ПРАВЛIННЯ НАЦIОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
05.04.2012 | N 130 |
---|
Про внесення змiн до постанови Правлiння
Нацiонального банку України вiд 21.05.2003 N 206
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 25 квiтня 2012 р. за N 631/20944 |
Вiдповiдно до статей 7,
15, 42 та 56
Закону України "Про Нацiональний банк
України", статей 8 та 9
Закону України "Про державне регулювання
видобутку, виробництва i використання
дорогоцiнних металiв i дорогоцiнного камiння та
контроль за операцiями з ними", з метою
ефективнiшого проведення операцiй з банкiвськими
та дорогоцiнними металами Правлiння
Нацiонального банку України постановляє:
1. У заголовку та пунктi 1 постанови Правлiння Нацiонального банку України вiд 21.05.2003 N 206 "Про затвердження Iнструкцiї про порядок виконання операцiй з дорогоцiнними металами, що скуповуються у населення у виробах i брухтi", зареєстрованої в Мiнiстерствi юстицiї України 03.06.2003 за N 425/7746 (зi змiнами), слова "дорогоцiнними металами, що скуповуються у населення у виробах i брухтi" замiнити словами "купiвлi банкiвських та дорогоцiнних металiв у населення".
2. Унести змiни до Iнструкцiї про порядок виконання операцiй з дорогоцiнними металами, що скуповуються у населення у виробах i брухтi, затвердженої постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 21.05.2003 N 206, зареєстрованої в Мiнiстерствi юстицiї України 03.06.2003 за N 425/7746 (зi змiнами), виклавши її в редакцiї, що додається.
3. Державнiй скарбницi України (Фатєєв М. П.) пiсля державної реєстрацiї в Мiнiстерствi юстицiї України довести змiст цiєї постанови до вiдома Генерального департаменту регулювання грошового обiгу (Нестеренко В. М.), Департаменту iнформацiйних технологiй (Бiлаш О. О.) i територiальних управлiнь Нацiонального банку України для використання в роботi.
4. Департаменту iнформацiйних технологiй (Бiлаш О. О.) унести вiдповiднi змiни до програмного забезпечення.
5. Контроль за виконанням цiєї постанови покласти на заступника Голови Нацiонального банку України Ричакiвську В. I.
6. Постанова набирає чинностi з дня її офiцiйного опублiкування.
Голова | С. Г. Арбузов |
ПОГОДЖЕНО: | |
Мiнiстр фiнансiв України | Ю. Колобов |
ЗАТВЕРДЖЕНО Постанова Правлiння Нацiонального банку України 21.05.2003 N 206 (у редакцiї постанови Правлiння Нацiонального банку України вiд 05.04.2012 N 130) |
|
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 25 квiтня 2012 р. за N 631/20944 |
Iнструкцiя
про порядок виконання операцiй з купiвлi
банкiвських та дорогоцiнних металiв у населення
I. Загальнi положення
1.1. Ця Iнструкцiя розроблена вiдповiдно до Законiв України "Про Нацiональний банк України", "Про державне регулювання видобутку, виробництва i використання дорогоцiнних металiв i дорогоцiнного камiння та контроль за операцiями з ними" та iнших нормативно-правових актiв.
1.2. Ця Iнструкцiя визначає порядок виконання операцiй з купiвлi банкiвських та дорогоцiнних металiв (далi - цiнностi) у населення територiальними управлiннями Нацiонального банку України (далi - територiальнi управлiння).
1.3. У цiй Iнструкцiї термiни вживаються в такому значеннi:
загальна маса - фактична маса виробу з дорогоцiнного металу або брухту з нього;
знижка - маса недорогоцiнного металу, емалi, вставок з камiння тощо у виробi з дорогоцiнного металу або брухту з нього;
пошкодженi мiрнi зливки [iнвестицiйнi монети України (далi - iнвестицiйнi монети)] - деформованi, забрудненi, а також тi, що зазнали впливу вогню, високоактивних речовин (кислоти тощо) та корозiї, або з прихованим дефектом виробника (дефект, для виявлення якого в нормативних документах, обов'язкових для цього виду контролю, не передбаченi вiдповiднi правила, методи та засоби).
1.4. Iншi термiни в цiй Iнструкцiї вживаються в значеннях, визначених законами України та нормативно-правовими актами Нацiонального банку України (далi - Нацiональний банк).
1.5. У територiальних управлiннях операцiї з цiнностями проводить експерт з банкiвських металiв, дорогоцiнних металiв та каменiв (далi - експерт).
Експерта зараховують до штату працiвникiв територiального управлiння. Оплата працi, пiдзвiтнiсть, контроль за роботою експерта встановлюються вiдповiдно до штатного розпису та посадових обов'язкiв експерта.
З експертом укладається договiр про повну матерiальну вiдповiдальнiсть.
1.6. Для належної органiзацiї роботи i схоронностi цiнностей експерта забезпечують:
приладами для вимiрювання проби цiнностей;
столами з бортиками, поверхня яких має бути покрита склом (лiнолеумом, металевим листом, щiльним папером);
ваговимiрювальними приладами (вагами) вiдповiдного класу точностi, що допускають похибку залежно вiд зважуваної ваги i вiдповiдно до технiчних вимог ГОСТ 24104-88, прийнятого Мiждержавною радою зi стандартизацiї, метрологiї i сертифiкацiї;
iнструментами (лупи, шабери, скальпелi, плоскогубцi, надфiлi, напилки, викрутки для годинникiв, пломбiри, лещата, металевi печатки тощо);
окремим сейфом для зберiгання цiнностей;
вiдповiдними хiмiчними реактивами, що мають поновлюватися через шiсть мiсяцiв, та пробiрним каменем;
закупiвельними цiнами;
технiчними характеристиками та описами iнвестицiйних монет.
1.7. Бухгалтерський облiк операцiй з цiнностями здiйснюється вiдповiдно до нормативно-правових актiв Нацiонального банку.
