ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
19.03.2012 | N 19/1-10.2/1572-ЕП |
---|
Начальнику регiональної митницi, начальникам митниць |
Щодо надання методичних рекомендацiй
Вiдповiдно до вимог наказу Держмитслужби України вiд 14.01.2009 N 19 щодо обмiну iнформацiєю, визначальною для iдентифiкацiї та класифiкацiї товарiв, надаємо для використання у роботi методичнi рекомендацiї щодо вiдбору проб та зразкiв, якi введенi в дiю наказом Управлiння вiд 23.12.2011 N 253:
- бою абразивних, вогнетривких та периклазових матерiалiв;
- панелей, плит, плиток, блокiв та аналогiчних виробiв з рослинних волокон, соломи або стружки, трiски, частинок тирси агломерованих з цементом, гiпсом або iншими мiнеральними речовинами;
- мiнеральної вати, скловолокна та виробiв з нього.
Додатки:
1. Методичнi рекомендацiї "Щодо
вiдбору проб та зразкiв бою абразивних,
вогнетривких та периклазових матерiалiв" на
8арк.;
2. Методичнi рекомендацiї "Щодо
вiдбору проб та зразкiв панелей, плит, плиток,
блокiв та аналогiчних виробiв з рослинних волокон,
соломи або стружки, трiски, частинок тирси
агломерованих з цементом, гiпсом або iншими
мiнеральними речовинами" на 11 арк.;
3. Методичнi рекомендацiї "Щодо
вiдбору проб та зразкiв мiнеральної вати,
скловолокна та виробiв з нього" на 15 арк.
Начальник Управлiння | С.I. Ярмольський |
Додаток 1 до листа Управлiння 19.03.2012 N 19/1-10.2/1572-ЕП |
МЕТОДИЧНI РЕКОМЕНДАЦIЇ
Щодо вiдбору проб та зразкiв бою абразивних, вогнетривких та периклазових матерiалiв
Вступ
Методичнi рекомендацiї встановлюють порядок вiдбору проб бою абразивних, вогнетривких та периклазових матерiалiв, що перемiщуються транспортними засобами та надаються для здiйснення митного контролю та подальшого митного оформлення.
Основною метою дослiдження проб i зразкiв товарiв є iдентифiкацiя товару та встановлення вiдповiдностi визначених показникiв тим, якi зазначенi в документацiї для митного оформлення для подальшої їх класифiкацiї за УКТЗЕД.
1. Загальнi положення
1.1. Сфера застосування
Цi методичнi рекомендацiї призначенi для посадових осiб митних органiв, якi здiйснюють вiдбiр проб i зразкiв та надають їх для проведення дослiджень до експертних пiдроздiлiв Центрального митного управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи.
1.2. Нормативнi посилання
У цих методичних рекомендацiях є посилання на наступнi законодавчi та нормативнi документи:
1. Митний кодекс України вiд 11.07.02 N 92-IV (зi змiнами i доповненнями).
2. Постанова Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 12.12.02 N 1862 (iз змiнами та доповненнями).
3. Наказ Державної митної служби України вiд 14.01.09 N 19 "Про затвердження Порядку взаємодiї митних органiв iз Центральним митним управлiнням лабораторних дослiджень та експертної роботи при проведеннi митного контролю та митного оформлення товарiв i транспортних засобiв".
4. Наказ Державної митної служби України вiд 18.04.05 N 302 "Про затвердження форми акта про взяття проб i зразкiв товарiв".
5. Наказ Державної митної служби України вiд 23.12.02 N 719 "Про затвердження Нормативiв вiдбору проб i зразкiв товарiв для проведення дослiджень (аналiзу, експертизи)" (у редакцiї наказу Державної митної служби України вiд 14.09.07 N 760).
6. Збiрник методичних рекомендацiй щодо вiдбору проб i зразкiв товарiв для лабораторного дослiдження та митної експертизи. Лист ЦМУЛДЕР вiд 20.09.07 N 29/1-10.2/5629-ЕП.
7. ГОСТ 15895-77 "Качество продукции. Статистические методы управления. Термины и определения".
8. Кодекс законiв про працю України.
1.3. Термiни та визначення
1.3.1 Партiя - кiлькiсть товару, однорiдного за якiстю та найменуванням, виготовленого протягом визначеного iнтервалу часу в одних i тих же умовах, призначеного для iмпорту/експорту, оформленого одним документом, що засвiдчує якiсть, та однiєю вантажно-митною декларацiєю [6,7].
1.3.2 Вибiрка - кiлькiсть одиниць товару, якi вiдбирають вiд загальної кiлькостi товарних одиниць, для перевiрки. [6,7]
1.3.3 Об'єм вибiрки - кiлькiсть товару, що вiдбирають з кожної партiї. [6]
1.3.4 Зразок - окрема одиниця дослiджуваного об'єкту (товару). [6,7]
1.3.5 Проба - кiлькiсть нештучного товару чи частина зразка, яка вiдiбрана з партiї, що дослiджується, тотожна складу i ознакам партiї. [6,7]
1.3.6 Точкова проба - проба, вiдiбрана за один прийом вiд продукцiї. Вона характеризує якiсть товару в одному об'єктi чи тарному мiсцi або на певному заданому рiвнi резервуару чи транспортного засобу. [6,7]
1.3.7 Об'єднана проба - проба, складена з ретельно перемiшаних точкових проб, вiдiбраних у вiдповiдному порядку, об'єднаних у вказаному спiввiдношеннi та для якої характернi середнi значення характеристик товару. [6,7]
1.3.8 Середня проба - частина об'єднаної проби, що складається iз двох рiвноцiнних проб - аналiтичної та контрольної. [6,7]
1.3.9 Аналiтична проба - частина середньої проби, яка використовується для лабораторного дослiдження. [6,7]
1.3.10 Контрольна проба - частина середньої проби, яка зберiгається в лабораторiї протягом двох мiсяцiв i використовується для арбiтражних дослiджень. [6,7]
1.3.11 Квартування - метод, що полягає у послiдовному виконаннi за встановленими правилами розподiлу об'єднаної проби, розмiщеної рiвним шаром на площинi у виглядi квадрату, з метою її зменшення для одержання аналiтичної та контрольної проб. [6,7]
1.3.12 Бiй абразивних, вогнетривких та периклазових матерiалiв - непридатнi для подальшого цiльового використання абразивнi, вогнетривкi та переклазовi матерiали, якi за своїм зовнiшнiм виглядом та фiзичними показниками не можуть виконувати свої основнi функцiї.
1.4 Порядок взяття проб i зразкiв товарiв
Взяття проб i зразкiв товарiв проводиться вiдповiдно до вимог Постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 12.12.02 N 1862 та наказу Державної митної служби України вiд 14.01.09 N 19.
1.5 Загальнi правила вiдбору проб та зразкiв товарiв
1.5.1 Згiдно ст.75 Митного кодексу України та ПКМУ вiд 12.12.02 року N 1862 (iз змiнами та доповненнями), взяття проб i зразкiв товарiв здiйснюється в рамках процедур митного контролю та митного оформлення уповноваженою посадовою особою митного органу на пiдставi вмотивованого письмового розпорядження керiвника вiдповiдного митного органу або його заступника за умови обов'язкової присутностi власника товару або декларанта чи уповноваженої ним особи.
1.5.2 Проби та зразки товарiв беруться у мiнiмальнiй кiлькостi, яка забезпечує можливiсть проведення їх дослiдження за нормами, затвердженими вiдповiдними нормативними документами.
1.5.3 Проба (зразок) повинна узагальнювати типовi властивостi товару всiєї партiї. Це обумовлює визначення єдиних вимог до пiдготовки конкретного товару перед вiдбором проб, а також вибору методу вiдбору проб та зразкiв.
1.5.4 Зразки вiдбирають так, щоб завдана шкода партiї товару була мiнiмальною.
1.5.5 Пiсля процедури вiдбору проб та зразкiв вживають запобiжних заходiв для унеможливлення їх замiни чи пiдробки. На кожну з вiдiбраних проб накладають окреме митне забезпечення.
1.5.6 До кожної проби (зразка) прикрiплюється маркувальна етикетка, оформлена у вiдповiдностi з вимогами наказу Державної митної служби України вiд 14.01.09 N 19.
1.5.7 Етикетки прикрiплюють до проб (зразкiв) таким чином, щоб вони не могли вiдiрватись або пошкодитись при вiдкриваннi зразка для дослiдження i при знiманнi митного забезпечення.
