннi встановити, що сорти мають прийнятну цiннiсть щонайменш в однiй країнi.
3. Перелiк придатних сортiв та батькiвських компонентiв
3.1. В кожнiй країнi має видаватись i щороку переглядатись офiцiйний державний перелiк сортiв, що були прийнятi до Схеми пiсля проведення тестiв, вказаних у Правилi 2. В таких перелiках мають бути чiтко вказанi всi синонiми та омонiми таких сортiв.
3.2. Лише насiння сортiв та батькiвськi компоненти, занесенi до таких перелiкiв, є придатним для сертифiкацiї згiдно зi Схемою. Для гiбридних сортiв занесення до перелiку розумiється як таке, що включає в себе батькiвськi компоненти (див. Правило 2.2). Iнбреднi лiнiї або схрещення, призначенi в якостi потенцiйних батькiвських компонентiв, також можуть бути занесенi в окремi перелiки.
3.3. Для кожного сорту потрiбно зазначити назву/iм'я та адресу власника.
3.4. Сорти не будуть залишенi у перелiку, якщо умови прийняття не будуть задовольнятись.
3.5. Перелiк сортiв ОЕСР
3.5.1. Перелiк ОЕСР сортiв, придатних для сертифiкацiї, є офiцiйним перелiком сортiв, що були прийнятi спецiально уповноваженими державними органами як придатнi для сертифiкацiї вiдповiдно до Правил Насiннєвих Схем ОЕСР. Перелiк сортiв, що переглядається щорiчно на основi повiдомлень, отриманих вiд спецiально уповноважених органiв, що приймають участь в Схемах, включає в себе iнформацiю про виробника/iв сорту та назви країн, в яких такий сорт був зареєстрований. Перелiк не є обмеженим i має надавати корисну iнформацiю при застосуваннi Правил 5.1.1.1 та 5.2.3 цiєї Схеми для Базового Насiння та Сертифiкованого Насiння вiдповiдно.
3.5.2. Секретарiат ОЕСР надає спецiально уповноваженим державним органам iнструкцiї щодо занесення сортiв до Перелiку.
3.5.3. Спецiально уповноважений орган країни реєстрацiї несе вiдповiдальнiсть за:
1) забезпечення того, щоб сорт, який має бути занесеним до перелiку ОЕСР, був зареєстрований в Офiцiйному Державному Каталозi;
2) повiдомлення iменi (ен)/назви (назв) особи (осiб) або органiзацiї (iй), вiдповiдальної (их) за збереження сорту;
3) пiдтримання зв'язку з власником сорту;
4) забезпечення вiдповiдного спецiально уповноваженого органу письмовою угодою на розмноження насiння за межами країни реєстрацiї;
5) надання засвiдченого стандартного зразка сорту, що має бути розмноженим, для того, щоб засiяти контрольну дiлянку для забезпечення автентичного посилання на сорт;
6) надання офiцiйного опису сорту, що має бути розмноженим, i, у випадку гiбридного сорту, опису батькiвських компонентiв;
7) засвiдчення iдентичностi насiння, що має бути розмноженим.
4. Визначення категорiй насiння
4.1. Наступнi категорiї насiння, як зазначено в Додатку 1, визнанi в Схемi:
- добазове насiння;
- базове насiння;
- сертифiковане насiння.
5. Отримання базового та сертифiкованого насiння
5.1. Базове насiння
5.1.1. Базове насiння вироблятиметься за вiдповiдальностi власника, який вирiшить, при консультуваннi зi спецiально уповноваженим органом, кiлькiсть поколiнь вiд батькiвського матерiалу до отримання Базового насiння, i така кiлькiсть має бути суворо обмеженою, а також який пiдтримуватиме достатню кiлькiсть насiння для засiву для отримання Базового насiння, i забезпечуватиме, що воно збереже характеристики сорту, а також забезпечить спецiально уповноважений орган, на його вимогу, зразками такого насiння. Якщо Базове насiння виробляється в iншiй країнi, нiж країна реєстрацiї сорту, технiчнi умови мають бути попередньо погодженi спецiально уповноваженими органами обох країн.
5.1.1.2. На вимогу добазове насiння може офiцiйно контролюватись i забезпечуватись спецiальними етикетками. Окрiм гiбридних сортiв, важливо iдентифiкувати етап циклу розмноження, на якому отримується добазове насiння, при цьому має бути офiцiйний документ, в якому має бути вказана кiлькiсть поколiнь вiд iснуючого насiння до першого поколiння Сертифiкованого насiння.
5.2. Сертифiковане насiння
Сертифiковане насiння може вироблятись як в межах, так i поза межами країни реєстрацiї сорту.
5.2.1. Розмноження насiння в межах країни реєстрацiї сорту
Технiчнi умови повиннi бути ухваленi спецiально уповноваженим органом, який має вирiшити, пiсля консультацiй з власником, чи дозволити бiльш нiж одне поколiння мiж Сертифiкованим та Базовим насiнням, i якщо так, вказати кiлькiсть поколiнь, що має бути дозволена.
5.2.2. Розмноження насiння поза межами країни реєстрацiї сорту
Технiчнi умови повиннi бути попередньо ухваленi спецiально уповноваженими органами обох країн. Спецiально уповноважений орган країни реєстрацiї сорту матиме право не ухвалювати проведення розмноження за Схемою. Зокрема, такий орган повинен упевнитись, пiсля консультування з власником, в тому, що сорт, вiрогiдно, залишиться вiдповiдним опису за запропонованих умов; вирiшити, пiсля консультування з власником, чи бiльше нiж одне поколiння додатково має бути дозволене в країнi розмноження i, якщо так, визначити максимальну кiлькiсть розмножень та перевiрити iдентичнiсть Базового насiння.
6. Контроль за виробництвом насiння
6.1. Спецiально уповноважений орган країни виробництва насiння нестиме вiдповiдальнiсть за виконання Схеми по вiдношенню до такого виробництва.
6.2. Вимоги до виробництва та польове iнспектування
6.2.1. У кожнiй країнi-учасницi вимоги щодо виробництва Базового та Сертифiкованого насiння, ухваленi згiдно зi Схемою як задовiльнi для сортової iдентичностi та чистоти, мають застосовуватись на офiцiйному рiвнi. Такi вимоги не мають бути нижчими за наведенi у Додатку 2.
6.2.2. Спецiально уповноважений орган має упевнитись, шляхом iнспектування рослин на вiдповiдному етапi або етапах виробництва, в тому, що партiя насiння є прийнятною.
6.2.3. У випадку виробництва насiння "Сертифiкованої" категорiї, спецiально уповноважений орган може, пiд офiцiйним наглядом, уповноважити неофiцiйних iнспекторiв на проведення польової iнспекцiї з метою сертифiкацiї насiння на умовах, зазначених у Додатку 8-А. Спецiально уповноважений орган, який вирiшить використовувати цей метод, має визначити обсяг роботи (види, територiї, зони та вiдповiдний перiод), забезпечити проведення офiцiйних перевiрок, вiдбiр зразкiв та пост-контрольнi тестування, а також дотримання iнших вимог, зазначених у Додатку 8-А, а також вжити всiх необхiдних заходiв для гарантування еквiвалентної iнспекцiї в сенсi Схем для полiв, iнспектованих уповноваженим iнспектором або посадовою особою.
6.3. Спецiально уповноважений орган має зробити всi необхiднi кроки для забезпечення пiдтримання iдентичностi та сортової чистоти насiння мiж збором врожаю та пломбуванням й наклеюванням етикеток.
6.4. Вiдбiр зразкiв з партiй насiння та аналiзи
6.4.1. Вiдбiр зразкiв з партiй насiння, пломбування та наклеювання етикеток на контейнери.
6.4.1.1. Вiдбiр зразкiв з партiй насiння, пломбування та наклеювання етикеток на контейнери виконуються спецiально уповноваженим органом.
6.4.1.2. Офiцiйний зразок вiдбирається з кожної очищеної партiї Базового та Сертифiкованого насiння, поданої для сертифiкацiї, при цьому контейнери з насiнням мають бути опломбованi та мати iдентифiкацiйнi позначення або етикетки у вiдповiдностi з Правилами 8 та 9. Зразок має бути достатньо великим для того, щоб вiдповiдати вимогам, зазначеним у цьому пунктi та пунктi 7. Зразок має бути вiдiбраним згiдно чинних мiжнародних методiв, розроблених для вiдбору зразкiв насiння й визнаних спецiально уповноваженим органом.
6.4.1.3. Спецiально уповноважений орган може уповноважити неофiцiйних осiб на проведення, пiд офiцiйним наглядом, вiдбору зразкiв, опломбування та наклеювання етикеток на контейнери на умовах, описаних в Додатку 8-В. Якщо спецiально уповноважений орган вирiшить використовувати цю процедуру, вiн повинен буде визначити обсяг (дiяльнiсть, види, категорiї насiння та вiдповiдальних осiб). Спецiально уповноважений орган має провести офiцiйний вiдбiр контрольних зразкiв й упевнитись у виконаннi перевiрок та iнших вимог, зазначених у Додатку 8-В, а також вжити всiх заходiв, що гарантуватимуть виконання еквiвалентних операцiй уповноваженою особою або посадовою особою.
6.4.1.4. Одна частина кожного зразка має бути в наявностi для задоволення вимог Правила 7.
6.4.1.5. Iнша частина кожного зразка подається до лабораторiї для проведення аналiзiв насiння.
6.4.2. Аналiз насiння
6.4.2.1. Аналiз насiння зi зразка проводиться офiцiйною лабораторiєю, призначеною спецiально уповноваженим органом.
6.4.2.2. Аналiз насiння зi зразка має проводитись для визначення аналiтичної чистоти та проростання вiдповiдно до iснуючих мiжнародних методiв тестування насiння, визнаних спецiально уповноваженим органом.
6.4.2.3. Спецiально уповноважений орган може уповноважити неофiцiйнi лабораторiї на проведення, пiд офiцiйним наглядом, аналiзу насiння вiдповiдно до Додатку 8-В. Якщо спецiально уповноважений орган вирiшить використати таку процедуру, вiн має визначити обсяг (дiяльнiсть, види, категорiї насiння та вiдповiдальних осiб). Спецiально уповноважений орган має провести офiцiйний контрольний аналiз та упевнитись у виконаннi перевiрок та iнших вимог, зазначених у Додатку 8-В, а також вжити всiх заходiв, що гарантуватимуть виконання еквiвалентних операцiй уповноваженою або офiцiйною лабораторiєю.
6.4.3. Зберiгання насiння
У випадку iз Базовим насiнням третя частина кожного зразка має зберiгатись протягом щонайдовшого можливого перiоду для порiвняння iз майбутнiми зразками Базового насiння з контрольних дiлянок. У випадку iз Сертифiкованим насiнням третя частина кожного зразка має зберiгатись щонайменш один рiк.
6.4.4. Iншi необхiднi перевiрки
Спецiально уповноважений орган має право проводити будь-якi iншi необхiднi тестування вiдповiдного сорту та отримувати будь-яку iнформацiю, необхiдну для сертифiкацiї кожної партiї насiння.
6.5. Видача сертифiкатiв
Спецiально уповноважений орган може видавати сертифiкати на кожну партiю добазового, базового та сертифiкованого насiння, схвалену згiдно зi Схемою, наступним чином:
- сертифiкати щодо сортової чистоти - вiдповiдно до зразка, зазначеного у Додатку 5 А;
- сертифiкати, що мiстять результати аналiзiв - вiдповiдно до процедури, зазначенiй у Додатку 5 В.
Такi два сертифiкати повиннi мати один i той самий номер ОЕСР (див. Додаток 3).
6.6. Сертифiкацiя iншого поколiння
6.6.1. Партiї базового насiння, виробленого згiдно системи, що включає офiцiйний контроль поколiння, що передує Базовому насiнню i перевищує вимоги розмноження, можуть бути схваленi спецiально уповноваженим органом для продажу в якостi Сертифiкованого насiння першого поколiння; такi партiї не можуть бути перемаркованими як Базове насiння.
6.6.2. Там, де є офiцiйний контроль поколiння або поколiнь, що передують Базовому насiнню, партiї насiння, схваленi спецiально уповноваженим органом, можуть бути маркованi як "Добазове насiння" за наступних умов:
6.6.2.1. культура, з якої було отримане насiння, була офiцiйно iнспектована та прийнята не менш нiж згiдно стандарту, необхiдного для культури, з якої отримується Базове насiння;
6.6.2.2. з контейнерiв з насiнням мають бути вiдiбранi зразки офiцiйним шляхом, вони мають бути опломбованi та маркованi з використанням спецiальних бiлих етикеток iз дiагональною фiолетовою смугою, як описано в Додатку 4;
6.6.2.3. мають застосовуватись всi вимоги щодо контролю Базового насiння, викладенi в Правилах 6 та 7.
6.7. Змiшування партiй одного й того самого сорту
6.7.1. Двi або бiльше партiй Сертифiкованого насiння з одного й того ж поколiння одного сорту можуть бути змiшанi до або пiсля експорту вiдповiдно до розпоряджень спецiально уповноваженого органу країни, в якiй вiдбулося таке змiшування. Новий номер для посилань буде присвоєний такiй змiшанiй партiї, а вмiст контейнерiв з насiнням буде iдентифiкований згiдно Правилу 9; де це доцiльно, застосовуватиметься Правило 10. Спецiально уповноважений орган вестиме записи, що вiдображатимуть номери для посилань партiй, з яких складається сумiш, а також пропорцiю кожної партiї в сумiшi.
6.7.2. Змiшування має вiдбуватись таким чином, щоб нова партiя була однорiдною.
6.8. Насiння, що не пройшло остаточної сертифiкацiї
6.8.1. Насiння, що має бути експортоване з країни виробництва пiсля польового схвалення, але до остаточної сертифiкацiї в якостi Базового або Сертифiкованого насiння, iдентифiкується як таке в опломбованих контейнерах за допомогою спецiальної етикетки, описаної у Додатку 4. Така етикетка має показувати, що насiння вiдповiдає вимогам Правил 6.1 - 6.3 вище, але не є остаточно сертифiкованим згiдно вимог Правила 6.4.
6.8.2. Спецiально уповноваженi органи країни виробництва та країни остаточної сертифiкацiї повиннi обмiнюватись мiж собою вiдповiдною iнформацiєю. На вимогу країна виробництва має надати всi вiдповiднi данi щодо виробництва насiння. Країна сертифiкацiї має автоматично надати iнформацiю про кiлькiсть сертифiкованого насiння з наданої партiї насiння, що не пройшло остаточної сертифiкацiї, спецiально уповноваженому органу країни виробництва.
7. Пост-контрольне тестування насiння
7.1. Процедури тестування
7.1.1. Одна частина кожного зразка Базового насiння (окрiм передбаченого у пiдпунктi 7.2) та вiдсоток зразкiв Сертифiкованого насiння, вiдiбранi згiдно пiдпункта 6.4.1., мають бути перевiренi за допомогою пост-контрольного тестування, що проводиться негайно або в сезон, наступний за вiдбором зразкiв. Тест має проводитись спецiально уповноваженим органом або пiд його наглядом. Такий тест не застосовується до зразкiв, вiдiбраних згiдно Правила 10.4.2.
7.1.2. Вiдсоток сертифiкованого насiння, що пройшло пост-контрольне тестування, є визначеним державним органом. Такий рiвень зазвичай знаходиться в межах вiд 5 до 10 вiдсоткiв, але може щорiчно адаптуватись вiдповiдно до результатiв контролю попереднього року. Зокрема, спецiально уповноважений орган може збiльшувати вiдсоток сертифiкованого насiння, що пройшло пост-контрольне тестування, вище за 10 вiдсоткiв для кожного окремого випадку, що може призвести до ризику невiдповiдностi, або, якщо частота пост-контрольних невдач за попереднiй рiк є такою ж високою як у наступнiй iндикативнiй таблицi:
частота пост-контрольних невдач сертифiкованого насiння попереднього року | мiнiмальний рiвень перевiрок при пост-контролi сертифiкованого насiння поточного року |
< 0,5 % | 5 % |
0,5 % - 3,0 % | 10 % |
> 3,0 % | 25 % |
7.1.3. При пост-контролi мають бути перевiренi такi характеристики, якi були використанi для вiдповiдностi вимогам Правила 2.2.
7.2. В системах сертифiкацiї, в яких виробництво поколiнь, що передують отриманню Базового насiння видiв або сортiв, що самозапилюються, контролюється офiцiйно, Базове насiння пiдлягатиме тiльки вибiрковим перевiркам на пре - контрольних дiлянках до виробництва Сертифiкованого насiння.
7.3. Незважаючи на пiдпункт 7.1., пост-контроль є обов'язковим для всiх зразкiв Сертифiкованого насiння, якщо партiя має бути використана для виробництва наступного поколiння насiння, i у такому випадку вiн також є пост-контролем наступного поколiння.
7.4. При пре-контролi мають бути перевiренi такi характеристики, якi були використанi для вiдповiдностi вимогам пiдпункту 2.2. Якщо контрольна дiлянка є пре-контрольною, спецiально уповноважений орган не має права сертифiкувати насiння, отримане з такої дiлянки, якщо результати тестування дiлянки демонструють, що сортова iдентичнiсть або чистота не була збережена.
7.5. За умови виконання всiх передбачених умов, що можуть включати оплату зазначеної суми, власник будь-якої партiї насiння, сертифiкованої вiдповiдно до Схеми, матиме право отримувати вiд спецiально уповноваженого органа, по вiдношенню до такої партiї, звiт про результати будь-якого тесту на оцiнку сортової iдентичностi та чистоти.
8. Партiї насiння та пломбування контейнерiв
8.1. Однорiднiсть партiй
Партiї насiння, представленi для вiдбору зразкiв згiдно цих Правил, мають бути настiльки однорiдними, наскiльки це можливо. Спецiально уповноважений орган може вiдмовитись сертифiкувати будь-яку партiю, якщо iснує доказ того, що вона не є достатньо однорiдною.
8.2. Розмiри партiй
8.2.1. Одна партiя насiння не має перевищувати 30000 кг для придатних видiв Avena spp., Triticum aestivum, Triticum durum, Triticum spelta, Hordeum vulgare, Oryza sativa, Secale cereale та x Triticoseale i не має перевищувати 10000 кг для таких видiв, як Eleusine coracana, Fagopyrum esculentum та Phalaris canariensis. Для насiння, що буде опломбоване в контейнерах як насiння, що не пройшло остаточної сертифiкацiї, такi максимальнi розмiри партiй не застосовуються.