II. Купiвля цiнностей в населення
2.1. Територiальнi управлiння купують у населення такi цiнностi:
а) банкiвськi метали у виглядi:
мiрних зливкiв, виготовлених визнаними виробниками або виробниками;
iнвестицiйних монет;
б) дорогоцiннi метали в брухтi у виглядi:
ювелiрних виробiв;
монет;
медалей та жетонiв дореволюцiйного виготовлення, iноземних, а також радянських ювiлейних та пам'ятних медалей;
корпусiв годинникiв;
оправ фарфорових та кришталевих виробiв;
виробiв (столовi вироби, портсигари, шкатулки, свiчники тощо);
елементiв знiмних протезiв, зубних протезiв iз золота, срiбла та платини, що були в користуваннi, а також зубних дискiв;
предметiв релiгiйного культу;
пошкоджених мiрних зливкiв (iнвестицiйних монет);
iнвестицiйних монет, якi не вiдповiдають своїм технiчним характеристикам.
2.2. Купiвля цiнностей у населення здiйснюється за закупiвельними цiнами, установленими Державною скарбницею України (далi - Державна скарбниця), та з одночасним розрахунком з їх продавцями.
2.3. Усi операцiї, пов'язанi з купiвлею цiнностей (визначення проби, зважування, вилучення камiння, недорогоцiнного металлу, визначення маси вставок тощо), проводяться в присутностi продавця цiнностей.
Цiнностi приймаються пiсля їх очищення вiд жиру та бруду.
Продавець цiнностей пiд час приймання банкiвських металiв надає сертифiкат якостi банкiвських металiв. Сертифiкат якостi банкiвських металiв може не надаватися, якщо на зливку є офiцiйний штамп (клеймо, товарний знак) визнаного виробника, а також за вiдсутностi сертифiката до iнвестицiйної монети.
Лiгатурна маса дорогоцiнного металу в брухтi визначається виходячи з загальної маси дорогоцiнного металу в брухтi з вирахуванням знижки.
2.4. Експерт у присутностi продавця цiнностей оглядає пред'явлену цiннiсть, визначає пробу банкiвського або дорогоцiнного металу, зважує й оцiнює її.
Вставки з дорогоцiнного камiння першого, другого, третього i четвертого порядку, дорогоцiнного камiння органогенного утворення, а також напiвдорогоцiнного камiння вилучаються з цiнностей i повертаються продавцю.
Якщо вилучити вставки немає змоги, то визначення їх маси проводиться за розрахунковим методом:
для дорогоцiнного камiння першого порядку (додаток 1);
для дорогоцiнного камiння другого, третього i четвертого порядку, дорогоцiнного камiння органогенного утворення, а також напiвдорогоцiнного камiння (додаток 2).
2.5. Пiд час оцiнки цiнностей, що мiстять недорогоцiннi метали, емаль тощо, визначення їх маси проводиться за розрахунковим методом (додаток 3). Отримана в результатi розрахунку маса знижки на недорогоцiннi метали, емаль тощо звiряється експертом з даними орiєнтовного розмiру знижок на недорогоцiннi метали, емаль тощо, що мiстяться в цiнностях, зазначених у додатку 3.
2.6. Зважування банкiвських металiв проводиться вiдповiдно до вимог Положення про здiйснення операцiй з банкiвськими металами, затвердженого постановою Правлiння Нацiонального банку вiд 06.08.2003 N 325, зареєстрованого в Мiнiстерствi юстицiї України 29.08.2003 за N 749/8070 (у редакцiї постанови Правлiння Нацiонального банку вiд 30.12.2011 N 497).
Зважування iнших цiнностей проводиться вiдповiдно до вимог Iнструкцiї про порядок одержання, використання, облiку та зберiгання дорогоцiнних металiв i дорогоцiнного камiння, затвердженої наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 06.04.98 N 84, зареєстрованої в Мiнiстерствi юстицiї України 28.04.98 за N 271/2711.
2.7. Якщо продавець цiнностей погоджується з їх оцiнкою, то оформляється квитанцiя на купленi в населення цiнностi (далi - квитанцiя) (додаток 4) у двох примiрниках, яка складається iз самої квитанцiї та ордера для видачi готiвки.
Пiд час оформлення квитанцiї, якщо сума оцiнки дорогоцiнних металiв в брухтi не перевищує 150000 гривень, то в нiй зазначається реєстрацiйний номер облiкової картки платника податкiв або серiя та номер паспорта, у якому проставлено вiдмiтку органiв державної податкової служби про наявнiсть права здiйснювати будь-якi платежi за серiєю та номером паспорта.
Якщо сума оцiнки цiнностей дорiвнює або перевищує 150000 гривень, то у квитанцiї зазначаються прiзвище, iм'я та по батьковi (за наявностi) фiзичної особи, яка здiйснює операцiю з цiнностями, назва пред'явленого документа (паспорт або iнший документ, який посвiдчує особу), його серiя та номер, дата видачi та орган, що його видав, дата народження, мiсце проживання або мiсцеперебування (для нерезидентiв - мiсце проживання або мiсце тимчасового перебування в Українi), реєстрацiйний номер облiкової картки платника податкiв або серiя та номер паспорта, у якому проставлено вiдмiтку органiв державної податкової служби про наявнiсть права здiйснювати будь-якi платежi за серiєю та номером паспорта, та вiдомостi про громадянство (для нерезидентiв).
Квитанцiя пiдписується експертом та продавцем цiнностей i має лiнiю вiдриву.
Квитанцiї оформлюються окремо за кожною назвою i пробою цiнностей i мають вiдповiдний номер.
2.8. Один примiрник квитанцiї експерт залишає в себе, iнший - видає продавцю цiнностей. Обидва примiрники ордера для видачi готiвки експерт пiдписує та в установленому в територiальному управлiннi порядку передає працiвнику служби бухгалтерського облiку для контролю та касиру для виплати готiвки продавцю цiнностей.
Продавець цiнностей розписується на двох примiрниках ордера для видачi готiвки й отримує готiвку разом з одним iз них, на якому проставляється вiдбиток печатки.
2.9. Пiд час органiзацiї роботи з купiвлi цiнностей у територiальних управлiннях використовується модуль "Скупка" програмного комплексу САБО "BARS-Millennium".