1.5.8 Взяття проб i зразкiв товарiв оформлюється актом за формою, затвердженою наказом Держмитслужби України вiд 18.04.05 N 302. Акт про вiдбiр проб i зразкiв складається в трьох примiрниках, один з яких додається до взятих проб i зразкiв, другий - передається власнику товару або декларанту (чи уповноваженiй ним особi), третiй - залишається у справах митного органу. У цьому актi обов'язково вiдображають iнформацiю щодо вiдповiдностi вiдiбраних проб транспортним засобам або партiям, якi перевiряються.
1.5.9 Пiд час проведення вiдбору проб, необхiдно дотримуватись вимог правил технiки безпеки, пожежної безпеки та охорони працi згiдно дiючого законодавства. [8]
1.6 Направлення проб на дослiдження до експертних пiдроздiлiв Управлiння
1.6.1 При транспортуваннi проб та зразкiв до експертного пiдроздiлу Центрального митного управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи необхiдно забезпечити їх збереження у незмiнному станi, для чого проби помiщують в суху, чисту ємнiсть: скляну банку, полiмерний контейнер або пакет з водонепроникного полiмерного матерiалу (наприклад, полiетилену). Ємностi для пакування проб повиннi забезпечувати герметичнiсть пакування.
1.6.2 Разом з пробами до експертних пiдроздiлiв надаються товаросупровiднi документи:
- акт про вiдбiр проб i зразкiв товарiв;
- акт про проведення митного огляду товарiв;
- митна декларацiя;
- контракт (договiр) на поставку товару;
- iнвойс (рахунок-фактура, накладна тощо);
- сертифiкати контролюючих органiв;
- сертифiкат якостi товару, виданий виробником;
- технiчна або технологiчна документацiя iз зазначенням вiдомостей про кiлькiсний та якiсний склад, фiзико-хiмiчнi властивостi, основнi технологiчнi стадiї виробництва та призначення товару (технiчнi умови, технологiя виготовлення, специфiкацiя, каталоги й паспортнi данi на вироби фiрм-виробникiв, дозволи, маркувальнi етикетки, робочi креслення, тощо).
Акт до експертного пiдроздiлу надається у виглядi оригiналу, iншi документи - у виглядi копiй, завiрених особистим митним забезпеченням посадовою особою митного органу. [3]
2. Процедура вiдбору проб бою абразивних, вогнетривких та периклазових матерiалiв
Вiдбiр об'єднаних проб виконується вiд кожної партiї бою абразивних, вогнетривких та периклазових матерiалiв.
2.1. Обладнання та iнструменти для вiдбору проб
2.1.1 Вiдбiр проб належить виконувати механiзованим способом iз застосуванням пробовiдбiрникiв. Якщо неможливе механiзоване вiдбирання, дозволяється вiдбирати проби вручну.
2.1.2 Для вiдбору проб застосовують таке обладнання:
- механiчнi пробовiдбiрники для вiдбору проб, вiд бою абразивних, вогнетривких та периклазових матерiалiв, який завантажений в залiзничнi вагони та iншi транспортнi засоби;
- пристосування для вiдбору проб вручну.
Устаткування для вiдбору проб повинно вiдповiдати наступним вимогам:
- ширина розкриття вiдбираючого пристрою повинна бути не менш нiж 50 мм;
- мiсткiсть ковшових вiдбираючих пристроїв повинна бути такою, щоб при вiдборi точкових проб виключити їх переповнення;
- вiдбiрнi пристрої повиннi повнiстю звiльнятись вiд матерiалу проби пiсля закiнчення вiдбору;
- буровий пробовiдбiрник для вiдбору проб iз завантаженого у транспортнi засоби бою абразивних, вогнетривких та периклазових матерiалiв повинен вiдбирати точковi проби на глубину не менше нiж 3/4 висоти завантаженого бою, а грейферний не менш нiж 0.4 м вiд поверхнi завантаженого шару.
2.2 Вiдбiр точкових проб
2.2.1 Кiлькiсть точкових проб, що вiдбирають в об'єднану пробу вiд партiї бою наведено в таблицi 1.
Таблиця 1
Маса партiї, т |
Кiлькiсть точкових проб, шт. |
До 10 | 8 |
Вiд 10 до 25 | 13 |
Вiд 25 до 100 | 25 |
Вiд 100 до 200 | 35 |
Вiд 200 до 300 | 43 |
Вiд 300 до 400 | 50 |
Вiд 400 до 500 | 56 |
Примiтка: вiд партiї бою, яка складається з одного залiзничного вагона, в об'єднану пробу вiдбирають 8 точкових проб.
2.2.2 Вiдбiр точкових проб виконується iз певних точок, якi рiвномiрно розташованi на поверхнi. Вiдбiр точкових проб вручну проводять уздовж стiнки лунок знизу вверх, викопаних на глибину не менш нiж 0,4 м вiд поверхнi та не менш нiж 0,5 м вiд бокового краю транспортного засобу. Не допускається брати пробу iз дна лунки.
2.2.3 Маса точкової проби при вiдборi бою вiд однiєї партiї повинна бути приблизно однакова. Коефiцiєнт варiацiї по масi точкових проб, якi вiдбираються вiд однiєї партiї, не повинен перевищувати 25 %. Якщо неможливо вiдiбрати точковi проби однакової маси, наприклад, вiд потоку, що рухається, то об'єднану пробу складають з однакових по масi порцiй матерiалу, узятих вiд кожної точкової проби.
2.2.4 Пiд час вiдбору проб вручну вiд бою крупнiстю до 100 мм проби вiдбирають в один прийом, а вiд бою крупнiстю бiльше нiж 100 мм допускається робити набiр точкових проб у 2 - 3 прийоми, забезпечивши у цьому разi необхiдну масу точкової проби.
2.3 Пiдготовка об'єднаної проби
Пiсля вiдбору всiх точкових проб їх ретельно змiшують з метою отримання об'єднаної проби.
2.4 Пiдготовка аналiтичної та контрольної проби
З об'єднаної проби, шляхом зменшення її за методом квартування, видiляють двi проби (аналiтичну та контрольну).
Метод квартування полягає в послiдовному виконаннi розподiлу об'єднаної проби, розмiщеної рiвним шаром на площинi у виглядi квадрату, який дiлять по дiагоналi на чотири трикутники. Два протилежних трикутника видаляють, а два, що залишилися, збирають разом i перемiшують. Квартування повторюють доти, доки маса об'єднаної проби не буде складати подвоєну нормативну масу проби (2х1,0 кг) згiдно з [5]. Отриману таким чином пробу дiлять на двi частини (аналiтичну та контрольну).
Заключнi положення
Протягом всього процесу вiдбору проб необхiдно дотримуватись заходiв щодо запобiгання втрати матерiалiв проб, змiни їх якостi та характеристик, забруднення та iнших несприятливих факторiв. Аналiтична та контрольна проби повиннi реально вiдображати склад партiї, з якої вони вiдiбранi, що дозволить зменшити кiлькiсть спiрних питань, що виникають у процесi дослiдження та iдентифiкацiї товарiв.
Автор: Дрождь С.А.
Додаток 2 до листа Управлiння 19.03.2012 N 19/1-10.2/1572-ЕП |
МЕТОДИЧНI РЕКОМЕНДАЦIЇ
По вiдбору проб та зразкiв панелей, плит, плиток, блокiв та аналогiчних виробiв з рослинних волокон, соломи або стружки, трiски, частинок тирси агломерованих з цементом, гiпсом або iншими мiнеральними речовинами
Вступ
Методичнi рекомендацiї по вiдбору проб та зразкiв панелей, плит, плиток, блокiв та аналогiчних виробiв з рослинних волокон, соломи або стружки, трiски, частинок тирси агломерованих з цементом, гiпсом або iншими мiнеральними речовинами, розроблено для використання в роботi пiдроздiлiв митних органiв та експертних пiдроздiлiв Центрального митного управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи. В методичних рекомендацiях зiбранi необхiднi норми та методи вiдбору проб i зразкiв вищезначеної продукцiї.
Згiдно УКТ ЗЕД до групи 68 включаються панелi, плити, плитки, блоки та аналогiчнi вироби з рослинних волокон, соломи або стружки, трiски, частинок, тирси тощо, агломерованi з цементом, гiпсом або iншими мiнеральними речовинами (зв'язуючими) - товарна позицiя 6808. Тому для чiткої iдентифiкацiї (визначення точного хiмiчного складу, структури i властивостей) та подальшої класифiкацiї згiдно УКТ ЗЕД необхiдною умовою є правильний вiдбiр проб i зразкiв зазначених плит, плиток, блокiв та аналогiчних виробiв вiдповiдно до вимог чинних нормативних документiв, ГОСТiв, ДСТУ, тощо.