8.2.2. Насiння понад 30000 кг (або 10000 кг, як зазначено у пiдпунктi 8.2.1.), має бути подiлене на партiї не бiльшi, нiж 30000 кг кожна (або 10000 кг, в залежностi вiд випадку), при цьому кожна партiя iдентифiкується вiдповiдно до Правила 9.1. в якостi окремої партiї насiння.
8.2.3. Дозволяється допуск у п'ять вiдсоткiв понад такi максимуми.
8.3. Пломбування контейнерiв
8.3.1. Контейнери з насiнням мають бути опломбованi пiд час вiдбору зразкiв, i вмiст має бути iдентифiкований вiдповiдно до Правил 8.3.2. та 9 особою, яка вiдбирала зразки, або пiд її наглядом.
У випадку з насiнням, що не пройшло остаточну сертифiкацiю, зазвичай пломбує контейнери особа, яка вiдбирає зразки для сертифiкацiї, або iнша особа пiд її наглядом.
8.3.2. Контейнери з насiнням мають бути опломбованi таким чином, щоб їх не можна було вiдкрити без порушення пломби, або без того, щоб залишити слiди того, що iснувала можливiсть змiнити або замiнити вмiст контейнерiв. Ефективнiсть пломбувального пристрою має бути забезпечена вбудовуванням в пристрiй функцiї наклеюванням етикетки, що згадується у параграфi 8.3.1., або за допомогою використання пломби. Контейнери звiльняються вiд цiєї вимоги, якщо плобування не може бути використане повторно.
9. Iдентифiкацiя вмiсту контейнерiв з насiнням
9.1. Вмiст кожного контейнеру має бути iдентифiкований за допомогою:
9.1.1. Нової етикетки, що не має слiдiв попереднього використання, виданої спецiально уповноваженим органом, i яка вiдповiдає специфiкацiям, зазначеним у Додатку 4. Навiснi етикетки (ярлики) дозволяються тiльки якщо вони зв'язанi з пломбою. Має бути виключена можливiсть повторного використання клейких етикеток;
або
9.1.2. Нанесення незмивною фарбою на зовнiшнiй сторонi контейнеру всiєї iнформацiї, що має бути зазначена на етикетцi згiдно Додатку 4 (включаючи зазначення кольору етикетки), має виконуватись чином, схваленим спецiально уповноваженим органом.
9.2. Модель будь-якої етикетки або будь-якої друкованої iнформацiї завжди має подаватись до ОЕСР для попереднього схвалення.
9.3. Копiя iнформацiї, необхiдної згiдно цього Правила, потрiбно вкладати до кожного контейнеру, проте її потрiбно чiтко вiдрiзняти вiд етикетки ОЕСР на зовнiшнiй сторонi контейнеру.
9.4. Немає необхiдностi використовувати бiлi етикетки для Базового насiння, якщо Базове насiння було вироблене i має використовуватись в однiй i тiй самiй країнi, i контейнер з таким насiнням має державну етикетку, що мiстить всю необхiдну iнформацiю.
10. Перепакування та перемаркування в iншiй країнi
10.1. Вислiв "перепакування та перемаркування" має тлумачитись як такий, що включає використання етикеток, якi також можуть слугувати в якостi пломбувального пристрою вiдповiдно до Правила 8.3.2. та методiв iдентифiкацiї контейнерiв насiння, описаних у Правилi 9.
10.2. Спецiально уповноважений орган, який бажає перепакувати та перемаркувати певну партiю насiння, яке було вироблене в iншiй країнi, має домовитись зi спецiально уповноваженим органом країни виробництва, якщо перемаркування було проведено для виконання сертифiкацiї в якостi iншої категорiї насiння.
10.3. Базове та Сертифiковане насiння, перепаковане та перемарковане згiдно цих правил, визнається як "Насiння, сертифiковане вiдповiдно до Схеми ОЕСР для насiння злакових культур".
10.4. Якщо вiдбувається перепакування та перемаркування:
10.4.1. Оригiнальнi пломби та етикетки мають бути знятi, i всi операцiї проводяться у присутностi уповноваженого представника спецiально уповноваженого органу, який наглядатиме за перепакуванням та перемаркуванням;
10.4.2. Новi етикетки можуть зберiгати початковий номер партiї насiння, але якщо присвоєно новий номер, початковий номер або зберiгається спецiально уповноваженим органом, або зазначається на нових етикетках. До етикеток включається iнформацiя про оригiнальну країну виробництва та вказiвка, що стосується перепакування та перемаркування.
10.4.3. При виготовленi сумiшей, змiшанiй партiї надається новий номер партiї насiння. Спецiально уповноважений орган вестиме записи щодо номерiв партiй, з яких складається кожна сумiш, а також пропорцiю кожної такої партiї в сумiшi. Якщо партiї, з яких складається сумiш, були виробленi в рiзних країнах, всi країни виробництва мають бути зазначенi на етикетцi. З кожної змiшаної партiї мають бути вiдiбранi зразки, i одна частина зразка буде використана вiдповiдно до Правила 6.4.
10.4.4. Правило 9.3. застосовуватиметься вiдповiдно.
11. Сертифiкацiя сортових асоцiацiй насiння трав
Сортовi асоцiацiї насiння трав є придатними для сертифiкацiї за Схемою ОЕСР для трав та бобових, Схемою ОЕСР для насiння пiдземної конюшини та подiбних видiв, а також Схемою ОЕСР для зернових. Мiнiмальнi вимоги, що мають бути дотриманi, зазначенi у Додатку 9 до Схеми для насiння трав та бобових.
Додаток 1 |
Визначення термiнiв, що використовуються у Схемi
A) Визначення, що використовуються для всiх сортiв
1. Насiння зернових культур1
____________
1 Перелiк видiв, придатних
для сертифiкацiї за Схемою буде ухвалений i, за
необхiдностi, переглянутий на Щорiчних зборах.
Такий перелiк публiкуватиметься у Перелiку сортiв.
Насiння зернових - це насiння рослин зернових культур, що вирощуються в однiй або декiлькох країнах, якi приймають участь в Схемi.
2. Спецiально уповноважений орган
Це орган, призначений, i вiдповiдальний перед, урядом країни-учасницi з метою виконання цих Правил та Директив вiд його iменi.
3. Власники
Особа або органiзацiя, яка вiдповiдає за виробництво або пiдтримання селекцiйного сорту, занесеного до державного перелiку сортiв, прийнятних для сертифiкацiї згiдно Схеми ОЕСР. Власник має забезпечити, щоб сорт залишався таким, що вiдповiдає своєму типовi впродовж всiєї тривалостi свого життя i, у випадку з гiбридними сортами, додержання формули гiбридизацiї. Пiдтримання сорту може бути спiльним.
4. Сорт
Мiжнародний термiн "сорт" позначає збiр продуктивних рослин, що чiтко вiдрiзняється якими-небудь характеристиками (морфологiчними, фiзiологiчними, цитологiчними, хiмiчними або iншими) i який, пiсля репродукцiї (статевим або нестатевим шляхом), зберiгає свої вiдмiннi характеристики.
5. Країна реєстрацiї сорту
Країна реєстрацiї сорту - це країна, в якiй сорт був зареєстрований в Офiцiйному державному каталозi пiсля проведення задовiльних тестiв на вiдмiтнiсть, однорiднiсть та стабiльнiсть.
6. Батькiвський матерiал
Найменша одиниця, використовувана власником для пiдтримання свого сорту, з якого отримане все насiння сорту впродовж одного або бiльше поколiнь.
7. Добазове насiння
Насiння поколiнь, що передують отриманню Базового насiння, називається Добазовим насiнням в будь-якому поколiннi мiж батькiвським матерiалом та Базовим насiнням.
8. Базове насiння
Насiння, що було вироблене пiд вiдповiдальнiсть власника вiдповiдно до загально прийнятих практик щодо пiдтримання сортiв, i яке є призначеним для отримання Сертифiкованого насiння. Базове насiння має вiдповiдати певним умовам, зазначеним в Схемi, i виконання таких умов повинне бути пiдтвердженим офiцiйною перевiркою.
9. Сертифiковане насiння
Насiння, що є прямим нащадком Базового або Сертифiкованого насiння сорту i є призначеним для отримання Сертифiкованого насiння або культур з iншою метою, нiж виробництво насiння. Воно має вiдповiдати певним умовам, зазначеним в Схемi, i виконання таких умов повинне бути пiдтвердженим офiцiйною перевiркою.
Перше поколiння пiсля Базового насiння є:
- Сертифiкованим насiнням першого поколiння.
Наступнi поколiння є:
- Сертифiкованим насiнням другого, третього та подальших поколiнь - вказується вiдповiдне поколiння.
B) Додатковi визначення для гiбридних сортiв ЗЕРНОВИХ
10. Насiння зернових
Тiльки насiння пшеницi, ячменю, вiвса, рису, жита та трiтiкалє може бути сертифiковане як гiбридне згiдно Правил Схеми.
11. Гiбридний сорт
Гiбридний сорт - це збiр продуктивних рослин, що чiтко вирiзняються будь-якими характеристиками (морфологiчними, фiзiологiчними, цитологiчними, хiмiчними або iншими), i для якого власник зазначив певну формулу гiбридизацiї.
12. Iнбредна лiнiя
Iнбредна лiнiя - це достатньо однорiдна та стабiльна лiнiя, отримана шляхом штучного самозапилення, що супроводжується селекцiєю впродовж декiлькох послiдовних поколiнь або еквiвалентними операцiями.
13. Синтетичний компонент
Сорт, створений шляхом схрещення кiлькостi визначених та бiльш - менш iнбредних генотипiв, що були вiдiбранi для гарної схрещуваностi. Компонент отримується випадковим схрещенням лiнiй таким чином, щоб всi можливi схрещення мали рiвну можливiсть вiдбутись. Синтетичний компонент може бути розмножений для одного або бiльше поколiнь в якостi популяцiї з перехресним запиленням.
14. Типи гiбридiв
14.1. Гiбриди одиночного схрещення
Це перше поколiння схрещення двох iнбредних лiнiй.
14.2. Гiбриди лiнiйного схрещення
Це перше поколiння схрещення iнбредної лiнiї або гiбриду одиночного схрещення з компонентом перехресного запилення або синтетичним компонентом.
15. Батькiвський матерiал
Найменша одиниця, використовувана власником, для пiдтримання батькiвських сортiв або лiнiй, з яких вробляється все насiння гiбридного сорту шляхом схрещення.
16. Хiмiчний агент гiбридизацiї
Це хiмiчний реактив, який, при застосуваннi на певному етапi росту до потенцiйної насiннєвої батькiвської рослини, або пригнiчує виробництво пилку, або позбавляє пилок функцiональностi, таким чином перетворюючи рослини на рослини з чоловiчою стерильнiстю.
17. Генетична та цитоплазматична чоловiча стерильнiсть
Чоловiча стерильнiсть материнських рослин гiбридного сорту, яка може контролюватись генетично або цитоплазмiчно.
18. Добазове насiння (призначене для виробництва гiбридних сортiв)
Насiння, що вiдповiдає певним умовам Схеми, i що було вироблене за вiдповiдальностi власника згiдно прийнятим практикам пiдтримання сорту або лiнiї i призначається для отримання Базового насiння. Воно включає в себе насiння, призначене для вироблення:
a) синтетичних компонентiв;
b) лiнiї з цитоплазматичною чоловiчою стерильнiстю;
c) пiдтримувачiв лiнiї з цитоплазматичною чоловiчою стерильнiстю;
d) запилювачiв гiбриду одиночного схрещення.
19. Базове насiння (призначене для виробництва гiбридних сортiв)
19.1. Насiння, що вiдповiдає певним умовам, зазначеним в Схемi, i яке було вироблене пiд вiдповiдальнiсть власника вiдповiдно до прийнятих практик щодо пiдтримання сорту або лiнiї i є призначеним для виробництва Сертифiкованого насiння гiбридного сорту. Воно включає в себе насiння, призначене для виробництва:
- гiбридiв одиночного схрещення з цитоплазматичною чоловiчою стерильнiстю;
- (синтетичних) запилювачiв, що використовуються для вiдновлення фертильностi гiбридiв одиночного схрещення;
- насiннєвих батькiвських рослин, що були обробленi ХАГ;
- запилювачiв, що використовуються для запилення рослин, оброблених ХАГ;
- певних сумiшей насiння лiнiї з цитоплазматичною чоловiчою стерильнiстю та запилювачiв жита.
19.2. Сертифiковане насiння, вироблене згiдно Схеми ОЕСР для насiння зернових, може, за нагоди, використовуватись для отримання запилювачiв або насiннєвих батькiвських рослин за умови дотримання стандартiв для Базового насiння.
20. Сертифiковане насiння (гiбридний сорт)
20.1. Насiння, що являє собою перше й єдине поколiння гiбридизацiї та призначається для виробництва зерна або фуражу. Воно має вiдповiдати певним умовам, зазначеним в Схемi, i виконання таких умов повинне бути пiдтвердженим офiцiйною перевiркою.
20.2. Для гiбридного жита виробництво Сертифiкованого насiння гiбриду вiдбувається шляхом комбiнованої культивацiї зi спiввiдношенням материнських рослин до батькiвських, яке вiдповiдає приписовi власника.
21. Стерильнiсть
Це рiвень чоловiчої стерильностi насiннєвих материнських рослин.
22. Гiбриднiсть
Це загальний гiбридний вмiст насiння, включаючи гiбриди F1, що не вiдповiдають гiбридному сорту F1, але виключаючи насiння самозапилених рослин та насiння iнших сортiв.
Додаток 2 |
Мiнiмальнi вимоги до виробництва базового та сертифiкованого насiння згiдно зi Схемою
A) Мiнiмальнi вимоги до всiх сортiв
1. Врожай попереднього року
Спецiально уповноважений орган має:
1.1. Вимагати вiд виробника надання iнформацiї щодо врожаю попереднього року з кожного насiннєвого поля;
1.2. Забракувати поля, якщо iнформацiя про врожаї попереднiх рокiв не вiдповiдає директивам, виданим спецiально уповноваженим органом. Має сплинути мiнiмальний промiжок часу, не менше двох рокiв, мiж засiванням зернової культури того ж виду. Наступнi врожаї того ж самого сорту та категорiї насiння можуть вирощуватись на тому самому полi без будь-якого промiжку часу мiж ними за умови пiдтримання задовiльної сортової чистоти.
2. Iзоляцiя
2.1. Насiннєвi культури видiв з перехресним запиленням сортiв трiтiкалє (x Triticosecale Wittm.) повиннi бути iзольованi вiд всiх iнших культур жита та трiтiкалє вiдповiдно на такi вiдстанi:
- для базового насiння - 300 метрiв;
- для сертифiкованого насiння - 250 метрiв.
Насiннєвi культури сортiв трiтiкалє, що самозапилюються, мають бути iзольованi вiд всiх iнших культур трiтiкалє на такi вiдстанi:
- для базового насiння - 50 метрiв;
- для сертифiкованого насiння - 20 метрiв.
2.2. На такi вiдстанi можна не звертати уваги, якщо є достатнiй захист вiд джерел небажаного пилку.
2.3. Насiннєвi культури сортiв, що самозапилюються, мають бути iзольованi вiд iнших зернових культур певним бар'єром або простором для попередження змiшувань пiд час збору врожаю.
3. Бур'яни
Культури, що мiстять надлишкову кiлькiсть бур'янiв, мають бути забракованi.
4. Польовi iнспекцiї
4.1. Культура має бути в придатному станi для чiткого визначення сортової та видової чистоти.
4.2. Iнспектори мають пройти спецiальне навчання i при проведеннi їх польових iнспекцiй вiдповiдати лише перед спецiально уповноваженим органом. Додатковi умови застосовуються до уповноважених iнспекторiв, як зазначено у Додатку 8.
4.3. Має бути проведено не менше однiєї польовiй iнспекцiї для кожної насiннєвої культури пiсля початку цвiтiння.
4.4. Польовий iнспектор повинен перевiрити, щоб були дотриманi мiнiмальнi вимоги, викладенi у цьому Додатку.
4.5. Контрольнi дiлянки, засiянi зразками насiння, що використовувалось для засiвання культури, представленої до сертифiкацiї, повиннi, коли це можливо, бути доступними для ретельної перевiрки пiд час польової iнспекцiї насiннєвих культур. Така перевiрка є додатковою перевiркою при проведеннi польової iнспекцiї з метою визначення сортової чистоти.
4.6. Спецiально уповноважений орган повинен прийняти рiшення по кожному полю чи давати або не давати свого дозволу за результатами iнспекцiї, i, коли це можливо, за результатами вивчення результатiв перевiрки вiдповiдної пре-контрольної дiлянки.
4.7. При визначеннi кiлькостi рослин, якi не вiдповiдають сортовi, а також кiлькостi рослин iнших видiв, iнспектор повинен працювати за вiдповiдним методом (Методи описанi в документi ОЕСР "Iнструкцiя щодо методiв, якi мають використовуватись при тестуваннi дiлянок та проведеннi польових iнспекцiй").
5. Сортова чистота
5.1. Стандарти сортової чистоти застосовуються до всiх насiннєвих полiв i мають перевiрятись пiд час проведення польової iнспекцiї.
5.2. Якщо пост-контрольнi дiлянки засiянi вiдповiдно до Правила 7, вони також мають використовуватись для перевiрки.
5.3. Мiнiмальнi вiдсотки сортової чистоти мають застосовуватись до деяких видiв згiдно такої таблицi:
Види | Базове насiння | Сертифiковане насiння першого поколiння | Сертифiковане насiння другого поколiння |
Triticum aestivum, Hordeum vulgare, Avena spp. та Oryza sativa | 99,9 % | 99,7 % | 99,0 % |
5.4. Максимальна кiлькiсть рослин того ж виду, якi не вiдповiдають сортовi, для сортiв з перехресним запиленням деяких видiв
Для сортiв з перехресним запиленням Secale cereale та x Triticosecale кiлькiсть рослин того ж виду, що визнаються такими, якi не вiдповiдають сортовi, не має перевищувати одну рослину на тридцять квадратних метрiв на полях для вирощування Базового насiння, i одну рослину на десять квадратних метрiв на полях для вирощування Сертифiкованого насiння.
