ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
НАКАЗ
Київ
23.05.2011 | N 410 |
---|
Про затвердження Порядку приймання, реєстрацiї,
облiку та розгляду в митних органах заяв i
повiдомлень про злочини, що вчиненi або готуються
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 20 червня 2011 р. за N 733/19471 |
Вiдповiдно до статей 94 - 97, 101, 103
Кримiнально-процесуального кодексу України, статей 201, 305 Кримiнального
кодексу України, з метою безумовного
дотримання митними органами норм
кримiнально-процесуального законодавства
України щодо обов'язковостi прийняття заяв i
повiдомлень про злочини, порядку їх розгляду, а
також пiдвищення ефективностi роботи митних
органiв у напрямi протидiї порушенням митного
законодавства наказую:
1. Затвердити Порядок приймання, реєстрацiї, облiку та розгляду в митних органах заяв i повiдомлень про злочини, що вчиненi або готуються (далi - Порядок), що додається.
2. Керiвникам митних органiв довести наказ до вiдома особового складу та забезпечити неухильне дотримання вимог Порядку.
3. Департаменту розвитку митної iнфраструктури та мiжнародного спiвробiтництва (Тимофєєв I. В.) забезпечити виготовлення 35 примiрникiв Книги облiку заяв i повiдомлень про злочини, що вчиненi або готуються, форма якої наведена в додатку 2 до Порядку, та 35 примiрникiв Штампа облiку заяви i повiдомлення про злочин, що вчинений або готується, форма якого наведена в додатку 5 до Порядку.
4. Департаменту боротьби з контрабандою, аналiзу ризикiв та протидiї корупцiї (Лисий В. М.), Управлiнню правового забезпечення (Чорна Г. М.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацiю до Мiнiстерства юстицiї України.
5. Установити, що цей наказ набирає чинностi через 45 днiв з дня його офiцiйного опублiкування.
6. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Голови Державної митної служби України Дериволкова С. Д.
Голова Державної митної служби України | I. Г. Калєтнiк |
ПОГОДЖЕНО: | |
Мiнiстр фiнансiв України | Ф. О. Ярошенко |
ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Державної митної служби України 23.05.2011 N 410 |
|
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 20 червня 2011 р. за N 733/19471 |
Порядок
приймання, реєстрацiї, облiку та розгляду в митних
органах заяв i повiдомлень про злочини, що вчиненi
або готуються
I. Загальнi положення
1.1. Цей Порядок встановлює єдиний механiзм приймання, реєстрацiї, облiку та розгляду в митних органах заяв i повiдомлень про злочини, що вчиненi або готуються, а також визначає механiзм вiдомчого контролю за його дотриманням.
Дiя цього Порядку не поширюється на процедури, пов'язанi з отриманням даних у рамках провадження у справах про порушення митних правил.
1.2. Приводи та пiдстави до порушення кримiнальної справи визначенi Кримiнально-процесуальним кодексом України (далi - КПК).
1.3. Для роз'яснення особам порядку приймання, реєстрацiї, облiку та розгляду заяв i повiдомлень про злочини, що вчиненi або готуються, в митних органах на стендах, що розташованi в зонах митного контролю, у примiщеннях митних органiв в мiсцях, зручних для вiльного огляду, а також на вiдомчому WEB-сайтi Держмитслужби України розмiщується Iнформацiя про приймання, реєстрацiю, облiк та розгляд в митних органах заяв i повiдомлень про злочини, що вчиненi або готуються (додаток 1 до цього Порядку).