1 Загальнi положення
1.1 Сфера застосування
Цi методичнi рекомендацiї встановлюють порядок та методи вiдбору проб i зразкiв панелей, плит, плиток, блокiв та аналогiчних виробiв з рослинних волокон, соломи або стружки, трiски, частинок тирси агломерованих з цементом, гiпсом або iншими мiнеральними речовинами для проведення їх дослiдження в експертних пiдроздiлах Управлiння.
Методичнi рекомендацiї призначенi для посадових осiб митних органiв, якi здiйснюють вiдбiр проб i зразкiв, та надають їх для проведення дослiджень до експертних пiдроздiлiв Управлiння.
Основною метою дослiдження проб i зразкiв товарiв є iдентифiкацiя товарiв (визначення якiсного, елементного складу та фiзико-хiмiчних показникiв) для надання вiдповiдей на питання, якi поставленi у запитi митних органiв, визначення вiдповiдностi чи невiдповiдностi даних графи 31 ВМД для подальшої класифiкацiї товарiв згiдно з УКТЗЕД в рамках процедур митного контролю та митного оформлення.
1.2 Нормативнi посилання
В даних методичних рекомендацiях є посилання на наступнi законодавчi та нормативнi документи:
1.2.1 Митний кодекс України вiд 11.07.02 N 92-IV (зi змiнами i доповненнями).
1.2.2 Постанова Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 12.12.2002 N 1862 "Про затвердження Порядку взяття (надання) проб i зразкiв товарiв, проведення дослiджень (аналiзу, експертизи) з метою їх митного оформлення, а також розпорядження зразками".
1.2.3 Наказ Державної митної служби України вiд 14.01.2009 N 19 "Про затвердження Порядку взаємодiї митних органiв з Центральним митним управлiнням лабораторних дослiджень та експертної роботи при проведеннi митного контролю та митного оформлення товарiв i транспортних засобiв".
1.2.4 Наказ Державної митної служби вiд 23.12.2002 N 719 "Про затвердження Нормативiв вiдбору проб i зразкiв товарiв для проведення дослiджень (аналiзу, експертизи)" (iз змiнами i доповненнями).
1.2.5 Наказ Державної митної служби України вiд 18.04.2005 N 302 "Про затвердження форми акта про взяття проб i зразкiв товарiв".
1.2.6 Методичнi рекомендацiї щодо взяття проб i зразкiв для митної експертизи. Лист Центрального митного управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи вiд 22.03.2006 N 29/1-10.1/1983-ЕП.
1.2.7 ГОСТ 15895-77 Качество продукции. Статистические методы управления. Термины и определения.
1.2.8 ГОСТ 26816-86 Плиты цементно-стружечные. Технические условия.
1.2.9 ДСТУ Б В.2.7-111-2001 Строительные материалы. Плиты гипсовые для перегородок и внутренней облицовки стен. Технические условия.
1.2.10 ГОСТ 12.3.009-76 ССБТ. Работы погрузочно-разгрузочные. Общие требования безопасности.
1.2.11 ГОСТ 12.1.004-91 ССБТ. Пожарная безопасность. Общие требования.
1.2.12 ГОСТ 12.1.019-79 ССБТ. Электробезопасность. Общие требования и номенклатура видов защиты.
1.2.13 ГОСТ 12.4.133-83 ССБТ. Средства индивидуальной защиты рук. Перчатки камерные. Общие технические требования.
1.2.14 ГОСТ 28507-90 Обувь специальная кожаная для защиты от механических воздействий. Общие технические Условия.
1.2.15 ГОСТ 12.4.013-85 ССБТ. Очки защитные. Общие технические условия.
1.2.16 ГОСТ 12.4.028-76 ССБТ. Респираторы ШБ-1"Лепесток". Технические условия.
1.2.17 ГОСТ 18321-73 Статистический контроль качества. Методы случайного отбора выборок штучной продукции.
1.3 Термiни та визначення
1.3.1 Партiя - кiлькiсть товару, однорiдного за якiстю, найменуванням та розмiрами, виготовленого протягом визначеного iнтервалу часу в одних i тих же умовах, призначеного для iмпорту/експорту, оформленого одним документом, що засвiдчує якiсть, та однiєю вантажно-митною декларацiєю. [1.2.6]
1.3.2 Вибiрка - кiлькiсть одиниць товару, якi вiдбирають вiд загальної кiлькостi товарних одиниць, для перевiрки. [1.2.6, 1.2.7]
1.3.3 Об'єм вибiрки - кiлькiсть товару, що вiдбирають з кожної партiї. [1.2.6, 1.2.7]
1.3.4 Проба - кiлькiсть нештучного товару чи частина зразка, яка вiдiбрана з партiї, що дослiджується, тотожна складу i ознакам партiї. [1.2.6, 1.2.7]
1.3.5 Зразок - окрема одиниця дослiджуваного об'єкту (товару).
1.3.6 Точкова проба - проба, вiдiбрана вiд партiї продукцiї з одного мiсця i за один прийом. Вона характеризує якiсть товару в одному об'єктi чи тарному мiсцi або на певному заданому рiвнi транспортного засобу. [1.2.6, 1.2.7]
1.3.7 Об'єднана проба - проба, що складається iз сукупностi ретельно перемiшаних точкових проб, вiдiбраних у вiдповiдному порядку, об'єднаних у вказаному спiввiдношеннi та для якої характернi середнi значення характеристик товару. [1.2.6, 1.2.7]
1.3.8 Середня проба - частина об'єднаної проби, що видiлена методом усереднення. Вона дiлиться на двi рiвноцiннi проби - аналiтичну та контрольну. [1.2.6, 1.2.7]
1.3.9 Аналiтична проба - частина середньої проби, яка використовується для лабораторного дослiдження. [1.2.6, 1.2.7]
1.3.10 Контрольна проба - частина середньої проби, яка зберiгається в лабораторiї протягом двох мiсяцiв i використовується для проведення (в разi потреби) повторного дослiдження (експертизи). [1.2.6, 1.2.7]
1.3.11 Панелi, плитки, блоки та аналогiчнi вироби з рослинних волокон, соломи або стружки, трiски, частинок тирси агломерованi з цементом, гiпсом або iншими мiнеральними речовинами - будiвельнi теплоiзоляцiйнi, звукоiзоляцiйнi, звукопоглинальнi панелi, плити, плитки [черепиця], блоки i т.д., виготовленi з рослинних матерiалiв (волокон целюлози, деревних волокон, деревної вовни, трiски, стружок або iнших деревинних вiдходiв, тирси, соломи, тростини, очерету чи сухої трави), агломерованi або сформованi за допомогою мiнеральних зв'язуючих речовин, таких як цемент (включаючи магнезiальний оксихлоридний цемент), гiпс, вапно або силiкат натрiю. Вони також можуть мiстити в собi мiнеральнi добавки (такi як кремнеземистi скам'янiлi породи, магнезит, пiсок чи азбест) або бути армованi металом. Означенi продукти подiляються на цементно-стружковi плити та гiпсовi плити.
1.3.12 Цементно-стружковi плити - плити, виготовленi пресуванням часток деревини з цементним зв'язуючим (включаючи магнезiальний оксихлоридний цемент) та добавками. [1.2.8]
1.3.13 Гiпсовi плити - плити, якi виготовлено з гiпсових в'яжучих з мiнеральними або органiчними заповнювачами (у тому числi рослинних волокон, соломи або стружки, трiски, частинок тирси) або без них. [1.2.9]
1.4 Порядок взяття проб i зразкiв товарiв
Взяття проб i зразкiв товарiв проводиться вiдповiдно до вимог Постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 12.12.2002 N 1862, наказу Державної митної служби України вiд 14.01.2009 N 19 та з урахуванням наказу Державної митної служби вiд 23.12.2002 N 719, в мiнiмальнiй кiлькостi, яка потрiбна для проведення дослiджень (аналiзу, експертизи). [1.2.1-1.2.4]
1.5 Загальнi правила вiдбору проб та зразкiв товарiв
1.5.1. Згiдно ст. 75 Митного кодексу України, взяття проб i зразкiв товарiв здiйснюється в рамках процедур митного контролю та митного оформлення уповноваженою посадовою особою митного органу на пiдставi вмотивованого письмового розпорядження керiвника цього митного органу або його заступника за умови обов'язкової присутностi власника товару або декларанта чи уповноваженої ним особи. [1.2.1]
1.5.1 Проби та зразки товарiв вiдбираються у мiнiмальний кiлькостi, яка забезпечує можливiсть проведення їх дослiдження за нормами, затвердженими вiдповiдними нормативними документами. [1.2.2]
1.5.2 Проба (зразок), повинна узагальнювати типовi властивостi товару всiєї партiї. Це обумовлює визначення єдиних вимог до пiдготовки конкретного товару перед вiдбором проб, а також вибору методу вiдбору проб та зразкiв.