Зведена таблиця: максимальна кiлькiсть рослин одного виду, що не вiдповiдають сортовi
Види | Базове насiння | Сертифiковане насiння |
сорти з перехресним запиленням Secale cereale та x Triticosecale | 1 на 30 кв.м | 1 на 10 кв.м |
B) Додатковi мiнiмальнi вимоги для гiбридних сортiв зернових
6. Врожай попереднього року
Спецiально уповноважений орган має:
a) Вимагати вiд виробника надання iнформацiї щодо врожаю попереднього року з кожного насiннєвого поля;
b) Забракувати поля, якщо iнформацiя про врожаї попереднiх рокiв не вiдповiдає директивам, виданим спецiально уповноваженим органом. Культури, призначенi для отримання гiбридного насiння, не повиннi вирощуватись на одному й тому самому полi у декiлька послiдовних рокiв.
7. Iзоляцiя
7.1. Насiннєвi культури, призначенi для отримання Сертифiкованого насiння гiбридних сортiв пшеницi, ячменю, вiвса або рису, мають бути iзольованi вiд джерел забруднюючого пилку. Насiннєвi материнськi рослини повиннi знаходитись на вiдстанi не менш 25 метрiв вiд будь-якого iншого сорту того ж виду, окрiм запилювачiв. Така вiдстань iзоляцiї може бути змiнена за рiшенням спецiально уповноваженого органу задля забезпечення додаткового захисту проти забруднення небажаним пилком. Може бути розглянута вiдстань у 100 метрiв для дозволу внесення змiн до вимог пiдпункту 3.6. нижче щодо визначення сортової чистоти.
7.2. Насiннєвi культури, призначенi для отримання компонентiв Базового насiння та Сертифiкованого насiння гiбридних сортiв жита, мають бути iзольованi, на кожному етапi виробництва, вiд джерел забруднюючого пилку, який може призвести до небажаного чужорiдного запилення. Мiнiмальнi вiдстанi iзоляцiї мають бути наступними:
a) для виробництва Базового насiння:
- якщо використовується чоловiча стерильнiсть - 1000 м
- якщо чоловiча стерильнiсть не використовується - 600 м
b) для виробництва Сертифiкованого насiння - 500 м
7.3. Спецiально уповноважений орган може змiнити цi вiдстанi, якщо iснує достатнiй захист вiд небажаного пилку, або якщо можливiсть перехресного запилення виключена через рiзницю в часi цвiтiння.
8. Польовi iнспекцiї
8.1. Для культур, призначених для отримання Базового насiння батькiвських сортiв або лiнiй, призначеного для виробництва гiбридних сортiв за допомогою Хiмiчного агента гiбридизацiї (ХАГ), має проводитись iнспектування насiння звичайних сортiв зернових.
8.2. Для культур, призначених для отримання Базового насiння гiбридних сортiв з використанням генетичної або цитоплазматичної чоловiчої стерильностi, має проводитись iнспектування лiнiї з чоловiчою стерильнiстю, запилювачiв гiбриду одиночного схрещення з чоловiчою стерильнiстю, лiнiї пiдтримання сорту та чоловiчого компоненту вiдновлення.
8.3. Для культур, призначених для отримання Сертифiкованого насiння гiбридних сортiв проводиться не менше однiєї iнспекцiї при завершеннi етапу появи колосся у батькiвських та материнських рослин для перевiрки дотримання технiчних параметрiв виробництва гiбридного сорту, за погодженням зi спецiально уповноваженим органом.
8.4. Якщо при виробництвi гiбридного сорту використовується чоловiча стерильнiсть, рiвень стерильностi компоненту з чоловiчою стерильнiстю має становити як мiнiмум 98 вiдсоткiв для придатностi для сертифiкацiї насiння, i таке виробництво пiдлягатиме будь-яким iншим перевiркам, яких вимагатиме спецiально уповноважений орган згiдно роздiлу 5 нижче "Визначення сортової чистоти".
8.5. Для культур, призначених для отримання гiбридного насiння F1, спецiально уповноважений орган може вимагати проведення другої iнспекцiї коли дозрiє зерно для визначення рiвню чоловiчої стерильностi насiннєвих материнських росли та/або гiбридностi насiння.
Пiд час другої iнспекцiї iнспектор вирахує вiдсоткове вiдношення стерильностi або гiбридностi наступним чином:
8.5.1. Вiдсоткове вiдношення стерильностi
Воно дорiвнює: 100 (1 - a/b)
де a - це кiлькiсть запилених зерен у певнiй кiлькостi колосся, вiдiбраного з насiннєвих материнських рослин, оброблених ХАГ, якi були захищенi пилкозахисними мiшками або тентами, розмiщеними пiсля застосування ХАГ, але до перiоду цвiтiння будь-яких з батькiвських рослин;
а b - це кiлькiсть запилених зерен у зразку такої ж визначеної кiлькостi колосся, вiдiбраного з необроблених насiннєвих материнських рослин, взятих iз зони, що була захищена вiд обробки ХАГ додатковим тентом. Для попередження вилiтання пилку вiд таких материнських рослин, такий тент має залишатись до закiнчення перiоду розпилення.
8.5.2. Вiдсоткове вiдношення гiбридностi
Воно дорiвнює: 100 (1 - a/c)
де a - це кiлькiсть запилених зерен у певнiй кiлькостi колосся, вiдiбраного з насiннєвих материнських рослин, оброблених ХАГ, якi були захищенi пилкозахисними мiшками або тентами, розмiщеними пiсля застосування ХАГ, але до перiоду цвiтiння будь-яких з батькiвських рослин;
а c - це кiлькiсть запилених зерен у зразку такої ж визначеної кiлькостi колосся насiннєвих материнських рослин, оброблених ХАГ, якi не були захищенi пилкозахисними мiшками або тентами.
8.6. Культури, що вiдповiдають стандартовi гiбридностi у 95 вiдсоткiв, є придатними для сертифiкацiї насiння за умови проведення будь-яких iнших перевiрок, яких вимагатиме спецiально уповноважений орган згiдно роздiлу 5 нижче "Визначення сортової чистоти". Спецiально уповноважений орган, який вимагає дотримання вiдстаней iзоляцiї не менше за 100 метрiв, може прийняти рiвень гiбридностi, оцiнений на полi, як рiвень сортової чистоти гiбриду за тiєї умови, що оцiнений рiвень є не меншим за 90 вiдсоткiв.
9. Сортова чистота та iдентичнiсть
9.1. Вiдповiднiсть гiбридному сорту
Гiбридний сорт має бути достатньо вiдповiдним сортовi, i рослини повиннi вiдповiдати характеристикам сорту, перелiченим спецiально уповноваженим органом.
9.2. Стандарт мiнiмальної сортової чистоти насiннєвих культур
Для гiбридних сортiв пшеницi, ячменю, вiвсу та рису стандарти мiнiмальної сортової чистоти культур, призначених для отримання Базового насiння батькiвських лiнiй або сортiв, а також культур, призначених для отримання Сертифiкованого насiння, або при пост-контролi Сертифiкованого насiння, є такими:
Види | Поля для Базового насiння (батькiвських лiнiй) | Поля для Сертифiкованого
насiння (гiбридного сорту) |
Пост-контрольнi поля для
Сертифiкованого насiння (гiбридного сорту) |
Triticum aestivum, Hordeum vulgare, Avena spp. та Oryza sativa | 99,9 % | 99,7 % | 90,0 % |
9.3. Максимальна кiлькiсть рослин, якi не вiдповiдають сортовi, для культур гiбридних сортiв жита
Для культур Secale cereale, призначених для отримання:
- Базового насiння батькiвських лiнiй, кiлькiсть рослин культури, що визнаються як такi, що вочевидь не вiдповiдають гiбридовi одиночного схрещення або синтетичному сортовi, не має перевищувати одну рослину на тридцять квадратних метрiв;
- Сертифiкованого насiння гiбридного сорту, кiлькiсть рослин культури, що визнаються як такi, що вочевидь не вiдповiдають гiбридовi одиночного схрещення, не має перевищувати одну рослину на десять квадратних метрiв.
На пост-контрольних дiлянках Secale cereale, призначених для отримання:
- Базового насiння (гiбрид одиночного схрещення), кiлькiсть рослин культури, що визнаються при пост-контролi як такi, що вочевидь не вiдповiдають гiбридовi одиночного схрещення вiдповiдного виду, не має перевищувати шiсть рослин на 1000 рослин;
- Сертифiкованого насiння, гiбрид має бути достатньо вiдповiдним сортовi, i рослини повиннi вiдповiдати характеристикам сорту, перелiченим спецiально уповноваженим органом.
10. Визначення сортової чистоти
Сортова чистота визначатиметься затвердженим методом, вiдповiдним системi пiдтримання сорту. Має бути проведене щонайменш одне з наступного:
a) вимiрювання гiбридностi на полi для вирощування гiбридного насiння (див. пiдпункт 8.5.2 вище); воно має супроводжуватись iншими оцiнками, включаючи результати польової iнспекцiї та перевiрку iзоляцiї. Слiд зазначити, що не потрiбно ставити знак рiвняння мiж гiбриднiстю та сортовою чистотою, i не обов'язково мiж ними має бути взаємозв'язок.
b) пiсляврожайна перевiрка, що проводиться до сертифiкацiї за допомогою використання мiжнародно визнаного тестування гiбридного насiння, за виключенням жита.
Додаток 3 |
Номери сертифiкатiв та партiй насiння
1. У мiжнароднiй торгiвлi бажано, щоб номери були єдиного зразку для легкої iдентифiкацiї.
2. Застосування трьох-лiтерного коду МОС (ISO) 3166-1 має позначати країну сертифiкацiї. Якщо якась країна має бiльше одного спецiально уповноваженого органу, потрiбно додати вiдповiднi iнiцiали, хоча тодi потрiбно слiдкувати за тим, щоб вони не перетикались з вищезазначеним кодом.
3. Iнша частина номеру використовується для iдентифiкацiї партiї насiння вiд iнший партiй з врожаю однiєї й тiєї самої країни. Зазвичай є зручно, коли всi номери посилання складаються з однiєї й тiєї ж кiлькостi цифр. Оцiнюючи заздалегiдь скiльки партiй насiння будуть сертифiкованi, потрiбно почати з необхiдної кiлькостi нулiв. Таким чином, якщо кiлькiсть сертифiкатiв, що мають бути виданi, не перевищуватиме 9999, першому потрiбно присвоїти номер 0001, десятому - 0010, i так далi. Потрiбно слiдкувати за тим, щоб не було плутанини мiж номерами, присвоєними рiзним партiям насiння рiзних рокiв (кодова лiтера може використовуватись для позначення року врожаю).
Додаток 4 |
Специфiкацiї для етикеток ОЕСР або маркування контейнерiв з насiнням
1. Опис
1.1. Тип: Етикетки можуть бути клейкими або не клейкими. Iнформацiя може бути надрукована тiльки на однiй сторонi, або на обох.
1.2. Форма: Етикетки мають бути прямокутної форми.
1.3. Колiр: Кольори етикеток будуть такими:
- добазове насiння: бiлi з дiагональною фiолетовою смугою;
- базове насiння: бiлi
- сертифiковане насiння 1-го поколiння: блакитнi;
- сертифiковане насiння 2-го або подальших поколiнь: червонi;
- насiння, що не пройшло остаточної сертифiкацiї: сiрi.
На всiх червоних етикетках та сiрих етикетках для сертифiкованого насiння 2-го або подальших поколiнь потрiбно зазначати вiдповiдний номер поколiння.
Один кiнець ярлика має бути зафарбований чорним з мiнiмальною вiдстанню до iншого краю - 3 см, при цьому iнший кiнець ярлику залишається кольоровим.
1.4. Матерiал: Використовуваний матерiал має бути достатньо сильним, щоб запобiгти пошкодженню при звичайному використаннi.
2. Посилання на Схему ОЕСР
Посилання на Схему ОЕСР має бути надруковане англiйською та французькою мовами на чорнiй частинi ярлика або на завушнiй сторонi контейнера з насiнням (див. Правило 9.1.2). Таке посилання виглядатиме наступним чином: англiйською мовою - "OECD Seed Scheme", i французькою - "Systeme de l'OCDE pour le Semences".
3. Iнформацiя на ярлику
3.1. Обов'язкова iнформацiя:
Наступна iнформацiя має бути надрукована чорними лiтерами на кольоровiй частинi ярлика (бiлiй, блакитнiй, червонiй або сiрiй):
- назва та адреса спецiально уповноваженого органу;
- види (латинськi назви)
- назва сорту (або синонiм):
- категорiя: (добазове, базове або сертифiковане насiння першого, другого або iншого поколiння)
- Номер партiї: (див. Додаток 3)
- Країна виробництва: (якщо насiння було ранiше марковане як насiння, що не пройшло остаточної сертифiкацiї)
- Iнформацiя про перепакування та перемаркування: (якщо застосовується)
На ярлику для насiння, що не пройшло остаточної сертифiкацiї, потрiбно вказувати:
- "насiння, що не пройшло остаточної сертифiкацiї"
Для добазового насiння вказується кiлькiсть поколiнь, що вiддiляє його вiд Сертифiкованого насiння першого поколiння.
Для гiбридного сорту, на ярликовi для Базового насiння можна вказати, чи воно призначається для отримання запилювачiв або насiннєвих батькiвських рослин. Якщо батькiвський матерiал такого насiння - це сорт, включений до офiцiйного державного перелiку сортiв, прийнятих до Схеми, потрiбно вказати його назву. За бажанням можна також вказати назву отриманого гiбридного сорту. Якщо батькiвський матерiал не є включеним до вищезазначеного перелiку, потрiбно вказувати назву отриманого гiбридного сорту iз зазначенням слова "компонент". Також потрiбно додати назву батькiвського матерiалу, яка, за бажанням, може бути у виглядi кодованої назви. На ярлику для Сертифiкованого насiння потрiбно зазначати назву гiбридного сорту з додаванням слова "гiбрид".
3.2. Дозволений простiр та розмiр лiтер мають бути достатнiми для забезпечення легкої читабельностi ярлику.
3.3. Якщо iнформацiя нанесена незмивною фарбою на контейнерi, формат iнформацiї та зона маркування має якнайбiльше вiдповiдати звичайному ярлику.
3.4. Додаткова iнформацiя на офiцiйному ярлику
3.4.1. Офiцiйна додаткова iнформацiя
Будь-яка площа, не заповнена iнформацiєю, зазначеною в параграфi 3.1., може бути використана для такої додаткової iнформацiї, яку спецiально уповноважений орган забажає надати. Однак, така iнформацiя має бути зазначена лiтерами не бiльшими, анiж тi, що використовуються для зазначення обов'язкової iнформацiї. Вона має мiстити тiльки факти i вiдноситись лише до насiння, сертифiкованого згiдно Насiннєвої Схеми ОЕСР. Жодної iнформацiї рекламного характеру не має бути на ярлику або на тiй частинi поверхнi контейнеру, на яку наноситься обов'язкова iнформацiя незмивною фарбою.
3.4.2. Неофiцiйна додаткова iнформацiя:
На розсуд спецiально уповноваженого державного органу країни виробництва, штрих-коди можуть бути розмiщенi з краю офiцiйного ярлику на дiлянцi для неофiцiйної iнформацiї розмiром, що не має перевищувати 20 вiдсоткiв загальної площi ярлику, й має вирiзнятись окремим кольором та мати заголовок "Iнформацiя, зазначена тут, є неофiцiйною, не перевiреною та не схваленою спецiально уповноваженим органом".
4. Мови
Уся iнформацiя має бути англiйською або французькою мовою, окрiм посилання на Схему, яке зазначається обома мовами, як вказано у пiдпунктi 2 вище. За бажанням можуть додаватись переклади на iншi мови.
Додаток 5 |
Зразок сертифiкату та результати аналiзiв
A) Зразок сертифiкату
Сертифiкати повиннi мiстити всю iнформацiю, зазначену нижче, але точне розмiщення тексту залишається на розсуд спецiально уповноваженого органу.
Сертифiкат, виданий згiдно Схеми ОЕСР сортової сертифiкацiї насiння зернових культур, призначеного для мiжнародної торгiвлi
Назва спецiально уповноваженого органу, який видав Сертифiкат:
Номер партiї:
Вид:
Сорт: (назва або синонiм)
Iнформацiя про перепакування та перемаркування: (якщо застосовується)
Кiлькiсть контейнерiв та задекларована вага партiї:
"Партiя насiння за цим номером була вироблена у вiдповiдностi зi Схемою ОЕСР для насiння зернових культур i є схваленою/попередньо схваленою як2:
____________
2 викреслiть непотрiбне.
- добазове насiння (бiлий ярлик з дiагональною фiолетовою смугою)
- базове насiння (бiлий/сiрий ярлик)
- сертифiковане насiння 1-го поколiння (блакитний/ сiрий ярлик)
- сертифiковане насiння,3 ....поколiння (червоний/ сiрий ярлик)"
____________
3 впишiть номер поколiння.
Пiдпис: | |
Мiсце й дата: |
B) Результати аналiзiв
Результати лабораторних аналiзiв мають надаватись, коли це можливо, у виглядi помаранчевого мiжнародного сертифiкату на партiю насiння, що видається згiдно правил Мiжнародної Асоцiацiї з контролю за якiстю насiння.
Країни, якi не бажають використовувати сертифiкат, що видається Асоцiацiєю, можуть використати його в якостi шаблону для звiтування про результати лабораторних аналiзiв, якi необхiднi згiдно Правил та Директив Схеми. Копiю зразка можна отримати в:
International Seed Testing Association (ISTA)
(Мiжнародна Асоцiацiя з контролю за якiстю насiння)
Zurichstrasse 50, P.O. Box 308
CH - 8303 Bassersdorf,
Switzerland
(Швейцарiя)
тел: + 41 1 838 60 00
факс: + 41 1 838 60 01
Сертифiкат, що видається МАКЯН, може використовуватись тiльки тими країнами, якi отримали на це всi повноваження вiд Асоцiацiї. Iншi країни, якi використовують такий сертифiкат в якостi шаблону для представлення результатiв, повиннi гарантувати вiдсутнiсть будь-яких натякiв на використання помаранчевого сертифiкату. Наприклад, не повинно бути посилання на Мiжнародну Асоцiацiю, i сертифiкат не має бути надрукований на помаранчевому паперi.