1.4. Термiни у цьому Порядку вживаються у таких значеннях:
облiк заяв та повiдомлень - проставлення на заявах або повiдомленнях про злочини, що вчиненi або готуються, штампа iз зазначенням порядкового номера та дати їх облiку в уповноваженому на виконання функцiй боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил пiдроздiлi митного органу (далi - пiдроздiл боротьби з контрабандою), а також унесення до Книги облiку заяв i повiдомлень про злочини, що вчиненi або готуються (далi - КОЗПЗ), вiдповiдних даних та результатiв розгляду (додаток 2 до цього Порядку);
реєстрацiя заяв i повiдомлень - фiксування факту надходження до митного органу заяви або повiдомлення про злочини, що вчиненi або готуються, а саме проставлення на них реєстрацiйного iндексу, дати та зазначення в реєстрацiйних формах необхiдних вiдомостей згiдно з вимогами Примiрної iнструкцiї з дiловодства у мiнiстерствах, iнших центральних органах виконавчої влади, Радi мiнiстрiв Автономної Республiки Крим, мiсцевих органах виконавчої влади, затвердженої постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 17.10.97 N 1153 (зi змiнами) (далi - Iнструкцiя);
розгляд заяв i повiдомлень - здiйснення перевiрки вiдомостей, якi мiстяться у зареєстрованих заявах i повiдомленнях про злочини, що вчиненi або готуються, а також прийняття рiшення згiдно з вимогами КПК;
явка з повинною - це особисте, добровiльне письмове чи усне повiдомлення заявником органу дiзнання, дiзнавачу про злочин, вчинений чи пiдготовлюваний ним, до порушення проти заявника кримiнальної справи.
II. Приймання та реєстрацiя заяв i повiдомлень про злочини, що вчиненi або готуються
2.1. Заяви або повiдомлення представникiв влади, громадськостi чи окремих громадян про злочини, а також повiдомлення цих осiб, якi затримали пiдозрювану особу на мiсцi вчинення злочину або з поличним, можуть бути усними або письмовими.
2.2. У разi звернення громадян з усною заявою про вчинення злочину складається протокол прийняття усної заяви про злочин (додаток 3 до цього Порядку) з дотриманням вимог КПК. Для складання протоколу залучається уповноважена наказом митного органу посадова особа цього органу. Посадова особа пiдроздiлу боротьби з контрабандою, уповноважена на складання протоколу про прийняття усної заяви про злочин, зобов'язана з'ясувати особу заявника, попередити його про вiдповiдальнiсть за завiдомо неправдиве повiдомлення про вчинення злочину, про що робиться вiдмiтка в протоколi, який пiдписують заявник та посадова особа, яка прийняла заяву.
2.3. Письмова заява про явку з повинною має бути пiдписана заявником i посадовою особою пiдроздiлу боротьби з контрабандою, уповноваженою на прийняття таких заяв, iз зазначенням на заявi дати її прийняття.
Усна заява заноситься до протоколу явки з повинною (додаток 4 до цього Порядку), у якому зазначаються вiдомостi про особу заявника i викладений змiст заяви вiд першої особи. Протокол пiдписують заявник i посадова особа митного органу, яка склала протокол.
2.4. Письмова заява про злочини, що вчиненi або готуються, повинна бути пiдписана особою, вiд якої вона подається. До порушення кримiнальної справи слiд пересвiдчитися в особi заявника, попередити його про кримiнальну вiдповiдальнiсть за завiдомо неправдиве повiдомлення про вчинення злочину i вiдiбрати вiд нього вiдповiдну пiдписку.
Повiдомлення пiдприємств, установ, органiзацiй, посадових осiб повиннi бути викладенi в письмовiй формi.
2.5. Письмовi заяви i повiдомлення про злочини, що вчиненi або готуються, незалежно вiд мiсця i часу їх вчинення, повноти отриманих даних i форми подання, якi надходять на адресу керiвництва митного органу, приймаються дiловодними службами митних органiв, а у вихiднi та святковi днi - оперативними черговими митних органiв.
2.6. До попереднього розгляду прийнятих письмових заяв та повiдомлень про злочини, що вчиненi або готуються, дiловодною службою митного органу можуть залучатись уповноваженi керiвником митного органу посадовi особи пiдроздiлу боротьби з контрабандою.
2.7. Усi письмовi заяви i повiдомлення про злочини, що вчиненi або готуються, пiдприємств, установ, органiзацiй, посадових осiб, представникiв влади, громадськостi або окремих громадян реєструються дiловодними службами митних органiв вiдповiдно до вимог Iнструкцiї.
