КАБIНЕТ МIНIСТРIВ УКРАЇНИ
РОЗПОРЯДЖЕННЯ
Київ
вiд 1 серпня 2013 р. | N 586-р |
---|
Про схвалення Концепцiї створення системи
державної пiдтримки експорту України
1. Схвалити Концепцiю створення системи державної пiдтримки експорту України, що додається.
2. Мiнiстерству економiчного розвитку i торгiвлi разом з iншими заiнтересованими центральними органами виконавчої влади розробити та подати у тримiсячний строк Кабiнетовi Мiнiстрiв України план заходiв щодо реалiзацiї Концепцiї, схваленої цим розпорядженням.
Прем'єр-мiнiстр України | М. АЗАРОВ |
Iнд. 27
СХВАЛЕНО розпорядженням Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 1 серпня 2013 р. N 586-р |
КОНЦЕПЦIЯ
створення системи державної пiдтримки експорту
України
Проблема, яка потребує розв'язання
Важливою складовою успiшної iнтеграцiї України у свiтовий економiчний простiр є створення системи державної пiдтримки експорту та сприятливих умов для вiтчизняних виробникiв конкурентоспроможної продукцiї на зовнiшньому ринку.
На даний час Україна здiйснює зовнiшньоторговельнi операцiї з партнерами з-понад 200 країн свiту, зокрема з країнами СНД, ЄС, Азiатсько-Тихоокеанського регiону, Африканського регiону, Близького та Середнього Сходу, Пiвнiчної та Латинської Америки.
Зовнiшня торгiвля України наприкiнцi 2008 i у 2009 роцi розвивалась у складних умовах фiнансово-економiчної кризи, яка наявно продемонструвала ряд проблем, що iснують у сферi вiтчизняної експортної дiяльностi.
Загальне падiння обсягу експорту товарiв та послуг у 2009 роцi порiвняно з попереднiм роком становило 1,6 раза. Так, обсяги експорту продукцiї вiтчизняного металургiйного комплексу знизилися у 2,2 раза; мiнеральних продуктiв - в 1,8 раза; хiмiчної та пов'язаної з нею галузей промисловостi - в 2 рази, агропромислового комплексу та харчової промисловостi - на 12,1 вiдсотка.
У 2010 роцi обсяг експорту товарiв та послуг зрiс порiвняно з 2009 роком на 27,9 вiдсотка, а у 2011 роцi - на 30 вiдсоткiв порiвняно з попереднiм роком.
За пiдсумками I кварталу 2013 р. обсяг експорту товарiв та послуг знизився на 1,3 вiдсотка порiвняно з аналогiчним перiодом 2012 року.
Проблема незбалансованостi експорту України, в якому переважає продукцiя з низьким ступенем переробки, потребує з боку держави впровадження нових пiдходiв до створення нацiональної експортної полiтики, спрямованої на диверсифiкацiю експорту та збiльшення в його структурi товарiв з високою доданою вартiстю.
Актуальними проблемами, що заважають повною мiрою реалiзувати експортний потенцiал України, є:
низька товарна та географiчна диверсифiкованiсть українського експорту;
невигiднi умови кредитування експорту та високi ризики ресурсних втрат пiд час здiйснення експортних операцiй;
низька конкурентоспроможнiсть вiтчизняної продукцiї;
недостатнiй рiвень iнвестування в модернiзацiю та створення експортоорiєнтованих виробництв;
вiдсутнiсть механiзму ефективного впровадження новiтнiх технологiй;
недостатнiй розвиток та впровадження систем сертифiкацiї, управлiння i контролю якостi;
вiдсутнiсть дiєвої системи державної пiдтримки експортерiв.
Необхiднiсть розв'язання зазначених проблем вимагає вжиття дiєвих заходiв до створення системи державної пiдтримки експорту, яка базуватиметься на ефективнiй взаємодiї органiв державної влади i бiзнесового середовища та оптимальному використаннi сучасного механiзму та iнструментiв стимулювання експортної дiяльностi.
Мета i строки реалiзацiї Концепцiї
Метою Концепцiї є створення в Українi дiєвої iнтегрованої системи державної пiдтримки експорту, яка сприятиме успiшнiй iнтеграцiї вiтчизняної економiки у свiтовий економiчний простiр.
Реалiзувати Концепцiю передбачається протягом 2013 - 2015 рокiв.
Шляхи i способи розв'язання проблеми
Для розв'язання iснуючих проблем буде сформовано комплекс заходiв державного стимулювання експортерiв, здiйснення яких забезпечить створення сприятливих економiчних, правових, органiзацiйних та iнших умов для збiльшення i розширення експорту.
З метою формування та реалiзацiї ефективної полiтики державної пiдтримки експорту необхiдно забезпечити впровадження iнституцiйних, органiзацiйних, iнформацiйних, фiнансових заходiв, зокрема:
оптимiзацiя товарної структури експорту у напрямi нарощення частки продукцiї з високим рiвнем доданої вартостi, зокрема шляхом стимулювання розвитку високотехнологiчних та наукомiстких виробництв;
географiчна диверсифiкацiя традицiйного експорту товарiв українського походження, що ґрунтується на аналiзi попиту на закордонних ринках та виявленнi найбiльш перспективних з них;
впровадження нових сучасних пiдходiв до iснуючого механiзму представництва зовнiшньоекономiчних iнтересiв України за кордоном;
запровадження механiзму державної фiнансової пiдтримки експортної дiяльностi (кредитування, гарантування та страхування експорту);
забезпечення комплексної iнформацiйної пiдтримки суб'єктiв зовнiшньоекономiчної дiяльностi;
формування механiзму впровадження результатiв науково-дослiдних та дослiдно-конструкторських розробок та налагодження випуску нових видiв вiтчизняної продукцiї з метою її експорту на зовнiшнiй ринок;
покращення умов для залучення iнвестицiйних коштiв з метою модернiзацiї експортоорiєнтованих виробництв;
удосконалення законодавства щодо державної пiдтримки українських експортерiв пiд час їх участi у мiжнародних тендерах за кордоном;
надання державної пiдтримки вiтчизняним товаровиробникам для участi у мiжнародних виставково-ярмаркових заходах;
розвиток та впровадження систем сертифiкацiї, управлiння i контролю якостi;
пiдтримка розвитку iнфраструктури вiтчизняного агропромислового комплексу, надання сприяння у розширеннi ринкiв збуту агропромислової продукцiї, в тому числi шляхом використання можливостей дипломатичних установ України за кордоном;
сприяння вдосконаленню матерiально-технiчної бази виробництв фармацевтичної галузi i медичного устаткування та просуванню їх продукцiї на новi ринки i закрiплення позицiй на вже освоєних;
стимулювання розвитку виробництва та експорту продукцiї високотехнологiчних галузей України, зокрема авiабудування, суднобудування, оборонно-промислового комплексу, космiчної галузi тощо;
пiдтримка розвитку транспортної iнфраструктури та просування логiстичних послуг.
Очiкуванi результати
Реалiзацiя Концепцiї дасть змогу забезпечити формування системи державної пiдтримки експорту України, функцiонування якої сприятиме розвитку експортоорiєнтованих виробництв, пiдвищенню рiвня якостi та конкурентоспроможностi української продукцiї, яка експортується, покращенню позицiй нацiональних виробникiв на перспективних свiтових ринках, збiльшенню зовнiшньоторговельного обороту товарiв та послуг.
Обсяг фiнансових ресурсiв
Фiнансування заходiв, спрямованих на реалiзацiю Концепцiї, здiйснюватиметься за рахунок коштiв державного бюджету та iнших джерел.