ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
вiд 25.02.2013 р. | N 2802/6/15-5215 |
---|
Щодо обкладення акцизним податком операцiй з
урахування векселiв у банку
Державна податкова служба розглянула лист <...> щодо практичного застосування норм Податкового кодексу України (далi - Кодекс) з питань оподаткування акцизним податком операцiй з урахування векселiв i повiдомляє.
Згiдно з пп. 14.1.4 пункту 14.1 статтi 14 Кодексу акцизний податок - непрямий податок на споживання окремих видiв товарiв (продукцiї), визначених цим Кодексом як пiдакцизнi, що включається до цiни таких товарiв (продукцiї), а також особливий податок на операцiї з вiдчуження цiнних паперiв та операцiй з деривативами.
Пiдпунктом 212.1.9 п. 212.1 статтi 212 Кодексу встановлено, що платниками особливого податку на операцiї з вiдчуження цiнних паперiв та операцiй з деривативами є фiзична або юридична особа - резидент або нерезидент (в тому числi їх вiдокремленi пiдроздiли), якi проводять операцiї з деривативами або з продажу, обмiну або iнших способiв вiдчуження цiнних паперiв, крiм випадкiв, передбачених пунктом 213.2 статтi 213 цього Кодексу.
Об'єктами оподаткування є операцiї з продажу, обмiну або iнших способiв вiдчуження цiнних паперiв, де вiдбувається перехiд права власностi на цiннi папери, та операцiї з деривативами, крiм операцiй, що здiйснюються на мiжбанкiвському ринку деривативiв (пп. 213.1.7 п. 213.1 статтi 213 Кодексу).
Пунктом 1 статтi 14 Закону України "Про цiннi папери та фондовий ринок" встановлено, що вексель - це цiнний папiр, який посвiдчує безумовне грошове зобов'язання векселедавця або його наказ третiй особi сплатити пiсля настання строку платежу визначену суму власнику векселя (векселедержателю).
Згiдно з п. 6.1 статтi 6 постанови Правлiння Нацiонального банку України вiд 16.12.2002 р. N 508 "Про затвердження Положення про порядок здiйснення банками операцiй з векселями в нацiональнiй валютi на територiї України", зареєстрованої в Мiнiстерствi юстицiї України, урахування векселiв є формою кредитування банком юридичної або фiзичної особи шляхом придбання векселя до настання строку платежу за ним зi знижкою (дисконтом) за грошовi кошти з метою одержання прибутку вiд погашення векселя в повнiй сумi.
Цiєю постановою встановлено, що врахування векселя - придбання банком векселя до настання строку платежу за ним у векселедержателя за грошовi кошти з дисконтом.
Таким чином, операцiї з врахування векселiв, що передбачають придбання векселя банком до настання строку платежу, є об'єктом оподаткування особливим податком вiдповiдно до пп. 213.1.7 п. 213.1 статтi 213 Кодексу.
Такi операцiї оподатковуються за ставкою 1,5 вiдсотка вiд суми операцiї з продажу цiнних паперiв поза фондовою бiржею, що не перебувають у бiржовому реєстрi згiдно пп. 2151.1.4 п. 2151.1 статтi 2151 Кодексу.
Згiдно з пунктом 219.1 Кодексу суми податку перераховуються до бюджету податковим агентом протягом 10 календарних днiв, що настають за останнiм днем вiдповiдного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларацiї за податковий перiод, що дорiвнює кварталу.
Податковим агентом за бiржовими та позабiржовими операцiями, визначеними в пiдпунктi 213.1.7 пункту 213.1 статтi 213 цього Кодексу, є вiдповiдний торговець цiнними паперами (лiцензiат), включаючи банк, який здiйснює такi операцiї на пiдставi договору та зобов'язаний нараховувати, утримувати та сплачувати акцизний податок до бюджету вiд iменi та за рахунок особи з доходiв, що виплачуються такiй особi, вести податковий облiк, подавати податкову звiтнiсть податковим органам та нести вiдповiдальнiсть за порушення його норм у порядку, передбаченому цим Кодексом.
Отже, оскiльки операцiї урахування векселя передбачають перехiд права власностi вiд векселедержателя до банку, то банк в якостi податкового агента зобов'язаний нараховувати, утримувати та сплачувати акцизний податок до бюджету вiд iменi та за рахунок особи (векселедержателя) з доходiв, що виплачуються такiй особi.
Заступник Голови | А. Iгнатов |