2.8. Письмовi заяви i повiдомлення про злочини, що вчиненi або готуються, протокол прийняття усної заяви про злочин, протокол явки з повинною негайно передаються на розгляд керiвнику митного органу або особi, яка його замiщує. Керiвник митного органу або особа, яка його замiщує, вчиняє письмову резолюцiю щодо порядку перевiрки заяви i повiдомлення про злочини, що вчиненi або готуються, згiдно з вимогами цього Порядку.
III. Облiк заяв i повiдомлень про злочини, що вчиненi або готуються
3.1. У день розгляду керiвником митного органу або особою, яка його замiщує, заяв i повiдомлень про злочини, що вчиненi або готуються, протоколу прийняття усної заяви про злочин, протоколу явки з повинною вони передаються для облiку до пiдроздiлу боротьби з контрабандою.
3.2. Заяви i повiдомлення про злочини, що вчиненi або готуються, протоколи прийняття усної заяви про злочин, протоколи явки з повинною облiковуються в пiдроздiлi боротьби з контрабандою вiдразу пiсля їх надходження шляхом вчинення записiв у вiдповiдних графах КОЗПЗ.
Передавати заяви i повiдомлення про злочини, що вчиненi або готуються, безпосередньо виконавцю без облiку забороняється.
3.3. Пiд час облiку заяв i повiдомлень про злочини, що вчиненi або готуються, протоколiв прийняття усної заяви про злочини, протоколiв явки з повинною посадова особа пiдроздiлу боротьби з контрабандою, уповноважена на ведення КОЗПЗ, на їх лицьовому боцi проставляє штамп облiку заяви i повiдомлення про злочин, що вчинений або готується (додаток 5 до цього Порядку), у якому вказано найменування митного органу, порядковий номер облiкового запису та дату облiку.
3.4. При направленнi заяв i повiдомлень про злочини, що вчиненi або готуються, протоколiв прийняття усної заяви про злочини, протоколiв явки з повинною для розгляду за належнiстю вiдмiтка про це в КОЗПЗ робиться на пiдставi копiї супровiдного листа з вихiдним номером дiловодної служби митного органу, яка надалi зберiгається в справi про листування за заявами та повiдомленнями про злочини вiдповiдно до номенклатури справ митного органу.
3.5. Заяви i повiдомлення про злочини, що вчиненi або готуються, протоколи прийняття усної заяви про злочини, протоколи явки з повинною, якi надiйшли вiд одного митного органу до iншого, реєструються i облiковуються згiдно з вимогами цього Порядку.
3.6. Усi графи КОЗПЗ заповнюються посадовою особою пiдроздiлу боротьби з контрабандою, уповноваженою на ведення КОЗПЗ. Записи за кожною iнформацiєю повиннi мiстити стислi i вичерпнi данi про факти (подiї), що мiстять ознаки злочину (хто, коли i в якiй формi повiдомив про злочин чи iншу подiю, якi вказiвки надано керiвником митного органу чи особою, яка його замiщує, щодо порядку розгляду заяви або повiдомлення, яких заходiв ужито для його перевiрки, хто брав участь у розглядi, яке, коли i ким прийнято рiшення вiдповiдно до статтi 97 КПК, а також iншi вiдомостi згiдно з реквiзитами КОЗПЗ).
3.7. КОЗПЗ повинна бути пронумерована, прошнурована, скрiплена печаткою i зареєстрована в дiловоднiй службi митного органу.
КОЗПЗ зберiгається в пiдроздiлi боротьби з контрабандою до вчинення останнього запису в нiй. Надалi КОЗПЗ передається на зберiгання до дiловодної служби митного органу.
У дiловоднiй службi митного органу КОЗПЗ зберiгається 10 рокiв. Пiсля закiнчення строку зберiгання КОЗПЗ пiдлягає знищенню вiдповiдно до Правил роботи архiвних пiдроздiлiв органiв державної влади, мiсцевого самоврядування, пiдприємств, установ i органiзацiй, затверджених наказом Державного комiтету архiвiв України вiд 16.03.2001 N 16, зареєстрованих в Мiнiстерствi юстицiї України 08.05.2001 за N 407/5598 (зi змiнами).
