ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
03.01.2012 р. | N 11.1/1.2-15.1/25-ЕП |
---|
<...> |
<...>
Державною митною службою України опрацьовано <...> щодо надання роз'яснення з питання нарахування пенi при самостiйному виявленнi платниками податкiв заниження податкового зобов'язання, у тому числi минулих податкових перiодiв.
Iнформуємо вас, що вiдповiдно до пiдпункту "а" пункту 50.1 статтi 50 Податкового кодексу України (далi - Кодекс) платник податкiв, який самостiйно виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових перiодiв, зобов'язаний, за винятком випадкiв, установлених пунктом 50.2 цiєї статтi, надiслати уточнюючий розрахунок i сплатити суму недоплати та штраф у розмiрi трьох вiдсоткiв вiд такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку.
Пiдпунктом 129.1.2 пункту 129.1 статтi 129 Кодексу встановлено, що нарахування пенi розпочинається у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податкiв у разi виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь перiод заниження (в тому числi за перiод адмiнiстративного та/або судового оскарження).
Вказаний пiдпункт є загальним для визначення суми пенi у разi виявлення заниження податкового зобов'язання для всiх випадкiв.
Спецiальною нормою - статтею 132 Кодексу передбачено звiльнення вiд сплати пенi лише у разi самостiйного виявлення платником податкiв заниження податкового зобов'язання внаслiдок порушення умов, за яких надавалося звiльнення (умовне звiльнення) вiд оподаткування при ввезеннi товарiв на митну територiю України.
Таким чином, у разi самостiйного виявлення факту заниження податкового зобов'язання платник податкiв зобов'язаний сплатити пеню, визначену пiдпунктом 129.1.2 пункту 129.1 статтi 129 Кодексу, крiм випадку, коли таке заниження виникло внаслiдок порушення умов, за яких надавалося звiльнення (умовне звiльнення) вiд оподаткування при ввезеннi товарiв на митну територiю України.
Щодо нарахування пенi при самостiйному виявленнi платником податкiв заниження податкового зобов'язання, яке мало мiсце до вступу в дiю Кодексу, слiд керуватися наступним.
Закони та iншi нормативно-правовi акти не мають зворотної дiї в часi. Цей принцип закрiплений у частинi першiй статтi 58 Конституцiї України.
Як випливає з Рiшення Конституцiйного Суду України вiд 09.02.1999 N 1-рп/99, частину першу статтi 58 Конституцiї України щодо дiї нормативно-правового акта в часi слiд розумiти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинностi i припиняється з втратою ним чинностi, а тому до подiї, факту застосовується той закон або iнший нормативно-правовий акт, пiд час дiї якого вони настали або мали мiсце.
Таким чином, оцiнка правомiрностi поведiнки платникiв податкiв здiйснюється на пiдставi норм податкового та iншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючi органи, що дiяло на момент вчинення вiдповiдних дiй.
Водночас, заходи вiдповiдальностi, якi пiдлягають застосуванню за вчиненi платниками податкiв порушення, повиннi визначатися згiдно з нормативно-правовими актами, чинними на час притягнення до такої вiдповiдальностi, зокрема, на час винесення вiдповiдних податкових повiдомлень-рiшень.
На вiдмiну вiд Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платникiв податкiв перед бюджетами та державними цiльовими фондами", Кодексом не передбачено звiльнення вiд сплати пенi у разi самостiйного виявлення платником податкiв факту заниження податкового зобов'язання, крiм випадкiв, встановлених статтею 132 Кодексу.
У разi погашення платником податкiв самостiйно виявленого ним заниження податкового зобов'язання, спричиненого порушенням умов, за яких надавалося звiльнення (умовне звiльнення) вiд оподаткування при ввезеннi товарiв на митну територiю України, пеня не нараховується незалежно вiд часу вчинення такого порушення.
В iнших випадках самостiйного виявлення та погашення платником податкiв заниження податкового зобов'язання пеня нараховується з дати набрання чинностi Кодексом - з 01.01.2011.
Т.в.о. Голови Служби | О.М.Дороховський |