З партiї товару точковi проби вiдбирають з рiзних мiсць, створюють з них об'єднану пробу та видiляють середню пробу, яка буде мати середнi значення характеристик товару всiєї партiї та яку використовують при проведеннi лабораторних дослiджень.
1.5.3 Зразки вiдбирають так, щоб завдана шкода партiї товару була мiнiмальною.
1.5.4 Пiсля процедури вiдбору проб та зразкiв вживають запобiжних заходiв для унеможливлення їх замiни чи пiдробки - наприклад, пакування в упаковку (мiшки, полiмернi пакети тощо), накладення митного забезпечення. У разi крупно габаритних зразкiв плит, блокiв та аналогiчних виробiв, допускається їх пакування за допомогою накладення митного забезпечення безпосередньо на вироби шляхом протикання об'єктiв дротом.
1.5.5 Маркувальнi етикетки прикрiплюють до проб (зразкiв) таким чином, щоб вони не могли вiдiрватись або пошкодитись при вiдкриттi проби (зразка) для дослiдження i при зняттi митного забезпечення.
1.5.6 Взяття проб i зразкiв здiйснюється з обов'язковим додержанням правил технiки безпеки та пожежної безпеки, чiтко дотримуючись загальних правил розвантажувально-завантажувальних робiт. [1.2.10-1.2.16]
1.5.7 Акт про вiдбiр проб i зразкiв складається в трьох примiрниках, один з яких додається до вiдiбраних проб i зразкiв товару, другий - передається власнику товару або декларанту (чи уповноваженiй ним особi), третiй - залишається у справах митного органу. Форма Акту про взяття проб i зразкiв товарiв затверджена наказом Держмитслужби України вiд 18.04.2005 N 302. Акт до експертного пiдроздiлу надається у виглядi оригiналу, iншi документи - у виглядi копiй, завiрених особистим митним забезпеченням посадовою особою митного органу. [1.2.2, 1.2.6]
1.6 Направлення проб i зразкiв на дослiдження
1.6.1 При транспортуваннi проб та зразкiв до експертного пiдроздiлу Центрального митного управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи необхiдно забезпечити їх збереження у незмiнному станi, для чого використовують пакувальнi матерiали на цю продукцiю, що визначена вимогами методичних рекомендацiй чи iншими нормативними документами, та визначають спосiб i умови транспортування, якi можуть забезпечити цi вимоги, а саме: текстильнi або полiмернi мiшки, пакети, картоннi коробки, дрiт i т.п., в залежностi вiд виду продукцiї.
1.6.2 На кожний екземпляр вiдiбраних проб i зразкiв накладається окреме митне забезпечення.
1.6.3 Упаковка з пробами i зразками товару повинна мiстити маркувальнi етикетки. Одну етикетку вкладають всередину упаковки, iншу прикрiплюють на зовнiшнiй поверхнi упаковки. Маркування повинно вiдповiдати вимогам додатку 2 наказу Держмитслужби України вiд 14.01.2009 N 19. [1.2.3]
1.6.4 Проби i зразки направляють в експертнi пiдроздiли митної служби з наступними товарно-супровiдними документами:
- акт про вiдбiр проб i зразкiв товарiв;
- акт про проведення митного огляду товарiв;
- митна декларацiя;
- контракт (договiр) на поставку товару;
- iнвойс (рахунок-фактура, накладна тощо);
- сертифiкати контролюючих органiв;
- сертифiкат якостi товару, виданий виробником;
- технiчна або технологiчна документацiя iз зазначенням вiдомостей про кiлькiсний та якiсний склад, фiзико-хiмiчнi властивостi, основнi технологiчнi стадiї виробництва та призначення товару (технiчнi умови, технологiя виготовлення, специфiкацiя, каталоги й паспортнi данi на вироби фiрм-виробникiв, дозволи, маркувальнi етикетки, робочi креслення, листи безпеки, спосiб використання, технiчнi регламенти тощо). [1.2.3, 1.2.6]
2. Порядок вiдбору проб i зразкiв панелей, плит, плиток, блокiв та аналогiчних виробiв з рослинних волокон, соломи або стружки, трiски, частинок тирси агломерованих з цементом, гiпсом або iншими мiнеральними речовинами
2.1 Вступ, призначення
Цей порядок застосовується при вiдборi проб i зразкiв цементно-стружкових, гiпсових плит та аналогiчних виробiв вiд певної партiї iз залiзничних вагонiв, вантажiвок, контейнерiв, пакетiв тощо з метою проведення дослiджень, необхiдних при митному оформленнi зазначених товарiв.
Правильне вiдбирання проб - процес, що вимагає пiдвищеної уваги. Тому надають особливе значення отриманню представницьких проб для проведення дослiджень. Недбале i неточне вiдбирання проб може призвести до неправильного оцiнювання, порушення термiнiв оформлення товарiв i фiнансових претензiй.
Вiдбирання проб здiйснює посадова особа митного органу, яка вповноважена проводити вiдбiр проб i зразкiв товарiв, з дотримання вимог технiки безпеки та пожежної безпеки пiд час вiдбору.
Вiдбiр проб та зразкiв необхiдно проводити в умовах, що не впливають на властивостi товару та виключають можливiсть його псування або змiни зовнiшнього вигляду.
2.2 Методика вiдбирання проб
Вiдбiр проб та зразкiв панелей, плит, плиток, блокiв та аналогiчних виробiв з рослинних волокон, соломи або стружки, трiски, частинок тирси агломерованих з цементом, гiпсом або iншими мiнеральними речовинами проводиться вiд кожної партiї товару.
Проби повиннi повнiстю представляти партiї, з яких вони вiдiбранi. Для вiдбору представницької вибiрки необхiдно забезпечити однорiднiсть партiї (по виду, типу, товщинi, ширинi та т.п.) й попередити змiшування однорiдних партiй. Збереження однорiдностi партiї необхiдно для того, щоб пiсля проведення дослiджень висновок був зроблений саме про ту партiю одиниць продукцiї, з якої була проведена контрольна вибiрка. Якщо сформувати однорiдну партiю продукцiї не вдається, але можна видiлити однорiднi частини, то для забезпечення вiдбору представницької вибiрки варто використати розшарування партiї. У цьому випадку у вибiрку вiдбирають одиницi продукцiї вiд кожної однорiдної частини пропорцiйно обсягу цiєї частини.
Проби панелей, плит, плиток, блокiв та аналогiчних виробiв з рослинних волокон, соломи або стружки, трiски, частинок тирси агломерованих з цементом, гiпсом або iншими мiнеральними речовинами вiдбирають методом випадкового вiдбору "наослiп" (метод найбiльшої об'єктивностi) або у вдповiдностi до попередньо узгодженiй послiдовностi. [1.2.17]
Метод "наослiп" застосовується для продукцiї, представленої на контроль розсипом, а також у тому випадку, коли застосування методу вiдбору iз застосуванням випадкових чисел технiчно важко або економiчно невигiдно. У вибiрку повиннi бути включенi одиницi продукцiї з рiзних частин контрольованої партiї. Одиницi продукцiї варто вiдбирати незалежно вiд суб'єктивних припущень особи, яка вiдбирає проби, щодо якостi одиницi продукцiї, що вiдбирається.
2.2.1 Вiдбiр зразкiв цементно-стружкових плит
Вiдбирання одиниць продукцiї цементно-стружкових плит, для визначення фiзико-механiчних властивостей та хiмiчного складу, з яких беруть проби, проводять згiдно з таблицею 1.
Таблиця 1
Об'єм вибiрки цементно-стружкових плит
Обсяг партiї, шт. | Об'єм вибiрки, шт. |
До 500 | 3 |
Вiд 500 до 1200 | 4 |
1200 та бiльше | 5 |
У разi необхiдностi контролю якостi поверхнi цементно-стружкових плит, вiдбирається 5 % плит, але не менш нiж 10 одиниць. [1.2.8]
З об'єму вибiрки утворюють середню пробу, за якою проводиться оцiнка однорiдностi партiї товару. Якщо партiя товару однорiдна, то вiд середньої проби вiдбирають контрольну та аналiтичну проби у кiлькостi 1 одиницi кожна. [1.2.4] Якщо зразки товару мають фiрмовi етикетки, ярлики, пакування - вони повиннi бути наявнi на вiдiбраних зразках.