Додаток 6 |
Види зернових культур, придатнi для Схеми
Ботанiчна назва | Назва французькою | Назва англiйською |
AVENA spp.: AVENA SATIVA L. [A. byzantina включно] |
AVOINE, AVOINE BYZANTINE |
OATS, RED OAT |
AVENA NUDA L. | AVOINE NUE | SMALL NAKED OAT, HULLESS OAT |
AVENA STRIGOSA Schreb. | AVOINE RUDE | BLACK OAT, BROSTLE OAT |
ELEUSINE CORACANA (L.) Gaertn |
ELEUSINE | FINGER MILLET |
FAGOPYRUM ESCULENTUM Moench |
SARRASIN | BUCKWHEAT |
HORDEUM VULGARE (L.) | ORGE | BARLEY |
ORYZA SATIVA (L.) | RIZ | RICE |
PHALARIS CANARIENSIS (L.) | ALPISTE | CANARY GRASS |
SECALE CEREALE (L.) | SEIGLE | RYE |
TRITICUM AESTIVUM (L.) emend. Fiori et Paol. |
BLE TENDRE | WHEAT |
TRITICUM DURUM Desf. |
BLE DUR | DURUM WHEAT |
TRITICUM SPELTA (L.) | EPAUTRE | SPELT WHEAT |
X TRITICOSECALE Wittm. |
TRITICALE | TRITICALE |
Додаток 7 |
Країни, якi мають право сертифiкацiї насiння ЗЕРНОВИХ культур
Албанiя | C(2005)170 | 21/12/05 |
Аргентина | C(82)15 | 02/03/82 |
Австралiя | C(80)40 | 27/02/80 |
Австрiя | C(87)213/Final | 16/02/88 |
Бельгiя | C(79)189 | 09/10/79 |
Болiвiя | C(96)169/Final | 16/12/96 |
Бразилiя | C(99)174/Final | 10/12/99 |
Болгарiя | C(79)168 | 17/08/79 |
Канада | C(88)18/Final | 20/10/88 |
Чилi | C(72)56 | 22/02/72 |
Хорватiя | C(94)205/Final | 12/01/95 |
Республiка Чехiя | C(93)131/Final | 02/06/94 |
Данiя | C(85)143 | 10/05/85 |
Єгипет | C(98)178/Final | 01/12/98 |
Естонiя | C(97)187/Final | 23/10/97 |
Фiнляндiя | C(89)165/Final | 07/11/89 |
Францiя | C(86)71 | 13/08/85 |
Нiмеччина | C(87)61/Final | 16/02/88 |
Грецiя | C(85)148 | 05/06/85 |
Угорщина | C(70)196 | 17/12/70 |
Iсландiя | * | |
Iндiя | C(2008) 150 | 23/10/08 |
Iрландiя | C(73)171 | 04/04/73 |
Iзраїль | C(78)236 | 11/01/79 |
Iталiя | C(84)137 | 25/09/84 |
Японiя | TAD/CA(2009)5 | 10/09/09 |
Кенiя | C(73)35 | 15/02/73 |
Киргизстан | C(2005)169 | 21/12/05 |
Латвiя | C(2001)264 | 29/11/01 |
Литва | C(99)173/Final | 10/12/99 |
Люксембург | * | |
Мексика | C(2001)288 | 22/01/02 |
Молдова | C(2008)151 | 23/10/08 |
Марокко | C(88)196/Final | 26/01/89 |
Нiдерланди | C(88)184/Final | 09/02/89 |
Нова Зеландiя | C(76)213 | 02/12/76 |
Норвегiя | C(86)77 | 22/01/86 |
Польща | C(80)194 | 13/02/80 |
Португалiя | C(88)15/Final | 20/10/88 |
Румунiя | C(70)190 | 12/12/70 |
Росiйська Федерацiя | C(2001)266 | 29/11/01 |
Сербiя | C(2001)265 | 29/11/01 |
Словаччина | C(93)129/Final | 02/06/94 |
Словенiя | C(96)170/Final | 16/12/96 |
Iспанiя | C(70)176 | 03/11/70 |
Швецiя | C(86)75 | 09/12/85 |
Швейцарiя | C(93)183/Final | 08/02/94 |
Тунiс | C(78)100 | 07/08/78 |
Туреччина | C(88)46/Final | 20/10/88 |
Уганда | C(2004) | 24/01/05 |
Україна | C(2009)155 | 16/11/09 |
Великобританiя | C(86)73 | 15/11/85 |
США | C(74)85 | 06/05/74 |
Уругвай | C(94)22/Final | 08/04/94 |
Зимбабве | C(92)54/Final | 30/04/92 |
____________
* Країна - член ОЕСР, яка приймає
участь без офiцiйного повiдомлення.
Додаток 8 |
Умови сертифiкацiї насiння уповноваженими особами та лабораторiями пiд офiцiйним наглядом
A) Польове iнспектування насiннєвих культур уповноваженими iнспекторами пiд офiцiйним наглядом
1. У випадку виробництва насiння, придатного для сертифiкацiї за категорiєю "Сертифiковане", спецiально уповноважений орган може, пiд офiцiйним наглядом, уповноважити неофiцiйних iнспекторiв на проведення польових iнспекцiй. Такi iнспекцiї матимуть таку ж силу, що й офiцiйнi iнспекцiї на умовах, перелiчених нижче.
2. У випадку з уповноваженими iнспекторами, вони повиннi володiти необхiдною квалiфiкацiєю, через проходження такого ж навчання, що й офiцiйнi iнспектори, або їх компетенцiя має бути пiдтверджена за допомогою здавання офiцiйних екзаменiв. Уповноваженi iнспектори мають принести присягу або пiдписати заяву про прийняття обов'язкiв щодо дотримання правил, що регулюють офiцiйне iнспектування.
3. Добазовi та Базовi культури iнспектують офiцiйнi iнспектори.
4. Сертифiковане насiння рiзних поколiнь може бути перевiрене уповноваженими iнспекторами, якщо насiння з поколiння, що передує Базовому насiнню, було офiцiйно контрольоване згiдно Правилу 6.6.2.
5. Якщо Сертифiковане насiння рiзних поколiнь перевiряється уповноваженими iнспекторами, частина такого насiння має пройти контрольну перевiрку офiцiйними iнспекторами. Рiвень контрольних перевiрок встановлюється спецiально уповноваженим органом для адекватної оцiнки роботи уповноважених iнспекторiв. Частина насiння, що має проходити контрольну перевiрку, становитиме не менше 5 %.
6. Спецiально уповноваженi органи визначають штрафнi санкцiї, що застосовуються до порушень правил, що регулюють перевiрки пiд офiцiйним наглядом. Передбаченi таким чином штрафнi санкцiї мають бути ефективними, пропорцiйними та стримуючими. Такi штрафнi санкцiї можуть включати анулювання визнання уповноважених iнспекторiв, якi є винними у навмисному або халатному порушеннi правил, що регулюють проведення офiцiйних перевiрок. Будь-яка сертифiкацiя перевiреного насiння анулюється у випадку такого порушення, поки не буде доказано, що таке насiння. незважаючи на це, задовольняє всi вiдповiднi вимоги.
B) Вiдбiр зразкiв насiння (включаючи пломбування та маркування контейнерiв) та аналiзування насiння уповноваженими особами або лабораторiями пiд офiцiйним наглядом
1. Принципи
1.1. Спецiально уповноважений орган може уповноважити осiб, якi не мають прямого та ексклюзивного повноваження вiдбирати зразки пiд офiцiйним наглядом згiдно Схеми (такi особи називаються "пробовiдбiрники насiння"). Лабораторiї також можуть бути уповноваженi проводити аналiзи для насiння, потрiбнi за Схемою.
1.2. Вiдбiр зразкiв, пломбування та маркування контейнерiв з насiнням може бути доручене уповноваженим особам. Умови, зазначенi нижче, також застосовуються до Статей, що стосуються вiдбiр зразкiв насiння, плобування й маркування контейнерiв з насiнням та аналiзiв насiння, як передбачено Правилами та Директивами Схем.
1.3. Усi Правила та Директиви Схеми, включаючи обов'язок вiдповiдностi або суворої вiдповiдностi вважатимуться виконаними країнами, Якi проводять процедури уповноваження в ходi сертифiкацiї.
1.4. Спецiально уповноваженi органи не можуть вiдмовити у схваленнi розмноження насiння за межами країни походження тiльки на тiй пiдставi, що уповноваження було надане неофiцiйнiй особi або лабораторiї в країнi, де має вiдбутись розмноження.
2. Обсяг
Уповноваження може застосовуватись до сертифiкацiї насiння всiх сортiв та видiв, прийнятих до Перелiку Сортiв ОЕСР в обсязi, визначенiм спецiально уповноваженим органом стосовно заходiв, видiв, категорiй насiння, осiб, насiннєвих компанiй та лабораторiй.
3. Вiдбiр зразкiв з партiї насiння
3.1. Уповноваженi пробовiдбiрники насiння
3.1.1. Вiдбирання зразкiв насiння проводиться пробовiдбiрниками, якi були уповноваженi на це спецiально уповноваженим органом за дотримання умов, викладених у пiдпунктах 3.1.2 - 3.1.5.
3.1.2. Пробовiдбiрники насiння повиннi мати необхiдну технiчну квалiфiкацiю, отриману на навчальних курсах, органiзованих на умовах, застосовних до офiцiйних пробовiдбiрникiв насiння, i пiдтверджену офiцiйними екзаменами.
3.1.3. Вони проводять вiдбiр зразкiв насiння вiдповiдно до чинних мiжнародних методiв, визнаних спецiально уповноваженим органом.
3.1.4. Примiщення та обладнання для вiдбору зразкiв мають бути офiцiйно визнанi задовiльними для цiєї мети спецiально уповноваженим органом в межах уповноваження.
3.1.5. Пробовiдбiрники насiння повиннi бути:
a) незалежними офiцiйними особами, або
b) особами, найнятими фiзичними чи юридичними особами, чия дiяльнiсть не стосується виробництва, вирощення, оброблення насiння, або торгiвлi насiнням, або
c) особами, найнятими фiзичними чи юридичними особами, чия дiяльнiсть включає виробництво, вирощення, оброблення насiння, або торгiвлю насiнням.
У випадку ситуацiї, зазначеної у пiдпунктi (c), пробовiдбiрник насiння може проводити вiдбiр зразкiв насiння тiльки з партiй насiння, виробленого вiд iменi його працедавця, якщо iнше не буде погоджено мiж його працедавцем, особою, яка подала заяву на сертифiкацiю та спецiально уповноваженим органом.
3.2. Офiцiйний нагляд
3.2.1. Робота пробовiдбiрникiв насiння пiдлягає вiдповiдному нагляду з боку спецiально уповноваженого органу, який має включати контрольний вiдбiр зразкiв або монiторинг процесу, в залежностi вiд випадку. У випадку автоматичного вiдбору зразкiв, нагляд включатиме вiдповiдний монiторинг спецiально уповноваженим органом з перiодичними перевiрками експертизи та виконання. Перевiрки проводяться на мiсцi пiд час проведення вiдбору зразкiв.
3.2.2. Для частини партiй насiння, включених до офiцiйної сертифiкацiї, проводитиметься контрольний вiдбiр зразкiв офiцiйними пробовiдбiрниками насiння. Така частина має бути якнайбiльш рiвномiрно розподiлена мiж фiзичними та юридичними особами, якi подали насiння для сертифiкацiї, проте також має бути достатньою, щоб розвiяти будь-якi можливi сумнiви. Така частина має становити не менше 5 % вiдсоткiв. Контрольний вiдбiр зразкiв не застосовується до партiй насiння, з яких зразки були вiдiбранi автоматичним шляхом.
4. Аналiзи насiння
4.1. Уповноваженi лабораторiї
4.1.1. Тестування насiння проводиться лабораторiями з тестування насiння, уповноваженими на це спецiально уповноваженим органом за дотримання умов, викладених в пiдпунктах 4.1.2 - 4.1.5.
4.1.2. Лабораторiя має бути розташована в примiщеннях з обладнанням, офiцiйно визнаним спецiально уповноваженим органом задовiльним для тестування насiння в межах такого уповноваження.
4.1.3. В лабораторiї повинен бути черговий лаборант, який нестиме пряму вiдповiдальнiсть за технiчнi операцiї лабораторiї i матиме необхiдну квалiфiкацiю для технiчного керування лабораторiї з тестування насiння. Лаборанти такої насiннєвої лабораторiї повиннi мати технiчну квалiфiкацiю, отриману на навчальних курсах, органiзованих на умовах, що застосовуються для лаборантiв офiцiйних насiннєвих лабораторiй, та пiдтверджену офiцiйними екзаменами.
4.1.4. Лабораторiя проводитиме тестування насiння вiдповiдно до поточних мiжнародних методiв, визнаних спецiально уповноваженим органом.
4.1.5. Лабораторiя повинна бути:
a) незалежною лабораторiєю, або
b) лабораторiєю насiннєвої компанiї.
У випадку, зазначеному у пiдпунктi (b) лабораторiя може проводити тестування тiльки партiй насiння, вироблених компанiєю, якiй вона належить. Якщо iнше не буде погоджено мiж насiннєвою компанiєю, особою, яка подала заяву на сертифiкацiю та спецiально уповноваженим органом.
4.2. Офiцiйний нагляд
4.2.1. Робота лабораторiї з тестування насiння пiдлягає вiдповiдному нагляду з боку спецiально уповноваженого органу, який має включати контрольний аналiз та перiодичнi перевiрки експертизи, виконання, обробки результатiв i дiй щодо невiдповiдностей.
4.2.2. Для частини партiй насiння, включених до офiцiйної сертифiкацiї, проводитиметься контрольне тестування насiння. Така частина має бути якнайбiльш рiвномiрно розподiлена мiж фiзичними та юридичними особами, якi подали насiння для сертифiкацiї, проте також має бути достатньою, щоб розвiяти будь-якi можливi сумнiви. Така частина має становити не менше 5 % вiдсоткiв.
4.2.3. Спецiально уповноважений орган повинен порiвняти результати зразкiв насiння, що пройшли офiцiйне тестування, з тих самих партiй насiння, що пройшли тестування пiд офiцiйним наглядом. Таке порiвняння має включати, як мiнiмум, аналiтичнi результати перевiрки чистоти та розвитку.
Додаток 9 |
Процедура розширення схеми для внесення сортiв, що вивчаються, до Державного перелiку з метою польових iнспектувань
1. Стосовно сорту, що вивчається для внесення до державного перелiку, спецiально уповноважений орган країни розмноження насiння може провести польову iнспекцiю за наступних умов:
a) на чiтку вимогу селекцiонера сорту, якщо розмноження вiдбувається в країнi, де проводиться дослiдження, та
b) на прохання допомоги вiд спецiально уповноваженого органу країни дослiдження, якщо розмноження вiдбувається поза межами такої країни.
Якщо розмноження вiдбувається в країнi дослiдження [випадок 1(a) вище], польове iнспектування проводиться спецiально уповноваженим органом на тiй самiй основi, що й для зареєстрованих сортiв. Орган має перевiрити сортову iдентичнiсть добазового або базового насiння, використаного для розмноження; сортова чистота перевiряється впродовж проведення польової iнспекцiї з використанням наявних технiчних специфiкацiй; остаточна сертифiкацiя проводиться, якщо потрiбно, як тiльки сорт буде зареєстрований у державному перелiку.
Якщо розмноження вiдбувається поза межами країни дослiдження [випадок 1(b) вище], застосовуються правила, викладенi у пiдпунктах 2 - 6.
2. Прохання про допомогу має обмежуватись польовим iнспектуванням з метою перевiрки вiдповiдностi правилам виробництва насiння згiдно вимог Схем ОЕСР.
3. Вiдповiдальнiсть за перевiрку сортової iдентичностi добазового або базового насiння, використаного для розмноження, полягає на спецiально уповноваженому органi країни, в якiй були проведенi тести на вiдмiтнiсть, однорiднiсть та стабiльнiсть сорту.
4. Пiд час польових iнспекцiй сортова чистота має перевiрятись за допомогою використання приблизного опису сорту, взятому з тестiв на вiдмiтнiсть, однорiднiсть та стабiльнiсть сорту, наданих спецiально уповноваженим органом країни дослiдження.
5. Остаточна сертифiкацiя проводиться за вiдповiдальностi країни дослiдження, як тiльки сорт буде зареєстрований у державному перелiку.
6. За рiшенням спецiально уповноваженого органу країни дослiдження та за домовленiстю з власником, насiння, вироблене у країнi розмноження, має бути:
- вiдправлене до країни дослiдження з метою остаточної сертифiкацiї - у такому випадку насiнню присвоюється сiрий ярлик вiдповiдно до Правил ОЕСР, з зазначенням назви такого сорту i також з позначкою "Насiння, що не пройшло остаточної сертифiкацiї - сорт знаходиться в процесi реєстрацiйних тестувань", або
- остаточно сертифiкованим спецiально уповноваженим органом країни розмноження, як тiльки сорт буде зареєстрований, вiдповiдно до Правил ОЕСР, при цьому офiцiйна назва зазначається спецiально уповноваженим органом країни реєстрацiї.
7. У випадку з гiбридними сортами умови, зазначенi у пiдпунктах 1 - 6, також застосовуються до їх батькiвських компонентiв.
СХЕМА ОЕСР СОРТОВОЇ СЕРТИФIКАЦIЇ НАСIННЯ КУКУРУДЗИ ТА СОРГО, ПРИЗНАЧЕНОГО ДЛЯ МIЖНАРОДНОЇ ТОРГIВЛI
2010 р.
Правила та директиви
1. Загальнi положення
1.1. Схема ОЕСР для кукурудзи та сорго включає насiння видiв, що належать до продукцiї кукурудзи та сорго, вироблене, оброблене, вiдiбране, марковане та опломбоване у вiдповiдностi iз Правилами та Директивами, якi є предметом наступних параграфiв, i якi вважаються мiнiмальними вимогами. Перелiк видiв, придатних для сертифiкацiї згiдно зi Схемою, наведений у Додатку 6. Цей перелiк може бути розширений за загальною згодою спецiально уповноважених державних органiв.
1.2. Схема має виконуватись в країнах-учасницях пiд вiдповiдальнiсть урядiв таких країн, якi призначать вiдповiднi органи з цiєю метою. Перелiк країн-учасниць в ОЕСР Схемi для кукурудзи та сорго наведений у Додатку 7.
