ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
вiд 24.02.2012 р. | N 5533/7/15-5217 |
---|
Головам ДПС в АР Крим, областях, мiстах
Києвi та Севастополi СДПI по роботi з ВПП та ГМК |
Про декларування податкових зобов'язань з
акцизного податку при оформленнi податкового
векселя
Державна податкова служба України, в зв'язку з численними запитами, що надходять вiд податкових адмiнiстрацiй та платникiв податкiв стосовно строкiв погашення податкових векселiв та правильностi вiдображення податкових зобов'язань з акцизного податку при оформленнi податкового векселя, повiдомляє наступне.
Податковим кодексом України (далi - Кодекс) запроваджено такий правовий iнструмент, як податковий вексель, авальований банком (податкова розписка).
Вiдповiдно до п. 14.1.176 п. 14.1 ст. 14 податковий вексель, авальований банком (податкова розписка) (далi - податковий вексель для цiлей роздiлу VI цього Кодексу), - простий вексель, авальований банком, що видається векселедавцем: до отримання з акцизного складу спирту етилового, до отримання з нафтопереробного пiдприємства нафтопродуктiв або до ввезення нафтопродуктiв на митну територiю України i є забезпеченням виконання ним зобов'язання сплатити суму акцизного податку у строк, визначений статтями 225, 229 цього Кодексу.
Порядок оформлення зазначеного податкового векселя передбачено ст. 225 та ст. 229 Кодексу.
Так, вiдповiдно до ст. 225 Кодексу виробники алкогольних напоїв до отримання з акцизного складу спирту етилового неденатурованого, призначеного для переробки на алкогольнi напої (крiм виноматерiалiв) зобов'язанi або сплатити податок грошовими коштами, або подати органу державної податкової служби податковий вексель, який є забезпеченням виконання зобов'язання такого платника у встановлений законом строк сплатити суму податку, розраховану за ставками для цiєї продукцiї.
Вiдповiдно до ст. 229 оформлення податкового векселя здiйснюється до отримання з акцизного складу спирту етилового неденатурованого, спирту етилового денатурованого (спирту технiчного), бiоетанолу, що використовуються для виробництва окремих видiв продукцiї та на якi пiдпунктом 229.1.1 цiєї статтi встановлено ставку податку 0 гривень за 1 лiтр 100-вiдсоткового спирту (пп. 229.1.2 п. 229.1); до отримання з нафтопереробного пiдприємства легких та важких дистилятiв або до ввезення певних дистилятiв на митну територiю України для використання в якостi сировини у виробництвi етилену (пп. 229.2.3 п. 229.2 та пп. 229.3.3 п. 229.3).
Згiдно пп. 229.1.8 п. 229.1, пп. 229.2.10 п. 229.2 та пп. 229.3.12 п. 229.3 ст. 229 Кодексу податковий вексель вважається погашеним у разi документального пiдтвердження факту цiльового використання спирту етилового для виробництва продукцiї, визначеної в пiдпунктi 229.1.1 цiєї статтi, та факту цiльового використання легких та важких дистилятiв виключно як сировини у виробництвi етилену.
Тобто вiдповiдно до вищезазначених норм Кодексу перiод погашення векселя визначається наявнiстю низки документiв, що пiдтверджує факт цiльового використання спирту.
У випадку сплати акцизного податку грошовими коштами без оформлення векселя за нормами ст. 225 Кодексу, визначення податкового зобов'язання та вiдображення його в Декларацiї акцизного податку здiйснюється в перiод, в якому вiдбулася сплата.
В той же час при вiдображеннi сум податкового зобов'язання за векселем, оформленим в порядку ст. 225 Кодексу, строк сплати за яким настав, виникають непорозумiння, i однi платники податкiв вiдображають зобов'язання за податковим векселем в перiод граничного погашення векселя, тобто через 90 днiв, iншi - в перiод фактичної сплати всiєї суми за векселем, тобто ранiше граничного термiну погашення.
Рiзний пiдхiд до дати визначення податкового зобов'язання з акцизного податку та вiдображення його в Декларацiї призводить до викривлення податкового зобов'язання i як наслiдок - виникнення тимчасових переплат за рахунок придбання марок акцизного податку без вiдповiдного погашення векселя.
З метою належного адмiнiстрування податку та однозначного трактування норм Кодексу звертаємо увагу на наступне:
Згiдно п. 225.1 ст. 225 Кодексу суб'єкт господарювання зобов'язаний сплатити податок або подати органу державної податкової служби за своїм мiсцезнаходженням до отримання з акцизного складу спирту етилового неденатурованого, призначеного для переробки на алкогольнi напої (крiм виноматерiалiв), податковий вексель, який є забезпеченням виконання зобов'язання такого платника у строк до 90 календарних днiв, починаючи з дня видачi податкового векселя, сплатити суму податку, розраховану за ставками для цiєї продукцiї.
На пiдставi пунктiв 225.3 та 225.4 ст. 225 Кодексу сума податку в податковому векселi сплачується частково у разi придбання марок акцизного податку в перiод дiї такого векселя i вексель вважається погашеним у разi сплати податку в повному обсязi та в зазначений у податковому векселi строк.
Пунктом 3.9 роздiлу V Порядку заповнення та подання Декларацiї акцизного податку, затвердженого наказом ДПА України вiд 24.12.2010 N 1030, визначено, що в графi 10 додатка 3 до Декларацiї вказується сума податкового зобов'язання за векселями, виданими вiдповiдно до порядку, встановленого у статтi 225 роздiлу VI Кодексу, термiн оплати яких настав у звiтному мiсяцi, незалежно вiд дати видачi векселя, або проставляється сума, попередньо сплачена грошовими коштами без оформлення податкового векселя.
Згiдно п. 225.4 ст. 225 Кодексу - податковий вексель вважається погашеним векселедавцем у разi сплати суми податку в повному обсязi та в зазначений у податковому векселi строк.
Згiдно пп. 229.1.8 п. 229.1; пп. 229.2.10 п. 229.2 та пп. 229.3.12 п. 229.3 ст. 229 Кодексу податковий вексель вважається погашеним у разi документального пiдтвердження факту цiльового використання спирту етилового для виробництва продукцiї, визначеної в пiдпунктi 229.1.1 цiєї статтi.
Таким чином, перiод погашення податкового векселя, оформленого в порядку роздiлу VI Кодексу, напряму пов'язаний з подiєю, що повинна вiдбутися в рамках певного строку: документальне пiдтвердження факту цiльового використання спирту (ст. 229) або сплата суми податку в повному обсязi (ст. 225).
Дана норма напряму перекликається з п. 31.1 ст. 31 Кодексу, вiдповiдно до якої строк сплати податку та збору обчислюється роками, кварталами, мiсяцями, декадами, тижнями, днями або вказiвкою на подiю, що повинна настати або вiдбутися.
Оскiльки Кодексом (пп. 14.1.176 п. 14.1 ст. 14) передбачено єдине поняття податкового векселя для цiлей роздiлу VI "Акцизний податок", то i порядок використання цього правового iнструменту повинен бути однаковий для всього роздiлу.
Враховуючи вищевикладене, погашення податкового векселя, виданого в порядку ст. 225 Кодексу, вiдбувається на момент фактичної сплати суми зобов'язання в повному обсязi незалежно вiд дати видачi векселя, а не настанням останнього дня строку для його погашення. Зазначену суму платник повинен включити в розрахунок акцизного податку за той податковий перiод, в якому було здiйснено таку сплату акцизного податку в повному обсязi.
Заступник Голови | А. П. Iгнатов |