2.2.2 Вiдбiр зразкiв гiпсових плит
Для дослiдження гiпсових плит проводять вiдбирання плит у кiлькостi 0.5 % партiї, але не менш нiж 10 одиниць. [1.2.9]
З об'єму вибiрки утворюють середню пробу, з якої беруть контрольну та аналiтичну проби у кiлькостi 1 одиницi кожна. [1.2.4]
Якщо зразки товару мають фiрмовi етикетки, ярлики, пакування - вони повиннi бути наявнi на вiдiбраних зразках
3. Вимоги до забезпечення безпеки працi, охорони навколишнього середовища
3.1 Плити нетоксичнi, пожеже - та вибухобезпечнi. [1.2.9]
3.2 В примiщеннях необхiдно дотримуватись вимог правил пожежної безпеки примiщень у вiдповiдностi до ГОСТ 12.1.004 та електробезпеки у вiдповiдностi до ГОСТ 12.1.019. [1.2.11., 1.2.12]
3.3 До виконання робiт допускаються особи, якi пройшли навчання з правил експлуатацiї обладнання та пройшли медичний огляд та забезпеченi спецодягом та засобами iндивiдуального захисту. [1.2.9, 1.2.13-1.2.16]
Висновки та пропозицiї
Методичнi рекомендацiї були розробленi з урахуванням досвiду експертних пiдроздiлiв Центрального митного управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи. Данi методичнi рекомендацiї допоможуть у роботi пiдроздiлiв митних органiв, експертних пiдроздiлiв Управлiння та регiональних служб з експертного забезпечення митних органiв. Дотримання зiбраних у методичних рекомендацiях настанов щодо порядку та методiв вiдбору проб i зразкiв панелей, плит, плиток, блокiв та аналогiчних виробiв з рослинних волокон, соломи або стружки, трiски, частинок тирси агломерованих з цементом, гiпсом або iншими мiнеральними речовинами дозволить зменшити кiлькiсть спiрних питань, що виникають у процесi дослiдження та iдентифiкацiї подiбних товарiв.
Автор: Дорохов I.М.
Додаток 3 до листа Управлiння 19.03.2012 N 19/1-10.2/1572-ЕП |
МЕТОДИЧНI РЕКОМЕНДАЦIЇ
Щодо вiдбору проб i зразкiв мiнеральної вати, скловолокна та виробiв з нього
ВСТУП
Методичнi рекомендацiї щодо вiдбору проб i зразкiв мiнеральної вати, скловолокна та виробiв з нього розроблено на основi чинних нормативних документiв та адаптовано для використання в роботi пiдроздiлiв митного оформлення митниць та експертних пiдроздiлiв Центрального митного управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи.
1. СФЕРА ЗАСТОСУВАННЯ
Методичнi рекомендацiї встановлюють порядок та методи вiдбору проб i зразкiв мiнеральної вати, скловолокна та виробiв з нього, що перемiщуються через митний кордон України, та визначають процедуру i методи вiдбору проб зазначених товарiв для проведення дослiджень (аналiзу, експертизи) з метою їх подальшої класифiкацiї за УКТЗЕД.
Методичнi рекомендацiї призначенi для посадових осiб митних органiв, якi здiйснюють вiдбiр проб i зразкiв та надають їх для проведення дослiджень до експертних пiдроздiлiв Центрального митного управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи.
Основною метою дослiдження проб i зразкiв товарiв є iдентифiкацiя товарiв для їх подальшої класифiкацiї згiдно з УКТЗЕД в рамках процедур митного контролю та митного оформлення.
2. НОРМАТИВНI ПОСИЛАННЯ
2. Методичнi рекомендацiї щодо взяття проб i зразкiв для митної експертизи. Лист Центрального митного управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи вiд 22.03.2006 N 29/1-10.1/1983-ЕП.
3. ДСТУ ISO/IEC 17025 - 2006 Загальнi вимоги до компетентностi випробувальних та калiбрувальних лабораторiй.
4. Постанова Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 12.12.2002 року N 1862 "Про затвердження Порядку взяття (надання) проб i зразкiв товарiв, проведення дослiджень (аналiзу, експертизи) з метою їх митного оформлення, а також розпорядження зразками" (зi змiнами й доповненнями).
5. ДСТУ 2656-94 Скловолокно та вироби з нього. Термiни та визначення.
6. ГОСТ 18321-73 Статистический контроль качества. Методы случайного отбора выборок штучной продукции.
7. ДСТУ ГОСТ 17139:2004 Скловолокно. Ровiнги. Технiчнi умови (ГОСТ 17139-2000, IDT).
8. ГОСТ 8325-93 (ИСО 3598-86) Стекловолокно. Нити крученые комплексные. Технические условия.
9. ДСТУ ГОСТ 19170-2003 Скловолокно. Тканина конструкцiйного призначення. Технiчнi умови (ГОСТ 19170-2001, IDT).
10. ГОСТ 6943.0-93 (ИСО 1886-90) Стекловолокно. Правила приемки.
11. ГОСТ 20566-75 Ткани и штучные изделия текстильные. Правила приемки и методы отбора проб.
12. ГОСТ 13587-77 Полотна нетканые и изделия штучные нетканые. Правила приемки и методы отбора проб.
13. Наказ Державної митної служби вiд 23.12.2002 N 719 "Про затвердження Нормативiв вiдбору проб i зразкiв товарiв для проведення дослiджень (аналiзу, експертизи)" (iз змiнами й доповненнями).
14. Наказ Державної митної служби України вiд 14.01.2009 N 19 "Про затвердження Порядку взаємодiї митних органiв iз Центральним митним управлiнням лабораторних дослiджень та експертної роботи при проведеннi митного контролю та митного оформлення товарiв i транспортних засобiв", зареєстрований в Мiнiстерствi юстицiї України 06.02.2009 за N 112/16128.
15. Наказ Державної митної служби вiд 18.04.2005 N 302 "Про затвердження форми акта про взяття проб i зразкiв товарiв", зареєстрований в Мiнiстерствi юстицiї України 29.04.2005 за N 457/10737.
3. ТЕРМIНИ ТА ВИЗНАЧЕННЯ
Товар - будь-яке рухоме майно (у тому числi валютнi цiнностi, культурнi цiнностi), електрична, теплова та iншi види енергiї, а також транспортнi засоби, за винятком транспортних засобiв, що використовуються виключно для перевезення пасажирiв i товарiв через митний кордон України. [1]
Партiя - кiлькiсть товару однорiдного за якiстю та найменуванням, виготовленого протягом визначеного iнтервалу часу в одних i тих же умовах, призначеного для iмпорту/експорту, оформленого одним документом, що засвiдчує якiсть та однiєю вантажно-митною декларацiєю. [1, 2]
Вибiрка - кiлькiсть одиниць товару, якi вiдбирають для перевiрки вiд загальної кiлькостi товарних одиниць. [2]
Об'єм вибiрки - кiлькiсть товару, що вiдбирають з кожної партiї. [2]
Вiдбирання зразкiв - це визначена процедура, за допомогою якої береться частина речовини, матерiалу або продукцiї з метою провадження випробування або калiбрування репрезентативного зразка сукупностi. [3]
Проба - кiлькiсть нештучного товару чи частина зразка, що вiдiбрана з партiї, яка дослiджується, тотожна складом i ознаками партiї. [2]
Зразок - окрема одиниця дослiджуваного об'єкту (товару). [2]
Точкова проба - проба, вiдiбрана вiд партiї продукцiї з одного мiсця i за один прийом. Вона характеризує якiсть товару в одному об'єктi чи тарному мiсцi або на певному заданому рiвнi резервуару чи транспортного засобу. [2]
Об'єднана проба - проба, що складається iз сукупностi точкових проб, ретельно перемiшаних, вiдiбраних у вiдповiдному порядку та об'єднаних у вказаному спiввiдношеннi, для якої характернi середнi значення характеристик товару [2].
Аналiтична (дослiджувана) проба - частина об'єднаної проби, яка використовується для лабораторного дослiдження [2].
Контрольна проба - частина об'єднаної проби, яка зберiгається в лабораторiї протягом двох мiсяцiв i використовується для проведення в разi потреби повторного дослiдження (експертизи) [2].
