МIНIСТЕРСТВО IНФРАСТРУКТУРИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
м. Київ
16.11.2012 | N 690 |
---|
Про затвердження Порядку застосування
електронного документообiгу, пов'язаного з
перевезенням вантажiв залiзничним транспортом
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 06 грудня 2012 р. за N 2034/22346 |
Вiдповiдно до пункту 4 Положення
про Мiнiстерство iнфраструктури України,
затвердженого Указом Президента
України вiд 12 травня 2011 року N 581, статтi 5
Статуту залiзниць України, затвердженого постановою
Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 06 квiтня 1998 року
N 457, наказую:
1. Затвердити Порядок застосування електронного документообiгу, пов'язаного з перевезенням вантажiв залiзничним транспортом, що додається.
2. Державнiй адмiнiстрацiї залiзничного транспорту України забезпечити:
2.1. Подання цього наказу на державну реєстрацiю до Мiнiстерства юстицiї України в установленому порядку.
2.2. Своєчасне доведення цього наказу до вiдома вантажовiдправникiв, вантажоодержувачiв i населення України.
3. Цей наказ набирає чинностi з дня його офiцiйного опублiкування.
4. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
В. о. Мiнiстра iнфраструктури України | К. О. Єфименко |
ПОГОДЖЕНО: | |
Голова Державної служби спецiального зв'язку та захисту iнформацiї України | Г. Резнiков |
Голова Державної служби України з питань регуляторної полiтики та розвитку пiдприємництва | М. Ю. Бродський |
Голова Державної архiвної служби України | О. П. Гiнзбург |
Голова Державного агентства з питань науки, iнновацiй та iнформатизацiї України | В. П. Семиноженко |
ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Мiнiстерства iнфраструктури України 16.11.2012 N 690 |
|
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 06 грудня 2012 р. за N 2034/22346 |
Порядок застосування електронного документообiгу, пов'язаного з перевезенням вантажiв залiзничним транспортом
I. Загальнi положення
1.1. Цей Порядок регламентує застосування на залiзничному транспортi електронних документiв: вiдомостi плати за користування вагонами форми ГУ-46, пам'ятки про подавання/забирання вагонiв форми ГУ-45, пам'ятки про видачу/приймання контейнерiв форми ГУ-45к, вiдомостi плати за подавання, забирання вагонiв та маневрову роботу форми ГУ-46а, вiдомостi плати за користування контейнерами форми ГУ-46к, повiдомлення про закiнчення вантажних операцiй з вагонами згiдно з додатками 1, 2, 8, 10, 11, 12 до Правил користування вагонами i контейнерами, затверджених наказом Мiнiстерства транспорту України вiд 25 лютого 1999 року N 113, зареєстрованих у Мiнiстерствi юстицiї України 15 березня 1999 року за N 165/3458, а також накопичувальної картки зборiв за роботи (послуги) та штрафiв, пов'язаних з перевезенням вантажiв (вантажобагажу), форми ФДУ-92 згiдно з додатком 3 до Правил розрахункiв за перевезення вантажiв, затверджених наказом Мiнiстерства транспорту України вiд 21 листопада 2000 року N 644, зареєстрованих у Мiнiстерствi юстицiї України 24 листопада 2000 року за N 864/5085, та повiдомлення про час подавання вагонiв пiд навантаження або вивантаження, з моменту їх створення до знищення.
1.2. Цей Порядок є обов'язковим для застосування всiма суб'єктами електронного документообiгу, що взаємодiють у технологiчних процесах, пов'язаних з перевезенням вантажiв залiзничним транспортом.
1.3. Вiдносини, пов'язанi з електронним документообiгом, регулюються Конституцiєю України, Цивiльним кодексом України, Господарським кодексом України, Законами України "Про iнформацiю", "Про захист iнформацiї в iнформацiйно-телекомунiкацiйних системах", "Про телекомунiкацiї", "Про електронний цифровий пiдпис", "Про електроннi документи та електронний документообiг", постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 28 жовтня 2004 року N 1452 "Про затвердження Порядку застосування електронного цифрового пiдпису органами державної влади, органами мiсцевого самоврядування, пiдприємствами, установами та органiзацiями державної форми власностi", Статутом залiзниць України, затвердженим постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 06 квiтня 1998 року N 457, наказом Мiнiстерства транспорту України вiд 21 листопада 2000 року N 644 "Про затвердження окремих роздiлiв Правил перевезення вантажiв", зареєстрованим у Мiнiстерствi юстицiї України 24 листопада 2000 року за N 861/5082 (далi - Правила перевезення вантажiв), наказом Державного комiтету архiвiв України вiд 25 квiтня 2005 року N 49 "Про затвердження Порядку зберiгання електронних документiв в архiвних установах", зареєстрованим у Мiнiстерствi юстицiї України 07 червня 2005 року за N 627/10907, Збiрником тарифiв на перевезення вантажiв залiзничним транспортом у межах України та пов'язанi з ними послуги, затвердженим наказом Мiнiстерства транспорту та зв'язку України вiд 26 березня 2009 року N 317, зареєстрованим у Мiнiстерствi юстицiї України 15 квiтня 2009 року за N 340/16356, iншими чинними нормативно-правовими актами.
1.4. У цьому Порядку термiни вживаються в такому значеннi:
залiзниця - статутне територiально-галузеве об'єднання, до складу якого входять пiдприємства, установи та органiзацiї залiзничного транспорту i яке здiйснює перевезення пасажирiв та вантажiв у визначеному регiонi транспортної мережi;
працiвник залiзницi - працiвник, що виконує функцiї iз створення, оброблення, передачi перевiзних документiв, що наведенi в пунктi 1.1 цього роздiлу.