2.10. Купленi цiнностi пiсля їх оплати не пiдлягають поверненню продавцевi цiнностей.
2.11. Кожну куплену цiннiсть експерт вкладає в пакет. На пакетi зазначаються номер квитанцiї, дата приймання, назва металу, номiнал монети, загальна i лiгатурна маса цiнностей, проба i сума оцiнки. Пiсля цього експерт складає щоденний опис куплених або прийнятих для оцiнки цiнностей (додаток 5) у трьох примiрниках окремо за кожною назвою металу в порядку зростання номерiв квитанцiй та вiдомiсть про суми доходу, отриманого продавцями цiнностей (додаток 6) (крiм банкiвських металiв), яка в кiнцi робочого дня передається працiвнику служби бухгалтерського облiку.
Два примiрники щоденного опису куплених або прийнятих для оцiнки цiнностей передаються працiвникам служби бухгалтерського облiку, третiй - залишається в експерта.
Великi за розмiром цiнностi, якi не вмiщуються в пакет, експерт пакує в папiр, прикрiплює до цього пакунка ярлик, на якому зазначаються тi самi реквiзити, що й на пакетах.
2.12. Матерiальну вiдповiдальнiсть за збереження цiнностей, що були купленi протягом робочого дня, несе експерт. Забороняється зберiгати купленi цiнностi поза сейфом, залишати їх на зберiгання без оформлення вiдповiдної квитанцiї.
2.13. Експерт наприкiнцi операцiйного часу всi пакети з вкладеними в них цiнностями пакує в мiшок i здає матерiально вiдповiдальним особам на зберiгання. На мiшок iз цiнностями прикрiплюється ярлик з тканини, на якому зазначаються найменування територiального управлiння, дата формування, загальна i лiгатурна маса, сума вкладення, прiзвище та пiдпис експерта.
Експерт пiсля звiряння матерiально вiдповiдальними особами кiлькостi пакетiв, укладених у мiшок, зi щоденними описами опломбовує (опечатує) мiшок своїм пломбiром (печаткою). Матерiально вiдповiдальнi особи приймають мiшок на зберiгання та розписуються в щоденних описах куплених цiнностей.
2.14. Прийнятi цiнностi розмiщуються в окремих, видiлених для зберiгання цiнностей, сейфах, металевих шафах тощо, якi мають замикатися на ключ однiєю з матерiально вiдповiдальних осiб грошового сховища.
2.15. У разi звiльнення експерта всi наявнi в грошовому сховищi цiнностi разом iз супровiдним листом передаються до Державної скарбницi, яка в п'ятиденний строк з часу отримання цiнностей проводить їх приймання та оцiнку i про результати повiдомляє територiальне управлiння електронною поштою Нацiонального банку.
2.16. Експерт один раз на мiсяць (на 1-ше число) складає звiт про рух куплених цiнностей (додаток 7), який передається для звiряння з даними бухгалтерського облiку працiвнику служби бухгалтерського облiку, пiсля чого повертається експерту.
На початку кожного мiсяця звiт про рух куплених цiнностей надсилається територiальним управлiнням електронною поштою Нацiонального банку до Державної скарбницi.
Звiт про рух куплених цiнностей та вiдповiднi документи зберiгаються в експерта i пiсля проведення документальної ревiзiї передаються в архiв у встановленому порядку.
III. Приймання цiнностей для оцiнки
3.1. У разi купiвлi в населення банкiвських металiв у виглядi мiрних зливкiв, виготовлених виробниками, та якщо експерт не в змозi визначити пробу дорогоцiнних металiв у брухтi, то проби таких цiнностей установлюються на пiдставi лабораторних аналiзiв вiдiбраних проб, проведених у Державнiй скарбницi за атестованими методиками вiдповiдно до Закону України "Про метрологiю та метрологiчну дiяльнiсть".
За умов згоди на це продавця дозволяється приймати такi цiнностi для подальшої їх оцiнки Державною скарбницею. Ця операцiя оформляється як операцiя з приймання цiнностей для оцiнки.
У цьому разi експерт оформляє квитанцiю на цiнностi, прийнятi для оцiнки (додаток 8), у п'яти примiрниках, у якiй зазначаються повна характеристика i попередня оцiнка цих цiнностей. Квитанцiю пiдписують експерт, який проводить оцiнку, та продавець цiнностей.
Експерт має повiдомити продавця цiнностей про те, що в разi непогодження з оцiнкою Державної скарбницi з нього утримають плату за проведення експертизи та, що вiдiбранi проби пiсля проведення лабораторних аналiзiв Державною скарбницею не повертаються.
Розмiр плати за експертизу визначається нормативно-правовими актами Нацiонального банку.
3.2. Цiнностi, що прийнятi для оцiнки, вкладаються в пакет, на якому зазначаються номер квитанцiї, дата, назва металу, маса, проба, сума попередньої оцiнки i ставиться штамп "Цiнностi для оцiнки", та надсилаються до Державної скарбницi в окремiй посилцi з надписом "Для оцiнки".
3.3. Два примiрники квитанцiї на цiнностi, прийнятi для оцiнки, укладають у посилку з надписом "Для оцiнки", один примiрник видається продавцю цiнностей, один - надається працiвнику служби бухгалтерського облiку, один - залишається в експерта.
Приймання на зберiгання цiнностей, прийнятих для оцiнки, та їх передавання до Державної скарбницi здiйснюються вiдповiдно до порядку, установленого для куплених у населення цiнностей.
3.4. Державна скарбниця пiсля отримання цiнностей протягом п'яти робочих днiв установлює пробу, масу цiнностей, здiйснює їх оцiнку за закупiвельними цiнами, що дiяли на дату прийняття територiальним управлiнням цiнностей для оцiнки, та повертає територiальному управлiнню один примiрник квитанцiї на цiнностi, прийнятi для оцiнки, з остаточною оцiночною вартiстю та пiдписом про прийняття цiнностей на тимчасове вiдповiдальне зберiгання.