Згiдно з ДСТУ 2656-94 "Скловолокно та вироби з нього. Термiни та визначення" в Українi використовуються такi термiни щодо скловолокна та виробiв з нього:
скловолокнистий матерiал - матерiал iз текстильного скловолокна;
текстильне скловолокно - протяжне, гнучке та мiцне тiло необмеженої або заданої довжини, придатне для виготовлення текстильних скловолокнистих матерiалiв;
склотканина - текстильний матерiал, виготовлений на ткацькiй машинi переплетенням поздовжнiх (основних) та поперечних (утокових) склониток;
покривний скловолокнистий матерiал - матерiал, прикрiплений до iзоляцiйного матерiалу у виробi, що закриває його поверхню з одного чи двох бокiв;
елементарна склонитка; скловолокно - гнучке, протяжне i мiцне тiло необмеженої довжини, одержане формуванням з розплаву скломаси через один отвiр фiльери;
комплексна склонитка - пучок паралельних елементарних склониток, складених разом без скручення;
кручена комплексна склонитка - склонитка, утворена скручуванням двох або бiльше однокручених ниток за одну операцiю кручення;
багатокручена комплексна скло нитка - двi чи бiльше кручених склониток, з'єднаних разом за декiлька операцiй кручення;
кордна склонитка - склонитка, виготовлена скручуванням, суканням i повторним скручуванням елементарних чи штапельних скловолокно;
однонапрямнi комплекснi склонитки - скловолокно у виглядi зрiзiв з паковок, що не пiдлягає текстильному переробленню;
склоровiнг; склоджгут - пучок паралельних комплексних склониток, з'єднаних суканням;
прямий склоровiнг; однопроцесний склоровiнг - склоровiнг, який одержують безпосереднiм намотуванням iз скловарного агрегату;
некручений склоровiнг (для розмотування з торця) - склоровiнг, який пiд час намотування на паковку пiдкручується, а пiд час розмотування - розкручується;
петлистий склоровiнг - склоровiнг, що обкручений однiєю або бiльше елементарними скло нитками;
штапельне скловолокно - продукт поперечного подiлу на вiдрiзки заданої довжини склонитки, джгута;
рубана склоннтка (Нд штапельне скловолокно) - склонитка подрiбнена на вiдрiзки довiльної довжини;
скляна вата - пухка маса iз коротких вiдрiзкiв склониток з хаотичним розташуванням волокон;
скловолокниста крихта - подрiбненi склонитки розмiром не бiльше як 50 мм, якi втратили текстильну властивiсть;
скломат - скловолокнистий матерiал у формi листа з орiєнтованих чи хаотично розмiщених ниток, ровiнгiв i (або) їх вiдрiзкiв, з'єднаних силами зчеплення або сполучником;
скловуаль - шар елементарних неперервних чи рубаних склониток, з'єднаних сполучником (Примiтка. Скловуаль має вищу поверхневу масу i бiльшу жорсткiсть, нiж облицювальний мат);
склоплита - вирiб, виготовлений пресуванням одного або декiлькох шарiв неперервного або штапельного скловолокна, з'єднаного сполучником;
неткане склополотно - полотно, виготовлене з одного чи декiлькох видiв текстильних скломатерiалiв чи поєднань їх з нетекстильними матерiалами з закрiпленою структурою елементiв;
орiєнтоване неткане склополотно - полотно, виготовлене з двох взаємно перпендикулярних систем комплексних склониток i склоровiнга, що не переплiтаються i скрiпленi мiж собою термопластичними нитками;
неткана скло сiтка - вирiб iз скловолокна з вiчком, в якому два чи бiльше шарiв паралельних ниток розташованi на збiльшенiй вiдстанi один вiд одного i з'єднанi хiмiчним чи механiчним способом, виключаючи ткання;
ткана склосiтка - склотканина з вiчком, в якiй основа i уток розташованi на збiльшенiй вiдстанi одне вiд одного;
склотканина iз неперервних скло ниток - склотканина iз неперервних склониток в основi i утоку;
склотканина iз штапельного скловолокна - склотканина iз штапельного скловолокна в основi i утоку;
склоровiнгова тканина - склотканина, вироблена iз склоровiнгу в процесi ткання;
вузька склострiчка - матерiал iз текстильного скловолокна завширшки не бiльше як 100 мм з пругом;
вузька склострiчка без пругу - матерiал iз текстильного скловолокна завширшки не бiльше як 100 мм без пругу;
широка склострiчка - матерiал з текстильного скловолокна завширшки вiд 100 до 300 мм з пругом;
широка склострiчка без пругу - матерiал iз текстильного скловолокна завширшки вiд 100 до 300 мм без пругу;
неткана склострiчка - матерiал iз паралельно розташованих неперервних комплексних склониток, що попередньо просоченi сполучником;
трикотажне склополотно - матерiал, виготовлений iз склониток засобами трикотажного виробництва;
склотрикотажний профiль - вирiб, одержаний методом в'язання або витягання трикотажного склополотна на формi;
склотрикотажна стрiчка - трикотажне склополотно плоскої форми завширшки не бiльше як 300 мм;
склотрикотажний шнур - склотрикотажне полотно цилiндричної або овальної форми завширшки не бiльше як 20 мм;
склотрикотажний рукав - скло трикотажне полотно трубчастої форми;
змiшаний склотрикотаж - скло трикотаж, вироблений iз склониток в поєднаннi з нитками iншого сировинного складу;
тканиноподiбний склотрикотаж - трикотажне кулiрне склополотно, петлi якого утримують основнi i утоковi скло нитки;
багатошаровий склотрикотаж - трикотажне склополотно, яке складається з декiлькох шарiв, з'єднаних мiж собою нитками в процесi в'язання;
металiзована скло нитка - скло нитка, на поверхню якої нанесено шар металу, здебiльшого шляхом вакуумного напилення або протяганням через розплав;
в'язально-прошивне склополотно - неткане склополотно, виготовлене шляхом пров'язування склонитками або волокнами склополотна, ниток, тканин тощо, з утворенням петель зi склониток чи волокон;
ниткопрошивне склополотно - в'язально-прошивне полотно на основi однiєї чи двох взаємоперехресних систем скло ниток;
голкопробивне склополотно - неткане полотно, виготовлене голкопроколюванням склополотна чи у сполученнi його з тканиною;
кордна склотканина - тканина, мiцнiсть якої у напрямку однiєї з систем ниток значно перевищує мiцнiсть у напрямку iншої системи;
металiзована склотканина - склотканина, якiй наданi електропровiднi властивостi за рахунок виготовлення її з попередньо металiзованих ниток чи нанесення на її поверхню шару металу;
стiльникова склотканина - тривимiрна тканина, при розтягуваннi якої утворюється багато стiльникових комiрок;
кордна утокова склотканина; утоковий корд - тканина, в якiй переважна частина волокон розташована в напрямку утоку;
кордна основна склотканина; основний корд - тканина, в якiй переважна частина волокон розташована у напрямку основи;
змiшана склотканина - токанина, що має у складi основи та (чи) утоку нитки рiзного сировинного складу;
спецiальна склотканина - тканина, що має додатково до традицiйних специфiчнi властивостi, зумовленi включенням до її складу модифiкованих ниток, ниток рiзного сировинного складу та їх взаємним розташуванням;
багатошарова склотканина - тривимiрний матерiал шаруватої структури, утворений з декiлькох розмiщених шарами систем основних склониток за рахунок їх перерозподiлу мiж шарами та просторового переплетення нитками утоку;
рiвномiцна склотканина - тканина, мiцнiсть якої у напрямку основи та утоку приблизно однакова;
трикотажне основов'язане склополотно - трикотажне полотно, петлi якого утворенi з безлiчi склониток основи, прокладених поздовжньо напрямку виготовлення полотна;
трикотажне кулiрне склополотно - трикотажне полотно, петлi якого утворенi з однiєї чи безлiчi склониток, прокладених поперечно напрямку виготовлення полотна;
склопластик - композитний матерiал, обов'язковими компонентами якого є склонаповнювач та сполучник;
склотекстолiт - шаруватий склопластик, отриманий гарячим пресуванням просякнутих сполучником склотканин;
скловолокнiт - склопластик з наповнювачем у виглядi хаотично розмiщених скляних штапельних волокон;
препрег - напiвфабрикат у виглядi скловолокнистого наповнювача (тканина, стрiчка), просякнутого сполучником у напiвзатвердiлому станi, придатний до формування виробiв з склопластику;
премiкс - напiвфабрикат для одержання склопластикових виробiв литвом пiд тиском або пресуванням у закритих формах, що являє собою пастоподiбну готову до перероблення сумiш з, як правило, термореактивного iнiцiйованого сполучника та штапельного скловолокна (можливо, у поєднаннi з мiнеральним дисперсним наповнювачем).
Згiдно з Митним кодексом України, мiнеральну вату одержують плавленням одного чи бiльше мiнералiв iз наданням отриманому пiд час застигання розплаву форми волокон, що досягається, зазвичай, центрифугуванням або продуванням повiтрям. Мiнеральна вата подiбна до скловати, буває пластiвчаста або ниткоподiбна, вiдрiзняються вiд скловати хiмiчним складом, а її волокна, зазвичай, коротшi i не такi бiлi.