1.3. Схема ОЕСР кукурудзи та сорго не має вiдноситись жодним чином до торгiвлi насiнням, що було вироблене i випущено в торгiвлю повнiстю пiд вiдповiдальнiсть його продавцiв згiдно державних законiв та постанов.
1.4. Пост-контроль Базового насiння є необхiдним тiльки якщо базове насiння має використовуватись для виробництва Сертифiкованого насiння поза межами країни походження сорту. Однак, селекцiонери повиннi, наскiльки можливо, засаджувати самостiйно пост-контрольнi дiлянки всiма партiями Базового насiння. Це є особливо корисним, коли є можливiсть вирощування його поза сезоном, до використання Базового насiння.
2. Прийняття сортiв та батькiвських компонентiв
2.1. Сорти мають прийматись до Схеми тiльки якщо були отриманi задовiльнi результати в ходi офiцiальних випробувань не менш нiж в однiй країнi-учасницi.
2.2. Для всiх сортiв тести мають встановити, що сорт є вiдмiтним, а також що його потомство, використане для кормового виробництва, а також виробництва олiї або волокна, має достатньо однорiдний та стабiльний характер. Має надаватись точний опис сорту, i у випадку гiбридних сортiв - також описи батькiвських компонентiв.
2.3. Тести також повиннi встановити, що сорти мають прийнятну цiннiсть щонайменш в однiй країнi.
2.4. Приклади сортiв, чиї описи наведенi у Додатку 1:
Гiбриднi сорти, зокрема: одиночного схрещення
подвiйного схрещення потрiйного схрещення лiнiйного схрещення мiжсортовi |
Сорти з перехресним запиленням, зокрема:
синтетичнi сорти композитнi сорти |
3. Перелiк придатних сортiв та батькiвських компонентiв
3.1. У кожнiй країнi має видаватись i щороку переглядатись офiцiйний державний перелiк сортiв, що були прийнятi до Схеми, згiдно Правилу 2. В таких перелiках мають бути чiтко вказанi всi синонiми та омонiми таких сортiв.
3.2. Лише насiння сортiв та батькiвськi компоненти, занесенi до таких перелiкiв, є придатним для сертифiкацiї згiдно зi Схемою. Для гiбридних сортiв занесення до перелiку розумiється як таке, що включає в себе батькiвськi компоненти (див. Правило 2.2). Iнбреднi лiнiї або схрещення, призначенi в якостi потенцiйних батькiвських компонентiв, також можуть бути занесенi в окремi перелiки.
3.3. Для кожного сорту мають бути зазначенi назви/iмена та адреси їх виробникiв.
3.4. Сорти не будуть залишенi у перелiку, якщо умови прийняття не будуть задовольнятись.
3.5. Перелiк сортiв ОЕСР
3.5.1. Перелiк ОЕСР сортiв, придатних для сертифiкацiї, є офiцiйним перелiком сортiв, що були прийнятi спецiально уповноваженими державними органами як придатнi для сертифiкацiї вiдповiдно до Правил Насiннєвих Схем ОЕСР. Перелiк сортiв, що переглядається щорiчно на основi повiдомлень, отриманих вiд спецiально уповноважених органiв, що приймають участь в Схемах, включає в себе iнформацiю про виробника/iв сорту та назви країн, в яких такий сорт був зареєстрований. Перелiк не є обмеженим i має надавати корисну iнформацiю при застосуваннi Правил 5.1.1. та 5.2.3. цiєї Схеми для Базового Насiння та Сертифiкованого Насiння вiдповiдно.
3.5.2. Секретарiат ОЕСР надає спецiально уповноваженим державним органам iнструкцiї щодо занесення сортiв до Перелiку.
3.5.3. Спецiально уповноважений орган країни реєстрацiї несе вiдповiдальнiсть за:
1) забезпечення того, щоб сорт, який має бути занесеним до перелiку ОЕСР, був зареєстрований в Офiцiйному Державному Каталозi;
2) повiдомлення iменi (ен)/назви (назв) особи (осiб) або органiзацiї (iй), вiдповiдальної (их) за збереження сорту;
3) пiдтримання зв'язку з власником сорту;
4) забезпечення вiдповiдного спецiально уповноваженого органу письмовою угодою на розмноження насiння за межами країни реєстрацiї;
5) надання засвiдченого стандартного зразка сорту, що має бути розмноженим, для того, щоб засiяти контрольну дiлянку для забезпечення автентичного посилання на сорт;
6) надання офiцiйного опису сорту, що має бути розмноженим, i, у випадку гiбридного сорту, опису батькiвських компонентiв;
7) засвiдчення iдентичностi насiння, що має бути розмноженим.
4. Визначення категорiй насiння
4.1. Наступнi категорiї насiння, як зазначено в Додатку 1, визнанi в Схемi:
- добазове насiння;
- базове насiння;
- сертифiковане насiння.
5. Отримання базового та сертифiкованого насiння
5.1. Базове насiння
5.1.1. Базове насiння вироблятиметься за вiдповiдальностi власника. Якщо Базове насiння виробляється в iншiй країнi, нiж країна реєстрацiї сорту, технiчнi умови мають бути попередньо погодженi спецiально уповноваженими органами обох країн.
5.1.2. На вимогу добазове насiння може офiцiйно контролюватись i забезпечуватись спецiальними етикетками. Для сортiв з перехресним запиленням важливо вказати етап у процесi розмноження, на якому отримується добазове насiння.
5.2. Сертифiковане насiння
5.2.1. Сертифiковане насiння може вироблятись як в межах, так i поза межами країни реєстрацiї сорту.
5.2.2. Розмноження насiння в межах країни реєстрацiї сорту
Технiчнi умови повиннi бути ухваленi спецiально уповноваженим органом.
5.2.3. Розмноження насiння поза межами країни реєстрацiї сорту
Технiчнi умови повиннi бути попередньо ухваленi спецiально уповноваженими органами обох країн. Спецiально уповноважений орган країни реєстрацiї сорту матиме право не ухвалювати проведення розмноження за Схемою. Вiн має перевiрити iдентичнiсть Базового насiння. Для сортiв з перехресним запиленням такий орган має упевнитись, пiсля консультування з власником, в тому, що сорт, вiрогiдно, залишиться вiдповiдним опису за запропонованих умов, а також вирiшити, пiсля консультування з власником, чи бiльше нiж одне поколiння додатково має бути дозволене в країнi розмноження i, якщо так, визначити максимальну кiлькiсть розмножень.
6. Контроль за виробництвом насiння
6.1. Спецiально уповноважений орган країни виробництва насiння нестиме вiдповiдальнiсть за виконання Схеми по вiдношенню до такого виробництва.
6.2. Вимоги до виробництва та польове iнспектування
6.2.1. В кожнiй країнi-учасницi вимоги щодо виробництва Базового та Сертифiкованого насiння, ухваленi згiдно зi Схемою як задовiльнi для сортової iдентичностi та чистоти, мають застосовуватись на офiцiйному рiвнi. Такi вимоги не мають бути нижчими за наведенi у Додатку 2.
6.2.2. Спецiально уповноважений орган має упевнитись, шляхом iнспектування рослин на вiдповiдному етапi або етапах виробництва, в тому, що партiя насiння є прийнятною.
6.2.3. У випадку виробництва насiння "Сертифiкованої" категорiї, спецiально уповноважений орган може, пiд офiцiйним наглядом, уповноважити неофiцiйних iнспекторiв на проведення польової iнспекцiї з метою сертифiкацiї насiння на умовах, зазначених у Додатку 8-А. Спецiально уповноважений орган, який вирiшить використовувати цей метод, має визначити обсяг роботи (види, територiї, зони та вiдповiдний перiод), забезпечити проведення офiцiйних перевiрок, вiдбiр зразкiв та пост-контрольнi тестування, а також дотримання iнших вимог, зазначених у Додатку 8-А, а також вжити всiх необхiдних заходiв для гарантування еквiвалентної iнспекцiї в сенсi Схем для полiв, iнспектованих уповноваженим iнспектором або посадовою особою.
6.3. Спецiально уповноважений орган має зробити всi необхiднi кроки для забезпечення пiдтримання iдентичностi та сортової чистоти насiння мiж збором врожаю та пломбуванням й наклеюванням етикеток. За необхiдностi, потрiбно вжити заходiв перестороги, щоб насiння запилювачiв не змiшувалось з насiнням насiннєвих батькiвських рослин.
6.4. Вiдбiр зразкiв з партiй насiння та аналiзи
6.4.1. Вiдбiр зразкiв з партiй насiння, пломбування та наклеювання етикеток на контейнери.
6.4.1.1. Вiдбiр зразкiв з партiй насiння, пломбування та наклеювання етикеток на контейнери виконуються спецiально уповноваженим органом.
6.4.1.2. Офiцiйний зразок вiдбирається з кожної очищеної партiї Базового та Сертифiкованого насiння, поданої для сертифiкацiї, при цьому контейнери з насiнням мають бути опломбованi та мати iдентифiкацiйнi позначення або етикетки у вiдповiдностi з Правилами 8 та 9. Зразок має бути достатньо великим для того, щоб вiдповiдати вимогам, зазначеним у цьому пунктi та пунктi 7. Зразок має бути вiдiбраним згiдно чинних мiжнародних методiв, розроблених для вiдбору зразкiв насiння й визнаних спецiально уповноваженим органом.
6.4.1.3. Спецiально уповноважений орган може уповноважити неофiцiйних осiб на проведення, пiд офiцiйним наглядом, вiдбору зразкiв, опломбування та наклеювання етикеток на контейнери на умовах, описаних в Додатку 8-В. Якщо спецiально уповноважений орган вирiшить використовувати цю процедуру, вiн повинен буде визначити обсяг (дiяльнiсть, види, категорiї насiння та вiдповiдальних осiб). Спецiально уповноважений орган має провести офiцiйний вiдбiр контрольних зразкiв й упевнитись у виконаннi перевiрок та iнших вимог, зазначених у Додатку 8-В, а також вжити всiх заходiв, що гарантуватимуть виконання еквiвалентних операцiй уповноваженою особою або посадовою особою.
6.4.1.4. Одна частина кожного зразка має бути в наявностi для задоволення вимог Правила 7.
6.4.1.5. Iнша частина кожного зразка подається до лабораторiї для проведення аналiзiв насiння.
6.4.2. Аналiз насiння
6.4.2.1. Аналiз насiння зi зразка проводиться офiцiйною лабораторiєю, призначеною спецiально уповноваженим органом.
6.4.2.2. Аналiз насiння зi зразка має проводитись для визначення аналiтичної чистоти та проростання вiдповiдно до iснуючих мiжнародних методiв тестування насiння, визнаних спецiально уповноваженим органом.
6.4.2.3. Спецiально уповноважений орган може уповноважити неофiцiйнi лабораторiї на проведення, пiд офiцiйним наглядом, аналiзу насiння вiдповiдно до Додатку 8-В. Якщо спецiально уповноважений орган вирiшить використати таку процедуру, вiн має визначити обсяг (дiяльнiсть, види, категорiї насiння та вiдповiдальних осiб). Спецiально уповноважений орган має провести офiцiйний контрольний аналiз та упевнитись у виконаннi перевiрок та iнших вимог, зазначених у Додатку 8-В, а також вжити всiх заходiв, що гарантуватимуть виконання еквiвалентних операцiй уповноваженою або офiцiйною лабораторiєю.
6.4.3. Зберiгання насiння
У випадку iз Базовим насiнням третя частина кожного зразка має зберiгатись протягом щонайдовшого можливого перiоду для порiвняння iз майбутнiми зразками Базового насiння з контрольних дiлянок. У випадку iз Сертифiкованим насiнням третя частина кожного зразка має зберiгатись щонайменш один рiк.
6.4.4. Iншi необхiднi перевiрки
Спецiально уповноважений орган має право проводити будь-якi iншi необхiднi тестування вiдповiдного сорту та отримувати будь-яку iнформацiю, необхiдну для сертифiкацiї кожної партiї насiння.
6.5. Видача сертифiкатiв
Спецiально уповноважений орган може видавати сертифiкати на кожну партiю добазового, базового та сертифiкованого насiння, схвалену згiдно зi Схемою, наступним чином:
- сертифiкати щодо сортової чистоти - вiдповiдно до зразка, зазначеного у Додатку 5 А;
- сертифiкати, що мiстять результати аналiзiв - вiдповiдно до процедури, зазначенiй у Додатку 5 В.
Такi два сертифiкати повиннi мати один i той самий номер ОЕСР (див. Додаток 3).
6.6. Сертифiкацiя добазового насiння
Якщо проводиться офiцiйний контроль поколiння або поколiнь, що передують Базовому насiнню, партiї насiння, схваленi спецiально уповноваженим органом, можуть бути маркованi як "Добазове насiння" за наступних умов:
6.6.1. культура, з якої було отримане насiння, була офiцiйно iнспектована та прийнята не менш нiж згiдно стандарту, необхiдного для культури, з якої отримується Базове насiння;
6.6.2. з контейнерiв з насiнням мають бути вiдiбранi зразки офiцiйним шляхом, вони мають бути опломбованi та маркованi з використанням спецiальних бiлих етикеток iз дiагональною фiолетовою смугою, як описано в Додатку 4;
6.6.3. мають застосовуватись всi вимоги щодо контролю Базового насiння, викладенi в Правилах 6 та 7.
6.7. Змiшування партiй одного й того самого сорту
6.7.1. Двi або бiльше партiй Сертифiкованого насiння з одного й того ж поколiння одного сорту можуть бути змiшанi до або пiсля експорту вiдповiдно до розпоряджень спецiально уповноваженого органу країни, в якiй вiдбулося таке змiшування. Новий номер для посилань буде присвоєний такiй змiшанiй партiї, а вмiст контейнерiв з насiнням буде iдентифiкований згiдно Правилу 9; де це доцiльно, застосовуватиметься Правило 10.
6.7.2. Спецiально уповноважений орган вестиме записи, що вiдображатимуть номери для посилань партiй, з яких складається сумiш, а також пропорцiю кожної партiї в сумiшi.
6.7.3. Змiшування має вiдбуватись таким чином, щоб нова партiя була однорiдною.
6.8. Насiння, що не пройшло остаточної сертифiкацiї
6.8.1. Насiння, що має бути експортоване з країни виробництва пiсля польового схвалення, але до остаточної сертифiкацiї в якостi Базового або Сертифiкованого насiння, iдентифiкується як таке в опломбованих контейнерах за допомогою спецiальної етикетки, описаної у Додатку 4. Така етикетка має показувати, що насiння вiдповiдає вимогам Правил 6.1. - 6.3. вище, але не є остаточно сертифiкованим згiдно вимог Правила 6.4.
6.8.2. Спецiально уповноваженi органи країни виробництва та країни остаточної сертифiкацiї повиннi обмiнюватись мiж собою вiдповiдною iнформацiєю. На вимогу країна виробництва має надати всi вiдповiднi данi щодо виробництва насiння. Країна сертифiкацiї має автоматично надати iнформацiю про кiлькiсть сертифiкованого насiння з наданої партiї насiння, що не пройшло остаточної сертифiкацiї, спецiально уповноваженому органу країни виробництва.
7. Пост-контрольне тестування насiння
7.1. Процедури тестування
7.1.1. Одна частина кожного зразка Базового насiння та вiдсоток зразкiв Сертифiкованого насiння, вiдiбранi згiдно Правила 6.4.1., мають бути перевiренi за допомогою пост-контрольного тестування, що проводиться негайно або в сезон, наступний за вiдбором зразкiв. Тест має проводитись спецiально уповноваженим органом або пiд його наглядом. Такий тест не застосовується до зразкiв, вiдiбраних згiдно Правила 10.4.2.
7.1.2. Вiдсоток сертифiкованого насiння, що пройшло пост-контрольне тестування, є визначеним державним органом. Такий рiвень зазвичай знаходиться в межах вiд 5 до 10 вiдсоткiв, але може щорiчно адаптуватись вiдповiдно до результатiв контролю попереднього року. Зокрема, спецiально уповноважений орган може збiльшувати вiдсоток сертифiкованого насiння, що пройшло пост-контрольне тестування, вище за 10 вiдсоткiв для кожного окремого випадку, що може призвести до ризику невiдповiдностi, або, якщо частота пост-контрольних невдач за попереднiй рiк є такою ж високою як у наступнiй iндикативнiй таблицi:
частота пост-контрольних невдач сертифiкованого насiння попереднього року | мiнiмальний рiвень перевiрок при пост-контролi сертифiкованого насiння поточного року |
< 0,5 % | 5 % |
0,5 % - 3,0 % | 10 % |
> 3,0 % | 25 % |
7.1.3. При пост-контролi мають бути перевiренi такi характеристики, якi були використанi для вiдповiдностi вимогам Правила 2.2.
7.2. За умови виконання всiх передбачених умов, що можуть включати оплату зазначеної суми, власник будь-якої партiї насiння, сертифiкованої вiдповiдно до Схеми, матиме право отримувати вiд спецiально уповноваженого органа, по вiдношенню до такої партiї, звiт про результати будь-якого тесту на оцiнку сортової iдентичностi та чистоти.
8. Партiї насiння та пломбування контейнерiв
8.1. Однорiднiсть партiй
Партiї насiння, представленi для вiдбору зразкiв згiдно цих Правил, мають бути настiльки однорiдними, наскiльки це можливо. Спецiально уповноважений орган може вiдмовитись сертифiкувати будь-яку партiю, якщо iснує доказ того, що вона не є достатньо однорiдною.
8.2. Розмiри партiй
Одна партiя насiння кукурудзи не повинна перевищувати 40000 кг для кукурудзи i 10000 кг для сорго; дозволяється допуск у п'ять вiдсоткiв понад такий максимум. Для насiння, що буде опломбоване в контейнерах як насiння, що не пройшло остаточної сертифiкацiї, такi максимальнi розмiри партiй не застосовуються.
Максимальний розмiр партiї наступних видiв має бути збiльшений до 30000 кг:
- Sorghum x almum Parodi
- Sorghum bicolor (L.) Moench
- Sorghum bicolor (L.) Moench x S. sudanense (Piper) Stapf
8.3. Пломбування контейнерiв
8.3.1. Контейнери з насiнням мають бути опломбованi пiд час вiдбору зразкiв, i вмiст має бути iдентифiкований вiдповiдно до Правил 8.3.2. та 9 особою, що вiдбирала зразки або пiд її наглядом.
У випадку з насiнням, що не пройшло остаточну сертифiкацiю, зазвичай пломбує контейнери особа, що вiдбирає зразки для сертифiкацiї, або iнша особа пiд її наглядом.