1.5. Суб'єктами електронного документообiгу можуть бути перевiзник (залiзницi, пiдприємства, установи, органiзацiї залiзничного транспорту), вантажовiдправники i вантажоодержувачi.
Порядок здiйснення електронного документообiгу пiд час перевезення вантажiв залiзничним транспортом у внутрiшньому сполученнi регламентується договором про органiзацiю перевезень вантажiв i проведення розрахункiв за перевезення та наданi залiзницею послуги, форма якого наведена в додатку 1 до Правил розрахункiв за перевезення вантажiв, затверджених наказом Мiнiстерства транспорту України вiд 21 листопада 2000 року N 644, зареєстрованих в Мiнiстерствi юстицiї України 24 листопада 2000 року за N 864/5085 (далi - договiр про органiзацiю перевезень).
1.6. Електронний документ (далi - ЕД) - це документ, iнформацiя в якому зафiксована у виглядi електронних даних, включаючи обов'язковi реквiзити документа, що визначенi Законом України "Про електроннi документи та електронний документообiг". ЕД може бути створений, переданий, збережений i перетворений електронними засобами у вiзуальну форму. Вiзуальною формою подання ЕД є вiдображення даних, якi вiн мiстить, електронними засобами або на паперi у формi, придатнiй для приймання його змiсту людиною.
ЕД повинен мiстити iнформацiю, визначену для кожної форми документа Правилами перевезення вантажiв.
1.7. Обмiн ЕД мiж суб'єктами електронного документообiгу здiйснюється iз застосуванням автоматизованої системи залiзничного транспорту України (далi - АС залiзницi) з використанням надiйних засобiв електронного цифрового пiдпису (далi - ЕЦП) та програмних засобiв суб'єктiв електронного документообiгу безпосередньо або через телекомунiкацiйнi мережi загального користування в порядку, визначеному договором про органiзацiю перевезень.
Iнформацiя, яка є власнiстю держави, або iнформацiя з обмеженим доступом, вимога щодо захисту якої встановлена законом, повинна оброблятися в системi iз застосуванням комплексної системи захисту iнформацiї з пiдтвердженою вiдповiднiстю. Пiдтвердження вiдповiдностi здiйснюється за результатами державної експертизи в порядку, встановленому законодавством.
1.8. Копiєю документа на паперi для електронного документа є вiзуальне подання ЕД на паперi, яке засвiдчене в порядку, встановленому законодавством.
II. Створення, передавання, одержання ЕД
2.1. ЕД створюються, передаються мiж вiдповiдними суб'єктами електронного документообiгу на кожному етапi технологiчного процесу, пов'язаного з перевезенням вантажiв залiзничним транспортом.
2.2. Працiвник залiзницi створює ЕД, накладає ЕЦП та передає ЕД вантажовiдправнику (вантажоодержувачу) за допомогою засобiв АС залiзницi.
2.3. Вантажовiдправник (вантажоодержувач) пiсля перегляду ЕД:
у разi погодження даних, зазначених у ЕД, накладає ЕЦП та повертає ЕД за допомогою засобiв АС залiзницi;
у разi непогодження даних не здiйснює накладання ЕЦП та передає залiзницi свої зауваження.
2.4. У разi створення ЕД вантажовiдправником (вантажоодержувачем) вiн передає залiзницi ЕД з накладанням ЕЦП за допомогою засобiв АС залiзницi.
2.5. Працiвник залiзницi пiсля перегляду ЕД:
у разi погодження даних, зазначених у ЕД, накладає ЕЦП та повертає ЕД вантажовiдправнику (вантажоодержувачу) за допомогою засобiв АС залiзницi;
у разi непогодження даних не здiйснює накладання ЕЦП та передає свої зауваження вантажовiдправнику (вантажоодержувачу) за допомогою засобiв АС залiзницi.
III. Зберiгання ЕД
3.1. ЕД зберiгаються в архiвi електронних документiв Укрзалiзницi з дотриманням вимог чинного законодавства.
3.2. Копiювання ЕД, що зберiгаються в архiвi електронних документiв Укрзалiзницi, виконується за допомогою спецiалiзованого автоматизованого робочого мiсця доступу до ЕД.
3.3. У разi пред'явлення до залiзницi претензiй та позовiв застосовуються ЕД або їх паперовi копiї, якi роздруковуються та засвiдчуються в установленому законодавством порядку вiдповiдними суб'єктами електронного документообiгу, що отримали їх згiдно з договором про органiзацiю перевезень.
IV. Знищення ЕД
4.1. ЕД пiдлягають знищенню пiсля закiнчення строку їх зберiгання вiдповiдно до Порядку зберiгання електронних документiв в архiвних установах, затвердженого наказом Державного комiтету архiвiв України вiд 25 квiтня 2005 року N 49, зареєстрованого у Мiнiстерствi юстицiї України 07 червня 2005 року за N 627/10907, та iнших нормативно-правових актiв з питань архiвної справи.
4.2. Знищенню обов'язково передує проведення експертизи цiнностi ЕД. Знищення ЕД виконується на пiдставi актiв про вилучення для знищення електронних документiв, що не пiдлягають подальшому зберiганню.
4.3. Безпосереднi роботи зi знищення ЕД виконуються працiвниками структурних пiдроздiлiв Укрзалiзницi, до компетенцiї яких належить зберiгання перевiзних документiв.
Директор Департаменту державної полiтики у галузi залiзничного транспорту | С. Сєроштан |