3.5. Пiсля одержання вiд Державної скарбницi результатiв оцiнки цiнностей територiальне управлiння протягом трьох робочих днiв з часу отримання цих результатiв надсилає листа продавцю цiнностей про результати експертизи. Якщо продавець цiнностей згоден з оцiнкою Державної скарбницi, то вiн повертає територiальному управлiнню свiй примiрник квитанцiї на цiнностi, прийнятi для оцiнки, та ставить пiдпис на тому примiрнику квитанцiї, на якому зазначена остаточна оцiночна вартiсть. Експерт передає працiвнику служби бухгалтерського облiку примiрник квитанцiї з пiдписом продавця про його згоду з оцiнкою Державної скарбницi. Розрахунок з продавцем цiнностей проводиться вiдповiдно до пунктiв 2.7, 2.8 роздiлу II цiєї Iнструкцiї.
Територiальне управлiння повiдомляє електронною поштою Нацiонального банку Державну скарбницю про згоду продавця з оцiнкою цiнностей.
3.6. Якщо встановлена Державною скарбницею проба металу не вiдповiдає вимогам, що пред'являються до проби банкiвських металiв у виглядi мiрних зливкiв, та якщо продавець цiнностей не погоджується з оцiнкою Державної скарбницi, то Державна скарбниця протягом десяти робочих днiв з часу отримання повiдомлення вiд територiального управлiння про незгоду продавця з оцiнкою цiнностей, повертає їх територiальному управлiнню, а територiальне управлiння - продавцю.
Вiдiбранi для лабораторних аналiзiв проби не повертаються Державною скарбницею, а розрахунок за них проводиться як за купленi в населення дорогоцiннi метали в брухтi вiдповiдно до пунктiв 2.7, 2.8 роздiлу II цiєї Iнструкцiї.
Продавець цiнностей повертає територiальному управлiнню свiй примiрник квитанцiї на цiнностi, прийнятi для оцiнки, ставить пiдпис на цьому примiрнику про їх отримання та здiйснює оплату за експертизу цiнностей з урахуванням вартостi вiдiбраних для лабораторних аналiзiв проб згiдно з прибутковим касовим ордером.
Примiрник квитанцiї з пiдписом продавця цiнностей про їх отримання експерт передає працiвнику служби бухгалтерського облiку.
Виплачувати грошi або видавати аванс продавцю, цiнностi якого прийнятi для оцiнки, забороняється.
IV. Передавання цiнностей до Державної скарбницi та їх приймання
4.1. Купленi в населення iнвестицiйнi монети, якi вiдповiдають своїм технiчним характеристикам, не передаються до Державної скарбницi та залишаються в територiальному управлiннi.
Iншi купленi в населення цiнностi територiальнi управлiння пакують у посилки (мiшки, iнкасаторськi сумки, ящики тощо) та передають до Державної скарбницi через пiдроздiли перевезення цiнностей Центрального сховища або територiальних управлiнь (далi - пiдроздiл перевезення цiнностей) або через Державну фельд'єгерську службу України на пiдставi укладеного договору. Банкiвськi метали пакуються в окремi посилки.
Упаковка посилки має забезпечити збереження цiнностей, а також запобiгти доступу до них без пошкодження пломб (печаток).
На посилку прикрiплюється ярлик, на якому зазначаються найменування територiального управлiння, дата формування, маса брутто та оцiночна вартiсть цiнностей, укладених до посилки (на посилках з банкiвськими металами на ярлику додатково зазначаються слова "банкiвськi метали"). Ярлики пiдписують експерт та матерiально вiдповiдальнi особи.
Укладення до посилок з цiнностями iнших цiнностей та документiв (iноземної валюти, цiнних паперiв, ощадних книжок тощо) не допускається.
Маса кожної посилки не повинна перевищувати 10 кг (брутто), за винятком тих випадкiв, за яких цiнностi великої маси неможливо роздiлити.
4.2. Експерт пiд час формування посилок складає на банкiвськi i дорогоцiннi метали за назвами металiв окремий опис вiдправлених цiнностей (додаток 9) у двох примiрниках. До опису вiдправлених цiнностей у порядку зростання проб, починаючи з найнижчої, уносяться номери квитанцiй на скупленi цiнностi.
Один примiрник опису вiдправлених цiнностей передається до Державної скарбницi, iнший - залишається в експерта.
Разом з описом вiдправлених цiнностей до Державної скарбницi передаються сертифiкати якостi банкiвських металiв (за їх наявностi).
4.3. Перед вкладанням до посилки пакети з цiнностями вкладаються у великi конверти за назвами та пробами банкiвських i дорогоцiнних металiв. Маса одного великого конверта не повинна перевищувати для банкiвських металiв - 1000 г, для iнших цiнностей - 300 г, а кiлькiсть виробiв у ньому - 50 шт. Великi конверти нумеруються в порядку зростання номерiв описiв. На них зазначається назва металу, проба, кiлькiсть виробiв, загальна i лiгатурна маса та загальна вартiсть.
4.4. Пiд час передавання цiнностей до Державної скарбницi складається зведений опис вiдправлених цiнностей (додаток 10) у трьох примiрниках. Один з цих примiрникiв укладається в посилку з цiнностями, яка надсилається до Державної скарбницi, другий - передається працiвнику служби бухгалтерського облiку для вiдображення в облiку переданих цiнностей, третiй - залишається в експерта.
Пункти зведеного опису вiдправлених цiнностей заповнюють за назвами металiв та в порядку зростання їх проб.
Вартiсть цiнностей, що передаються до Державної скарбницi, визначається за закупiвельними цiнами, що дiють на дату їх купiвлi в населення.
4.5. Посилки з цiнностями передаються до Державної скарбницi разом iз такими супровiдними документами, що вкладаються до них:
квитанцiями на цiнностi, прийнятi для оцiнки;
описами вiдправлених цiнностей;
зведеним описом вiдправлених цiнностей.
4.6. На вiдправленi цiнностi оформляється супровiдний лист на бланку територiального управлiння, у якому мають зазначатися платiжнi реквiзити територiального управлiння, кiлькiсть мiсць, маса брутто, вартiсть цiнностей. Лист пiдписує керiвник територiального управлiння або його заступник.
