ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМIНIСТРАЦIЯ УКРАЇНИ
вiд 02.06.2011 р. | N 10233/6/15-0416 |
---|
(Витяг)
Згiдно iз вимогами пункту 138.2 статтi 138 Податкового кодексу України
вiд 02.12.2010 р. N 2755-VI витрати, якi враховуються
для визначення об'єкта оподаткування, визнаються
на пiдставi первинних документiв, що пiдтверджують
здiйснення платником податку витрат,
обов'язковiсть ведення i зберiгання яких
передбачено правилами ведення бухгалтерського
облiку.
Законом України "Про бухгалтерський облiк та фiнансову звiтнiсть в Українi" вiд 16.07.99 р. N 996-XIV визначено поняття первинного документа, як такого, який мiстить вiдомостi про господарську операцiю та пiдтверджує її здiйснення.
В свою чергу, абзацом першим пункту 10 Порядку та умов подання перiодичної митної декларацiї, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 25.12.2002 р. N 1985, зi змiнами та доповненнями, встановлено, що товари, ввезенi на митну територiю України за перiодичною митною декларацiєю пiдприємствами з безперервним виробничим циклом, можуть бути використанi для виробництва або за призначенням пiсля виконання в установленому порядку митних процедур, пов'язаних з контролем за доставкою таких товарiв i видань та здiйснення передбачених статтею 27 Митного кодексу України необхiдних видiв контролю.
Товари, крiм зазначених в абзацi першому цього пункту, можуть бути використанi пiдприємствами iз заявленою метою лише пiсля здiйснення у повному обсязi їх митного оформлення.
У разi здiйснення платником операцiй з особами, якi є нерезидентами, вiдповiдно до пiдпункту 11.2.3 пункту 11.2 статтi 11 Закону України "Про оподаткування прибутку пiдприємств" датою збiльшення валових витрат платника податку визначалась дата оприбуткування платником податку товарiв (а при їх iмпортi - також робiт (послуг), супутнiх чи допомiжних такому iмпорту товарiв), а для робiт (послуг) - дата їх фактичного отримання вiд таких осiб, незалежно вiд наявностi їх оплати (у тому числi часткової або авансової).
Таким чином, у разi iмпорту товарiв на митну територiю України у перiод до 1 квiтня 2011 року (до набрання чинностi III роздiлу Податкового кодексу України), такi товари пiдлягали включенню до складу валових витрат за правилами, встановленими Законом України "Про оподаткування прибутку пiдприємств", у тому звiтному перiодi, у якому вiдбулось оприбуткування таких товарiв.
Податковим кодексом України змiнено правила визначення витрат платника податку.
Так, пунктом 138.4 статтi 138 Податкового кодексу України встановлено, що витрати, якi формують собiвартiсть реалiзованих товарiв, виконаних робiт, наданих послуг, визначаються витратами того звiтного перiоду, в якому визнано доходи вiд реалiзацiї таких товарiв, виконаних робiт, наданих послуг.
Порядок оподаткування податком на прибуток операцiй з розрахунками в iноземнiй валютi визначено пунктом 153.1 Податкового кодексу України, згiдно iз пп. 153.1.2 якого витрати, здiйсненi (нарахованi) платником податку в iноземнiй валютi у зв'язку з придбанням у звiтному податковому перiодi товарiв, робiт, послуг, у встановленому порядку включаються до витрат такого звiтного податкового перiоду шляхом перерахування в нацiональну валюту тiєї частини їх вартостi, що не була ранiше оплачена, за офiцiйним курсом нацiональної валюти до iноземної валюти, що дiяв на дату визнання таких витрат згiдно з цим роздiлом, а в частинi ранiше проведеної оплати - за курсом, що дiяв на дату здiйснення оплати.
Таким чином, в умовах дiї Податкового кодексу України валовi витрати з придбання товарiв, що включаються до собiвартостi, в податковому облiку слiд врахувати в нацiональнiй валютi за офiцiйним курсом на дату визнання доходiв вiд реалiзацiї таких товарiв, а у разi здiйснення передоплати - на дату оплати таких товарiв.
Заступник Голови Комiсiї з проведення реорганiзацiї ДПА України, заступник Голови | О. Любченко |