8.3.2. Контейнери з насiнням мають бути опломбованi таким чином, щоб їх не можна було вiдкрити без порушення пломби або без того, щоб залишити слiди того, що iснувала можливiсть змiнити або замiнити вмiст контейнерiв. Ефективнiсть пломбувального пристрою має бути забезпечена вбудовуванням в пристрiй функцiї наклеюванням етикетки, що згадується у параграфi 8.3.1., або за допомогою використання пломби. Контейнери звiльняються вiд цiєї вимоги, якщо плобування не може бути використане повторно.
9. Iдентифiкацiя вмiсту контейнерiв з насiнням
9.1. Вмiст кожного контейнеру має бути iдентифiкований за допомогою:
9.1.1. Нової етикетки, що не має слiдiв попереднього використання, виданої спецiально уповноваженим органом, i яка вiдповiдає специфiкацiям, зазначеним у Додатку 4. Навiснi етикетки (ярлики) дозволяються тiльки якщо вони зв'язанi з пломбою. Має бути виключена можливiсть повторного використання клейких етикеток;
або
9.1.2. Нанесення незмивною фарбою на зовнiшнiй сторонi контейнеру всiєї iнформацiї, що має бути зазначена на етикетцi згiдно Додатку 4 (включаючи зазначення кольору етикетки), має виконуватись чином, схваленим спецiально уповноваженим органом.
9.2. Модель будь-якої етикетки або будь-якої друкованої iнформацiї завжди має подаватись до ОЕСР для попереднього схвалення.
9.3. Копiя iнформацiї, необхiдної згiдно цього Правила, потрiбно вкладати до кожного контейнеру, проте її потрiбно чiтко вiдрiзняти вiд етикетки ОЕСР на зовнiшнiй сторонi контейнеру.
9.4. Немає необхiдностi використовувати бiлi етикетки для Базового насiння, якщо Базове насiння було вироблене i має використовуватись в однiй i тiй самiй країнi, i контейнер з таким насiнням має державну етикетку, що мiстить всю необхiдну iнформацiю.
10. Перепакування та перемаркування в iншiй країнi
10.1. Всилiв "перепакування та перемаркування" має тлумачитись як такий, що включає використання етикеток, якi також можуть слугувати в якостi пломбувального пристрою вiдповiдно до Правила 8.3.2. та методiв iдентифiкацiї контейнерiв насiння, описаних у Правилi 9.
10.2. Спецiально уповноважений орган, який бажає перепакувати та перемаркувати певну партiю насiння, яке було вироблене в iншiй країнi, має домовитись зi спецiально уповноваженим органом країни виробництва, якщо перемаркування було проведено для виконання сертифiкацiї в якостi iншої категорiї насiння.
10.3. Базове та Сертифiковане насiння, перепаковане та перемарковане згiдно цих правил, визнається як "Насiння, сертифiковане вiдповiдно до Схеми ОЕСР для насiння кукурудзи та сорго".
10.4. Якщо вiдбувається перепакування та перемаркування:
10.4.1. Оригiнальнi пломби та етикетки мають бути знятi, i всi операцiї проводяться у присутностi уповноваженого представника спецiально уповноваженого органу, який наглядатиме за перепакуванням та перемаркуванням;
10.4.2. Новi етикетки можуть зберiгати початковий номер партiї насiння, але якщо присвоєно новий номер, початковий номер або зберiгається спецiально уповноваженим органом, або зазначається на нових етикетках. До етикеток включається iнформацiя про оригiнальну країну виробництва та вказiвка, що стосується перепакування та перемаркування.
10.4.3. При виготовленi сумiшей, змiшанiй партiї надається новий номер партiї насiння. Спецiально уповноважений орган вестиме записи щодо номерiв партiй, з яких складається кожна сумiш, а також пропорцiю кожної такої партiї в сумiшi. Якщо партiї, з яких складається сумiш, були виробленi в рiзних країнах, всi країни виробництва мають бути зазначенi на етикетцi. З кожної змiшаної партiї мають бути вiдiбранi зразки, i одна частина зразка буде використана вiдповiдно до Правила 6.4.
10.4.4. Правило 9.3 застосовуватиметься вiдповiдно.
11. Сертифiкацiя сортових асоцiацiй гiбридного насiння кукурудзи
Сортовi асоцiацiї гiбридного насiння кукурудзи є придатними для сертифiкацiї за Схемою ОЕСР для насiння кукурудзи та сорго. Мiнiмальнi вимоги, що мають бути дотриманi, зазначенi у Додатку 9.
Додаток 1 |
Визначення термiнiв, що використовуються у Схемi
A) Визначення, що використовуються для всiх сортiв
1. Придатнi сорти
Тiльки насiння видiв Zea mays L. та Sorghum, занесених до перелiку у Додатку 6, може бути сертифiкованим згiдно правил Схеми.
2. Спецiально уповноважений орган
Це орган, призначений, i вiдповiдальний перед, урядом країни-учасницi з метою виконання цих Правил та Директив вiд його iменi.
3. Власники
Особа або органiзацiя, яка вiдповiдає за виробництво або пiдтримання селекцiйного сорту, занесеного до державного перелiку сортiв, прийнятних для сертифiкацiї згiдно Схеми ОЕСР. Власник має забезпечити, щоб сорт залишався таким, що вiдповiдає своєму типовi впродовж всiєї тривалостi свого життя i, у випадку з гiбридними сортами, додержання формули гiбридизацiї. Пiдтримання сорту може бути спiльним.
4. Сорти
4.1. Сорт з перехресним запиленням
Сорт з перехресним запиленням - це збiр продуктивних рослин, що чiтко вирiзняється будь-якими характеристиками (морфологiчними, фiзiологiчними, цитологiчними, хiмiчними або iншими) i який, пiсля виробництва (статевим або нестатевим шляхом), зберiгає свої вiдмiннi характеристики.
4.2. Синтетичний сорт
Це сорт з перехресним запиленням, отриманий вiд вказаних елементiв. Вiн не є гомозиготним, але знаходиться в генетичнiй рiвновазi. Кiлькiсть поколiнь сертифiкованого насiння є чiтко обмеженою.
4.3. Композитний сорт
Перше поколiння, отримане за допомогою випадкового схрещення великої кiлькостi зазначених батькiв.
5. Країна реєстрацiї сорту
Країна реєстрацiї сорту - це країна, в якiй сорт був зареєстрований в Офiцiйному державному каталозi пiсля проведення задовiльних тестiв на вiдмiтнiсть, однорiднiсть та стабiльнiсть.
6. Батькiвський матерiал
Найменша одиниця, використовувана власником для пiдтримання свого сорту, з якого отримане все насiння сорту впродовж одного або бiльше поколiнь.
7. Добазове насiння
Насiння поколiнь, що передують отриманню Базового насiння, називається Добазовим насiнням в будь-якому поколiннi мiж батькiвським матерiалом та Базовим насiнням.
8. Базове насiння
Це насiння, що було вироблене пiд вiдповiдальнiсть власника вiдповiдно до загально прийнятих практик щодо пiдтримання сортiв, i яке є призначеним для отримання Сертифiкованого насiння. Базове насiння має вiдповiдати певним умовам, зазначеним в Схемi, i виконання таких умов повинне бути пiдтвердженим офiцiйною перевiркою.
9. Сертифiковане насiння (iнбредний сорт)
Це насiння, що є прямим нащадком Базового або Сертифiкованого насiння сорту i є призначеним для отримання Сертифiкованого насiння або культур з iншою метою, нiж виробництво насiння. Воно має вiдповiдати певним умовам, зазначеним в Схемi, i виконання таких умов повинне бути пiдтвердженим офiцiйною перевiркою.
Перше поколiння пiсля Базового насiння є:
- Сертифiкованим насiнням першого поколiння.
Наступнi поколiння є:
- Сертифiкованим насiнням другого, третього та подальших поколiнь - вказується вiдповiдне поколiння.
B) Додатковi визначення для гiбридних сортiв
10. Придатнi сорти
Тiльки насiння видiв Zea mays L., Sorghum bicolor (L.) Moench, Sorghum bicolor x sudanense та Sorghum sudanense Stapf, якi тут i надалi називаються Sorghum spp, може бути сертифiковане як гiбридне згiдно правил Схеми.
11. Гiбридний сорт
Гiбридний сорт - це збiр селекцiйних рослин, що чiтко вирiзняються будь-якими характеристиками (морфологiчними, фiзiологiчними, цитологiчними, хiмiчними або iншими), i для якого власник зазначив певну формулу гiбридизацiї.
12. Iнбредна лiнiя
Iнбредна лiнiя - це достатньо однорiдна та стабiльна лiнiя, отримана шляхом самозапилення або клонування, що супроводжується селекцiєю впродовж декiлькох послiдовних поколiнь або еквiвалентними операцiями.
13. Типи гiбридiв
13.1. Гiбриди одиночного схрещення
Це перше поколiння схрещення двох iнбредних лiнiй.
13.2. Гiбриди подвiйного схрещення
Це перше поколiння схрещення двох гiбридiв одиночного схрещення.
13.3. Гiбриди потрiйного схрещення
Це перше поколiння схрещення iнбредної лiнiї та гiбриду одиночного схрещення.
13.4. Гiбриди лiнiйного схрещення
Це перше поколiння схрещення iнбредної лiнiї або гiбриду одиночного схрещення з сортом перехресного запилення.
13.5. Мiжсортовий гiбрид
Це перше поколiння схрещення мiж рослинами, вирощеними з Базового насiння двох сортiв з перехресним запиленням.
14. Цитоплазматична чоловiча стерильнiсть
Цитоплазматична чоловiча стерильнiсть, що зустрiчається помiж таких видiв як Zea mays L. та Sorghum spp, i призводить до чоловiчої стерильностi насiннєвих материнських лiнiй, що використовуються для виробництва гiбридних сортiв. Фактор, сконцентрований в цитоплазмi та що передається по материнськiй лiнiї, дiє тiльки за вiдсутностi генiв, що вiдновлюють розвиток пилку, i призводить до недорозвинення пилку.
15. Базове насiння (призначене для виробництва гiбридних сортiв)
Насiння, що вiдповiдає вiдповiдним умовам, зазначеним в Схемi, що перевiрено в ходi офiцiйної перевiрки, яке було вироблене пiд вiдповiдальнiсть власника вiдповiдно до прийнятих практик щодо пiдтримання сорту або лiнiї i є призначеним для виробництва Сертифiкованого насiння гiбридного сорту. Якщо використовується система цитоплазматичної чоловiчої стерильностi, така категорiя Базового насiння включає лiнiї з чоловiчою стерильнiстю, лiнiї пiдтримання та вiдновлення.
16. Сертифiковане насiння (гiбридний сорт)
Насiння, що являє собою перше й єдине поколiння гiбридизацiї та призначається для виробництва зерна або фуражу. Воно має вiдповiдати певним умовам, зазначеним в Схемi, i виконання таких умов повинне бути пiдтвердженим офiцiйною перевiркою. При виробництвi гiбридiв подвiйного схрещування, потрiйного або лiнiйного схрещування, Сертифiковане насiння може бути перекласифiковане в Базове насiння спецiально уповноваженим органом задля його використання в якостi запилювачiв або насiннєвих батькiвських рослин, якщо культура вiдповiдає певним умовам iзоляцiї та сортової чистоти, встановленим для Базового насiння, що має бути пiдтверджено офiцiйною перевiркою. Сортова чистота гiбридного сорту виключає гiбриди, що не вiдповiдають гiбридному сортовi, а також самозасiвне насiння та насiння iнших сортiв.
17. Сортовi асоцiацiї гiбриду кукурудзи
Асоцiацiя сертифiкованого насiння насiннєвого гiбридного сорту кукурудзи, залежного вiд зазначеного запилювача, iз сертифiкованим насiнням зазначеного запилювача, що складається з одного сорту або сумiшi сортiв; компоненти асоцiацiї змiшуються механiчним способом в пропорцiї, визначенiй особами, вiдповiдальними за їх пiдтримання, i така пропорцiя має бути повiдомлена спецiально уповноваженому органовi.
18. Насiннєвий гiбридний сорт, залежний вiд запилювача
Це компонент з чоловiчою стерильнiстю в межах сортової асоцiацiї.
19. Запилювач
Це компонент, що розпилює пилок в межах сортової асоцiацiї.
Додаток 2 |
Мiнiмальнi вимоги до виробництва базового та сертифiкованого насiння згiдно зi Схемою
A) Мiнiмальнi вимоги до всiх сортiв
1. Врожай попереднього року
Спецiально уповноважений орган має вимагати вiд виробника надання iнформацiї щодо врожаю попереднього року з кожного насiннєвого поля та забракувати поля, якщо iнформацiя про врожаї попереднiх рокiв не вiдповiдає директивам, виданим спецiально уповноваженим органом.
2. Iзоляцiя
2.1. Zea mays
2.1.1. Базове насiння
Культури для вироблення Базового насiння, повиннi знаходитись на вiдстанi не менш за 200 м вiд будь-якого джерела забруднюючого пилку.
2.1.2. Сертифiковане насiння
Культури для вироблення Сертифiкованого насiння, повиннi знаходитись на вiдстанi не менш за 200 м вiд будь-якого джерела забруднюючого пилку.
2.2. Sorghum bicolor та Sorghum sudanense
2.2.1. Базове насiння
Культури для вироблення Базового насiння, повиннi знаходитись на вiдстанi не менш за 400 м вiд будь-якого джерела забруднюючого пилку.
2.2.2. Сертифiковане насiння
Культури для вироблення Сертифiкованого насiння, повиннi знаходитись на вiдстанi не менш за 200 м вiд будь-якого джерела забруднюючого пилку.
2.3. Достатнiй захист
На такi вiдстанi можна не звертати уваги, якщо є достатнiй захист вiд джерел небажаного пилку.
3. Польовi iнспекцiї
3.1. Zea mays
3.1.1. Для культур, з яких отримується Базове та Сертифiковане насiння Zea mays, має бути проведено не менше однiєї польовiй iнспекцiї для чiткого визначення сортової чистоти.
3.1.2. Якщо насiннєва культура є iншим видом Zea mays у будь-який попереднiй, або поточний рiк, має бути проведено не менше однiєї додаткової iнспекцiї для визначення вiльностi насiннєвої культури вiд самопророслих рослин.
3.2. Sorghum bicolor та Sorghum sudanense.
3.2.1. Для культур, з яких отримується Базове та Сертифiковане насiння, має бути проведено не менше однiєї польовiй iнспекцiї для визначення сортової чистоти.
4. Сортова iдентичнiсть
Iнспекцiя має пiдтвердити, що рослини вiдповiдають описовi сорту, наданому спецiально уповноваженим органом згiдно вимог Правила 2.
5. Сортова чистота
5.1. Zea mays
5.1.1. Пiд час проведення польових iнспекцiй для культур, з яких отримується Базове насiння, мiнiмальна сортова чистота становитиме 99,5 вiдсоткiв.
5.1.2. Пiд час проведення польових iнспекцiй для культур, з яких отримується Сертифiковане насiння, мiнiмальна сортова чистота становитиме 99,0 вiдсоткiв
5.2. Sorghum bicolor та Sorghum sudanense
5.2.1. Пiд час проведення польових iнспекцiй для культур, з яких отримується Базове насiння, культура має бути забракована, якщо є в наявностi бiльше за одну рослину, що не вiдповiдає сортовi, на 30 квадратних метрiв.
5.2.2. Пiд час проведення польових iнспекцiй для культур, з яких отримується Сертифiковане насiння, культура має бути забракована, якщо є в наявностi бiльше за одну рослину, що не вiдповiдає сортовi, на 10 квадратних метрiв.
6. Видова чистота Sorghum bicolor та Sorghum sudanense
Культури, з яких отримується Базове насiння, повиннi мiстити не бiльше за одну рослину iнших видiв Sorghum, чиє насiння було б важко вiдрiзнити при лабораторному тестi вiд насiння культури, або якi легко перехресно запилюються з рослинами культури, що вирощується для отримання насiння, на 30 квадратних метрiв, а для Сертифiкованого насiння - не бiльше за одну таку рослину на 10 квадратних метрiв.
B) Додатковi мiнiмальнi вимоги для гiбридних сортiв
7. Iзоляцiя
7.1. Zea mays
Культури, призначенi для виробництва Базового насiння батькiвських лiнiй, повиннi знаходитись на вiдстанi не менш за 200 м вiд будь-якого джерела забруднюючого пилка.
7.2. Sorghum spp.
7.2.1. Культури, призначенi для виробництва Базового насiння, повиннi знаходитись на вiдстанi не менш за 300 м вiд будь-якого джерела забруднюючого пилка.
7.2.2. Культури, призначенi для виробництва Сертифiкованого насiння гiбридних сортiв, повиннi знаходитись на вiдстанi не менш за 200 м вiд будь-якого джерела забруднюючого пилка.
7.3. Достатнiй захист
На такi вiдстанi можна не звертати уваги, якщо iснує достатнiй захист вiд будь-якого джерела забруднюючого пилка.
8. Польовi iнспекцiї
8.1. Для культур, призначених для виробництва Базового насiння батькiвських лiнiй, потрiбно проводити щонайменше двi iнспекцiї. Перша iнспекцiя проводиться до етапу цвiтiння, друга - пiд час етапу цвiтiння.
8.2. Для культур, призначених для виробництва Базового насiння гiбриду, потрiбно проводити щонайменше три iнспекцiї. Перша iнспекцiя проводиться до етапу цвiтiння для перевiрки iзоляцiї та присутнiсть/вiдсутнiсть стороннiх культур. Друга i третя - на початку та наприкiнцi етапу цвiтiння вiдповiдно для перевiрки присутностi/вiдсутностi стороннiх культур та чоловiчої стерильностi.
8.3. Для культур, призначених для виробництва Сертифiкованого насiння гiбриду, потрiбно проводити такi iнспекцiї:
8.3.1. Zea mays
8.3.1.1. Для культур, призначених для виробництва Сертифiкованого насiння гiбридних сортiв, потрiбно проводити щонайменше три iнспекцiї, коли нитковиднi маточки насiннєвої батькiвської рослини є готовими для запилення, для визначення того, чи виконуються вимоги, зазначенi у пiдпунктi 6.2., i чи запилювачi надають достатню кiлькiсть пилку.