4.7. Пiд час першого вiдправлення в посилку, крiм зазначених документiв, вкладаються зразки вiдбиткiв пломб, печаток на картоннiй (дерев'янiй) пластинцi або на аркушi паперу, що упакованi в конверти. Зразки вiдбиткiв мають бути засвiдченi пiдписами трьох осiб територiального управлiння, вiдповiдальних за схороннiсть цiнностей, якi забезпечують те, щоб мiшок був опломбований (опечатаний) саме таким зразком вiдбитка пломби (печатки).
4.8. Цiнностi надсилаються до Державної скарбницi залежно вiд їх накопичення, але не рiдше одного разу на квартал.
4.9. Територiальнi управлiння посилки з цiнностями, що адресованi Державнiй скарбницi, видають бригадi (групi) iнкасаторiв пiдроздiлу перевезення цiнностей (далi - iнкасатори) на пiдставi доручення на перевезення валютних цiнностей. Iнкасатори перевiряють чiткiсть вiдбиткiв пломбiрiв (печаток), цiлiснiсть упаковки i наявнiсть на ярликах найменування територiального управлiння, дати формування, маси брутто, суми оцiнки i вiдповiдних пiдписiв працiвникiв територiального управлiння.
4.10. Матерiально вiдповiдальнi особи складають акт про здавання-приймання посилок з цiнностями (додаток 11) у трьох примiрниках, якi пiдписують матерiально вiдповiдальнi особи та iнкасатори i засвiдчують вiдбитком печатки. Один примiрник цього акта та супровiдний лист вкладаються в пакет, що опечатується та засвiдчується вiдбитком печатки матерiально вiдповiдальних осiб, другий - передається iнкасаторам, третiй - залишається в територiальному управлiннi.
На пакетi має чiтко зазначатися кiлькiсть мiсць з цiнностями i їх вартiсть згiдно з описом i актом про здавання-приймання посилок з цiнностями, найменування та адреса територiального управлiння - вiдправника цiнностей i Державної скарбницi. Пакет вручається iнкасаторам для передавання за призначенням.
У разi вiдправлення до Державної скарбницi посилок з цiнностями через iнше територiальне управлiння (далi - управлiння-отримувач) матерiально вiдповiдальнi особи складають четвертий примiрник акта про здавання-приймання цiнностей та супровiдний лист для управлiння-отримувача, якi передаються разом з посилкою управлiнню-отримувачу для оприбуткування на вiдповiдному рахунку.
Матерiально вiдповiдальнi особи управлiння-отримувача, через яке пересилаються посилки з цiнностями та пакет iз супровiдними документами до Державної скарбницi, здiйснюють приймання посилок з цiнностями за кiлькiстю мiсць без розпакування та зважування згiдно з актом про здавання-приймання посилок з цiнностями та супровiдним листом для управлiння-отримувача, наданими iнкасаторами. Усi примiрники акта про здавання-приймання посилок з цiнностями засвiдчуються вiдбитком печатки та пiдписами матерiально вiдповiдальних осiб, якi прийняли посилку, та ставиться дата приймання. Вiдповiдальний працiвник пiдроздiлу готiвкового обiгу i касових операцiй управлiння-отримувача пiсля приймання посилок з цiнностями готує пiдтвердження про їх отримання i надсилає його територiальному управлiнню, яке вiдправило посилку. Отриманi посилки та пакет iз супровiдними документами зберiгаються в грошовому сховищi територiального управлiння до чергового вiдправлення цiнностей до Державної скарбницi.
Матерiально вiдповiдальнi особи з метою подальшого вiдправлення посилок з цiнностями до Державної скарбницi складають окремий супровiдний лист та акт про здавання-приймання посилок з цiнностями в трьох примiрниках, якi пiдписують матерiально вiдповiдальнi особi та iнкасатори i засвiдчуються вiдбитком печатки. Один примiрник цього акта та супровiдний лист передаються через iнкасаторiв до Державної скарбницi, другий - передається iнкасаторам, третiй - залишається в територiальному управлiннi.
Посилки з цiнностями, що передаються до Державної скарбницi, приймають iнкасатори згiдно з порядком, визначеним у пунктi 4.9 цього роздiлу.
4.11. Державна скарбниця проводить попереднє та остаточне приймання посилок з цiнностями в порядку, установленому нормативно-правовими актами Нацiонального банку, що регулюють органiзацiю роботи з цiнностями в Державнiй скарбницi.
Пiсля приймання посилки з цiнностями територiальному управлiнню електронною поштою Нацiонального банку надсилається пiдтвердження про отримання посилки.
4.12. Державна скарбниця проводить розрахунки з територiальними управлiннями за скупленi цiнностi в порядку, установленому Нацiональним банком.