IV. Розгляд заяв i повiдомлень про злочини, що вчиненi або готуються
4.1. Розгляд заяв i повiдомлень про злочини здiйснюється вiдповiдно до резолюцiї керiвника митного органу або особи, яка його замiщує, у порядку, установленому КПК, з урахуванням вимог цього Порядку.
4.2. За заявами i повiдомленнями про злочини згiдно з вимогами КПК митним органом не пiзнiше триденного строку приймається одне з таких рiшень: про порушення кримiнальної справи; про вiдмову в порушеннi кримiнальної справи; про направлення заяви чи повiдомлення за належнiстю. Коли необхiдно перевiрити заяву чи повiдомлення про злочин до порушення справи, така перевiрка здiйснюється посадовою особою пiдроздiлу боротьби з контрабандою в строк не бiльше десяти днiв шляхом вiдiбрання пояснень вiд окремих громадян чи посадових осiб або витребування необхiдних документiв.
У разi якщо розгляд заяв i повiдомлень про злочини, що вчиненi або готуються, протоколiв прийняття усної заяви про злочин, протоколiв явки з повинною не належить до компетенцiї митних органiв, такий документ пiсля реєстрацiї та/або облiку виконавцем, визначеним у письмовiй резолюцiї керiвника митного органу чи особи, яка його замiщує, не пiзнiше триденного строку пересилається за належнiстю в установленому порядку, про що робиться вiдповiдний запис у КОЗПЗ.
Копiї таких заяв i повiдомлень про злочини, що вчиненi або готуються, протоколiв прийняття усної заяви про вчиненi злочини, протоколiв явки з повинною зi штампом облiку заяви i повiдомлення про злочин, що вчинений або готується, зберiгаються в справi про листування за заявами та повiдомленнями про злочини вiдповiдно до номенклатури справ митного органу.
4.3. Копiя постанови про порушення кримiнальної справи, постанови про вiдмову в порушеннi кримiнальної справи, винесених за результатами розгляду заяв i повiдомлень про злочини, що вчиненi або готуються, протоколiв прийняття усної заяви про злочин, протоколiв явки з повинною не пiзнiше доби надсилається вiдповiдному прокурору.
У разi скасування постанови про порушення кримiнальної справи, постанови про вiдмову в порушеннi кримiнальної справи, винесених за результатами розгляду заяв i повiдомлень про злочини, що вчиненi або готуються, протоколiв прийняття усної заяви про злочин, протоколiв явки з повинною додаткова перевiрка здiйснюється в строк, передбачений КПК.
4.4. Про рiшення, прийняте за результатами проведення перевiрки за заявою чи повiдомленням про злочин, що вчинений або готується, у день його прийняття митний орган iнформує заявника.
4.5. Строки розгляду заяв i повiдомлень про злочини, зареєстрованих у КОЗПЗ, контролюються посадовою особою пiдроздiлу боротьби з контрабандою, уповноваженою на ведення КОЗПЗ. Про нерозглянутi в строк заяви i повiдомлення про злочини вищезазначена посадова особа негайно доповiдає службовою запискою керiвнику митного органу або особi, яка його замiщує, для вжиття вiдповiдних заходiв.
4.6. Результати розгляду заяв i повiдомлень про злочини, що вчиненi або готуються, вносяться до КОЗПЗ.
У десятиденний строк пiсля облiку заяв i повiдомлень про злочини, що вчиненi або готуються, посадова особа, уповноважена на ведення КОЗПЗ, iнформує дiловодну службу про результат розгляду заяв i повiдомлень про злочини, що вчиненi або готуються.
Керiвник митного органу або уповноважена ним особа щомiсяця перевiряє стан ведення КОЗПЗ, про що робиться вiдмiтка.
