НАЦIОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Генеральний департамент грошово-кредитної
полiтики
вiд 05.12.2012 р. | N 29-209/12263 |
---|
Територiальним управлiнням Нацiонального банку України, банкам України, Асоцiацiї українських банкiв, Асоцiацiї "Український кредитно-банкiвський союз", Незалежнiй асоцiацiї банкiв України |
Роз'яснення щодо практичного застосування
окремих нормативно-правових актiв Нацiонального
банку України
У зв'язку iз запитами банкiв щодо практичного застосування окремих норм постанови Правлiння Нацiонального банку України вiд 16.11.2012 N 475 "Про змiну строкiв розрахункiв за операцiями з експорту та iмпорту товарiв i запровадження обов'язкового продажу надходжень в iноземнiй валютi"1 (далi - Постанова N 475) та постанови Правлiння Нацiонального банку України вiд 16.11.2012 N 476 "Про порядок виплати переказiв iз-за кордону фiзичним особам"2 (далi - Постанова N 476) Нацiональний банк України надає такi роз'яснення.
____________
1 Зареєстрована в
Мiнiстерствi юстицiї України 16.11.2012 за N 1921/22233.
2 Зареєстрована в
Мiнiстерствi юстицiї України 16.11.2012 за N 1922/22234.
Про практичне застосування норм Постанови N 475:
1. Про здiйснення продажу iноземної валюти в залежностi вiд виду зовнiшньоекономiчної дiяльностi резидентiв.
Постанова N 475 не мiстить виключень щодо нездiйснення продажу надходжень в iноземнiй валютi у виглядi валютної виручки резидентiв вiд продажу товарiв за зовнiшньоекономiчними договорами. Усi надходження в iноземнiй валютi 1-ї групи Класифiкатора iноземних валют та у росiйських рублях у виглядi валютної виручки резидентiв вiд продажу товарiв за зовнiшньоекономiчними договорами пiдлягають обов'язковому продажу на загальних пiдставах незалежно вiд виду зовнiшньоекономiчної дiяльностi резидентiв.
Незалежно вiд наявностi у клiєнта перед банком зобов'язань за кредитними, депозитними та iншими договорами надходження в iноземнiй валютi у виглядi валютної виручки резидентiв пiдлягають обов'язковому продажу в порядку, встановленому Постановою N 475.
2. Про запровадження 90-денного строку розрахункiв за експортно-iмпортними операцiями.
Вiдповiдно до пункту 3 Постанови N 475 розрахунки за операцiями з експорту та iмпорту товарiв, передбаченi в статтях 1 та 2 Закону України "Про порядок здiйснення розрахункiв в iноземнiй валютi", повиннi здiйснюватися у строк, що не перевищує 90 календарних днiв.
Таким чином, незалежно вiд дати укладання зовнiшньоекономiчного договору, якщо авансовий платiж за iмпортним договором або поставка товару за експортним договором здiйснюються в перiод дiї Постанови N 475, то на такi операцiї розповсюджуються вимоги щодо завершення цих операцiй у 90-денний строк.
3. Про зняття експортних операцiй з контролю в перiод дiї Постанови N 475.
Вiдповiдно до абзацу першого пункту 2.3 роздiлу 2 Iнструкцiї про порядок здiйснення контролю за експортними, iмпортними операцiями3 банк знiмає експортну операцiю резидента з контролю пiсля зарахування виручки за цiєю операцiєю на поточний рахунок останнього. Таким чином, у разi проведення обов'язкового продажу надходжень у iноземнiй валютi, банк знiмає вiдповiдну експортну операцiю резидента з контролю пiсля зарахування iноземної валюти та гривневого еквiваленту, одержаного внаслiдок обов'язкового продажу iноземної валюти, на поточнi рахунки цього резидента.
____________
3 Затверджена постановою
Правлiння Нацiонального банку України вiд 24.03.99 N 136
та зареєстрована в Мiнiстерствi юстицiї України
28.05.99 за N 338/3631 (зi змiнами).
4. Чи пiдлягають обов'язковому продажу кошти в iноземнiй валютi 1-ї групи Класифiкатора iноземних валют та у росiйських рублях, що надiйшли на користь резидентiв-посередникiв за договорами комiсiї, доручення, консигнацiї або за агентськими угодами i якi пiдлягають подальшому перерахуванню власникам коштiв?
У разi, якщо вiдповiдно до норм цивiльного законодавства та укладених договорiв право власностi на кошти в iноземнiй валютi не належить резидентам-посередникам, такi надходження пiдлягають подальшому перерахуванню на рахунки їх власникiв. Уповноваженi банки, якi обслуговують цих власникiв, здiйснюють обов'язковий продаж надходжень в iноземнiй валютi вiдповiдно до вимог Постанови N 475.
Обов'язковий продаж винагороди в iноземнiй валютi за надання посередницьких послуг, що надходить на користь резидентiв-посередникiв, здiйснюють уповноваженi банки, що обслуговують цих посередникiв.
5. Чи пiдлягають обов'язковому продажу кошти в iноземнiй валютi 1-ї групи Класифiкатора iноземних валют та у росiйських рублях, що були перерахованi на користь нерезидента i повернулися у зв'язку з тим, що взаємнi зобов'язання повнiстю або частково не виконанi?