Директор Державної скарбницi України | М. П. Фатєєв |
Додаток 1 до Iнструкцiї про порядок виконання операцiй з купiвлi банкiвських та дорогоцiнних металiв у населення |
Таблиця
маси вставок iз дiамантiв круглої форми
огранування (Кр-17, Кр-33, Кр-57) дiаметром до 10 мм
Дiаметр (мм) | Маса (карат) | Дiаметр (мм) | Маса (карат) | Дiаметр (мм) | Маса (карат) | Дiаметр (мм) | Маса (карат) |
до 1,6 | 0,01 | 3,7 | 0,18 | 5,7 | 0,65 | 7,8 | 1,67 |
1,7 | 0,02 | 3,8 | 0,19 | 5,8 | 0,69 | 7,9 | 1,73 |
1,8 | 0,02 | 3,9 | 0,21 | 5,9 | 0,72 | 8,0 | 1,8 |
1,9 | 0,02 | 4,0 | 0,22 | 6,0 | 0,76 | 8,1 | 1,87 |
2,0 | 0,03 | 4,1 | 0,24 | 6,1 | 0,8 | 8,2 | 1,94 |
2,1 | 0,03 | 4,2 | 0,26 | 6,2 | 0,84 | 8,3 | 2,01 |
2,2 | 0,04 | 4,3 | 0,28 | 6,3 | 0,88 | 8,4 | 2,08 |
2,3 | 0,04 | 4,4 | 0,3 | 6,4 | 0,92 | 8,5 | 2,16 |
2,4 | 0,05 | 4,5 | 0,32 | 6,5 | 0,96 | 8,6 | 2,23 |
2,5 | 0,05 | 4,6 | 0,34 | 6,6 | 1,01 | 8,7 | 2,31 |
2,6 | 0,06 | 4,7 | 0,36 | 6,7 | 1,06 | 8,8 | 2,39 |
2,7 | 0,07 | 4,8 | 0,39 | 6,8 | 1,1 | 8,9 | 2,48 |
2,8 | 0,08 | 4,9 | 0,41 | 6,9 | 1,15 | 9,0 | 2,56 |
2,9 | 0,09 | 5,0 | 0,44 | 7,0 | 1,2 | 9,1 | 2,65 |
3,0 | 0,09 | 5,1 | 0,45 | 7,1 | 1,26 | 9,2 | 2,73 |
3,1 | 0,1 | 5,2 | 0,48 | 7,2 | 1,31 | 9,3 | 2,83 |
3,2 | 0,12 | 5,3 | 0,52 | 7,3 | 1,37 | 9,4 | 2,92 |
3,3 | 0,13 | 5,4 | 0,55 | 7,4 | 1,42 | 9,5 | 3,01 |
3,4 | 0,14 | 5,5 | 0,59 | 7,5 | 1,48 | 9,6 | 3,11 |
3,5 | 0,15 | 5,6 | 0,62 | 7,6 | 1,54 | 9,7 | 3,2 |
3,6 | 0,16 | 5,7 | 0,65 | 7,7 | 1,6 | 9,8 | 3,3 |
9,9 | 3,41 | 10,0 | 3,51 |
Маса вставок iз дiамантiв круглої форми огранування дiаметром бiльше 10 мм, а також iнших форм огранування та вставок з iншого дорогоцiнного камiння першого порядку визначається за такими формулами:
M [Кр-57 (круглий)] = d х d х h х sg х 0,0018;
M [Ов-57 (овал)] = |
a + b _______ 2 |
х | a + b _______ 2 |
х h х sg х 0,002; |
M [I-57 (смарагд)] = a х b х h х sg х 0,0025;
M [Бп-25 (багет)] = a х b х h х sg х 0,0026;
M [М-25 (маркiз)] = a х b х h х sg х 0,0016;
M [Г-25 (груша)] = a х b х h х sg х 0,0018;
M [Кв-25 (квадрат)] = a х b х h х sg х 0,0023;
M [Каб-25 (кабошон)] = a х b х h х sg х 0,0026,
де M - маса вставки (г);
d - дiаметр (мм);
a - довжина (мм);
b - ширина (мм);
h - висота (мм);
sg - питома маса (г/см3).
Таблиця
питомої маси дорогоцiнного камiння першого
порядку
N з/п | Назва камiння | Питома маса (г/см3) |
1 | Алмаз | 3,52 |
2 | Смарагд | 2,71 |
3 | Рубiн | 3,99 |
4 | Сапфiр | 3,99 |
5 | Олександрит | 3,71 |
Додаток 2 до Iнструкцiї про порядок виконання операцiй з купiвлi банкiвських та дорогоцiнних металiв у населення |
Таблиця
питомої маси дорогоцiнного камiння другого,
третього i четвертого порядку, дорогоцiнного
камiння органогенного утворення, а також
напiвдорогоцiнного камiння
N з/п | Назва камiння | Питома маса (г/см3) |
1 | Бурштин | 1,08 |
2 | Гагат | 1,33 |
3 | Опал | 2,1 |
4 | Кварцеве скло | 2,21 |
5 | Обсидiан | 2,35 |
6 | Яшма | 2,55 |
7 | Хризопраз | 2,6 |
8 | Халцедон | 2,61 |
9 | Аметист | 2,65 |
10 | Кварц | 2,65 |
11 | Аквамарин | 2,69 |
12 | Берил | 2,7 |
13 | Перли | 2,7 - 2,84 |
14 | Бiрюза | 2,8 |
15 | Нефрит | 2,96 |
16 | Турмалiн | 3,06 |
17 | Хромдiопсид | 3,3 |
18 | Жадеїт | 3,33 |
19 | Хризолiт | 3,34 |
20 | Топаз | 3,53 |
21 | Гросуляр | 3,58 |
22 | Шпiнель | 3,6 |
23 | Хризоберил | 3,71 |
24 | Малахiт | 3,8 |
25 | Пiроп (гранат) | 3,7 - 3,9 |
26 | Альмандин | 3,9 - 4,2 |
27 | Iтрiйалюмiнiєвий гранат | 4,57 |
28 | Циркон | 4,69 |
29 | Титанат стронцiю | 5,13 |
30 | Окис цирконiю (фiанiт) | 5,6 - 5,9 |
Маса вставок iз дорогоцiнного камiння другого, третього i четвертого порядку, дорогоцiнного камiння органогенного утворення, а також напiвдорогоцiнного камiння визначається за такою формулою:
M = a х b х h х sg,
де M - маса вставки (г);
a - довжина (см);
b - ширина (см);
h - висота (см);
sg - питома маса (г/см3).
Додаток 3 до Iнструкцiї про порядок виконання операцiй з купiвлi банкiвських та дорогоцiнних металiв у населення |
Таблиця
питомої маси недорогоцiнних металiв, сплавiв тощо
N з/п | Назва металiв, сплавiв | Питома маса (г/см3) |
1 | Сталь | 7,7 - 7,9 |
2 | Мiдь та її сплави | 8,5 - 9,0 |
3 | Олово | 7,3 |
4 | Свинець | 11,3 |
5 | Нiкель | 8,9 |
6 | Цинк | 7,1 |
7 | Ебонiт | 1,2 |
8 | Фарфор | 2,2 - 2,5 |
9 | Смола | 1,1 |
10 | Парафiн | 0,9 |
11 | Вiск | 1,0 |
12 | Гiпс | 2,3 |
13 | Канiфоль | 1,1 |
14 | Пiсок | 2,5 - 4,0 |
15 | Скло | 2,4 - 2,8 |
Маса недорогоцiнного металу, емалi тощо, що мiстяться в цiнностях, визначається за такою формулою:
M = v х sg,
де M - маса недорогоцiнного металу, емалi тощо (г);
v - об'єм (см3);
sg - питома маса (г/см3).