V. Контроль за додержанням порядку прийняття, реєстрацiї та розгляду заяв i повiдомлень про злочини, що вчиненi або готуються
5.1. Органiзацiя роботи за додержанням вимог, установлених цим Порядком, покладається на керiвника митного органу, а в разi його вiдсутностi - на особу, яка виконує його обов'язки.
5.2. Контроль за додержанням законностi при розглядi заяв i повiдомлень про злочини, що вчиненi або готуються, покладається на керiвника пiдроздiлу, посадовими особами якого безпосередньо здiйснюється розгляд цих заяв i повiдомлень.
5.3. Контроль за дотриманням правил ведення КОЗПЗ, повнотою реєстрацiї заяв i повiдомлень про злочини, що вчиненi або готуються, покладається на керiвника пiдроздiлу боротьби з контрабандою.
Начальник Департаменту боротьби з контрабандою, аналiзу ризикiв та протидiї корупцiї | В. М. Лисий |
Додаток 1 до Порядку приймання, реєстрацiї, облiку та розгляду в митних органах заяв i повiдомлень про злочини, що вчиненi або готуються |
Iнформацiя про
приймання, реєстрацiю, облiк та розгляд у митних
органах заяв i повiдомлень про злочини, що вчиненi
або готуються
1. Згiдно з пунктом 4 статтi 101 КПК митнi органи є органами дiзнання в справах про контрабанду.
2. Вiдповiдно до частини першої статтi 103 КПК на органи дiзнання покладається вжиття необхiдних заходiв з метою виявлення ознак злочину i осiб, що його вчинили.
3. Приймання, реєстрацiя, облiк та розгляд у митних органах заяв i повiдомлень про злочини, що вчиненi або готуються, здiйснюються згiдно з Порядком приймання, реєстрацiї, облiку та розгляду в митних органах заяв i повiдомлень про злочини, що вчиненi або готуються, затвердженим наказом Держмитслужби України вiд 23.05.2011 N 410.
4. Згiдно з вимогами КПК заяви або повiдомлення представникiв влади, громадськостi чи окремих громадян про вчинення злочину можуть бути усними або письмовими. Уснi заяви заносяться до протоколу, який пiдписують заявник та посадова особа, що прийняла заяву. При цьому заявник попереджається про вiдповiдальнiсть за завiдомо неправдиве повiдомлення про вчинення злочину, про що робиться вiдмiтка в протоколi.
Письмова заява повинна бути пiдписана особою, вiд якої вона подається. До порушення справи слiд пересвiдчитися в особi заявника, попередити його про вiдповiдальнiсть за завiдомо неправдиве повiдомлення про вчинення злочину i вiдiбрати вiд нього вiдповiдну пiдписку.
Повiдомлення пiдприємств, установ, органiзацiй i посадових осiб повиннi бути викладенi в письмовiй формi.
Повiдомлення представникiв влади, громадськостi або окремих громадян, якi затримали пiдозрювану особу на мiсцi вчинення злочину або з поличним, можуть бути усними або письмовими.
5. У разi явки з повинною з'ясовується особа того, хто з'явився, пiсля чого складається протокол, у якому детально викладається змiст заяви. Протокол явки з повинною пiдписують заявник i посадова особа, яка склала протокол.
6. Заявник має право:
викладати заяву державною мовою або iншою мовою, якою вiн володiє, та користуватися послугами перекладача;
одержувати письмове повiдомлення про рiшення, прийняте за його заявою;
оскаржувати дiї працiвникiв митних органiв, якi розглядали його заяву, керiвнику митного органу, вищому митному органу, прокуроровi чи до суду.
