ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
вiд 05.05.2012 р. | N 12804/7/15-3417-05 |
---|
Державна податкова служба
України розглянула лист <...> щодо застосування
нульової ставки при здiйсненнi мiжнародних
автомобiльних перевезень вантажiв та повiдомляє.
Вiдповiдно до пiдпункту 195.1.3 пункту 195.1 статтi 195 Податкового кодексу України вiд 02.12.2010 р. N 2755-VI (далi - Кодекс) операцiї з постачання послуг з мiжнародного перевезення пасажирiв i багажу та вантажiв залiзничним, автомобiльним, морським i рiчковим та авiацiйним транспортом оподатковуються за нульовою ставкою. При цьому перевезення вважається мiжнародним, якщо таке перевезення здiйснюється за єдиним мiжнародним перевiзним документом.
Мiнiстерством iнфраструктури України листом вiд 19.09.2011 р. N 7885/11/10-11 надано роз'яснення щодо єдиного мiжнародного перевiзного документа для кожного виду перевезень (пасажирське, вантажне) та для кожного виду транспорту (залiзничний, автомобiльний, морський, рiчковий, авiацiйний), а також про нормативно-правовi акти, якими врегульовано порядок видачi та оформлення цих документiв. У даному листi Мiнiстерством зазначено, що вiдповiдно до статтi 1 Закону України вiд 05.04.2001 р. N 2344-III "Про автомобiльний транспорт" (далi - Закон N 2344-III) мiжнароднi перевезення пасажирiв i вантажiв - перевезення пасажирiв i вантажiв автомобiльним транспортом з перетином державного кордону.
Статтею 1 Конвенцiї про договiр мiжнародного автомобiльного перевезення вантажiв вiд 19.05.56 р. (дата приєднання України 01.08.2006 р.) (далi - Конвенцiя) визначено, що ця Конвенцiя "застосовується до будь-якого договору автомобiльного перевезення вантажiв транспортними засобами за винагороду, коли зазначенi в договорi мiсце прийняття вантажу для перевезення i мiсце, передбачене для доставки, знаходяться у двох рiзних країнах, з яких принаймнi одна є договiрною країною, незважаючи на мiсце проживання i громадянство сторiн". Тобто Конвенцiя вказує на початок перевезення - мiсце прийняття вантажу для перевезення та його завершення - мiсце, передбачене для доставки.
Згiдно зi статтею 4 Конвенцiї "договiр перевезення пiдтверджується складанням вантажної накладної", яка i є мiжнародним перевiзним документом, що вiдображає шлях прямування вантажу вiд пункту його вiдправлення до пункту його призначення.
Нi Законом N 2344-III, нi iншими нормативно-правовими актами не передбачено оформлення мiжнародного перевезення рiзними документами залежно вiд вiдрiзка маршруту.
Отже, нульова ставка ПДВ, визначена пiдпунктом 195.1.3 пункту 195.1 статтi 195 Кодексу, застосовується до операцiй з постачання послуг з мiжнародного перевезення вантажiв по всьому маршруту перевезення вантажiв в цiлому, без подiлу його на вiдрiзки в межах митної територiї України та поза межами митної територiї України, за умови, що таке перевезення здiйснюється в межах одного договору.
При цьому в частинi транзитного перевезення вантажiв слiд враховувати, що вiдповiдно до пункту 197.8 статтi 197 Кодексу звiльняються вiд оподаткування податком на додану вартiсть операцiї з постачання послуг з перевезення (перемiщення) пасажирiв та вантажiв транзитом через митну територiю України, а також постачання послуг, пов'язаних iз таким перевезенням (перемiщенням).
Отже, до операцiй з постачання послуг з транзитного перевезення по всьому маршруту перевезення вантажiв в цiлому, без подiлу його на вiдрiзки в межах митної територiї України та поза межами митної територiї України, застосовується пiльга, визначена пунктом 197.8 статтi 197 Кодексу.
Заступник Голови | А. Iгнатов |