Таблиця
орiєнтовного розмiру знижок на недорогоцiнний
метал, емаль тощо, що мiстяться в цiнностях
N з/п | Назва цiнностей | Знижка (г) |
1 | Браслети вiд годинникiв | 0,3 - 1,8 |
2 | Браслети (прикраси) | 1,2 - 7,0 |
3 | Портсигари | 1,0 - 6,0 |
4 | Ланцюжки бортовi | 0,3 |
5 | Ланцюжки, якi носяться на шиї | 0,03 - 0,1 |
6 | Ланцюжки плетенi (муфтовi), якi носяться на шиї | 1/3 вiд заг. маси |
7 | Брошки | 0,5 - 0,7 |
8 | Сережки (круглi i пiдковоподiбнi) | 0,6 - 1,5 |
9 | Кулони, запонки | 0,4 - 0,6 |
10 | Обручки | 0,3 - 0,4 |
11 | Медальйони | 0,1 - 0,3 |
12 | Запонки iз застiбкою "човник" | 0,6 (на двi шт.) |
13 | Свiчники (металевий стержень) | 20,0 - 50,0 |
14 | Сумки, виготовленi iз дорогоцiнних металiв | 2,0 - 2,5 |
15 | Корпуси вiд золотих годинникiв (кишеньковi) | 30,0 - 70,0 |
16 | Корпуси вiд золотих годинникiв, якi носяться на шиї | 0,4 - 4,0 |
17 | Ножi, виделки | 17,0 - 37,0 |
18 | Ножi iноземного виробництва | 4,0 - 10,0 |
19 | Цiнностi з емаллю та чорнiнням (емаль та чорнiння з наповненням зрiзiв)* | 0,10 на см2 |
____________
* Знижка на чорнiння, що нанесене
хiмiчним методом (без наповнення зрiзiв), не
проводиться.
Додаток 4 до Iнструкцiї про порядок виконання операцiй з купiвлi банкiвських та дорогоцiнних металiв у населення |
(найменування територiального управлiння) |
Квитанцiя на купленi цiнностi N ____
"___" ____________ 20__ року
Куплено в гр. | . | |
(прiзвище, iм'я, по батьковi) |
Мiсце проживання або мiсцеперебування (для нерезидентiв - мiсце проживання або мiсце тимчасового перебування в Українi) |
. |
Паспорт або iнший документ, який посвiдчує особу, серiя ____ N __________, виданий |
"___" ____________ року. | |
(ким) | (коли) |
Дата народження | . |
Вiдомостi про громадянство (для нерезидентiв) | . |
Реєстрацiйний номер облiкової картки платника податку* | . |
Назва цiнностей | Номiнал монети | Назва металу | Проба | Кiлькiсть (шт.) |
Загальна маса (г) |
Знижка (г) |
Лiгатурна маса (г) |
Маса металу в чистотi (г)** |
Цiна (грн.) |
Сума (грн.) |
Усього | х | х | х | х |
____________
* Крiм фiзичних осiб, у паспортах яких проставлено
вiдмiтку органiв державної податкової служби про
наявнiсть у них права здiйснювати будь-якi платежi
за серiєю та номером паспорта.
** Заповнюється в разi здiйснення оцiнки Державною
скарбницею.
Сума до виплати | грн. |
Призначення платежу: | . |
Оцiнку цiнностей здiйснив, цiнностi, зазначенi у квитанцiї, прийняв |
. | |
(пiдпис, iнiцiали та прiзвище) |
погоджуюся. | |
(словами) |
Отримувач | |
(пiдпис) |
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
лiнiя вiдриву
(найменування територiального управлiння) |
Ордер для видачi готiвки N ____
"___" ____________ 20__ року
Дебет рахунку |
Сума (грн.) |
Кредит рахунку |
Куплено в гр. | . | |
(прiзвище, iм'я, по батьковi) |
Мiсце проживання або мiсцеперебування (для нерезидентiв - мiсце проживання або мiсце тимчасового перебування в Українi) |
. |
Паспорт або iнший документ, який посвiдчує особу, серiя ____ N __________, виданий |
"___" ____________ року. | |
(ким) | (коли) |
Дата народження | . |
Вiдомостi про громадянство (для нерезидентiв) | . |
Реєстрацiйний номер облiкової картки платника податку* | . |
Назва цiнностей | Номiнал монети | Назва металу | Проба | Кiлькiсть (шт.) |
Загальна маса (г) |
Знижка (г) |
Лiгатурна маса (г) |
Маса металу в чистотi (г)** |
Цiна (грн.) |
Сума (грн.) |
Усього | х | х | х | х |
____________
* Крiм фiзичних осiб, у паспортах яких проставлено
вiдмiтку органiв державної податкової служби про
наявнiсть у них права здiйснювати будь-якi платежi
за серiєю та номером паспорта.
** Заповнюється в разi здiйснення оцiнки Державною
скарбницею.