7. Номери телефонiв (адреси):
керiвника митного органу, на якого покладено контроль за додержанням законностi при розглядi заяв i повiдомлень про злочини, що вчиненi або готуються: |
; |
оперативного чергового митного органу: |
; |
пiдроздiлу боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил: |
Додаток 2 до Порядку приймання, реєстрацiї, облiку та розгляду в митних органах заяв i повiдомлень про злочини, що вчиненi або готуються |
Книга облiку заяв i повiдомлень про злочини, що вчиненi або готуються
Порядковий номер та дата | Реєстрацiйний iндекс та дата | Прiзвище, iм'я, по батьковi заявника - фiзичної особи (мiсце проживання, телефон заявника), найменування, мiсцезнаходження i телефони юридичної особи | Вiд кого надiйшов письмовий документ, його номер та дата | Кiлькiсть аркушiв | Короткий змiст заяви, повiдомлення про злочин, ознаки якої статтi Кримiнального кодексу України в ньому вбачаються | |
документа | додаткiв | |||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
Ким, кому i коли доручено розгляд заяви та повiдомлення | Прiзвище, iм'я, по батьковi особи, яка отримала заяву, повiдомлення для розгляду. Дата отримання | Результати розгляду заяви, повiдомлення про злочин | Коли надана вiдповiдь заявнику (дата, номер) | Мiсце знаходження документа | ||
Порушено кримiнальну справу (дата, номер) | Вiдмовлено в порушеннi кримiнальної справи (дата) | Направлено за належнiстю (дата, номер) | ||||
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
Додаток 3 до Порядку приймання, реєстрацiї, облiку та розгляду в митних органах заяв i повiдомлень про злочини, що вчиненi або готуються |
ПРОТОКОЛ
прийняття усної заяви про злочин
___________________________ (мiсце складання) |
"........" ................................ 20.... року |
митницi | |
(посада, найменування митного органу) |
(прiзвище, iм'я, по батьковi) |
прийняв усну | ||
(найменування митного органу) | ||
заяву про вчинений злочин вiд: |
3. Громадянство |
4. Освiта |
Заявнику | |
(прiзвище, iм'я, по батьковi) |
роз'яснена вiдповiдальнiсть згiдно зi статтею 383 Кримiнального кодексу України за завiдомо неправдиве повiдомлення про вчинення злочину, а також йому роз'яснено передбачене статтею 521 КПК право на забезпечення безпеки у разi наявностi реальної загрози його життю, здоров'ю, житлу чи майну. |
_______________________________ (пiдпис заявника) |
Гр. | зробив таку заяву: | |
Протокол мною прочитаний, з моїх слiв записано правильно. |
________________________________ (пiдпис заявника) |
|
_______________________________ (пiдпис працiвника митного органу) |
Додаток 4 до Порядку приймання, реєстрацiї, облiку та розгляду в митних органах заяв i повiдомлень про злочини, що вчиненi або готуються |
ПРОТОКОЛ
явки з повинною
___________________________ (мiсце складання) |
"........" ................................ 20.... року |
митницi | |
(посада, найменування митного органу) |
(прiзвище, iм'я, по батьковi) |
вiдповiдно до вимог статей 96, 97 КПК склав цей протокол про те, що сьогоднi о ... год. ... хв. до |
добровiльно з'явився: | |
(найменування митного органу) |
3. Громадянство |
4. Освiта |
Особi, що з'явилася з повинною, роз'яснено, що вона вiдповiдно до статтi 63 Конституцiї України не несе вiдповiдальностi за вiдмову давати показання або пояснення щодо себе, членiв своєї сiм'ї чи близьких родичiв, коло яких визначається законом, а також їй роз'яснено передбачене статтею 521 КПК право на забезпечення безпеки у разi наявностi реальної загрози її життю, здоров'ю, житлу чи майну. |
_______________________________ (пiдпис заявника) |
Гр. | зробив таку заяву: | |
Протокол мною прочитаний, з моїх слiв записано правильно. |
________________________________ (пiдпис заявника) |
|
_______________________________ (пiдпис працiвника митного органу) |
Додаток 5 до Порядку приймання, реєстрацiї, облiку та розгляду в митних органах заяв i повiдомлень про злочини, що вчиненi або готуються |
Зразок штампа облiку заяви i повiдомлення про злочин, що вчинений або готується
Найменування митного органу СБК та ПМП Заява або повiдомлення про злочин Вхiд. N _______ Дата _________ |