4. ЗАГАЛЬНI ПОЛОЖЕННЯ
З метою здiйснення митного контролю та митного оформлення товарiв митним органом можуть братися проби мiнеральної вати, скловолокна та виробiв з нього для дослiдження (аналiзу, експертизи). Процедура взяття (надання) проб товарiв для митного оформлення проводиться уповноваженою посадовою особою митного органу на пiдставi вмотивованого письмового розпорядження керiвника цього митного органу або його заступника за умови обов'язкової присутностi власника товару або декларанта чи уповноваженої ним особи.
Проби повиннi максимально представляти товар у партiї, з якої їх вiдбирають.
Проби необхiдно вiдбирати таким чином, щоб матерiали, з яких беруться проби i контейнери (пакети, тара), у якi помiщають проби, були надiйно захищенi вiд випадкових забруднень (дощ, пилюка тощо).
5. ПОРЯДОК ВЗЯТТЯ ПРОБ I ЗРАЗКIВ ТОВАРIВ
Взяття проб i зразкiв товарiв проводиться вiдповiдно до вимог постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 12.12.2002 N 1862 "Про затвердження Порядку взяття (надання) проб i зразкiв товарiв, проведення дослiджень (аналiзу, експертизи) з метою їх митного оформлення, а також розпорядження зразками" (iз змiнами та доповненнями) та наказу Державної митної служби України вiд 14.01.2009 N 19 "Про затвердження Порядку взаємодiї митних органiв з Центральним митним управлiнням лабораторних дослiджень та експертної роботи при проведеннi митного контролю та митного оформлення товарiв i транспортних засобiв".
6. ЗАГАЛЬНI ПРАВИЛА ВIДБОРУ ПРОБ ТА ЗРАЗКIВ ТОВАРIВ
Взяття проб i зразкiв товарiв здiйснюється в рамках процедур митного контролю та митного оформлення уповноваженою посадовою особою митного органу на пiдставi вмотивованого письмового розпорядження керiвника цього митного органу або його заступника за умови обов'язкової присутностi власника товару або декларанта чи уповноваженої ним особи.
Проби i зразки товарiв беруться в мiнiмальнiй кiлькостi, яка забезпечує можливiсть проведення їх дослiдження. Норми взяття проб i зразкiв товарiв для проведення дослiджень експертними пiдроздiлами Управлiння, затвердженi наказом Державної митної служби України вiд 23.12.2002 N 719, зареєстрованого у Мiнiстерствi юстицiї України 30.01.2003 за N 79/7400, (зi змiнами). У випадку, коли тара герметично запакована в ємностi, пакунки тощо для роздрiбної торгiвлi, то найменший пакунок вважають зразком для дослiдження.
Проба (зразок) повинна узагальнювати типовi властивостi товару всiєї партiї. Це обумовлює, визначення однорiдностi партiї товару, єдиних вимог до пiдготовки конкретного товару перед вiдбором проб (перемiшування тощо), а також вибору методу вiдбору проб та зразкiв. З партiї товару точковi проби вiдбирають з рiзних мiсць, створюють з них об'єднану пробу та видiляють середню пробу, яка буде мати середнi значення характеристик товару всiєї партiї та яку використовують при проведеннi лабораторних дослiджень.
Зразки вiдбирають так, щоб завдана шкода партiї товару була мiнiмальною.
З метою проведення повторних дослiджень, вiдбiр проб i зразкiв товарiв здiйснюється у двох примiрниках (один - для проведення дослiдження, другий - контрольний).
7. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ
Вiдбiр проб здiйснюється з обов'язковим додержанням правил технiки безпеки та пожежної безпеки, передбачених при роботi з матерiалами з вмiстом мiнеральних або скляних волокон.
Особливу увагу слiд звертати на те, що при роботi iз скляними та мiнеральними волокнами i виробами з них у повiтря видiляється скляний пил або пил мiнеральних волокон i леткi компоненти органiчних добавок для обезпилення, якi подразнююче дiють на слизовi оболонки верхнiх дихальних шляхiв та шкiрний покрив працiвникiв, що викликає захворювання слизових оболонок та свербiж шкiри.
Пiд час виконання робiт iз скляними та мiнеральними волокнами i виробами з них потрiбно слiдкувати за чистотою повiтря (вiдсутнiсть рiзких запахiв та значної частини склянного чи мiнерального пилу, при їх наявностi, необхiдно, зачекати до часткового чи повного осiдання пилу та здiйснити провiтрювання контейнера тощо, в якому знаходиться вищезазначений товар, до слабковираженого запаху чи до його повного зникнення). Для захисту органiв дихання, шкiрних покривiв та очей обов'язково використовують засоби iндивiдуального захисту органiв дихання, дерматологiчнi засоби iндивiдуальлного захисту, спецiальний одяг, захиснi окуляри, якi передбаченi нормативними документами щодо конкретного виду продукцiї.
8. ПРОЦЕДУРА ВIДБОРУ ПРОБ (ЗРАЗКIВ)
Вiдбирання проб здiйснює посадова особа митного органу, яка вповноважена проводити вiдбiр проб i зразкiв товарiв, з дотриманням вимог технiки безпеки та пожежної безпеки пiд час вiдбору iз обов'язковим застосуванням засобiв захисту (респiратори, рукавицi, окуляри, захисний комбiнезон, халат).
Вiдбiр проб необхiдно проводити в умовах, що не впливають на властивостi продукту та виключають можливiсть змiни складу проби, зовнiшнього вигляду, геометричних розмiрiв, структури тощо.
У випадку, коли тара герметично запакована в ємностi, пакунки тощо для роздрiбної торгiвлi, то найменший пакунок вважають зразком для дослiдження.
Перед початком проведення процедури вiдбору перевiряють зовнiшнiй вигляд пакувальних одиниць (ящикiв, пачок, мiшкiв, кiп тощо), їх однотипнiсть, наявнiсть захисного забезпечення виробника та його цiлiснiсть, однотипнiсть маркування на пакувальних одиницях. Далi методом випадкового вiдбору з усiєї партiї формують вибiрку.
Для вiдбору однонаправлених, комплексних, однокручених i кручених комплексних ниток, волокон, ровiнгу, стрiчок вiдбирають вiд партiї кiлькiсть пакувальних одиниць (ящик, мiшок, спецiальний контейнер, пiддон з продукцiєю, i т.д.) у вiдповiдностi з таблицею 1. [7, 8, 9]
Таблиця 1
Кiлькiсть пакувальних одиниць в партiї | Кiлькiсть пакувальних одиниць у вибiрцi, не менше |
До 3 включно | 1 |
Вiд 4 до 10 включно | 2 |
Понад 10 | 3 |
Iз вiдiбраних пакувальних одиниць вiдбирають:
- кiлькiсть одиниць продукцiї (шпуль, бобiн, конусiв тощо) ниток, в т.ч. однонаправлених, волокна, ровiнгу у вiдповiдностi з таблицею 2.
Таблиця 2
Маса одиницi продукцiї, кг | Кiлькiсть одиниць продукцiї у вибiрцi, не менше, при масi партiї, кг | |||
До 1000 | Понад 1000 До 15000 |
Понад 1500 До 2000 |
Понад 2000 | |
До 10 включно | 4 | 6 | 8 | 10 |
Понад 10 | 3 | 5 | 7 | 8 |
- кiлькiсть одиниць продукцiї (моткiв, рулонiв, бобiн, штучних виробiв) стрiчки згiдно з таблицею 3.
Таблиця 3
Кiлькiсть одиниць продукцiї в партiї | Кiлькiсть одиниць продукцiї у вибiрцi, не менше |
До 200 включно | 2 |
Вiд 200 до 1000 включно | 4 |
Понад 1000 | 6 |
Для тканин, сiток i нетканих матерiалiв вiд партiї вiдбирають пакувальнi одиницi та одиницi продукцiї (рулони, куски) у вiдповiдностi з таблицею 4, при цьому кiлькiсть пакувальних одиниць вважається одиницями продукцiї. [9, 10]
Таблиця 4
Кiлькiсть одиниць продукцiї в партiї | Менше 3 | 3-15 | 16-25 | 26-50 | 51-90 | 91-150 | 151-280 | 281-400 | 401-500 | 501-1200 | 1201-3200 | 3201-10000 |
Кiлькiсть одиниць продукцiї у вибiрцi | все | 3 | 4 | 5 | 7 | 10 | 15 | 20 | 25 | 35 | 50 | 75 |
При витягуваннi одиниць продукцiї вiд вiдiбраних пакувальних одиниць вiдбирають приблизно однакову кiлькiсть одиниць продукцiї вiд кожної пакувальної одиницi.