Сума до виплати | грн. |
Призначення платежу: | . |
Готiвку за проданi цiнностi в сумi |
отримав. | |
(словами) |
Отримувач | |
(пiдпис) |
Пiдпис банку |
Додаток 5 до Iнструкцiї про порядок виконання операцiй з купiвлi банкiвських та дорогоцiнних металiв у населення |
(найменування територiального управлiння) |
Щоденний опис N ___
куплених або прийнятих для оцiнки цiнностей
вiд "___" ____________ 20__ року
N з/п | Номер квитанцiї | Номiнал монети | Назва металу | Проба | Кiлькiсть (шт.) |
Загальна маса (г) |
Знижка (г) |
Лiгатурна маса (г) |
Цiна (грн.) |
Сума (грн.) |
Усього | х | х | х | х |
Експерт | |
(пiдпис, iнiцiали та прiзвище) |
Матерiально вiдповiдальнi особи: 1. | |
(пiдпис, iнiцiали та прiзвище) | |
2. | |
(пiдпис, iнiцiали та прiзвище) | |
3. | |
(пiдпис, iнiцiали та прiзвище) |
Додаток 6 до Iнструкцiї про порядок виконання операцiй з купiвлi банкiвських та дорогоцiнних металiв у населення |
(найменування територiального управлiння) |
Вiдомiсть N ________
про суми доходу, отриманого продавцями цiнностей
вiд "___" ____________ 20__ року
(прiзвище, iм'я та по батьковi експерта) |
N з/п | Номер квитанцiї | Реєстрацiйний номер облiкової картки платника податкiв або серiя та номер паспорта, у якому проставлено вiдмiтку органiв державної податкової служби про наявнiсть права здiйснювати будь-якi платежi за серiєю та номером паспорта | Загальна сума куплених цiнностей (грн.) |
Усього | х |
Експерт | |
(пiдпис) |
Додаток 7 до Iнструкцiї про порядок виконання операцiй з купiвлi банкiвських та дорогоцiнних металiв у населення |
(найменування територiального управлiння) |
Звiт
про рух куплених цiнностей
на ____________ 20__ року
Експерт | |
(прiзвище, iм'я, по батьковi) |
N з/п | Назва металу | Проба | Цiна (грн.) |
Залишок на 01.__.20__ |
Надходження | Видаток | Залишок на 01.__.20__ |
||||||||
кiль- кiсть (шт.) |
маса (г) |
сума (грн.) |
кiль- кiсть (шт.) |
маса (г) |
сума (грн.) |
кiль- кiсть (шт.) |
маса (г) |
сума (грн.) |
кiль- кiсть (шт.) |
маса (г) |
сума (грн.) |
||||
I. Рух куплених цiнностей | |||||||||||||||
Усього | х | х | |||||||||||||
У тому числi за назвами металiв | х | х | |||||||||||||
х | х | ||||||||||||||
II. Рух цiнностей, прийнятих для оцiнки | |||||||||||||||
Усього | х | х |
Експерт | |
(пiдпис, iнiцiали та прiзвище) |
Звiт перевiрив | |
(пiдпис, iнiцiали та прiзвище) | |
"___" ____________ 20__ року |
Додаток 8 до Iнструкцiї про порядок виконання операцiй з купiвлi банкiвських та дорогоцiнних металiв у населення |
(найменування територiального управлiння) |
Квитанцiя N ___ вiд "___" ____________ 20__ року
|
____________
* Про те, що у разi непогодження з оцiнкою
Державної скарбницi з мене утримується плата за
проведення експертизи та, що вiдiбранi проби пiсля
проведення лабораторних аналiзiв Державною
скарбницею не повертаються, мене повiдомлено.
Додаток 9 до Iнструкцiї про порядок виконання операцiй з купiвлi банкiвських та дорогоцiнних металiв у населення |
(найменування територiального управлiння) |
Опис
вiдправлених цiнностей N ____
вiд "___" ____________ 20__ року
N з/п | Квитанцiя | Назва цiнностей (назва металу) | Проба | Кiлькiсть пакетiв (шт.) |
Кiлькiсть (шт.) |
Загальна маса (г) |
Знижка (г) |
Лiгатурна маса (г) |
Цiна (грн.) |
Сума (грн.) |
|
номер | дата | ||||||||||
Усього | х | х | х | х |
Матерiально вiдповiдальнi особи: 1. | |
(пiдпис, iнiцiали та прiзвище) | |
2. | |
(пiдпис, iнiцiали та прiзвище) | |
3. | |
(пiдпис, iнiцiали та прiзвище) | |
Експерт | |
(пiдпис, iнiцiали та прiзвище) |
Додаток 10 до Iнструкцiї про порядок виконання операцiй з купiвлi банкiвських та дорогоцiнних металiв у населення |
(найменування територiального управлiння) |
Зведений опис
вiдправлених цiнностей N ___
вiд "___" ____________ 20__ року
Експерт | |
(пiдпис, iнiцiали та прiзвище) |
N з/п | Назва металу | Проба | Кiлькiсть конвертiв (шт.) |
Номери конвертiв | Кiлькiсть (шт.) |
Загальна маса (г) |
Знижка (г) |
Лiгатурна маса (г) |
Цiна (грн.) |
Сума (грн.) |
Усього | х | х |
Матерiально вiдповiдальнi особи: 1. | |
(пiдпис, iнiцiали та прiзвище) | |
2. | |
(пiдпис, iнiцiали та прiзвище) | |
3. | |
(пiдпис, iнiцiали та прiзвище) |
Додаток 11 до Iнструкцiї про порядок виконання операцiй з купiвлi банкiвських та дорогоцiнних металiв у населення |
Акт N __
про здавання-приймання посилок з цiнностями
"___" ____________ 20___ року | м. ______________ |
(найменування територiального управлiння) |
Цей акт складено матерiально вiдповiдальними особами: |
1. | |
(iнiцiали та прiзвище) | |
2. | |
(iнiцiали та прiзвище) | |
3. | |
(iнiцiали та прiзвище) |
у присутностi iнкасаторiв: | 1. | |
(iнiцiали та прiзвище) | ||
2. | ||
(iнiцiали та прiзвище) | ||
3. | ||
(iнiцiали та прiзвище) |
про те, що вiдповiдальнi за збереження цiнностей матерiально вiдповiдальнi особи |
здали, | |
(найменування територiального управлiння) |
а iнкасатори | |
(найменування Центрального сховища або територiального управлiння) |
прийняли в непошкодженiй упаковцi належним чином опломбованi (опечатанi) [N _____ пломбiра (печатки)]* |
посилок | |
(цифрами та словами) |
з цiнностями, у тому числi: |
|
Оцiночна вартiсть посилок | гривень. | |
(цифрами та словами) |
Здали:
М. П. |
Прийняли:
|
||||||||||||||||||||||||
Здали*:
|
Прийняли*:
М. П. |
____________
* Заповнюється в разi передавання цiнностей через
iнше територiальне управлiння.