НАЦIОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Департамент готiвково-грошового обiгу
вiд 01.02.2012 р. | N 11-311/533 |
---|
Операцiйному та територiальним управлiнням Нацiонального банку України, Департаменту методологiї грошово-кредитної полiтики, банкам України та їх фiлiям, Асоцiацiї українських банкiв, Асоцiацiї "Український кредитно-банкiвський союз", Незалежнiй асоцiацiї банкiв України |
Про змiни в грошовому обiгу Англiї
Листом вiд 23.01.2012 Банк Англiї повiдомляє, що 2 листопада 2011 року введено в обiг нову банкноту номiналом 50 англiйських фунтiв стерлiнгiв з портретами промисловця i пiдприємця Метью Болтона та iнженера i науковця Джеймса Уотта (на зворотному боцi).
На лицьовому боцi банкноти у верхньому лiвому кутi зображено велику цифру 50 та символ J для легкого розпiзнавання номiналу банкноти, завдяки чому вiдпала необхiднiсть розмiщувати спецiальний символ для людей з послабленим зором. У верхньому та нижньому правому кутi банкноти також розмiщено цифру 50, але трохи меншого розмiру.
На зворотному боцi банкноти надрукованi серiйнi номери:
один номер розмiщено вертикально бiля лiвого краю банкноти (номер синього кольору, лiтери та цифри одного розмiру);
другий номер розмiщено горизонтально в правому нижньому кутi (колiр номера змiнюється з зеленого на червоний, цифри мають рiзний розмiр).
Банкнота номiналом 50 англiйських фунтiв стерлiнгiв з портретом Джона Хоублона поки ще не вилучена з обiгу. Справжнi банкноти Банку Англiї, якi були вилученi з обiгу, зберiгають свою номiнальну вартiсть протягом всього часу i можуть бути обмiнянi Банком Англiї.
Основнi елементи захисту банкноти номiналом 50 англiйських фунтiв стерлiнгiв з портретами Метью Болтона та Джеймса Уотта
1. Водянi знаки:
локальний багатотоновий водяний знак - портрет королеви Єлизавети II;
свiтлий елемент водяного знака 50;
2. Захиснi стрiчки:
повнiстю занурена в товщу паперу видима проти свiтла металiзована стрiчка;
стрiчка "вiконного" типу з мiнливим зображенням MOTION. З лицьового боку стрiчка має п'ять вiконець по всiй довжинi iз зображеннями символу J та цифрового позначення номiналу 50. Коли банкноту нахиляють зi сторони в сторону, зображення рухається згори вниз. Коли банкноту нахиляють згори вниз, зображення рухається зi сторони в сторону, а цифрове позначення номiналу 50 та символ J мiняються мiсцями.
3. Рельєфнi зображення - якщо провести пальцем вздовж поверхнi лицьового боку банкноти, можна вiдчути рельєф на таких дiлянках банкноти, як напис "Банк Англiї" та у нижньому правому кутi навколо цифри 50.
4. Мiкротекст - позначення номiналу банкноти, виконане малими лiтерами та цифрами, розмiщене пiд портретом Королеви.
5. Наскрiзний елемент - пiд час розгляду банкноти проти свiтла можна побачити кольоровi несиметричнi елементи, надрукованi на лицьовiй та зворотнiй сторонi банкноти, якi сумiщаються i утворюють символ J.
6. Ультрафiолетовий захист:
захиснi невидимi при денному свiтлi волокна, що флуоресцiюють червоним та жовто-зеленим кольорами;
вiконця захисної стрiчки MOTION флуоресцiюють зеленим кольором;
у верхнiй частинi лицьового боку банкноти розмiщене невидиме при денному свiтлi цифрове позначення номiналу 50, яке флуоресцiює червоним та зеленим кольорами.
Банк Англiї нагадує, що для надiйного визначення справжностi банкнот необхiдно перевiрити не один, а декiлька елементiв захисту.
Iнформацiю щодо банкнот Банку Англiї можна знайти на веб-сайтi Банку: www.bankofengland.co.uk
Директор Генерального департаменту регулювання грошового обiгу | В. М. Нестеренко |