Кошти в iноземнiй валютi, що були купленi i перерахованi на користь нерезидента та поверненi на адресу резидента у зв'язку з тим, що взаємнi зобов'язання мiж сторонами частково або повнiстю не виконанi, пiдлягають продажу вiдповiдно до вимог пунктiв 7 та 8 роздiлу III Положення про порядок та умови торгiвлi iноземною валютою4.
____________
4 Затвердженого постановою
Правлiння Нацiонального банку України вiд 10.08.2005 N 281
(зi змiнами).
Власнi кошти резидента, що були перерахованi на користь нерезидента та поверненi на адресу резидента, не пiдлягають обов'язковому продажу вiдповiдно до вимог Постанови N 475.
7. Про здiйснення обов'язкового продажу валютної виручки, що надходить на рахунки резидентiв, вiдкритi за межами України на пiдставi iндивiдуальної лiцензiї на розмiщення валютних цiнностей на рахунках за межами України.
Такi надходження пiдлягають продажу на загальних пiдставах вiдповiдно до вимог Постанови N 475.
У разi, якщо виручка в iноземнiй валютi надiйшла на рахунок резидента, вiдкритий за межами України, резидент здiйснює обов'язковий продаж наступним чином: перераховує суму в iноземнiй валютi, необхiдну для обов'язкового продажу, в уповноважений банк або здiйснює обов'язковий продаж за рахунок коштiв в iноземнiй валютi, розмiщених на власних поточних рахунках в уповноваженому банку.
Перерахування резидентом iноземної валюти з рахунку, вiдкритого за межами України, має бути здiйснено не пiзнiше нiж на наступний робочий день пiсля дня зарахування валютної виручки на цей рахунок.
Вiдповiдальнiсть за недотримання вимоги щодо обов'язкового продажу покладається на цього резидента.
Про практичне застосування норм Постанови N 476:
1. Про виконання вимог пункту 1 Постанови N 476 в частинi продажу на мiжбанкiвському валютному ринку України надходжень в iноземнiй валютi iз-за меж України на користь фiзичних осiб.
Наголошуємо, що вимога щодо продажу на мiжбанкiвському валютному ринку України поширюється на усi надходження iз-за меж України в iноземнiй валютi на користь фiзичних осiб (резидентiв та нерезидентiв) у сумi, що дорiвнює або перевищує в еквiвалентi 150000 гривень за мiсяць.
2. Про зарахування гривневого еквiваленту вiд продажу надходжень в iноземнiй валютi на поточнi рахунки клiєнтiв.
Гривневий еквiвалент вiд продажу надходжень в iноземнiй валютi на користь фiзичних осiб повинен бути зарахований на будь-який власний поточний рахунок фiзичної особи в гривнях, вiдкритий в уповноваженому банку, який здiйснив продаж iноземної валюти.
Перерахування гривневого еквiваленту вiд продажу надходжень в iноземнiй валютi на поточнi рахунки фiзичних осiб, вiдкритi в iнших банках, не допускається.
3. Про виконання вимог пункту 1 Постанови N 476 в частинi зарахування гривневого еквiваленту вiд продажу надходжень в iноземнiй валютi iз-за меж України на користь фiзичних осiб, у разi вiдсутностi у цих фiзичних осiб вiдкритого поточного рахунку у гривнях.
Уповноваженi банки термiново мають iнформувати клiєнтiв - фiзичних осiб про змiни в нормативно-правових актах Нацiонального банку України, що регулюють порядок здiйснення переказiв в iноземнiй валютi, зокрема в частинi введення норми щодо продажу надходжень iз-за меж України в iноземнiй валютi на користь фiзичних осiб у сумi, що дорiвнює або перевищує в еквiвалентi 150000 гривень за мiсяць.
У разi, якщо фiзична особа - отримувач переказу має в уповноваженому банку рахунок в iноземнiй валютi i була iдентифiкована банком, уповноважений банк, для зарахування гривневого еквiваленту вiд продажу надходжень в iноземнiй валютi, вiдкриває такiй особi поточний рахунок у гривнях.
Укладання договору банкiвського рахунку в гривнях здiйснюється пiд час першого звернення такої особи до банку.
У разi, якщо фiзична особа - отримувач переказу не має в цьому банку рахункiв i не була iдентифiкована банком, уповноважений банк зараховує гривневий еквiвалент вiд продажу надходжень в iноземнiй валютi на окремий аналiтичний рахунок балансового рахунку 2909 "Iнша кредиторська заборгованiсть за операцiями з клiєнтами банку" до моменту звернення фiзичної особи до банку для вiдкриття поточного рахунку в гривнях. Якщо клiєнт не звернувся до банку, то банк здiйснює купiвлю iноземної валюти за рахунок цiєї гривнi та повертає iноземну валюту iнiцiатору переказу з урахуванням вимог статтi 31 Закону України "Про платiжнi системи та переказ коштiв в Українi".
Роз'яснення щодо практичного застосування норм Постанови N 476 надається в доповнення до листа Нацiонального банку України вiд 28.11.2012 N 29-209/11992.
Директор Генерального департаменту грошово-кредитної полiтики | О. А. Щербакова |