Для штучних виробiв з нетканих полотен та тканин - вiд кожної пакувальної одиницi (контейнер, ящик, штучний вирiб) вiдбирають одну одиницю продукцiї (кусок, рулон, штучний вирiб). Якщо партiя складається з одиниць продукцiї, то їх вiдбирають в кiлькостi вказанiй в таблицi 5 для пакувальних одиниць. [11, 12]
Таблиця 5
Кiлькiсть полотна в партiї, м | Кiлькiсть штучних виробiв партiї, шт | Кiлькiсть упаковочних одиниць у вибiрцi, шт |
До 5000 | До 1000 | 3 |
Понад 5000 | Понад 1000 | 3 i додатково 1 вiд кожних наступних 5000 м або 1000 шт |
В iнших випадках об'єм вибiрки визначають за формулою (n/2)1/2, де n - кiлькiсть ящикiв, пачок, кiп тощо в партiї. [6]
Пакувальнi одиницi перед вiдкриванням ззовнi старанно очищують вiд забруднень.
Вiд вiдiбраних пакувальних одиниць (ящикiв, пачок, мiшкiв тощо) вiдбирають одиницi продукцiї, для ниток - шпулi, бобiни, конуси тощо, для стрiчок, шнурiв, ровiнгу - мотки, рулони, бобiни, штучнi вироби, для тканин, нетканих матерiалiв, трикотажних матерiалiв - рулони, куски тощо.
Вiд одиницi продукцiї вiдбирають проби:
- для ниток (в т.ч. одно направлених), волокон, ровiнгiв, при можливостi та при невеликiй масi одиницi продукцiї (до 10 кг) - двi одиницi продукцiї (одна - контрольний зразок та одна - дослiджуваний зразок) або вiдмотують проби на конус чи iншi основу. Проби вiдбирають з будь-якого мiсця продукцiї (мотка, бобiни, конуса), попередньо вiдмотавши 3-4 шари. Проби вiдрiзають гострими ножицями, без розривання або роздирання. Матерiал проб не повинен мати вiзуальних дефектiв;
- для стрiчок, шнурiв - проби вiдбирають у виглядi вiдрiзка на всю ширину метражного виробу з скло- чи мiнерального волокна або у виглядi цiлих штучних виробiв. Проби вiдбирають з будь-якого мiсця продукцiї (мотка, рулону, бобiни) на вiдстанi не менше 0,5 м вiд початку або кiнця одиницi продукцiї. Якщо одиниця продукцiї складається з декiлькох вiдрiзкiв проби вiдбирають бiля мiсця розрiзу. Проби вiдрiзають гострими ножицями без розривання чи роздирання. Проби не повиннi мати складок, згинiв, заломiв, дефектiв зовнiшнього вигляду;
- для тканин та трикотажних склополотен проби вiдбирають у виглядi вiдрiзкiв на всю ширину тканини. Проби тканин вiдбирають вiд будь-якого мiсяцi рулону тканини, попередньо вiдмотавши 3-4 шари. Проби вiдрiзають гострими ножицями в напрямку ширини тканини без розривання або роздирання. Проби не повиннi мати вад зовнiшнього вигляду складок, згинiв, заломiв;
- для штапельного скловолокна (продукту поперечного подiлу на вiдрiзки заданої довжини склонитки, джгута) та рубаної склонитки (склонитка, подрiбнена на вiдрiзки довiльної довжини) вiдбирають точковi проби в рiзних мiсцях пакувальної одиницi (маса точкових проб не менше 100 г, кiлькiсть точкових проб не менше 3 вiд одиницi продукцiї) на глибинi не менше 20 мм та на вiдстанi не менше 100 мм вiд краю пакувальної одиницi. Точковi проби, вiдiбранi вiд пакувальних одиниць у вибiрцi перемiшують, розкладають рiвним шаром на гладкiй поверхнi. Об'єднану пробу отримують накладанням шарiв волокон кожної пакувальної одиницi один на одного. Маса об'єднаної проби повинна бути не менше 4 кг. Вiд об'єднаної проби вiдбирають дослiджувану та контрольну проби в кiлькостях по 1 кг методом квартування;
- для мiнеральної або скляної вати (пухкої маси iз коротких вiдрiзкiв склониток з хаотичним розташуванням волокон) при перевезеннi її в кiпах з кожної кiпи знiмають верхнiй шар вати, потiм на глибинi 10 см вiд краю кiпи вiдбирають з рiзних мiсць не менше трьох точкових проб. Маса точкових проб повинна бути не менша 100 г. З вiдiбраних точкових проб складають об'єднану пробу масою не менше 4 кг. Вiд об'єднаної проби вiдбирають дослiджувану та контрольну проби в кiлькостях по 1 кг методом квартування. При перевезеннi мiнеральної або скляної вати у iнших пакуваннях (рулонах) використовують методику вiдбору для нетканих матерiалiв;
- для нетканих матерiалiв у виглядi полотна - проби вирiзають по всiй ширинi на вiдстанi не менше 1 м вiд початку або кiнця рулону, строго перпендикулярно повздовжньому згину полотна або кромцi. Якщо кусок або рулон складається з декiлькох вiдрiзкiв, отриманих в результатi розрiзання полотна, проби треба брати бiля мiсця розрiзання. Проби вiдрiзають гострими ножицями в напрямку ширини тканини без розривання або роздирання. Проби не повиннi мати дефектiв зовнiшнього вигляду складок, згинiв, заломiв;
- для штучних виробiв зi скло- або мiнеральних волокон для проведення аналiзу (експертизи) вiдбирають два вироби (один - дослiджуваний зразок, iнший - контрольний зразок), при неможливостi вiдбору зразкiв (великi розмiри, велика маса тощо), вiд цiлого штучного виробу або його частини - вiдрiзають проби, довжина проб визначається дiючими нормативами. [13]
Проби вiдбирають у двох примiрниках, один - дослiджувана проба, iнший - контрольна проба. Для товарiв товарної групи 70 за УКТ ЗЕД, в залежностi вiд їх виду, встановлюються наступнi мiнiмальнi норми вiдбору: 2 проби по 1 метру погонному; 2 проби по 1 листу, 2 проби по 1 блоку або два зразки - 2 штуки (2 вироби), для волокон, ниток та пряжi - 2 проби по 0,1 кг або двi проби по 500 м. [13]
9. ПIДГОТОВКА ПРОБ ТА ЗРАЗКIВ ДЛЯ НАПРАВЛЕННЯ НА ДОСЛIДЖЕННЯ
На кожний примiрник вiдiбраної проби (зразка) товару (контрольний i для проведення дослiджень) накладається окреме митне забезпечення та прикрiплюється маркувальна етикетка, форма якої наведена. [14]
Митне забезпечення накладають на зразок таким чином, щоб унеможливити несанкцiонований доступ до нього, його замiну або пiдробку. Етикетки прикрiплюють до зразкiв таким чином, щоб вони не могли вiдiрватись або пошкодитись при вiдкриваннi зразка для дослiдження i при знiманнi митного забезпечення.
Взяття проб i зразкiв товарiв оформлюється Актом про вiдбiр проб i зразкiв за формою, затвердженою. [15]
Акт складається в трьох примiрниках, якi пiдписуються посадовою особою митного органу, що вiдбирала проби i зразки, а також присутнiми при цьому: власником товару або декларантом чи уповноваженою особою, спецiалiстом експертного пiдроздiлу Управлiння (якщо вiн бере участь у процедурi взяття проб i зразкiв) або залученими до процедури понятими. Один примiрник Акту додається до взятих проб i зразкiв, другий передається власнику товару або декларанту чи уповноваженiй особi, третiй - залишається у справах митного органу. [14]
Опломбованi та промаркованi проби (зразки) товарiв доставляються до експертного пiдроздiлу Управлiння поштою або посадовою особою митного органу разом з запитом про проведення дослiдження, оригiналом акта про вiдбiр проб i зразкiв товарiв та копiями акта про проведення митного огляду товарiв, що перемiщуються за вантажною митною декларацiєю, митної декларацiї, зовнiшньоекономiчного контракту (договору), iнвойсу (рахунка-фактури, накладної тощо), сертифiкатiв вповноважених державних органiв (якщо вони надавались), технiко-технологiчної документацiї iз зазначенням вiдомостей про кiлькiсний та якiсний склад, фiзико-хiмiчнi властивостi, основнi технологiчнi стадiї виробництва та призначення товару, завiрених особистим митним забезпеченням посадовою особою митного органу. [14]
При транспортуваннi проб та зразкiв до експертного пiдроздiлу Центрального митного управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи необхiдно забезпечити їх збереження у незмiнному станi, для чого використовують тару, визначену методичними рекомендацiями чи iншими нормативними документами на конкретний вид продукцiї, та визначають спосiб i умови транспортування, якi можуть забезпечити цi вимоги.
Автори: Зарiчний I.М., Нiкiшина О.А., Баган Т.М.