8.3.1.2. Мiтелки або частини мiтелок основної рослини вважатимуться такими, що здатнi запилювати, якщо 50 мм i бiльше центральної частини мiтелок, бокових вiдгалужень або поєднання одного й iншого мають пильовики, що стирчать iз зерна, i виробляють пилок.
8.3.1.3. Якщо врожай вирощується пiсля кукурудзи у попереднiй або поточний рiк, потрiбно провести щонайменш одну додаткову iнспекцiю для визначення вiльностi насiннєвої культури вiд самопророслих рослин.
8.3.2. Sorghum spp.
Для культур, призначених для виробництва Сертифiкованого насiння гiбридних сортiв, потрiбно проводити щонайменше три iнспекцiї. Перша iнспекцiя проводиться до етапу цвiтiння для перевiрки iзоляцiї та присутнiсть/вiдсутнiсть стороннiх культур. Друга i третя - на початку та наприкiнцi етапу цвiтiння вiдповiдно для перевiрки присутностi/вiдсутностi стороннiх культур та чоловiчої стерильностi.
9. Сортова чистота
9.1. Польовi iнспекцiї культур, призначених для вироблення Базового насiння батькiвських лiнiй
9.1.1. Для культур, призначених для виробництва Базового насiння батькiвських лiнiй, мiнiмальна сортова чистота має становити 99,9 вiдсоткiв.
9.1.2. Для культур, призначених для виробництва Базового насiння гiбридiв одиночного схрещення, мiнiмальна сортова чистота кожного з батькiв має становити 99,9 вiдсоткiв.
9.1.3. Тiльки культури Zea mays, що були перевiренi на етапi, коли 5 вiдсоткiв або бiльше материнських рослин мають мiтелки, готовi до запилення, будуть забракованi, якщо:
- кiлькiсть материнських рослин, що вже запилили, або запилюють, перевищує 0.5 вiдсоткiв пiд час будь-якої iнспекцiї,
або
- загальна кiлькiсть материнських рослин, що вже запилили, або запилюють, перевищує один вiдсоток пiд час трьох iнспекцiй, проведених у рiзний час.
9.2. Польовi iнспекцiї культур, призначених для вироблення Сертифiкованого насiння гiбридних сортiв
9.2.1. Zea mays
9.2.1.1. Для культур, з яких виробляється Сертифiковане насiння, мiнiмальна сортова чистота насiннєвих батькiвських рослин становитиме 99,8 вiдсоткiв.
Мiнiмальна сортова чистота запилювачiв, що скидають пилок, становитиме 99,8 вiдсоткiв.
9.2.1.2. Культури, що були перевiренi на етапi, коли 5 вiдсоткiв або бiльше материнських рослин мають мiтелки, готовi до запилення, будуть забракованi, якщо:
- кiлькiсть материнських рослин, що вже запилили, або запилюють, перевищує один вiдсоток пiд час будь-якої iнспекцiї,
або
- загальна кiлькiсть материнських рослин перевищує два вiдсотки пiд час трьох iнспекцiй, проведених у рiзний час.
9.2.2. Sorghum spp.
Для культур, з яких виробляється Сертифiковане насiння, мiнiмальна сортова чистота насiннєвих батькiвських рослин становитиме 99,7 вiдсоткiв.
10. Видова чистота Sorghum spp.
10.1. Культури, з яких отримується Базове насiння, повиннi мiстити не бiльше за одну рослину iнших видiв Sorghum spp., чиє насiння було б важко вiдрiзнити при лабораторному тестi вiд насiння культури, або якi легко перехресно запилюються з рослинами культури, що вирощується для отримання насiння, на 30 квадратних метрiв.
1.2. Культури, з яких отримується Сертифiковане насiння, повиннi мiстити не бiльше за одну рослину iнших видiв Sorghum spp., чиє насiння було б важко вiдрiзнити при лабораторному тестi вiд насiння культури, або якi легко перехресно запилюються з рослинами культури, що вирощується для отримання насiння, на 10 квадратних метрiв.
11. Сортова iдентичнiсть
Гiбридний сорт має в достатнiй мiрi вiдповiдати сортовi, а рослини повиннi вiдповiдати характеристикам сорту, перелiченим спецiально уповноваженим органом.
12. Виробництво з застосуванням насiннєвих батькiвських рослин з чоловiчою стерильнiстю
Насiннєвi батькiвськi рослини можуть використовуватись для отримання Сертифiкованого насiння одним з наступних двох методiв:
12.1. шляхом змiшування насiння (з високим рiвнем чоловiчої стерильностi), виробленого насiннєвою батькiвською рослиною з чоловiчою стерильнiстю разом iз насiннєвою батькiвською рослиною з чоловiчою фертильнiстю. Спiввiдношення насiння вiд батькiвської рослини з чоловiчою стерильнiстю до насiння вiд батькiвської рослини з чоловiчою фертильнiстю не має перевищувати два до одного.
12.2. шляхом використання запилювача, який мiстить специфiчну лiнiю або лiнiї вiдновлення, щоб не менше нiж одна третя рослин, вирощених з отриманого гiбриду, були здатними виробляти пилок, що є нормальним у всiх аспектах.
13. Дiлянки для пост-контрольних партiй насiння гiбридних сортiв
На пост-контрольних дiлянках, призначених для сертифiкованого насiння гiбридних сортiв Zea mays иа видiв Sorghum, стандарт мiнiмальної сортової чистоти становитиме 97 вiдсоткiв для гiбридiв одиночного схрещення i 95 вiдсоткiв для iнших типiв гiбридiв.
Додаток 3 |
Номери сертифiкатiв та партiй насiння
1. В мiжнароднiй торгiвлi бажано, щоб номери були єдиного зразку для легкої iдентифiкацiї.
2. Застосування трьох-лiтерного коду МОС (ISO) 3166-1 має позначати країну сертифiкацiї. Якщо якась країна має бiльше одного спецiально уповноваженого органу, потрiбно додати вiдповiднi iнiцiали, хоча тодi потрiбно слiдкувати за тим, щоб вони не перетикались з вищезазначеним кодом.
3. Iнша частина номеру використовується для iдентифiкацiї партiї насiння вiд iнший партiй з врожаю однiєї й тiєї самої країни. Зазвичай є зручно, коли всi номери посилання складаються з однiєї й тiєї ж кiлькостi цифр. Оцiнюючи заздалегiдь скiльки партiй насiння будуть сертифiкованi, потрiбно почати з необхiдної кiлькостi нулiв. Таким чином, якщо кiлькiсть сертифiкатiв, що мають бути виданi, не перевищуватиме 9999, першому потрiбно присвоїти номер 0001, десятому - 0010, i так далi. Потрiбно слiдкувати за тим, щоб не було плутанини мiж номерами, присвоєними рiзним партiям насiння рiзних рокiв (кодова лiтера може використовуватись для позначення року врожаю).
Додаток 4 |
Специфiкацiї для етикеток ОЕСР або маркування контейнерiв з насiнням
1. Опис
1.1. Тип: Етикетки можуть бути клейкими або не клейкими. Iнформацiя може бути надрукована тiльки на однiй сторонi, або на обох.
1.2. Форма: Етикетки мають бути прямокутної форми.
1.3. Колiр: Кольори етикеток будуть такими:
- добазове насiння: бiлi з дiагональною фiолетовою смугою;
- базове насiння: бiлi
- сертифiковане насiння 1-го поколiння: блакитнi;
- сертифiковане насiння 2-го або подальших поколiнь: червонi;
- насiння, що не пройшло остаточної сертифiкацiї: сiрi.
На всiх червоних етикетках та сiрих етикетках для сертифiкованого насiння 2-го або подальших поколiнь потрiбно зазначати вiдповiдний номер поколiння.
Один кiнець ярлика має бути зафарбований чорним з мiнiмальною вiдстанню до iншого краю - 3 см, при цьому iнший кiнець ярлику залишається кольоровим.
1.4. Матерiал: Використовуваний матерiал має бути достатньо сильним, щоб запобiгти пошкодженню при звичайному використаннi.
2. Посилання на Схему ОЕСР
Посилання на Схему ОЕСР має бути надруковане англiйською та французькою мовами на чорнiй частинi ярлика або на завушнiй сторонi контейнера з насiнням (див. Правило 9.1.2). Таке посилання виглядатиме наступним чином: англiйською мовою - "OECD Seed Scheme", i французькою - "Systeme de l'OCDE pour le Semences".
3. Iнформацiя на ярлику
3.1. Обов'язкова iнформацiя:
Наступна iнформацiя має бути надрукована чорними лiтерами на кольоровiй частинi ярлика (бiлiй, блакитнiй, червонiй або сiрiй):
3.1.1. Базове насiння
- назва та адреса спецiально уповноваженого органу;
- види
- назва сорту (або синонiм): (назва або кодовий номер)
- лiнiя перехресного запилення/ схрещена/iнбредна лiнiя1
____________
1 викреслiть непотрiбне.
- базове насiння
- Номер партiї: (див. Додаток 3)
- Країна виробництва: (якщо насiння було ранiше марковане як насiння, що не пройшло остаточної сертифiкацiї)
- Iнформацiя про перепакування та перемаркування: (якщо застосовується)
На ярлику для насiння, що не пройшло остаточної сертифiкацiї, потрiбно вказувати:
- "насiння, що не пройшло остаточної сертифiкацiї"
Для добазового насiння на ярлику зазначається "Добазове насiння". I на додаток до вищезазначеної iнформацiї, для сортiв з перехресним запиленням, вказується кiлькiсть поколiнь, що вiддiляє його вiд Сертифiкованого насiння першого поколiння.
3.1.2. Сертифiковане насiння
- назва та адреса спецiально уповноваженого органу;
- види
- назва сорту (або синонiм):
- лiнiя перехресного запилення/ гiбрид3
- Сертифiковане насiння (1, 2 або iнше поколiння)
- Номер партiї: (див. Додаток 3)
- Країна виробництва: (якщо насiння було ранiше марковане як насiння, що не пройшло остаточної сертифiкацiї)
- Iнформацiя про перепакування та перемаркування: (якщо застосовується)
На ярлику для насiння, що не пройшло остаточної сертифiкацiї, потрiбно вказувати:
- "насiння, що не пройшло остаточної сертифiкацiї"
3.2. Дозволений простiр та розмiр лiтер мають бути достатнiми для забезпечення легкої читабельностi ярлику.
3.3. Якщо iнформацiя нанесена незмивною фарбою на контейнерi, формат iнформацiї та зона маркування має якнайбiльше вiдповiдати звичайному ярлику.
3.4. Додаткова iнформацiя на офiцiйному ярлику
3.4.1. Офiцiйна додаткова iнформацiя
Будь-яка площа, не заповнена iнформацiєю, зазначеною в параграфi 3.1., може бути використана для такої додаткової iнформацiї, яку спецiально уповноважений орган забажає надати. Однак, така iнформацiя має бути зазначена лiтерами не бiльшими, анiж тi, що використовуються для зазначення обов'язкової iнформацiї. Вона має мiстити тiльки факти i вiдноситись лише до насiння, сертифiкованого згiдно Насiннєвої Схеми ОЕСР. Жодної iнформацiї рекламного характеру не має бути на ярлику або на тiй частинi поверхнi контейнеру, на яку наноситься обов'язкова iнформацiя незмивною фарбою.
3.4.2. Неофiцiйна додаткова iнформацiя:
На розсуд спецiально уповноваженого державного органу країни виробництва, штрих-коди можуть бути розмiщенi з краю офiцiйного ярлику на дiлянцi для неофiцiйної iнформацiї розмiром, що не має перевищувати 20 вiдсоткiв загальної площi ярлику, й має вирiзнятись окремим кольором та мати заголовок "Iнформацiя, зазначена тут, є неофiцiйною, не перевiреною та не схваленою спецiально уповноваженим органом".
4. Мови
Уся iнформацiя має бути англiйською або французькою мовою, окрiм посилання на Схему, яке зазначається обома мовами, як вказано у пiдпунктi 2 вище. За бажанням можуть додаватись переклади на iншi мови.
Додаток 5 |
Зразок сертифiкату та результати аналiзiв
A) Зразок сертифiкату
Сертифiкати повиннi мiстити всю iнформацiю, зазначену нижче, але точне розмiщення тексту залишається на розсуд спецiально уповноваженого органу.
Сертифiкат, виданий згiдно Схеми ОЕСР сортової сертифiкацiї насiння кукурудзи та сорго, призначеного для мiжнародної торгiвлi
Назва спецiально уповноваженого органу, який видав Сертифiкат:
Номер партiї:
Вид:
Сорт: (назва або синонiм) лiнiя перехресного запилення/ схрещена/iнбредна лiнiя2
____________
2 викреслiть непотрiбне.
Iнформацiя про перепакування та перемаркування: (якщо застосовується)
Кiлькiсть контейнерiв та задекларована вага партiї:
"Партiя насiння за цим номером була вироблена у вiдповiдностi зi Схемою ОЕСР для насiння кукурудзи та сорго i є схваленою/попередньо схваленою як4:
- добазове насiння (бiлий ярлик з дiагональною фiолетовою смугою)
- базове насiння (бiлий/сiрий ярлик)
- сертифiковане насiння 1-го поколiння (блакитний/ сiрий ярлик)
- сертифiковане насiння,3 ....поколiння (червоний/ сiрий ярлик)"
____________
3 впишiть номер поколiння.
Пiдпис: | |
Мiсце й дата: |
B) Результати аналiзiв
Результати лабораторних аналiзiв мають надаватись, коли це можливо, у виглядi помаранчевого мiжнародного сертифiкату на партiю насiння, що видається згiдно правил Мiжнародної Асоцiацiї з контролю за якiстю насiння.
Країни, якi не бажають використовувати сертифiкат, що видається Асоцiацiєю, можуть використати його в якостi шаблону для звiтування про результати лабораторних аналiзiв, якi необхiднi згiдно Правил та Директив Схеми. Копiю зразка можна отримати в:
International Seed Testing Association (ISTA)
(Мiжнародна Асоцiацiя з контролю за якiстю насiння)
Zurichstrasse 50, P.O. Box 308
CH - 8303 Bassersdorf,
Switzerland
(Швейцарiя)
тел: + 41 1 838 60 00
факс: + 41 1 838 60 01
Сертифiкат, що видається МАКЯН, може використовуватись тiльки тими країнами, якi отримали на це всi повноваження вiд Асоцiацiї. Iншi країни, якi використовують такий сертифiкат в якостi шаблону для представлення результатiв, повиннi гарантувати вiдсутнiсть будь-яких натякiв на використання помаранчевого сертифiкату. Наприклад, не повинно бути посилання на Мiжнародну Асоцiацiю, i сертифiкат не має бути надрукований на помаранчевому паперi.
Додаток 6 |
Види кукурудзи та сорго, придатнi для Схеми
Ботанiчна назва | Назва французькою | Назва англiйською |
SORGHUM BICOLOR (L.) Moench |
SORGHO GRAIN, SORGHO FOURRAGER |
ALMUM SORGHUM, COLUMBUS GRASS |
SORGHUM BICOLOR X S. SUDANENESE |
SORGHO HYBRIDE | HYBRID SORGHUM |
SORGHUM SSP. HYBRID | SORGHO HYBRIDE | SORGHUM HYBRID |
SORGHUM SUDANENSE Stapf. |
SORGHO DU SOUDAN, SOUDANGRASS |
SUDAN GRASS |
SORGHUM X ALMUM ParodI |
SORGHO D'ARGENTINE |
ALMUM SORGHUM, COLUMBUS GRASS |
ZEA MAYS (L.) | MAЇS | MAIZE |
Додаток 7 |
Країни, якi мають право сертифiкацiї насiння КУКУРУДЗИ ТА СОРГО
Албанiя | C(2005)170 | 21/12/05 |
Аргентина | C(82)15 | 02/03/82 |
Австралiя | C(89)166/Final | 07/11/89 |
Австрiя | C(79)6 | 26/01/79 |
Бельгiя | C(83)59 | 20/04/83 |
Болiвiя | C(96)169/Final | 16/12/96 |
Бразилiя | C(99)174/Final | 10/12/99 |
Болгарiя | C(81)55 | 22/12/81 |
Канада | C(77)191 | 22/11/77 |
Чилi | C(79)151 | 17/08/79 |
Хорватiя | C(94)205/Final | 12/01/95 |
Республiка Чехiя | C(94)25/Final | 02/06/94 |
Данiя | C(82)165 | 25/10/82 |
Єгипет | C(98)178/Final | 01/12/98 |
Фiнляндiя | C(89)164 | 07/11/89 |
Францiя | C(78)58 | 27/04/78 |
Нiмеччина | C(80)57 | 28/03/80 |
Грецiя | C(85)151 | 05/06/85 |
Угорщина | C(78)198 | 11/01/79 |
Iндiя | C(2008)150 | 23/10/08 |
Iрландiя | C(73)171 | 04/04/73 |
Iзраїль | C(78)199 | 11/01/79 |
Iталiя | C(79)191 | 15/10/79 |
Японiя | TAD/CA(2009)5 | 10/09/09 |
Кенiя | C(83)22 | 29/03/83 |
Мексика | C(2001)288 | 22/01/02 |
Молдова | C(2008)151 | 23/10/08 |
Марокко | C(88)196/Final | 26/01/89 |
Нiдерланди | C(78)37 | 23/03/78 |
Нова Зеландiя | C(91)189/Final | 04/02/92 |
Польща | Офiцiйний лист | 02/04/97 |
Португалiя | C(79)224 | 07/12/79 |
Румунiя | C(78)200 | 11/01/79 |
Росiйська Федерацiя | C(2001)266 | 29/11/01 |
Сербiя | C(2001)265 | 29/11/01 |
Словаччина | C(94)26/Final | 02/06/94 |
Словенiя | C(94)206/Final | 12/01/95 |
Пiвденна Африка | C(95)196/Final | 06/12/95 |
Iспанiя | C(79)29 | 26/02/79 |
Швейцарiя | C(79)5 | 16/01/79 |
Туреччина | C(88)47/Final | 20/10/88 |
Уганда | C(2004)210 | 24/01/05 |
Україна | C(2009)155 | 16/11/09 |
США | C(78)112 | 19/06/78 |
Уругвай | C(88)197/Final | 26/01/89 |
Зимбабве | C(92)54/Final | 30/04/92 |
Додаток 8 |
Умови сертифiкацiї насiння уповноваженими особами та лабораторiями пiд офiцiйним наглядом
A) Польове iнспектування насiннєвих культур уповноваженими iнспекторами пiд офiцiйним наглядом
1. У випадку виробництва насiння, придатного для сертифiкацiї за категорiєю "Сертифiковане", спецiально уповноважений орган може, пiд офiцiйним наглядом, уповноважити неофiцiйних iнспекторiв на проведення польових iнспекцiй. Такi iнспекцiї матимуть таку ж силу, що й офiцiйнi iнспекцiї на умовах, перелiчених нижче.
2. У випадку з уповноваженими iнспекторами, вони повиннi володiти необхiдною квалiфiкацiєю, через проходження такого ж навчання, що й офiцiйнi iнспектори, або їх компетенцiя має бути пiдтверджена за допомогою здавання офiцiйних екзаменiв. Уповноваженi iнспектори мають принести присягу або пiдписати заяву про прийняття обов'язкiв щодо дотримання правил, що регулюють офiцiйне iнспектування.
3. Добазовi та Базовi культури iнспектують офiцiйнi iнспектори.
4. Сертифiковане насiння рiзних поколiнь може бути перевiрене уповноваженими iнспекторами, якщо насiння з поколiння, що передує Базовому насiнню, було офiцiйно контрольоване згiдно Правилу 6.6.
5. Якщо Сертифiковане насiння рiзних поколiнь перевiряється уповноваженими iнспекторами, частина такого насiння має пройти контрольну перевiрку офiцiйними iнспекторами. Рiвень контрольних перевiрок встановлюється спецiально уповноваженим органом для адекватної оцiнки роботи уповноважених iнспекторiв. Частина насiння, що має проходити контрольну перевiрку, становитиме не менше 5 %.
6. Спецiально уповноваженi органи визначають штрафнi санкцiї, що застосовуються до порушень правил, що регулюють перевiрки пiд офiцiйним наглядом. Передбаченi таким чином штрафнi санкцiї мають бути ефективними, пропорцiйними та стримуючими. Такi штрафнi санкцiї можуть включати анулювання визнання уповноважених iнспекторiв, якi є винними у навмисному або халатному порушеннi правил, що регулюють проведення офiцiйних перевiрок. Будь-яка сертифiкацiя перевiреного насiння анулюється у випадку такого порушення, поки не буде доказано, що таке насiння. незважаючи на це, задовольняє всi вiдповiднi вимоги.
B) Вiдбiр зразкiв насiння (включаючи пломбування та маркування контейнерiв) та аналiзування насiння уповноваженими особами або лабораторiями пiд офiцiйним наглядом
1. Принципи
1.1. Спецiально уповноважений орган може уповноважити осiб, якi не мають прямого та ексклюзивного повноваження вiдбирати зразки пiд офiцiйним наглядом згiдно Схеми (такi особи називаються "пробовiдбiрники насiння"). Лабораторiї також можуть бути уповноваженi проводити аналiзи для насiння, потрiбнi за Схемою.
1.2. Вiдбiр зразкiв, пломбування та маркування контейнерiв з насiнням може бути доручене уповноваженим особам. Умови, зазначенi нижче, також застосовуються до Статей, що стосуються вiдбiр зразкiв насiння, плобування й маркування контейнерiв з насiнням та аналiзiв насiння, як передбачено Правилами та Директивами Схем.
1.3. Усi Правила та Директиви Схеми, включаючи обов'язок вiдповiдностi або суворої вiдповiдностi вважатимуться виконаними країнами, Якi проводять процедури уповноваження в ходi сертифiкацiї.
1.4. Спецiально уповноваженi органи не можуть вiдмовити у схваленнi розмноження насiння за межами країни походження тiльки на тiй пiдставi, що уповноваження було надане неофiцiйнiй особi або лабораторiї в країнi, де має вiдбутись розмноження.
2. Обсяг
Уповноваження може застосовуватись до сертифiкацiї насiння всiх сортiв та видiв, прийнятих до Перелiку Сортiв ОЕСР в обсязi, визначенiм спецiально уповноваженим органом стосовно заходiв, видiв, категорiй насiння, осiб, насiннєвих компанiй та лабораторiй.
3. Вiдбiр зразкiв з партiї насiння
3.1. Уповноваженi пробовiдбiрники насiння
3.1.1. Вiдбирання зразкiв насiння проводиться пробовiдбiрниками, якi були уповноваженi на це спецiально уповноваженим органом за дотримання умов, викладених у пiдпунктах 3.1.2. - 3.1.5.
3.1.2. Пробовiдбiрники насiння повиннi мати необхiдну технiчну квалiфiкацiю, отриману на навчальних курсах, органiзованих на умовах, застосовних до офiцiйних пробовiдбiрникiв насiння, i пiдтверджену офiцiйними екзаменами.
3.1.3. Вони проводять вiдбiр зразкiв насiння вiдповiдно до чинних мiжнародних методiв, визнаних спецiально уповноваженим органом.
3.1.4. Примiщення та обладнання для вiдбору зразкiв мають бути офiцiйно визнанi задовiльними для цiєї мети спецiально уповноваженим органом в межах уповноваження.
3.1.5. Пробовiдбiрники насiння повиннi бути:
a) незалежними офiцiйними особами, або
b) особами, найнятими фiзичними чи юридичними особами, чия дiяльнiсть не стосується виробництва, вирощення, оброблення насiння, або торгiвлi насiнням, або
c) особами, найнятими фiзичними чи юридичними особами, чия дiяльнiсть включає виробництво, вирощення, оброблення насiння, або торгiвлю насiнням.
У випадку ситуацiї, зазначеної у пiдпунктi (c), пробовiдбiрник насiння може проводити вiдбiр зразкiв насiння тiльки з партiй насiння, виробленого вiд iменi його працедавця, якщо iнше не буде погоджено мiж його працедавцем, особою, яка подала заяву на сертифiкацiю та спецiально уповноваженим органом.
3.2. Офiцiйний нагляд
3.2.1. Робота пробовiдбiрникiв насiння пiдлягає вiдповiдному нагляду з боку спецiально уповноваженого органу, який має включати контрольний вiдбiр зразкiв або монiторинг процесу, в залежностi вiд випадку. У випадку автоматичного вiдбору зразкiв, нагляд включатиме вiдповiдний монiторинг спецiально уповноваженим органом з перiодичними перевiрками експертизи та виконання. Перевiрки проводяться на мiсцi пiд час проведення вiдбору зразкiв.
3.2.2. Для частини партiй насiння, включених до офiцiйної сертифiкацiї, проводитиметься контрольний вiдбiр зразкiв офiцiйними пробовiдбiрниками насiння. Така частина має бути якнайбiльш рiвномiрно розподiлена мiж фiзичними та юридичними особами, якi подали насiння для сертифiкацiї, проте також має бути достатньою, щоб розвiяти будь-якi можливi сумнiви. Така частина має становити не менше 5 % вiдсоткiв. Контрольний вiдбiр зразкiв не застосовується до партiй насiння, з яких зразки були вiдiбранi автоматичним шляхом.
4. Аналiзи насiння
4.1. Уповноваженi лабораторiї
4.1.1. Тестування насiння проводиться лабораторiями з тестування насiння, уповноваженими на це спецiально уповноваженим органом за дотримання умов, викладених в пiдпунктах 4.1.2. - 4.1.5.
4.1.2. Лабораторiя має бути розташована в примiщеннях з обладнанням, офiцiйно визнаним спецiально уповноваженим органом задовiльним для тестування насiння в межах такого уповноваження.
4.1.3. У лабораторiї повинен бути черговий лаборант, який нестиме пряму вiдповiдальнiсть за технiчнi операцiї лабораторiї i матиме необхiдну квалiфiкацiю для технiчного керування лабораторiї з тестування насiння. Лаборанти такої насiннєвої лабораторiї повиннi мати технiчну квалiфiкацiю, отриману на навчальних курсах, органiзованих на умовах, що застосовуються для лаборантiв офiцiйних насiннєвих лабораторiй, та пiдтверджену офiцiйними екзаменами.
4.1.4. Лабораторiя проводитиме тестування насiння вiдповiдно до поточних мiжнародних методiв, визнаних спецiально уповноваженим органом.
4.1.5. Лабораторiя повинна бути:
a) незалежною лабораторiєю, або
b) лабораторiєю насiннєвої компанiї.
У випадку, зазначеному у пiдпунктi (b) лабораторiя може проводити тестування тiльки партiй насiння, вироблених компанiєю, якiй вона належить. Якщо iнше не буде погоджено мiж насiннєвою компанiєю, особою, яка подала заяву на сертифiкацiю та спецiально уповноваженим органом.
4.2. Офiцiйний нагляд
4.2.1. Робота лабораторiї з тестування насiння пiдлягає вiдповiдному нагляду з боку спецiально уповноваженого органу, який має включати контрольний аналiз та перiодичнi перевiрки експертизи, виконання, обробки результатiв i дiй щодо невiдповiдностей.
4.2.2. Для частини партiй насiння, включених до офiцiйної сертифiкацiї, проводитиметься контрольне тестування насiння. Така частина має бути якнайбiльш рiвномiрно розподiлена мiж фiзичними та юридичними особами, якi подали насiння для сертифiкацiї, проте також має бути достатньою, щоб розвiяти будь-якi можливi сумнiви. Така частина має становити не менше 5 вiдсоткiв.
4.2.3. Спецiально уповноважений орган повинен порiвняти результати зразкiв насiння, що пройшли офiцiйне тестування, з тих самих партiй насiння, що пройшли тестування пiд офiцiйним наглядом. Таке порiвняння має включати, як мiнiмум, аналiтичнi результати перевiрки чистоти та розвитку.
Додаток 9 |
Мiнiмальнi вимоги до сертифiкацiї сортових асоцiацiй насiння гiбриду кукурудзи вiдповiдно до Схеми
1. Сорти, придатнi для сортової асоцiацiї
Тiльки сорти кукурудзи, включенi до Перелiку сортiв, придатних для сертифiкацiї насiння згiдно Схеми ОЕСР, можуть бути включенi до сертифiкованої сортової асоцiацiї насiння гiбриду кукурудзи.
2. Реєстрацiя сортової асоцiацiї
З метою сертифiкацiї спецiально уповноважений орган має зареєструвати назву сортової асоцiацiї. Розподiл у вiдсотках за кiлькiстю насiння сортiв - компонентiв також мають бути зареєстрованi спецiально уповноваженим органом за поданням особи, яка вiдповiдає за їх пiдтримання.
3. Складовi партiї насiння, придатнi для включення до сертифiкованої сортової асоцiацiї
Лише партiї насiння кукурудзи, попередньо сертифiкованi згiдно правил Схеми ОЕСР для кукурудзи та сорго, будуть придатними для включення до сертифiкованої партiї сортової асоцiацiї насiння гiбриду кукурудзи.
4. Контроль за операцiями змiшування та пакування
4.1. Усi органiзацiї, якi виробляють сортовi асоцiацiї насiння бруквяно-рапсового гiбриду, повиннi бути схваленi спецiально уповноваженим органом.
4.2. Насiння гiбриду, залежного вiд запилювача, та насiння запилювача (iв) змiшується механiчним шляхом в пропорцiях, спiльно визначених особами, вiдповiдальними за пiдтримання таких сортiв - компонентiв. Насiння материнських та батькiвських компонентiв має бути покрите рiзними кольорами.
4.3. Операцiї зi змiшування та пакування проводяться пiд наглядом офiцiйного або уповноваженого пробовiдбiрника, який звiтує перед спецiально уповноваженим органом.
4.4. Саме змiшування має проводитись таким чином, щоб забезпечити використання тiльки партiй, призначених для включення, а також якнайбiльшу однорiднiсть отриманої сортової асоцiацiї.
5. Iнспектування виробництва сортових асоцiацiй
5.1. Iнспектування виробництва сортових асоцiацiй має проводитись спецiально уповноваженим органом або його уповноваженим представником.
5.2. Такi iнспекцiї повиннi проводитись у виглядi:
a) контролю iдентичностi та загального вiдсотку за кiлькiстю кожного компоненту шляхом вибiркової перевiрки офiцiйних етикеток, що iдентифiкують вiдсоток насiння; та
b) вибiркової перевiрки операцiй змiшування, включаючи готовi сортовi асоцiацiї.
6. Маркування та пломбування сортових асоцiацiй
6.1. Вiдповiднi ярлики сортових асоцiацiй мають бути прикрiпленi до кожного контейнеру. Ярлики повиннi бути блакитного кольору з дiагональною зеленою смугою.
6.2. Повиннi застосовуватись технiчнi характеристики маркування та вимоги до iнформацiї, викладенi у Додатку 4 для Сертифiкованого насiння, окрiм кольору ярлика (див. пiдпункт 6.1. вище) та назви сорту, яку потрiбно замiнити на назву сортової асоцiацiї. На додаток, має бути наведений розподiл кiлькостi насiння сортiв - компонентiв у вiдсотках; достатньо навести назву сортової асоцiацiї, якщо розподiл кiлькостi насiння сортiв - компонентiв у вiдсотках був повiдомлений покупцевi, на його вимогу, i офiцiйно зареєстрований.
7. Записи щодо сортових асоцiацiй
7.1. Наступнi записи повиннi вестись виробниками щодо всiх сортових асоцiацiй:
7.1.1. Назва сортової асоцiацiї;
7.1.2. Номер партiї насiння сортової асоцiацiї;
7.1.3. Iнформацiя про сорти - компоненти сортової асоцiацiї, включаючи назви та кiлькiсть насiння у вiдсотках;
7.1.4. Номери складових партiй насiння;
7.1.5. Вага кожної складової партiї насiння;
7.1.6. Загальна вага партiї насiння сортової асоцiацiї;
7.2. Копiя сертифiкату тестування насiння для кожної складової партiї насiння, включеної до сортової асоцiацiї, залишається у виробника сортової асоцiацiї.
7.3. Такi записи потрiбно вести в такiй формi, щоб можна було iдентифiкувати та перевiрити автентичнiсть складових кожної сортової асоцiацiї, i вони мають надаватись на запит спецiально уповноваженого органу.
7.4. Спецiально уповноважений орган має проводити регулярнi перевiрки записiв, якi ведуть виробники стосовно сортових асоцiацiй насiння гiбриду кукурудзи.
8. Аналiзування сортових асоцiацiй насiння гiбриду кукурудзи
Спецiально уповноважений орган має провести офiцiйний контрольний вiдбiр зразкiв та офiцiйне контрольне тестування на тiй частинi партiй насiння сортової асоцiацiї, що була вироблена на його територiї, щоб гарантувати додержання правил сертифiкацiї.
9. Зразок сертифiкату
Сертифiкати повиннi мiстити всю iнформацiю, зазначену нижче, проте точне розташування тексту вiддається на власний розсуд спецiально уповноваженого органу:
Сертифiкат, виданий на сортову асоцiацiю насiння гiбриду кукурудзи згiдно Схеми ОЕСР сортової сертифiкацiї насiння кукурудзи та сорго, призначеного для мiжнародної торгiвлi
Назва спецiально уповноваженого органу, який видав Сертифiкат:
Номер для посилань:
Складовi партiї:
Сорт Номер партiї Вiдсоток у вазi або кiлькостi
насiння
сортової асоцiацiї
1.
2.
3.
Кiлькiсть контейнерiв та задекларована вага партiї:
Партiя насiння за цим номером була вироблена згiдно Схеми ОЕСР для насiння кукурудзи та сорго i є схваленою.
Пiдпис:
Мiсце й дата:
Додаток 10 |
Процедура розширення схеми для внесення сортiв, що вивчаються, до Державного перелiку з метою польових iнспектувань
1. Вiдносно сорту, що вивчається для внесення до державного перелiку, спецiально уповноважений орган країни розмноження насiння може провести польову iнспекцiю за наступних умов:
a) на чiтку вимогу селекцiонера сорту, якщо розмноження вiдбувається в країнi, де проводиться дослiдження, та
b) на прохання допомоги вiд спецiально уповноваженого органу країни дослiдження, якщо розмноження вiдбувається поза межами такої країни.
Якщо розмноження вiдбувається в країнi дослiдження [випадок 1(a) вище], польове iнспектування проводиться спецiально уповноваженим органом на тiй самiй основi, що й для зареєстрованих сортiв. Орган має перевiрити сортову iдентичнiсть добазового або базового насiння, використаного для розмноження; сортова чистота перевiряється впродовж проведення польової iнспекцiї з використанням наявних технiчних специфiкацiй; остаточна сертифiкацiя проводиться, якщо потрiбно, як тiльки сорт буде зареєстрований у державному перелiку.
Якщо розмноження вiдбувається поза межами країни дослiдження [випадок 1(b) вище], застосовуються правила, викладенi у пiдпунктах 2 - 6.
2. Прохання про допомогу має обмежуватись польовим iнспектуванням з метою перевiрки вiдповiдностi правилам виробництва насiння згiдно вимог Схем ОЕСР.
3. Вiдповiдальнiсть за перевiрку сортової iдентичностi добазового або базового насiння, використаного для розмноження, полягає на спецiально уповноваженому органi країни, в якiй були проведенi тести на вiдмiтнiсть, однорiднiсть та стабiльнiсть сорту.
4. Пiд час польових iнспекцiй сортова чистота має перевiрятись за допомогою використання приблизного опису сорту, взятому з тестiв на вiдмiтнiсть, однорiднiсть та стабiльнiсть сорту, наданих спецiально уповноваженим органом країни дослiдження.
5. Остаточна сертифiкацiя проводиться за вiдповiдальностi країни дослiдження, як тiльки сорт буде зареєстрований у державному перелiку.
6. За рiшенням спецiально уповноваженого органу країни дослiдження та за домовленiстю з власником, насiння, вироблене у країнi розмноження, має бути:
- вiдправлене до країни дослiдження з метою остаточної сертифiкацiї - у такому випадку насiнню присвоюється сiрий ярлик вiдповiдно до Правил ОЕСР, з зазначенням назви такого сорту i також з позначкою "Насiння, що не пройшло остаточної сертифiкацiї - сорт знаходиться в процесi реєстрацiйних тестувань", або
- остаточно сертифiкованим спецiально уповноваженим органом країни розмноження, як тiльки сорт буде зареєстрований, вiдповiдно до Правил ОЕСР, при цьому офiцiйна назва зазначається спецiально уповноваженим органом країни реєстрацiї.
7. У випадку з гiбридними сортами умови, зазначенi у пiдпунктах 1 - 6, також застосовуються до їх батькiвських компонентiв.